PcmanFM 1.1.0 - en to ja translation catalogue (285 entries)

en:  (%d hidden) |  (%d hidden)
ja[0]:  (隠しアイテム %d個)

en: "_Smart shortcut" auto-action on drop to Desktop folder
ja: "スマートショートカット（_S）" デスクトップフォルダに自動的にドロップする

en: %d item | %d items
ja[0]: %d 個のアイテム

en: %d item selected | %d items selected
ja[0]: %d 個のアイテムが選択されています

en: <b>Auto-mount</b>
ja: <b>自動マウント</b>

en: <b>Background</b>
ja: <b>背景</b>

en: <b>Behavior</b>
ja: <b>動作</b>

en: <b>Default View</b>
ja: <b>デフォルトのビュー</b>

en: <b>Directories Tree</b>
ja: <b>ディレクトリツリー</b>

en: <b>Icons</b>
ja: <b>アイコン</b>

en: <b>Other Options</b>
ja: <b>その他のオプション</b>

en: <b>Programs</b>
ja: <b>プログラム</b>

en: <b>Removable medium is inserted</b>
ja: <b>リムーバブルメディアが挿入されました</b>

en: <b>Show desktop icons</b>
ja: <b>デスクトップアイコンを表示する</b>

en: <b>Show in Places:</b>
ja: <b>「場所」に表示する:</b>

en: <b>Specify remote folder to connect</b>
ja: <b>接続先フォルダの指定</b>

en: <b>Templates</b>
ja: <b>テンプレート</b>

en: <b>Text</b>
ja: <b>テキスト</b>

en: <b>User Interface</b>
ja: <b>ユーザインタフェース</b>

en: <b>_Do not load modules matching:</b>
ja: <b>以下にマッチするモジュールをロードしない(_D):</b>

en: <b>_Load these modules anyway:</b>
ja: <b>設定にかかわらず以下のモジュールはロードする(_L)</b>

en: <i>Commands below may include extra options if necessary.</i>
ja: <i>これらのコマンドには必要なら追加のオプションを含めることができます。</i>

en: A_rchiver integration:
ja: アーカイバ統合(_R):

en: Activate file
ja: ファイルを立ち上げる

en: Ad_vanced
ja: 高度な設定(_V)

en: Add current folder to bookmarks list
ja: 現在のフォルダをブックマークに追加する

en: Add following folder to bookmarks:
    '%s'
    Enter a name for the new bookmark item:
ja: 以下のフォルダをブックマークに追加します:
    '%s'
    新規ブックマークアイテムの名前を入力してください:

en: Add to Bookmarks
ja: ブックマークへ追加

en: Add to Modules Blacklist
ja: モジュールの使用不可リストへ追加

en: Add to Modules Whitelist
ja: モジュールの使用許可リストへ追加

en: Al_ways show full file names
ja: 常に完全なファイル名を表示する(_W)

en: Al_ways show the tab bar
ja: タブバーを常に表示する(_W)

en: App_lications
ja: アプリケーション(_L)

en: Ask
ja: 問い合わせる

en: Auto (move if on the same FS, copy otherwise)
ja: 自動 (同一ファイルシステム上では移動、でなければコピー)

en: Browse the file system and manage the files
ja: ファイルシステムをブラウズし、ファイルの管理を行います

en: By File _Type
ja: ファイルタイプ(_T)

en: By _Extension
ja: 拡張子(_E)

en: By _Modification Time
ja: 更新時刻(_M)

en: By _Name
ja: 名前(_N)

en: By _Size
ja: サイズ(_S)

en: C_olor of label text:
ja: ラベルのテキストの色(_O):

en: C_reate New...
ja: 新規作成...(_R)

en: C_ut
ja: カット(_U)

en: Center unscaled image on the monitor
ja: 原寸大のまま中央に配置する

en: Change desktop wallpapers and behavior of desktop manager
ja: 壁紙やデスクトップマネージャの動作を変更します

en: Change folder in the tab to _Home Folder
ja: そのタブが開くフォルダをホームに切り替える(_H)

en: Check to remember view and sort as folder setting rather than global one
ja: このフォルダのビューとソートの設定を記憶し、全体設定より優先して適用します

en: Choose a new shell pattern to show files:
ja: 表示するファイルを示すシェルパターンを新たに選んでください:

en: Clos_e tab containing removable medium
ja: リムーバブルメディアを含むタブを閉じる(_E)

en: Close _Window
ja: ウィンドウを閉じる(_W)

en: Co_nfirm before deleting files
ja: ファイルの削除の前に確認する(_N)

en: Color of _shadow:
ja: 影の色(_S):

en: Compact view
ja: コンパクト

en: Confi_rm before moving files into "trash can"
ja: ファイルを "ゴミ箱" に移す前に確認する(_R)

en: Connect to remote server
ja: リモートサーバへ接続

en: Copy
ja: コピー

en: Copy Pat_h(s)
ja: パスをコピー(_H)

en: Copy to_...
ja: 送り先へコピーする(_.)

en: Create Lin_k...
ja: シンボリック・リンクを作成する(_K)

en: Create new tab for this folder
ja: 現在のフォルダを新規タブで開く

en: Current folder is inaccessible
ja: 現在のフォルダへはアクセスできません

en: D_efer test for content type on folder loading
ja: フォルダの読み込み時に、コンテントタイプの検査を後回しにする(_E)

en: D_uplicate...
ja: コピーの作成(_U)

en: Defaul_t drop action:
ja: デフォルトのドロップの動作(_T):

en: Delay of auto-selection in single click mode (0 to disable)
ja: シングルクリックモードで自動選択するまでの遅延時間 (0 は無効を表す)

en: Des_ktop
ja: デスクトップ(_K)

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Desktop Preferences
ja: デスクトップの設定

en: Desktop manager is not active.
ja: デスクトップマネージャはアクティブでありません。

en: Detailed _List View
ja: 詳細リスト(_L)

en: Detailed list view
ja: 詳細リスト

en: Detecting...
ja: 検出中...

en: Dev_ices
ja: デバイス(_I)

en: Directory Tree
ja: ディレクトリツリー

en: Do _not generate thumbnails for files exceeding this size:
ja: このサイズよりも大きなファイルにはサムネイルを作らない(_N):

en: Do_n't show available options for those media types:
ja: 以下のメディアタイプには可能な選択肢を表示しない(_N)

en: Don't ask options on _launch executable file
ja: 実行可能ファイルを立ち上げる時は選択肢を出さない(_L)

en: Empty File
ja: 空のファイル

en: Enter a blacklisted module mask:
ja: 使用が不可なモジュールのマスクの入力:

en: Enter a command to run:
ja: 実行するコマンドを入力してください:

en: Enter a whitelisted module mask:
ja: 使用を許可するモジュールのマスクの入力:

en: Fil_ter...
ja: フィルタ(_T)

en: File Manager
ja: ファイルマネージャ

en: File Manager PCManFM
ja: ファイルマネージャ PCManFM

en: Filesyste_m Root
ja: ファイルシステムのルート(_M)

en: Fill with background color only
ja: 背景色のみで塗りつぶす

en: Fin_d Files...
ja: ファイルを検索する...(_D)

en: Fo_lder View Mode
ja: フォルダ・ビューのモード(_L):

en: Folder
ja: フォルダ

en: Folder Propertie_s
ja: フォルダのプロパティ(_S)

en: Free space: %s (Total: %s)
ja: 空き容量: %s (合計: %s)

en: Fullscreen _Mode
ja: 全画面(_M)

en: Go fo filesystem root
ja: ファイルシステムのルートへ移動する

en: Go forward to next folder in history
ja: 履歴上の次のフォルダへ進む

en: Go to desktop folder
ja: デスクトップフォルダへ移動する

en: Go to home folder
ja: ホームフォルダへ移動する

en: Go to list of devices connected to the computer
ja: コンピュータに接続されたデバイスのリストへ移動する

en: Go to list of places on the network
ja: ネットワーク上の場所のリストへ移動する

en: Go to parent Folder
ja: 親フォルダへ移動する

en: Go to root of applications menu folder
ja: アプリケーションメニューのルートのフォルダへ移動する

en: Go to the path in the location bar
ja: 移動バーにあるパスへ移動する

en: H_ome Folder
ja: ホーム(_O)

en: Hid_e 'Close tab' buttons
ja: 'タブを閉じる' ボタンを隠す(_E)

en: Hide e_xpander on empty or locked folder
ja: 空の、またはロックされたフォルダについては、エクスパンダを隠す(_X)

en: History
ja: 履歴

en: Icon view
ja: アイコン

en: If checked then use Startup Notify for application if another not stated explicitly.
    If unchecked then use Startup Notify only if that is defined for application.
ja: これがチェックされているとき、他に記述がない限りはスタートアップ通知を使用する。
    でないときは、アプリケーションについて明示されている場合のみ使用する。

en: If enabled then "Auto" action on drop file onto Desktop folder will be:
    - for files directly in Home folder a symlink will be created
    - files on the same file system will be moved
    - other files (e.g. on removable media) will be copied
    - for some external URI a shortcut will be created
ja: 有効な時、デスクトップにドロップされたファイルは:
    - ホームフォルダからの時はシンボリックリンクを作成する
    - 同一のファイルシステム上のファイルについては移動する
    - リムーバブルメディアなど、他のファイルシステムであればコピーする
    - 外部URIについてはショートカットを作成する

en: Keyboard Navigation
ja: キーボード・ナビゲーション

en: Launch desktop manager
ja: デスクトップマネージャを立ち上げる

en: Lightweight file manager
ja: 軽量ファイルマネージャ

en: Mingle _Files and Folders
ja: ファイルとフォルダを混ぜて表示する(_F)

en: Mo_unt removable media automatically when they are inserted
ja: リムーバブルメディアが挿入されたとき自動でマウントする(_U)

en: Modules
ja: モジュール

en: Move
ja: 移動

en: Move to _Trash
ja: ゴミ箱へ移動(_T)

en: Name of configuration profile
ja: 設定プロファイルの名前

en: Net_work
ja: ネットワーク(_W)

en: New T_ab
ja: 新規タブ(_A)

en: No function. Just to be compatible with nautilus
ja: 何もしません。nautilus との互換性のために存在します

en: Open Current Folder in _Terminal
ja: 現在のフォルダを端末で開く(_T)

en: Open Preferences dialog on the page N
ja: ページ N にデスクトップ設定ダイアログを開く

en: Open a Find Files window
ja: ファイル検索ウィンドウを開く

en: Open a window to choose remote folder location
ja: ウィンドウを開き接続先を選ぶ

en: Open desktop preference dialog
ja: デスクトップ設定ダイアログを開く

en: Open in File Manager
ja: ファイルマネージャで開く

en: Open in New T_ab
ja: 新規タブで開く(_A)

en: Open in New Ta_b
ja: 新規タブで開く(_B)

en: Open in New Win_dow
ja: 新規ウィンドウで開く(_D)

en: Open in Termina_l
ja: 端末で開く(_L)

en: Open in current tab
ja: 現在のタブで開く

en: Open in new tab
ja: 新規タブで開く

en: Open in new window
ja: 新規ウィンドウで開く

en: Open new window
ja: 新規ウィンドウを開く

en: Open search dialog
ja: 検索ダイアログを開く

en: Open trash can
ja: ゴミ箱を開く

en: Pa_rent Folder
ja: 親フォルダへ(_R)

en: Pa_th:
ja: パス(_T):

en: Pat_h Bar
ja: パス・バー(_H)

en: Places
ja: 場所

en: Please select an image file
ja: 画像ファイルを選んでください

en: Please select the action you want to perform:
ja: 実行したい動作を選択してください:

en: Prefere_nces
ja: 設定(_N)

en: Preferences
ja: 設定

en: Preserve This Folder's Settings
ja: このフォルダの設定を保存する

en: Propertie_s
ja: プロパティ(_S)

en: R_ename...
ja: 名前を変更する(_E)

en: Reload current folder
ja: 現在のフォルダを再読み込みする

en: Remote
ja: リモート

en: Removable medium is inserted
ja: リムーバブルメディアの挿入

en: Return to previous folder in history
ja: 履歴上の前のフォルダに戻る

en: Ru_n default application after creation from template
ja: テンプレートからファイルを作った後、デフォルトのアプリケーションでそれを開く(_N)

en: Run PCManFM as a daemon
ja: PCmanFM をデーモンとして実行する

en: Run a command
ja: コマンドの実行

en: S_how connected volumes on the desktop
ja: 接続されたボリュームをデスクトップに表示する(_H)

en: S_how only user defined templates in menu
ja: メニューにはユーザが定義したテンプレートのみを表示する(_H)

en: S_ort Files
ja: ファイルを整列する(_O)

en: Select a Desktop Folder
ja: デスクトップフォルダの選択

en: Select filter
ja: フィルタの選択

en: Set desktop wallpaper from image FILE
ja: 画像ファイルをデスクトップの壁紙に設定する

en: Set mode of desktop wallpaper. MODE=(color|stretch|fit|crop|center|tile|screen)
ja: デスクトップ壁紙のモード設定。 MODE=(color|stretch|fit|crop|center|tile|screen)

en: Sho_w "Devices" folder on the desktop
ja: デスクトップに "デバイス" のフォルダを表示する(_W)

en: Sho_w Hidden
ja: 隠しファイルを表示する(_W)

en: Sho_w Side Pane
ja: サイドペインを表示する(_W)

en: Show "_Trash Can" folder on the desktop
ja: デスクトップに "ゴミ箱" のフォルダを表示する(_T)

en: Show 'New _Tab' Button
ja: '新規タブ' ボタンを表示する(_T)

en: Show 'New _Window' Button
ja: '新規ウィンドウ（_W）' ボタンを表示する

en: Show '_Home' Button
ja: 'ホーム' ボタンを表示する(_H)

en: Show Status B_ar
ja: ステータスバーを表示する(_A)

en: Show _Navigation Buttons
ja: 移動ボタンを表示する(_N)

en: Show _only one template for each MIME type
ja: 各 MIME タイプにつき一つだけテンプレートを表示する(_O)

en: Show desktop menu
ja: デスクトップメニューを表示する

en: Show file menu
ja: ファイルメニューを表示する

en: Show history of visited folders
ja: 訪れたフォルダの履歴を表示する

en: Show icons of hidden _files shadowed
ja: 隠しファイルのアイコンには影を入れる(_F)

en: Show two panels with folder views
ja: ２つのパネルにそれそれフォルダを表示する

en: Side _Pane
ja: サイドペイン(_P)

en: Size of _big icons:
ja: 大きなアイコンのサイズ(_B):

en: Size of _thumbnails:
ja: サムネイルのサイズ(_T):

en: Size of side _pane icons:
ja: サイドペインのアイコンのサイズ(_P):

en: Size of small _icons:
ja: 小さなアイコンのサイズ(_I):

en: Snap to _Grid
ja: 自動整列する(_G)

en: Stic_k to Current Position
ja: 現在位置に固定する(_K)

en: Stretch and crop to fill the monitor area
ja: 画面いっぱいに延ばし、はみ出た部分を捨てる

en: Stretch to fill the complete screen
ja: 画面全体に延ばす

en: Stretch to fill the entire monitor area
ja: 画面いっぱいに延ばす

en: Stretch to fit the monitor area
ja: 縦横比をそのままに延ばす

en: Tab: cycle focus Folder View -> Side Pane -> Tools Bar
    Shift+Tab: cycle focus Tools Bar -> Side Pane -> Folder View
    F6: change focus Side pane <-> Folder view
    F8: focus divider between Side pane and Folder view
    F10: activate main menu
    Ctrl+L or Alt+D: jump focus to Path Bar
ja: Tab: フォルダ・ビュー -> サイド・ペイン -> ツールバーへとフォーカスを循環させる
    Shift+Tab: ツールバー -> サイド・ペイン -> フォルダ・ビューへとフォーカスを循環させる
    F6: サイド・ペイン<->フォルダ・ビューの間でフォーカスを切り替える
    F8: サイド・ペインとフォルダ・ビューの間の境界線をフォーカスする
    F10: メイン/メニューを開く
    Ctrl+L or Alt+D: パス・バーへフォーカスを移す

en: Terminal emulator is not set.
ja: 端末エミュレータが設定されていません。

en: Thumbnail view
ja: サムネイル

en: Tile the image to fill the entire monitor area
ja: 画面いっぱいに敷き詰める

en: Too_ls
ja: ツール(_L)

en: Tool_bar
ja: ツールバー(_B)

en: Treat backup files as _hidden
ja: バックアップファイルは隠しファイルと同じ扱いにする(_H)

en: Turn off desktop manager if it's running
ja: 既に動いているデスクトップマネージャがあれば停止させる

en: Type of medium:
ja: メディアのタイプ:

en: Us_e SI decimal prefixes instead of IEC binary prefixes
ja: SIの10進プリフィックスをIECの2進プリフィックスに代えて使用する(_E)

en: Use --desktop option only for one screen
ja: --desktop オプションはひとつのスクリーンにのみ使用してください

en: Use Application Startup Notify _by default
ja: アプリケーションスタートアップ通知の使用をデフォルトにする(_B)

en: Use path for "Home Folder" button:
ja: 以下のフォルダを "ホームフォルダ" ボタンに割り当てる:

[ctx: Use path for some folder: ...]
en: Custom:
ja: カスタム:

[ctx: Use path for some folder: ...]
en: Default
ja: デフォルト

en: Vie_w Mode:
ja: ビューのモード(_W):

en: Wallpaper _mode:
ja: 壁紙のモード(_M):

en: When removable medium unmounted:
ja: リムーバブルメディアがアンマウントされた時:

en: Window role for usage by window manager
ja: ウィンドウマネージャに伝達するウィンドウの役割

en: You are in super user mode
ja: 現在あなたは管理者権限で操作しています

en: Zoom O_ut
ja: 縮小(_U)

en: [FILE1, FILE2,...]
ja: [ファイル1, ファイル2,...]

en: _Add to Bookmarks...
ja: ブックマークへ追加(_A)

en: _Advanced
ja: 高度な設定(_A)

en: _Always perform this action on this media type
ja: このメディアタイプについては常にこのアクションを実行する(_A)

en: _Anonymous login
ja: 匿名ログイン(_A)

en: _Appearance
ja: 外観(_A)

en: _Applications
ja: アプリケーション(_A)

en: _Background color:
ja: 背景色(_B):

en: _Bookmarks
ja: ブックマーク(_B)

en: _Bookmarks:
ja: ブックマーク(_B):

en: _Buttons
ja: ボタン(_B)

en: _Close Tab
ja: タブを閉じる(_C)

en: _Compact View
ja: コンパクト(_C)

en: _Connect to Server...
ja: サーバに接続(_C)

en: _Desktop
ja: デスクトップ(_D)

en: _Desktop Icons
ja: デスクトップアイコン(_D)

en: _Display
ja: ディスプレイ(_D)

en: _Dual Pane Mode
ja: 二面ペインモード(_D)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Erase files on removable media instead of "trash can" creation
ja: リムーバブルメディアに対しては、"ゴミ箱" ではなく削除扱いにする(_E)

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Filesystem Root
ja: ファイルシステムのルート(_F)

en: _Focus previous folder after coming to its parent
ja: 親フォルダに移動した時、元いたフォルダをフォーカスする(_F)

en: _Font of label text:
ja: ラベルのテキストのフォント(_F):

en: _Format command:
ja: フォーマットのコマンド(_F)

en: _General
ja: 一般(_G)

en: _Go
ja: 移動(_G)

en: _Go to Location...
ja: 指定先へ移動(_G)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Home Folder
ja: ホームフォルダ(_O)

en: _Host:
ja: ホスト(_H):

en: _Icon View
ja: アイコン(_I)

en: _Ignore Name Case
ja: 大文字・小文字を区別しない(_I)

en: _Invert Selection
ja: 選択を反転する(_I)

en: _Keyboard Navigation
ja: キーボード・ナビゲーション(_K)

en: _Layout
ja: 配置(_L)

en: _Location
ja: 場所(_L)

en: _Login as:
ja: アカウント名(_L):

en: _Maximum width of tab label:
ja: タブのラベルの最大幅（_M）:

en: _Mount mountable volumes automatically on program startup
ja: プログラムのスタートアップ時にマウントできるボリュームを自動でマウントする(_M)

en: _Move deleted files to "trash can" instead of erasing from disk
ja: ファイルを削除する代わりに "ゴミ箱" に移動する(_M)

en: _Move to...
ja: 送り先へ移動する(_M)

en: _Network
ja: ネットワーク(_N)

en: _New Window
ja: 新規ウィンドウ(_N)

en: _Next Folder
ja: 進む(_N)

en: _Only show thumbnails for local files
ja: ローカルのファイルにはサムネイルだけを表示する(_O)

en: _Open files with single click
ja: ファイルをシングルクリックで開くようにする(_O)

en: _Open folders from desktop in new window
ja: デスクトップからフォルダを開く時は新規ウィンドウで開く(_O)

en: _Open mounted removable media in new tab instead of new window
ja: マウントされたリムーバブルメディアは新規ウィンドウでなく新規タブとして開く(_O)

en: _Port:
ja: ポート(_P):

en: _Previous Folder
ja: 戻る(_R)

en: _Reload Folder
ja: フォルダを再読み込み(_R)

en: _Remove from Desktop
ja: デスクトップから除去(_R)

en: _Remove selected
ja: 選択を除去(_R)

en: _Run a Command in Current Folder...
ja: 現在のフォルダでコマンドを実行する...(_R)

en: _Show "Documents" folder on the desktop
ja: デスクトップに "ドキュメント" のフォルダを表示する(_S)

en: _Show Toolbar
ja: ツールバーの表示(_S)

en: _Show available options for removable media when they are inserted
ja: リムーバブルメディアが挿入されたとき、可能な選択肢を表示する(_S)

en: _Show menus provided by window managers when desktop is clicked
ja: デスクトップをクリックしたときウィンドウマネージャのメニューを表示する(_S)

en: _Show thumbnails of files
ja: ファイルのサムネイルを表示する(_S)

en: _Switch user command:
ja: ユーザ切り替えのコマンド(_S):

en: _Terminal emulator:
ja: 端末エミュレータ(_T):

en: _Thumbnail View
ja: サムネイル(_T)

en: _Trash Can
ja: ゴミ箱(_T)

en: _Type:
ja: タイプ(_T):

en: _Unfold tab when files are dragged onto tab button
ja: ファイルがタブボタンにドラッグされたときタブを展開する(_U)

en: _Use current
ja: 現在のフォルダ(_U)

en: _Use desktop as a folder (show icons on it) by path:
ja: 以下のパスについて、デスクトップをそのフォルダを表示するのに使う(_U):

en: _Use the same wallpaper on all desktops
ja: すべてのデスクトップで同じ壁紙を使う(_U)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Volume Management
ja: ボリューム管理(_V)

en: _Wallpaper:
ja: 壁紙(_W):

en: characters
ja: 文字

en: mixed content
ja: 混成コンテント

en: removable disk
ja: リムーバブルディスク

en: using LibFM ver. %s
ja: LibFM ver. %s を使用
