webkit HEAD - en to ro translation catalogue (417 entries)

en:  files
ro:  fișiere

en: (None)
ro: (Nimic)

en: A bitmask representing the state of the modifier keys
ro: O mască de biți ce reprezintă starea tastelor modificatoare

en: Alternate Title
ro: Titlu alternativ

en: An associated WebKitWebSettings instance
ro: O instanță asociată WebKitWebSettings

en: Auto Load Images
ro: Arată automat imaginile

en: Auto Resize Window
ro: Redimensionează automat fereastra

en: Auto Shrink Images
ro: Micșorează automat imaginile

en: Automatically resize the toplevel window when a page requests it
ro: Redimensionează automat fereastra de prim nivel atunci când o pagină o solicită

en: Automatically shrink standalone images to fit.
ro: Micșorează automat imaginile de sine stătătoare pentru o potrivire optimă.

en: Available Height
ro: Înălțime disponibilă

en: Available Width
ro: Lățime disponibilă

en: Button
ro: Buton

en: Check Spelling While _Typing
ro: Verifică ortografia în timpul _tastării

en: Check _Grammar With Spelling
ro: Veri_fică gramatica împreună cu ortografia

en: Choose File
ro: Alegeți un fișier

en: Choose Files
ro: Alegeți fișiere

en: Comma separated list of languages to use for spell checking
ro: Listă separată prin virgulă a limbilor folosite pentru corectare ortografică

en: Content with the specified MIME type cannot be shown
ro: Conținutul cu tipul MIME specificat nu se poate afișa

en: Cop_y Audio Link Location
ro: Copi_ază adresa materialului audio

en: Cop_y Image
ro: Copia_ză imaginea

en: Cop_y Video Link Location
ro: Copia_ză adresa materialului video

en: Copy Image _Address
ro: Copiază a_dresa imaginii

en: Copy Link Loc_ation
ro: Copiază _adresa linkului

en: Copy target list
ro: Lista destinațiilor de copiat

en: Current Size
ro: Mărime curentă

en: Cursive Font Family
ro: Familie de fonturi cursive

en: Custom Encoding
ro: Codare personalizată

en: Default Encoding
ro: Codare implicită

en: Default Font Family
ro: Familia implicită de fonturi

en: Default Font Size
ro: Mărime implicită pentru fonturi

en: Default Monospace Font Size
ro: Mărime implicită pentru fontul monospațiat

en: Desktop Width
ro: Lățimea desktopului

en: Destination URI
ro: Destinație URI

en: Details
ro: Detalii

en: Determines the current policy for the horizontal scrollbar of the frame.
ro: Determină regulile curente pentru bara de derulare orizontală a cadrului.

en: Determines the current policy for the vertical scrollbar of the frame.
ro: Determină regulile curente pentru bara de derulare verticală a cadrului.

en: Determines the current progress of the download
ro: Determină progresul curent al descărcării

en: Determines the current status of the download
ro: Determină starea curentă a descărcării

en: Determines whether or not the attributes are valid, and can be used.
ro: Determină dacă atributele sunt sau nu valide și dacă pot fi utilizate.

en: Determines whether or not the user can zoom in and out.
ro: Determină dacă utilizatorul poate modifica zoomul.

en: Device DPI
ro: DPI-ul dispozitivului

en: Device Height
ro: Înălțimea dispozitivului

en: Device Pixel Ratio
ro: Raport de pixeli al dispozitivului

en: Device Width
ro: Lățimea dispozitivului

en: Display Name
ro: Nume de afișat

en: Editable
ro: Editabil

en: Editing behavior
ro: Comportament la editare

en: Enable Caret Browsing
ro: Activează navigarea cu cursorul

en: Enable DOM paste
ro: Activează lipirea DOM

en: Enable Default Context Menu
ro: Activează meniul de context implicit

en: Enable Developer Extras
ro: Activează extensiile pentru dezvoltatori

en: Enable Frame Flattening
ro: Activează aplatizarea cadrelor

en: Enable Fullscreen
ro: Activează modul pe tot ecranul

en: Enable HTML5 Database
ro: Activează baza de date HTML5

en: Enable HTML5 Local Storage
ro: Activează stocarea locală HTML5

en: Enable Hyperlink Auditing
ro: Activează auditul pentru linkuri

en: Enable Java Applet
ro: Activează suportul pentru <applet>

en: Enable JavaScript profiling
ro: Activează analiza JavaScript

en: Enable Media Stream
ro: Activează streamingul media

en: Enable Plugins
ro: Activează modulele

en: Enable Private Browsing
ro: Activează navigarea privată

en: Enable Scripts
ro: Activează scripturile

en: Enable Site Specific Quirks
ro: Activează subterfugii pentru anumite site-uri

en: Enable Spatial Navigation
ro: Activează navigarea spațială

en: Enable Spell Checking
ro: Activează corectarea ortografică

en: Enable Timeline profiling
ro: Activează analiza Timeline

en: Enable WebAudio
ro: Activează WebAudio

en: Enable WebGL
ro: Activează WebGL

en: Enable XSS Auditor
ro: Activează auditorul XSS

en: Enable accelerated compositing
ro: Activează compoziționarea accelerată

en: Enable display of insecure content
ro: Activează afișarea conținutului nesigur

en: Enable embedded plugin objects.
ro: Activează modulele pentru obiecte înglobate.

en: Enable embedded scripting languages.
ro: Interpretează limbajele de scripting înglobate.

en: Enable offline web application cache
ro: Activează stocarea offline pentru aplicațiile web

en: Enable page cache
ro: Activează cache-ul pentru pagini

en: Enable running of insecure content
ro: Activează executarea conținutului nesigur

en: Enable smooth scrolling
ro: Activează derularea cu efect

en: Enable universal access from file URIs
ro: Activează accesul universal de la URI-urile de fișiere

en: Enabled
ro: Activare

en: Enables private browsing mode
ro: Activează modul de navigare privată

en: Enables special extensions that help developers
ro: Activează extensii speciale pentru asistența dezvoltatorilor

en: Enables spell checking while typing
ro: Activează corectarea ortografică în timpul tastării

en: Enables the handling of right-clicks for the creation of the default context menu
ro: Activează gestionarea clicului dreapta pentru crearea meniului de context implicit.

en: Enables the site-specific compatibility workarounds
ro: Activează modul de compatibilitate maximă pentru anumite site-uri problemă

en: Encoding
ro: Codare

en: Enforce 96 DPI
ro: Forțează un DPI de 96

en: Enforce a resolution of 96 DPI
ro: Forțează o rezoluție de 96 DPI

en: Exit Fullscreen
ro: Revenire la normal

en: Exit from fullscreen mode
ro: Ieșire din modul de redare pe tot ecranul

en: Exit fullscreen mode
ro: Revenire la normal

en: Expected Size
ro: Mărime așteptată

en: Fantasy Font Family
ro: Familie de fonturi fanteziste

en: File does not exist
ro: Fișierul nu există

en: Filename
ro: Nume de fișier

en: Flags indicating the kind of target that received the event.
ro: Marcaje ce indică tipul destinației care a recepționat evenimentul.

en: Frame Name
ro: Numele cadrului

en: Frame load was interrupted
ro: Încărcarea cadrului a fost întreruptă

en: Full content zoom
ro: Zoom pentru tot conținutul

en: Height
ro: Înălțime

en: Horizontal Scrollbar Policy
ro: Reguli pentru bara de derulare orizontală

en: Host
ro: Gazdă

en: Icon URI
ro: Adresa URI a iconiței

en: Ignore _Grammar
ro: Nu ve_rifica gramatica

en: Image URI
ro: Imagine URI

en: Initial Scale Factor
ro: Factor de scalare inițial

en: Inner node
ro: Nod intern

en: Input _Methods
ro: _Metode de input

en: Inspect _Element
ro: _Inspectați elementul

en: Inspected URI
ro: Adresă URI inspectată

en: Invalid page range
ro: Interval de pagini greșit

en: JavaScript can access Clipboard
ro: JavaScript poate accesa clipboardul

en: JavaScript can open windows automatically
ro: JavaScript poate deschide automat ferestre

en: LRE Left-to-right _embedding
ro: Î_ncapsulare stânga-spre-dreapta LRE

en: LRM _Left-to-right mark
ro: Marcaj _stânga-spre-dreapta LRM

en: LRO Left-to-right _override
ro: S_uprascriere stânga-spre-dreapta LRO

en: Languages to use for spell checking
ro: Limbi folosite pentru corectare ortografică

en: Last visited Time
ro: Data ultimei accesări

en: Link URI
ro: Adresă URI

en: Live Broadcast
ro: Transmisiune în direct

en: Load images automatically.
ro: Arată imaginile în mod automat.

en: Load request cancelled
ro: Cerere de încărcare anulată

en: Loading...
ro: Se încarcă...

en: Local Storage Database Path
ro: Calea bazei de date stocate local

en: MIME Type
ro: Tip MIME

en: MIME types
ro: Tipuri MIME

en: MIME types filter
ro: Filtru de tipuri MIME

en: Maximum Scale Factor
ro: Factor de scalare maximă

en: Media playback allows inline
ro: Redarea multimedia este înglobată

en: Media playback requires user gesture
ro: Redarea multimedia necesită acțiunea utilizatorului

en: Message
ro: Mesaj

en: Minimum Font Size
ro: Mărime minimă pentru fonturi

en: Minimum Logical Font Size
ro: Mărime minimă pentru fonturi logice

en: Minimum Scale Factor
ro: Factor de scalare minimă

en: Missing Plug-in
ro: Modul lipsă

en: Modifier state
ro: Starea modificatorului

en: Monospace Font Family
ro: Familie de fonturi monospațiate

en: Name
ro: Nume

en: Network Request
ro: Cerere în rețea

en: Network Response
ro: Răspuns din rețea

en: No Guesses Found
ro: Nu s-au găsit sugestii

en: No recent searches
ro: Nicio căutare recentă

en: Not allowed to use restricted network port
ro: Utilizarea acestui port de rețea este restricționată

en: Open Link in New _Window
ro: Deschide linkul într-o _fereastră nouă

en: Open _Audio in New Window
ro: Deschide materialul _audio într-o fereastră nouă

en: Open _Frame in New Window
ro: Deschide cadrul într-o _fereastră nouă

en: Open _Image in New Window
ro: Deschide _imaginea într-o fereastră nouă

en: Open _Video in New Window
ro: Deschide materialul _video într-o fereastră nouă

en: Operation was cancelled
ro: S-a renunțat la operațiune

en: Original URI
ro: Adresă URI originală

en: PDF _Pop directional formatting
ro: _Formatare direcțională Pop PDF

en: Password:
ro: Parolă:

en: Paste target list
ro: Lista destinațiilor pentru lipit

en: Path
ro: Cale

en: Pause
ro: Pauză

en: Play
ro: Redare

en: Play / Pause
ro: Redare / Pauză

en: Play movie in fullscreen mode
ro: Redare pe tot ecranul

en: Play or pause the media
ro: Redare ori pauză la redare

en: Plug-in Failure
ro: Eroare de modul

en: Plugin will handle load
ro: Încărcarea va fi în sarcina modulului

en: Print Backgrounds
ro: Tipărește fundalurile

en: Printer not found
ro: Nu s-a găsit imprimanta

en: Profile the WebCore instrumentation.
ro: Analizați instrumentația WebCore.

en: Profile the executed JavaScript.
ro: Analizați codul JavaScript executat.

en: Progress
ro: Progres

en: RLE Right-to-left e_mbedding
ro: În_capsulare dreapta-spre-stânga RLE

en: RLM _Right-to-left mark
ro: Marcaj _dreapta-spre-stânga RLM

en: RLO Right-to-left o_verride
ro: Supr_ascriere dreapta-spre-stânga RLO

en: Reason
ro: Motiv

en: Recent searches
ro: Căutări recente

en: Reset
ro: Reinițializare

en: Resizable Text Areas
ro: Zone de text redimensionabile

en: Returns the @web_view's document title
ro: Returnează titlul documentului @web_view

en: Returns the current URI of the contents displayed by the @web_view
ro: Returnează adresa curentă URI a conținutului afișat de @web_view

en: Sa_ve Image As
ro: Sal_vează imaginea ca

en: Sans Serif Font Family
ro: Font de fonturi fără serife

en: Security Origin
ro: Originea securității

en: Select File
ro: Alegeți un fișier

en: Select Files
ro: Alegeți fișierele

en: Select multiple files
ro: Selectare multiplă de fișiere

en: Selected files
ro: Fișiere selectate

en: Serif Font Family
ro: Familie de fonturi cu serife

en: Server message:
ro: Mesaj de la server:

en: Settings
ro: Opțiuni

en: Size
ro: Mărime

en: Spelling and _Grammar
ro: _Ortografie și gramatică

en: Status
ro: Stare

en: Submit
ro: Trimitere

en: Suggested Filename
ro: Nume de fișier sugerat

en: Suggested filename
ro: Nume de fișier sugerat

en: Switch Video to _Fullscreen
ro: Comută redarea pe tot _ecranul

en: Tab key cycles through elements
ro: Tasta tab ciclează elementele

en: Target frame
ro: Cadru de destinație

en: The MIME type of the resource
ro: Tipul MIME al resursei

en: The SoupMessage that backs the request.
ro: MessageSoup asociat cererii.

en: The SoupMessage that backs the response.
ro: MesageSoup asociat răspunsului.

en: The URI for the favicon for the #WebKitWebView.
ro: Adresa URI a iconiței de tip favicon pentru #WebKitWebView.

en: The URI of a stylesheet that is applied to every page.
ro: Adresa URI a unei foi de stiluri care este aplicată fiecărei pagini.

en: The URI of the history item
ro: Adresa URI pentru elementul din istoric

en: The URI of the image that is part of the target that received the event, if any.
ro: Adresa URI a imaginii care face parte din destinația ce a recepționat evenimentul, dacă există.

en: The URI of the media that is part of the target that received the event, if any.
ro: Adresa URI pentru materialul media care face parte din destinația ce a recepționat evenimentul, dacă există.

en: The URI of the resource
ro: Adresa URI a resursei

en: The URI that is currently being inspected
ro: Adresa URI inspectată curent

en: The URI that was requested as the target for the navigation
ro: Adresa URI cerută ca destinație pentru navigare

en: The URI to which the request will be made.
ro: Adresa URI la care se va realiza cererea.

en: The URI to which the response will be made.
ro: Adresa URI către care se va răspunde.

en: The URI to which the target that received the event points, if any.
ro: Adresa URI la care destinația a recepționat indicatorii de eveniment, dacă există.

en: The User-Agent string used by WebKitGtk
ro: Șirul User-Agent folosit de către WebKitGtk

en: The Web View that renders the Web Inspector itself
ro: Vizualizarea web în care se randează Inspectorul Web

en: The absolute filename of the Web Storage database
ro: Numele complet de fișier al bazei de date Web Storage

en: The absolute path of the icon database folder
ro: Calea completă a directorului cu baza de date a iconițelor

en: The alternate title of the history item
ro: Titlul alternativ pentru elementul din istoric

en: The associated WebKitViewportAttributes instance
ro: Instanța asociată WebKitViewportAttributes

en: The associated WebKitWebInspector instance
ro: Instanța asociată WebKitWebInspector

en: The behavior mode to use in editing mode
ro: Modul de comportament folosit în modul de editare

en: The button used to click
ro: Butonul folosit pentru clic

en: The cumulative size of all web databases in the security origin
ro: Mărimea totală pentru toate bazele de date web în originea securității

en: The current URI of the contents displayed by the frame
ro: Adresa curentă URI a conținutului afișat în cadru

en: The current size of the Web Database database
ro: Mărimea curentă a bazei de date Web Database

en: The custom encoding of the web view
ro: Codarea personalizată pentru vizualizarea web

en: The default Cursive font family used to display text.
ro: Familia implicită de fonturi cursive folosită pentru afișarea textului.

en: The default Fantasy font family used to display text.
ro: Familia implicită de fonturi fanteziste folosită pentru afișarea textului.

en: The default Sans Serif font family used to display text.
ro: Familia implicită de fonturi fără serife folosită pentru afișarea textului.

en: The default Serif font family used to display text.
ro: Familia implicită de fonturi cu serife folosită pentru afișarea textului.

en: The default encoding of the web view
ro: Codarea implicită pentru vizualizarea web

en: The default encoding used to display text.
ro: Codarea implicită folosită pentru afișarea textului.

en: The default font family used to display monospace text.
ro: Familia implicită de fonturi folosită pentru afișarea textului monospațiat.

en: The default font family used to display text.
ro: Familia implicită de fonturi folosită pentru afișarea textului.

en: The default font size used to display monospace text.
ro: Mărimea implicită a fontului pentru afișarea textului monospațiat.

en: The default font size used to display text.
ro: Mărimea implicită a fonturilor pentru afișarea textului.

en: The destination URI where to save the file
ro: Destinația URI pentru salvarea fișierului

en: The device pixel ratio of the viewport.
ro: Raportul de pixeli al vizualizării

en: The display name of the Web Storage database
ro: Numele de afișat al bazei de date Web Storage

en: The document title of the frame
ro: Titlul de document al cadrului

en: The expected size of the Web Database database
ro: Mărimea așteptată pentru baza de date Web Database

en: The filename suggested as default when saving
ro: Numele de fișier sugerat implicit la salvare

en: The filter currently associated with the request
ro: Filtrul asociat curent cu această cerere

en: The frame name of the resource
ro: Numele cadrului pentru această resursă

en: The height of the screen.
ro: Înălțimea ecranului.

en: The height of the viewport.
ro: Înălțimea vizualizării.

en: The height of the visible area.
ro: Înălțimea ariei vizibile.

en: The host of the security origin
ro: Gazda pentru originea securității

en: The initial scale of the viewport.
ro: Scalarea inițială a vizualizării.

en: The inner DOM node associated with the hit test result.
ro: Nodul DOM intern asociat cu rezultatul testului hit.

en: The length of the data already downloaded
ro: Mărimea datelor deja descărcate

en: The level of zoom of the content
ro: Nivelul de zoom pentru conținut

en: The list of MIME types associated with the request
ro: Lista tipurilor MIME asociate cu această cerere

en: The list of selected files associated with the request
ro: Lista fișierelor selectate asociată cu cererea

en: The list of targets this web view supports for clipboard copying
ro: Lista cu destinațiile din această vizualizare web pentru care există suport pentru copiere în clipboard

en: The list of targets this web view supports for clipboard pasting
ro: Lista cu destinațiile din această vizualizare web pentru care există suport pentru lipire din clipboard

en: The maximum scale of the viewport.
ro: Scalare maximă a vizualizării.

en: The minimum font size used to display text.
ro: Mărimea minimă a fonturilor pentru afișarea textului.

en: The minimum logical font size used to display text.
ro: Mărimea minimă a fonturilor logice pentru afișare textului.

en: The minimum scale of the viewport.
ro: Scalare minimă a vizualizării.

en: The name of the Web Database database
ro: Numele bazei de date Web Database

en: The name of the frame
ro: Numele cadrului

en: The network request for the URI that should be downloaded
ro: Cererea în rețea pentru adresa URI de descărcat

en: The network response for the URI that should be downloaded
ro: Răspunsul din rețea pentru adresa URI de descărcat

en: The number of dots per inch of the screen.
ro: Numărul punctelor per inch al ecranului.

en: The original URI of the history item
ro: Adresa originală URI pentru elementul din istoric

en: The path to where HTML5 Local Storage databases are stored.
ro: Calea către baza de date HTML5 stocată local.

en: The port of the security origin
ro: Portul pentru originea securității

en: The protocol of the security origin
ro: Protocolul pentru originea securității

en: The reason why this navigation is occurring
ro: Motivul pentru care se produce această navigare

en: The security origin of the database
ro: Originea securității bazei de date

en: The site %s:%i requests a username and password
ro: Site-ul %s:%i cere un nume de utilizator și o parolă

en: The suggested filename for the response.
ro: Numele de fișier sugerat pentru răspuns.

en: The target frame for the navigation
ro: Cadrul de destinație pentru navigare

en: The text encoding name of the resource
ro: Numele codării de text pentru această resursă

en: The time at which the history item was last visited
ro: Data la care a fost accesat ultima dată elementul din istoric

en: The title of the history item
ro: Titlul elementului din istoric

en: The total size of the file
ro: Mărimea totală a fișierului

en: The value by which the zoom level is changed when zooming in or out.
ro: Valoarea cu care se schimbă nivelul zoomului când se mărește sau se micșorează zoomul.

en: The web database quota of the security origin in bytes
ro: Cota bazei de date web pentru originea securității în bytes

en: The width of the screen.
ro: Lățimea ecranului.

en: The width of the viewport.
ro: Lățimea vizualizării.

en: The width of the visible area.
ro: Lățimea ariei vizibile.

en: The width of viewport that works well for most web pages designed for desktop.
ro: Lățimea vizualizării potrivite pentru cele mai multe pagini concepute pentru desktop.

en: The x coordinate of the event relative to the view's window.
ro: Coordonata x a evenimentului relativ la fereastra vizualizării.

en: The y coordinate of the event relative to the view's window.
ro: Coordonata y a evenimentului relativ la fereastra vizualizării.

en: This is a searchable index. Enter search keywords:
ro: Acesta este un index în care se pot face căutări. Introduceți cuvintele cheie de căutat:

en: Time:
ro: Timp:

en: Title
ro: Titlu

en: Toggle Media _Loop Playback
ro: Comută _repetarea redării multimedia

en: Total Size
ro: Mărime totală

en: URL cannot be shown
ro: Nu se poate afișa adresa URL

en: Unacceptable TLS certificate
ro: Certificat TLS de neacceptat

en: Unknown
ro: Nu se cunoaște

en: User Agent
ro: Agent de utilizator

en: User Scalable
ro: Scalabil de către utilizator

en: User Stylesheet URI
ro: Adresa URI pentru foaia de stiluri a utilizatorului

en: User cancelled the download
ro: Utilizatorul a renunțat la descărcare

en: Username:
ro: Nume de utilizator:

en: Valid
ro: Validă

en: Vertical Scrollbar Policy
ro: Reguli pentru bara de derulare verticală

en: Viewport Attributes
ro: Atribute viewport

en: Web Database Quota
ro: Cota bazei de date web

en: Web Database Usage
ro: Utilizarea bazei de date web

en: Web Inspector
ro: Inspector Web

en: Web View
ro: Vizualizare web

en: WebKit prefetches domain names
ro: WebKit rezolvă anticipat numele

en: Whether <a ping> should be able to send pings
ro: Specifică dacă se pot trimite pinguri prin <a ping>

en: Whether Java Applet support through <applet> should be enabled
ro: Specifică dacă e activat suportul pentru aplicații Java înglobate prin <applet>

en: Whether JavaScript can access Clipboard
ro: Specifică dacă JavaScript poate accesa clipboardul

en: Whether JavaScript can open windows automatically
ro: Specifică dacă JavaScript poate deschide automat ferestre

en: Whether Media Stream should be enabled
ro: Specifică dacă se activează streamingul media

en: Whether WebAudio content should be handled
ro: Specifică dacă se deschide conținutul WebAudio

en: Whether WebGL content should be rendered
ro: Specifică dacă se va randa conținutul WebGL.

en: Whether WebKit prefetches domain names
ro: Specifică dacă WebKit rezolvă anticipat numele de domenii

en: Whether accelerated compositing should be enabled
ro: Specifică dacă se activează compoziționarea accelerată

en: Whether background images should be printed.
ro: Specifică dacă imaginile de fundal trebuie tipărite.

en: Whether content can be modified by the user
ro: Specifică dacă poate fi modificat conținutul de către utilizator

en: Whether content has a transparent background
ro: Specifică dacă conținutul are un fundal transparent

en: Whether media playback allows inline
ro: Specifică dacă redarea multimedia se face în cadrul paginii

en: Whether media playback requires user gesture
ro: Specifică dacă redarea multimedia necesită intervenția utilizatorului

en: Whether non-HTTPS resources can display on HTTPS pages.
ro: Specifică dacă se vor afișa resursele non-HTTPS în paginile HTTPS.

en: Whether non-HTTPS resources can run on HTTPS pages.
ro: Specifică dacă se vor executa resursele non-HTTPS în paginile HTTPS.

en: Whether text areas are resizable.
ro: Specifică dacă zonele de text sunt redimensionabile.

en: Whether the Mozilla style API should be enabled.
ro: Specifică dacă se activează suportul pentru API-ul Mozilla pentru pagini pe tot ecranul.

en: Whether the file chooser should allow selecting multiple files
ro: Specifică dacă selectorul de fișiere permite selectarea mai multor fișiere

en: Whether the full content is scaled when zooming
ro: Specifică dacă se scalează tot conținutul când se face zoom

en: Whether the page cache should be used
ro: Specifică dacă se folosește un cache pentru pagini

en: Whether the plugin is enabled
ro: Specifică dacă modulul este activat

en: Whether the tab key cycles through elements on the page.
ro: Specifică dacă tasta Tab ciclează elementele din pagină.

en: Whether to allow universal access from file URIs
ro: Specifică dacă se permite accesul universal de la URI-urile de tip file://

en: Whether to enable DOM paste
ro: Specifică dacă se activează lipirea DOM din clipboard

en: Whether to enable Frame Flattening
ro: Specifică dacă se activează o afișare optimizată a cadrelor pentru ecrane tactile

en: Whether to enable HTML5 Local Storage support
ro: Specifică dacă se activează suportul pentru stocare locală HTML5

en: Whether to enable HTML5 database support
ro: Specifică dacă se activează suportul pentru baze de date HTML5

en: Whether to enable Spatial Navigation
ro: Specifică dacă se activează navigarea spațială

en: Whether to enable accessibility enhanced keyboard navigation
ro: Specifică dacă se activează o accesibilitate îmbunătățită pentru navigarea cu tastatura

en: Whether to enable offline web application cache
ro: Specifică dacă se activează un cache pentru funcționarea offline a aplicațiilor web deconectate

en: Whether to enable smooth scrolling
ro: Specifică dacă se activează derularea cu efect

en: Whether to enable the XSS auditor
ro: Specifică dacă se activează auditorul XSS

en: Width
ro: Lățime

en: X coordinate
ro: Coordonată x

en: Y coordinate
ro: Coordonată y

en: ZWJ Zero width _joiner
ro: _Legătură de lungime zero ZWJ

en: ZWNJ Zero width _non-joiner
ro: N_on-legătură de lungime zero ZWNJ

en: ZWS _Zero width space
ro: Spațiu de lungime _zero ZWS

en: Zoom Stepping Value
ro: Valoare pentru pasul de zoom

en: Zoom level
ro: Nivel de zoom

en: _Check Document Now
ro: Verifică acum _documentul

en: _Clear recent searches
ro: _Golește căutările recente

en: _Download Linked File
ro: _Descarcă fișierul din link

en: _Hide Spelling and Grammar
ro: Ascunde ve_rificările de ortografie și gramatică

en: _Ignore Spelling
ro: Nu _verifica ortografia

en: _Insert Unicode Control Character
ro: _Introduceți un caracter de control Unicode

en: _Learn Spelling
ro: Învață _ortografia

en: _Look Up in Dictionary
ro: Caută în _dicționar

en: _Mute
ro: _Silențios

en: _Open Link
ro: _Deschide linkul

en: _Outline
ro: C_ontur

en: _Pause
ro: _Pauză

en: _Play
ro: _Redă

en: _Reload
ro: _Reîncarcă

en: _Remember password
ro: _Reține parola

en: _Search the Web
ro: _Caută pe net

en: _Show Spelling and Grammar
ro: Afișează _verificările de ortografie și gramatică

en: _Toggle Media Controls
ro: Comu_tă controalele media

en: activate
ro: activați

en: audio element controller
ro: controler de element audio

en: audio element playback controls and status display
ro: controale de redare audio și afișarea stării

en: back 30 seconds
ro: înapoi cu 30 de secunde

en: begin playback
ro: pornește redarea

en: check
ro: bifați

en: current movie status
ro: starea materialului în redare

en: current movie time in seconds
ro: timpul redat, în secunde

en: definition
ro: definiție

en: description
ro: descriere

en: elapsed time
ro: timp scurs

en: enter fullscreen
ro: pe tot ecranul

en: exit fullscreen
ro: mărime normală

en: fast forward
ro: derulare înainte

en: fast reverse
ro: derulare înapoi

en: footer
ro: notă de subsol

en: hide closed captions
ro: ascunde subtitrarea

en: indefinite time
ro: timp nedefinit

en: jump
ro: salt

en: media controls
ro: controale media

en: movie time
ro: durata filmului

en: movie time scrubber
ro: bară de progres în redare

en: movie time scrubber thumb
ro: glisorul barei de progres în redare

en: mute
ro: fără sunet

en: mute audio tracks
ro: nu reda sunetul

en: number of seconds of movie remaining
ro: timpul de redat, în secunde

en: pattern mismatch
ro: nepotrivire de model

en: pause
ro: pauză

en: pause playback
ro: pune pauză redării

en: play
ro: redare

en: press
ro: apăsați

en: range overflow
ro: valoare peste limită

en: range underflow
ro: valoare sub limită

en: remaining time
ro: timp rămas

en: return streaming movie to real time
ro: revino la redarea în timp real

en: return to realtime
ro: revenire la redarea în timp real

en: seek movie back 30 seconds
ro: derulează înapoi cu 30 de secunde

en: seek quickly back
ro: derulare rapidă înapoi

en: seek quickly forward
ro: derulare rapidă înainte

en: select
ro: alegeți

en: show closed captions
ro: arată subtitrarea

en: start displaying closed captions
ro: începe afișarea subtitrării

en: status
ro: stare

en: step mismatch
ro: granularitate nepotrivită

en: stop displaying closed captions
ro: oprește afișarea subtitrării

en: term
ro: termen

en: timeline slider thumb
ro: glisor de progres în redare

en: too long
ro: prea lung

en: type mismatch
ro: nepotrivire de tip

en: uncheck
ro: debifați

en: unmute
ro: cu sunet

en: unmute audio tracks
ro: redă sunetul

en: valid
ro: validă

en: value missing
ro: valoare lipsă

en: video element controller
ro: controler de element video

en: video element playback controls and status display
ro: controale de redare video și afișarea stării
