gnome-system-tools - en to sv translation catalogue (467 entries)

en: %s Properties
sv: Egenskaper för %s

en: %s is currently using this computer
sv: %s använder för närvarande denna dator

en: %s is the only administrator on this computer. Deleting this account would lock you out of administrating the system.
sv: %s är den enda administratören på denna dator. Borttagning av detta konto skulle förhindra dig från att administrera systemet.

en: %s is the only administrator on this computer. Revoking administration rights for this account would lock you out of administrating the system.
sv: %s är den enda administratören på denna dator. Återkallning av administrationsrättigheter för detta konto skulle förhindra dig från att administrera systemet.

en: %s will no longer be able to perform administrative tasks. This account won't be allowed to get administration rights back on its own.
sv: %s kommer inte längre att kunna genomföra administrativa åtgärder. Detta konto kommer inte att tillåtas att få tillbaka administrationsrättigheter på egen hand.

en: A group name must be specified.
sv: Ett gruppnamn måste anges.

en: A user with this name already exists. Please choose a different name for the new user.
sv: En användare med detta namn finns redan. Välj ett annat namn för den nya användaren.

en: Access /proc filesystem
sv: Kom åt filsystemet /proc

en: Access external storage devices automatically
sv: Kom åt externa lagringsenheter automatiskt

en: Access point name:
sv: Namn på accesspunkt:

en: Account _type:
sv: Konto_typ:

en: Account data
sv: Kontodata

en: Account information resolver
sv: Uppslag för kontoinformation

en: Actions scheduler
sv: Åtgärdsschemaläggare

en: Add NTP Server
sv: Lägg till NTP-server

en: Add a shared path, modifies it if it already exists
sv: Lägg till en utdelad sökväg, ändrar den om den redan finns

en: Add allowed hosts
sv: Lägg till tillåtna värdar

en: Add or remove users and groups
sv: Lägg till eller ta bort användare och grupper

en: Address:
sv: Adress:

en: Administer the system
sv: Administrera systemet

en: Administrator
sv: Administratör

en: Administrator account cannot be deleted
sv: Administratörskontot kan inte tas bort

en: Administrator group can not be deleted
sv: Administratörsgruppen kan inte tas bort

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Advanced Settings
sv: Avancerade inställningar

en: Advanced settings:
sv: Avancerade inställningar:

en: Aliases
sv: Alias

en: Aliases:
sv: Alias:

en: Allowed Hosts
sv: Tillåtna värdar

en: Allowed host/network
sv: Tillåten värd/nätverk

en: Allowed hosts:
sv: Tillåtna värdar:

en: Allows applications to use printers
sv: Låter program använda skrivare

en: Allows users to login graphically
sv: Låter användare logga in grafiskt

en: An error occurred while checking for authorizations: %s
    You may report this as a bug.
sv: Ett fel inträffade vid behörighetskontroll: %s
    Du kan rapportera detta som ett fel.

en: An unknown error occurred.
sv: Ett okänt fel har inträffat.

en: Analyzes your incoming mail for virus
sv: Analyserar om din inkommande e-post innehåller virus

en: Application server
sv: Programserver

en: Applying changes to user settings...
sv: Verkställer ändringar i användarinställningarna...

en: Are you sure you want to deactivate %s?
sv: Är du säker på att du vill inaktivera %s?

en: Are you sure you want to delete group "%s"?
sv: Är du säker på att du vill ta bort gruppen "%s"?

en: Are you sure you want to delete this share?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna utdelning?

en: Asked on login
sv: Efterfrågas vid inloggning

en: Assign a random password by default
sv: Tilldela ett slumpmässigt lösenord som standard

en: Audio settings management
sv: Hantering av ljudinställningar

en: Authentication failed
sv: Autentiseringen misslyckades

en: Automated crash reports support
sv: Stöd för automatiserade kraschrapporter

en: Automatic UID/GID
sv: Automatiskt UID/GID

en: Automatic configuration (DHCP)
sv: Automatisk konfiguration (DHCP)

en: Basic Settings
sv: Grundläggande inställningar

en: Be able to get administrator privileges
sv: Möjligheten att få administratörsprivilegier

en: Blocks undesired network access to your computer
sv: Blockerar oönskad nätverksåtkomst till din dator

en: Bluetooth device management
sv: Hantering av blåtandsenheter

en: Braille display management
sv: Hantering av blindskriftsskärm

en: Burn CDs / DVDs
sv: Bränn cd-/dvd-skivor

en: CPU Frequency manager
sv: Hanterare för processorfrekvens

en: Can change anything on the system, including installing and upgrading software.
sv: Kan ändra vad som helst i systemet, inklusive installation och uppgradering av program.

en: Can perform common tasks. Can't install software or change settings affecting all users.
sv: Kan genomföra vanliga åtgärder. Kan inte installera program eller ändra inställningar som påverkar alla användare.

en: Can't delete the only administrator account
sv: Kan inte ta bort det enda administratörskontot

en: Can't revoke administration rights
sv: Kan inte återkalla administrationsrättigheter

en: Change Advanced User Settings
sv: Ändra avancerade användarinställningar

en: Change User Account Type
sv: Ändra typ av användarkonto

en: Change User Name
sv: Ändra användarnamn

en: Change User Password
sv: Ändra användarlösenord

en: Change _Host name
sv: Ändra _värdnamnet

en: Change system time, date, and timezone
sv: Ändra systemtid, datum och tidszon.

en: Changing advanced settings for:
sv: Ändrar avancerade inställningar för:

en: Changing interface configuration
sv: Ändrar gränssnittskonfiguration

en: Changing network location
sv: Ändrar nätverksplats

en: Changing user account type for:
sv: Ändrar typ av användarkonto för:

en: Changing user name for:
sv: Ändrar användarnamn för:

en: Changing user password for:
sv: Ändrar användarlösenord för:

en: Check that it is correctly typed and that it is correctly supported by your system.
sv: Kontrollera att det är korrekt angivet och att det stöds korrekt av ditt system.

en: Check that the device is not busy and that is correctly attached to the computer.
sv: Kontrollera att enheten inte är upptagen och att den är korrekt ansluten till datorn.

en: Check that this character is not used.
sv: Kontrollera att detta tecken inte används.

en: Check that you have provided the same password in both text fields.
sv: Kontrollera att du har angett samma lösenord i båda textfälten.

en: Clock synchronization service
sv: Klocksynkroniseringstjänst

en: Cluster management tool
sv: Verktyg för klusterhantering

en: Co_py Old Files
sv: Ko_piera gamla filer

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Computer activity logger
sv: Datoraktivitetsloggare

en: Con_figuration:
sv: Kon_figuration:

en: Con_firmation:
sv: _Bekräftelse:

en: Configure a network interface
sv: Konfigurera ett nätverksgränssnitt

en: Configure network devices and connections
sv: Konfigurera nätverksenheter och nätverksanslutningar

en: Configure printers
sv: Konfigurera skrivare

en: Configure the first network interface with a specific type
sv: Konfigurera det första nätverksgränssnittet med en viss typ

en: Configure which folders are available for your network neighborhood
sv: Konfigurera vilka mappar som är tillgängliga för ditt nätverk

en: Configure which services will be run when the system starts
sv: Konfigurera vilka tjänster som körs då systemet startar

en: Connect to Internet using a modem
sv: Anslut till Internet med ett modem

en: Connect to wireless and ethernet networks
sv: Anslut till trådlösa och ethernet-nätverk

en: Connection Settings
sv: Anslutningsinställningar

en: Connection type:
sv: Anslutningstyp:

en: Connections
sv: Anslutningar

en: Contact Information
sv: Kontaktinformation

en: Copy old home directory to new location?
sv: Kopiera gamla hemkatalogen till nya platsen?

en: Could not autodetect modem device
sv: Kunde inte automatiskt detektera modemenheten

en: Could not display help
sv: Kunde inte visa hjälp

en: Create New User
sv: Skapa ny användare

en: Create a new user
sv: Skapa en ny användare

en: Custom
sv: Anpassad

en: DHCP server
sv: DHCP-server

en: DNS Servers
sv: DNS-servrar

en: D_omain name:
sv: D_omännamn:

en: Data storage system
sv: Datalagringssystem

en: Database server
sv: Databasserver

en: Days between warning and password expiration:
sv: Antalet dagar mellan varning och utgång av lösenord:

en: Default _group:
sv: Standard_grupp:

en: Default _shell:
sv: Standard_skal:

en: Delete Files
sv: Ta bort filer

en: Delete current location
sv: Ta bort aktuell plats

en: Delivers your outgoing mail
sv: Levererar din utgående post

en: Desktop user
sv: Skrivbordsanvändare

en: Dictionary server
sv: Ordboksserver

en: Disable _account
sv: Inaktivera _konto

en: Disabling NTP
sv: Inaktiverar NTP

en: Disk client
sv: Diskklient

en: Disk quota activation
sv: Aktivering av diskkvot

en: Disk server
sv: Diskserver

en: Do not share
sv: Dela inte

en: Do you want to delete location "%s"?
sv: Vill du ta bort platsen "%s"?

en: Domain / _Workgroup:
sv: Domän / A_rbetsgrupp:

en: Domain name server
sv: Domännamnsserver

en: Don't Remove Account
sv: Ta inte bort kontot

en: Don't ask for password on _login
sv: Fråga inte efter lösenordet vid in_loggning

en: Downloads your mail from remote accounts
sv: Hämtar din e-post från fjärrkonton

en: Dynamic DNS services updater
sv: Uppdaterare för dynamiska DNS-tjänster

en: E_nable roaming mode
sv: A_ktivera roaming-läge

en: E_nable this connection
sv: A_ktivera denna anslutning

en: Eagle USB ADSL modems manager
sv: Hanterare för Eagle USB ADSL-modem

en: Enabling NTP
sv: Aktiverar NTP

en: Encrypt all your files with your login password to strongly protect them from people with physical access to your computer, at the expense of a slightly reduced performance.
sv: Kryptera alla dina filer med ditt inloggningslösenord för att skydda dem från personer med fysisk åtkomst till din dator. Detta ger dock viss reducerad prestanda.

en: Enter password for user
sv: Ange lösenord för användare

en: Enter password for user:
sv: Ange lösenord för användare:

en: Ethernet interface:
sv: Ethernet-gränssnitt:

en: Executes scheduled actions
sv: Utför schemalagda åtgärder

en: FTP service
sv: FTP-tjänst

en: Fax settings management
sv: Hantering av faxinställningar

en: File System
sv: Filsystem

en: Files owned by user %s in <tt>%s</tt> can be completely removed if you don't need them anymore. You may want to back them up before deleting the account, or keep them so that an administrator can save them later.
sv: Filer som ägs av användaren %s i <tt>%s</tt> kan tas bort helt om du inte behöver dem längre. Du kanske vill säkerhetskopiera dem innan kontot tas bort eller behålla dem så att en administratör kan spara dem senare.

en: Firewall
sv: Brandvägg

en: Folder sharing service
sv: Mappdelningstjänst

en: Full _Name:
sv: Fullständigt _namn:

en: General
sv: Allmänt

en: General Properties
sv: Allmänna egenskaper

en: Generate _random password
sv: Generera _slumpmässigt lösenord

en: Give up administration rights
sv: Lämna tillbaka administrationsrättigheter

en: Graphic tablets management
sv: Hantering av grafiska ritbrädor

en: Graphical login manager
sv: Grafisk inloggningshanterare

en: Group "%s" already exists
sv: Gruppen "%s" finns redan

en: Group '%s' Properties
sv: Egenskaper för gruppen "%s"

en: Group ID %d is already used by group "%s"
sv: Grupp-id %d används redan av gruppen "%s"

en: Group ID of the Administrator account should not be modified
sv: Grupp-id för administratörskontot bör inte ändras

en: Group Members
sv: Gruppmedlemmar

en: Group _ID:
sv: Grupp-_id:

en: Group _name:
sv: Grupp_namn:

en: Group name
sv: Gruppnamn

en: Group name has invalid characters
sv: Gruppnamnet har ogiltiga tecken

en: Group name is empty
sv: Gruppnamnet är tomt

en: Group name of the administrator group user should not be modified
sv: Gruppnamnet för administratörsgruppanvändaren bör inte ändras

en: Group properties
sv: Gruppegenskaper

en: Groups available on the system:
sv: Grupper tillgängliga på systemet:

en: Groups settings
sv: Gruppinställningar

en: Hard disk tuning
sv: Hårddiskjustering

en: Hardware monitor
sv: Hårdvaruövervakare

en: Host Alias Properties
sv: Inställningar för värdalias

en: Host Settings
sv: Värdinställningar

en: Host name:
sv: Värdnamn:

en: Hosts
sv: Värdar

en: Hosts Settings
sv: Värdinställningar

en: Hotkeys management
sv: Hantering av snabbtangenter

en: ID for the root user should not be modified
sv: ID för root-användaren bör inte ändras

en: INTERFACE
sv: GRÄNSSNITT

en: IP Address
sv: IP-adress

en: IP address:
sv: IP-adress:

en: IPSec key exchange server
sv: Server för utväxling av IPSec-nycklar

en: ISDN modem
sv: ISDN-modem

en: ISDN modems manager
sv: Hanterare för ISDN-modem

en: If you know for sure that it works like one of the platforms listed below, you can select that and continue. Note, however, that this might damage the system configuration or downright cripple your computer.
sv: Om du är säker på att det fungerar som en av de plattformar som anges nedan kan du välja denna och fortsätta. Observera dock att detta kan skada systemkonfigurationen eller rentav förstöra data på din dator.

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Incomplete path in home directory
sv: Ofullständig sökväg i hemkatalogen

en: Incomplete path in shell
sv: Ofullständig sökväg i skal

en: Infrared connection
sv: Infraröd anslutning

en: Infrared port management
sv: Hantering av infraröd port

en: Interface properties
sv: Gränssnittsegenskaper

en: Internet service provider data
sv: Data för internetleverantör

en: Invalid character "%c" in comment
sv: Ogiltigt tecken "%c" i kommentar

en: Invalid data was found.
sv: Ogiltig data hittades.

en: Keep Files
sv: Behåll filer

en: Keep synchronized with Internet servers
sv: Synkronisera med Internetservrar

en: Keeps a log of your computer activity
sv: För en logg av din datoraktivitet

en: LDAP server
sv: LDAP-server

en: Local Zeroconf network (IPv4 LL)
sv: Lokalt Zeroconf-nätverk (IPv4 LL)

en: Location:
sv: Plats:

en: Logical volume management
sv: Hantering av logiska volymer

en: Loud
sv: Hög

en: Low
sv: Låg

en: MTA authentication service
sv: MTA-autentiseringstjänst

en: Ma_ximum days a password may be used:
sv: Ma_ximalt antal dagar som ett lösenord kan användas:

en: Mail agent
sv: E-postagent

en: Mail fetcher
sv: E-posthämtare

en: Mailing lists manager
sv: Hanterare för sändlistor

en: Make user the _owner of the new home directory
sv: Gör användaren till ä_gare av nya hemkatalogen

en: Manual
sv: Manuell

en: Maximum GID:
sv: Högsta GID:

en: Maximum UID:
sv: Högsta UID:

en: Medium
sv: Medel

en: Mi_nimum days between password changes:
sv: Mi_nsta antalet dagar mellan lösenordsbyten:

en: Minimum GID:
sv: Lägsta GID:

en: Minimum UID:
sv: Lägsta UID:

en: Minimum days allowed between password changes:
sv: Minsta antalet dagar mellan lösenordsbyten:

en: Modem Settings
sv: Modeminställningar

en: Monitor system logs
sv: Övervaka systemloggar

en: Mount user-space filesystems (FUSE)
sv: Montera filsystem i användarrymden (FUSE)

en: Mounts your volumes automatically
sv: Monterar automatiskt dina volymer

en: Mouse-based interactive map widget for selecting timezone. Keyboard users should instead select the timezone from the drop-down combination box below.
sv: Musbaserad, interaktiv kartwidget för att välja tidszon. Tangentbordsanvändare bör istället välja tidszon från rullgardinsmenyn nedan.

en: Multicast DNS service discovery
sv: Identifiera Multicast DNS-tjänst

en: NTP server
sv: NTP-server

en: NTP support is not installed
sv: Stöd för NTP är inte installerat

en: Name:
sv: Namn:

en: Netmask:
sv: Nätmask:

en: Network
sv: Nätverk

en: Network Settings
sv: Nätverksinställningar

en: Network _password:
sv: Nätverks_lösenord:

en: Network name (_ESSID):
sv: Nätverksnamn (_ESSID):

en: Network security auditor
sv: Nätverkssäkerhetsrevisor

en: Network service
sv: Nätverkstjänst

en: Network:
sv: Nätverk:

en: New _password:
sv: Nytt _lösenord:

en: New group
sv: Ny grupp

en: New home directory already exists, use it?
sv: Ny hemkatalog finns redan. Använd den?

en: None
sv: Inget

en: Not asked on login
sv: Efterfrågas inte vid inloggning

en: Number of days that a password may be used:
sv: Antalet dagar som ett lösenord får användas:

en: OEM configuration manager
sv: OEM-konfigurationshanterare

en: O_ffice location:
sv: _Kontorsadress:

en: Off
sv: Av

en: Optional Settings
sv: Valfria inställningar

en: Options
sv: Alternativ

en: Other computers in your network will stop viewing this.
sv: Andra datorer i ditt nätverk kommer att sluta visa detta.

en: Overwrite it?
sv: Skriv över den?

en: PATH
sv: SÖKVÄG

en: P_assword
sv: L_ösenord

en: Package index monitor
sv: Paketindexövervakare

en: Parallel port connection
sv: Parallellportsanslutning

en: Password Settings
sv: Lösenordsinställningar

en: Password _type:
sv: Lösenords_typ:

en: Password confirmation is not correct
sv: Lösenordsbekräftelsen är inte korrekt

en: Password could not be changed
sv: Lösenordet kunde inte ändras

en: Password is too short
sv: Lösenordet är för kort

en: Password set to:
sv: Lösenordet sattes till:

en: Phone number:
sv: Telefonnummer:

en: Plain (ASCII)
sv: Vanlig text (ASCII)

en: Please choose a different group name.
sv: Välj ett annat gruppnamn.

en: Please choose a different numeric identifier for %s.
sv: Välj en annan numerisk identifierare för %s.

en: Please choose a different numeric identifier for group "%s".
sv: Välj en annan numerisk identifierare för gruppen "%s".

en: Please choose a different numeric identifier for the new group.
sv: Välj en annan numerisk identifierare för den nya gruppen.

en: Please choose another password.
sv: Välj ett annat lösenord.

en: Please ensure the user has logged out before deleting this account.
sv: Försäkra dig om att användaren har loggat ut innan kontot tas bort.

en: Please enter full path for home directory
    <span size="smaller">i.e.: /home/john</span>.
sv: Ange fullständig sökväg till hemkatalogen
    <span size="smaller">t.ex.: /home/johan</span>.

en: Please enter full path for shell
    <span size="smaller">i.e.: /bin/bash</span>.
sv: Ange fullständig sökväg till skalet
    <span size="smaller">t.ex.: /bin/bash</span>.

en: Please install and activate NTP support in the system to enable synchronization of your local time server with internet time servers.
sv: Installera och aktivera NTP-stöd på systemet för att aktivera synkronisering av din lokala tidsserver med Internet-tidsservrar.

en: Please set a valid group name consisting of a lower case letter followed by lower case letters and numbers.
sv: Ställ in ett giltigt gruppnamn som består av en liten bokstav följt av små bokstäver och siffror.

en: Please type again your current password.
sv: Ange ditt nuvarande lösenord igen.

en: Point to point connection
sv: Punkt-till-punkt-anslutning

en: Power management
sv: Strömhantering

en: Printer service
sv: Skrivartjänst

en: Priority
sv: Prioritet

en: Privileges
sv: Rättigheter

en: Profile Settings
sv: Profilinställningar

en: Profile _name:
sv: Profil_namn:

en: Proxy cache service
sv: Proxycachetjänst

en: Pulses
sv: Pulser

en: RAID disks management
sv: Hantering av RAID-diskar

en: RPC mapper
sv: RPC-mappare

en: Read only
sv: Skrivskyddad

en: Remote address:
sv: Fjärradress:

en: Remote backup server
sv: Fjärrserver för säkerhetskopiering

en: Remote shell server
sv: Server för fjärrskal

en: Remove home folder for %s?
sv: Ta bort hemmappen för %s?

en: Roaming mode enabled
sv: Roaming-läget aktiverat

en: Route server
sv: Vägserver

en: Router advertisement server
sv: Routerannonseringsserver

en: Runlevel
sv: Körnivå

en: SNMP server
sv: SNMP-server

en: Save current network configuration as a location
sv: Spara aktuell nätverkskonfiguration som en plats

en: Save location
sv: Spara plats

en: School management platform
sv: Skolhanteringsplattform

en: Se_lect Servers
sv: Vä_lj servrar

en: Search Domains
sv: Sökdomäner

en: Secure shell server
sv: Server för säkert skal

en: Select the services that you wish to activate:
sv: Välj de tjänster som du vill aktivera.

en: Selection
sv: Val

en: Send and receive faxes
sv: Skicka och ta emot fax

en: Serial modem
sv: Seriellmodem

en: Serial port settings management
sv: Hantering av serieportsinställningar

en: Services
sv: Tjänster

en: Services Settings
sv: Tjänsteinställningar

en: Set password b_y hand
sv: Ange lösenord f_ör hand

en: Settings for folder '%s'
sv: Inställningar för mappen "%s"

en: Settings for service "%s"
sv: Inställningar för tjänsten "%s"

en: Share
sv: Dela ut

en: Share Folder
sv: Dela ut mapp

en: Share Properties
sv: Egenskaper för utdelning

en: Share this folder with other computers
sv: Dela denna mapp med andra datorer

en: Share through:
sv: Dela ut genom:

en: Shared Folder
sv: Utdelad mapp

en: Shared Folders
sv: Utdelade mappar

en: Shares folders over the Internet
sv: Delar ut mappar över Internet

en: Shares folders over your network
sv: Delar ut mappar över ditt nätverk

en: Shares your web pages over the Internet
sv: Delar ut dina webbsidor över Internet

en: Sharing services are not installed
sv: Utdelningstjänster är inte installerade

en: Show root user
sv: Visa root-användaren

en: Show system users
sv: Visa systemanvändare

en: Spam filter
sv: Skräppostfilter

en: Specify IP address
sv: Ange IP-adress

en: Specify hostname
sv: Ange värdnamn

en: Specify network
sv: Ange nätverk

en: Speech synthesis support
sv: Stöd för talsyntes

en: Static IP address
sv: Statisk IP-adress

en: Stop
sv: Stopp

en: Subnet mask:
sv: Subnätmask:

en: Superuser
sv: Superanvändare

en: Suspend and hibernate the computer
sv: Försätt datorn i vänteläge eller viloläge

en: Synchronize now
sv: Synkronisera nu

en: Synchronizes your computer clock with Internet time servers
sv: Synkroniserar din datorklocka med Internettidsservrar

en: Synchronizing system clock
sv: Synkroniserar systemklocka

en: System Defaults
sv: Systemstandardalternativ

en: System communication bus
sv: Systemkommunikationsbuss

en: System configuration manager
sv: Systemkonfigurationshanterare

en: System monitor
sv: Systemövervakare

en: TYPE
sv: TYP

en: Telstra Bigpond Cable Network client
sv: Klient för Telstra Bigpond-kabelnätverk

en: Terminal multiplexor
sv: Terminalproxy

en: Terminal server client
sv: Terminalserverklient

en: The configuration could not be loaded
sv: Konfigurationen kunde inte läsas in

en: The configuration could not be saved
sv: Konfigurationen kunde inte sparas

en: The home directory for %s has been set to <tt>%s</tt>, which already exists. Do you want to use files from this directory, or copy the contents of <tt>%s</tt> to the new home, overwriting it?
    
    In doubt, use the new directory to avoid losing data, and copy files from the old directory later.
sv: Hemkatalogen för %s har ställts in till <tt>%s</tt>, vilken redan finns. Vill du använda filerna från denna katalog, eller kopiera innehållet för <tt>%s</tt> till det nya hemmet och skriva över den?
    
    Om du är osäker så använd den nya katalogen för att undvika att data förloras. Kopiera sedan över filer från den gamla katalogen.

en: The home directory for %s has been set to <tt>%s</tt>, which already exists. Do you want to use files from this directory, or delete all its contents and use a completely empty home directory?
    
    In doubt, keep the files, and remove them later if needed.
sv: Hemkatalogen för %s har ställts in till <tt>%s</tt>, vilken redan finns. Vill du använda filer från denna katalog eller ta bort allt dess innehåll och använda en helt tom hemkatalog?
    
    Om du är osäker så behåll filerna och ta bort dem senare om det behövs.

en: The home directory for %s has been set to <tt>%s</tt>, which doesn't exist. Do you want to copy the contents of the old home directory (<tt>%s</tt>), or use a completely empty home directory?
    
    If you choose to copy the files to the new location, it's safe to delete the old directory.
sv: Hemkatalogen för %s har ställts in till <tt>%s</tt>, vilken inte finns. Vill du kopiera innehållet i den gamla hemkatalogen (<tt>%s</tt>) eller använda en helt tom hemkatalog?
    
    Om du väljer att kopiera filerna till den nya platsen så är det säkert att ta bort den gamla katalogen.

en: The host name has changed
sv: Värdnamnet har ändrats

en: The interface does not exist
sv: Gränssnittet finns inte

en: The new password has already been used recently.
sv: Det nya lösenordet har använts tidigare.

en: The new password is too short
sv: Det nya lösenordet är för kort

en: The new password is too simple
sv: Det nya lösenordet är för enkelt

en: The new password must contain numeric or special characters
sv: Det nya lösenordet måste innehåll numeriska tecken eller specialtecken

en: The old and new passwords are the same
sv: Det gamla och nya lösenordet är samma

en: The old and new passwords are too similar
sv: Det gamla och nya lösenordet är för lika

en: The platform you are running is not supported by this tool
sv: Den plattform som du kör på stöds inte av detta verktyg

en: The system configuration has potentially changed.
sv: Systemkonfigurationen har möjligen ändrats.

en: There is already a location with the same name
sv: Det finns redan en plats med detta namn

en: This account is disabled.
sv: Detta konto är inaktiverat.

en: This account is using special settings that have been defined manually. Use the <i>Advanced Settings</i> dialog to tune them.
sv: Detta konto använder specialinställningar som har definierats manuellt. Använd dialogrutan <i>Avancerade inställningar</i> för att justera dem.

en: This computer is a _WINS server
sv: Denna dator är en _WINS-server

en: This may affect your system behavior in several ways, possibly leading to data loss.
sv: Detta kan påverka ditt systems beteende på många sätt, och kan möjligen leda till förlust av data.

en: This may leave files with invalid group ID in the filesystem.
sv: Detta kan lämna filer med ogiltiga grupp-id i filsystemet.

en: This network interface is not configured
sv: Detta nätverksgränssnitt är inte konfigurerat

en: This will prevent you from launching new applications, and so you will have to log in again. Continue anyway?
sv: Detta kommer att hindra dig från att starta nya program, och därför kommer du att behöva logga in igen. Fortsätta ändå?

en: This would leave the system unusable.
sv: Detta skulle lämna systemet i ett oanvändbart tillstånd.

en: Time Zone
sv: Tidszon

en: Time and Date
sv: Tid och datum

en: Time and Date Settings
sv: Inställningar för tid och datum

en: Time servers
sv: Tidsservrar

en: Time servers:
sv: Tidsservrar:

en: Time zone
sv: Tidszon

en: Time zone:
sv: Tidszon:

en: Tones
sv: Toner

en: Type address
sv: Typadress

en: Type:
sv: Typ:

en: Unconfigured
sv: Inte konfigurerat

en: Unix networks (NFS)
sv: Unix-nätverk (NFS)

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Unsupported platform
sv: Plattformen stöds inte

en: Update content? This will lose any modification in course.
sv: Uppdatera innehållet? Detta innebär att ändringar går förlorade.

en: Use CD-ROM drives
sv: Använd cd-rom-enheter

en: Use USB devices
sv: Använd USB-enheter

en: Use VirtualBox virtualization solution
sv: Använd virtualiseringslösningen VirtualBox

en: Use audio devices
sv: Använd ljudenheter

en: Use floppy drives
sv: Använd diskettenheter

en: Use modems
sv: Använd modem

en: Use scanners
sv: Använd bildläsare

en: Use tape drives
sv: Använd bandenheter

en: Use the Internet service provider nameservers
sv: Använd internetleverantörens namnservrar

en: Use video devices
sv: Använd videoenheter

en: User ID %d is already used by user %s
sv: Användar-id %d används redan av användaren %s

en: User ID:
sv: Användar-id:

en: User Privileges
sv: Användarprivilegier

en: User passwords must be longer than 5 characters and preferably formed by numbers, letters and special characters.
sv: Användarlösenord måste vara längre än 5 tecken och föredragsvis konstruerade av siffror, bokstäver och specialtecken.

en: User profiles
sv: Användarprofiler

en: Username must consist of:
      ➣ lower case letters from the English alphabet
      ➣ digits
      ➣ any of the characters ".", "-" and "_"
sv: Användarnamn måste bestå av:
      ➣ gemena bokstäver från engelska alfabetet (inte åäö)
      ➣ siffror
      ➣ något av tecknen ".", "-" och "_"

en: Username must start with a letter!
sv: Användarnamn måste börja med en bokstav!

en: Users
sv: Användare

en: Users Settings
sv: Användarinställningar

en: Users and Groups
sv: Användare och grupper

en: Virtual Machine management
sv: Hantering av virtuell maskin

en: Virtual Private Network server
sv: Server för virtuellt privat nätverk

en: Volumes mounter
sv: Volymmonterare

en: WEP key (ascii)
sv: WEP-nyckel (ascii)

en: WEP key (hexadecimal)
sv: WEP-nyckel (hexadecimal)

en: WINS _server:
sv: WINS-_server:

en: WPA Personal
sv: WPA-personlig

en: WPA2 Personal
sv: WPA2-personlig

en: Web calendar server
sv: Webbkalenderserver

en: Web server
sv: Webbserver

en: Whether the users-admin tool should show system users in the users list.
sv: Huruvida användaradministrationsverktyget ska visa systemanvändare i användarlistan.

en: Whether the users-admin tool should show the root user in the users list.
sv: Huruvida användaradministrationsverktyget ska visa root-användaren i användarlistan.

en: Windows networks (SMB)
sv: Windows-nätverk (SMB)

en: Windows sharing
sv: Windows-utdelning

en: Wired connection
sv: Kabelanslutning

en: Wireless Settings
sv: Trådlösa inställningar

en: Wireless connection
sv: Trådlös anslutning

en: World Map
sv: Världskarta

en: You are about to revoke your own administration rights
sv: Du är på väg att återkalla dina egna administrationsrättigheter

en: You are not allowed to access the system configuration.
sv: Du tillåts inte komma åt systemkonfigurationen.

en: You are not allowed to modify the system configuration.
sv: Du tillåts inte att ändra systemkonfigurationen.

en: You can't change user ID while the user is logged in.
sv: Du kan inte ändra användar-id samtidigt som användaren är inloggad.

en: You need to install at least either Samba or NFS in order to share your folders.
sv: Du måste åtminstone installera antingen Samba eller NFS för att kunna dela dina mappar.

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
sv: Ditt lösenord har ändrats sedan du loggade in!

en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Add Profile
sv: _Lägg till profil

en: _Advanced Settings
sv: A_vancerade inställningar

en: _Autodetect
sv: _Detektera automatiskt

en: _Cancel Change
sv: _Avbryt ändring

en: _Change...
sv: Än_dra...

en: _Comments
sv: _Kommentarer

en: _Configuration:
sv: _Konfiguration:

en: _Current password:
sv: _Nuvarande lösenord:

en: _Custom
sv: A_npassad

en: _Date:
sv: _Datum:

en: _Days between warning and password expiration:
sv: Antalet _dagar mellan varning och utgång av lösenord:

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Delete Files
sv: _Ta bort filer

en: _Delete old home directory
sv: Ta bort _gamla hemkatalogen

en: _Dial prefix:
sv: _Uppringningsprefix:

en: _Dial type:
sv: _Uppringningstyp:

en: _Enable Account
sv: _Aktivera konto

en: _Encrypt home folder to protect sensitive data
sv: _Kryptera hemmappen för att skydda känslig data

en: _Gateway address:
sv: _Gateway-adress:

en: _Generate
sv: _Skapa

en: _Home directory:
sv: _Hemkatalog:

en: _Home phone:
sv: _Hemtelefon:

en: _Host name:
sv: _Värdnamn:

en: _IP address:
sv: _IP-adress:

en: _Local IP:
sv: _Lokalt IP:

en: _Location name:
sv: P_latsnamn:

en: _Main group:
sv: _Huvudgrupp:

en: _Manage Groups
sv: _Hantera grupper

en: _Modem port:
sv: _Modemport:

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: _Path:
sv: _Sökväg:

en: _Phone number:
sv: _Telefonnummer:

en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: _Read only
sv: _Skrivskyddad

en: _Remote IP:
sv: _Fjärr-IP:

en: _Replace With Old Files
sv: _Ersätt med gamla filer

en: _Retry if the connection breaks or fails to start
sv: _Försök igen om anslutningen bryts eller inte startar

en: _Set modem as default route to internet
sv: _Ställ in modemet som standardväg till Internet

en: _Share Folder...
sv: _Dela ut mapp...

en: _Shell:
sv: _Skal:

en: _Subnet mask:
sv: _Subnätmask:

en: _Time:
sv: _Tid:

en: _Use Empty Directory
sv: Använd _tom katalog

en: _Use Existing Files
sv: Använd _befintliga filer

en: _Use New Files
sv: Använd _nya filer

en: _Username:
sv: _Användarnamn:

en: _Volume:
sv: _Volym:

en: _Work phone:
sv: _Jobbtelefon:
