lxpanel - en to nn translation catalogue (253 entries)

en: 
    Visit http://lxde.org/ for detail.
nn: 
    Sjå http://lxde.org/ for meir informasjon.

en:  --help      -- print this help and exit
nn:  --help      -- Vis denne hjelpeteksten, og så avslutt.

en:  --profile name -- use specified profile
nn:  --profile name -- Bruk den valde profilen.

en:  --version   -- print version and exit
nn:  --version   -- Vis versjonsinformasjon, og så avslutt.

en:  -h  -- same as --help
nn:  -h  -- Det same som «--help».

en:  -p  -- same as --profile
nn:  -p  -- Det same som «--profile».

en:  -v  -- same as --version
nn:  -v  -- Det same som «--version».

en: "%s" Settings
nn: «%s»-oppsett

en: % Percent
nn: % prosent

en: %lu packet | %lu packets
nn[0]: %lu pakke
nn[1]: %lu pakkar

en: 0%
nn: 0 %

en: 6-bit Serial Line IP
nn: 6-bit serielinje-IP

en: <Hidden Access Point>
nn: <Gøymd tilgangspunkt>

en: <b>Activity</b>
nn: <b>Aktivitet</b>

en: <b>Automatic hiding</b>
nn: <b>Automatisk gøyimg</b>

en: <b>Background</b>
nn: <b>Bakgrunn</b>

en: <b>Connection</b>
nn: <b>Samband</b>

en: <b>Font</b>
nn: <b>Skrift</b>

en: <b>Internet Protocol (IPv4)</b>
nn: <b>Internett-protokoll (IPv4)</b>

en: <b>Internet Protocol (IPv6)</b>
nn: <b>Internett-protokoll (IPv6)</b>

en: <b>Network Device</b>
nn: <b>Nettverkseining</b>

en: <b>Position</b>
nn: <b>Plassering</b>

en: <b>Properties</b>
nn: <b>Eigenskapar</b>

en: <b>Set Preferred Applications</b>
nn: <b>Vel føretrekte program</b>

en: <b>Signal Strength</b>
nn: <b>Signalstyrke</b>

en: <b>Size</b>
nn: <b>Storleik</b>

en: About
nn: Om

en: Action when clicked (default: display calendar)
nn: Handling ved klikk (standard: vis kalender)

en: Activity
nn: Aktivitet

en: Adaptive Serial Line IP
nn: Adaptiv serielinje-IP

en: Add / Remove Panel Items
nn: Legg til / fjern paneloppføringar

en: Add a separator to the panel
nn: Legg ei skiljelinje til panelet

en: Add plugin to panel
nn: Legg tillegget til panelet

en: Add to desktop
nn: Legg til skrivebord

en: Address:
nn: Adresse:

en: Advanced
nn: Avansert

en: Alarm command
nn: Alarmkommando

en: Alarm time (minutes left)
nn: Alarmtid (minutt igjen)

en: Alignment:
nn: Justering:

en: Allocate space
nn: Legg til mellomrom

en: Alternately iconify/shade and raise
nn: Byt mellom å minimera / rulla opp og gjenoppretta

en: Appearance
nn: Utsjånad

en: Application Launch Bar
nn: Programstartlinje

en: Application Menu
nn: Programmeny

en: Automatic sensor location
nn: Automatisk sensorplassering

en: Automatic temperature levels
nn: Automatiske temperaturnivå

en: Available plugins
nn: Tilgjengelege tillegg

en: Background color
nn: Bakgrunnsfarge

en: Bar with buttons to launch application
nn: Linje med knappar for å starta program

en: Battery Monitor
nn: Batteriovervaking

en: Bold font
nn: Halvfeit skrift

en: Border width
nn: Breidd på kantlinje

en: Bottom
nn: Nede

en: Broadcast:
nn: Kringkasting:

en: CPU Usage Monitor
nn: Overvaking av prosessorbruk

en: Cannot open /proc/net/dev: %s
nn: Klarte ikkje opna «/proc/net/dev»: %s

en: Center
nn: I midten

en: Charging color 1
nn: Ladefarge 1

en: Charging color 2
nn: Ladefarge 2

en: Clock Format
nn: Klokkeformat

en: Combine multiple application windows into a single button
nn: Slå saman fleire programvindauge til éin knapp

en: Command line options:
nn: Kommandolinjeval:

en: Con_figure
nn: _Set opp

en: Config tool
nn: Oppsettverktøy

en: Confirm
nn: Stadfest

en: Connection Properties
nn: Sambandseigenskapar

en: Connection Properties: %s
nn: Sambandseigenskapar: %s

en: Connection has limited or no connectivity
nn: Sambandet er avgrensa eller inga tilkopling

en: Could not connect to interface, '%s'
nn: Klarte ikkje kopla til grensesnittet, «%s»

en: Could not parse 'netstat' output. Unknown format
nn: Klarte ikkje tolka utdata frå «netstat». Ukjent format.

en: Could not parse /proc/net/dev. Unknown format.
nn: Klarte ikkje tolka «/proc/net/dev». Ukjent format.

en: Could not parse /proc/net/wireless. Unknown format.
nn: Klarte ikkje tolka «/proc/net/wireless». Ukjent format.

en: Could not parse command line '%s': %s
nn: Klarte ikkje tolka kommandolinja «%s»: %s

en: Could not parse interface name from '%s'
nn: Klarte ikkje tolka grensesnittnamnet frå «%s»

en: Could not parse interface statistics from '%s'. prx_idx = %d; ptx_idx = %d; brx_idx = %d; btx_idx = %d;
nn: Klarte ikkje tolka grensesnittstatistikk frå «%s» (prx_idx = %d; ptx_idx = %d; brx_idx = %d; btx_idx = %d;)

en: Could not parse wireless details from '%s'. link_idx = %d;
nn: Klarte ikkje tolka trådlausdetaljar frå «%s» (link_idx = %d;)

en: Could not send ioctl to interface, '%s'
nn: Klarte ikkje senda ioctl til grensesnittet, «%s»

en: Create New Panel
nn: Lag nytt panel

en: Currently loaded plugins
nn: Lasta programtillegg

en: Custom color
nn: Sjølvvald farge

en: Delete This Panel
nn: Fjern dette panelet

en: Desktop Number / Workspace Name
nn: Skrivebordsnummer / namn på arbeidsområde

en: Desktop Pager
nn: Skrivebordsbytar

en: Desktop panel for LXDE project
nn: Skrivebordspanel for LXDE-prosjektet

en: Destination:
nn: Mål:

en: Digital Clock
nn: Digital klokke

en: Directory
nn: Mappe

en: Directory Menu
nn: Mappemeny

en: Disable
nn: Slå av

en: Discharging color 1
nn: Utladingsfarge 1

en: Discharging color 2
nn: Utladingsfarge 2

en: Disconnected
nn: Kopla frå

en: Display CPU usage
nn: Vis prosessorbruk

en: Display battery status using ACPI
nn: Vis batteristatus med ACPI

en: Display desktop names
nn: Vis skrivebordsnamn

en: Display digital clock and tooltip
nn: Vis digitalklokke og verktøytips

en: Display system temperature
nn: Vis systemtemperaturen

en: Display workspace number, by cmeury@users.sf.net
nn: Vis arbeidsområdenummer – av cmeury@users.sf.net

en: Dynamic
nn: Dynamisk

en: Edge:
nn: Plassering:

en: Encryption Key:
nn: Krypteringsnøkkel:

en: Enter the command you want to execute:
nn: Skriv inn kommandoen du vil køyra:

en: Error
nn: Feil

en: Fiber Distributed Data Interface
nn: Fiberdistribuert datagrensesnitt

en: File Manager:
nn: Filhandsamar:

en: Flash when there is any window requiring attention
nn: Blink når vindauge krev merksemd

en: Flat buttons
nn: Flate knappar

en: Frame Relay Access Device
nn: Frame Relay Access-eining

en: General
nn: Generelt

en: Generic X.25
nn: Generisk X.25

en: Geometry
nn: Geometri

en: HW Address:
nn: HW-adresse:

en: Height:
nn: Høgd:

en: Hide if there is no battery
nn: Gøym viss det ikkje er noko batteri

en: IP Address:
nn: IP-adresse:

en: IPIP Tunnel
nn: IPIP-tunell

en: IPv6-in-IPv4
nn: IPv6 i IPv4

en: Ico_nify
nn: M_inimer

en: Icon
nn: Ikon

en: Icons only
nn: Berre ikon

en: Idle
nn: Inaktiv

en: Image
nn: Bilete

en: Indicators for CapsLock, NumLock, and ScrollLock keys
nn: Lysdiodeindikatorar for tastane «Caps Lock», «Num Lock» og «Scroll Lock»

en: Interface
nn: Grensesnitt

en: Interface to monitor
nn: Grensesnittet som skal overvakast

en: Keyboard LED
nn: Lysdiodar for tastatur

en: Label
nn: Merkelapp

en: Left
nn: Til venstre

en: Left click to iconify all windows.  Middle click to shade them.
nn: Venstreklikk for å minimera alle vindauga. Midtklikk for å rulla dei opp.

en: Local Loopback
nn: Lokal sløyfe

en: Logout
nn: Logg ut

en: Logout Command:
nn: Utloggingskommando:

en: Logout command is not set
nn: Utloggingskommandoen er ikkje vald

en: Ma_ximize
nn: _Maksimer

en: Make window managers treat the panel as dock
nn: Få vindaugshandsamarar til å handtera panel som ein dokk

en: Manage Networks
nn: Handter nettverk

en: Margin:
nn: Marg:

en: Maximum width of task button
nn: Maksbreidd på oppgåveknapp

en: Menu
nn: Meny

en: Minimize All Windows
nn: Minimer alle vindauge

en: Minimize panel when not in use
nn: Minimer panel når det ikkje er i bruk

en: Monitor and Manage networks
nn: Overvak og handter nettverk

en: Monitor network status
nn: Overvak nettverksstatus

en: Mute
nn: Demp

en: Name
nn: Namn

en: Netmask:
nn: Nettmaske:

en: Network Connection
nn: Nettverkssamband

en: Network Connection: %s
nn: Nettverkssamband: %s

en: Network Status Monitor
nn: Overvaking av nettverksstatus

en: Network cable is plugged out
nn: Nettverkskabelen er ikkje kopla til

en: No batteries found
nn: Fann ikkje nokon batteri

en: No network devices found
nn: Fann ikkje nokon nettverkseiningar

en: Open in _Terminal
nn: Opna i _terminal

en: Orientation
nn: Retning

en: Panel Applets
nn: Panelprogram

en: Panel Preferences
nn: Paneloppsett

en: Panel Settings
nn: Paneloppsett

en: Pixels
nn: pikslar

en: Please contact your system administrator to resolve the following problem:
    
    %s
nn: Ta kontakt med systemadministrator for å løysa dette problemet:
    
    %s

en: Point-to-Point Protocol
nn: Punkt-til-punkt-protokoll

en: Properties
nn: Eigenskapar

en: Protocol:
nn: Protokoll:

en: R_estore
nn: _Gjenopprett

en: Really delete this panel?
    <b>Warning: This can not be recovered.</b>
nn: Er du sikker på at du vil sletta dette panelet?
    <b>Åtvaring: Du kan ikkje angra denne handlinga.</b>

en: Received
nn: Teken imot

en: Received:
nn: Motteke:

en: Receiving
nn: Tek imot

en: Remote IP:
nn: IP-adresse på nettet:

en: Remove "%s" From Panel
nn: Fjern «%s» frå panelet

en: Repair
nn: Reparer

en: Reserve space, and not covered by maximized windows
nn: Reserver plass, og ikkje dekk av maksimerte vindauge

en: Restart
nn: Start på nytt

en: Right
nn: Til høgre

en: Run
nn: Køyr

en: SIOCGIFCONF error: %s
nn: SIOCGIFCONF-feil: %s

en: SIOCGIFFLAGS error: %s
nn: SIOCGIFFLAGS-feil: %s

en: Scope:
nn: Omfang:

en: Select a directory
nn: Vel mappe

en: Select a file
nn: Vel fil

en: Select an image file
nn: Vel biletfil

en: Sending
nn: Sender

en: Sending/Receiving
nn: Sender / tek imot

en: Sends commands to all desktop windows.
    Supported commands are 1) iconify and 2) shade
nn: Send kommandoar til alle skrivebordsvindauga.
    Dei støtta kommandoane er «iconify» og «shade».

en: Sent
nn: Sendt

en: Sent:
nn: Sendt:

en: Separator
nn: Skiljelinje

en: Serial Line IP
nn: Serielinje-IP

en: Setting Encryption Key
nn: Vel krypteringsnøkkel

en: Show CapsLock
nn: Vis «Caps Lock»-status

en: Show NumLock
nn: Vis «Num Lock»-status

en: Show ScrollLock
nn: Show «Scroll Lock»-status

en: Show Signal
nn: Vis signalstyrke

en: Show tooltips
nn: Vis verktøytips

en: Show windows from all desktops
nn: Vis vindauge frå alle skriveborda

en: Signal
nn: Signalstyrke

en: Simple pager plugin
nn: Enkel skrivebordsbytar

en: Size
nn: Storleik

en: Size when minimized
nn: Storleik når minimert

en: Solid color (with opacity)
nn: Heildekkjande farge (med gjennomsikt)

en: Spacer
nn: Mellomrom

en: Spacing
nn: Mellomrom

en: State
nn: Status

en: Stats
nn: Statistikk

en: Stretch
nn: Strekk

en: Subnet Mask:
nn: Subnet-maske:

en: Support
nn: Støtte

en: System Tray
nn: Systemtrau

en: System theme
nn: Systemtema

en: System tray
nn: Systemtrau

en: Task Bar (Window List)
nn: Oppgåvelinje (vindaugsliste)

en: Taskbar shows all opened windows and allow to iconify them, shade or get focus
nn: Oppgåvelinja viser alle opne vindauge, og lèt deg minimera dei, rulla dei opp eller fokusera på dei

en: Temperature Monitor
nn: Temperaturovervaking

en: Terminal Emulator:
nn: Terminalemulator:

en: The current error condition
nn: Gjeldande feiltilstand

en: The current interface the icon is monitoring.
nn: Grensesnittet som ikonen skal overvaka

en: The interface name
nn: Grensesnitt-namnet

en: The interface packets/bytes statistics
nn: Pakke- og byte-statistikk for grensesnittet

en: The interface state
nn: Grensesnitt-statusen

en: The orientation of the tray.
nn: Retnings til systemtrauet

en: There was an error displaying help:
    %s
nn: Det oppstod ein feil ved vising av hjelpa:
    %s

en: This wireless network was encrypted.
    You must have the encryption key.
nn: Dette trådlausnettverket er kryptert.
    Du må ha krypteringsnøkkelen.

en: Tooltip Format
nn: Verktøytipsformat

en: Tooltip only
nn: Berre verktøytips

en: Tooltips Enabled
nn: Verktøytips på

en: Top
nn: Oppe

en: Unable to open socket: %s
nn: Klarte ikkje opna sokkelen: %s

en: Unknown
nn: Ukjend

en: Use mouse wheel
nn: Bruk mushjul

en: VJ 6-bit Serial Line IP
nn: VJ 6-bit serielinje-IP

en: VJ Serial Line IP
nn: VJ serielinje-IP

en: Volume
nn: Lydstyrke

en: Volume Control
nn: Lydstyrke

en: Volume control
nn: Lydstyrke

en: Whether or not the icon's tooltips are enabled.
nn: Kryss av her viss du vil visa verktøytips til ikona

en: Whether or not the signal strength should be displayed.
nn: Kryss av her viss du vil visa signalstyrken

en: Whether the interface is a wireless interface
nn: Om grensesnittet er eit trådlaust grensesnitt

en: Width:
nn: Breidd:

en: Wireless
nn: Trådlaus

en: Wireless Connection has no connectivity
nn: Trådlaussambandet er ikkje kopla til noko

en: Wireless Networks not found in range
nn: Fann ikkje nokon trådlause nettverk

en: Wireless signal strength percentage
nn: Styrken til trådlaussignalet i prosent

en: Workspace %d
nn: Arbeidsområde %d

en: Workspace _%d
nn: Arbeidsområde _%d

en: _All workspaces
nn: _Alle arbeidsområde

en: _Browse
nn: _Bla gjennom

en: _Close Window
nn: _Lukk vindauge

en: _Move to Workspace
nn: _Flytt til arbeidsområde

en: _Name:
nn: _Namn:

en: _Raise
nn: _Hev

en: bytes
nn: byte

en: lxpanel %s - lightweight GTK2+ panel for UNIX desktops
nn: lxpanel %s – lett GTK2+-panel for UNIX-skrivebord

en: packets
nn: pakkar

en: pixels
nn: pikslar
