pcmanfm 1.1 - en to kk translation catalogue (287 entries)

en: 
    Developed by Hon Jen Yee (PCMan)
kk: 
    Жасаған Hon Jen Yee (PCMan)

en:  (%d hidden) |  (%d hidden)
kk[0]:  (%d жасырын)

en: "_Smart shortcut" auto-action on drop to Desktop folder
kk: Жұмыс үстеліне тастау кезінде әрекетті "ақ_ылды" таңдау

en: %d item | %d items
kk[0]: %d нәрсе

en: %d item selected | %d items selected
kk[0]: %d нәрсе ерекшеленді

en: <b>Auto-mount</b>
kk: <b>Автотіркеу</b>

en: <b>Background</b>
kk: <b>Фон</b>

en: <b>Behavior</b>
kk: <b>Мінез-құлығы</b>

en: <b>Default View</b>
kk: <b>Бастапқы көрінісі</b>

en: <b>Directories Tree</b>
kk: <b>Бумалар ағашы</b>

en: <b>Icons</b>
kk: <b>Таңбашалар</b>

en: <b>Other Options</b>
kk: <b>Басқа опциялар</b>

en: <b>Programs</b>
kk: <b>Бағдарламалар</b>

en: <b>Removable medium is inserted</b>
kk: <b>Ауыстырмалы тасушы салынды</b>

en: <b>Show desktop icons</b>
kk: <b>Жұмыс үстел таңбашаларын көрсету</b>

en: <b>Show in Places:</b>
kk: <b>Орында көрсету:</b>

en: <b>Specify remote folder to connect</b>
kk: <b>Байланысу үшін қашықтағы буманы көрсетіңіз</b>

en: <b>Templates</b>
kk: <b>Үлгілер</b>

en: <b>Text</b>
kk: <b>Мәтін</b>

en: <b>User Interface</b>
kk: <b>Пайдаланушы интерфейсі</b>

en: <b>_Do not load modules matching:</b>
kk: <b>Келесі модульдерді жүкте_меу:</b>

en: <b>_Load these modules anyway:</b>
kk: <b>Бірақ, ке_лесі модульдерді жүктеу:</b>

en: <i>Commands below may include extra options if necessary.</i>
kk: <i>Төмендегі командаларда, керек болған кезде, басқа да ауыстырғыштар болуы мүмкін.</i>

en: A_rchiver integration:
kk: Арх_ивтеуші интеграциясы:

en: Activate file
kk: Файлды белсендіру

en: Ad_vanced
kk: Кеңе_йтілген

en: Add current folder to bookmarks list
kk: Ағымдағы буманы бетбелгілерге қосу

en: Add following folder to bookmarks:
    '%s'
    Enter a name for the new bookmark item:
kk: Келесі буманы бетбелгілерге қосу:
    '%s'
    Жаңа бетбелгі атын көрсетіңіз:

en: Add to Bookmarks
kk: Бетбелгілерге қосу

en: Add to Modules Blacklist
kk: Қара тізімге қосу

en: Add to Modules Whitelist
kk: Ақ тізімге қосу

en: Al_ways show full file names
kk: Файлдардың толық аттарын әрқаш_ан көрсету

en: Al_ways show the tab bar
kk: Беттер панелін әрқа_шан көрсету

en: App_lications
kk: Қол_данбалар

en: Ask
kk: Сұрау

en: Auto (move if on the same FS, copy otherwise)
kk: Авто (Бір ФЖ ішінде болса жылжыту, болмаса, көшіру)

en: Browse the file system and manage the files
kk: Файлдық жүйені шолу мен файлдарды басқару

en: By File _Type
kk: Файл _түрі бойынша

en: By _Extension
kk: К_еңейтуі бойынша

en: By _Modification Time
kk: Өз_герту уақыты бойынша

en: By _Name
kk: А_ты бойынша

en: By _Size
kk: Өлше_мі бойынша

en: C_olor of label text:
kk: Белгі мәтінінің тү_сі:

en: C_reate New...
kk: Жаңа ж_асау...

en: C_ut
kk: Қ_иып алу

en: Center unscaled image on the monitor
kk: Ортасымен, масштабтаусыз

en: Change desktop wallpapers and behavior of desktop manager
kk: Жұмыс үстел түсқағазын мен жұмыс үстел басқарушысы мінез-құлығын өзгерту

en: Change folder in the tab to _Home Folder
kk: Бет бумасын Ү_й бумасына ауыстыру

en: Check to remember view and sort as folder setting rather than global one
kk: Көрініс және сұрыптау баптауларын жалпы баптаулардан бөлек сақтау үшін осыны белгілеу керек

en: Choose a new shell pattern to show files:
kk: Файлдарды көрсету үшін жаңа үлгісін таңдаңыз:

en: Clos_e tab containing removable medium
kk: Ауыстырмалы тасушы алынған кезде ол ашылған бетті жа_бу

en: Close _Window
kk: Терезені _жабу

en: Co_nfirm before deleting files
kk: Файлдарды өшіру алдында рас_тау

en: Color of _shadow:
kk: Кө_леңке түсі:

en: Compact view
kk: Ықшам көрінісі

en: Confi_rm before moving files into "trash can"
kk: Файлдарды "қоқыс шелегіне" тастау алдында рас_тау

en: Connect to remote server
kk: Сервермен байланысу

en: Copy
kk: Көшіру

en: Copy Pat_h(s)
kk: Жо_л(дар)ды көшіру

en: Copy to_...
kk: Қайда _көшіру...

en: Create Lin_k...
kk: Сілтемені жа_сау...

en: Create new tab for this folder
kk: Бұл бума үшін жаңа бетті жасау

en: Current folder is inaccessible
kk: Ағымдағы бума қолжетерсіз

en: D_efer test for content type on folder loading
kk: Буманы жүктеу кезінде файлдар түрлерін анықтауды к_ейінге қалдыру

en: D_uplicate...
kk: Кө_шірмесін жасау...

en: Defaul_t drop action:
kk: Тастау_дың бастапқы әрекеті:

en: Delay of auto-selection in single click mode (0 to disable)
kk: Дара шерту режимінде автотаңдау үшін күту (0 сөндіру үшін)

en: Des_ktop
kk: Жұмыс ү_стелі

en: Desktop
kk: Жұмыс үстелі

en: Desktop Preferences
kk: Жұмыс үстел баптаулары

en: Desktop manager is not active.
kk: Жұмыс үстел басқарушысы белсенді емес.

en: Detailed _List View
kk: Тол_ық тізім көрінісі

en: Detailed list view
kk: Толық тізім көрінісі

en: Detecting...
kk: Анықтау...

en: Dev_ices
kk: Құр_ылғылар

en: Directory Tree
kk: Бумалар ағашы

en: Do _not generate thumbnails for files exceeding this size:
kk: Келесі өлшемнен асатын файлдар үшін кіші көріністерін жаса_мау:

en: Do_n't show available options for those media types:
kk: Келесі ауыстырмалы тасушылар түрлері үшін қолжетерлік опцияларды көрсетп_еу:

en: Don't ask options on _launch executable file
kk: Жөнелтілетін файлды ор_ындау кезінде таңдауды сұрамау

en: Empty File
kk: Бос файл

en: Enter a blacklisted module mask:
kk: Қара тізімге сақтау үшін модульдер атауларының үлгісін енгізіңіз:

en: Enter a command to run:
kk: Жөнелту үшін команданы енгізіңіз:

en: Enter a whitelisted module mask:
kk: Ақ тізімге сақтау үшін модульдер атауларының үлгісін енгізіңіз:

en: Fil_ter...
kk: Сүз_гі...

en: File Manager
kk: Файлдар басқарушысы

en: File Manager PCManFM
kk: PCManFM файлдар басқарушысы

en: Filesyste_m Root
kk: _Файлдық жүйенің түбірі

en: Fill with background color only
kk: Тек фон түсімен толтыру

en: Fin_d Files...
kk: Файлдарды _табу...

en: Fo_lder View Mode
kk: Көрі_ніс түрі

en: Folder
kk: Бума

en: Folder Propertie_s
kk: Бума қа_сиеттері

en: Free space: %s (Total: %s)
kk: Бос орын: %s (Барлығы: %s)

en: Fullscreen _Mode
kk: Т_олық экран режимі

en: Go fo filesystem root
kk: _Файлдық жүйенің түбіріне өту

en: Go forward to next folder in history
kk: Тарихтағы келесі бумаға өту

en: Go to desktop folder
kk: Жұмыс үстел бумасына өту

en: Go to home folder
kk: Үй бумасына өту

en: Go to list of devices connected to the computer
kk: Компьютерде қолжетерлік құрылғылар тізіміне өту

en: Go to list of places on the network
kk: Желіде қолжетерлік томдар тізіміне өту

en: Go to parent Folder
kk: Аталық бумаға өту

en: Go to root of applications menu folder
kk: Қолданбалар мәзірінің түбіріне өту

en: Go to the path in the location bar
kk: Адрес жолағында енгізілген жолы бойынша орналасқан бумаға өту

en: H_ome Folder
kk: Ү_й бумасы

en: Hid_e 'Close tab' buttons
kk: 'Бетті жабу' батырмаларын жас_ыру

en: Hide e_xpander on empty or locked folder
kk: Бос не блокталған бумаларды аш_пау

en: History
kk: Тарихы

en: Icon view
kk: Таңбашалар көрінісі

en: If checked then use Startup Notify for application if another not stated explicitly.
    If unchecked then use Startup Notify only if that is defined for application.
kk: Белгіленген болса, басқалай көрсетілмесе, қолданба үшін жөнелту туралы хабарлауды
    қолдану. Белгіленбесе, ондай хабарлау қолданба үшін көрсетілсе ғана қолданылады.

en: If enabled then "Auto" action on drop file onto Desktop folder will be:
    - for files directly in Home folder a symlink will be created
    - files on the same file system will be moved
    - other files (e.g. on removable media) will be copied
    - for some external URI a shortcut will be created
kk: Егер іске қосылған болса, онда Жұмыс үстелі бумасына тастау кезінде "Авто" әрекеті келесідей болады:
    - Үй бумасынан файлдары үшін символдық сілтеме жасалады
    - дәл сол файлдық жүйедегі файлдар жылжытылады
    - басқа файлдар (сыртқы құрылғылардан) көшіріледі
    - сыртқы URI үшін (мыс: веб-сілтемелері) жарлық жасалады

en: Keyboard Navigation
kk: Пернетақта навигациясы

en: Launch desktop manager
kk: Жұмыс үстел басқарушысын жөнелту

en: Lightweight file manager
kk: Файлдарды жеңіл басқарушысы

en: Mingle _Files and Folders
kk: Файл мен бумаларды ара_ластырып көрсету

en: Mo_unt removable media automatically when they are inserted
kk: Ауыстырмалы _тасушылар салынған кезде оларды автотіркеу

en: Modules
kk: Модульдер

en: Move
kk: Жылжыту

en: Move to _Trash
kk: Қоқы_с шелегіне тастау

en: Name of configuration profile
kk: Баптаулар профилінің атауы

en: Net_work
kk: Же_лі

en: New T_ab
kk: Жаңа _бет

en: No function. Just to be compatible with nautilus
kk: Функция жоқ. Тек nautilus-пен үйлесімді болу үшін

en: Open Current Folder in _Terminal
kk: Ағымдағы буманы _терминалда ашу

en: Open Preferences dialog on the page N
kk: Жұмыс үстелі баптаулар сұхбатын N бетінде ашу

en: Open a Find Files window
kk: Файлдарды табу терезесін ашу

en: Open a window to choose remote folder location
kk: Қашықтағы буманың параметрлері терезесін ашу және байланысты орнату

en: Open desktop preference dialog
kk: Жұмыс үстелі баптаулар сұхбатын ашу

en: Open in File Manager
kk: Файлдар басқарушысында ашу

en: Open in New T_ab
kk: Жаңа б_етте ашу

en: Open in New Ta_b
kk: Жаңа бе_тте ашу

en: Open in New Win_dow
kk: Жаңа тер_езеде ашу

en: Open in Termina_l
kk: Терм_иналда ашу

en: Open in current tab
kk: Ағымдағы бетте ашу

en: Open in new tab
kk: Жаңа бетте ашу

en: Open in new window
kk: Жаңа терезеде ашу

en: Open new file manager window
kk: Файлдар басқарушысының жаңа терезесін ашу

en: Open new window
kk: Жаңа терезені ашу

en: Open search dialog
kk: Файлдарды іздеу сұхбатын ашу

en: Open trash can
kk: Қоқыс шелегін ашу

en: Pa_rent Folder
kk: А_талық бума

en: Pa_th:
kk: Жо_лы:

en: Pat_h Bar
kk: Ор_наласулар панелі

en: Places
kk: Орындар

en: Please select an image file
kk: Сурет файлын таңдаңыз

en: Please select the action you want to perform:
kk: Орындау үшін әрекетті таңдаңыз:

en: Prefere_nces
kk: Ба_птаулар

en: Preferences
kk: Баптаулар

en: Preserve This Folder's Settings
kk: Бұл буманың баптауларын есте сақтау

en: Propertie_s
kk: Қа_сиеттері

en: R_ename...
kk: _Атын ауыстыру...

en: Reload current folder
kk: Ағымдағы буманы қайта жүктеу

en: Remote
kk: Кашықтағы

en: Removable medium is inserted
kk: Ауыстырмалы тасушы салынды

en: Return to previous folder in history
kk: Тарихтағы алдыңғы бумаға қайту

en: Ru_n default application after creation from template
kk: Ү_лгіден жасалған соң, файл үшін үнсіз келісім қолданбасын жөнелту

en: Run PCManFM as a daemon
kk: PCManFM-ді қызмет ретінде орындау

en: Run a command
kk: Команданы орындау

en: S_how connected volumes on the desktop
kk: Жұмыс үстелінде дис_ктер таңбашаларын көрсету

en: S_how only user defined templates in menu
kk: Мәзірде тек пайдаланушы үлгілерін көр_сету

en: S_ort Files
kk: Файлдарды _сұрыптау

en: Select a Desktop Folder
kk: Жұмыс үстел бумасын таңдаңыз

en: Select filter
kk: Сүзгіні таңдаңыз

en: Set desktop wallpaper from image FILE
kk: Жұмыс үстел түсқағазын ФАЙЛДАН орнату

en: Set mode of desktop wallpaper. MODE=(color|stretch|fit|crop|center|tile|screen)
kk: Жұмыс үстел түсқағазы режимін орнату. MODE=(color|stretch|fit|crop|center|tile|screen)

en: Sho_w "Devices" folder on the desktop
kk: Жұмыс үстелінде "Құрылғылар" таңбашасын көрс_ету

en: Sho_w Hidden
kk: Жас_ырын файлдарды көрсету

en: Sho_w Side Pane
kk: Бүйір _панельді көрсету

en: Show "_Trash Can" folder on the desktop
kk: Жұмыс үстелінде "Қоқыс _шелегі" таңбашасын көрсету

en: Show 'New _Tab' Button
kk: 'Жаңа _бет' батырмасын көрсету

en: Show 'New _Window' Button
kk: 'Жаңа _терезе' батырмасын көрсету

en: Show '_Home' Button
kk: Ү_й бумасы батырмасын көрсету

en: Show Status B_ar
kk: Қал_ып-күй жолағын көрсету

en: Show _Navigation Buttons
kk: _Навигация батырмаларын көрсету

en: Show _only one template for each MIME type
kk: Әр MIME түрін үшін тек _бір үлгіні көрсету

en: Show desktop menu
kk: Жұмыс үстел мәзірін көрсету

en: Show file menu
kk: Файл мәзірін көрсету

en: Show history of visited folders
kk: Қаралған бумалар тарихын көрсету

en: Show icons of hidden _files shadowed
kk: Жасырын файлдар таңбашаларын көлеңкелеп көрсе_ту

en: Show two panels with folder views
kk: Бумалары бар екі панельді көрсету

en: Side _Pane
kk: Бүйір _панелі

en: Size of _big icons:
kk: Ү_лкен таңбашалар өлшемі:

en: Size of _thumbnails:
kk: Кі_ші көріністер өлшемі:

en: Size of side _pane icons:
kk: Бү_йір панелі таңбашалар өлшемі:

en: Size of small _icons:
kk: _Кіші таңбашалар өлшемі:

en: Snap to _Grid
kk: Т_орға бекіту

en: Stic_k to Current Position
kk: Ағымдағы орналасуға жабыст_ыру

en: Stretch and crop to fill the monitor area
kk: Толық мониторға созу және қиып алу

en: Stretch to fill the complete screen
kk: Құрамдас экранды толығымен алатындай етіп созу

en: Stretch to fill the entire monitor area
kk: Мониторды толығымен алатындай етіп созу

en: Stretch to fit the monitor area
kk: Монитор өлшемімен созу

en: Tab: cycle focus Folder View -> Side Pane -> Tools Bar
    Shift+Tab: cycle focus Tools Bar -> Side Pane -> Folder View
    F6: change focus Side pane <-> Folder view
    F8: focus divider between Side pane and Folder view
    F10: activate main menu
    Ctrl+L or Alt+D: jump focus to Path Bar
kk: Tab: фокусты ауыстыру Бумалар көрінісі -> Бүйір панелі -> Саймандар панелі
    Shift+Tab: фокусты ауыстыру Саймандар панелі -> Бүйір панелі -> Бумалар көрінісі
    F6: фокусты ауыстыру Бүйір панелі <-> Бумалар көрінісі
    F8: Бүйір панелі мен Бумалар көрінісі арасындағы фокус бөлгіші
    F10: бас мәзірді шақыру
    Ctrl+L or Alt+D: фокусты орналасу өрісіне ауыстыру

en: Terminal emulator is not set.
kk: Терминал эмуляторы көрсетілмеген.

en: Thumbnail view
kk: Кіші көріністер

en: Tile the image to fill the entire monitor area
kk: Мониторды суретпен қатарлап толтыру

en: Too_ls
kk: _Саймандар

en: Tool_bar
kk: Са_ймандар панелі

en: Treat backup files as _hidden
kk: Қор көшірме файлдарын жас_ырын ретінде қарастыру

en: Turn off desktop manager if it's running
kk: Іске қосылған болса, жұмыс үстел басқарушысын сөндіру

en: Type of medium:
kk: Тасушы түрі:

en: Us_e SI decimal prefixes instead of IEC binary prefixes
kk: IEC бинарлы префикстері орнына SI децималды префикстерін қ_олдану

en: Use --desktop option only for one screen
kk: --desktop опциясын тек экран үшін қолданыңыз

en: Use Application Startup Notify _by default
kk: Үнсіз келісім бойынша Жөнелту туралы ха_барлауды қолдану

en: Use path for "Home Folder" button:
kk: "Үй бумасы" батырмасы үшін жолды қолдану:

[ctx: Use path for some folder: ...]
en: Custom:
kk: Таңдауыңызша:

[ctx: Use path for some folder: ...]
en: Default
kk: Бастапқы

en: Vie_w Mode:
kk: Көрі_ніс түрі:

en: Wallpaper _mode:
kk: Тү_сқағаз түрі:

en: When removable medium unmounted:
kk: Ауыстырмалы тасушы алынса:

en: Window role for usage by window manager
kk: Терезелер басқарушысы үшін терезе ролі

en: You are in super user mode
kk: Сіз әкімші ретінде жұмыс істеудесіз

en: Zoom O_ut
kk: Кішіре_йту

en: [FILE1, FILE2,...]
kk: [ФАЙЛ1, ФАЙЛ2,...]

en: _Add to Bookmarks...
kk: Бетбелгілерге қ_осу...

en: _Advanced
kk: Кеңейтіл_ген

en: _Always perform this action on this media type
kk: _Бұл тасушы түрі үшін осы әрекетті әрқашан орындау

en: _Anonymous login
kk: _Анонимды кіру

en: _Appearance
kk: С_ыртқы түрі

en: _Applications
kk: Қол_данбалар

en: _Background color:
kk: _Фон түсі:

en: _Bookmarks
kk: Б_етбелгілер

en: _Bookmarks:
kk: Бетб_елгілер:

en: _Buttons
kk: _Батырмалар

en: _Close Tab
kk: Бетті _жабу

en: _Compact View
kk: Ық_шам көрінісі

en: _Connect to Server...
kk: Сервермен байланы_су...

en: _Desktop
kk: Жұ_мыс үстелі

en: _Desktop Icons
kk: Жұ_мыс үстел таңбашалары

en: _Display
kk: Көр_сету

en: _Dual Pane Mode
kk: Қо_с панель режимі

en: _Edit
kk: Тү_зету

en: _Erase files on removable media instead of "trash can" creation
kk: Ауыстыр_малы тасушыларда "қоқыс шелегін" жасау орнына файлдарды өшіру

en: _File
kk: _Файл

en: _Filesystem Root
kk: _Файлдық жүйе түбірі

en: _Focus previous folder after coming to its parent
kk: Аталық бумасына өткенде _фокусты алдыңғы бумаға орнату

en: _Font of label text:
kk: Белгі мәтінінің қарі_бі:

en: _Format command:
kk: _Пішімдеу командасы:

en: _General
kk: _Жалпы

en: _Go
kk: Ө_ту

en: _Go to Location...
kk: Адрес бойынша ө_ту...

en: _Help
kk: _Көмек

en: _Home Folder
kk: Үй бу_масы

en: _Host:
kk: Х_ост:

en: _Icon View
kk: Таңба_шалар көрінісі

en: _Ignore Name Case
kk: Атаудың регистрін еле_меу

en: _Invert Selection
kk: Таңдауды тері_стеу

en: _Keyboard Navigation
kk: _Пернетақта навигациясы

en: _Layout
kk: Жа_йма

en: _Location
kk: _Адрес

en: _Login as:
kk: _Ретінде кіру:

en: _Maximum width of tab label:
kk: Бет белгісінің _максималды ені:

en: _Mount mountable volumes automatically on program startup
kk: Бағдарлама іске қосылған кезде тіркеуге болатын бөлімдерді а_втотіркеу

en: _Move deleted files to "trash can" instead of erasing from disk
kk: Ө_шірілетін файлдарды дисктен жою орнына "қоқыс шелегіне" жылжыту

en: _Move to...
kk: Қайда _жылжыту...

en: _Network
kk: Же_лі

en: _New Window
kk: Жаңа _терезе

en: _Next Folder
kk: Кел_есі бума

en: _Only show thumbnails for local files
kk: Тек ж_ергілікті файлдар үшін кіші көріністерін көрсету

en: _Open files with single click
kk: Файлдарды бір_лік шертумен ашу

en: _Open folders from desktop in new window
kk: Жұмыс үстелінен бумаларды жаңа терезеде а_шу

en: _Open mounted removable media in new tab instead of new window
kk: Тіркелген ауыстырмалы тасушыны жаңа бетте _ашу, терезеде емес

en: _Port:
kk: _Порт:

en: _Previous Folder
kk: А_лдыңғы бума

en: _Reload Folder
kk: Буманы қа_йта жүктеу

en: _Remove from Desktop
kk: Жұмыс үстелінен ө_шіру

en: _Remove selected
kk: Таңдалғанды ө_шіру

en: _Run a Command in Current Folder...
kk: Команданы ағымдағы бумада жө_нелту...

en: _Show "Documents" folder on the desktop
kk: Жұмыс үстелінде "Менің құжаттарым" таңбашасын көр_сету

en: _Show Toolbar
kk: Са_ймандар панелін көрсету

en: _Show available options for removable media when they are inserted
kk: Ауыстырмалы тасушылар салынған кезде олар үшін қолжетерлік опцияларды көр_сету

en: _Show menus provided by window managers when desktop is clicked
kk: Жұмыс ү_стеліне шерткен кезде терезелер басқарушысы ұсынған мәзірлерді көрсету

en: _Show thumbnails of files
kk: Фа_йлдардың кіші көріністерін көрсету

en: _Switch user command:
kk: Пайдаланушыны ауы_стыру командасы:

en: _Terminal emulator:
kk: Терминал _эмуляторы:

en: _Thumbnail View
kk: _Кіші көріністер

en: _Trash Can
kk: Қоқыс _шелегі

en: _Type:
kk: _Түрі:

en: _Unfold tab when files are dragged onto tab button
kk: Файлды оған тар_тып әкелгенде бетті ашу

en: _Use current
kk: Ағымдағыны қ_олдану

en: _Use desktop as a folder (show icons on it) by path:
kk: Жұмыс үстелін бума ретінде қ_олдану (таңбашаларын көрсету), орналасуы:

en: _Use the same wallpaper on all desktops
kk: Бір түсқағазды бар_лық жұмыс үстелдерде қолдану

en: _View
kk: _Түрі

en: _Volume Management
kk: Бөлімдерді б_асқару

en: _Wallpaper:
kk: _Түсқағаз:

en: characters
kk: таңба

en: mixed content
kk: аралас құрама

en: removable disk
kk: ауыстырмалы диск

en: using LibFM ver. %s
kk: (LibFM %s нұсқасын қолдануда)
