libwnck 2.22 - en to pt translation catalogue (228 entries)

en: <name unset>
pt: <nome indefinido>

en: <no EWMH-compliant window manager>
pt: <nenhum gerenciador de janelas EWMH-compatível>

en: <no viewport>
pt: <nenhuma porta de visualização>

en: <unset>
pt: <não definido>

en: Action not allowed
pt: Ação não permitida

en: Activate the window
pt: Ativar a janela

en: Activate the workspace
pt: Ativar o espaço de trabalho

en: Active Window: %s
pt: Janela atual: %s

en: Active Workspace: %s
pt: Espaço de trabalho atual: %s

en: Alias of --window
pt: Apelido de --window

en: Always On _Top
pt: Sempre no _topo

en: Always group windows
pt: Sempre agrupar janelas

en: Bottom Neighbor: %s
pt: Vizinho inferior: %s

en: CLASS
pt: CLASSE

en: Cannot change the workspace layout on the screen: the layout is already owned
pt: Não é possível modificar a disposição do espaço de trabalho na tela: a disposição já possui dono

en: Cannot interact with application having its group leader with XID %lu: the application cannot be found
pt: Não foi possível interagir com o aplicativo que possui um grupo principal com XID %lu: o aplicativo não pôde ser localizado

en: Cannot interact with class group "%s": the class group cannot be found
pt: Não foi possível interagir com o grupo classe "%s": o grupo classe não pôde ser localizado

en: Cannot interact with screen %d: the screen does not exist
pt: Não foi possível interagir com a tela %d: a tela não existe

en: Cannot interact with window with XID %lu: the window cannot be found
pt: Não foi possível interagir com janela com XID %lu: a janela não pôde ser localizada

en: Cannot interact with workspace %d: the workspace cannot be found
pt: Não foi possível interagir com o espaço de trabalho %d: o espaço de trabalho não pôde ser localizado

en: Change the X coordinate of the window to X
pt: Modificar a coordenada X da janela para X

en: Change the Y coordinate of the window to Y
pt: Modificar a coordenada Y da janela para Y

en: Change the height of the window to HEIGHT
pt: Modificar a altura da janela para ALTURA

en: Change the name of the workspace to NAME
pt: Modificar o nome do espaço de trabalho para NOME

en: Change the number of workspaces of the screen to NUMBER
pt: Modificar o número de espaços de trabalho da tela para NÚMERO

en: Change the type of the window to TYPE (valid values: normal, desktop, dock, dialog, toolbar, menu, utility, splash)
pt: Alterar o tipo da janela para TIPO (valores válidos: normal, desktop, dock, dialog, toolbar, menu, utility, splash)

en: Change the width of the window to WIDTH
pt: Modificar a largura da janela para LARGURA

en: Change the workspace layout of the screen to use NUMBER columns
pt: Modificar a disposição do espaço de trabalho da tela para usar NÚMERO colunas

en: Change the workspace layout of the screen to use NUMBER rows
pt: Modificar a disposição do espaço de trabalho da tela para usar NÚMERO filas

en: Class Group: %s
pt: Grupo classe: %s

en: Class resource of the class group to examine
pt: Classe fonte da classe grupo a ser examinada

en: Click this to switch to workspace %s
pt: Clique aqui para ir para o espaço de trabalho %s

en: Click to start dragging "%s"
pt: Clique para arrastar "%s"

en: Click to switch to "%s"
pt: Clique para ir para o espaço de trabalho "%s"

en: Close the window
pt: Fechar a janela

en: Conflicting options are present: --%s and --%s
pt: Opções em conflito presente: --%s e --%s

en: Conflicting options are present: --%s or --%s, and --%s
pt: Opções em conflito presente: --%s ou --%s, e --%s

en: Conflicting options are present: a window should be interacted with, but --%s has been used
pt: Opções em conflito presente: uma janela deveria ser interagida, mas --%s foi usado

en: Conflicting options are present: an application should be interacted with, but --%s has been used
pt: Opções em conflito presente: um aplicativo deveria ser interagida, mas --%s foi usado

en: Conflicting options are present: class group "%s" should be interacted with, but --%s has been used
pt: Opções em conflito presente: grupo classe "%s" deveria ser interagida, mas --%s foi usado

en: Conflicting options are present: screen %d should be interacted with, but --%s has been used
pt: Opções em conflito presente: tela %d deveria ser interagida, mas --%s foi usado

en: Conflicting options are present: windows of an application should be listed, but --%s has been used
pt: Opções em conflito presente: janelas de um aplicativo deveriam ser listadas, mas --%s foi usado

en: Conflicting options are present: windows of class group "%s" should be listed, but --%s has been used
pt: Opções em conflito presente: janelas do grupo classe "%s" deveriam ser listadas, mas --%s foi usado

en: Conflicting options are present: windows of workspace %d should be listed, but --%s has been used
pt: Opções em conflito presente: janelas do espaço de trabalho %d deveriam ser listadas, mas --%s foi usado

en: Conflicting options are present: windows or workspaces of screen %d should be listed, but --%s has been used
pt: Opções em conflito presente: janelas ou espaços de trabalho da tela %d deveriam ser listados, mas --%s foi usado

en: Conflicting options are present: workspace %d should be interacted with, but --%s has been used
pt: Opções em conflito presente: espaço de trabalho %d deveria ser interagido, mas --%s foi usado

en: Current workspace: "%s"
pt: Espaço de trabalho atual: "%s"

en: Display windows from all workspaces
pt: Mostrar janelas de todos espaços de trabalho

en: Don't show window in tasklist
pt: Não mostrar janela na lista de tarefas

en: Enable Transparency
pt: Habilitar transparência

en: Error while parsing arguments: %s
pt: Erro ao analizar argumentos: %s

en: Geometry (width, height): %d, %d
pt: Geometria (largura, altura): %d, %d

en: Geometry (x, y, width, height): %d, %d, %d, %d
pt: Geometria (x, y, largura, altura): %d, %d, %d, %d

en: Group Leader: %lu
pt: Grupo principal: %lu

en: Group Name: %s
pt: Nome do grupo: %s

en: HEIGHT
pt: ALTURA

en: Icon Name: %s
pt: Nome minimizado: %s

en: Icons: %s
pt: Ícones: %s

en: Invalid argument "%d" for --%s: the argument must be positive
pt: Argumento "%d" inválido para --%s: o argumento deve ser positivo

en: Invalid argument "%d" for --%s: the argument must be strictly positive
pt: Argumento "%d" inválido para --%s: o argumento deve ser estritamente positivo

en: Invalid argument "%s" for --%s, valid values are: %s
pt: Argumento"%s" inválido para --%s, valores válidos são: %s

en: Invalid value "%s" for --%s
pt: Valor "%s" inválido para --%s

en: Left Neighbor: %s
pt: Vizinho à esquerda: %s

en: List windows of the application/class group/workspace/screen (output format: "XID: Window Name")
pt: Listar janelas do grupo/espaço de trabalho/tela do aplicativo/classe (formato de saída: "XID: Nome da Janela")

en: List workspaces of the screen (output format: "Number: Workspace Name")
pt: Listar espaços de trabalho da tela (formato de saída: "Número: Nome do Espaço de Trabalho")

en: Ma_ximize
pt: Ma_ximizar

en: Ma_ximize All
pt: Ma_ximizar todas

en: Make the window always on top
pt: Posicionar a janela sempre em cima

en: Make the window appear in pagers
pt: Mostrar a janela em seletores de espaço de trabalho

en: Make the window appear in tasklists
pt: Mostrar a janela em listas de tarefas

en: Make the window below other windows
pt: Posicionar a janela abaixo de outras janelas

en: Make the window fullscreen
pt: Usar o modo tela cheia

en: Make the window have a fixed position in the viewport
pt: Posicionar a janela em um local fixo na porta de visualização

en: Make the window not always on top
pt: Não posicionar a janela sempre em cima

en: Make the window not appear in pagers
pt: Não mostrar a janela em seletores de espaço de trabalho

en: Make the window not appear in tasklists
pt: Não mostrar a janela em listas de tarefas

en: Make the window not below other windows
pt: Não posicionar a janela abaixo de outras janelas

en: Make the window not have a fixed position in the viewport
pt: Não posicionar a janela em um local fixo na porta de visualização

en: Make the window quit fullscreen mode
pt: Sair do modo tela cheia

en: Make the window visible on all workspaces
pt: Tornar a janela visível em todos os espaços de trabalho

en: Make the window visible on the current workspace only
pt: Tornar a janela visível somente no espaço de trabalho atual

en: Maximize horizontally the window
pt: Maximizar horizontalmente a janela

en: Maximize the window
pt: Maximizar a janela

en: Maximize vertically the window
pt: Maximizar verticalmente a janela

en: Mi_nimize
pt: Mi_nimizar

en: Mi_nimize All
pt: Mi_nimizar todas

en: Minimize the window
pt: Minimizar a janela

en: Move the viewport of the current workspace to X coordinate X
pt: Mover a porta de visualização do espaço de trabalho atual para X coordenada X

en: Move the viewport of the current workspace to Y coordinate Y
pt: Mover a porta de visualização do espaço de trabalho atual para Y coordenada Y

en: Move the window to workspace NUMBER (first workspace is 0)
pt: Mover a janela para espaço de trabalho NÚMERO (primeiro espaço de trabalho é 0)

en: Move to Another _Workspace
pt: Mover para _outro espaço de trabalho

en: Move to Workspace R_ight
pt: Mover para o espaço de trabalho à _direita

en: Move to Workspace _Down
pt: Mover para o espaço de trabalho a_baixo

en: Move to Workspace _Left
pt: Mover para o espaço de trabalho à _esquerda

en: Move to Workspace _Up
pt: Mover para o espaço de trabalho a_cima

en: NAME
pt: NOME

en: NUMBER
pt: NÚMERO

en: NUMBER of the screen to examine or modify
pt: NÚMERO da tela a ser examinada ou modificada

en: NUMBER of the workspace to examine or modify
pt: NÚMERO de espaços de trabalho a ser examinados ou modificados

en: N_ROWS
pt: N_FILAS

en: Name: %s
pt: Nome: %s

en: Never group windows
pt: Nunca agrupar janelas

en: No Windows Open
pt: Nenhuma Janela Aberta

en: Number of Windows: %d
pt: Número de janelas: %d

en: Number of Workspaces: %d
pt: Número de espaços de trabalho: %d

en: On Screen: %d (Window Manager: %s)
pt: Na tela: %d (Gerenciador de Janelas: %s)

en: On Workspace: %s
pt: No espaço de trabalho: %s

en: Only show current workspace
pt: Mostrar apenas o espaço de trabalho atual

en: Options to list windows or workspaces
pt: Opções para listar janelas ou espaços de trabalho

en: Options to modify properties of a screen
pt: Opções para modificar propriedades de uma tela

en: Options to modify properties of a window
pt: Opções para modificar propriedades de uma janela

en: Options to modify properties of a workspace
pt: Opções para modificar propriedades de um espaço de trabalho

en: Position in Layout (row, column): %d, %d
pt: Posição na disposição (fila, coluna): %d, %d

en: Possible Actions: %s
pt: Ações possíveis: %s

en: Print or modify the properties of a screen/workspace/window, or interact with it, following the EWMH specification.
    For information about this specification, see:
    	http://freedesktop.org/wiki/Specifications/wm-spec
pt: Imprima ou modifique as propriedades de uma tela/espaço de trabalho/janela, ou interaja com ela, seguindo a especificação EWMH.
    Para informação sobre esta especificação, veja:
    	http://freedesktop.org/wiki/Specifications/wm-spec

en: Resource Class: %s
pt: Classe fonte: %s

en: Right Neighbor: %s
pt: Vizinho à direita: %s

en: Screen Number: %d
pt: Número da tela: %d

en: Session ID: %s
pt: ID de sessão: %s

en: Shade the window
pt: Sombrear a janela

en: Show options to list windows or workspaces
pt: Mostra opções para listar janelas ou espaços de trabalho

en: Show options to modify properties of a screen
pt: Mostra opções para modificar propriedades de uma tela

en: Show options to modify properties of a window
pt: Mostra opções para modificar propriedades de uma janela

en: Show options to modify properties of a workspace
pt: Mostra opções para modificar propriedades de um espaço de trabalho

en: Show the desktop
pt: Mostrar a área de trabalho

en: Show workspace names instead of workspace contents
pt: Mostrar nomes de espaços de trabalho invés de seus conteúdos

en: Showing the desktop: %s
pt: Mostrando a área de trabalho: %s

en: Start moving the window via the keyboard
pt: Mover a janela usando o teclado

en: Start resizing the window via the keyboard
pt: Redimensionar a janela usando o teclado

en: Startup ID: %s
pt: ID de inicialização: %s

en: State: %s
pt: Estado: %s

en: Stop showing the desktop
pt: Parar de mostrar a área de trabalho

en: TYPE
pt: TIPO

en: Tool to switch between visible windows
pt: Ferramenta para alternar entre janelas visíveis

en: Tool to switch between windows
pt: Ferramenta para alternar entre janelas

en: Tool to switch between workspaces
pt: Ferramenta para alternar entre espaços de trabalho

en: Top Neighbor: %s
pt: Vizinho superior: %s

en: Transient for: %lu
pt: Temporário para: %lu

en: Un_minimize All
pt: Restaura_r todas

en: Unma_ximize
pt: Desfazer ma_ximizar

en: Unmaximize horizontally the window
pt: Restaurar horizontalmente a janela

en: Unmaximize the window
pt: Restaurar a janela

en: Unmaximize vertically the window
pt: Restaurar verticalmente a janela

en: Unmi_nimize
pt: Restaura_r

en: Unminimize the window
pt: Restaurar a janela

en: Unshade the window
pt: Não sombrear a janela

en: Untitled application
pt: Aplicativo sem título

en: Untitled window
pt: Janela sem título

en: Use N_ROWS rows
pt: Usar N_FILAS filas

en: Use RTL as default direction
pt: Usar direira para esquerda como direção padrão

en: Use a vertical orientation
pt: Usar uma orientação vertical

en: Viewport cannot be moved: the current workspace does not contain a viewport
pt: Não é possível mover a porta de visualização: o espaço de trabalho atual não possui uma porta de visualização

en: Viewport cannot be moved: there is no current workspace
pt: Não é possível mover a porta de visualização: nenhum espaço de trabalho atual

en: Viewport position (x, y): %s
pt: Posição da porta de visualização (x, y): %s

en: WIDTH
pt: LARGURA

en: Window List
pt: Lista de Janelas

en: Window Manager: %s
pt: Gerenciador de janelas: %s

en: Window Selector
pt: Seletor de Janelas

en: Window Type: %s
pt: Tipo de janela: %s

en: Window cannot be moved to workspace %d: the workspace does not exist
pt: Janela não pode ser movida para o espaço de trabalho %d: o espaço de trabalho não existe

en: Workspace %d
pt: Espaço de Trabalho %d

en: Workspace %s%d
pt: Espaço de Trabalho %s%d

en: Workspace 1_0
pt: Espaço de Trabalho 1_0

en: Workspace Layout (rows, columns, orientation): %d, %d, %s
pt: Disposição dos espaços de trabalho (filas, colunas, orientação): %d, %d, %s

en: Workspace Name: %s
pt: Nome do espaço de trabalho: %s

en: Workspace Number: %d
pt: Número do espaço de trabalho: %d

en: Workspace Switcher
pt: Seletor de Espaço de Trabalho

en: X window ID of the group leader of an application to examine
pt: ID de X Window do grupo líder do aplicativo a ser examinada

en: X window ID of the window to examine or modify
pt: ID de X Window da janela a ser examinada ou modificada

en: _Always on Visible Workspace
pt: _Sempre no espaço de trabalho visível

en: _Close
pt: _Fechar

en: _Close All
pt: _Fechar todas

en: _Move
pt: _Mover

en: _Only on This Workspace
pt: _Apenas neste espaço de trabalho

en: _Resize
pt: _Redimensionar

en: _Unmaximize All
pt: Desfaze_r maximizar todas

en: above
pt: acima

en: all workspaces
pt: todos espaços de trabalho

en: below
pt: abaixo

en: change fullscreen mode
pt: mudar modo de tela cheia

en: change workspace
pt: mudar de espaço de trabalho

en: close
pt: fechar

en: desktop
pt: área de trabalho

en: dialog window
pt: janela de diálogo

en: dock or panel
pt: encaixe ou painel

en: false
pt: falso

en: fullscreen
pt: tela cheia

en: make above
pt: posicionar acima

en: make below
pt: posicionar abaixo

en: maximize
pt: maximizar

en: maximize horizontally
pt: maximizar horizontalmente

en: maximize vertically
pt: maximizar verticalmente

en: maximized
pt: maximizado

en: maximized horizontally
pt: maximizado horizontalmente

en: maximized vertically
pt: maximizado verticalmente

en: minimize
pt: minimizar

en: minimized
pt: minimizado

en: move
pt: mover

en: needs attention
pt: requer atenção

en: no action possible
pt: nenhuma ação possível

en: normal window
pt: janela normal

en: pin
pt: fixar

en: pinned
pt: fixado

en: resize
pt: redimensionar

en: set
pt: definido

en: shade
pt: sombrear

en: shaded
pt: sombreado

en: skip pager
pt: pular seletor de espaço de trabalho

en: skip tasklist
pt: pular lista de tarefas

en: splash screen
pt: janela de apresentação

[ctx: startupID]
en: none
pt: nenhum

en: stick
pt: aderir

en: sticky
pt: aderente

en: tearoff menu
pt: destacar menu

en: tearoff toolbar
pt: destacar barra de ferramentas

en: true
pt: verdadeiro

en: unmake above
pt: não posicionar acima

en: unmake below
pt: não posicionar abaixo

en: unmaximize
pt: restaurar

en: unmaximize horizontally
pt: restaurar horizontalmente

en: unmaximize vertically
pt: restaurar verticalmente

en: unminimize
pt: restaurar

en: unpin
pt: não fixar

en: unshade
pt: não sombrear

en: unstick
pt: não aderir

en: utility window
pt: janela de utilidades

[ctx: window]
en: none
pt: nenhuma

[ctx: workspace]
en: none
pt: nenhum
