gnome-system-tools - en to tr translation catalogue (403 entries)

en: %s Properties
tr: %s Özellikleri

en: <span weight="bold" size="larger">Please enter your root password
tr: <span weight="bold" size="larger">Lütfen root parolanızı girin

en: A group name must be specified.
tr: Bir grup adı belirtilmesi zorunludur.

en: A user name must be specified.
tr: Bir kullanıcı adı belirtilmelidir.

en: Access /proc filesystem
tr: /proc dosya sistemine eriş

en: Access external storage devices automatically
tr: Harici depolama aygıtlarına otomatik olarak eriş

en: Access point name:
tr: Erişim noktası adı:

en: Account
tr: Hesap

en: Account '%s' Properties
tr: '%s' Hesabının Özellikleri

en: Account data
tr: Hesap verisi

en: Account information resolver
tr: Hesap bilgisi çözücüsü

en: Actions scheduler
tr: Olay zamanlayıcı

en: Add NTP Server
tr: NTP Sunucusu Ekle

en: Add a shared path, modifies it if it already exists
tr: Paylaşılan yol ekle, eğer mevcut ise değiştir

en: Add allowed hosts
tr: İzinli makine ekle

en: Add or remove users and groups
tr: Kullanıcı ve grup ekle ya da sil

en: Address: %s
tr: Adres: %s

en: Address: %s Remote address: %s
tr: Adres: %s Uzaktaki adres: %s

en: Address: %s Subnet mask: %s
tr: Adres: %s Alt ağ maskesi: %s

en: Administer the system
tr: Sistemi yönet

en: Administrator account cannot be deleted
tr: Yönetici hesabı silinemez

en: Administrator account's user ID should not be modified
tr: Yönetici hesabının kullanıcı ID'si değiştirilmemelidir

en: Administrator group can not be deleted
tr: Yönetici grubu silinemez

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Advanced Settings
tr: Gelişmiş Ayarlar

en: Advanced settings:
tr: Gelişmiş ayarlar:

en: Aliases
tr: Takma Adlar

en: Aliases:
tr: Takma Adlar:

en: Allow this user to open a local session without entering his password. The password will still be required to perform administrative tasks.
tr: Bu kullanıcının yerel bir oturumu parolasını girmeden açabilmesine olanak sağlar. Parola yönetim görevlerini yerine getirmek için gene de sorulacaktır.

en: Allowed Hosts
tr: İzinli Makineler

en: Allowed host/network
tr: İzinli makine/ağ

en: Allowed hosts:
tr: İzinli makineler:

en: Allows applications to use printers
tr: Uygulamaların yazıcıları kullanmasına izin verir

en: Allows users to login graphically
tr: Kullanıcıların grafiksel olarak giriş yapmalarını sağlar

en: An unknown error occurred.
tr: Bilinmeyen bir hata oluştu.

en: Analyzes your incoming mail for virus
tr: Gelen mektuplarınızı virüs için kontrol eder

en: Antivirus
tr: Antivirüs

en: Application server
tr: Uygulama sunucusu

en: Are you sure you want to deactivate %s?
tr: %s servisini devre dışı bırakmak istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete account "%s"?
tr: "%s" hesabını silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete group "%s"?
tr: "%s" grubunu silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this share?
tr: Bu paylaşımı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Assign a random password by default
tr: Öntanımlı olarak rastgele bir parola ata

en: Audio settings management
tr: Ses ayarları yönetimi

en: Automated crash reports support
tr: Otomatik çöküş raporlama desteği

en: Automatic UID/GID
tr: Otomatik UID/GID

en: Automatic configuration (DHCP)
tr: Otomatik yapılandırma (DHCP)

en: Basic Settings
tr: Temel Ayarlar

en: Be able to get administrator privileges
tr: Yönetici yetkilerine sahip olmak için

en: Blocks undesired network access to your computer
tr: Bilgisayarınıza istenmeyen ağ erişimlerini bloklar

en: Bluetooth device management
tr: Bluetooth aygıt yönetimi

en: Braille display management
tr: Braille görünüm yöneticisi

en: Burn CDs / DVDs
tr: CD / DVD Yaz

en: CPU Frequency manager
tr: MİB Frekans yöneticisi

en: Change _Host name
tr: Makina _Adını Değiştir

en: Change system time, date, and timezone
tr: Sistem zamanı, tarihi ve zaman dilimini değiştir

en: Changing interface configuration
tr: Arayüz yapılandırması değiştiriliyor

en: Changing network location
tr: Ağ konumu değiştiriliyor

en: Check password _quality
tr: Parola _kalitesini sına

en: Check that it is correctly typed and that it is correctly supported by your system.
tr: Doğru girildiğini ve sisteminiz tarafından doğru bir şekilde desteklendiğini kontrol edin.

en: Check that the device is not busy and that is correctly attached to the computer.
tr: Aygıtın meşgul olmadığından ve bilgisayara doğru bir şekilde bağlandığından emin olun.

en: Check that this character is not used.
tr: Bu karakterin kullanılmadığını kontrol edin.

en: Check that you have provided the same password in both text fields.
tr: Her iki metin alanına da aynı parolayı girdiğinizden emin olun.

en: Clock synchronization service
tr: Saat eşzamanlandırma hizmeti

en: Cluster management tool
tr: Küme yönetim aracı

en: Comment:
tr: Açıklama:

en: Computer activity logger
tr: Bilgisayar etkinliği günlükleyicisi

en: Con_figuration:
tr: _Yapılandırma:

en: Con_firmation:
tr: _Doğrula:

en: Configure a network interface
tr: Bir ağ arayüzü yapılandır

en: Configure network devices and connections
tr: Ağ aygıtlarını ve bağlantılarını yapılandır

en: Configure the first network interface with a specific type
tr: İlk ağ arayüzünü belirli bir tür ile yapılandır

en: Configure which folders are available for your network neighborhood
tr: Ağ komşularınız için uygun olan klasörleri yapılandırın

en: Configure which services will be run when the system starts
tr: Sistem açıldığında hangi hizmetlerin çalıştırılacağını seçin

en: Connect to Internet using a modem
tr: Bir modem kullanarak internete bağlan

en: Connection Settings
tr: Bağlantı Ayarları

en: Connection type:
tr: Bağlantı tipi:

en: Connections
tr: Bağlantılar

en: Could not autodetect modem device
tr: Modem aygıtı otomatik tanınamadı

en: Could not display help
tr: Yardım gösterilemedi

en: DHCP server
tr: DHCP sunucusu

en: DNS Servers
tr: DNS Sunucuları

en: D_omain name:
tr: A_lan adı:

en: Data storage system
tr: Veri saklama sistemi

en: Database server
tr: Veritabanı sunucusu

en: Days between warning and password expiration:
tr: Parola uyarısı ve zaman aşımı arasındaki gün sayısı:

en: Default _group:
tr: Öntanımlı _grup:

en: Default _shell:
tr: Öntanımlı _kabuk:

en: Delete current location
tr: Geçerli konumu sil

en: Delivers your outgoing mail
tr: Giden e-postalarınızı dağıtır

en: Dictionary server
tr: Sözlük sunucusu

en: Disabling NTP
tr: NTP etkisizleştiriliyor

en: Disk client
tr: Disk istemcisi

en: Disk quota activation
tr: Disk kota aktivasyonu

en: Disk server
tr: Disk sunucusu

en: Do not share
tr: Paylaştırma

en: Do you want to delete location "%s"?
tr: "%s" konumunu silmek istiyor musunuz?

en: Domain / _Workgroup:
tr: Alan adı / Çalışma _grubu:

en: Domain name server
tr: Alan adı sunucusu

en: Don't ask for password on _login
tr: _Girişte parola sorma

en: Downloads your mail from remote accounts
tr: Mektuplarınızı uzaktaki hesaplardan indirir

en: Dynamic DNS services updater
tr: Dinamik DNS servisleri güncelleyicisi

en: E_nable roaming mode
tr: Dolaşım kipini etki_nleştir

en: E_nable this connection
tr: _Bu bağlantıyı etkinleştir

en: Eagle USB ADSL modems manager
tr: Eagle USB ADSL modem yöneticisi

en: Enabling NTP
tr: NTP etkinleştiriliyor

en: Enter Password
tr: Parolayı Girin

en: Enter password for user
tr: Kullanıcı için parolayı girin

en: Enter password for user:
tr: Kullanıcı için parolayı girin:

en: Ethernet interface:
tr: Ethernet arayüzü:

en: Executes scheduled actions
tr: Zamanlanmış olayları çalıştırır

en: FTP service
tr: FTP hizmeti

en: Fax settings management
tr: Faks ayarları yönetimi

en: File System
tr: Dosya Sistemi

en: Firewall
tr: Güvenlik duvarı

en: Folder sharing service
tr: Klasör paylaşım hizmeti

en: General
tr: Genel

en: General Properties
tr: Genel Özellikler

en: Generate _random password
tr: Rastgele _parola üret

en: Graphic tablets management
tr: Grafik tableti yönetimi

en: Graphical login manager
tr: Grafiksel giriş yöneticisi

en: Group "%s" already exists
tr: "%s" grubu zaten var

en: Group '%s' Properties
tr: '%s' Grubunun Özellikleri

en: Group ID of the Administrator account should not be modified
tr: Yönetici hesabı grup kimliği değiştirilmemelidir

en: Group Members
tr: Grup Üyeleri

en: Group _ID:
tr: Grup _ID:

en: Group _name:
tr: Grup _adı:

en: Group name
tr: Grup adı

en: Group name has invalid characters
tr: Grup adında geçersiz harfler var

en: Group name is empty
tr: Grup adı boş

en: Group name of the administrator group user should not be modified
tr: Yönetici grubu kullanıcısı için grup adı değiştirilmemelidir

en: Group properties
tr: Grup özellikleri

en: Groups settings
tr: Grup ayarları

en: Hard disk tuning
tr: Sabit disk ayarlama

en: Hardware monitor
tr: Donanım izleyicisi

en: Hexadecimal
tr: Onaltılı

en: Home directory
tr: Başlangıç dizini

en: Home directory already exists
tr: Başlangıç dizini zaten mevcut

en: Host Alias Properties
tr: Makine Takma Adı Özellikleri

en: Host Settings
tr: Makine Ayarları

en: Host name:
tr: Makine adı:

en: Hosts
tr: Makineler

en: Hosts Settings
tr: Makine Ayarları

en: Hotkeys management
tr: Geçiş tuşları yönetimi

en: INTERFACE
tr: ARABİRİM

en: IP Address
tr: IP Adresi

en: IP address:
tr: IP adresi:

en: IPSec key exchange server
tr: IPSec anahtar değişim sunucusu

en: ISDN modems manager
tr: ISDN modem yöneticisi

en: If you know for sure that it works like one of the platforms listed below, you can select that and continue. Note, however, that this might damage the system configuration or downright cripple your computer.
tr: Eğer aşağıda listelenen ortamlardan birisi gibi çalıştığına kesinlikle eminseniz, onu seçip devam edebilirsiniz. Bununla birlikte, bunun sistem yapılandırmanızı ya da doğrudan bilgisayarınızı bozabileceğini dikkate alın.

en: Ignore
tr: Yoksay

en: Incomplete path in home directory
tr: Başlangıç dizininde tamamlanmamış yol

en: Incomplete path in shell
tr: Kabukta tamamlanmamış yol

en: Infrared connection
tr: Kızılötesi bağlantısı

en: Infrared port management
tr: Kızılötesi kapı yönetimi

en: Interface properties
tr: Arayüz özellikleri

en: Internet service provider data
tr: İnternet servis sağlayıcı verileri

en: Invalid character "%c" in comment
tr: Açıklamada "%c" geçersiz karakteri

en: Invalid data was found.
tr: Geçersiz veri bulundu.

en: Keep synchronized with Internet servers
tr: İnternet sunucuları ile eşzamanlı tut

en: Keeps a log of your computer activity
tr: Bilgisayarınızın etkinliğinin kayıtlarını tutar

en: LDAP server
tr: LDAP sunucusu

en: Local Zeroconf network (IPv4 LL)
tr: Yerel Zeroconf ağı (IPv4 LL)

en: Location:
tr: Konum:

en: Logical volume management
tr: Mantıksal birim yönetimi

en: Login name
tr: Giriş adı

en: Loud
tr: Gürültülü

en: Low
tr: Alçak

en: MTA authentication service
tr: MTA kimlik doğrulama servisi

en: Ma_ximum days a password may be used:
tr: Parolanın _kullanılabileceği azami gün sayısı:

en: Mail agent
tr: Posta aracı

en: Mail fetcher
tr: Posta alıcısı

en: Mailing lists manager
tr: E-posta listesi yöneticisi

en: Manual
tr: El ile

en: Maximum GID:
tr: En büyük GID:

en: Maximum UID:
tr: En büyük UID:

en: Medium
tr: Orta

en: Mi_nimum days between password changes:
tr: Parola değişiklikleri arasındaki a_sgari gün sayısı:

en: Minimum GID:
tr: En küçük GID:

en: Minimum UID:
tr: En küçük UID:

en: Minimum days allowed between password changes:
tr: Parola değişiklikleri arasındaki izin verilen asgari gün sayısı:

en: Modem Settings
tr: Modem Ayarları

en: Monitor system logs
tr: Sistem kayıtlarını izle

en: Mounts your volumes automatically
tr: Birimlerinizi kendiliğinden bağlar

en: Multicast DNS service discovery
tr: Çoklu yayın DNS servis keşfi

en: NTP server
tr: NTP sunucusu

en: NTP support is not installed
tr: NTP desteği kurulu değil

en: Name
tr: İsim

en: Name:
tr: İsim:

en: Netmask:
tr: Ağ maskesi:

en: Network
tr: Ağ

en: Network Settings
tr: Ağ Ayarları

en: Network _password:
tr: Ağ _parolası:

en: Network name (_ESSID):
tr: Ağ adı (_ESSID):

en: Network security auditor
tr: Ağ güvenlik denetçisi

en: Network service
tr: Ağ servisi

en: Network:
tr: Ağ:

en: New group
tr: Yeni grup

en: New user account
tr: Yeni kullanıcı hesabı

en: Number of days that a password may be used:
tr: Bir parolanın kullanılabileceği gün sayısı:

en: OEM configuration manager
tr: OEM yapılandırma yöneticisi

en: O_ffice location:
tr: O_fis konumu:

en: Off
tr: Kapalı

en: Optional Settings
tr: Seçimlik Ayarlar

en: Options
tr: Seçenekler

en: Other computers in your network will stop viewing this.
tr: Ağınızdaki diğer bilgisayarların bunu görüntülemesi duracak.

en: Overwrite it?
tr: Üstüne yazılsın mı?

en: PATH
tr: YOL

en: P_assword
tr: P_arola

en: Package index monitor
tr: Paket dizin izleyicisi

en: Parallel port connection
tr: Paralel port bağlantısı

en: Password Settings
tr: Parola Ayarları

en: Password _type:
tr: Parola _türü:

en: Password confirmation is not correct
tr: Parola onaylama doğru değil

en: Password is too short
tr: Parola çok kısa

en: Password set to:
tr: Ayarlanan parola:

en: Plain (ASCII)
tr: Düz (ASCII)

en: Please choose a different group name.
tr: Lütfen farklı bir grup adı seçin.

en: Please choose a different user name.
tr: Lütfen farklı bir kullanıcı adı seçin.

en: Please enter a different home directory path.
tr: Lütfen

en: Please enter full path for home directory
    i.e.: /home/john.
tr: Lütfen başlangıç dizini için tam yolu girin
    örn.: /home/deniz.

en: Please enter full path for shell
    i.e.: /bin/bash.
tr: Lütfen kabuk için tam yolu girin
    örn.: /bin/bash.

en: Please install and activate NTP support in the system to enable synchronization of your local time server with internet time servers.
tr: Yerel zaman sunucunuz ile İnternet zaman sunucuları arasındaki eşzamanlandırmayı sağlamak için lütfen NTP desteğini kurun ve etkin hale getirin.

en: Please set a valid group name consisting of a lower case letter followed by lower case letters and numbers.
tr: Lütfen küçük harfle başlayıp küçük harf ve rakamlarla devam eden geçerli bir grup adı tanımlayın.

en: Please set a valid user name consisting of a lower case letter followed by lower case letters and numbers.
tr: Lütfen küçük harfle başlayıp küçük harf ve rakamlarla devam eden geçerli bir kullanıcı adı tanımlayın.

en: Point to point connection
tr: Noktadan noktaya bağlantı

en: Power management
tr: Güç yönetimi

en: Printer service
tr: Yazıcı hizmeti

en: Priority
tr: Öncelik

en: Privileges
tr: Ayrıcalıklar

en: Profile _name:
tr: Profil _adı:

en: Proxy cache service
tr: Vekil önbellek sunucusu

en: Pulses
tr: Darbeli

en: RAID disks management
tr: RAID disk yönetimi

en: RPC mapper
tr: RPC adresleyici

en: Read only
tr: Salt okunur

en: Remote backup server
tr: Uzaktan yedekleme sunucusu

en: Remote shell server
tr: Uzaktan kabuk sunucusu

en: Roaming mode enabled
tr: Dolaşım kipi etkinleştirildi

en: Route server
tr: Yönlendirme sunucusu

en: Router advertisement server
tr: Yönlendirici duyurma sunucusu

en: Runlevel
tr: Çalışma seviyesi

en: SNMP server
tr: SNMP sunucusu

en: Save current network configuration as a location
tr: Şimdiki ağ yapılandırmasını bir konum olarak kaydet

en: Save location
tr: Konumu kaydet

en: School management platform
tr: Okul yönetim platformu

en: Se_lect Servers
tr: Sunucu_ları Seç

en: Search Domains
tr: Alan Adı Ara

en: Secure shell server
tr: Güvenli kabuk sunucusu

en: Select the services that you wish to activate:
tr: Etkinleştirmek istediğiniz servisleri seçin:

en: Selection
tr: Seçim

en: Send and receive faxes
tr: Faks gönder ve al

en: Serial modem
tr: Seri modem

en: Serial port settings management
tr: Seri port ayarları yönetimi

en: Services
tr: Hizmetler

en: Services Settings
tr: Servis Ayarları

en: Set password b_y hand
tr: Parola_yı el ile ayarla

en: Settings for folder '%s'
tr: '%s' klasörü için ayarlar

en: Settings for service "%s"
tr: "%s" servisi için ayarlar

en: Share
tr: Paylaş

en: Share Folder
tr: Klasör Paylaş

en: Share Properties
tr: Paylaşım Özellikleri

en: Share this folder with other computers
tr: Bu klasörü diğer bilgisayarlar ile paylaş

en: Share through:
tr: Birlikte paylaş:

en: Shared Folder
tr: Paylaşılan Klasörler

en: Shared Folders
tr: Paylaşılan Klasörler

en: Shares folders over the Internet
tr: Dosyaları İnternet üzerinden paylaştırır

en: Shares folders over your network
tr: Klasörlerinizi ağınız üzerinden paylaştırır

en: Shares your web pages over the Internet
tr: Web sayfalarınızı İnternet üzerinden paylaştırır

en: Sharing services are not installed
tr: Paylaşım hizmeti kurulu değil

en: Spam filter
tr: İstenmeyen e-posta filtresi

en: Specify IP address
tr: IP adresini belirtin

en: Specify hostname
tr: Makine adı belirtin

en: Specify network
tr: Ağ belirtin

en: Speech synthesis support
tr: Konuşma sentez desteği

en: Start
tr: Başlat

en: Static IP address
tr: Statik IP adresi

en: Status
tr: Durum

en: Stop
tr: Durdur

en: Synchronize now
tr: Şimdi eş zamanlandır

en: Synchronizes your computer clock with Internet time servers
tr: Bilgisayarınızın saatini İnternet zaman sunucuları ile eşzamanlandırır

en: Synchronizing system clock
tr: Sistem saati eşzamanlandırılıyor

en: System Defaults
tr: Sistem Öntanımları

en: System communication bus
tr: Sistem haberleşme veriyolu

en: System configuration manager
tr: Sistem yapılandırma yöneticisi

en: System monitor
tr: Sistem izleyicisi

en: TYPE
tr: TÜR

en: Telstra Bigpond Cable Network client
tr: Telstra Bigpond Kablo Ağı istemcisi

en: Terminal multiplexor
tr: Uçbirim çoklayıcı

en: Terminal server client
tr: Uçbirim sunucu istemcisi

en: The configuration could not be loaded
tr: Yapılandırma yüklenemedi

en: The configuration could not be saved
tr: Yapılandırma kaydedilemedi

en: The host name has changed
tr: Makine adı değişti

en: The interface does not exist
tr: Arayüz mevcut değil

en: The platform you are running is not supported by this tool
tr: Çalıştırdığınız platform bu araç tarafından desteklenmemektedir

en: The system configuration has potentially changed.
tr: Sistem yapılandırması potansiyel olarak değişmiş.

en: There is already a location with the same name
tr: Aynı isimde bir konum zaten var

en: This computer is a _WINS server
tr: Bu bilgisayar bir _WINS sunucusudur

en: This may affect your system behavior in several ways, possibly leading to data loss.
tr: Bu, sisteminizin davranışını birkaç yolla etkileyebilir, belki de veri kaybına neden olabilir.

en: This may leave files with invalid group ID in the filesystem.
tr: Bu işlem dosya sisteminde geçersiz grup numasına sahip dosyalar bırakabilir.

en: This network interface is not configured
tr: Bu ağ arayüzü yapılandırılmamış

en: This user is currently using this computer
tr: Bu kullanıcı şu anda bu bilgisayarı kullanmakta

en: This will disable this user's access to the system without deleting the user's home directory.
tr: Bu, kullanıcının sisteme olan erişimini kullanıcının başlangıç dizinini silmeden kapatacaktır.

en: This will prevent you from launching new applications, and so you will have to log in again. Continue anyway?
tr: Bu durumda yeni uygulamalar başlatamayacak, ve yeniden giriş yapmak zorunda kalacaksınız. Yine de devam ediyor musunuz?

en: This would leave the system unusable.
tr: Bu işlem sistemi kullanışsız bir halde getirebilir.

en: Time Zone
tr: Zaman Dilimi

en: Time and Date
tr: Zaman ve Tarih

en: Time and Date Settings
tr: Zaman ve Tarih Ayarları

en: Time servers
tr: Zaman sunucuları

en: Time servers:
tr: Zaman sunucuları:

en: Time zone
tr: Zaman dilimi

en: Time zone:
tr: Zaman dilimi:

en: Tones
tr: Tonlar

en: Type address
tr: Adresi yazın

en: Type: %s
tr: Tür: %s

en: Type: %s Access point name: %s
tr: Tür: %s Erişim noktası adı: %s

en: Type: %s Ethernet interface: %s
tr: Tür: %s Ethernet arayüzü: %s

en: Type: %s Phone number: %s
tr: Tür: %s Telefon numarası: %s

en: Unconfigured
tr: Yapılandırılmamış

en: Unix networks (NFS)
tr: Unix ağları (NFS)

en: Unsupported platform
tr: Desteklenmeyen platform

en: Update content? This will lose any modification in course.
tr: İçerik güncellensin mi? Bu şu anki tüm değişikliklerin kaybolmasına sebep olacaktır.

en: Use CD-ROM drives
tr: CD-ROM sürücüleri kullan

en: Use USB devices
tr: USB aygıtlarını kullan

en: Use audio devices
tr: Ses aygıtlarını kullan

en: Use floppy drives
tr: Disket sürücüleri kullan

en: Use modems
tr: Modemleri kullan

en: Use scanners
tr: Tarayıcıları kullan

en: Use tape drives
tr: Manyetik bant sürücülerini kullan

en: Use the Internet service provider nameservers
tr: İnternet servis sağlayıcı ad sunucularını kullan

en: Use video devices
tr: Video aygıtlarını kullan

en: User ID:
tr: Kullanıcı Kimliği:

en: User Privileges
tr: Kullanıcı Ayrıcalıkları

en: User _password:
tr: Kullanıcı _parolası:

en: User must log out before you can change his ID.
tr: Kullanıcı kimliğini değiştirmeden önce çıkış yapmış olmalıdır.

en: User name "%s" already exists
tr: "%s" kullanıcı adı zaten var

en: User name has invalid characters
tr: Kullanıcı adı geçersiz karakterler içeriyor

en: User name is empty
tr: Kullanıcı adı boş

en: User passwords must be longer than 6 characters and preferably formed by numbers, letters and special characters.
tr: Kullanıcı parolaları 6 karakterden uzun olmalı ve tercihen rakamlardan, harflerden ve özel karakterlerden oluşmalı.

en: User profiles
tr: Kullanıcı profilleri

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Users Settings
tr: Kullanıcı Ayarları

en: Users and Groups
tr: Kullanıcılar ve Gruplar

en: Virtual Machine management
tr: Sanal Makine yönetimi

en: Virtual Private Network server
tr: Sanal Özel Ağ sunucusu

en: Volumes mounter
tr: Birim bağlayıcı

en: WEP key (ascii)
tr: WEP anahtarı (ascii)

en: WEP key (hexadecimal)
tr: WEP anahtarı (onaltılı sistem)

en: WINS _server:
tr: WINS _sunucusu:

en: WPA Personal
tr: WPA Kişisel

en: WPA2 Personal
tr: WPA2 Kişisel

en: Web calendar server
tr: Web takvim sunucusu

en: Web server
tr: Web sunucusu

en: Whether the users-admin tool should show all users and groups or not
tr: Kullanıcı yöneticisi aracının tüm kullanıcıları ve grupları göstermesine izin verilip verilmeyeceği

en: Windows networks (SMB)
tr: Windows ağları (SMB)

en: Windows sharing
tr: Windows paylaşımı

en: Wired connection
tr: Kablolu bağlantı

en: Wireless Settings
tr: Kablosuz Ağ Ayarları

en: Wireless connection
tr: Kablosuz bağlantı

en: You are not allowed to access the system configuration.
tr: Sistem yapılandırmasına erişmeye yetkili değilsiniz.

en: You are not allowed to modify the system configuration.
tr: Sistem yapılandırmasını değiştirmeye yetkili değilsiniz.

en: You need administrator privileges to use this tool. Enter a password to modify
    your system configuration.
tr: Bu aracı kullanabilmeniz için yönetici yetkilerine sahip olmalısınız. Sistem ayarlarınızı değiştirmek
    için parolanızı girin.

en: You need to install at least either Samba or NFS in order to share your folders.
tr: Klasörlerinizi paylaşabilmeniz için en azından Samba ya da NFS kurmanız gerekli.

en: _Add
tr: _Ekle

en: _Add Group
tr: _Grup Ekle

en: _Add Profile
tr: _Profil Ekle

en: _Add User
tr: _Kullanıcı Ekle

en: _Autodetect
tr: Otom_atik tanı

en: _Comments
tr: _Açıklamalar

en: _Configuration:
tr: _Yapılandırma:

en: _Date:
tr: _Tarih:

en: _Days between warning and password expiration:
tr: Parola uyarısı ve zaman aşımı arasın_daki gün sayısı:

en: _Delete
tr: _Sil

en: _Dial prefix:
tr: _Arama öneki:

en: _Dial type:
tr: Arama _tipi:

en: _Gateway address:
tr: Ağ _geçidi adresi:

en: _Generate
tr: Üre_t

en: _Home directory:
tr: Başlangıç _dizini:

en: _Home phone:
tr: Ev _telefonu:

en: _Host name:
tr: _Makine adı:

en: _IP address:
tr: _IP adresi:

en: _Local IP:
tr: Yere_l IP:

en: _Location name:
tr: _Konum adı:

en: _Main group:
tr: _Ana grup:

en: _Manage Groups
tr: Grupları _Yönet

en: _Modem port:
tr: _Modem portu:

en: _Password:
tr: _Parola:

en: _Path:
tr: _Yol:

en: _Phone number:
tr: _Telefon numarası:

en: _Profile:
tr: _Profil:

en: _Properties
tr: Ö_zellikler

en: _Read only
tr: _Salt okunur

en: _Real name:
tr: Ge_rçek ad:

en: _Remote IP:
tr: _Uzaktaki IP:

en: _Retry if the connection breaks or fails to start
tr: Eğer bağlantı kopar ya da çalıştırılamazsa tek_rar dene

en: _Set modem as default route to internet
tr: _Modemi, İnternet'e öntanımlı geçit olarak ayarla

en: _Share Folder...
tr: Kla_sörü Paylaş...

en: _Shell:
tr: _Kabuk:

en: _Subnet mask:
tr: Alt ağ ma_skesi:

en: _Time:
tr: _Saat:

en: _Username:
tr: K_ullanıcı adı:

en: _Volume:
tr: _Ses:

en: _Work phone:
tr: İş _telefonu:
