onboard - en to sv translation catalogue (443 entries)

en: "Sticky" mode for keyboard and floating icon.
sv: ”Klistrigt” läge för tangentbord och flytande ikon.

en: &quot;Sticky&quot; mode for keyboard and floating icon.
sv: &quot;Klistrigt&quot; läge för tangentbord och flytande ikon.

en: , unassigned
sv: , ej tilldelad

en: 1 hour
sv: 1 timme

en: 1 minute
sv: 1 minut

en: 10 minutes
sv: 10 minuter

en: 3 hours
sv: 3 timmar

en: 30 minutes
sv: 30 minuter

en: 5 minutes
sv: 5 minuter

en: <Enter label>
sv: <Ange etikett>

en: <Enter text>
sv: <Ange text>

en: <b>AppIndicator</b> (default) is recommended for broadest compatibility. A middle click on the icon shows the keyboard. In KDE Plasma a left click does the same.
    
    <b>GtkStatusIcon</b> isn't supported well anymore by various desktop environments, but generally allows to show the keyboard on left click.
    
    Requires restart.
sv: <b>AppIndicator</b> (förval) rekommenderas för bredast kompatibilitet. Ett mittenklick på ikonen visar tangentbordet. I KDE Plasma används ett vänsterklick istället.
    
    <b>GtkStatusIcon</b> stöds inte särskilt väl längre av de olika skrivbordsmiljöerna, men låter dig generellt visa tangentbordet med ett vänsterklick.
    
    Kräver omstart.

en: <b>Auto</b>: let Onboard decide, recommended.
    
    <b>XTest</b> is the default for all X based desktop environments.
    
    <b>uinput</b> should be available on all linux-based systems, including X, Wayland and MIR-based desktops, but requires write permission for /dev/uinput.
    
    <b>AT-SPI</b> has limited support for key-stroke generation, and is only recommended for testing.
sv: <b>Auto</b>: Låt Onboard bestämma, rekommenderas.
    
    <b>XTest</b> är förvalet för alla X-baserade skrivbordsmiljöer.
    
    <b>uinput</b> bör finnas på alla linux-baserade system, inklusive X, Wayland och MIR-baserade skrivbord, men kräver skrivtillstånd för /dev/uinput.
    
    <b>AT-SPI</b> har begränsat stöd för tangenttryckgenerering och rekommenderas bara för tester.

en: <big>Onboard failed to open learned word suggestions.</big>
    
    The error was:
    <tt>{}</tt>
    
    Revert word suggestions to the last backup (recommended)?
sv: <big>Onboard kunde inte öppna inlärda ordförslag.</big>
    
    Felet var:
    <tt>{}</tt>
    
    Återställ ordförslag till senaste säkerhetskopian (rekommenderas)?

en: <big>Onboard failed to open learned word suggestions.</big>
    
    The error was:
    <tt>{}</tt>
    
    The suggestions have to be reset, but the erroneous file will remain at 
    '{}'
sv: <big>Onboard kunde inte öppna inlärda ordförslag.</big>
    
    Felet var:
    <tt>{}</tt>
    
    Förslagen måste återställas, men  den felaktiga filen kommer att finnas på  
    '{}'

en: About Layout
sv: Om layouten

en: Action:
sv: Åtgärd:

en: Activate
sv: Aktivera

en: Activate Hover Click
sv: Aktivera uppehållsklick

en: Active Monitor
sv: Aktiv skärm

en: Add and remove spaces when inserting word suggestions followed by punctuation characters.
sv: Lägg till och ta bort mellanslag när infört ordförslag följs av skiljetecken.

en: Advanced
sv: Avancerad

en: All corners and edges
sv: Alla hörn och kanter

en: Allow multiple Onboard instances
sv: Tillåt flera instanser av Onboard

en: Alphanumeric keys
sv: Alfanumeriska tangenter

en: Always enable the system-provided hover click window when exiting Onboard.
sv: Aktivera alltid systemets flytande klickfönster när Onboard avslutas.

en: Angry face
sv: Argt ansikte

en: Arrows
sv: Pilar

en: Astonished face
sv: Förvånat ansikte

en: Author: {}
sv: Upphovsmän: {}

en: Auto-capitalize while typing
sv: Gör automatiskt versalisering vid skrivande

en: Auto-correct spelling
sv: Korrigera stavningen automatiskt

en: Auto-correction
sv: Automatisk korrigering

en: Automatic scan for 1 switch
sv: Automatisk skanning för 1 byte

en: Automatically capitalize sentence begins and name words.
sv: Automatisk stor bokstav när mening inleds och för egennamn.

en: Automatically correct the last word.
sv: Korrigera det sista ordet automatiskt.

en: B_order width:
sv: Kantbre_dd:

en: Backtrack _steps:
sv: Bakåt_steg:

en: Beamed eighth note
sv: Sammanbunden åttondelsnot

en: Behavior of modifier and layer keys.
sv: Beteende för modifierar- och lagertangenter.

en: Bold
sv: Fet

en: Bottom
sv: Längst ner

en: Button
sv: Knapp

en: Button Label
sv: Knappetikett

en: Button Number
sv: Knappnummer

en: Buttons
sv: Knappar

en: Change Onboard settings
sv: Ändra inställningar för Onboard

en: Check spelling of the word at or before the cursor.
sv: Kontrollera stavningen av ordet vid eller före markören.

en: Choose &apos;XInput&apos; for more reliable typing into text entries with pop-up selections. The &apos;GTK&apos; option offers better compatibility, but typing may fail in the presence of pointer grabs, e.g. with open pop-up windows.
sv: Välj &apos;XInput&apos; för mer pålitlig inmatning i textrutor med förslagsbubblor. &apos;GTK&apos;-alternativet ger bättre kompatibilitet, men inmatningen kan misslyckas om andra fönster tar kontroll över pekaren.

en: Choose 'XInput' for more reliable typing into text entries with pop-up selections. The 'GTK' option offers better compatibility, but typing may fail in the presence of pointer grabs, e.g. with open pop-up windows.
sv: Välj ”XInput” för mer pålitlig inmatning i textrutor med förslagsbubblor. ”GTK”-alternativet ger bättre kompatibilitet, men inmatningen kan misslyckas om andra fönster tar kontroll över pekaren.

en: Choose between key-repeat or long-press menus. Mainly affects alpha-numeric keys.
sv: Välj mellan upprepning eller långtrycksmenyer. Påverkar i regel bara alfanumeriska tangenter.

en: Color Sche_me
sv: Färgsche_ma

en: Color scheme for theme '{filename}' not found
sv: Färgschema för temat "{filename}" hittades inte

en: Condensed
sv: Smal

en: Confounded face
sv: Förbryllat ansikte

en: Constrain window size to the layout&apos;s aspect ratio.
sv: Begränsa fönsterstorleken till layoutens proportioner.

en: Constrain window size to the layout's aspect ratio.
sv: Begränsa fönsterstorleken till layoutens proportioner.

en: Contributions
sv: Bidrag

en: Copy layout '{}' to this new name:
sv: Kopiera layouten ”{}” till det här nya namnet:

en: Core layouts
sv: Kärnlayouter

en: Corners
sv: Hörn

en: Critical overscan for 1 switch
sv: Kritisk avsökning för ett byte

en: Crying face
sv: Sorgset ansikte

en: Custom
sv: Anpassat

en: Customize Theme
sv: Anpassa tema

en: Default
sv: Standard

en: Delay between keystrokes in milliseconds:
sv: Fördröjning mellan tangenttryck i millisekunder:

en: Delay in seconds until the inactive transparency takes effect.
sv: Fördröjning i sekunder tills den inaktiva genomskinligheten träder i kraft.

en: Delay showing the initial keyboard window by STARTUP_DELAY seconds (default 0.0).
sv: Fördröj visningen av första tangentbordsfönstret med STARTUP_DELAY sekunder (förval är 0,0).

en: Delete layout '{}'?
sv: Ta bort layouten ”{}”?

en: Delete selected theme?
sv: Ta bort markerat tema?

en: Description
sv: Beskrivning

en: Desktop Integration
sv: Skrivbordsintegration

en: Desktop keyboard with edit and function keys
sv: Tangentbord för skrivbordet med redigerings- och funktionstangenter

en: Directed scan for 3 or 5 switches
sv: Riktad skanning för 3 eller 5 byten

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Disappointed face
sv: Besviket ansikte

en: Dish
sv: Nedsjunkna tangenter

en: Distance in pixels before movement will be recognized.
sv: Avstånd i pixlar innan rörelse känns av.

en: Dizzy face
sv: Yrt ansikte

en: Do you want to use this device for keyboard scanning?
sv: Vill du använda denna enhet för tangentbordsavsökning?

en: Dock the keyboard to the edge of the screen.
sv: Fäst tangentbordet till skärmkanten.

en: Dock to monitor:
sv: Docka till skärm:

en: Dock to screen edge
sv: Fäst vid skärmkanten

en: Dock to screen edge:
sv: Docka till skärmkant:

en: Docking
sv: Dockning

en: Docking settings
sv: Dockningsinställningar

en: Don't remember new words
sv: Kom inte ihåg nya ord

en: Double click
sv: Dubbelklick

en: Down
sv: Ner

en: Drag click
sv: Dragklick

en: Duplicate key_id '{}' found in color scheme file. Key_ids must occur only once.
sv: Dubblett av Key_id ”{}” hittades i färgschemafil. Key_id får bara förekomma en gång.

en: Edit snippet #{}
sv: Redigera textsnutt #{}

en: Enable  keyboard _scanning
sv: Aktivera tangentbordsavsö_kning

en: Enable click type window on exit
sv: Aktivera klicktypfönster vid avslut

en: Enable inactive transparency. Requires compositing.
sv: Aktivera genomskinlighet vid inaktivitet. Kräver sammansatt grafik.

en: Enable word completion and prediction.
sv: Aktivera ordkomplettering och förutsägning.

en: Enabling auto-show requires Gnome Accessibility.
    
    Onboard can turn on accessiblity now, however it is recommended that you log out and back in for it to reach its full potential.
    
    Enable accessibility now?
sv: Aktivering av auto-show kräver Gnome Accessibility (Hjälpmedel).
    
    Onboard kan aktivera hjälpmedelsfunktioner nu, men det rekommenderas att du loggar ut och in igen för att det ska fungera optimalt.
    
    Aktivera hjälpmedelsfunktioner nu?

en: Ent
sv: Ret

en: Enter a name for the new theme:
sv: Ange ett namn för det nya temat:

en: Enter a new snippet for button #{}:
sv: Mata in ny textsnutt för knappen #{}:

en: Envelope
sv: Kuvert

en: Error loading color scheme '{filename}'. {exception}: {cause}
sv: Ett fel uppstod när färgschemat '{filename}' laddades. {exception}: {cause}

en: Error loading theme '{filename}'. {exception}: {cause}
sv: Ett fel uppstod när temat '{filename}' laddades. {exception}: {cause}

en: Error saving
sv: Ett fel uppstod vid sparandet

en: Expand keyboard to the width of the workarea.
sv: Utöka tangentbordet till arbetsytans bredd.

en: Expand on landscape screens
sv: Utöka på liggande skärmar

en: Expand on portrait screens
sv: Utöka på stående skärmar

en: Face savouring delicious food
sv: Ansikte som njuter av god mat

en: Face throwing a kiss
sv: Ansikte som slänger en kyss

en: Face with stuck-out tongue and tightly closed eyes
sv: Ansikte som räcker ut tungan med slutna ögon

en: Face with stuck-out tongue and winking eye
sv: Ansikte med utsträckt tunga och blinkande öga

en: Failed to execute '{}', {}
sv: Misslyckades att köra "{}", {}

en: Failed to get gsettings value.
sv: Kunde inte hämta värde från gsettings.

en: Failed to load language model '{}': {} ({})
sv: Misslyckades att läsa in språkmodellen ”{}”: {} ({})

en: Failed to read system defaults.
sv: Kunde inte läsa systemets standardvärden.

en: Female sign
sv: Kvinnligt tecken

en: Flat
sv: Platt

en: Flexible onscreen keyboard
sv: Flexibelt onscreen-tangentbord

en: Floating Window Options
sv: Valmöjligheter för flytande fönster

en: Flushed face
sv: Rodnande ansikte

en: Follow _system theme
sv: Följ _systemtema

en: Font
sv: Typsnitt

en: Found system default '[{}] {}={}'
sv: Hittade systemförval '[{}] {}={}'

en: Frowning face
sv: Rynkande ansikte

en: Function keys
sv: Funktionstangenter

en: General
sv: Allmänt

en: Gradients
sv: Gradienter

en: Greek
sv: Grekiska

en: Grid of keys, suitable for keyboard scanning
sv: Rutnät av tangenter passande för tangentbordsavsökning

en: Hide Onboard
sv: Dölj Onboard

en: Hide Onboard when any key is pressed on a physical keyboard. Requires input event source "XInput".
sv: Dölj Onboard när en tangent trycks ned på ett fysiskt tangentbord. Kräver källa för indatahändelse: "XInput".

en: Hide hover click window
sv: Dölj uppehållsklickfönster

en: Hide keyboard
sv: Göm tangentbord

en: Hide the system-provided hover click window while Onboard is running.
sv: Dölj systemets flytande klickfönster medan Onboard körs.

en: Hot beverage
sv: Het dryck

en: Hover Click
sv: Uppehållsklick

en: I_ndependent size
sv: Oberoe_nde storlek

en: Ignoring key '{}'. No svg filename defined.
sv: Ignorerar tangenten '{}'. Inget svg-filnamn angivet.

en: Increase this if key-strokes get lost when inserting word suggestions or snippets into Firefox or other Gtk-2 applications. Has no effect on Gtk-3 applications.
sv: Öka det här om tangenttryck tappas bort när ordförslag eller snuttar matas in i Firefox eller andra Gtk-2-program. Påverkar inte Gtk-3-program.

en: Input Device
sv: Inmatningsenhet

en: Input Options
sv: Inmatningsalternativ

en: Insert word _separators
sv: Klistra in ord_avdelare

en: International character selection
sv: Val av internationella tecken

en: Italic
sv: Kursiv

en: Keep _aspect ratio
sv: Behåll _bildförhållande

en: Keep aspect ratio when resizing the window
sv: Behåll bildproportioner när fönsterstorleken ändras

en: Key Behavior
sv: Tangentbeteende

en: Key Labels
sv: Tangentetiketter

en: Key Style
sv: Tangentstil

en: Key-press Feedback
sv: Återkoppling för tangenttryck

en: Key-repeat
sv: Tangentupprepning

en: Key-stroke Generation
sv: Tangenttryckgenerering

en: Key-stroke generator
sv: Tangenttryckgenerator

en: Keyboard
sv: Tangentbord

en: Keyboard Scanning
sv: Tangentbordsavsökning

en: Keyboard layout with Greek literals, arrows and more, for math and physics education on an interactive Whiteboard.
sv: Tangentbordslayout med grekiska bokstäver, pilar och annat, för matematik- och fysikutbildning på en interaktiv skrivtavla.

en: Keyboard layout with Greek literals, arrows and more, for math and physics education on an interactive Whiteboard.
    This layout places all keys on a single, very wide layer.
sv: Tangentbordslayout med grekiska bokstäver, pilar och annat, för matematik- och fysikutbildning på en interaktiv skrivtavla.
    Den här layouten placerar alla tangenter på ett enda jättebrett lager.

en: Keys
sv: Tangenter

en: Kissing face with closed eyes
sv: Kysser ansikte med stängda ögon

en: Label Override
sv: Åsidosätt etikett

[ctx: Label of about layout button on preferences page Layout.]
en: _About
sv: _Om

[ctx: Label of add snippet button on preferences page Snippets.]
en: _Add
sv: _Lägg till

[ctx: Label of customize theme button on preferences page Theme.]
en: C_ustomize theme
sv: A_npassa tema

[ctx: Label of delete layout button on preferences page Layout.]
en: _Delete
sv: Ra_dera

[ctx: Label of delete theme button on preferences page Theme.]
en: _Delete
sv: Ra_dera

[ctx: Label of keyboard scanning settings button on preferences page Universal Access.]
en: Sc_anner Settings
sv: Inställningar för avsök_ning

[ctx: Label of new layout button on preferences page Layout.]
en: _New
sv: _Ny

[ctx: Label of new theme button on preferences page Theme.]
en: _New
sv: _Nytt

[ctx: Label of open folder button on preferences page Layout.]
en: _Open layouts folder
sv: _Öppna layoutmapp

[ctx: Label of remove snippet button on preferences page Snippets.]
en: _Remove
sv: Ta bo_rt

[ctx: Label of settings button on preferences page Window.]
en: _Settings
sv: In_ställningar

[ctx: Label of the close button of the docking settings dialog.]
en: _Close
sv: St_äng

[ctx: Label of the close button of the scanner settings dialog.]
en: _Close
sv: St_äng

[ctx: Label of the close button of the theme settings dialog.]
en: _Close
sv: St_äng

[ctx: Label of the main close button of the preferences dialog.]
en: _Close
sv: St_äng

[ctx: Label of the revert button of the theme settings dialog.]
en: _Revert
sv: _Återställ

en: Labels
sv: Etiketter

en: Last quarter moon
sv: Månen i fjärde kvarteret

en: Latch only
sv: Kläm bara

en: Latch, double-click to lock
sv: Kläm, dubbelklick för att låsa

en: Latch, then lock
sv: Kläm, sedan lås

en: Layout file ({}) or name
sv: Layout-fil ({}) eller -namn

en: Learning
sv: Inlärning

en: Left
sv: Vänster

en: Light Direction
sv: Ljusriktning

en: Loading legacy color scheme format '{old_format}', please consider upgrading to current format '{new_format}': '{filename}'
sv: Läser in tidigare färgschemaformat '{old_format}', överväg att uppgradera till aktuellt format '{new_format}': '{filename}'

en: Loading legacy layout, format '{}'. Please consider upgrading to current format '{}'
sv: Läser in föråldrad layout i formatet ”{}”. Försök helst uppgradera till det gällande formatet ”{}”

en: Loading system defaults from {filename}
sv: Läser in systemförval från {filename}

en: Loading theme from '{}'
sv: Läser in tema från "{}"

en: Lock only
sv: Lås bara

en: Looking for system defaults in {paths}
sv: Söker efter systemstandard i {paths}

en: Main keyboard
sv: Huvudtangentbord

en: Male sign
sv: Manligt tecken

en: Medium size desktop keyboard
sv: Mellanstort tangentbord

en: Menu
sv: Meny

en: Middle click
sv: Mittenklick

en: Migrating user directory '{}' to '{}'.
sv: Migrerar användarkatalogen "{}" till "{}".

en: Mobile keyboard for small screens
sv: Mobilt tangentbord för mindre skärmar

en: Modifier _behavior:
sv: Modifierar_beteende:

en: Modifier auto-release delay in seconds:
sv: Autosläpp modifierare, fördröjning sekunder:

en: Monitor 0
sv: Skärm 0

en: Monitor 1
sv: Skärm 1

en: Monitor 2
sv: Skärm 2

en: Monitor 3
sv: Skärm 3

en: Monitor 4
sv: Skärm 4

en: Monitor 5
sv: Skärm 5

en: Monitor 6
sv: Skärm 6

en: Monitor 7
sv: Skärm 7

en: Monitor 8
sv: Skärm 8

en: More suggestions
sv: Ytterligare förslag

en: Move Onboard
sv: Flytta Onboard

en: Move keyboard
sv: Flytta tangentbord

en: Movement only
sv: Bara rörelse

en: Must be an integer number
sv: Måste vara ett heltal

en: Name
sv: Namn

en: Neutral face
sv: Neutralt ansikte

en: New Input Device
sv: Ny inmatningsenhet

en: New snippet
sv: Ny snutt

en: No system defaults found.
sv: Inga standardvärden för systemet hittades.

en: None
sv: Ingen

en: Number block and function keys
sv: Nummerblock och funktionstangenter

en: Number block and snippets
sv: Nummerblock och snuttar

en: Onboard Preferences
sv: Onboard-inställningar

en: Onboard Settings
sv: Onboard-inställningar

en: Onboard has detected a new input device
sv: Onboard har identifierat en ny inmatningsenhet

en: Onboard is configured to appear with the dialog to unlock the screen; for example to dismiss the password-protected screensaver.
    
    However the system is not configured anymore to use Onboard to unlock the screen. A possible reason can be that another application configured the system to use something else.
    
    Would you like to reconfigure the system to show Onboard when unlocking the screen?
sv: Onboard är konfigurerat att visas med dialogrutan för upplåsning av skärmen. Exempelvis för att avvisa den lösenordsskyddade skärmsläckaren.
    Systemet är dock inte längre konfigurerat att använda sig av Onboard för upplåsning av skärmen. En möjlig orsak kan vara att ett annat program har konfigurerat systemet till att använda något annat.
    Vill du konfigurera om systemet till att visa Onboard vid upplåsning av skärmen?

en: Onboard is configured to appear with the dialog to unlock the screen; for example to dismiss the password-protected screensaver.
    
    However this function is disabled in the system.
    
    Would you like to activate it?
sv: Onboard är konfigurerad till att visas med dialogrutan för att låsa upp skärmen; till exempel för att stänga av en lösenordsskyddad skärmsläckare.
    
    Dock är denna funktion inaktiverad i systemet.
    
    Vill du aktivera den?

en: Onboard on-screen keyboard
sv: Onboard skärmtangentbord

en: Onboard onscreen keyboard
sv: Onboard skärmtangentbord

en: Onboard onscreen keyboard settings
sv: Inställningar för skärmtangentbordet Onboard

en: Once hidden by a physical key-press, auto-show is paused. Select the pause duration here.
sv: När Onboard döljs av ett fysiskt tangenttryck pausas auto-visa. Välj hur lång pausen ska vara här.

en: Options
sv: Alternativ

en: Other _Languages
sv: Andra språ_k

en: Override auto-detection and manually select quirks
    QUIRKS={metacity|compiz|mutter}
sv: Åsidosätt autoupptäckt och välj quirks manuellt
    QUIRKS={metacity|compiz|mutter}

en: Pause learning
sv: Pausa inlärning

en: Peace symbol
sv: Fredssymbol

en: Persevering face
sv: Uthålligt ansikte

en: Play click sound on keypress.
sv: Spela klickljud vid tangenttryck.

en: Play sound
sv: Spela upp ljud

en: Pouting face
sv: Surt ansikte

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Press a button...
sv: Tryck på en knapp...

en: Press a key...
sv: Tryck på en tangent...

en: Primary Monitor
sv: Primär skärm

en: Profiles
sv: Profiler

en: Progress the highlight only while the switch is held down.
sv: Gå vidare med markeringen endast när bytaren hålls nere.

en: Push button
sv: Tryckknapp

en: Quit
sv: Avsluta

en: Quit Keyboard
sv: Avsluta tangentbord

en: Quit Onboard
sv: Avsluta Onboard

en: R_oundness:
sv: R_undhet:

en: Radioactive sign
sv: Radioaktiv skylt

en: Remember new words, their recency and frequency to improve the suggestions over time.
sv: Kom ihåg nya ord, deras aktualitet och frekvens för att förbättra förslagen över tid.

en: Remember nothing
sv: Kom inte ihåg något

en: Remember what Onboard theme was last used for every system theme.
sv: Kom ihåg vilket Onboard-tema som användes senast för varje systemtema.

en: Remove '{}' everywhere.
sv: Ta bort '{}' överallt.

en: Remove '{}' only where it occures after '{}'.
sv: Ta bara bort '{}' när det förekommer efter '{}'.

en: Remove '{}' only where it occures after numbers.
sv: Ta bara bort '{}' när det förekommer efter ett nummer.

en: Remove '{}' only where it occures at sentence begin.
sv: Ta bara bort '{}' där det förekommer i meningens början.

en: Remove '{}' only where it occures at text begin.
sv: Ta bara bort '{}' där det förekommer i textens början.

en: Remove word suggestion
sv: Ta bort ordförslag

en: Reset selected theme to Onboard defaults?
sv: Återställ markerat tema till standardinställningar för Onboard?

en: Resize Protection
sv: Förstoringsskydd

en: Right
sv: Höger

en: Right click
sv: Högerklick

en: S_ize:
sv: St_orlek:

en: S_nippet:
sv: K_odsnutt:

en: Sc_an cycles:
sv: Avsökningscykl_er:

en: Scanner Settings
sv: Inställningar för avsökning

en: Seconds of inactivity until active modifiers and layer keys are released. 0 to disable.
sv: Sekunders inaktivitet innan aktiva modifierar- och lagertangenter släpps. 0 för att inaktivera.

en: Select a scanning _profile:
sv: Välj en avsöknings_profil:

en: Set _transparency to
sv: Sätt _genomskinlighet till

en: Set and Settings
sv: Inställningar

en: Settings
sv: Inställningar

en: Shadow
sv: Skugga

en: Show Onboard when the dialog to unlock the screen appears; this way Onboard can be used for example to enter the password to dismiss the screensaver when it is set to ask for it.
sv: Visa Onboard när dialogen för att låsa upp skärmen visar sig. På detta sätt kan Onboard användas till att skriva in lösenordet och stänga av skärmsläckaren.

en: Show Onboard when there is a recognized text window in focus. Requires Gnome Accessibility.
sv: Visa Onboard när ett textfönster har fokus. Kräver Gnome Accessibility (Hjälpmedel).

en: Show _suggestions
sv: Visa _förslag

en: Show _tooltips
sv: Visa info_ruta

en: Show a button for language selection.
sv: Visa en knapp för val av språk.

en: Show a floating icon on the desktop when Onboard is hidden. A click on the icon makes Onboard reappear.
sv: Visa en flytande ikon på skrivbordet när Onboard är dolt. Genom att klicka på ikonen kommer Onboard att visa sig på nytt.

en: Show always on visible _workspace
sv: Visa alltid på synlig _arbetsyta

en: Show button to pause learning
sv: Visa knapp för att stanna upp inlärning

en: Show characters reachable with or without the shift key.
sv: Visa tecken som kan nås med eller utan skifttangenten.

en: Show floating _icon when Onboard is hidden
sv: Visa flytande _ikon när Onboard har dolts

en: Show label popups
sv: Visa etikettbubblor

en: Show label popups above pressed keys.
sv: Visa etikettbubblor ovanför nedtryckta tangenter.

en: Show lan_guage switcher
sv: Visa språ_kbytare

en: Show secondary labels
sv: Visa sekundära etiketter

en: Show spelling suggestions
sv: Visa stavningsförslag

en: Show the desktop through the gaps between keys.
sv: Visa skrivbordet genom mellanrummen mellan tangenterna.

en: Show the status item. A click on that icon hides or shows Onboard.
sv: Visa statusobjektet. Genom att klicka på ikonen kan Onboard visas eller döljas.

en: Show tooltips for the keyboard&apos;s buttons.
sv: Visa inforuta för tangentbordets knappar.

en: Show tooltips for the keyboard's buttons.
sv: Visa inforuta för tangentbordets knappar.

en: Show when _unlocking the screen
sv: Visa när skärmen låses _upp

en: Show window _decoration
sv: Visa fönster_dekorationer

en: Show window caption and frame.
sv: Visa fönstertitel och ram.

en: Show/Hide options
sv: Visa/Dölj alternativ

en: Shrink the available space for maximized windows.
sv: Förminska det tillgängliga utrymmet för maximerade fönster.

en: Shrink workarea
sv: Förminska arbetsyta

en: Silently fail to start in the given desktop environments. DESKTOPS is a comma-separated list of XDG desktop names, e.g. GNOME for GNOME Shell.
sv: Var diskret med misslyckade starter i de givna skrivbordsmiljöerna. DESKTOPS är en komma-avdelad lista över XDG-skrivbordsnamn, t.ex. GNOME för GNOME Shell.

en: Skull and crossbones
sv: Skalle och korslagda benknotor

en: Smiling face
sv: Leende ansikte

en: Smiling face with halo
sv: Leende ansikte med gloria

en: Smiling face with heart-shaped eyes
sv: Leende ansikte med hjärtformade ögon

en: Smiling face with horns
sv: Leende ansikte med horn

en: Smiling face with open mouth and smiling eyes
sv: Leende ansikte med öppen mun och leende ögon

en: Smiling face with smiling eyes
sv: Leende ansikte med leende ögon

en: Smiling face with sunglasses
sv: Leende ansikte med solglasögon

en: Smirking face
sv: Flinande ansikte

en: Snippet %d is already in use.
sv: Textsnutten %d används redan.

en: Snippet Text
sv: Textsnuttext

en: Snippet {}
sv: Textsnutt {}

en: Snippets
sv: Textsnuttar

en: Snippets are pieces of text which are entered when the corresponding button in Onboard is pressed.
sv: Textsnuttar är delar av text som matas in när motsvarande knapp i Onboard trycks ner.

en: Space
sv: Blanksteg

en: Space efficient desktop keyboard
sv: Utrymmeseffektivt tangentbord

en: Special Characters
sv: Specialtecken

en: Special characters for interactive whiteboards
sv: Specialtecken för skrivtavlor

en: Special characters for interactive whiteboards, wide
sv: Specialtecken för interaktiva skrivtavlor, bred

en: Spell-check backend:
sv: Stavningskontrollbakände:

en: Spelling suggestion
sv: Stavningsförslag

en: Start Onboard _hidden
sv: Starta Onboard _dold

en: Start Onboard hidden.
sv: Starta Onboard dold.

en: Start in XEmbed mode, e.g. for gnome-screensaver
sv: Starta i XEmbed-läge, t.ex. för gnome-screensaver

en: Stay hidden:
sv: Förbli dolt:

en: Step
sv: Steg

en: Step _only during switch down
sv: Ste_ga endast när bytaren är nere

en: Step scan for 2 switches
sv: Stega avsökning för två byten

en: Sub-, Superscripts; Fractions
sv: Nedsänkt, Upphöjt; Bråktal

en: Swap the scan actions after every key activation. The Step action will become the Activate action and vice versa.
sv: Byt skanneråtgärder efter varje tangentaktivering. Stegåtgärden kommer bli Aktiveringsåtgärden, och vice versa.

en: System defaults: Invalid enum value for key '{}' in section '{}': {}
sv: Standardvärden: Ogiltigt uppräkningsvärde för nyckeln ”{}” i avsnitt ”{}”: {}

en: System defaults: Invalid value for key '{}' in section '{}'
      {}
sv: Systemförval: Ogiltigt värde för nyckeln '{}' i avsnitt '{}'
      {}

en: System defaults: Unknown key '{}' in section '{}'
sv: Systemförval: Okänd tangent '{}' i avsnitt '{}'

en: System settings not found ({}): {}
sv: Systeminställningar hittades inte ({}): {}

en: Tab
sv: Tabb

en: The number of keys the scanner steps back before moving forward again.
sv: Antal tangenter skannern stegar bakåt innan den går framåt igen.

en: The number of times the scanner cycles through the entire keyboard before it stops.
sv: Antal gånger skannern går igenom hela tangentbordet innan den stannar.

en: The selected device should not control the system mouse cursor or the keyboard caret.
sv: Den valda enheten bör inte kontrollera systemets muspekare eller tangentbordets markör.

en: The spell check engine to use.
sv: Stavningskontrollmotor att använda.

en: The time the scanner rests on a key  while moving backwards. (in seconds)
sv: Tiden skannern vilar på en tangent innan den jobbar bakåt. (sekunder)

en: The time the scanner rests on a key  while progressing forward. (in seconds)
sv: Tiden skannern vilar på en tangent innan den jobbar vidare. (sekunder)

en: The time the scanner rests on a key or group before moving to the next. (in seconds)
sv: Tiden som skannern vilar på en tangent eller grupp innan den går vidare till nästa. (sekunder)

en: Theme
sv: Tema

en: Theme file (.theme) or name
sv: Temafil (.theme) eller -namn

en: This theme file already exists.
    '{filename}'
    
    Overwrite it?
sv: Temafilen finns redan.
    ”{filename}”
    
    Vill du skriva över?

en: This will only affect learned suggestions.
sv: Detta kommer bara påverka inlärda förslag.

en: Time in seconds before a click is triggered.
sv: Tid i sekunder innan ett klick utlöses.

en: Tired face
sv: Trött ansikte

en: Toggle click helpers
sv: Växla klickhjälpare

en: Top
sv: Högst upp

en: Transparency
sv: Genomskinlighet

en: Transparency of the keyboard background
sv: Genomskinlighet för tangentbordets bakgrund

en: Transparency of the whole keyboard window. Requires compositing.
sv: Genomskinlighet för hela tangentbordsfönstret. Kräver sammansatt grafik.

en: Transparency when the pointer leaves the keyboard. Requires compositing.
sv: Genomskinlighet när muspekaren lämnar tangentbordet. Kräver komposition.

en: Try harder to keep Onboard above anything on-screen.
sv: Gör större ansträngningar för att hålla Onboard ovanför allt annat som visas på skärmen.

en: Typing Assistance
sv: Skrivhjälp

en: Ubuntu Logo
sv: Ubuntus logotyp

en: Umbrella
sv: Paraply

en: Unable to read theme '{}'
sv: Kunde inte läsa temat "{}"

en: Unamused face
sv: Ej roat ansikte

en: Universal Access
sv: Hjälpmedel

en: Up
sv: Upp

en: Use device
sv: Använd enhet

en: Victory hand
sv: Segerhand

en: Weary face
sv: Utmattat ansikte

en: When Inactive
sv: Vid inaktivitet

en: While  learning is paused:
sv: Medan inlärning är pausad:

en: White club suit
sv: Vit klöversvit

en: White diamond suit
sv: Vit rutersvit

en: White heart suit
sv: Vit hjärtersvit

en: White spade suit
sv: Vit spadersvit

en: White star
sv: Vit stjärna

en: White sun with rays
sv: Vit sol med strålar

en: White telephone
sv: Vit telefon

en: Wind_ow:
sv: Fönste_r:

en: Window
sv: Fönster

en: Window options
sv: Fönsteralternativ

en: Window size, widthxheight
sv: Fönsterstorlek, bredd x höjd

en: Window x position
sv: Fönstrets x-position

en: Window y position
sv: Fönstrets y-position

en: Winking face
sv: Blinkande ansikte

en: Word Suggestions
sv: Ordförslag

en: Words typed while this button is pressed won't be remembered.
sv: Ord som skrivs medan denna knapp är intryckt kommer inte bli ihågkomna.

en: Writing hand
sv: Skrivande hand

en: _Alternate switch actions
sv: _Alternativa bytåtgärder

en: _Angle:
sv: _Vinkel:

en: _Attributes:
sv: _Attribut:

en: _Auto-show when editing text
sv: Visa _automatiskt när text redigeras

en: _Background:
sv: _Bakgrund:

en: _Backtrack interval:
sv: _Bakåtintervall:

en: _Border:
sv: _Kant:

en: _Button label:
sv: Kna_ppetikett:

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Delay:
sv: _Fördröjning:

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Font:
sv: T_ypsnitt:

en: _Force window to top
sv: _Tvinga fönstret till toppen

en: _Forward interval:
sv: _Framåtintervall:

en: _Hide Onboard
sv: _Dölj Onboard

en: _Input event source:
sv: _Mata in händelsekälla:

en: _Key:
sv: _Tangent:

en: _Learn from typed text
sv: _Lär av skriven text

en: _Long press action:
sv: Åtgärd för _långt tryck:

en: _Motion threshold:
sv: Tröskelvärde för _rörelse:

en: _No background
sv: _Ingen bakgrund

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Remove suggestion…
sv: Ta bo_rt förslag...

en: _Reset
sv: Åte_rställ

en: _Save snippet
sv: _Spara snutt

en: _Select an input device:
sv: _Välj en inmatningsenhet:

en: _Show Onboard
sv: Vi_sa Onboard

en: _Show status icon
sv: _Visa statusikon

en: _Step interval:
sv: _Stegintervall:

en: _Strength:
sv: _Styrka:

en: _Style:
sv: _Stil:

en: _Super key:
sv: _Supertangent:

en: _Touch input:
sv: _Pekskärmsinmatning:

en: _Use this device only for scanning
sv: A_nvänd endast denna enhet för avsökning

en: after
sv: efter

en: color scheme '{filename}' does not exist
sv: färgschemat "{filename}" finns inte

en: copy_layouts failed, unsupported layout format '{}'.
sv: copy_layouts misslyckades, layoutformat '{}' saknar stöd.

en: copying layout '{}' to '{}'
sv: kopierar layouten "{}" till "{}"

en: copying svg file '{}' to '{}'
sv: Kopierar svg-fil '{}' till '{}'

en: failed to create directory '{}': {}
sv: misslyckades med att skapa katalogen ”{}”: {}

en: failed to find {description} '{filename}'
sv: Kunde inte hitta {description} ”{filename}”

en: failed to migrate user directory.
sv: misslyckades att migrera användarkatalogen.

en: forever
sv: alltid

en: gsettings schema for '{}' is not installed
sv: gsettings-schema för ”{}” är inte installerat

en: layout '{filename}' does not exist
sv: layouten "{filename}" finns inte

en: multi-touch
sv: flertryck

en: never
sv: aldrig

en: no window transparency available; screen doesn't support alpha channels
sv: fönstergenomskinlighet inte tillgängligt; skärmen stöder inte alfakanaler

en: none
sv: inga

en: seconds
sv: sekunder

en: single-touch
sv: enkeltryck

en: theme '{filename}' does not exist
sv: temat "{filename}" finns inte

en: unable to locate '{filename}', loading default {description} instead
sv: Kunde inte hitta '{filename}', laddar förvald {description} istället

en: {description} '{filename}' not found yet, retrying in default paths
sv: {description} '{filename}' hittades inte ännu, försöker igen i standardsökvägarna

en: {description} '{filename}' not found yet, searching in paths {paths}
sv: {description} '{filename}' hittades inte, söker vidare i sökvägarna {paths}

en: {description} '{filepath}' found.
sv: {description} "{filepath}" hittades.
