PCManFM - en to sv translation catalogue (287 entries)

en: 
    Developed by Hon Jen Yee (PCMan)
sv: 
    Utvecklad av Hon Jen Yee (PCMan)

en:  (%d hidden) |  (%d hidden)
sv[0]:  (%d dold)
sv[1]:  (%d dolda)

en: "_Smart shortcut" auto-action on drop to Desktop folder
sv: _Automatiskt åtgärd vid drag-och-släpp på skrivbordet för "smart genväg"

en: %d item | %d items
sv[0]: %d objekt
sv[1]: %d objekt

en: %d item selected | %d items selected
sv[0]: %d objekt markerat
sv[1]: %d objekt markerade

en: <b>Auto-mount</b>
sv: <b>Automontering</b>

en: <b>Background</b>
sv: <b>Bakgrund</b>

en: <b>Behavior</b>
sv: <b>Beteende</b>

en: <b>Default View</b>
sv: <b>Standardvy</b>

en: <b>Directories Tree</b>
sv: <b>Katalogträd</b>

en: <b>Icons</b>
sv: <b>Ikoner</b>

en: <b>Other Options</b>
sv: <b>Andra alternativ</b>

en: <b>Programs</b>
sv: <b>Program</b>

en: <b>Removable medium is inserted</b>
sv: <b>Flyttbart media anslutet</b>

en: <b>Show desktop icons</b>
sv: <b>Visa skrivbordsikoner</b>

en: <b>Show in Places:</b>
sv: <b>Visa i Platser</b>

en: <b>Specify remote folder to connect</b>
sv: <b>Ange fjärrkatalog att ansluta till</b>

en: <b>Templates</b>
sv: <b>Mallar</b>

en: <b>User Interface</b>
sv: <b>Användargränssnitt</b>

en: <b>_Do not load modules matching:</b>
sv: <b>Läs inte in _moduler motsvarande:</b>

en: <b>_Load these modules anyway:</b>
sv: <b>Läs in _följande moduler ändå:</b>

en: <i>Commands below may include extra options if necessary.</i>
sv: <i>Kommandon nedan kan innehålla extra flaggor om så behövs.</i>

en: A_rchiver integration:
sv: Integrering med a_rkivhantering:

en: Activate file
sv: Aktivera fil

en: Ad_vanced
sv: A_vancerat

en: Add current folder to bookmarks list
sv: Lägg till aktuell mapp till bokmärkeslistan

en: Add following folder to bookmarks:
    '%s'
    Enter a name for the new bookmark item:
sv: Lägg till katalog till bokmärken:
    "%s"
    Ange namn för bokmärke:

en: Add to Bookmarks
sv: Lägg till i bokmärken

en: Add to Modules Blacklist
sv: Lägg till modul i spärrlista

en: Add to Modules Whitelist
sv: Lägg till modul i undantag

en: Al_ways show full file names
sv: Visa alltid _flikfältet hela filnamnet

en: Al_ways show the tab bar
sv: Visa a_lltid flikfältet

en: App_lications
sv: _Program

en: Ask
sv: Fråga

en: Auto (move if on the same FS, copy otherwise)
sv: Automatiskt (flytta inom samma filsystem, annars kopiera)

en: Browse the file system and manage the files
sv: Utforska filsystemet och hantera filerna

en: By File _Type
sv: Efter _filtyp

en: By _Extension
sv: _Efter filändelse

en: By _Modification Time
sv: Efter ändringsdatu_m

en: By _Name
sv: Efter _namn

en: By _Size
sv: Efter _storlek

en: C_olor of label text:
sv: _Färg på ettikettext:

en: C_reate New...
sv: _Skapa ny...

en: C_ut
sv: Klipp _ut

en: Center unscaled image on the monitor
sv: Centrera en bild utan anpassning till skärmen

en: Change desktop wallpapers and behavior of desktop manager
sv: Ändra bakgrundsbild och hur skrivbordshanteraren beter sig

en: Change folder in the tab to _Home Folder
sv: Byt katalog till _Hemkatalogen

en: Check to remember view and sort as folder setting rather than global one
sv: Kryssa i för att spara visning och sortering för katalogen

en: Choose a new shell pattern to show files:
sv: Ange nytt skalmönster för att visa filer:

en: Clos_e tab containing removable medium
sv: St_äng flik med flyttbart media

en: Close _Window
sv: Stäng _fönster

en: Co_nfirm before deleting files
sv: _Bekräfta före radering av filer

en: Color of _shadow:
sv: _Skuggfärg:

en: Compact view
sv: Kompakt vy

en: Confi_rm before moving files into "trash can"
sv: Bek_räfta innan filer flyttas till "papperskorgen"

en: Connect to remote server
sv: Anslut till fjärrserver

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy Pat_h(s)
sv: Kopiera _sökväg(ar)

en: Copy to_...
sv: K_opiera till...

en: Copyright (C) 2009 - 2018
sv: Copyright © 2009 - 2018

en: Create Lin_k...
sv: Skapa län_k...

en: Create new tab for this folder
sv: Skapa ny flik för denna katalog

en: Current folder is inaccessible
sv: Aktuell katalog kan inte kommas åt

en: D_efer test for content type on folder loading
sv: S_enarelägg test av innehållstyp vid inläsning av katalog

en: D_uplicate...
sv: D_uplicera...

en: Defaul_t drop action:
sv: Standardå_tgärd för släpp:

en: Delay of auto-selection in single click mode (0 to disable)
sv: Fördröjning innan val i singelklick-läget (0 för att avaktivera)

en: Des_ktop
sv: S_krivbord

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Desktop Preferences
sv: Skrivbordsinställningar

en: Desktop manager is not active.
sv: Skrivbordshanteringen är inte aktiv.

en: Detailed _List View
sv: Detaljerad _listvy

en: Detailed list view
sv: Detaljerad listvy

en: Detecting...
sv: Letar...

en: Dev_ices
sv: _Enheter

en: Directory Tree
sv: Katalogträd

en: Do _not generate thumbnails for files exceeding this size:
sv: Skapa i_nte tumnaglar för filer större än:

en: Do_n't show available options for those media types:
sv: Vi_sa inte tillgängliga alternativ för följande mediatyper:

en: Don't ask options on _launch executable file
sv: Fråga inte om a_lternativ vid körning av exekverbara filer

en: Empty File
sv: Tom fil

en: Enter a blacklisted module mask:
sv: Ange mönster för modul i spärrlista:

en: Enter a command to run:
sv: Ange ett kommando att köra:

en: Enter a whitelisted module mask:
sv: Ange mönster för modul i undantag:

en: FILE
sv: FIL

en: File Manager
sv: Filhanterare

en: File Manager PCManFM
sv: Filhanteraren PCManFM

en: Filesyste_m Root
sv: _Filsystemsrot

en: Fill with background color only
sv: Fyll endast med bakgrundsfärg

en: Fin_d Files...
sv: _Sök efter filer

en: Fo_lder View Mode
sv: Vytyp för katalog

en: Folder
sv: Mapp

en: Folder Propertie_s
sv: _Katalogegenskaper

en: Free space: %s (Total: %s)
sv: Ledigt utrymme: %s (Totalt: %s )

en: Fullscreen _Mode
sv: _Fullskärmsläge

en: Go fo filesystem root
sv: Gå till filsystemsroten

en: Go forward to next folder in history
sv: Gå vidare till nästa mapp i historiken

en: Go to desktop folder
sv: Gå till skrivbordsmappen

en: Go to home folder
sv: Gå till hemmappen

en: Go to list of devices connected to the computer
sv: Gå till listan för enheter anslutna till datorn

en: Go to list of places on the network
sv: Gå till listan för platser på nätverket

en: Go to parent Folder
sv: Gå till föräldramapp

en: Go to root of applications menu folder
sv: Gå till toppen på applikationsmappen

en: Go to the path in the location bar
sv: Ladda sökvägen i platsfältet

en: H_ome Folder
sv: Hemkatal_og

en: Hid_e 'Close tab' buttons
sv: Dölj knapp_en "stäng flik"

en: Hide e_xpander on empty or locked folder
sv: Dölj e_xpanderare för tom eller låst katalog

en: History
sv: Historik

en: Icon view
sv: Ikonvy

en: If checked then use Startup Notify for application if another not stated explicitly.
    If unchecked then use Startup Notify only if that is defined for application.
sv: Om detta väljs kommer notifiering vid programstart att användas om inget annat har angivits explicit.
    Om detta inte väljs kommer notifiering vid programstart endast att användas om det är angivet för programmet.

en: If enabled then "Auto" action on drop file onto Desktop folder will be:
    - for files directly in Home folder a symlink will be created
    - files on the same file system will be moved
    - other files (e.g. on removable media) will be copied
    - for some external URI a shortcut will be created
sv: Om detta aktiveras kommer den automatiska åtgärden vid drag-och-släpp på skrivbordet att vara:
    - filer i hemkatalogen skapar en symbolisk länk
    - filer på samma filsystem kommer att flyttas
    - andra filer (exempelvis från flyttbart media) kommer att kopieras
    - externa URI:er kommer att skapa en genväg

en: Keyboard Navigation
sv: Tangentbordsnavigering

en: Launch desktop manager
sv: Starta skrivbordshanterare

en: Lightweight file manager
sv: Resurssnål filhanterare

en: MODE
sv: LÄGE

en: Mingle _Files and Folders
sv: Låt _filer och kataloger blandas

en: Mo_unt removable media automatically when they are inserted
sv: M_ontera flyttbara enheter automatiskt när de ansluts

en: Modules
sv: Moduler

en: Move
sv: Flytta

en: Move to _Trash
sv: Flytta till _papperskorgen

en: Name of configuration profile
sv: Namn för inställningsprofil

en: Net_work
sv: Nät_verk

en: New T_ab
sv: Ny _flik

en: No function. Just to be compatible with nautilus
sv: Har ingen funktion. Endast för att vara kompatibel med Nautilus

en: Open Current Folder in _Terminal
sv: Öppna aktuell mapp i _terminal

en: Open Preferences dialog on the page N
sv: Öppna inställningssida N för skrivbordet

en: Open a Find Files window
sv: Öppnar fönster för filsökning

en: Open a window to choose remote folder location
sv: Öppna ett fönster för att välja fjärrplats

en: Open desktop preference dialog
sv: Öppna inställningar för skrivbordet

en: Open in File Manager
sv: Öppna i filhanterare

en: Open in New T_ab
sv: Öppna i ny _flik

en: Open in New Ta_b
sv: Öppn_a i ny flik

en: Open in New Win_dow
sv: Öpp_na i nytt fönster

en: Open in Termina_l
sv: Öppna i _terminal

en: Open in current tab
sv: Öppna i aktuell flik

en: Open in new tab
sv: Öppna i ny flik

en: Open in new window
sv: Öppna i nytt fönster

en: Open new window
sv: Öppna nytt fönster

en: Open search dialog
sv: Öppna sökdialog

en: Open trash can
sv: Öppna papperskorgen

en: PROFILE
sv: PROFIL

en: Pa_rent Folder
sv: Fö_räldramapp

en: Pa_th:
sv: Sö_kväg:

en: Pat_h Bar
sv: Verktygsfält för sökväg

en: Places
sv: Platser

en: Please select an image file
sv: Välj en bildfil

en: Please select the action you want to perform:
sv: Ange åtgärd som du vill utföra:

en: Prefere_nces
sv: I_nställningar

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Preserve This Folder's Settings
sv: Bevara katalogens inställningar

en: Propertie_s
sv: Egen_skaper

en: ROLE
sv: ROLL

en: R_ename...
sv: _Byt namn...

en: Reload current folder
sv: Läs om aktuell mapp

en: Remote
sv: Fjärr

en: Removable medium is inserted
sv: Flyttbart media anslutet

en: Return to previous folder in history
sv: Återgå till föregående mapp i historiken

en: Ru_n default application after creation from template
sv: K_ör standardapplikation efter skapande från mall

en: Run PCManFM as a daemon
sv: Kör PCManFM som en bakgrundsprocess

en: Run a command
sv: Kör ett kommando

en: S_how connected volumes on the desktop
sv: Vi_sa monterade volymer på skrivbordet

en: S_how only user defined templates in menu
sv: Vi_sa endast användardefinierade mallar i menyn

en: S_ort Files
sv: S_ortera filer

en: Select a Desktop Folder
sv: Ange skrivbordsmapp

en: Select filter
sv: Välj filter

en: Set desktop wallpaper from image FILE
sv: Ange skrivbordsbakgrund från bild i FIL

en: Set mode of desktop wallpaper. MODE=(color|stretch|fit|crop|center|tile|screen)
sv: Ange visningsläge för skrivbordsbakgrund. LÄGE=(color|stretch|fit|center|tile|screen)

en: Sho_w "Devices" folder on the desktop
sv: _Visa "Enheter" på skrivbordet

en: Sho_w Hidden
sv: Visa _dolda

en: Sho_w Side Pane
sv: _Visa sidopanel

en: Show "_Trash Can" folder on the desktop
sv: Visa "_Papperskorg" på skrivbordet

en: Show 'New _Tab' Button
sv: Visa knapp för "n_y flik"

en: Show 'New _Window' Button
sv: Visa knapp för "nytt _fönster"

en: Show '_Home' Button
sv: Visa _hem-knapp

en: Show Status B_ar
sv: Visa status_fält

en: Show _Navigation Buttons
sv: Visa _navigationsknappar

en: Show _only one template for each MIME type
sv: Visa endast _en mall för varje MIME-typ

en: Show desktop menu
sv: Visa skrivbordsmeny

en: Show file menu
sv: Visa filmeny

en: Show history of visited folders
sv: Visa historik över besökta mappar

en: Show icons of hidden _files shadowed
sv: Visa ikoner för gömda _filer

en: Show two panels with folder views
sv: Visar två paneler med kataloger

en: Side _Pane
sv: Sido_panel

en: Size of _big icons:
sv: Storlek på _stora ikoner:

en: Size of _thumbnails:
sv: Storlek på _tumnagelikoner:

en: Size of side _pane icons:
sv: Storlek på ikoner i sido_panel:

en: Size of small _icons:
sv: Storlek på små _ikoner:

en: Snap to _Grid
sv: Justera till _rutnät

en: Stic_k to Current Position
sv: Håll _kvar vid nuvarande position

en: Stretch and crop to fill the monitor area
sv: Sträck ut och skär av för att fylla hela skärmen

en: Stretch to fill the complete screen
sv: Sträck ut för att fylla hela skärmen

en: Stretch to fill the entire monitor area
sv: Sträck ut för att fylla hela skärmen

en: Stretch to fit the monitor area
sv: Sträck för att passa skärmen

en: Tab: cycle focus Folder View -> Side Pane -> Tools Bar
    Shift+Tab: cycle focus Tools Bar -> Side Pane -> Folder View
    F6: change focus Side pane <-> Folder view
    F8: focus divider between Side pane and Folder view
    F10: activate main menu
    Ctrl+L or Alt+D: jump focus to Path Bar
sv: Tab: växla fokus Katalogvy -> Sidopanel -> Verktygsfält
    Skift+Tab: växla fokus Verktygsfält -> Sidopanel -> Katalogvy
    F6: växla fokus Sidopanel <-> Katalogvy
    F8: Sätt fokus på avdelaren mellan Sidopanel och Katalogvy
    F10: aktivera huvudmenyn
    Ctrl+L eller Alt+D: Sätt fokus på adressfältet

en: Terminal emulator is not set.
sv: Terminalprogram har inte angivits.

en: Thumbnail view
sv: Tumnagelvy

en: Tile the image to fill the entire monitor area
sv: Lägg i mönster för att fylla hela skärmen

en: Too_ls
sv: _Verktyg

en: Tool_bar
sv: _Verktygsrad

en: Treat backup files as _hidden
sv: _Hantera säkerhetskopior som dolda filer

en: Turn off desktop manager if it's running
sv: Stäng av skrivbordshanteraren om den körs

en: Type of medium:
sv: Medietyp:

en: Us_e SI decimal prefixes instead of IEC binary prefixes
sv: Använd SI-pr_efix istället för IEC-binär-prefix

en: Use --desktop option only for one screen
sv: Använd flaggan --desktop endast för en skärm

en: Use Application Startup Notify _by default
sv: _Använd notifiering vid programstart som standard

en: Use path for "Home Folder" button:
sv: Använd följande sökväg för knappen för "Hemkatalog":

[ctx: Use path for some folder: ...]
en: Custom:
sv: Anpassad:

[ctx: Use path for some folder: ...]
en: Default
sv: Standard

en: Vie_w Mode:
sv: V_ytyp:

en: Wallpaper _mode:
sv: Läge för bakgrundsbild:

en: When removable medium unmounted:
sv: När flyttbart media avmonteras:

en: Window role for usage by window manager
sv: Fönstrets roll för fönsterhanteraren

en: You are in super user mode
sv: Du är i administratörsläge

en: Zoom O_ut
sv: Zooma _ut

en: [FILE1, FILE2,...]
sv: [FIL1, FIL2,...]

en: _Add to Bookmarks...
sv: _Lägg till i bokmärken...

en: _Advanced
sv: A_vancerat

en: _Always perform this action on this media type
sv: _Utför alltid denna åtgärd för den här mediatypen

en: _Anonymous login
sv: _Anonym inloggning

en: _Appearance
sv: _Utseende

en: _Applications
sv: Progr_am

en: _Background color:
sv: _Bakgrundsfärg:

en: _Bookmarks
sv: _Bokmärken

en: _Bookmarks:
sv: _Bokmärken:

en: _Buttons
sv: _Knappar

en: _Close Tab
sv: Stäng fli_k

en: _Compact View
sv: _Kompakt vy

en: _Connect to Server...
sv: An_slut till server...

en: _Desktop
sv: _Skrivbord

en: _Desktop Icons
sv: Skrivbor_dsikoner

en: _Display
sv: _Visning

en: _Dual Pane Mode
sv: Dubbelvy

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Erase files on removable media instead of "trash can" creation
sv: Rad_era filer på flyttbart media istället för att flytta till "papperskorgen"

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Filesystem Root
sv: _Filsystemsrot

en: _Focus previous folder after coming to its parent
sv: Sätt _fokus på föregående katalog vid travesring uppåt i hierakin

en: _Font of label text:
sv: Teckensnitt _för ettikettext:

en: _Format command:
sv: Kommando för _formatering:

en: _General
sv: A_llmänt

en: _Go
sv: _Gå

en: _Go to Location...
sv: _Gå till sökväg...

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Home Folder
sv: _Hemkatalog

en: _Host:
sv: _Värd:

en: _Icon View
sv: _Ikonvy

en: _Ignore Name Case
sv: _Ignorera skiftlägesskillnad

en: _Invert Selection
sv: _Invertera markering

en: _Keyboard Navigation
sv: _Tangentbordsnavigering

en: _Location
sv: _Plats

en: _Login as:
sv: _Logga in som:

en: _Maximum width of tab label:
sv: _Maximal bredd för flik-ettikett:

en: _Mount mountable volumes automatically on program startup
sv: _Montera tillgängliga enheter automatiskt vid programmets uppstart

en: _Move deleted files to "trash can" instead of erasing from disk
sv: _Flytta raderade filer till "papperskorgen" istället för att radera från disk

en: _Move to...
sv: _Flytta till...

en: _Network
sv: _Nätverk

en: _New Window
sv: _Nytt fönster

en: _Next Folder
sv: _Nästa mapp

en: _Only show thumbnails for local files
sv: _Visa endast tumnaglar för lokala filer

en: _Open files with single click
sv: _Öppna filer med enkelklick

en: _Open folders from desktop in new window
sv: _Öppna kataloger från skrivbordet i ett nytt fönster

en: _Open mounted removable media in new tab instead of new window
sv: _Öppna monterad flyttbart media i ny flik istället för i nytt fönster

en: _Previous Folder
sv: Föregående map_p

en: _Reload Folder
sv: _Läs om mapp

en: _Remove from Desktop
sv: _Radera från skrivbordet

en: _Remove selected
sv: _Radera valda

en: _Run a Command in Current Folder...
sv: _Kör kommando i aktuell katalog...

en: _Show "Documents" folder on the desktop
sv: Vi_sa "Mina dokument" på skrivbordet

en: _Show Toolbar
sv: Visa verk_tygsrad

en: _Show available options for removable media when they are inserted
sv: Vi_sa tillgängliga alternativ från flyttbara media när de ansluts

en: _Show menus provided by window managers when desktop is clicked
sv: Vi_sa menyer från fönsterhanteraren när skrivbordet klickas

en: _Show thumbnails of files
sv: Visa t_umnaglar för filer

en: _Switch user command:
sv: _Kommando för att byta användare:

en: _Terminal emulator:
sv: _Terminalprogram:

en: _Thumbnail View
sv: _Tumnagelvy

en: _Trash Can
sv: _Papperskorg

en: _Type:
sv: _Typ:

en: _Unfold tab when files are dragged onto tab button
sv: Vik _ut flik när filer dras till flikknappen

en: _Use current
sv: Använd _nuvarande

en: _Use desktop as a folder (show icons on it) by path:
sv: _Använd följande sökväg som skrivbord (plats att visa ikonerna från):

en: _Use the same wallpaper on all desktops
sv: Använd samma bakgr_undsbild för alla skrivbord

en: _View
sv: _Visa

en: _Volume Management
sv: _Volymhantering

en: _Wallpaper:
sv: _Bakgrundsbild:

en: characters
sv: tecken

en: mixed content
sv: blandat innehåll

en: removable disk
sv: flyttbar enhet

en: using LibFM ver. %s
sv: använder LibFM ver. %s
