onboard - en to ro translation catalogue (390 entries)

en: "Sticky" mode for keyboard and floating icon.
ro: Modul „lipicios” pentru tastatură și iconița plutitoare

en: &quot;Sticky&quot; mode for keyboard and floating icon.
ro: Mod &quot;Lipicios&quot; pentru tastatură și iconița plutitoare.

en: , unassigned
ro: , nealocat

en: 1 hour
ro: 1 oră

en: 1 minute
ro: 1 minut

en: 10 minutes
ro: 10 minute

en: 3 hours
ro: 3 ore

en: 30 minutes
ro: 30 de minute

en: 5 minutes
ro: 5 minute

en: <Enter label>
ro: <Introduceți eticheta>

en: <Enter text>
ro: <Introduceți text>

en: <big>Onboard failed to open learned word suggestions.</big>
    
    The error was:
    <tt>{}</tt>
    
    Revert word suggestions to the last backup (recommended)?
ro: <big>Onboard nu a reușit să deschidă sugestiile de cuvinte învățate.</big>
    
    Eroarea este:
    <tt>{}</tt>
    
    Se revine la ultima copie de siguranță a cuvintelor învățate (recomandat)?

en: <big>Onboard failed to open learned word suggestions.</big>
    
    The error was:
    <tt>{}</tt>
    
    The suggestions have to be reset, but the erroneous file will remain at 
    '{}'
ro: <big>Onboard nu a reușit să deschidă sugestiile de cuvinte învățate.</big>
    
    Eroarea este:
    <tt>{}</tt>
    
    Sugestiile vor fi resetate, însă fișierul cu erori va rămâne la 
    '{}'

en: About Layout
ro: Despre aranjament:

en: Action:
ro: Acțiune:

en: Activate
ro: Activează

en: Activate Hover Click
ro: Activează clic plutitor

en: Active Monitor
ro: Monitor activ

en: Add and remove spaces when inserting word suggestions followed by punctuation characters.
ro: Adaugă și șterge spații la introducerea sugestiilor de cuvinte urmate de semne de punctuație.

en: Advanced
ro: Avansat

en: All corners and edges
ro: Toate colțurile și marginile

en: Allow multiple Onboard instances
ro: Permite instanțe multiple Onboard

en: Alphanumeric keys
ro: Taste alfanumerice

en: Always enable the system-provided hover click window when exiting Onboard.
ro: Permite întotdeauna fereastra clic plutitor furnizată de sistem la ieșirea din programul Onboard.

en: Angry face
ro: Față furioasă

en: Arrows
ro: Săgeți

en: Astonished face
ro: Față uimită

en: Author: {}
ro: Autor: {}

en: Auto-capitalize while typing
ro: Modifică în literă mare la tastare

en: Auto-correct spelling
ro: Corectare ortografică automată

en: Auto-correction
ro: Corectare automată

en: Automatic scan for 1 switch
ro: Scanare automată pentru o acționare

en: Automatically capitalize sentence begins and name words.
ro: Modifică automat în literă mare începutul de propoziție și începutul numelor proprii.

en: Automatically correct the last word.
ro: Corectează automat ultimul cuvânt.

en: B_order width:
ro: Lăți_me margine:

en: Backtrack _steps:
ro: Interval rever_s:

en: Beamed eighth note
ro: Notă muzicală

en: Behavior of modifier and layer keys.
ro: Comportamentul tastelor modificatoare și de strat

en: Bold
ro: Aldin

en: Bottom
ro: Jos

en: Button
ro: Buton

en: Button Label
ro: Etichetă buton

en: Button Number
ro: Număr buton

en: Buttons
ro: Butoane

en: Change Onboard settings
ro: Modifică configurările Onboard

en: Check spelling of the word at or before the cursor.
ro: Verifică ortografia cuvântului la nivelul sau înaintea cursorului.

en: Choose &apos;XInput&apos; for more reliable typing into text entries with pop-up selections. The &apos;GTK&apos; option offers better compatibility, but typing may fail in the presence of pointer grabs, e.g. with open pop-up windows.
ro: Pentru o tastare mai eficientă în intrările de text cu selecții pop-up, alegeți &apos;XInput&apos;. Opțiunea &apos;GTK&apos; oferă o compatibilitate mai bună, dar tastarea poate eșua în prezența elementelor care capturează indicatorul, de exemplu ferestrele pop-up.

en: Choose 'XInput' for more reliable typing into text entries with pop-up selections. The 'GTK' option offers better compatibility, but typing may fail in the presence of pointer grabs, e.g. with open pop-up windows.
ro: Pentru o tastare mai eficientă în intrările de text cu selecții pop-up, alegeți 'XInput';. Opțiunea 'GTK' oferă o compatibilitate mai bună, dar tastarea poate eșua în prezența elementelor care capturează indicatorul, de exemplu ferestrele pop-up.

en: Choose between key-repeat or long-press menus. Mainly affects alpha-numeric keys.
ro: Alegeți între repetare tastă sau meniu la apăsare lungă. Influențează în special tastele alfa-numerice.

en: Color Sche_me
ro: Sche_mă de culori

en: Color scheme for theme '{filename}' not found
ro: Schema de culoare pentru tema „{filename}” nu a fost găsită

en: Condensed
ro: Condensat

en: Confounded face
ro: Față cu expresie confuză

en: Constrain window size to the layout&apos;s aspect ratio.
ro: Condiționează dimensiunea ferestrei de raportul de aspect layout&apos;s

en: Constrain window size to the layout's aspect ratio.
ro: Forțează dimensiunea ferestrei la aspectul proporționat al aranjamentului.

en: Contributions
ro: Contribuții

en: Copy layout '{}' to this new name:
ro: Copiază aranjamentul '{}' sub acest nume nou:

en: Core layouts
ro: Aranjamente de bază

en: Corners
ro: Colțuri

en: Critical overscan for 1 switch
ro: Scanare forțată critică pentru o acționare

en: Crying face
ro: Față care plânge

en: Custom
ro: Personalizat

en: Customize Theme
ro: Personalizează tema

en: Default
ro: Implicit

en: Delay in seconds until the inactive transparency takes effect.
ro: Întârzierea, în secunde, după care transparența la inactivitate este activată.

en: Delete layout '{}'?
ro: Se șterge aranjamentul '{}'?

en: Delete selected theme?
ro: Ștergeți tema selectată?

en: Description
ro: Descriere

en: Desktop Integration
ro: Integrare desktop

en: Desktop keyboard with edit and function keys
ro: Tastatură desktop cu taste de funcții și taste editabile

en: Directed scan for 3 or 5 switches
ro: Scanare direcționată pentru trei sau cinci acționări

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Disappointed face
ro: Față cu expresie dezamăgită

en: Dish
ro: Farfurie

en: Distance in pixels before movement will be recognized.
ro: Distanța în pixeli după care va fi recunoscută mișcarea.

en: Dizzy face
ro: Față confuză

en: Do you want to use this device for keyboard scanning?
ro: Doriți să utilizați acest dispozitiv pentru scanarea tastaturii?

en: Dock the keyboard to the edge of the screen.
ro: Andocați tastatura la marginea ecranului.

en: Dock to monitor:
ro: Andocare la monitor:

en: Dock to screen edge
ro: Andocare la marginea ecranului

en: Dock to screen edge:
ro: Andocare la marginea ecranului:

en: Docking
ro: Andocare

en: Docking settings
ro: Configurări andocare

en: Don't remember new words
ro: Nu ţine minte cuvinte noi

en: Double click
ro: Clic dublu

en: Down
ro: Jos

en: Drag click
ro: Clic de tragere

en: Duplicate key_id '{}' found in color scheme file. Key_ids must occur only once.
ro: A fost găsit un duplicat pentru identificatorul de tastă '{}' în fișierul cu schema de culori. Identificatorul de tastă trebuie să apară o singură dată.

en: Enable  keyboard _scanning
ro: Activează _scanarea de tastatură

en: Enable click type window on exit
ro: Permite la ieșire fereastră tip clic

en: Enable inactive transparency. Requires compositing.
ro: Activează transparența la inactivitate. Necesită compoziție.

en: Enable word completion and prediction.
ro: Activează autocompletarea și predicția.

en: Enabling auto-show requires Gnome Accessibility.
    
    Onboard can turn on accessiblity now, however it is recommended that you log out and back in for it to reach its full potential.
    
    Enable accessibility now?
ro: Activarea funcției auto-show necesită programul pentru accesibilitate al mediului Gnome.
    
    Onboard poate porni acest program acum, însă este recomandat să ieșiți și să vă autentificați din nou în sistem pentru a beneficia de întreg potențialul acestei funcții.
    
    Activați acum programul de accesibilitate?

en: Enter a name for the new theme:
ro: Introduceți un nume pentru tema nouă:

en: Envelope
ro: Plic

en: Error loading color scheme '{filename}'. {exception}: {cause}
ro: Eroare încărcare schemă de culoare '{filename}'. {exception}: {cause}

en: Error loading theme '{filename}'. {exception}: {cause}
ro: Eroare încărcare temă '{filename}'. {exception}: {cause}

en: Error saving
ro: Eroare la salvare

en: Expand keyboard to the width of the workarea.
ro: Extindere tastatură la lățimea zonei de lucru.

en: Expand on landscape screens
ro: Extindere pe ecrane cu raportul de aspect perisaj

en: Expand on portrait screens
ro: Extindere pe ecranele cu raport de aspect portret

en: Face savouring delicious food
ro: Față care savurează o mâncare delicioasă

en: Face throwing a kiss
ro: Față care oferă un sărut

en: Face with stuck-out tongue and tightly closed eyes
ro: Față care scoate limba și are ochii închiși

en: Face with stuck-out tongue and winking eye
ro: Față care scoate limba și face cu ochiul

en: Failed to execute '{}', {}
ro: Eșec la pornirea '{}', {}

en: Failed to get gsettings value.
ro: Eșec la obținerea valorilor gsettings.

en: Failed to load language model '{}': {} ({})
ro: Eșec la încărcarea modelului de limbă {}': {} ({})

en: Failed to read system defaults.
ro: Eșec la descoperirea configurărilor implicite ale sistemului.

en: Female sign
ro: Semnul pentru genul feminin

en: Flat
ro: Plat

en: Floating Window Options
ro: Opțiuni fereastră plutitoare

en: Flushed face
ro: Față rușinată

en: Follow _system theme
ro: Respectă tema _sistemului

en: Found system default '[{}] {}={}'
ro: Au fost găsite configurări implicite „[{}] {}={}”

en: Frowning face
ro: Față încruntată

en: Function keys
ro: Taste de funcții

en: Gradients
ro: Gradienți

en: Greek
ro: greacă

en: Grid of keys, suitable for keyboard scanning
ro: Rețea de taste, potrivite pentru scanarea de tastatură

en: Hide Onboard
ro: Ascunde Onboard

en: Hide hover click window
ro: Ascunde fereastra pentru clic plutitor

en: Hide keyboard
ro: Ascunde tastatura

en: Hide the system-provided hover click window while Onboard is running.
ro: Ascunde fereastra clic plutitor furnizată de sistem atunci când Onboard funcționează.

en: Hot beverage
ro: Băutură fierbinte

en: Hover Click
ro: Clic plutitor

en: I_ndependent size
ro: Dimensiune i_ndependentă

en: Ignoring key '{}'. No svg filename defined.
ro: Se ignoră tasta '{}'. Nu este definit niciun nume de fișier svg.

en: Input Device
ro: Dispozitiv de introducere

en: Input Options
ro: Opțiuni introducere

en: Insert word _separators
ro: Introduce _separatoare de cuvinte

en: International character selection
ro: Selecţie caractere internaţionale

en: Keep _aspect ratio
ro: Păstre_ază proporția

en: Keep aspect ratio when resizing the window
ro: Păstrare proporție dimensiuni fereastră la redimensionare

en: Key Behavior
ro: Comportament taste

en: Key Labels
ro: Etichete taste

en: Key Style
ro: Stil taste

en: Key-press Feedback
ro: Feedback apăsare taste

en: Keyboard
ro: Tastatură

en: Keyboard Scanning
ro: Scanare tastatură

en: Keyboard layout with Greek literals, arrows and more, for math and physics education on an interactive Whiteboard.
ro: Aranjament de tastatură cu caractere grecești, săgeți și altele, pentru discipline matematice și fizică, pe cadru interactiv.

en: Keyboard layout with Greek literals, arrows and more, for math and physics education on an interactive Whiteboard.
    This layout places all keys on a single, very wide layer.
ro: Aranjament de tastatură cu caractere grecești, săgeți și altele, pentru discipline matematice și fizică, pe cadru interactiv.
    Acest aranjament plasează toate tastele pe un singur strat, foarte larg.

en: Keys
ro: Taste

en: Kissing face with closed eyes
ro: Față care sărută cu ochii închiși

en: Label Override
ro: Ignorare etichetă

en: Labels
ro: Etichete

en: Last quarter moon
ro: Lună în ultimul pătrar

en: Latch only
ro: Doar împiedică

en: Latch, double-click to lock
ro: Împiedică, dublu-clic pentru a bloca

en: Latch, then lock
ro: Împiedică, apoi blochează

en: Layout
ro: Aspect

en: Layout file ({}) or name
ro: Fișierul aranjament ({}) sau nume

en: Learning
ro: Învăţare

en: Left
ro: Stânga

en: Light Direction
ro: Direcția luminii

en: Loading legacy color scheme format '{old_format}', please consider upgrading to current format '{new_format}': '{filename}'
ro: Se încarcă formatul învechit „{old_format}” al schemei de culoare, vă sugerăm să actualizați la formatul curent „{new_format}”: „{filename}”

en: Loading legacy layout, format '{}'. Please consider upgrading to current format '{}'
ro: Se încarcă aranjamentul învechit, în format '{}'. Vă rugăm să actualizați la formatul curent '{}'

en: Loading system defaults from {filename}
ro: Se încarcă configurările implicite din {filename}

en: Loading theme from '{}'
ro: Se încarcă tema din '{}'

en: Lock only
ro: Doar blochează

en: Looking for system defaults in {paths}
ro: Se caută configurările implicite ale sistemului în {paths}

en: Main keyboard
ro: Tastatura principală

en: Male sign
ro: Semnul pentru genul masculin

en: Medium size desktop keyboard
ro: Tastatură desktop de dimensiune medie

en: Menu
ro: Tasta meniu

en: Middle click
ro: Clic cu butonul din mijloc al mouse-ului

en: Migrating user directory '{}' to '{}'.
ro: Se migrează dosarul utilizatorului '{}' în '{}'.

en: Mobile keyboard for small screens
ro: Tastatură mobilă pentru ecrane mici

en: Modifier _behavior:
ro: Comportament tastă modifica_toare:

en: More suggestions
ro: Mai multe sugestii

en: Move Onboard
ro: Mută Onboard

en: Move keyboard
ro: Mută tastatura

en: Must be an integer number
ro: Trebuie să fie număr întreg

en: Name
ro: Nume

en: Neutral face
ro: Față cu expresie neutră

en: New Input Device
ro: Dispozitiv de introducere nou

en: New snippet
ro: Fragment de text nou

en: No system defaults found.
ro: Nu au fost găsite configurări implicite ale sistemului.

en: None
ro: Nimic

en: Number block and function keys
ro: Bloc de numere și taste de funcții

en: Number block and snippets
ro: Bloc numeric și fragmente de text

en: Onboard Preferences
ro: Preferințe Onboard

en: Onboard Settings
ro: Configurări Onboard

en: Onboard has detected a new input device
ro: Onboard a detectat un dispozitiv de introducere nou

en: Onboard is configured to appear with the dialog to unlock the screen; for example to dismiss the password-protected screensaver.
    
    However the system is not configured anymore to use Onboard to unlock the screen. A possible reason can be that another application configured the system to use something else.
    
    Would you like to reconfigure the system to show Onboard when unlocking the screen?
ro: Onboard este configurat să apară odată cu dialogul pentru deblocarea ecranului; de exemplu pentru a întrerupe un economizor de ecran protejat cu parolă.
    
    Totuși, sistemul nu mai este configurat să utilizeze Onboard pentru deblocarea ecranului. Un posibil motiv ar fi acela că altă aplicație a configurat sistemul să utilizeze altceva.
    
    Doriți să reconfigurați sistemul pentru a arăta Onboard la deblocarea ecranului?

en: Onboard is configured to appear with the dialog to unlock the screen; for example to dismiss the password-protected screensaver.
    
    However this function is disabled in the system.
    
    Would you like to activate it?
ro: Onboard este configurat să apară împreună cu dialogul pentru deblocarea ecranului; de exemplu pentru a închide economizorul de ecran protejat cu parolă.
    
    Totuși, această funcție este dezactivată în sistem.
    
    Doriți să o activați?

en: Onboard on-screen keyboard
ro: Tastatura virtuală Onboard

en: Onboard onscreen keyboard
ro: Tastatura virtuală Onboard

en: Onboard onscreen keyboard settings
ro: Configurări pentru tastatura virtuală Onboard

en: Options
ro: Opțiuni

en: Other _Languages
ro: Alte _limbi

en: Override auto-detection and manually select quirks
    QUIRKS={metacity|compiz|mutter}
ro: Se ignoră auto-detecția și se selectează manual elementul grafic
    Elemente grafice (QUIRKS)={metacity|compiz|mutter}

en: Pause
ro: Pauză

en: Pause learning
ro: Pauză învățare

en: Peace symbol
ro: Simbolul pentru pace

en: Persevering face
ro: Față perversă

en: Play click sound on keypress.
ro: Redă un sunet specific la apăsare.

en: Play sound
ro: Redare sunet

en: Pouting face
ro: Față bosumflată

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Press a button...
ro: Apăsați un buton...

en: Press a key...
ro: Apasă orice tastă...

en: Primary Monitor
ro: Monitor principal

en: Profiles
ro: Profile

en: Progress the highlight only while the switch is held down.
ro: Indicatorul avansează numai când comutatorul este acționat.

en: Quit
ro: Ieșire

en: Quit Keyboard
ro: Închide tastatura

en: Quit Onboard
ro: Închide Onboard

en: R_oundness:
ro: R_otunjimi:

en: Radioactive sign
ro: Semnul pentru radioactivitate

en: Remember new words, their recency and frequency to improve the suggestions over time.
ro: Reține cuvinte noi, recente și frecvente, pentru a îmbunătăți sugestiile în timp.

en: Remember nothing
ro: Nu ţine minte nimic

en: Remember what Onboard theme was last used for every system theme.
ro: Reține tema Onboard utilizată anterior pentru fiecare temă a sistemului.

en: Remove '{}' everywhere.
ro: Înlătură '{}' peste tot.

en: Remove word suggestion
ro: Înlătură sugestia cuvântului

en: Reset selected theme to Onboard defaults?
ro: Reveniți la tema implicită Onboard?

en: Resize Protection
ro: Protecție la redimensionare

en: Return
ro: Enter

en: Right
ro: Dreapta

en: Right click
ro: Clic dreapta

en: S_ize:
ro: D_imensiune:

en: S_nippet:
ro: Fragme_nt de text

en: Sc_an cycles:
ro: Cicluri sc_anare:

en: Scanner Settings
ro: Configurări scaner

en: Scroll
ro: Derulare

en: Seconds of inactivity until active modifiers and layer keys are released. 0 to disable.
ro: Secunde de inactivitate până ce tastele active modificatoare și de strat să fie eliberate. 0 pentru dezactivare.

en: Select a scanning _profile:
ro: Selectare _profil scanare:

en: Set _transparency to
ro: Stabilește _transparența la

en: Set and Settings
ro: Configurări

en: Settings
ro: Configurări

en: Shadow
ro: Umbră

en: Show Onboard when the dialog to unlock the screen appears; this way Onboard can be used for example to enter the password to dismiss the screensaver when it is set to ask for it.
ro: Arată Onboard la apariția dialogului pentru deblocarea ecranului; în acest mod Onboard poate fi utilizat, de exemplu, pentru a introduce parola pentru oprirea economizorului de ecran, dacă acesta este configurat astfel.

en: Show Onboard when there is a recognized text window in focus. Requires Gnome Accessibility.
ro: Arată Onboard atunci când se recunoaște o fereastră principală cu text. Necesită programul de accesibilitate Gnome.

en: Show _suggestions
ro: Arată _sugestiile

en: Show _tooltips
ro: Ara_tă indiciile

en: Show a button for language selection.
ro: Arată un buton pentru selecția limbii.

en: Show a floating icon on the desktop when Onboard is hidden. A click on the icon makes Onboard reappear.
ro: Arată o iconiță plutitoare pe desktop atunci când Onboard este ascuns. Un clic pe iconiță va face ca Onboard să reapară.

en: Show always on visible _workspace
ro: Arată întotdeauna în spațiul de lucru _vizibil

en: Show button to pause learning
ro: Arată un buton pentru oprirea învățării

en: Show characters reachable with or without the shift key.
ro: Arată caracterele disponibile cu sau fără tasta Shift.

en: Show floating _icon when Onboard is hidden
ro: Afișează _iconița plutitoare când Onboard este ascuns

en: Show label popups
ro: Arată etichetele pop-up

en: Show label popups above pressed keys.
ro: Arată etichetele pop-up deasupra tastelor apăsate

en: Show lan_guage switcher
ro: Arată comutatorul de li_mbă

en: Show secondary labels
ro: Arată etichetele secundare

en: Show spelling suggestions
ro: Arată sugestii de ortografie

en: Show the desktop through the gaps between keys.
ro: Arată desktopul prin zonele libere dintre taste.

en: Show the status item. A click on that icon hides or shows Onboard.
ro: Arată iconița de stare. Un clic pe această iconiță va ascunde sau arăta Onboard.

en: Show tooltips for the keyboard&apos;s buttons.
ro: Arată indiciile pentru butoanele tastaturii.

en: Show tooltips for the keyboard's buttons.
ro: Arată indiciile pentru butoanele tastaturii.

en: Show when _unlocking the screen
ro: Arată la deblocarea ecran_ului

en: Show window _decoration
ro: Arată _decorația ferestrei

en: Show window caption and frame.
ro: Arată cadrul și meniul ferestrei

en: Show/Hide options
ro: Arată/ascunde opțiuni

en: Shrink the available space for maximized windows.
ro: Îngustare spațiu disponibil pentru ferestre maximizate.

en: Shrink workarea
ro: Îngustare zonă de lucru

en: Silently fail to start in the given desktop environments. DESKTOPS is a comma-separated list of XDG desktop names, e.g. GNOME for GNOME Shell.
ro: Pornirea în mediul desktop dat a eșuat fără mesaje de eroare. Variabila DESKTOPS este o listă cu numele mediilor grafice XDG, separate prin virgulă, de ex. GNOME pentru GNOME Shell.

en: Skull and crossbones
ro: Craniu și oase

en: Smiling face
ro: Față zâmbitoare

en: Smiling face with halo
ro: Față zâmbitoare cu aură

en: Smiling face with heart-shaped eyes
ro: Față zâmbitoare cu ochi în formă de inimă

en: Smiling face with horns
ro: Față zâmbitoare cu cornițe

en: Smiling face with open mouth and smiling eyes
ro: Față foarte zâmbitoare

en: Smiling face with smiling eyes
ro: Față zâmbitoare cu ochi veseli

en: Smiling face with sunglasses
ro: Față zâmbitoare cu ochelari de soare

en: Smirking face
ro: Față care rânjește

en: Snippet %d is already in use.
ro: Fragmentul de text %d este utilizat deja.

en: Snippet Text
ro: Fragment de text

en: Snippet {}
ro: Fragment de text {}

en: Snippets
ro: Fragmente de text

en: Snippets are pieces of text which are entered when the corresponding button in Onboard is pressed.
ro: Fragmentele de text sunt bucăți de text care sunt afișate la apăsarea unui buton corespondent din Onboard.

en: Space
ro: Spațiu

en: Space efficient desktop keyboard
ro: Tastatură desktop eficientă din punct de vedere al spațiului ocupat

en: Special Characters
ro: Caractere speciale

en: Special characters for interactive whiteboards
ro: Caractere speciale pentru cadre interactive

en: Spell-check backend:
ro: Program pentru verificarea ortografică:

en: Spelling suggestion
ro: Sugestii de ortografie

en: Start Onboard _hidden
ro: Por_nește Onboard ascuns

en: Start Onboard hidden.
ro: Pornește Onboard ascuns

en: Start in XEmbed mode, e.g. for gnome-screensaver
ro: Pornire în modul XEmbed, de ex. pentru  gnome-screensaver

en: Step
ro: Pas

en: Step _only during switch down
ro: Trecere numai la c_omutator acționat

en: Step scan for 2 switches
ro: Scanare interval pentru două acționări

en: Sub-, Superscripts; Fractions
ro: Indici, Exponenți; Fracții

en: Swap the scan actions after every key activation. The Step action will become the Activate action and vice versa.
ro: Schimbă acțiunile de scanare după fiecare activare a tastei. Acțiunea Pas va deveni acțiunea Activare și vice versa.

en: System defaults: Invalid enum value for key '{}' in section '{}': {}
ro: Configurări implicite: Valoare enum nevalida pentru tasta '{}' în secțiunea '{}': {}

en: System defaults: Invalid value for key '{}' in section '{}'
      {}
ro: Configurări implicite ale sistemului: valoare nevalidă pentru tasta '{}' în secțiunea '{}'
      {}

en: System defaults: Unknown key '{}' in section '{}'
ro: Configurări implicite ale sistemului: tastă necunoscută '{}' în secțiunea '{}'

en: System settings not found ({}): {}
ro: Configurările de sistem nu pot fi găsite ({}): {}

en: The number of keys the scanner steps back before moving forward again.
ro: Numărul de taste peste care scanerul sare înapoi înainte de a-și relua parcursul normal.

en: The number of times the scanner cycles through the entire keyboard before it stops.
ro: De câte ori scanerul parcurge toată tastatură, înainte de a se opri.

en: The selected device should not control the system mouse cursor or the keyboard caret.
ro: Dispozitivul selectat nu va controla cursorul mouse-ului sistemului sau semnele tastaturii.

en: The spell check engine to use.
ro: Motorul utilizat pentru verificarea ortografică.

en: The time the scanner rests on a key  while moving backwards. (in seconds)
ro: Perioada de timp în care scanerul este fixat pe o tastă la parcurgerea tastaturii în revers. (în secunde)

en: The time the scanner rests on a key  while progressing forward. (in seconds)
ro: Perioada de timp în care scanerul este fixat pe o tastă la parcurgerea tastaturii. (în secunde)

en: The time the scanner rests on a key or group before moving to the next. (in seconds)
ro: Timpul în care scanerul rămâne pe o tastă sau pe un grup înainte de a trece mai departe. (în secunde)

en: Theme
ro: Temă

en: Theme file (.theme) or name
ro: Fișier temă (.theme) sau nume

en: This theme file already exists.
    '{filename}'
    
    Overwrite it?
ro: Fișierul temă există deja.
    „{filename}”
    
    Suprascrieți?

en: This will only affect learned suggestions.
ro: Asta va afecta doar sugestiile învăţate.

en: Time in seconds before a click is triggered.
ro: Timpul în secunde după care se execută un clic.

en: Tired face
ro: Față obosită

en: Toggle click helpers
ro: Alternare la clic pentru ajutor

en: Top
ro: Sus

en: Transparency
ro: Transparență

en: Transparency of the keyboard background
ro: Transparența fundalului tastaturii

en: Transparency of the whole keyboard window. Requires compositing.
ro: Transparența întregii ferestre a tastaturii. Necesită compoziție.

en: Transparency when the pointer leaves the keyboard. Requires compositing.
ro: Transparența atunci când cursorul părăsește tastatura. Necesită compozitor.

en: Try harder to keep Onboard above anything on-screen.
ro: Se încearcă forțarea păstrării ferestrei Onboard deasupra oricărei alte ferestre pe ecran.

en: Typing Assistance
ro: Asistență la scriere

en: Ubuntu Logo
ro: Sigla Ubuntu

en: Umbrella
ro: Umbrelă

en: Unable to read theme '{}'
ro: Nu se poate citi tema '{}'

en: Unamused face
ro: Față indiferentă

en: Universal Access
ro: Accesibilitate

en: Up
ro: Sus

en: Use device
ro: Utilizează dispozitiv

en: Victory hand
ro: Semnul pentru victorie

en: Weary face
ro: Față blazată

en: When Inactive
ro: La inactivitate

en: White club suit
ro: Treflă albă

en: White diamond suit
ro: Romb alb

en: White heart suit
ro: Inimă albă

en: White spade suit
ro: Frunză albă

en: White star
ro: Stea albă

en: White sun with rays
ro: Soare alb cu raze

en: White telephone
ro: Telefon alb

en: Wind_ow:
ro: Fereas_tră:

en: Window
ro: Fereastră

en: Window options
ro: Opțiuni fereastră

en: Window size, widthxheight
ro: Dimensiune fereastră, lățimexînălțime

en: Window x position
ro: Poziție x pentru fereastră

en: Window y position
ro: Poziție y pentru fereastră

en: Winking face
ro: Față care face cu ochiul

en: Word Suggestions
ro: Sugestii de cuvinte

en: Words typed while this button is pressed won't be remembered.
ro: Cuvintele tastate în timp acest buton este apăsat nu vor fi reținute.

en: Writing hand
ro: Mână care scrie

en: _Alternate switch actions
ro: _Alternează acțiunile comutatorului

en: _Angle:
ro: _Unghi:

en: _Attributes:
ro: _Atribute:

en: _Auto-show when editing text
ro: _Arată automat la editarea de text

en: _Background:
ro: Funda_l:

en: _Backtrack interval:
ro: Interval revenire:

en: _Border:
ro: Ma_rgine:

en: _Button label:
ro: Etichetă _buton:

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: _Delay:
ro: _Decalaj:

en: _Delete
ro: Șt_erge

en: _Force window to top
ro: _Forțează fereastra mereu deasupra

en: _Forward interval:
ro: Interva_l avans:

en: _Hide Onboard
ro: As_cunde onboard

en: _Input event source:
ro: Sursă eveniment _introducere:

en: _Key:
ro: _Tastă:

en: _Learn from typed text
ro: Învață din textele introd_use

en: _Long press action:
ro: Acțiune la apăsare _lungă:

en: _Motion threshold:
ro: Prag de _mișcare:

en: _No background
ro: Fără fu_ndal

en: _Preferences
ro: _Preferințe

en: _Quit
ro: _Ieșire

en: _Reset
ro: _Resetează

en: _Save snippet
ro: _Salvează fragment de text

en: _Select an input device:
ro: Alegeți un di_spozitiv de introducere:

en: _Show Onboard
ro: _Afișează Onboard

en: _Show status icon
ro: Arată iconița de _stare

en: _Step interval:
ro: Interval de pa_s:

en: _Strength:
ro: Inten_sitate:

en: _Style:
ro: _Stil:

en: _Super key:
ro: Tasta _super:

en: _Use this device only for scanning
ro: _Utilizați acest dispozitiv numai pentru scanare

en: after
ro: după

en: color scheme '{filename}' does not exist
ro: schema de culoare „{filename}” nu există

en: copy_layouts failed, unsupported layout format '{}'.
ro: copierea aranjamente_lor a eșuat, format aranjament nerecunoscut '{}'.

en: copying layout '{}' to '{}'
ro: se copiază aranjamentul '{}' în '{}'

en: copying svg file '{}' to '{}'
ro: se copiază fișierul svg '{}' în '{}'

en: failed to create directory '{}': {}
ro: eșec la crearea dosarului '{}': {}

en: failed to find {description} '{filename}'
ro: eșec la căutarea {description} '{filename}'

en: failed to migrate user directory.
ro: eșec la migrarea dosarului utilizatorului.

en: forever
ro: permanent

en: gsettings schema for '{}' is not installed
ro: schema gsettings pentru '{}' nu este instalată

en: layout '{filename}' does not exist
ro: aranjamentul „{filename}” nu există

en: multi-touch
ro: apăsări multiple

en: never
ro: niciodată

en: no window transparency available; screen doesn't support alpha channels
ro: nu este disponibilă transparența pentru fereastră; ecranul nu recunoaște canale alfa

en: none
ro: nimic

en: seconds
ro: secunde

en: single-touch
ro: o singură apăsare

en: theme '{filename}' does not exist
ro: tema „{filename}” nu există

en: unable to locate '{filename}', loading default {description} instead
ro: nu se poate găsi '{filename}', se încarcă în schimb {description} implicit

en: {description} '{filename}' not found yet, retrying in default paths
ro: {description} '{filename}' nu este găsit, se reîncearcă utilizând calea implicită

en: {description} '{filepath}' found.
ro: {description} '{filepath}' a fost găsit
