onboard - en to ja translation catalogue (362 entries)

en: "Sticky" mode for keyboard and floating icon.
ja: キーボードと浮いているアイコンのための「Sticky」モード。

en: &quot;Sticky&quot; mode for keyboard and floating icon.
ja: &quot;Sticky&quot;キーボードと浮いているアイコンのためのモード。

en: , unassigned
ja: 、未設定

en: <Enter label>
ja: <ラベルを入力してください>

en: <Enter text>
ja: <テキストを入力してください>

en: About Layout
ja: レイアウトについて

en: Action:
ja: アクション:

en: Activate
ja: 確定

en: Activate Hover Click
ja: ホバークリックをアクティブにする

en: Add and remove spaces when inserting word suggestions followed by punctuation characters.
ja: 句読文字に続けて単語の提案を挿入する場合に、スペースを追加または削除します。

en: Advanced
ja: 詳細

en: All corners and edges
ja: すべてのコーナーやエッジ

en: Allow multiple Onboard instances
ja: 複数のOnboardインスタンスの起動を許可する

en: Alphanumeric keys
ja: 英数字キー

en: Always enable the system-provided hover click window when exiting Onboard.
ja: システムで提供されるホバークリックウィンドウをOnboardの終了時に常に有効にします。

en: Angry face
ja: 怒っている顔

en: Astonished face
ja: 驚いた表情

en: Author: {}
ja: 作者: {}

en: Auto
ja: 自動

en: Auto-capitalize while typing
ja: 入力中に自動的にキャピタライズする

en: Auto-correct spelling
ja: スペルの自動修正

en: Auto-correction
ja: 自動修正

en: Automatic scan for 1 switch
ja: 1スイッチで自動スキャン

en: Automatically capitalize sentence begins and name words.
ja: 自動的に文章の始まりと名前の単語をキャピタライズ(先頭を大文字に)します。

en: Automatically correct the last word.
ja: 最後の単語を自動的に自動修正します。

en: B_order width:
ja: ボーダーの幅(_O):

en: Backtrack _steps:
ja: さかのぼるステップ(_S):

en: Beamed eighth note
ja: 連桁付き8分音符

en: Behavior of modifier and layer keys.
ja: 修飾キーとレイヤーキーの挙動です。

en: Bold
ja: 太字

en: Bottom
ja: 下

en: Button
ja: ボタン

en: Button Label
ja: ボタンのラベル

en: Button Number
ja: ボタン番号

en: Buttons
ja: ボタン

en: Change Onboard settings
ja: Onboardの設定を変更

en: Check spelling of the word at or before the cursor.
ja: カーソル位置またはその前にある単語のスペルをチェックします。

en: Choose &apos;XInput&apos; for more reliable typing into text entries with pop-up selections. The &apos;GTK&apos; option offers better compatibility, but typing may fail in the presence of pointer grabs, e.g. with open pop-up windows.
ja: ポップアップ選択でのテキストエントリへの入力により信頼性を求めるのであれば &apos;XInput&apos; を選択してください。&apos;GTK&apos; オプションの場合は高い互換性が保たれますが、例えばポップアップウィンドウを開く際に、ポインタをグラブしている状態では入力に失敗する可能性があります。

en: Choose 'XInput' for more reliable typing into text entries with pop-up selections. The 'GTK' option offers better compatibility, but typing may fail in the presence of pointer grabs, e.g. with open pop-up windows.
ja: ポップアップ選択でのテキストエントリへの入力により信頼性を求めるのであれば 'XInput' を選択してください。 'GTK' オプションの場合は高い互換性が保たれますが、例えばポップアップウィンドウを開く際に、ポインタをグラブしている状態では入力に失敗する可能性があります。

en: Choose between key-repeat or long-press menus. Mainly affects alpha-numeric keys.
ja: キーリピートまたは長押しメニューのどちらかを選択してください。主に英数字キーに影響します。

en: Color Sche_me
ja: カラースキーム(_M)

en: Color scheme for theme '{filename}' not found
ja: テーマ'{filename}'用カラースキームが見つかりません

en: Confounded face
ja: 困惑した顔

en: Constrain window size to the layout&apos;s aspect ratio.
ja: レイアウトのアスペクト比に合わせてウィンドウサイズを制限します。

en: Constrain window size to the layout's aspect ratio.
ja: レイアウトのアスペクト比をウィンドウサイズに制限します。

en: Contributions
ja: 寄稿

en: Copy layout '{}' to this new name:
ja: 次の新しい名前でレイアウト '{}' をコピーする:

en: Core layouts
ja: 中心となるレイアウト

en: Critical overscan for 1 switch
ja: 1スイッチの重要なオーバースキャン

en: Crying face
ja: 泣き顔

en: Custom
ja: カスタム

en: Customize Theme
ja: テーマのカスタマイズ

en: Default
ja: デフォルト

en: Delay in seconds until the inactive transparency takes effect.
ja: 非アクティブ時の透明度に変化させるまでの遅延時間。

en: Delete layout '{}'?
ja: レイアウト '{}' を削除しますか?

en: Delete selected theme?
ja: 選択したテーマを削除しますか？

en: Description
ja: 詳細

en: Desktop Integration
ja: デスクトップの統合

en: Directed scan for 3 or 5 switches
ja: 3または5スイッチで直接スキャン

en: Disabled
ja: 非アクティブ

en: Disappointed face
ja: がっかりしている顔

en: Distance in pixels before movement will be recognized.
ja: 移動が認識される最小の距離 (ピクセル数)

en: Dizzy face
ja: 目を回してる顔

en: Do you want to use this device for keyboard scanning?
ja: キーボードスキャンにこのデバイスを使用しますか？

en: Dock the keyboard to the edge of the screen.
ja: キーボードをスクリーンの端に固定します。

en: Dock to screen edge
ja: 画面の端に固定する

en: Dock to screen edge:
ja: 画面の端に固定する

en: Docking
ja: ドッキング

en: Docking settings
ja: ドッキングの設定

en: Don't remember new words
ja: 新しい単語を記憶しない

en: Double click
ja: ダブルクリック

en: Down
ja: 下

en: Drag click
ja: ドラッグクリック

en: Duplicate key_id '{}' found in color scheme file. Key_ids must occur only once.
ja: カラースキーマファイルの中でkey_id '{}'の重複が見つかりました。key_idは一意である必要があります。

en: Edit snippet #{}
ja: スニペットを編集 #{}

en: Enable  keyboard _scanning
ja: キーボードスキャンを有効にする(_S)

en: Enable inactive transparency. Requires compositing.
ja: 非アクティブ時の透明度設定を有効にします。コンポジットが必要です。

en: Enable word completion and prediction.
ja: 単語補完ならびに予測を有効にします。

en: Enabling auto-show requires Gnome Accessibility.
    
    Onboard can turn on accessiblity now, however it is recommended that you log out and back in for it to reach its full potential.
    
    Enable accessibility now?
ja: Gnomeアクセシビリティを必要とするauto-showを有効にしています
    
    オンボードでアクセシビリティを今有効にできますが、あなたがログアウトした後に、その潜在能力を最大限に発揮するためにすることをお勧めします。
    
    それでもアクセシビリティを今有効にしますか？

en: Ent
ja: Enter

en: Enter a name for the new theme:
ja: 新しいテーマ名を入力:

en: Enter a new snippet for button #{}:
ja: ボタン #{} の新しいスニペットを入力:

en: Envelope
ja: 封筒

en: Error loading color scheme '{filename}'. {exception}: {cause}
ja: カラースキーマファイル'{filename}'を読み込む時にエラーが発生しました。{exception}: {cause}

en: Error loading theme '{filename}'. {exception}: {cause}
ja: テーマファイル'{filename}'を読み込む時にエラーが発生しました。{exception}: {cause}

en: Error saving
ja: 保存エラー

en: Expand keyboard to the width of the workarea.
ja: ワークエリアの横幅までキーボードを拡大する

en: Expand on landscape screens
ja: 画面の横方向に拡大する

en: Expand on portrait screens
ja: 画面の縦方向に拡大する

en: Face savouring delicious food
ja: おいしいものを食べてる笑顔

en: Face with stuck-out tongue and winking eye
ja: 舌を出してウインクしている顔

en: Failed to execute '{}', {}
ja: 実行に失敗しました　'{}', {}

en: Failed to get gsettings value.
ja: gsettingsの値の取得に失敗しました。

en: Failed to load language model '{}': {} ({})
ja: 言語モデルのロードに失敗しました '{}': {} ({})

en: Failed to read system defaults.
ja: システムデフォルトの読み込みに失敗しました。

en: Female sign
ja: 雌記号

en: Flat
ja: フラット

en: Floating Window Options
ja: フローティングウィンドウのオプション

en: Flushed face
ja: 赤面した顔

en: Follow _system theme
ja: システムテーマを許可する(_S)

en: Font
ja: フォント

en: Found system default '[{}] {}={}'
ja: システムデフォルト'[{}] {}={}'が見つかりました

en: Frowning face
ja: しかめっ面

en: Function keys
ja: ファンクションキー

en: General
ja: 全般

en: Gradient
ja: グラデーション

en: Gradients
ja: グラデーション

en: Hide Onboard
ja: Onboardを隠す

en: Hide hover click window
ja: ホバークリックのウィンドウを隠す

en: Hide the system-provided hover click window while Onboard is running.
ja: Onboardの実行中は、システムが提供するホバークリックウィンドウを隠します。

en: Hm
ja: Home

en: Hot beverage
ja: 温かい飲み物

en: Hover Click
ja: ホバークリック

en: I_ndependent size
ja: 独立したサイズ(_N)

en: Ignoring key '{}'. No svg filename defined.
ja: キー'{}'は無視されます。SVGファイル名が定義されていません。

en: Input Device
ja: 入力デバイス

en: Input Options
ja: 入力オプション

en: Insert word _separators
ja: 単語セパレーターを挿入(_S)

en: Italic
ja: 斜体

en: Keep _aspect ratio
ja: アスペクト比を保つ(_A)

en: Keep aspect ratio when resizing the window
ja: ウィンドウリサイズ時もアスペクト比を保つ

en: Key Behavior
ja: キーの挙動

en: Key Labels
ja: キーのラベル

en: Key Style
ja: キースタイル

en: Key-press Feedback
ja: キー押下時のフィードバック

en: Key-repeat
ja: キーリピート

en: Keyboard
ja: キーボード

en: Keyboard Scanning
ja: キーボードの設定

en: Keys
ja: キー

en: Kissing face with closed eyes
ja: 目を閉じたキス顔

en: Label Override
ja: ラベルの上書き

[ctx: Label of delete layout button on preferences page Layout.]
en: _Delete
ja: 削除(_D)

[ctx: Label of new layout button on preferences page Layout.]
en: _New
ja: 新規(_N)

[ctx: Label of settings button on preferences page Window.]
en: _Settings
ja: 設定(_S)

[ctx: Label of the close button of the theme settings dialog.]
en: _Close
ja: 閉じる(_C)

[ctx: Label of the main close button of the preferences dialog.]
en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Labels
ja: ラベル

en: Last quarter moon
ja: 下弦の月

en: Latch only
ja: ラッチのみ

en: Layout
ja: レイアウト

en: Layout file ({}) or name
ja: レイアウトファイル({})もしくはレイアウト名

en: Left
ja: 左

en: Light Direction
ja: 光源の方向

en: Loading legacy color scheme format '{old_format}', please consider upgrading to current format '{new_format}': '{filename}'
ja: 古い形式のカラースキーム '{old_format}' を読み込んでいます。最新のフォーマット '{new_format}': '{filename}' に更新することを検討してください。

en: Loading legacy layout, format '{}'. Please consider upgrading to current format '{}'
ja: レガシーなレイアウトであるフォーマット'{}' をロードしています。最新のフォーマット'{}'への変更を検討してください

en: Loading system defaults from {filename}
ja: {filename}からシステムデフォルトを読み込んでいます

en: Loading theme from '{}'
ja: '{}' からテーマを読み込み中

en: Lock only
ja: ロックのみ

en: Looking for system defaults in {paths}
ja: {paths}からシステムデフォルトを探しています

en: Main keyboard
ja: メインキーボード

en: Male sign
ja: 雄記号

en: Medium size desktop keyboard
ja: 中くらいの画面向けのデスクトップキーボード

en: Middle click
ja: 中ボタンクリック

en: Migrating user directory '{}' to '{}'.
ja: ユーザーディレクトリを'{}'から'{}'に移動します。

en: Mobile keyboard for small screens
ja: 小さい画面向けのモバイルキーボード

en: Modifier _behavior:
ja: 修飾キーの挙動(_B):

en: Move Onboard
ja: Onboardを動かす

en: Move keyboard
ja: キーボードを移動

en: Movement only
ja: 移動のみ

en: Must be an integer number
ja: 整数を入力してください

en: Name
ja: 名前

en: Neutral face
ja: 自然な表情

en: New Input Device
ja: 新しい入力デバイス

en: New snippet
ja: 新しいスニペット

en: No system defaults found.
ja: システムデフォルトが見つかりませんでした。

en: None
ja: なし

en: Number block and function keys
ja: ナンバーブロックとファンクションキー

en: Number block and snippets
ja: ナンバーブロックとスニペット

en: Onboard Preferences
ja: Onboard の設定

en: Onboard Settings
ja: Onboardの設定

en: Onboard has detected a new input device
ja: Onboardは新しい入力デバイスを検出しました。

en: Onboard is configured to appear with the dialog to unlock the screen; for example to dismiss the password-protected screensaver.
    
    However the system is not configured anymore to use Onboard to unlock the screen. A possible reason can be that another application configured the system to use something else.
    
    Would you like to reconfigure the system to show Onboard when unlocking the screen?
ja: Onboardは画面のアンロックダイアログ（例えばスクリーンセーバーのパスワード解除画面）で表示される設定になっています。
    
    しかしながらシステム自体は画面のアンロックでOnboardを使う設定になっていません。何か別のアプリケーションを使ってシステムの設定を変更した可能性があります。
    
    画面のアンロック時にOnboardを使うようシステムを設定しなおしますか？

en: Onboard is configured to appear with the dialog to unlock the screen; for example to dismiss the password-protected screensaver.
    
    However this function is disabled in the system.
    
    Would you like to activate it?
ja: Onboardは画面のアンロックダイアログ（例えばスクリーンセーバーのパスワード解除画面）で表示される設定になっています。
    
    しかしながらシステムでこの機能が無効化されています。
    
    有効化しますか？

en: Onboard on-screen keyboard
ja: Onboard オンスクリーンキーボード

en: Onboard onscreen keyboard
ja: Onboard オンスクリーンキーボード

en: Onboard onscreen keyboard settings
ja: Onboardオンスクリーンキーボード設定

en: Options
ja: オプション

en: Other _Languages
ja: 他の言語(_L)

en: Override auto-detection and manually select quirks
    QUIRKS={metacity|compiz|mutter}
ja: ウィンドウマネージャーを手動で指定し、自動判定を上書きする
    QUIRKS={metacity|compiz|mutter}

en: Pause learning
ja: 学習を一時停止します

en: Peace symbol
ja: ピースマーク

en: Play click sound on keypress.
ja: キー押下時にクリック音を再生します。

en: Play sound
ja: サウンドの再生

en: Pouting face
ja: ふくれっ面

en: Preferences
ja: 設定

en: Press a button...
ja: ボタンを押してください...

en: Press a key...
ja: キーを押してください...

en: Prnt
ja: PrintScreen

en: Profiles
ja: プロファイル

en: Progress the highlight only while the switch is held down.
ja: スイッチが押されている時のみハイライトを移動

en: Quit
ja: 終了する

en: Quit Keyboard
ja: キーボードを終了

en: Quit Onboard
ja: Onboardを終了する

en: R_oundness:
ja: 丸み(_O):

en: Radioactive sign
ja: 放射能マーク

en: Remember new words, their recency and frequency to improve the suggestions over time.
ja: 最近よく使われる新しい単語を記憶して、提案を改善します。

en: Remember nothing
ja: 記憶しない

en: Remember what Onboard theme was last used for every system theme.
ja: システムテーマごとに、最後に使われたOnboardのテーマを保存します。

en: Reset selected theme to Onboard defaults?
ja: オンボードのデフォルトに選択したテーマをリセットしますか？

en: Resize Protection
ja: リサイズ抑制

en: Right
ja: 右

en: Right click
ja: 右クリック

en: S_ize:
ja: 大きさ(_I):

en: S_nippet:
ja: スニペット(_N)

en: Sc_an cycles:
ja: スキャンサイクル(_A):

en: Scanner Settings
ja: スキャンの設定

en: Seconds of inactivity until active modifiers and layer keys are released. 0 to disable.
ja: アクティブな修飾キーとレイヤーキーが離されてから非アクティブになるまでの秒数。0なら無効です。

en: Select a scanning _profile:
ja: スキャンのプロファイルを選択してください(_P):

en: Set _transparency to
ja: 透明度を(_T)

en: Set and Settings
ja: 設定

en: Settings
ja: 設定

en: Shadow
ja: 影

en: Show Onboard when the dialog to unlock the screen appears; this way Onboard can be used for example to enter the password to dismiss the screensaver when it is set to ask for it.
ja: 画面のロックを解除するためのダイアログが表示されたときにOnboardを表示します。これにより、スクリーンセーバーの解除にパスワードが必要となるよう設定されている場合に、Onboard を使ってパスワードを入力することができます。

en: Show Onboard when there is a recognized text window in focus. Requires Gnome Accessibility.
ja: フォーカスされたテキストウィンドウがあるときにOnboardを表示します。ただしGnomeアクセシビリティを必要とします。

en: Show _suggestions
ja: 提案を表示する(_S)

en: Show _tooltips
ja: ツールチップを表示(_T)

en: Show a button for language selection.
ja: 言語選択のボタンを表示する

en: Show a floating icon on the desktop when Onboard is hidden. A click on the icon makes Onboard reappear.
ja: Onboard が隠れている時にフローティングアイコンを表示します。アイコンをクリックすると Onboard が表示されます。

en: Show always on visible _workspace
ja: 表示中のワークスペースに常に表示(_W)

en: Show button to pause learning
ja: 学習を一時停止するボタンを表示する

en: Show characters reachable with or without the shift key.
ja: Shift キーの有無に関係なく文字を表示

en: Show floating _icon when Onboard is hidden
ja: Onboard が隠れている時にフローティングアイコンを表示(_I)

en: Show label popups
ja: ラベルポップアップの表示

en: Show label popups above pressed keys.
ja: 押されたキーの上にラベルポップアップを表示します。

en: Show lan_guage switcher
ja: 言語切替えを表示する(_G)

en: Show secondary labels
ja: 第二ラベルの表示

en: Show spelling suggestions
ja: スペルの提案を表示する

en: Show the desktop through the gaps between keys.
ja: キーとキーの間にデスクトップを表示します。

en: Show the status item. A click on that icon hides or shows Onboard.
ja: 状態アイテムを表示します。アイコンをクリックして Onboard を隠したり表示させたりできます。

en: Show tooltips for the keyboard&apos;s buttons.
ja: キーボードのボタンにツールチップを表示します。

en: Show tooltips for the keyboard's buttons.
ja: キーボードのボタンにツールチップを表示します。

en: Show when _unlocking the screen
ja: 画面のロック解除時に表示(_U)

en: Show window _decoration
ja: ウィンドウの装飾を表示(_D)

en: Show window caption and frame.
ja: ウィンドウのタイトルとフレームを表示します。

en: Show/Hide options
ja: オプションを表示/非表示

en: Shrink the available space for maximized windows.
ja: 最大化されたウィンドウの表示スペースを縮小する

en: Shrink workarea
ja: ワークエリアを縮小する

en: Silently fail to start in the given desktop environments. DESKTOPS is a comma-separated list of XDG desktop names, e.g. GNOME for GNOME Shell.
ja: 指定のデスクトップ環境で起動しないようにする。DESKTOPSには、XDGのデスクトップ名をコンマ区切りのリストで指定する。 例えばGNOME Shellの場合はGNOME。

en: Skull and crossbones
ja: どくろと大腿骨

en: Smiling face
ja: 笑顔

en: Smiling face with halo
ja: 頭上に輪がある笑顔

en: Smiling face with heart-shaped eyes
ja: 目がハートの笑顔

en: Smiling face with horns
ja: 頭にツノの生えた笑顔

en: Smiling face with open mouth and smiling eyes
ja: 口を開けて目が笑っている笑顔

en: Smiling face with smiling eyes
ja: 目が笑っている笑顔

en: Smiling face with sunglasses
ja: サングラスをかけた笑顔

en: Smirking face
ja: にやついている笑顔

en: Snippet %d is already in use.
ja: スニペット%dはすでに使われています。

en: Snippet Text
ja: スニペットテキスト

en: Snippet {}
ja: スニペット {}

en: Snippets
ja: スニペット

en: Snippets are pieces of text which are entered when the corresponding button in Onboard is pressed.
ja: スニペットとは、Onboard で該当するボタンが押された時に入力されるひとまとまりのテキストです。

en: Special Characters
ja: 特殊文字

en: Spell-check backend:
ja: スペルチェックのバックエンド:

en: Start Onboard _hidden
ja: Onboard を隠した状態で起動(_H)

en: Start Onboard hidden.
ja: Onboard を隠した状態で起動します。

en: Start in XEmbed mode, e.g. for gnome-screensaver
ja: 例えばgnome-screensaver用に、XEmbedモードで起動する

en: Step
ja: ステップ

en: Step _only during switch down
ja: スイッチが押されている時のみステップ(_O)

en: Step scan for 2 switches
ja: 2スイッチでステップスキャン

en: Swap the scan actions after every key activation. The Step action will become the Activate action and vice versa.
ja: キー確定後にスキャンアクションを切り替えます。ステップは確定になり、 確定はステップになります。

en: System defaults: Invalid enum value for key '{}' in section '{}': {}
ja: システムのデフォルト: キー'{}' に対する無効な列挙型(セクション'{}'): {}

en: System defaults: Invalid value for key '{}' in section '{}'
      {}
ja: システムデフォルト: '{}'のセクションにおいて'{}'のキーに対して無効な値です
      {}

en: System defaults: Unknown key '{}' in section '{}'
ja: システムデフォルト: '{}'のセクションにおいて'{}'は不明なキーです

en: System settings not found ({}): {}
ja: システム設定は見つかりませんでした({}): {}

en: The number of keys the scanner steps back before moving forward again.
ja: 再び前方へ移動を開始する前にさかのぼるキーの数を指定します。

en: The number of times the scanner cycles through the entire keyboard before it stops.
ja: 停止するまでにキーボード全体をスキャンする回数です。

en: The selected device should not control the system mouse cursor or the keyboard caret.
ja: 選択したデバイスがマウスカーソルもしくはキーボードキャレットを操作すべきでない時に設定します。

en: The spell check engine to use.
ja: 使用するスペルチェックエンジンです。

en: The time the scanner rests on a key  while moving backwards. (in seconds)
ja: キーやグループが後方に移動するまでの待ち時間（単位：秒）

en: The time the scanner rests on a key  while progressing forward. (in seconds)
ja: キーが次に移動するまでの待ち時間（単位：秒）

en: The time the scanner rests on a key or group before moving to the next. (in seconds)
ja: 次のキーやグループに移動するまでの待ち時間（単位：秒）を指定します。

en: Theme
ja: テーマ

en: Theme file (.theme) or name
ja: テーマファイル(.theme)もしくはテーマ名

en: This theme file already exists.
    '{filename}'
    
    Overwrite it?
ja: このテーマファイルはすでに存在します。
    '{filename}'
    
    上書きしますか？

en: Time in seconds before a click is triggered.
ja: 実際にクリックが行われるまでの秒数。

en: Tired face
ja: 疲れた顔

en: Toggle click helpers
ja: クリックしてヘルパーを切り替える

en: Top
ja: 上

en: Transparency
ja: 透明度

en: Transparency of the keyboard background
ja: キーボードの背景の透明度

en: Transparency of the whole keyboard window. Requires compositing.
ja: キーボードウィンドウ全体の透明度。コンポジットが必要です。

en: Transparency when the pointer leaves the keyboard. Requires compositing.
ja: ポインターがキーボードから離れた時の透明度。コンポジットが必要です。

en: Try harder to keep Onboard above anything on-screen.
ja: Onboard をできる限り画面上のすべてのウィンドウより上に表示します。

en: Typing Assistance
ja: 入力支援

en: Ubuntu Logo
ja: Ubuntu ロゴ

en: Umbrella
ja: 傘（Umbrella）

en: Unable to read theme '{}'
ja: テーマファイル '{}' を読み込むことができません

en: Unamused face
ja: 不快そうな顔

en: Universal Access
ja: ユニバーサルアクセス

en: Up
ja: 上

en: Use device
ja: デバイスを使う

en: Victory hand
ja: Vサイン

en: Weary face
ja: 疲れ切った顔

en: When Inactive
ja: 非アクティブ時

en: White club suit
ja: クラブ(白)

en: White diamond suit
ja: ダイヤ(白)

en: White heart suit
ja: ハート(白)

en: White spade suit
ja: スペード(白)

en: White star
ja: 白星

en: White sun with rays
ja: 光線の出ている白い太陽

en: White telephone
ja: 白電話

en: Wind_ow:
ja: ウィンドウ(_O):

en: Window
ja: ウィンドウ

en: Window options
ja: ウィンドウオプション

en: Window size, widthxheight
ja: 「幅x高さ」で指定するウィンドウサイズ

en: Window x position
ja: ウィンドウのX座標

en: Window y position
ja: ウィンドウのY座標

en: Winking face
ja: ウインクしている顔

en: Word Suggestions
ja: 単語の提案

en: Words typed while this button is pressed won't be remembered.
ja: このボタンが押されている間に入力された単語は記録されていません。

en: Yin yang
ja: 陰陽

en: _Alternate switch actions
ja: 拡張スイッチアクション(_A)

en: _Angle:
ja: 角度(_A):

en: _Attributes:
ja: スタイル属性(_A):

en: _Auto-show when editing text
ja: テキスト編集時に自動的に表示(_A)

en: _Background:
ja: 背景(_B):

en: _Backtrack interval:
ja: さかのぼる間隔(_B):

en: _Border:
ja: 縁(_B):

en: _Button label:
ja: ボタンラベル(_B):

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Delay:
ja: 遅延(_D):

en: _Font:
ja: フォント(_F):

en: _Force window to top
ja: ウィンドウを強制的に前面に表示(_F)

en: _Forward interval:
ja: 前方の間隔(_F):

en: _Hide Onboard
ja: Onboard を非表示に(_H)

en: _Input event source:
ja: 入力イベントソース(_I):

en: _Key:
ja: キー(_K):

en: _Learn from typed text
ja: 入力されたテキストから学習(_L)

en: _Long press action:
ja: 長押したときのアクション(_L):

en: _Motion threshold:
ja: ジェスチャーのしきい値(_M):

en: _No background
ja: 背景なし(_N)

en: _Quit
ja: 終了(_Q):

en: _Save snippet
ja: 保存(_S)

en: _Select an input device:
ja: 入力デバイスを選んでください(_S):

en: _Show Onboard
ja: Onboard を表示(_S)

en: _Show status icon
ja: ステータスアイコンを表示(_S)

en: _Step interval:
ja: ステップする間隔(_S):

en: _Strength:
ja: 濃さ(_S):

en: _Style:
ja: スタイル(_S):

en: _Super key:
ja: Superキー(_S):

en: _Touch input:
ja: タッチ入力(_T):

en: _Use this device only for scanning
ja: このデバイスをスキャンにのみ使用する(_U)

en: after
ja: に設定する (

en: color scheme '{filename}' does not exist
ja: カラースキーム '{filename}' は存在しません

en: copy_layouts failed, unsupported layout format '{}'.
ja: コピーレイアウトは、サポートされていないレイアウト形式''{}'に失敗しました。(_L)

en: copying layout '{}' to '{}'
ja: '{}'を'{}'のレイアウトにコピーする

en: copying svg file '{}' to '{}'
ja: SVGファイル{}'を'{}' にコピーする

en: failed to create directory '{}': {}
ja: ディレクトリの作成に失敗しました '{}': {}

en: failed to find {description} '{filename}'
ja: {description} '{filename}'が見つかりません

en: failed to migrate user directory.
ja: 辞書の移行に失敗しました。

en: gsettings schema for '{}' is not installed
ja: '{}'のgsettingsスキーマがインストールされていません

en: layout '{filename}' does not exist
ja: レイアウトファイル '{filename}' は存在しません。

en: multi-touch
ja: マルチタッチ

en: no window transparency available; screen doesn't support alpha channels
ja: 画面がアルファチャンネルに対応していないため、透過ウィンドウは利用できません。

en: none
ja: なし

en: seconds
ja: 秒後)

en: single-touch
ja: シングルタッチ

en: theme '{filename}' does not exist
ja: テーマファイル '{filename}' は存在しません。

en: unable to locate '{filename}', loading default {description} instead
ja: '{filename}'を見つけることができません、デフォルトの{description}を読み込んでいます。

en: {description} '{filename}' not found yet, retrying in default paths
ja: {description} '{filename}'が見つかりません、デフォルトのパスで再試行しています。

en: {description} '{filepath}' found.
ja: {description} '{filepath}'が見つかりました。
