LibFM 1.2 - en to sv translation catalogue (374 entries)

en: %s files
sv: %s filer

en: (None)
sv: (Ingen)

en: <No subfolders>
sv: <Ingen underkatalog>

en: <b>%s file:</b>
sv: <b>%s filer:</b>

en: <b>%s files:</b>
sv: <b>%s filer:</b>

en: <b>Access Control</b>
sv: <b>Åtkomstkontroll</b>

en: <b>C_hange content:</b>
sv: <b>R_edigera innehåll:</b>

en: <b>C_ommand line to execute:</b>
sv: <b>K_ommandorad som ska exekveras:</b>

en: <b>Choose icon from:</b>
sv: <b>Välj ikon från:</b>

en: <b>Co_mmand:</b>
sv: <b>Ko_mmando:</b>

en: <b>D_escription:</b>
sv: <b>B_eskrivning:</b>

en: <b>Errors occurred:</b>
sv: <b>Fel uppstod:</b>

en: <b>File Contain_s:</b>
sv: <b>Fil _innehåller:</b>

en: <b>File Size</b>
sv: <b>Filstorlek</b>

en: <b>File Type</b>
sv: <b>Filtyp</b>

en: <b>File _Name Patterns:</b>
sv: <b>Mönster för fil_namn:</b>

en: <b>File operation is in progress...</b>
sv: <b>Filoperation genomförs...</b>

en: <b>File type:</b>
sv: <b>Filtyp:</b>

en: <b>File:</b>
sv: <b>Fil:</b>

en: <b>G_roup:</b>
sv: <b>G_rupp:</b>

en: <b>In:</b>
sv: <b>I:</b>

en: <b>Last Modified Time</b>
sv: <b>Senast ändrad</b>

en: <b>Last access:</b>
sv: <b>Senast använd:</b>

en: <b>Last modification:</b>
sv: <b>Senast ändrad:</b>

en: <b>Last permissions change:</b>
sv: <b>Rättigheterna ändrades senast:</b>

en: <b>Location:</b>
sv: <b>Plats:</b>

en: <b>Mail Client</b>
sv: <b>E-post-klient</b>

en: <b>O_wner:</b>
sv: <b>_Ägare:</b>

en: <b>Open _with:</b>
sv: <b>_Öppna med:</b>

en: <b>Plac_es to Search:</b>
sv: <b>Platser att söka i:</b>

en: <b>Select an application to open "%s" files</b>
sv: <b>Välj ett program för att öppna "%s"</b>

en: <b>Size on disk:</b>
sv: <b>Storlek på disk:</b>

en: <b>Special bits:</b>
sv: <b>Specialbitar:</b>

en: <b>Target file:</b>
sv: <b>Måfill:</b>

en: <b>Terminal Emulator</b>
sv: <b>Terminalemulator</b>

en: <b>The file operation was completed with errors.</b>
sv: <b>Filoperationen avslutades med fel.</b>

en: <b>There is already a file with the same name in this location.</b>
    
    Do you want to replace the existing file
sv: <b>Det finns redan en fil med samma namn på denna plats.</b>
    
    Vill du ersätta den fil som redan existerar

en: <b>These special codes can be used in the command line:</b>
      <b>%f</b>: Represents a single file name
      <b>%F</b>: Represents multiple file names
      <b>%u</b>: Represents a single URI of the file
      <b>%U</b>: Represents multiple URIs
sv: <b>Dessa specialkoder kan användas på kommandoraden:</b>
      <b>%f</b>: För ett filnamn
      <b>%F</b>: För flera filnamn
      <b>%u</b>: För en URI till en fil
      <b>%U</b>: För URI till flera filer

en: <b>Time remaining:</b>
sv: <b>Tid kvar:</b>

en: <b>To:</b>
sv: <b>Till:</b>

en: <b>Total count of files:</b>
sv: <b>Totalt antal filer:</b>

en: <b>Total size of files:</b>
sv: <b>Total storlek på filer:</b>

en: <b>Web Browser</b>
sv: <b>Webbläsare</b>

en: <b>_Access content:</b>
sv: <b>K_an komma åt informationen:</b>

en: <b>_Application name (optional, set it to keep association)</b>
sv: <b>_Applikationsnamn (valfritt, ange för att behålla koppling)</b>

en: <b>_Execute:</b>
sv: <b>_Exekvera:</b>

en: <b>_Name:</b>
sv: <b>_Namn:</b>

en: <b>_Tooltip:</b>
sv: <b>Verk_tygstips:</b>

en: <b>_View content:</b>
sv: <b>_Visa innehåll:</b>

en: <b>_Working directory:</b>
sv: <b>_Arbetskatalog:</b>

en: Any valid content type can be entered here. Wildcard '*' is allowed at end of the type. Multiple types should be separated with ';'.
sv: Innehållstyp kan anges här. Jokertecken "*" är tillåtet i slutet på typen. Flera typer separeras med ";".

en: Anyone
sv: Vem som helst

en: Applications
sv: Program

en: Are you sure you want to empty the trash can?
sv: Är du säker på att du vill tömma papperskorgen?

en: Blank Blu-Ray Disc
sv: Tom Blu-Ray-skiva

en: Blank Blu-Ray R Disc
sv: Tom Blu-Ray R-skiva

en: Blank Blu-Ray RW Disc
sv: Tom Blu-Ray RW-skiva

en: Blank CD-R Disc
sv: Tom CD-R-skiva

en: Blank CD-ROM Disc
sv: Tom CD-ROM-skiva

en: Blank CD-RW Disc
sv: Tom CD-RW-skiva

en: Blank DVD+R DL Disc
sv: Tom DVD+R DL-skiva (dubbellager)

en: Blank DVD+R Disc
sv: Tom DVD+R-skiva

en: Blank DVD+RW DL Disc
sv: Tom DVD+RW DL-skiva (dubbellager)

en: Blank DVD+RW Disc
sv: Tom DVD+RW-skiva

en: Blank DVD-RAM Disc
sv: Tom DVD-RAM-skiva

en: Blank DVD-ROM Disc
sv: Tom DVD-ROM-skiva

en: Blank DVD-RW Disc
sv: Tom DVD-RW-skiva

en: Blank HD DVD Disc
sv: Tom HD DVD-skiva

en: Blank HD DVD-R Disc
sv: Tom HD DVD-R-skiva

en: Blank HD DVD-RW Disc
sv: Tom HD DVD-RW-skiva

en: Blank MO Disc
sv: Tom MO-skiva

en: Blank MRW Disc
sv: Tom MRW-skiva

en: Blank MRW/W Disc
sv: Tom MRW/W-skiva

en: Blank Optical Disc
sv: Tom optisk skiva

en: Blu-Ray Disc
sv: Blu-Ray-skiva

en: Blu-Ray R Disc
sv: Blu-Ray R-skiva

en: Blu-Ray RW Disc
sv: Blu-Ray RW-skiva

en: By File _Type
sv: Efter fil_typ

en: By _Modification Time
sv: Efter _ändringstid

en: By _Name
sv: Efter _namn

en: By _Size
sv: Efter _storlek

en: Bytes
sv: Byte

en: CD-R Disc
sv: CD-R-skiva

en: CD-ROM Disc
sv: CD-ROM-skiva

en: CD-RW Disc
sv: CD-RW-skiva

en: C_ontent
sv: I_nnehåll

en: C_opy Here
sv: _Kopiera hit

en: C_ustom Command Line
sv: _Anpassad kommandorad

en: Cancelled
sv: Avbruten

en: Cannot access destination file
sv: Kan inte komma åt målfil

en: Cannot copy a folder into its sub folder
sv: Kan inte kopiera en katalog till en av dess underkataloger

en: Cannot copy file '%s': not supported
sv: Kan inte kopiera filen "%s": stöds inte

en: Cannot create XML definition for '%s'
sv: Kan inte skapa XML-definitionen för "%s"

en: Cannot create a link on non-native filesystem
sv: Kan inte skapa länk på filsystem utanför systemet

en: Cannot create menu item '%s'
sv: Kan inte skapa meny-elementet "%s"

en: Cannot move a folder into its sub folder
sv: Kan inte flytta en katalog till en av dess underkataloger

en: Cannot set working directory to '%s': %s
sv: Kan inte ange "%s" som arbetskatalog: %s

en: Cannot untrash file '%s': original path not known
sv: Kan inte återställa filen "%s": ursprunglig plats okänd

en: Case insensiti_ve
sv: _Ignorera skiftläge

en: Change hidden status isn't supported for menu directory
sv: Byta status för dold eller visning stöds inte för meny-katalog

en: Changes active tab
sv: Byter aktuell flik

en: Changing attributes of
sv: Ändrar egenskaper

en: Changing attributes of files
sv: Ändra filernas egenskaper

en: Character reference '%-.*s' does not encode a permitted character
sv: Teckenreferensen "%-.*s" kodar inte ett tillåtet tecken

en: Character reference did not end with a semicolon; most likely you used an ampersand character without intending to start an entity - escape ampersand as &amp;
sv: Teckenreferensen slutade inte med ett semikolon. Troligtvis använde du ett &-tecken utan att avse att starta en entitet. Skriv om &-tecknet som &amp;

en: Choose An Icon...
sv: Välj en ikon...

en: Choose Application
sv: Välj program

en: Choose Date
sv: Välj datum

en: Choose Executable File
sv: Välj en körbar fil

en: Choose a date from the following calendar
sv: Välj datum från kalendern

en: Co_mpress...
sv: Ko_mprimera...

en: Command line:
sv: Kommandorad:

en: Command to execute when the application icon is activated
sv: Kommando att exekvera när applikationsikonen aktiveras

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Confirm File Replacing
sv: Bekräfta ersättning av filer

en: Copy Pa_th(s)
sv: _Kopiera sökväg(ar)

en: Copying
sv: Kopierar

en: Could not determine content type of file '%s' to launch it
sv: "%s" kunde inte öppnas då innehållstypen inte känns igen.

en: Create _New...
sv: Skapa _ny...

en: Create new or change existing desktop entry
sv: Skapa nytt eller uppdatera ett skrivbordselement

en: Creating %s
sv: Skapar %s

en: Creating ...
sv: Skapar..

en: Creating New Folder
sv: Skapar ny katalog

en: Creating link
sv: Skapar länk

en: Creating links to files
sv: Skapar länkar till filer

en: Customize
sv: Anpassa

en: DVD+R DL Disc
sv: DVD+R DL-skiva (dubbellager)

en: DVD+R Disc
sv: DVD+R-skiva

en: DVD+RW DL Disc
sv: DVD+RW DL-skiva (dubbellager)

en: DVD+RW Disc
sv: DVD+RW-skiva

en: DVD-RAM Disc
sv: DVD-RAM-skiva

en: DVD-ROM Disc
sv: DVD-ROM-skiva

en: DVD-RW Disc
sv: DVD-RW-skiva

en: Deleting
sv: Tar bort

en: Description
sv: Beskrivning

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Destination is a sub folder of source
sv: Målet är en underkatalog till källkatalogen

en: Detailed _List View
sv: Detaljerad _listvy

en: Devices
sv: Enheter

en: Directory Tree
sv: Katalogträd

en: Do you want to delete the %d selected file? | Do you want to delete the %d selected files?
sv[0]: Vill du radera %d markerad fil?
sv[1]: Vill du radera de %d markerade filerna?

en: Do you want to delete the file '%s'?
sv: Vill du radera filen "%s"?

en: Do you want to move the %d selected file to trash can? | Do you want to move the %d selected files to trash can?
sv[0]: Vill du flytta %d markerad fil till papperskorgen?
sv[1]: Vill du flytta de %d markerade filerna till papperskorgen?

en: Do you want to move the file '%s' to trash can?
sv: Vill du flytta filen "%s" till papperskorgen?

en: Do you want to recursively apply these changes to all files and sub-folders?
sv: Vill du utföra förändringarna rekursivt på alla filer och underkataloger?

en: Document ended unexpectedly
sv: Dokumentet slutade oväntat

en: Document was empty or contained only whitespace
sv: Dokumentet var tomt eller innehöll endast tomrum

en: Duplicate handler for tag <%s>
sv: Dubbletthanterare för taggen <%s>

en: E_xtract To...
sv: E_xtrahera till...

en: Element '%s' was closed but no element was opened
sv: Elementet "%s" avslutades men hade aldrig öppnats

en: Element '%s' was closed but the currently open element is '%s'
sv: Elementet "%s" stängdes, men det element som är öppet för tillfället är "%s"

en: Empty File
sv: Tom fil

en: Empty entity '&;' seen; valid entities are: &amp; &quot; &lt; &gt; &apos;
sv: Tom entitet "&;" hittades, giltiga entiteter är: &amp; &quot; &lt; &gt; &apos;

en: Enter a name for empty file:
sv: Ange namn för tom fil:

en: Enter a name for the new %s:
sv: Ange namn för filen %s:

en: Enter a name for the newly created folder:
sv: Ange namn för katalogen som just skapades:

en: Enter a new name:
sv: Ange ett nytt namn:

en: Entity did not end with a semicolon; most likely you used an ampersand character without intending to start an entity - escape ampersand as &amp;
sv: Entiteten slutade inte med ett semikolon. Troligtvis använde du ett &-tecken utan att avse att starta en entitet. Skriv om &-tecknet som &amp;

en: Entity name '%-.*s' is not known
sv: Entitetsnamnet "%-.*s" är okänt

en: Error
sv: Fel

en: Executable files
sv: Körbara filer

en: Execute File
sv: Exekvera fil

en: Execute custom command line to open files
sv: Exekvera anpassad kommandorad för att öppna filer

en: Execute in _Terminal
sv: Exekvera i _Terminalemulator

en: Extension
sv: Filändelse

en: Extract _Here
sv: Extrahera _här

en: Failed to parse '%-.*s', which should have been a digit inside a character reference (&#234; for example) - perhaps the digit is too large
sv: Misslyckades med att tolka "%-.*s", som skulle ha varit ett tal inuti en teckenreferens (&#234; till exempel). Talet är kanske för stort

en: File Associations
sv: Filassociation

en: File Properties
sv: Filegenskaper

en: File _Type
sv: Fil_typ

en: Files of different types
sv: Filer av olika typ

en: Files on this system are hidden if their name starts with a dot ('.'). Hit <Ctrl+H> to toggle displaying hidden files.
sv: Filer på detta system är gömda när deras namn börjar med en punkt ("."). Använg <Ctrl+H> för att styra visningen av gömda filer.

en: Filesystem Root
sv: Filsystemsrot

en: Finished
sv: Avslutades

en: FmMenuVFileMonitor: folder '%s' not found in menu cache
sv: FmMenuVFileMonitor: katalogen "%s" kunde inte hittas i menu cache

en: Folde_rs
sv: Kataloge_r

en: Folder
sv: Katalog

en: Folder Prop_erties
sv: Katalogegenskaper

en: Folder location bar
sv: Fält för katalogplats

en: Generic name of the application
sv: Generellt namn på applikationen

en: HD DVD Disc
sv: HD DVD-skiva

en: HD DVD-R Disc
sv: HD DVD-R-skiva

en: HD DVD-RW Disc
sv: HD DVD-RW-skiva

en: H_ide
sv: Dö_lj

en: Hidden file
sv: Dold fil

en: Hide or unhide the file
sv: Göm eller visa filen

en: Home Folder
sv: Hemkatalog

en: Icon of the file in folder view
sv: Ikon för fil i katalogvy

en: Image files
sv: Bildfiler

en: Installed Applications
sv: Installerade program

en: Invalid char '%c' at end of attribute value, expected '%c'
sv: Otillåtet tecken "%c" i slutet av attributvärde, "%c" var förväntat

en: Invalid char '%c' at start of attribute value
sv: Otillåtet tecken "%c" i början på attributvärde

en: Invalid description of thumbnailer application
sv: Ogiltig beskrivning av applikation för att skapa tumnagelbilder

en: Invalid desktop entry file: '%s'
sv: Felaktig fil för skrivbords-element: "%s"

en: Invalid destination
sv: Ogiltigt mål

en: Invalid menu directory
sv: Ogiltig menykatalog

en: Invalid menu directory '%s'
sv: Ogiltig menykatalog "%s"

en: Invalid menu item
sv: Ogiltigt menyalternativ

en: Invalid operation with menu root
sv: Ogiltig operation på menyrot

en: Invalid value for attribute '%s'
sv: Ogiltigt värde för attributet "%s"

en: L_ater than:
sv: _Nyare än:

en: Loading...
sv: Läser...

en: Location
sv: Plats

en: MO Disc
sv: MO-skiva

en: MRW Disc
sv: MRW-skiva

en: MRW/W Disc
sv: MRW/W-skiva

en: Menu cache error
sv: Fel i menydata

en: Menu item name cannot be empty
sv: Meny-elementet kan inte vara tomt

en: Menu path '%s' already exists
sv: Menysökvägen "%s" existerar redan

en: Mingle _Files and Folders
sv: Låt _filer och kataloger blandas

en: Modified
sv: Modifierad

en: Move Bookmark _Down
sv: Flytta bokmärke ne_dåt

en: Move Bookmark _Up
sv: Flytta bokmärke _uppåt

en: Move _Right
sv: Flytta åt _höger

en: Move to _Trash
sv: Flytta till _Papperskorgen

en: Moving
sv: Flyttar

en: Multiple files
sv: Flera filer

en: Name
sv: Namn

en: Name of menu directory should not end with ".desktop"
sv: Namnet på menykatalogen ska inte sluta med ".desktop"

en: Name/_Location
sv: Namn/P_lats

en: Network
sv: Nätverk

en: New
sv: Ny

en: No default application is set for MIME type %s
sv: Ingen standardapplikation satt för MIME-typ %s

en: No default application is set to launch URIs %s://
sv: Ingen standardapplikation satt för att öppna URI-typ %s://

en: No folders are specified.
sv: Inga kataloger angavs.

en: No terminal emulator is set in libfm config
sv: Inställning för terminalemulator saknas i libfm

en: Nobody
sv: Ingen

en: None
sv: Ingen

en: Only owner and group
sv: Endast ägare och grupp

en: Only search for files of following types:
sv: Sök endast efter filer av följande typ:

en: Only system administrators have the permission to do this.
sv: Endast en systemadministratör kan utföra detta.

en: Open _With
sv: _Öppna med

en: Open _With...
sv: _Öppna med...

en: Operation not supported
sv: Operationen stöds inte

en: Optical Disc
sv: Optisk skiva

en: Ot_her:
sv: A_nnat:

en: Owner
sv: Ägare

en: Pa_ste and Go
sv: Klistra in och kör

en: Pattern may be either POSIX shell pattern list (with ',' as separator) or POSIX regular expression.
sv: Mönster kan vara antingen en POSIX-skal-lista (med "," som avdelare) eller ett reguljärt uttryck (POSIX).

en: Permissions
sv: Rättigheter

en: Places
sv: Platser

en: Please enter a new name:
sv: Ange nytt namn:

en: Please enter a valid group name or numeric id.
sv: Ange ett korrekt gruppnamn eller numeriskt ID.

en: Please enter a valid user name or numeric id.
sv: Ange ett korrekt användarnamn eller numeriskt ID.

en: Preferred Applications
sv: Program

en: Preparing...
sv: Förbereder...

en: Prop_erties
sv: _Egenskaper

en: Question
sv: Fråga

en: RESULT
sv: RESULTAT

en: Re_move from Bookmarks
sv: _Ta bort från bokmärken

en: Rename Bookmark Item
sv: Byt namn på bokmärke

en: Rename File
sv: Byt namn på fil

en: Restore trashed files to original paths
sv: Återställer filer från papperskorgen till sin ursprungliga plats

en: Restoring
sv: Återställer

en: SOURCE
sv: KÄLLA

en: Search
sv: Sök

en: Search Files
sv: Sök filer

en: Search Results
sv: Sökresultat

en: Search _hidden files
sv: Sök i _dolda filer

en: Select Folder
sv: Välj katalog

en: Select applications called on click on Web link or e-mail address
sv: Välj applikation att starta vid klick på webb- eller e-post-adress

en: Select the application used to open files of this type
sv: Ange program för att öppna filer av denna typ

en: Set GID
sv: Ange GID

en: Set UID & GID
sv: Ange UID och GID

en: Setting attribute '%s' not supported
sv: Stöd för att sätta attributet "%s" saknas

en: Setting display name can be done only for single file
sv: Anger visningsnamn och kan endast göras för en fil

en: Setting target can be done only for single file
sv: Mål kan endast anges för en fil

en: Shortcut Editor
sv: Genvägsredigerare

en: Show %s
sv: Visa %s

en: Show _Hidden
sv: Visa _dolda

en: Shows list of common places, devices, and bookmarks in sidebar
sv: Visar en lista med vanliga platser, enhet och bokmärken i sidovyn

en: Shows tree of directories in sidebar
sv: Visar katalogträdet i sidovyn

en: Size
sv: Storlek

en: Some files cannot be moved to trash can because the underlying file systems don't support this operation.
    Do you want to delete them instead?
sv: Några filer kan inte flyttas till papperskorgen på grund av att filsystemet som används inte har stöd för operationen.
    Vill du radera dessa filer istället?

en: Source and destination are the same.
sv: Källa och mål är samma.

en: Space isn't allowed in the close tag
sv: Blanksteg är inte tillåtet i avslutande tagg

en: Special flags for directory access
sv: Specialflaggor för katalogåtkomst

en: Special flags for file execution
sv: Specialflaggor för exkvering

en: Sticky & set GID
sv: Sticky och ange GID

en: System Applications
sv: Systemprogram

en: Te_xt files
sv: Te_xtfiler

en: The '%s' entry file is broken
sv: "%s" är trasig

en: The '%s' is a menu directory
sv: "%s" är en meny-katalog

en: The '%s' isn't a menu item
sv: "%s" är inte ett meny-element

en: The URI subpath '%s' contains invalid escaped characters
sv: Delmängden "%s" av URI:n innehåller ogiltigt kodade tecken

en: The menu item '%s' doesn't have appropriate entry file
sv: Meny-elementet "%s" har ingen motsvarande elementfil

en: The preferred Mail Client will be used to compose emails when you click on e-mail addresses.
sv: Den föreslagna e-post-klienten kommer att användas för att skicka ett meddelande när du klickar på en e-post-adress.

en: The preferred Web Browser will be used to open hyperlinks.
sv: Den föreslagna webbläsaren kommer att användas för att öppna hyperlänkar.

en: The specified directory '%s' is not valid
sv: Katalogen "%s" som angavs är inte korrekt

en: The working directory to run the program in
sv: Arbetskatalogen som applikationen ska köra i

en: This file '%s' is executable. Do you want to execute it?
sv: Filen "%s" är körbar. Vill du köra den nu?

en: This file is hidden because its name starts with a dot ('.').
sv: Filen är gömd eftersom namnet börjar med en punkt (".").

en: This text file '%s' seems to be an executable script.
    What do you want to do with it?
sv: Textfilen "%s" verkar vara ett körbart skript.
    Vad vill du göra med den?

en: Tooltip to show on application
sv: Verktygstips att visa på applikationen

en: Trash Can
sv: Papperskorg

en: Trashing
sv: Slänger

en: Type: %s
    Modified: %s
sv: Typ: %s
    Ändrad: %s

en: Type: %s
    Size: %s
    Modified: %s
sv: Typ: %s
    Size: %s
    Ändrad: %s

en: Unh_ide
sv: V_isa

en: Use selected application to open files
sv: Använd angivet program för att öppna filer

en: View of folder contents
sv: Visar kataloginnehållet

en: Who can change content of the file/directory
sv: Vem kan redigera innehållet i filen/katalogen

en: Who can execute the file or enter the directory
sv: Vem kan exekvera filen eller ange katalogen som arbetskatalog

en: Who can read content of the file/directory
sv: Vem kan läsa innehållet i filen/katalogen

en: XDirectSave failed.
sv: XDirectSave misslyckades.

en: XML file '%s' error (%d:%d):
sv: Fel i XML-fil "%s" (%d:%d):

en: XML file doesn't contain Applications root
sv: XML-filen innehåller inte applikationernas rot

en: Your bookmarks already have a bookmark for this folder.
sv: Det finns redan ett bokmärke för denna mapp.

en: _Add to Bookmarks
sv: _Lägg till bland bokmärken

en: _Apply this option to all existing files
sv: Utför detta på _alla existerande filer

en: _Audio files
sv: _Ljudfiler

en: _Bigger than:
sv: _Större än:

en: _Browse...
sv: _Utforska...

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Compact View
sv: _Kompakt vy

en: _Desktop Entry
sv: _Skrivbordselement

en: _Directory Tree
sv: _Katalogträd

en: _Documents
sv: _Dokument

en: _Earlier than:
sv: _Äldre än:

en: _Eject Removable Media
sv: Mata _ut flyttbart medium

en: _Empty Trash Can
sv: Töm _papperskorgen

en: _Execute in terminal emulator
sv: _Exekvera i terminalemulator

en: _File name:
sv: _Filnamn:

en: _Forget Width
sv: _Glöm bredd

en: _Format Volume
sv: _Formatera volym

en: _General
sv: _Allmänt

en: _Hide %s
sv: _Göm %s

en: _Icon View
sv: _Ikonvy

en: _Ignore Name Case
sv: _Ignorera variation med stor och liten bokstav för namn

en: _Image files
sv: B_ildfiler

en: _Installed Applications
sv: _Installerade program

en: _Invert Selection
sv: _Omvänd markering

en: _Keep terminal window open after command execution
sv: Behåll terminalfönster öppet efter exekvering av _kommando

en: _Link Here
sv: _Länka hit

en: _Mount Volume
sv: _Montera volym

en: _Move Here
sv: _Flytta hit

en: _Move Left
sv: Flytta åt _vänster

en: _Off
sv: _Av

en: _Open
sv: _Öppna

en: _Overwrite
sv: _Skriv över

en: _Pause
sv: _Paus

en: _Permissions
sv: _Rättigheter

en: _Places
sv: _Platser

en: _Properties
sv: Egenska_per

en: _Remote
sv: _Fjärr

en: _Rename
sv: _Byt namn

en: _Rename Bookmark Item
sv: _Byt namn på bokmärke

en: _Rename Folder...
sv: _Byt namn på katalog...

en: _Rename...
sv: _Byt namn...

en: _Restore
sv: _Återställ

en: _Resume
sv: Åte_ruppta

en: _Run default application on file after creation
sv: Kö_r standardapplikation efter att filen skapats

en: _Search in sub directories
sv: _Sök i underkataloger

en: _Set selected application as default action for this file type
sv: Ange valt program som _standardåtgärd för denna filtyp

en: _Skip
sv: _Hoppa över

en: _Smaller than:
sv: _Mindre än:

en: _Sort Files
sv: _Sortera filer

en: _Thumbnail View
sv: _Miniatyrbildsvy

en: _Unmount Volume
sv: _Avmontera volym

en: _Use regular expression
sv: Använd reguljära _uttryck

en: _Use startup notification
sv: _Använd uppstartsnotifiering

en: _Video files
sv: _Videofiler

en: fm_template_create_file: invalid argument
sv: fm_template_create_file: ogiltigt argument

en: fm_xml_file_to_data: XML data error
sv: fm_xml_file_to_data: XML-data-fel

en: image files
sv: bildfiler

en: result file name
sv: resultatfil

en: scanning...
sv: söker...

en: scanning... %d
sv: söker av... %d

en: shortcut to URI
sv: genväg till URI

en: source file name or desktop id
sv: källfil eller id för skrivbord

en: system icon theme
sv: ikontema för systemet

[ctx: this is a file access mode - only owner can access the file, for others access is denied]
en: Only owner
sv: Endast ägare

[ctx: this is a file access mode bit, also known as 'suid']
en: Set UID
sv: Ange UID

en: with the following file?
sv: med följande fil?
