iso_639-3 - en to it translation catalogue (2732 entries)

en: Abai Sungai
it: Abai sungai

en: Abellen Ayta
it: Abellen ayta

en: Abnaki, Eastern
it: orientale, Abnaki

en: Abnaki, Western
it: occidentale, Abnaki

en: Abu' Arapesh
it: Abu' arapesh

en: Acatepec Me'phaa
it: Me'phaa acatepec

en: Acipa, Eastern
it: occidentale, Acipa

en: Adamawa Fulfulde
it: Fulfulde adamawa

en: Adamorobe Sign Language
it: Adamorobe (linguaggio dei segni)

en: Adiwasi Garasia
it: Garasia adiwasi

en: Afghan Sign Language
it: Pasthu (linguaggio dei segni)

en: Afro-Seminole Creole
it: Creolo afro-seminole

en: Agta, Alabat Island
it: dell'Isola Alabat, Agta

en: Agta, Casiguran Dumagat
it: casiguran dumagat, Agta

en: Agta, Central Cagayan
it: Cagayan centrale, Agta

en: Agta, Dicamay
it: dicamay, Agta

en: Agta, Dupaninan
it: dupaninan, Agta

en: Agta, Isarog
it: isarog, Agta

en: Agta, Mt. Iraya
it: Mt. Iraya, Agta

en: Agta, Mt. Iriga
it: Mt. Iriga, Agta

en: Agta, Pahanan
it: panang, Agta

en: Agta, Umiray Dumaget
it: umiray dumaget, Agta

en: Agta, Villa Viciosa
it: Villa Viciosa, Agta

en: Ainu (China)
it: Ainu (Cina)

en: Ainu (Japan)
it: Ainu (Giappone)

en: Aizi, Aproumu
it: aproumu, Aizi

en: Aizi, Mobumrin
it: mobumrin, Aizi

en: Aizi, Tiagbamrin
it: tiagbamrin, Aizi

en: Ajyíninka Apurucayali
it: Ajyíninka apurucayali

en: Akkadian
it: Accadico

en: Akkala Sami
it: Sami akkala

en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
it: Al-Sayyid beduino (linguaggio dei segni)

en: Alaba-K’abeena
it: Alaba-K'abeena

en: Alabat Island Agta
it: Agta dell'Isola Alabat

en: Albanian
it: Albanese

en: Albanian Sign Language
it: Albanese (linguaggio dei segni)

en: Albanian, Arbëreshë
it: arbëreshë, Albanese

en: Albanian, Arvanitika
it: arvanitika, Albanese

en: Albanian, Gheg
it: gheg, Albanese

en: Albanian, Tosk
it: tosk, Albanese

en: Alcozauca Mixtec
it: Mixtec alcozauca

en: Aleut, Mednyj
it: Mednyj Aleut

en: Algerian Arabic
it: Arabo algerino

en: Algerian Saharan Arabic
it: Arabo algerino del Sahara

en: Algerian Sign Language
it: Algerino (linguaggio dei segni)

en: Algonquian, Carolina
it: caroliniano, Algonquian

en: Alo Phola
it: Phola alo

en: Aloápam Zapotec
it: Zapoteco aloápam

en: Alta, Northern
it: settentrionale, Alta

en: Alta, Southern
it: meridionale, Alta

en: Altai, Northern
it: settentrionale, Altai

en: Altai, Southern
it: meridionale, Altai

en: Alu Kurumba
it: Kurumba alu

en: Ama (Papua New Guinea)
it: Ama (Papua Nuova Guinea)

en: Amami-Oshima, Northern
it: Amami-Oshima settentrionale

en: Amami-Oshima, Southern
it: meridionale, Amami-Oshima

en: Amatlán Zapotec
it: Zapoteco amatlán

en: Amba (Solomon Islands)
it: Amba (Isole Salomone)

en: Ambae, East
it: Ambae dell'Est

en: Ambae, West
it: Ambae dell'Ovest

en: Ambala Ayta
it: Ambala ayta

en: Ambonese Malay
it: Ambonese malay

en: Ambrym, North
it: Ambrym del Nord

en: Ambrym, Southeast
it: del Sudest, Ambrym

en: Amdo Tibetan
it: Tibetano dell'Ambdo

en: American Sign Language
it: Americano (linguaggio dei segni)

en: Amganad Ifugao
it: Ifugao amganad

en: Amharic
it: Amarico

en: Amis, Nataoran
it: nataoran, Amis

en: Ampari Dogon
it: Dongon ampari

en: Amri Karbi
it: Karbi amri

en: Amuzgo, Guerrero
it: guerrero, Amuzgo

en: Amuzgo, Ipalapa
it: ipalapa, Amuzgo

en: Amuzgo, San Pedro Amuzgos
it: San Pedro Amuzgos, Amuzgo

en: Ana Tinga Dogon
it: Dogon ana tinga

en: Ancient Greek (to 1453)
it: Greco antico (fino al 1453)

en: Ancient Hebrew
it: Ebraico antico

en: Ancient Macedonian
it: Macedone antico

en: Ancient North Arabian
it: Arabo antico del Nord

en: Ancient Zapotec
it: Zapoteco antico

en: Andalusian Arabic
it: Arabo dell'Andalusia

en: Andaman Creole Hindi
it: Creolo hindi andaman

en: Aneme Wake
it: Aneme wake

en: Angal Enen
it: Angal enen

en: Angal Heneng
it: Angal heneng

en: Angguruk Yali
it: Yali angguruk

en: Anglo-Norman
it: Anglo-normanno

en: Angosturas Tunebo
it: Tunebo angosturas

en: Ani Phowa
it: Phowa ani

en: Antankarana Malagasy
it: Malagasy antankarana

en: Antigua and Barbuda Creole English
it: Creolo inglese di Antigua e Barbuda

en: Anu-Hkongso Chin
it: Chin anu-hkongso

en: Anyin Morofo
it: Anyin morofo

en: Apache, Jicarilla
it: jicarilla, Apache

en: Apache, Kiowa
it: kiowa, Apache

en: Apache, Lipan
it: lipan, Apache

en: Apache, Mescalero-Chiricahua
it: mescalero-chiricahua, Apache

en: Apache, Western
it: occidentale, Apache

en: Aproumu Aizi
it: Aizi aproumu

en: Arabic
it: Arabo

en: Arabic, Algerian
it: algerino, Arabo

en: Arabic, Algerian Saharan
it: algerino del Sahara, Arabo

en: Arabic, Andalusian
it: dell'Andalusia, Arabo

en: Arabic, Baharna
it: baharna, Arabo

en: Arabic, Chadian
it: chadian, Arabo

en: Arabic, Cypriot
it: cipriota, Arabo

en: Arabic, Dhofari
it: dhofari, Arabo

en: Arabic, Eastern Egyptian Bedawi
it: egiziano orientale bedawi, Arabo

en: Arabic, Egyptian
it: egiziano, Arabo

en: Arabic, Gulf
it: del Golfo, Arabo

en: Arabic, Hadrami
it: hadrami, Arabo

en: Arabic, Hijazi
it: hijazi, Arabo

en: Arabic, Judeo-Iraqi
it: giudeo-iracheno, Arabo

en: Arabic, Judeo-Moroccan
it: giudeo-marocchino, Arabo

en: Arabic, Judeo-Tripolitanian
it: giudeo-tripolitanico, Arabo

en: Arabic, Judeo-Tunisian
it: giudeo-tunisino, Arabo

en: Arabic, Judeo-Yemeni
it: giudeo-yemenita, Arabo

en: Arabic, Libyan
it: libico, Arabo

en: Arabic, Mesopotamian
it: mesopotamico, Arabo

en: Arabic, Moroccan
it: marocchino, Arabo

en: Arabic, Najdi
it: najdi, Arabo

en: Arabic, North Levantine
it: levantino settentrionale, Arabo

en: Arabic, North Mesopotamian
it: mesopotamico del Nord, Arabo

en: Arabic, Omani
it: omani, Arabo

en: Arabic, Saidi
it: saidi, Arabo

en: Arabic, Sanaani
it: sanaani, Arabo

en: Arabic, Shihhi
it: shihhi, Arabo

en: Arabic, Siculo
it: siculo, Arabo

en: Arabic, South Levantine
it: levantino meridionale, Arabo

en: Arabic, Standard
it: standard, Arabo

en: Arabic, Sudanese
it: sudanese, Arabo

en: Arabic, Ta'izzi-Adeni
it: ta'izzi-adeni, Arabo

en: Arabic, Tajiki
it: tagico, Arabo

en: Arabic, Tunisian
it: tunisino, Arabo

en: Arabic, Uzbeki
it: uzbeko, Arabo

en: Aramaic, Jewish Babylonian (ca. 200-1200 CE)
it: ebraico babilonese (ca. 200-1200 e.v.), Aramaico

en: Aramaic, Jewish Palestinian
it: ebraico palestinese, Aramaico

en: Aramaic, Official (700-300 BCE)
it: ufficiale (700-300 p.e.v.), Aramaico

en: Aramaic, Samaritan
it: Aramaico samaritano

en: Aranama-Tamique
it: Aranama-tamique

en: Aranda, Lower Southern
it: meridionale inferiore, Aranda

en: Arapesh, Abu'
it: arapesh, Abu'

en: Arapesh, Bumbita
it: bumbita, Arapesh

en: Arbëreshë Albanian
it: Albanese arbëreshë

en: Argentine Sign Language
it: Argentino (linguaggio dei segni)

en: Armenian
it: armeno

en: Armenian Sign Language
it: Armeno (linguaggio dei segni)

en: Armenian, Classical
it: classico, Armeno

en: Armenian, Middle
it: centrale, Armeno

en: Arop-Lokep
it: Arop-Lukep

en: Arrarnta, Western
it: occidentale, Arranta

en: Arrernte, Eastern
it: orientale, Arrernet

en: Aruá (Amazonas State)
it: Aruá (Stato di Amazonas)

en: Aruá (Rodonia State)
it: Aruá (Stato di Rodonia)

en: Arvanitika Albanian
it: Albanese arvanitika

en: Arára, Mato Grosso
it: Mato Grosso, Arára

en: Arára, Pará
it: arára, Pará

en: Asho Chin
it: Chin asho

en: Ashéninka Pajonal
it: Pajonal ashéninka

en: Ashéninka Perené
it: Ashéninka perené

en: Ashéninka, Pichis
it: pichis, Ashéninka

en: Ashéninka, South Ucayali
it: Ucayali del Sud, Ashéninka

en: Ashéninka, Ucayali-Yurúa
it: ucayali-yurúa, Ashéninka

en: Asmat, Casuarina Coast
it: Costa Casuarina, Asmat

en: Asmat, Central
it: centrale, Asmat

en: Asmat, North
it: Asmat del Nord

en: Asmat, Yaosakor
it: yaosakor, Asmat

en: Assyrian Neo-Aramaic
it: Neo-aramaico assiro

en: Asturian
it: Asturiano

en: Asunción Mixtepec Zapotec
it: Zapoteco di Asunción Mixtepec

en: Asurini, Tocantins
it: tocantins, Asurini

en: Asuriní, Xingú
it: xingú, Asuriní

en: Ata Manobo
it: Manobo ata

en: Atta, Faire
it: faire, Atta

en: Atta, Pamplona
it: pamplona, Atta

en: Atta, Pudtol
it: pudtol, Atta

en: Austral
it: Australe

en: Australian Aborigines Sign Language
it: Australiano aborigeno (linguaggio dei segni)

en: Australian Sign Language
it: Australiano (linguaggio dei segni)

en: Austrian Sign Language
it: Austriaco (linguaggio dei segni)

en: Avar, Old
it: Avar antico

en: Avaric
it: Avarico

en: Avestan
it: Avestano

en: Awa (China)
it: Awa (Cina)

en: Awa (Papua New Guinea)
it: Awa (Papua Nuova Guinea)

en: Awyu, Asue
it: Awyu (Asue)

en: Awyu, Central
it: centrale, Awyu

en: Awyu, Edera
it: edera, Awyu

en: Awyu, Jair
it: jair, Awyu

en: Awyu, North
it: del Nord, Awyu

en: Awyu, South
it: del Sud, Awyu

en: Axi Yi
it: Yi axi

en: Ayautla Mazatec
it: Mazatec ayautla

en: Ayerrerenge
it: Arrernte

en: Ayi (Papua New Guinea)
it: Ayi (Papua Nuova Guinea)

en: Ayizo Gbe
it: Gbe ayizo

en: Aymara, Central
it: centrale, Aymara

en: Aymara, Southern
it: meridionale, Aymara

en: Ayoquesco Zapotec
it: Zapoteco ayoquesco

en: Ayta, Abellen
it: ayta, Abellen

en: Ayta, Ambala
it: ayta, Ambala

en: Ayta, Mag-Indi
it: mag-indi, Ayta

en: Ayta, Mag-antsi
it: Ayta (Mag-Indi)

en: Ayta, Magbukun
it: magbukun, Ayta

en: Ayta, Sorsogon
it: sorsogon, Ayta

en: Ayta, Tayabas
it: tayabas, Ayta

en: Azerbaijani
it: Azerbaijano

en: Azerbaijani, North
it: settentrionale, Azerbaijano

en: Azerbaijani, South
it: meridionale, Azerbaijano

en: Azoyú Me'phaa
it: Me'phaa azoyú

en: Babalia Creole Arabic
it: Creolo arabo babalia

en: Babar, North
it: del Nord, Babar

en: Babar, Southeast
it: del Sud-Est, Babar

en: Bacanese Malay
it: Malese bacanese

en: Baga Kaloum
it: Baga kaloum

en: Baga Koga
it: Baga koga

en: Baga Manduri
it: Manduri baga

en: Baga Sitemu
it: Baga sitemu

en: Baga Sobané
it: Baga sobané

en: Bagirmi Fulfulde
it: Fulfulde bagirmi

en: Baha Buyang
it: Buyang baha

en: Bahamas Creole English
it: Creolo inglese delle Bahamas

en: Baharna Arabic
it: Arabo baharna

en: Bai, Central
it: centrale, Bai

en: Bai, Southern
it: meridionale, Bai

en: Baissa Fali
it: Fali baissa

en: Bajau, Indonesian
it: indonesiano, Bajau

en: Bajau, West Coast
it: della costa occidentale, Bajau

en: Baka (Cameroon)
it: Baka (Camerun)

en: Bali (Democratic Republic of Congo)
it: Bali (Repubblica democratica del Congo)

en: Balkan Gagauz Turkish
it: Turco gagauz balcano

en: Balochi, Eastern
it: orientale, Balochi

en: Balochi, Southern
it: meridionale, Balochi

en: Balochi, Western
it: occidentale, Balochi

en: Bamako Sign Language
it: Bamako (linguaggio dei segni)

en: Ban Khor Sign Language
it: Ban khor (linguaggio dei segni)

en: Banao Itneg
it: Itneg banao

en: Banda Malay
it: Malay banda

en: Banda, Mid-Southern
it: centro meridionale, Banda

en: Banda, South Central
it: Banda centro meridionale

en: Banda, Togbo-Vara
it: togbo-vara, Banda

en: Banda, West Central
it: centro occidentale, Banda

en: Banda-Bambari
it: Banda-bambari

en: Banda-Mbrès
it: Banda-mbrès

en: Banda-Ndélé
it: Banda-ndélé

en: Banda-Yangere
it: Banda-yangere

en: Bankan Tey Dogon
it: Dogon bankan tey

en: Bara Malagasy
it: Malagasy bara

en: Barclayville Grebo
it: Grebo Barclayville

en: Bareli, Palya
it: palya, areli

en: Bareli, Pauri
it: pauri, Bareli

en: Bareli, Rathwi
it: rathwi, Bareli

en: Barro Negro Tunebo
it: Tunebo Barro Negro

en: Barzani Jewish Neo-Aramaic
it: Neo-aramaico barzani giudeo

en: Basa (Cameroon)
it: Basa (Camerun)

en: Basque
it: Basco

en: Batad Ifugao
it: Ifugao batad

en: Batak Alas-Kluet
it: Batak alas-kluet

en: Batak Angkola
it: Angola batak

en: Batak Dairi
it: Batak dairi

en: Batak Karo
it: Batak karo

en: Batak Mandailing
it: Batak mandailing

en: Batak Simalungun
it: Batak simalungun

en: Bati (Cameroon)
it: Bati (Camerun)

en: Bau Bidayuh
it: Bidayuh bau

en: Bavarian
it: Bavarese

en: Bawm Chin
it: Chin bawm

en: Belanda Bor
it: Bor belanda

en: Belanda Viri
it: Belanda viri

en: Belarusian
it: Bielorusso

en: Beli (Papua New Guinea)
it: Beli (Papua nuova Guinea)

en: Belize Kriol English
it: Inglese kriol del Belize

en: Bella Coola
it: Bella coola

en: Ben Tey Dogon
it: Dogon Ben Tey

en: Bengali
it: Bengalese

en: Bengkala Sign Language
it: Bengalese (linguaggio dei segni)

en: Berau Malay
it: Malese berau

en: Berawan, Central
it: centrale, Berawan

en: Berawan, East
it: dell'Est, Berawan

en: Berawan, West
it: dell'Ovest, Berawan

en: Berbice Creole Dutch
it: Creolo olandese berbice

en: Betta Kurumba
it: Kurumba betta

en: Bhil, Sindhi
it: Bhil sindhi

en: Bhoti, Spiti
it: spiti, Bhoti

en: Bhoti, Stod
it: Bhoti stod

en: Bian Marind
it: Marind bian

en: Biao Mon
it: Biao mon

en: Biao-Jiao Mien
it: Mien biao-jiao

en: Biatah Bidayuh
it: Bidayuh biatah

en: Bidayuh, Bau
it: bau, Bidayuh

en: Bidayuh, Biatah
it: biatah, Bidayuh

en: Bidayuh, Bukar-Sadung
it: Bidayuh (Bukar-Sadung)

en: Bidayuh, Tringgus-Sembaan
it: Tringgus-Sembaan, Bidayuh

en: Bikol
it: Bicol

en: Bikol, Buhi'non
it: Buhi'non, Bicol

en: Bikol, Central
it: centrale, Bicol

en: Bikol, Libon
it: Bicol (Libon)

en: Bikol, Miraya
it: Bicol (Miraya)

en: Bikol, Northern Catanduanes
it: Catanduanes settentrionale, Bicolano

en: Bikol, Rinconada
it: rinconada, Bikol

en: Bikol, Southern Catanduanes
it: catanduanes meridionale, Bicol

en: Bikol, West Albay
it: Albay Ovest, Bicol

en: Bilma Kanuri
it: Kanuri bilma

en: Bina (Papua New Guinea)
it: Bina (Papua Nuova Guinea)

en: Binongan Itneg
it: Itneg binongan

en: Binukidnon, Northern
it: Binukidnon settentrionale

en: Binukidnon, Southern
it: Binukidnon meridionale

en: Birifor, Malba
it: malba, Birifor

en: Birifor, Southern
it: meridionale, Birifor

en: Bisaya, Brunei
it: del Brunei, Bisaya

en: Bisaya, Sabah
it: sabah, Bisaya

en: Bislama
it: bislama

en: Blaan, Koronadal
it: koronadal, Blaan

en: Blaan, Sarangani
it: sarangani, Blaan

en: Bo (Papua New Guinea)
it: Bo (Papua Nuova Guinea)

en: Bobo Madaré, Northern
it: settentrionale, Bobo madaré

en: Bobo Madaré, Southern
it: meridionale, Bobo madaré

en: Bodo (Central African Republic)
it: Bodo (Repubblica centro africana)

en: Bodo Gadaba
it: Gadaba bodo

en: Bodo Parja
it: Bodo parja

en: Bohtan Neo-Aramaic
it: Neo-aramaico bohtan

en: Boko (Democratic Republic of Congo)
it: Boko (Replubblica democratica del Congo)

en: Bolivian Sign Language
it: Boliviano (linguaggio dei segni)

en: Bondum Dom Dogon
it: Dogon bondum dom

en: Bontok, Central
it: Bontok centrale

en: Bontok, Eastern
it: orientale, Bontok

en: Bontok, Northern
it: Bontok settentrionale

en: Bontok, Southern
it: Bontok meridionale

en: Bontok, Southwestern
it: sudoccidentale, Bontok

en: Bor, Belanda
it: belanda, Bor

en: Borana-Arsi-Guji Oromo
it: Oromo borana-arsi-guji

en: Borgu Fulfulde
it: Fulfulde borgu

en: Boro (Ethiopia)
it: Boro (Etiopia)

en: Borôro
it: Bororo

en: Bosnian
it: Bosniaco

en: Bozo, Jenaama
it: Bozo (Jenaama)

en: Bozo, Kɛlɛngaxo
it: kɛlɛngaxo, Bozo

en: Bozo, Tiemacèwè
it: tiemacèwè, Bozo

en: Bozo, Tiéyaxo
it: tiéyaxo, Bozo

en: Braj
it: braj

en: Brazilian Sign Language
it: Brasiliano (linguaggio dei segni)

en: Breton
it: Bretone

en: Breton, Middle
it: medio, Bretone

en: Breton, Old
it: Bretone antico

en: British Sign Language
it: Britannico (linguaggio dei segni)

en: Broome Pearling Lugger Pidgin
it: Broome pearling lugger pidgin

en: Bru, Eastern
it: orientale, Bru

en: Bru, Western
it: occidentale, Bru

en: Brunei Bisaya
it: Bisaya del Brunei

en: Bu-Nao Bunu
it: Bunu bu-nao

en: Bualkhaw Chin
it: Chin bualkhaw

en: Buang, Mangga
it: Buang (Mangga)

en: Buang, Mapos
it: mapos, Buang

en: Budeh Stieng
it: Stieng budeh

en: Budong-Budong
it: Budong-budong

en: Buhi'non Bikol
it: Bicol Buhi'non

en: Bukit Malay
it: Malese bukit

en: Bulgarian
it: Bulgaro

en: Bulgarian Sign Language
it: Bulgaro (linguaggio dei segni)

en: Bullom So
it: Bullom so

en: Bulo Stieng
it: Stieng bulo

en: Bulu (Cameroon)
it: Bulu (Camerun)

en: Bulu (Papua New Guinea)
it: Bulu (Papua Nuova Guinea)

en: Bumbita Arapesh
it: Arapesh bumbita

en: Bunoge Dogon
it: Dogon bunoge

en: Bunu, Bu-Nao
it: bu-nao, Bunu

en: Bunu, Jiongnai
it: Bunu (Jiongnai)

en: Bunu, Wunai
it: wunai, Bunu

en: Bunu, Younuo
it: younuo, Bunu

en: Burdekin, Lower
it: inferiore, Burdekin

en: Buriat, China
it: della Cina, Buriat

en: Buriat, Mongolia
it: della Mongolia, Buriat

en: Buriat, Russia
it: della Russia, Buriat

en: Burmese, Old
it: Burmese antico

en: Busang Kayan
it: Kayan busang

en: Butmas-Tur
it: Butmas-tur

en: Buyang, Baha
it: baha, Buyang

en: Buyang, E'ma
it: e'ma, Buyang

en: Buyang, Langnian
it: langnian, Buyang

en: Buyuan Jinuo
it: Jinuo buyuan

en: Bwamu, Cwi
it: cwi. Bwamu

en: Bwamu, Láá Láá
it: láá láá, Bwamu

en: Bwe Karen
it: Karen bwe

en: Bädi Kanum
it: Kanum bädi

en: Béte, Guiberoua
it: guiberoua, Béte

en: Bété, Daloa
it: daloa, Bété

en: Bété, Gagnoa
it: gagnoa, Bété

en: Caddo
it: caddo

en: Cafundo Creole
it: Creolo cafundo

en: Cajonos Zapotec
it: Zapoteco cajonos

en: Cajun French
it: Francese cajun

en: Cakchiquel-Quiché Mixed Language
it: Lingua mista cakchiquel-quiché

en: Cakfem-Mushere
it: Cakfem-mushere

en: Calamian Tagbanwa
it: Tagbanwa calamian

en: Cameroon Pidgin
it: Pidgin del Camerun

en: Campidanese Sardinian
it: Sardo campidanese

en: Cao Lan
it: Cao lan

en: Cao Miao
it: Cao miao

en: Cappadocian Greek
it: Greco della Cappadocia

en: Car Nicobarese
it: Nicobarese car

en: Carib, Galibi
it: galibi, Carib

en: Carib, Island
it: isola, Carib

en: Caribbean Hindustani
it: Hindustani caraibico

en: Caribbean Javanese
it: Javanese caraibico

en: Carolina Algonquian
it: Caroliniano algonquian

en: Carolinian
it: Caroliniano

en: Carrier, Southern
it: meridionale, Carrier

en: Casiguran Dumagat Agta
it: Agta casiguran dumagat

en: Casuarina Coast Asmat
it: Asmat della Costa Casuarina

en: Catalan
it: Catalano

en: Catalan Sign Language
it: Catalano (linguaggio dei segni)

en: Central Asmat
it: Asmat centrale

en: Central Atlas Tamazight
it: Tamazight Atlas centrale

en: Central Awyu
it: Awyu centrale

en: Central Aymara
it: Aymara centrale

en: Central Bai
it: Bai centrale

en: Central Berawan
it: Berawan centrale

en: Central Bikol
it: Bicol centrale

en: Central Cagayan Agta
it: Agta Cagayan centrale

en: Central Grebo
it: Grebo centrale

en: Central Hongshuihe Zhuang
it: Zhuang Hongshuihe centrale

en: Central Huishui Hmong
it: Hmong huishui centrale

en: Central Khmer
it: Khmer centrale

en: Central Kurdish
it: Curdo centrale

en: Central Mashan Hmong
it: Hmon mashan centrale

en: Central Mnong
it: Mnong centrale

en: Central Sama
it: Sama centrale

en: Central Siberian Yupik
it: Yupik Siberia centrale

en: Central Sierra Miwok
it: Miwok Sierra centrale

en: Central Subanen
it: Subanen centrale

en: Central Tagbanwa
it: Tagbanwa centrale

en: Central Tarahumara
it: Tarahumara centrale

en: Central Tunebo
it: Tunebo centrale

en: Central Yupik
it: Yupik centrale

en: Central-Eastern Niger Fulfulde
it: Fulfulde Nigeria centro occidentale

en: Chadian Arabic
it: Arabo chadian

en: Chadian Sign Language
it: Chadian (linguaggio dei segni)

en: Chagatai
it: Ciagataico

en: Chaldean Neo-Aramaic
it: Neo-aramaico chaldeano

en: Cham, Eastern
it: orientale, Cham

en: Cham, Western
it: occidentale, Cham

en: Chatino, Eastern Highland
it: delle Highland orientali, Chatino

en: Chatino, Nopala
it: nopala, Chatino

en: Chatino, Tataltepec
it: tataltepeco, Chatino

en: Chatino, Western Highland
it: delle Highland occidentali, Chatino

en: Chatino, Zacatepec
it: zacatepec, Chatino

en: Chatino, Zenzontepec
it: zenzontepeco, Chatino

en: Chazumba Mixtec
it: Mixtec chazumba

en: Chechen
it: Ceceno

en: Chehalis, Lower
it: inferiore, Chehalis

en: Chehalis, Upper
it: superiore, Chehalis

en: Cheke Holo
it: Cheke holo

en: Chetti, Wayanad
it: wayanad, Chetti

en: Chiangmai Sign Language
it: Chiangmai (linguaggio dei segni)

en: Chiapanec
it: Chiapaneco

en: Chicahuaxtla Triqui
it: Triqui chicahuaxtla

en: Chichicapan Zapotec
it: Zapoteco chichicapan

en: Chichimeca-Jonaz
it: Chichimeca-jonaz

en: Chicomuceltec
it: Chicomucelteco

en: Chilean Sign Language
it: Cileno (linguaggio dei segni)

en: Chiltepec Chinantec
it: Chinanteco chiltepec

en: Chimalapa Zoque
it: Zoque chimalapa

en: Chin, Anu-Hkongso
it: anu-hkongso, Chin

en: Chin, Asho
it: asho, Chin

en: Chin, Bawm
it: bawm, Chin

en: Chin, Bualkhaw
it: bualkhaw, Chin

en: Chin, Chinbon
it: chinbon, Chin

en: Chin, Daai
it: daai, Chin

en: Chin, Eastern Khumi
it: khumi orientale, Chin

en: Chin, Falam
it: falam, Chin

en: Chin, Kaang
it: kaan, Chin

en: Chin, Khumi
it: khumi, Chin

en: Chin, Laitu
it: laitu, Chin

en: Chin, Lautu
it: lautu, Chin

en: Chin, Mara
it: Chin (Mara)

en: Chin, Matu
it: matu, Chin

en: Chin, Mro-Khimi
it: mro-khimi, Chin

en: Chin, Mün
it: Chin (Mün)

en: Chin, Ngawn
it: ngwan, Chin

en: Chin, Paite
it: Chin (Paite)

en: Chin, Rawngtu
it: rawngtu, Chin

en: Chin, Rungtu
it: Chin (Rungtu)

en: Chin, Senthang
it: Chin (Senthang)

en: Chin, Siyin
it: siyin, Chin

en: Chin, Songlai
it: songlai, Chin

en: Chin, Sumtu
it: sumtu, Chin

en: Chin, Tawr
it: tawr, Chin

en: Chin, Tedim
it: tedim, Chin

en: Chin, Thado
it: thado, Chin

en: Chin, Thaiphum
it: thaiphum, Chin

en: Chin, Zotung
it: zotung, Chin

en: Chin, Zyphe
it: zyphe, Chin

en: China Buriat
it: Buriat della Cina

en: Chinantec, Chiltepec
it: chiltepec, Chinanteco

en: Chinantec, Comaltepec
it: comaltepec, Chinantec

en: Chinantec, Lalana
it: lalana, Chinanteco

en: Chinantec, Lealao
it: lealao, Chinanteco

en: Chinantec, Ojitlán
it: ojitlan, Chinanteco

en: Chinantec, Ozumacín
it: ozumacín, Chinanteco

en: Chinantec, Palantla
it: palantla, Chinanteco

en: Chinantec, Quiotepec
it: quiotepec, Chinanteco

en: Chinantec, Sochiapam
it: sochiapan, Chinanteco

en: Chinantec, Tepetotutla
it: tepetotutla, Chinanteco

en: Chinantec, Tepinapa
it: tepinapa, Chinanteco

en: Chinantec, Tlacoatzintepec
it: tlacoatzintepec, Chinanteco

en: Chinantec, Usila
it: usila, Chinanteco

en: Chinantec, Valle Nacional
it: Valle Nacional, Chinanteco

en: Chinbon Chin
it: Chin chinbon

en: Chinese
it: Cinese

en: Chinese Pidgin English
it: Inglese pidgin cinese

en: Chinese Sign Language
it: Cinese (linguaggio dei segni)

en: Chinese, Gan
it: gan, Cinese

en: Chinese, Hakka
it: hakka, Cinese

en: Chinese, Huizhou
it: huizhou, Cinese

en: Chinese, Jinyu
it: jinyu, Cinese

en: Chinese, Late Middle
it: Cinese tardo antico

en: Chinese, Literary
it: Cinese letterale

en: Chinese, Mandarin
it: mandarino, Cinese

en: Chinese, Min Bei
it: Cinese (Min bei)

en: Chinese, Min Dong
it: min dong, Cinese

en: Chinese, Min Nan
it: Cinese (Min nan)

en: Chinese, Min Zhong
it: min zhong, Cinese

en: Chinese, Old
it: Chinese antico

en: Chinese, Pu-Xian
it: Pu-Xian, Cinese

en: Chinese, Wu
it: wu, Cinese

en: Chinese, Xiang
it: xiang, Cinese

en: Chinese, Yue
it: yue, Cinese

en: Chinook jargon
it: Gergo chinook

en: Chitkuli Kinnauri
it: Kinnauri chitkuli

en: Chittagonian
it: Chittagone

en: Chitwania Tharu
it: Tharu chitwania

en: Choapan Zapotec
it: Zapoteco choapan

en: Chochotec
it: Chochoteco

en: Chontal, Highland Oaxaca
it: dell'altopiano Oaxaca, Chontal

en: Chontal, Lowland Oaxaca
it: lowland oaxaca, Chontal

en: Chontal, Tabasco
it: tabasco, Chontal

en: Chonyi-Dzihana-Kauma
it: Chonyi-dzihana-kauma

en: Chorote, Iyo'wujwa
it: iyo'wujwa, Chorote

en: Chorote, Iyojwa'ja
it: iyojwa'ja, Chorote

en: Chuanqiandian Cluster Miao
it: Miao chuanqiandian cluster

en: Church Slavic
it: Slavo ecclesiastico

en: Ci Gbe
it: Gbe ci

en: Cimbrian
it: Cimbro

en: Cisalpine Gaulish
it: Gaulish cisalpino

en: Citak, Tamnim
it: tamnim, Citak

en: Classical Armenian
it: Armeno classico

en: Classical Mongolian
it: Mongolo classico

en: Classical Syriac
it: Siriaco classico

en: Classical Tibetan
it: Tibetano classico

en: Coast Miwok
it: Miwok coast

en: Coastal Konjo
it: Konjo coastal

en: Coatecas Altas Zapotec
it: Zapoteco coatecas altas

en: Coatlán Zapotec
it: Zapoteco coatlán

en: Cocama-Cocamilla
it: Cocama-cocamilla

en: Cocos Islands Malay
it: Malay delle Isole Cocos

en: Colombian Sign Language
it: Colombiano (linguaggio dei segni)

en: Colonia Tovar German
it: Tedesco colonia Tovar

en: Columbia-Wenatchi
it: Columbia-wenatchi

en: Comaltepec Chinantec
it: Chinantec comaltepec

en: Como Karim
it: Como karim

en: Comorian, Maore
it: maore, Comoriano

en: Comorian, Mwali
it: mwali, Comoriano

en: Comorian, Ndzwani
it: ndzwani, Comoriano

en: Comorian, Ngazidja
it: ngazidja, Comoriano

en: Congo Swahili
it: Swahili del Congo

en: Copainalá Zoque
it: Zoque copainalá

en: Copala Triqui
it: Triqui copala

en: Coptic
it: Copto

en: Cora, El Nayar
it: el nayar, Cora

en: Cora, Santa Teresa
it: Santa Teresa, Cora

en: Cornish, Middle
it: centrale, Cornish

en: Cornish, Old
it: Cornish antico

en: Corsican
it: Corso

en: Costa Rican Sign Language
it: Costa Rica (linguaggio dei segni)

en: Coyutla Totonac
it: Totonac coyutla

en: Cree, Moose
it: moose, Cree

en: Cree, Northern East
it: nordorientale, Cree

en: Cree, Plains
it: plains, Cree

en: Cree, Southern East
it: sudorientale, Cree

en: Cree, Swampy
it: swampy, Cree

en: Cree, Woods
it: woods, Cree

en: Creole Arabic, Babalia
it: babalia, Creolo arabo

en: Creole Arabic, Sudanese
it: Creole Arabic (Sudanese)

en: Creole Dutch, Berbice
it: berbice, Creolo olandese

en: Creole Dutch, Skepi
it: skepi, Creolo olandese

en: Creole English, Antigua and Barbuda
it: di Antigua e Barbuda, Creolo inglese

en: Creole English, Bahamas
it: delle Bahamas, Creolo inglese

en: Creole English, Fernando Po
it: Fernando Po, Creolo inglese

en: Creole English, Grenadian
it: di Grenada, Creolo francese

en: Creole English, Guyanese
it: guianese, Creolo inglese

en: Creole English, Hawai'i
it: Hawaii, Creolo inglese

en: Creole English, Islander
it: Islander, Creolo inglese

en: Creole English, Jamaican
it: giamaicano, Creolo inglese

en: Creole English, Nicaragua
it: del Nicaragua, Creolo inglese

en: Creole English, Sea Island
it: Sea Island, Creolo inglese

en: Creole English, Tobagonian
it: tobagonian, Creolo inglese

en: Creole English, Trinidadian
it: trinidadian, Creolo inglese

en: Creole English, Turks And Caicos
it: Turks e Caicos, Creolo inglese

en: Creole English, Vincentian
it: vincentian, Creolo inglese

en: Creole English, Virgin Islands
it: delle Isole Vergini, Creolo inglese

en: Creole French, Guadeloupean
it: di Guadalupe, Creolo francese

en: Creole French, Guianese
it: della Guiana, Creolo francese

en: Creole French, Karipúna
it: Creolo francese (Karipúna)

en: Creole French, Réunion
it: Creolo francese (Réunion)

en: Creole French, Saint Lucian
it: Creolo francese di Saint Lucian

en: Creole French, San Miguel
it: Creole francese (San Miguel)

en: Creole French, Seselwa
it: seselwa, Creolo francese

en: Creole Hindi, Andaman
it: andaman, Creolo hindi

en: Creole Malay, Malaccan
it: malacca, Creolo malese

en: Creole Malay, Sri Lankan
it: Creolo malese (Sri Lanka)

en: Creole Portuguese, Korlai
it: korlai, Creolo portoghese

en: Creole Portuguese, Malaccan
it: Creolo portoghese (Malaccan)

en: Creole, Afro-Seminole
it: afro-seminole, Creolo

en: Creole, Cafundo
it: cafundo, Creolo

en: Creole, Torres Strait
it: Torres Strait, Creolo

en: Crimean Tatar
it: Tataro crimeo

en: Crioulo, Upper Guinea
it: Crioulo (Guinea superiore)

en: Croatia Sign Language
it: Croato (linguaggio dei segni)

en: Croatian
it: Croato

en: Cuba Sign Language
it: Cubano (linguaggio dei segni)

en: Cuicatec, Tepeuxila
it: tepeuxila, Cuicateco

en: Cuicatec, Teutila
it: teutila, Cuicateco

en: Cuneiform Luwian
it: Luwian cuneiforme

en: Cuyamecalco Mixtec
it: Mixtec cuyamecalco

en: Cwi Bwamu
it: Bwamu cwi

en: Cypriot Arabic
it: Arabo cipriota

en: Czech
it: Ceco

en: Czech Sign Language
it: Ceco (linguaggio dei segni)

en: Daai Chin
it: Chin daai

en: Dadi Dadi
it: Dadi dadi

en: Dagaare, Southern
it: meridionale, Dagaare

en: Dagaari Dioula
it: Dagaari dioula

en: Dagara, Northern
it: settentrionale, Dagara

en: Daho-Doo
it: Daho-doo

en: Dai Zhuang
it: Zhuang dai

en: Daju, Dar Daju
it: dar daju, Daju

en: Daju, Dar Fur
it: del Dar Fur, Daju

en: Daju, Dar Sila
it: Dar Sila, Daju

en: Daka, Samba
it: samba, Daka

en: Dalmatian
it: Dalmatico

en: Daloa Bété
it: Bété daloa

en: Damar, East
it: dell'Est, Damar

en: Damar, West
it: dell'Ovest, Damar

en: Dandami Maria
it: Maria dandami

en: Dangaura Tharu
it: Tharu dangaura

en: Dani, Lower Grand Valley
it: Grand Valley inferiore, Dani

en: Dani, Mid Grand Valley
it: Grand Valley centrale, Dani

en: Dani, Upper Grand Valley
it: Grand Valley superiore, Dani

en: Dani, Western
it: occidentale, Dani

en: Danish
it: Danese

en: Danish Sign Language
it: Danese (linguaggio dei segni)

en: Danish, Traveller
it: Danese (Traveller)

en: Dar Daju Daju
it: Daju dar daju

en: Dar Fur Daju
it: Daju del Dar Fur

en: Dar Sila Daju
it: Daju Dar Sila

en: Dari, Zoroastrian
it: zoroastrian, Dari

en: Daro-Matu Melanau
it: Melanau Daro-Matu

en: Dawera-Daweloor
it: Dawera-daweloor

en: Dayak, Malayic
it: malayic, Dayak

en: Defi Gbe
it: Gbe defi

en: Dela-Oenale
it: Dela-oenale

en: Delaware
it: delaware

en: Delaware, Pidgin
it: pidgin, Delaware

en: Dendi (Central African Republic)
it: Dendi (Repubblica centro africana)

en: Dení
it: Denì

en: Dhofari Arabic
it: Arabo dhofari

en: Dicamay Agta
it: Agta dicamay

en: Dida, Lakota
it: lakota, Dida

en: Dida, Yocoboué
it: yocoboué, Dida

en: Dimli (individual language)
it: Dimli (linguaggio individuale)

en: Dinka
it: Dinca

en: Dinka, Northeastern
it: nordorientale, Dinca

en: Dinka, Northwestern
it: nordorientale, Dinka

en: Dinka, South Central
it: centromeridionale, Dinka

en: Dinka, Southeastern
it: sudorientale, Dinca

en: Dinka, Southwestern
it: sudoccidentale, Dinka

en: Diuxi-Tilantongo Mixtec
it: Mixtec Diuxi-Tilantongo

en: Dixon Reef
it: Dixon reef

en: Djimini Senoufo
it: Senoufo djimini

en: Dogon, Ampari
it: ampari, Dongon

en: Dogon, Ana Tinga
it: ana tinga, Dogon

en: Dogon, Bankan Tey
it: bankan tey, Dogon

en: Dogon, Ben Tey
it: Ben Tey, Dogon

en: Dogon, Bondum Dom
it: bondum dom, Dogon

en: Dogon, Bunoge
it: bunoge, Dogon

en: Dogon, Dogul Dom
it: Dogul Dom, Dogon

en: Dogon, Donno So
it: Donno So, Dogon

en: Dogon, Jamsay
it: jamsay, Dogon

en: Dogon, Mombo
it: mombom, Dogon

en: Dogon, Nanga Dama
it: Dogon (Nanga Dama)

en: Dogon, Tebul Ure
it: tebul ure, Dogon

en: Dogon, Tene Kan
it: tene kan, Dogon

en: Dogon, Tiranige Diga
it: Tiranige Diga, Dogon

en: Dogon, Tommo So
it: tommo so, Dogon

en: Dogon, Tomo Kan
it: tomo kan, Dogon

en: Dogon, Toro So
it: toro so, Dogon

en: Dogon, Toro Tegu
it: toro tegu, Dogon

en: Dogon, Yanda Dom
it: yanda dom, Dogon

en: Dogri (individual language)
it: Dogri (linguaggio individuale)

en: Dogri (macrolanguage)
it: Dogri (macro-lingua)

en: Dogul Dom Dogon
it: Dogon Dogul Dom

en: Doko-Uyanga
it: Doko-uyanga

en: Dominican Sign Language
it: Dominicano (linguaggio dei segni)

en: Dong, Northern
it: settentrionale, Dong

en: Dong, Southern
it: Dong meridionale

en: Dongshanba Lalo
it: Lalo dongshanba

en: Donno So Dogon
it: Dogon Donno So

en: Doromu-Koki
it: Doromu-koki

en: Dumagat, Remontado
it: remontado, Dumagat

en: Dungra Bhil
it: Dungra bhil

en: Dupaninan Agta
it: Agta dupaninan

en: Dusun Deyah
it: Dusun deyah

en: Dusun Malang
it: Dusun malang

en: Dusun Witu
it: Dusun witu

en: Dusun, Sugut
it: Dusun (Sugut)

en: Dutch
it: Olandese

en: Dutch Sign Language
it: Olandense (linguaggio dei segni)

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
it: medio (ca. 1050-1350), Olandese

en: Dutch, Old
it: Olandese antico

en: Dyula
it: Diula

en: Dzao Min
it: Dzao min

en: E'ma Buyang
it: Buyang e'ma

en: E'ñapa Woromaipu
it: E'ñapa woromaipu

en: Early Tripuri
it: Tripuri primordiale

en: East Berawan
it: Berawan dell'Est

en: East Damar
it: Damar dell'Est

en: East Futuna
it: Futuna dell'Est

en: East Masela
it: Masela dell'Est

en: East Tarangan
it: Tarangan dell'Est

en: East Yugur
it: Yugu dell'Est

en: Eastern Abnaki
it: Abnaki orientale

en: Eastern Acipa
it: Acipa occidentale

en: Eastern Arrernte
it: Arrernte orientale

en: Eastern Balochi
it: Balochi orientale

en: Eastern Bolivian Guaraní
it: Guaraní Bolivia orientale

en: Eastern Bontok
it: Bontok orientale

en: Eastern Bru
it: Bru orientale

en: Eastern Canadian Inuktitut
it: Inuktitut Canada orientale

en: Eastern Cham
it: Cham orientale

en: Eastern Durango Nahuatl
it: Nahuatl durango orientale

en: Eastern Egyptian Bedawi Arabic
it: Arabo egiziano orientale bedawi

en: Eastern Frisian
it: Frisone orientale

en: Eastern Gorkha Tamang
it: Tamang Gorkha orientale

en: Eastern Highland Chatino
it: Chatino delle Highland orientali

en: Eastern Hongshuihe Zhuang
it: Zhuang Hongshuihe orientale

en: Eastern Huishui Hmong
it: Hmon huishui orientale

en: Eastern Karaboro
it: Karaboro occidentale

en: Eastern Karnic
it: Karnic orientale

en: Eastern Kayah
it: Kayah orientale

en: Eastern Keres
it: Keres orienatale

en: Eastern Khumi Chin
it: Chin khumi orientale

en: Eastern Lalu
it: Lalu orientale

en: Eastern Maninkakan
it: Maninkakan orientale

en: Eastern Maroon Creole
it: Creolo Maroon occidentale

en: Eastern Meohang
it: Meohang orientale

en: Eastern Muria
it: Muria orientale

en: Eastern Oromo
it: Oromo orientale

en: Eastern Parbate Kham
it: Kham Parbate orientale

en: Eastern Qiandong Miao
it: Miao qiandong orientale

en: Eastern Tamang
it: Tamang orientale

en: Eastern Tawbuid
it: Tawbuid orientale

en: Eastern Xwla Gbe
it: Gbe xwla orientale

en: Eastern Yiddish
it: Yiddish orientale

en: Ecuadorian Sign Language
it: Ecuadoregno (linguaggio dei segni)

en: Ede Cabe
it: Ede cabe

en: Ede Ica
it: Ede ica

en: Ede Idaca
it: Ede idaca

en: Ede Ije
it: Ede ije

en: Ede Nago, Kura
it: Ede Nago (Kura)

en: Edera Awyu
it: Awyu edera

en: Efate, North
it: Efate del Nord

en: Efate, South
it: del Sud, Efate

en: Egypt Sign Language
it: Egiziano (linguaggio dei segni)

en: Egyptian (Ancient)
it: Egiziano antico

en: Egyptian Arabic
it: Arabo egiziano

en: El Alto Zapotec
it: Zapoteco El Alto

en: El Hugeirat
it: El hugeirat

en: El Molo
it: El molo

en: El Nayar Cora
it: Cora el nayar

en: Elamite
it: Elamitico

en: Elotepec Zapotec
it: Zapotec elotepec

en: Emai-Iuleha-Ora
it: Emai-iuleha-ora

en: Emberá, Northern
it: settentrionale, Emberà

en: Emberá-Baudó
it: Emberá-baudó

en: Emberá-Catío
it: Emberá-catío

en: Emberá-Chamí
it: Emberà-chamì

en: Emberá-Tadó
it: Emberá-tadó

en: Emilian
it: Emiliano

en: Enawené-Nawé
it: Enawené-nawé

en: Enets, Forest
it: forest, Eneziano

en: Enets, Tundra
it: tundra, Eneziano

en: English
it: Inglese

en: English, Liberian
it: Inglese (Liberia)

en: English, Middle (1100-1500)
it: medio (1100-1500), Inglese

en: English, Old (ca. 450-1100)
it: antico (ca. 450-1100), Inglese

en: Epi-Olmec
it: Epi-olmec

en: Epigraphic Mayan
it: Maya epigrafica

en: Ese Ejja
it: Ese ejja

en: Estonian
it: Estone

en: Estonian Sign Language
it: Estone (linguaggio dei segni)

en: Estonian, Standard
it: standard, Estone

en: Eteocretan
it: Eteocretese

en: Eteocypriot
it: Eteocipriota

en: Ethiopian Sign Language
it: Etiope (linguaggio dei segni)

en: Eton (Cameroon)
it: Eton (Camerun)

en: Etruscan
it: Etrusco

en: Extremaduran
it: Estremadurano

en: Faire Atta
it: Atta faire

en: Falam Chin
it: Chin falam

en: Fali, Baissa
it: baissa, Fali

en: Fali, North
it: del Nord, Fali

en: Fali, South
it: del Sud, Fali

en: Fang (Cameroon)
it: Fang (Camerun)

en: Fang (Equatorial Guinea)
it: Fang (Guinea equatoriale)

en: Far Western Muria
it: Mari estremo Ovest

en: Fars, Northwestern
it: nordoccidentale, Fars

en: Fars, Southwestern
it: sudoccidentale, Fars

en: Fernando Po Creole English
it: Creolo inglese Fernando Po

en: Fiji Hindi
it: Hindi Fiji

en: Fijian
it: Figiano

en: Fijian, Western
it: occidentale, Figiano

en: Filipino
it: Filippino

en: Filomena Mata-Coahuitlán Totonac
it: Totonac Filomena Mata-Coahuitlán

en: Finland-Swedish Sign Language
it: Finlandese-svedese (linguaggio dei segni)

en: Finnish
it: Finlandese

en: Finnish Sign Language
it: Finlandese (linguaggio dei segni)

en: Finnish, Kven
it: kven, Finlandese

en: Finnish, Tornedalen
it: tornedalen, Finlandese

en: Flinders Island
it: Flinders (Isola)

en: Foia Foia
it: Foia foia

en: Forest Enets
it: Eneziano forest

en: Francisco León Zoque
it: Zoque Francisco León

en: Frankish
it: Franco

en: French
it: Francese

en: French Sign Language
it: Francese (linguaggio dei segni)

en: French, Cajun
it: cajun, Francese

en: French, Middle (ca. 1400-1600)
it: medio (ca. 1400-1600), Francese

en: French, Old (842-ca. 1400)
it: antico (842-ca. 1400), Francese

en: Frisian, Eastern
it: orientale, Frisone

en: Frisian, Northern
it: settentrionale, Frisone

en: Frisian, Old
it: Frisone antico

en: Frisian, Western
it: occidentale, Frisone

en: Friulian
it: Friulano

en: Fulfulde, Adamawa
it: adamawa, Fulfulde

en: Fulfulde, Bagirmi
it: bagirmi, Fulfulde

en: Fulfulde, Borgu
it: borgu, Fulfulde

en: Fulfulde, Central-Eastern Niger
it: Nigeria centro occidentale, Fulfulde

en: Fulfulde, Maasina
it: maasina, Fulfulde

en: Fulfulde, Nigerian
it: nigeriano, Fulfulde

en: Fulfulde, Western Niger
it: Nigeria occidentale, Fulfulde

en: Fulniô
it: Fulnio

en: Futuna, East
it: dell'Est, Futuna

en: Futuna-Aniwa
it: Futuna-aniwa

en: Ga
it: ga

en: Gabi-Gabi
it: Gabi-gabi

en: Gabrielino-Fernandeño
it: Gabrielino-fernandeño

en: Gadaba, Bodo
it: bodo, Gadaba

en: Gadaba, Mudhili
it: mudhili, Gadaba

en: Gadaba, Pottangi Ollar
it: pottangi ollar, Gadaba

en: Gade Lohar
it: Lohar gade

en: Gaelic, Hiberno-Scottish
it: hiberno-scozzese, Gaelico

en: Gaelic, Scottish
it: scozzese, Gaelico

en: Gagnoa Bété
it: Bété gagnoa

en: Galibi Carib
it: Carib galibi

en: Galician
it: Galiziano

en: Gamale Kham
it: Kham gamale

en: Gambian Wolof
it: Wolof gambian

en: Gan Chinese
it: Cinese gan

en: Garasia, Adiwasi
it: adiwasi, Garasia

en: Garasia, Rajput
it: rajput, Garasia

en: Garig-Ilgar
it: Garig-ilgar

en: Gaulish, Cisalpine
it: cisalpino, Gaulish

en: Gaulish, Transalpine
it: transalpino, Gaulish

en: Gavião, Pará
it: Gavião (Pará)

en: Gawar-Bati
it: Gawar-bati

en: Gayo
it: gayo

en: Gbaya (Central African Republic)
it: Gbaya (Repubblica centro africana)

en: Gbaya, Northwest
it: nordoccidentale, Gbaya

en: Gbaya, Southwest
it: sud-occidentale, Gbaya

en: Gbaya-Bossangoa
it: Gbaya-bossangoa

en: Gbaya-Bozoum
it: Gbaya-bozoum

en: Gbaya-Mbodomo
it: Gbaya-mbodomo

en: Gbe, Ayizo
it: ayizo, Gbe

en: Gbe, Ci
it: ci, Gbe

en: Gbe, Defi
it: defi, Gbe

en: Gbe, Eastern Xwla
it: xwla orientale, Gbe

en: Gbe, Gbesi
it: gbesi, Gbe

en: Gbe, Kotafon
it: Gbe (Kotafon)

en: Gbe, Maxi
it: Gbe (Maxi)

en: Gbe, Saxwe
it: saxwe, Gbe

en: Gbe, Tofin
it: tofinm, Gbe

en: Gbe, Waci
it: waci, Gbe

en: Gbe, Weme
it: weme, Gbe

en: Gbe, Western Xwla
it: xwla occidentale, Gbe

en: Gbe, Xwela
it: xwela, Gbe

en: Gbesi Gbe
it: Gbe gbesi

en: Gbiri-Niragu
it: Gbiri-niragu

en: Gboloo Grebo
it: Grebo gboloo

en: Geko Karen
it: Karen geko

en: Gelao, Green
it: green, Gelao

en: Gelao, Red
it: red, Gelao

en: Gelao, White
it: white, Gelao

en: Georgian
it: Georgiano

en: Georgian, Old
it: Georgiano antico

en: German
it: Tedesco

en: German Sign Language
it: Tedesco (linguaggio dei segni)

en: German, Colonia Tovar
it: colonia Tovar, Tedesco

en: German, Hutterite
it: hutterite, Tedesco

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
it: medio alto (ca. 1050-1500), Tedesco

en: German, Middle Low
it: medio basso, Tedesco

en: German, Old High (ca. 750-1050)
it: antico alto (ca. 750-1050), Tedesco

en: German, Pennsylvania
it: Tedesco (Pennsylvania)

en: German, Swiss
it: svizzero, Tedesco

en: Geser-Gorom
it: Geser-gorom

en: Ghale, Northern
it: settentrionale, Ghale

en: Ghale, Southern
it: meridionale, Ghale

en: Ghanaian Pidgin English
it: Inglese pidgin ghanaian

en: Ghanaian Sign Language
it: Ghanaian (linguaggio dei segni)

en: Ghandruk Sign Language
it: Ghandruk (linguaggio dei segni)

en: Gheg Albanian
it: Albanese gheg

en: Gimi (Eastern Highlands)
it: Gimi (Highlands orientali)

en: Gimi (West New Britain)
it: Gimi (Nuova Britannia dell'Ovest)

en: Giziga, North
it: del Nord, Giziga

en: Giziga, South
it: del Sud, Giziga

en: Glaro-Twabo
it: Glaro-twabo

en: Glio-Oubi
it: Glio-oubi

en: Goan Konkani
it: Konkani goan

en: Gondi, Northern
it: settentrionale, Gondi

en: Gone Dau
it: Gone dau

en: Goodenough, West
it: dell'Ovest, Goodenough

en: Gothic
it: Gotico

en: Grass Koiari
it: Koiari grass

en: Great Andamanese, Mixed
it: grande misto, Andamanese

en: Grebo, Barclayville
it: Barclayville, Grebo

en: Grebo, Central
it: centrale, Grebo

en: Grebo, Gboloo
it: gboloo, Grebo

en: Grebo, Northern
it: settentrionale, Grebo

en: Grebo, Southern
it: meridionale, Grebo

en: Greek Sign Language
it: Greco (linguaggio dei segni)

en: Greek, Ancient (to 1453)
it: antico (fino al 1453), Greco

en: Greek, Cappadocian
it: della Cappadocia, Greco

en: Greek, Modern (1453-)
it: moderno (1453-), Greco

en: Greek, Mycenaean
it: miceneo, Greco

en: Green Gelao
it: Gelao green

en: Grenadian Creole English
it: Creolo francese di Grenada

en: Gros Ventre
it: Gros ventre

en: Guadeloupean Creole French
it: Creolo francese di Guadalupe

en: Guana (Brazil)
it: Guana (Brasile)

en: Guana (Paraguay)
it: Guana (Paraguai)

en: Guaraní, Eastern Bolivian
it: Bolivia orientale, Guaraní

en: Guaraní, Mbyá
it: Guaraní (Mbyá)

en: Guaraní, Paraguayan
it: paraguaiano, Guaraní

en: Guaraní, Western Bolivian
it: Bolivia occidentale, Guaraní

en: Guatemalan Sign Language
it: Guatemalteco (linguaggio dei segni)

en: Guduf-Gava
it: Guduf-gava

en: Guerrero Amuzgo
it: Amuzgo guerrero

en: Guevea De Humboldt Zapotec
it: Zapoteco di Guevea De Humboldt

en: Gugu Badhun
it: Gugu badhun

en: Gugu Warra
it: Gugu warra

en: Guhu-Samane
it: Guhu-samane

en: Guianese Creole French
it: Creolo francese della Guiana

en: Guibei Zhuang
it: Zhuang guibei

en: Guiberoua Béte
it: Béte guiberoua

en: Guibian Zhuang
it: Zhuang guibian

en: Guinea Kpelle
it: Kpelle guinea

en: Guinean Sign Language
it: Guineano (linguaggio dei segni)

en: Gula (Central African Republic)
it: Gula (Repubblica centro africana)

en: Gula Iro
it: Gula iro

en: Gulf Arabic
it: Arabo del Golfo

en: Gupa-Abawa
it: Gupa-abawa

en: Gureng Gureng
it: Gureng gureng

en: Guruntum-Mbaaru
it: Guruntum-mbaaru

en: Guyanese Creole English
it: Creolo inglese guianese

en: Gwamhi-Wuri
it: Gwamhi-wuri

en: Güilá Zapotec
it: Zapoteco güilá

en: Hadrami Arabic
it: Arabo hadrami

en: Haida, Northern
it: settentrionale, Haida

en: Haida, Southern
it: meridionale, Haida

en: Haiphong Sign Language
it: Haiphong (linguaggio dei segni)

en: Haitian
it: Creolo haitiano

en: Haitian Vodoun Culture Language
it: Haitiano vodoun (linguaggio culturale)

en: Hakka Chinese
it: Cinese hakka

en: Halang Doan
it: Halang doan

en: Halh Mongolian
it: Mongolo halh

en: Hamer-Banna
it: Hamer-banna

en: Hanga Hundi
it: Hanga hundi

en: Hanoi Sign Language
it: Hanoi (linguaggio dei segni)

en: Harijan Kinnauri
it: Kinnauri harijan

en: Hausa Sign Language
it: Hausa (linguaggio dei segni)

en: Havasupai-Walapai-Yavapai
it: Havasupai-walapai-yavapai

en: Hawai'i Creole English
it: Creolo inglese Hawaii

en: Hawaiian
it: hawaiano

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Hebrew, Ancient
it: antico, Ebraico

en: Helambu Sherpa
it: Helambu sherpa

en: Hiberno-Scottish Gaelic
it: Gaelico hiberno-scozzese

en: Hieroglyphic Luwian
it: Luwian geroglifico

en: Highland Konjo
it: Konjo highland

en: Highland Oaxaca Chontal
it: Chontal dell'altopiano Oaxaca

en: Highland Puebla Nahuatl
it: Nahuatl altopiano Puebla

en: Highland Totonac
it: Totonac highland

en: Hijazi Arabic
it: Arabo hijazi

en: Hiligaynon
it: Hiligayna

en: Hindi, Fiji
it: Fiji, Hindi

en: Hindko, Northern
it: settentrionale, Hindko

en: Hindko, Southern
it: meridionale, Hindko

en: Hindustani, Caribbean
it: caraibico, Hindustani

en: Hiri Motu
it: Hiri motu

en: Hittite
it: hittite

en: Hittite, Middle
it: centrale, Hittite

en: Hittite, Neo-
it: Hittite (Neo-)

en: Hittite, Old
it: Hittite antico

en: Hlepho Phowa
it: Phowa hlepho

en: Hmong Daw
it: Hmong daw

en: Hmong Don
it: Hmong don

en: Hmong Dô
it: Hmong dô

en: Hmong Njua
it: Hmong njua

en: Hmong Shua
it: Hmong shua

en: Hmong, Central Huishui
it: huishui centrale, Hmong

en: Hmong, Central Mashan
it: mashan centrale, Hmon

en: Hmong, Eastern Huishui
it: huishui orientale, Hmon

en: Hmong, Luopohe
it: luopohe, Hmong

en: Hmong, Northern Guiyang
it: guiyang settentrionale, Hmong

en: Hmong, Northern Huishui
it: huishui settentrionale, Hmong

en: Hmong, Northern Mashan
it: mashan settentrionale, Hmon

en: Hmong, Southern Guiyang
it: guiyang meridionale, Hmong

en: Hmong, Southern Mashan
it: mashan meridionale, Hmong

en: Hmong, Southwestern Guiyang
it: guiyang sud-occidentale, Hmong

en: Hmong, Southwestern Huishui
it: huishui sud-occidentale, Hmong

en: Hmong, Western Mashan
it: mashan occidentale, Hmon

en: Ho Chi Minh City Sign Language
it: Ho Chi Minh City (linguaggio dei segni)

en: Ho-Chunk
it: Ho-chunk

en: Hoia Hoia
it: Hoia hoia

en: Honduras Sign Language
it: Honduras (linguaggio dei segni)

en: Hong Kong Sign Language
it: Hong Kong (linguaggio dei segni)

en: Horned Miao
it: Miao horned

en: Huave, San Dionisio Del Mar
it: San Dionisio del Mar, Huave

en: Huave, San Francisco Del Mar
it: San Francisco Del Mar, Huave

en: Huave, San Mateo Del Mar
it: San Mateo del Mar, Huave

en: Huave, Santa María Del Mar
it: Santa María del Mar, Huave

en: Huehuetla Tepehua
it: Tepehua huehuetla

en: Huitoto, Minica
it: minica, Huitoto

en: Huitoto, Murui
it: murui, Huitoto

en: Huitoto, Nüpode
it: nüpode, Huitoto

en: Huizhou Chinese
it: Cinese huizhou

en: Humburi Senni Songhay
it: Songhay humburi senni

en: Hun-Saare
it: Hun-saare

en: Hungarian
it: Ungherese

en: Hungarian Sign Language
it: Ungherese (linguaggio dei segni)

en: Hungarian, Old
it: Ungherese antico

en: Hunjara-Kaina Ke
it: Hunjara-kaina ke

en: Hutterite German
it: Tedesco hutterite

en: Ibali Teke
it: Teke ibali

en: Iberian
it: Iberico

en: Icelandic
it: Islandese

en: Icelandic Sign Language
it: Islandese (linguaggio dei segni)

en: Iceve-Maci
it: Iceve-maci

en: Idakho-Isukha-Tiriki
it: Idakho-isukha-tiriki

en: Ifugao, Amganad
it: amganad, Ifugao

en: Ifugao, Batad
it: batad, Ifugao

en: Ifugao, Mayoyao
it: mayoyao, Ifugao

en: Ifugao, Tuwali
it: tuwali, Ifugao

en: Iha Based Pidgin
it: Iha based pidgin

en: Ija-Zuba
it: Ija-zuba

en: Ijo, Southeast
it: sudorientale, Ijo

en: Ikoma-Nata-Isenye
it: Ikoma-nata-isenye

en: Iku-Gora-Ankwa
it: Iku-gora-ankwa

en: Ile Ape
it: Ile ape

en: Ili Turki
it: Ili turki

en: Iloko
it: Ilocano

en: Inari Sami
it: Sami inari

en: Indian Sign Language
it: Indiano (linguaggio dei segni)

en: Indo-Portuguese
it: Indo-portoghese

en: Indonesian
it: Indonesiano

en: Indonesian Bajau
it: Bajau indonesiano

en: Indonesian Sign Language
it: Indonesiano (linguaggio dei segni)

en: Indonesian, Peranakan
it: Indonesiano (Peranakan)

en: Indus Valley Language
it: Lingua della valle dell'Indo

en: Inga, Jungle
it: giungla, Inga

en: Inlaod Itneg
it: Itneg inlaod

en: Inoke-Yate
it: Inoke-yate

en: Interlingue
it: Interlingua

en: International Sign
it: Simboli internazionali

en: Inuktitut
it: inuktitut

en: Inuktitut, Eastern Canadian
it: Canada orientale, Inuktitut

en: Inupiatun, North Alaskan
it: Alaska del Nord, Inupiat

en: Inupiatun, Northwest Alaska
it: Nord-Est Alaska, Inupiat

en: Iowa-Oto
it: Iowa-oto

en: Ipalapa Amuzgo
it: Amuzgo ipalapa

en: Irish
it: Gaelico

en: Irish Sign Language
it: Irlandese (linguaggio dei segni)

en: Irish, Middle (900-1200)
it: medio (900-1200), Irlandese

en: Irish, Old (to 900)
it: Irlandese antico (fino al ’900)

en: Irish, Primitive
it: Irlandese (primitivo)

en: Isarog Agta
it: Agta isarog

en: Island Carib
it: Carib isola

en: Islander Creole English
it: Creolo inglese Islander

en: Israeli Sign Language
it: Israeli (linguaggio dei segni)

en: Isthmus Zapotec
it: Zapoteco isthmus

en: Italian
it: Italiano

en: Italian Sign Language
it: Italiano (linguaggio dei segni)

en: Itneg, Banao
it: banao, Itneg

en: Itneg, Binongan
it: binongan, Itneg

en: Itneg, Inlaod
it: inlaod, Itneg

en: Itneg, Maeng
it: maeng, Itneg

en: Itneg, Masadiit
it: masadiit, Itneg

en: Itneg, Moyadan
it: moyadan, Itneg

en: Iu Mien
it: Mien iu

en: Ivbie North-Okpela-Arhe
it: Ivbie Nord-Okpela-Arhe

en: Iwam, Sepik
it: sepik, Iwam

en: Ixtayutla Mixtec
it: Mixtec ixtayutla

en: Iyo'wujwa Chorote
it: Chorote iyo'wujwa

en: Iyojwa'ja Chorote
it: Chorote iyojwa'ja

en: Jair Awyu
it: Awyu jair

en: Jamaican Country Sign Language
it: Giamaicano interno (linguaggio dei segni)

en: Jamaican Creole English
it: Creolo inglese giamaicano

en: Jamaican Sign Language
it: Giamaicano (linguaggio dei segni)

en: Jamsay Dogon
it: Dogon jamsay

en: Japanese
it: Giapponese

en: Japanese Sign Language
it: Giapponese (linguaggio dei segni)

en: Japanese, Old
it: Japanese antico

en: Javanese, Caribbean
it: caraibico, Javanese

en: Javanese, New Caledonian
it: Nuova Caledonia, Javanese

en: Jenaama Bozo
it: Bozo jenaama

en: Jennu Kurumba
it: Kurumba jennu

en: Jewish Babylonian Aramaic (ca. 200-1200 CE)
it: Aramaico ebraico babilonese (ca. 200-1200 e.v.)

en: Jewish Palestinian Aramaic
it: Aramaico ebraico palestinese

en: Jhankot Sign Language
it: Jhankot (linguaggio dei segni)

en: Jicarilla Apache
it: Apache jicarilla

en: Jimi (Cameroon)
it: Jimi (Camerun)

en: Jinuo, Buyuan
it: buyuan, Jinuo

en: Jinuo, Youle
it: youle, Jinuo

en: Jinyu Chinese
it: Cinese jinyu

en: Jordanian Sign Language
it: Giordano (linguaggio dei segni)

en: Judeo-Arabic
it: Giudeo-arabo

en: Judeo-Berber
it: Giudeo-berbero

en: Judeo-Georgian
it: Giudeo-georgiano

en: Judeo-Iraqi Arabic
it: Arabo giudeo-iracheno

en: Judeo-Italian
it: Giudeo-italiano

en: Judeo-Moroccan Arabic
it: Arabo giudeo-marocchino

en: Judeo-Persian
it: Giudeo-persiano

en: Judeo-Tat
it: Giudeo-Tat

en: Judeo-Tripolitanian Arabic
it: Arabo giudeo-tripolitanico

en: Judeo-Tunisian Arabic
it: Arabo giudeo-tunisino

en: Judeo-Yemeni Arabic
it: Arabo giudeo-yemenita

en: Jumla Sign Language
it: Jumla (linguaggio dei segni)

en: Jungle Inga
it: Inga giungla

en: Juxtlahuaca Mixtec
it: Mixtec juxtlahuaca

en: Jwira-Pepesa
it: Jwira-pepesa

en: Kaang Chin
it: Chin kaang

en: Kabardian
it: Kabardia

en: Kachi Koli
it: Koli kachin

en: Kadazan, Klias River
it: Kadazan, fiume Klias

en: Kadazan, Labuk-Kinabatangan
it: Labuk-Kinabatangan, Kadazan

en: Kaili, Da'a
it: Da'a kaili

en: Kaili, Ledo
it: Ledo kaili

en: Kaili, Unde
it: unde, Kaili

en: Kaingáng, São Paulo
it: San Paolo, Kaingáng

en: Kaki Ae
it: Kaki ae

en: Kala Lagaw Ya
it: Kala lagaw ya

en: Kalagan, Kagan
it: Kagan Kalagan

en: Kalapuya, Northern
it: Kalapuya settentrionale

en: Kalapuya, Southern
it: meridionale, Kalapuya

en: Kalinga, Butbut
it: Kalinga (Butbut)

en: Kalinga, Limos
it: Kalinga (Limos)

en: Kalinga, Lubuagan
it: Kalinga (Lubuagan)

en: Kalinga, Mabaka Valley
it: Kalinga (Valle Mabaka)

en: Kalinga, Majukayang
it: Kalinga (Majukayang)

en: Kalinga, Southern
it: Kalinga meridionale

en: Kalinga, Tanudan
it: Kalinga (Tanudan)

en: Kalispel-Pend d'Oreille
it: Kalispel-pend d'Oreille

en: Kallahan, Keley-I
it: keley-i, Kallahan

en: Kallahan, Tinoc
it: tinoc, Kallahan

en: Kango (Bas-Uélé District)
it: Kango (Distretto Bas-Uélé)

en: Kango (Tshopo District)
it: Kango (Distretto Tshopo)

en: Kanjobal, Western
it: Kanjobal occidentale

en: Kankanay, Northern
it: settentrionale, Kankanay

en: Kannada
it: kannada

en: Kannada Kurumba
it: Kurumba kannada

en: Kanum, Bädi
it: bädi, Kanum

en: Kanum, Ngkâlmpw
it: ngkâlmpw, Kanum

en: Kanuri, Bilma
it: bilma, Kanuri

en: Kanuri, Central
it: Kanuri centrale

en: Kanuri, Manga
it: manga, Kanuri

en: Kapinawá
it: Kapinawà

en: Kara (Central African Republic)
it: Kara (Repubblica centro africana)

en: Kara (Korea)
it: Kara (Corea)

en: Kara (Papua New Guinea)
it: Kara (Papua Nuova Guinea)

en: Karaboro, Eastern
it: occidentale, Karaboro

en: Karaboro, Western
it: Karaboro occidentale

en: Karachay-Balkar
it: karachay-Balkar

en: Karbi, Amri
it: amri, Karbi

en: Kare (Central African Republic)
it: Kare (Repubblica centro africana)

en: Kare (Papua New Guinea)
it: Kare (Papua Nuova Guinea)

en: Karen, Bwe
it: bwe, Karen

en: Karen, Geko
it: geko, Karen

en: Karen, Mobwa
it: mobwa, Karen

en: Karen, Pa'o
it: pa'o, Karen

en: Karen, Paku
it: paku, Karen

en: Karen, Pwo Eastern
it: pwo orientale, Karen

en: Karen, Pwo Northern
it: Karen, Pwo settentrionale

en: Karen, Pwo Western
it: Karen, Pwo occidentale

en: Karnic, Eastern
it: orientale, Karnic

en: Karo (Brazil)
it: Karo (Brasile)

en: Karo (Ethiopia)
it: Karo (Etiopia)

en: Kashmiri
it: kashmiri

en: Kashubian
it: Casciubiano

en: Kathoriya Tharu
it: Tharu kathoriya

en: Katu, Eastern
it: Katu orientale

en: Katu, Western
it: Katu occidentale

en: Kayah, Eastern
it: orientale, Kayah

en: Kayah, Western
it: Kayah occidentale

en: Kayan Mahakam
it: Kayan mahakam

en: Kayan River Kayan
it: Kayan del fiume Kayan

en: Kayan, Busang
it: busang, Kayan

en: Kayan, Kayan River
it: del fiume Kayan, Kayan

en: Kayan, Mendalam
it: mendalam, Kayan

en: Kayan, Wahau
it: wahau, Kayan

en: Kazakh
it: Kazako

en: Kela (Democratic Republic of Congo)
it: Kela (Repubblica democratica del Congo)

en: Kela (Papua New Guinea)
it: Kela (Papua Nuova Guinea)

en: Kele (Democratic Republic of Congo)
it: Kele (Repubblica democratica del Congo)

en: Kele (Papua New Guinea)
it: Kele (Papua Nuova Guinea)

en: Keley-I Kallahan
it: Kallahan keley-i

en: Kemedzung
it: Kemezung

en: Kemi Sami
it: Sami kemi

en: Kentish Sign Language, Old
it: Kentish antico (linguaggio dei segni)

en: Kenyah, Wahau
it: wahau, Kenyah

en: Kenyan Sign Language
it: Kenyan (linguaggio dei segni)

en: Keres, Eastern
it: orienatale, Keres

en: Keres, Western
it: occidentale, Keres

en: Kewa, East
it: Kewa dell'Est

en: Kewa, West
it: dell'Ovest, Kewa

en: Khalaj, Turkic
it: Turkic Khalaj

en: Kham, Eastern Parbate
it: Parbate orientale, Kham

en: Kham, Gamale
it: gamale, Kham

en: Kham, Sheshi
it: sheshi, Kham

en: Kham, Western Parbate
it: Parbate occidentale, Kham

en: Khams Tibetan
it: Tibetano khams

en: Kharam Naga
it: Naga kharam

en: Khiamniungan Naga
it: Naga khiamniungan

en: Khmer, Central
it: centrale, Khmer

en: Khmer, Northern
it: Khmer settentrionale

en: Khorasani Turkish
it: Turco Khorasani

en: Khumi Chin
it: Chin khumi

en: Kildin Sami
it: Sami kildin

en: Kinabatangan, Upper
it: superiore, Kinabatangan

en: Kinnauri, Bhoti
it: Kinnauri (Bhoti)

en: Kinnauri, Chitkuli
it: chitkuli, Kinnauri

en: Kinnauri, Harijan
it: harijan, Kinnauri

en: Kiowa Apache
it: Apache kiowa

en: Kir-Balar
it: Kir-balar

en: Kirghiz
it: Kirghiso

en: Kirmanjki (individual language)
it: Kirmanjki (linguaggio individuale)

en: Kirya-Konzəl
it: Kirya-Konzel

en: Kisi, Southern
it: Kisi meridionale

en: Kissi, Northern
it: Kissi settentrionale

en: Kituba (Democratic Republic of Congo)
it: Kituba (Repubblica democratica del Congo)

en: Kiwai, Northeast
it: nord-orientale, Kiwai

en: Kiwai, Southern
it: meridionale, Kiwai

en: Kochila Tharu
it: Tharu kochila

en: Kohistani, Indus
it: Indus kohistani

en: Koiari, Grass
it: grass, Koiari

en: Kok Borok
it: Kok borok

en: Koko Babangk
it: Koko babango

en: Kol (Cameroon)
it: Kol (Camerun)

en: Kol (Papua New Guinea)
it: Kol (Papua Nuova Guinea)

en: Kolami, Northwestern
it: nord-occidentale, Kolami

en: Kolami, Southeastern
it: Kolami sudoccidentale

en: Koli, Kachi
it: kachi, Koli

en: Kolibugan Subanon
it: Subanon kolibugan

en: Kom (Cameroon)
it: Kom (Camerun)

en: Komo (Democratic Republic of Congo)
it: Komo (Repubblica democratica del Congo)

en: Konda-Dora
it: Konda-dora

en: Konjo, Coastal
it: coastal, Konjo

en: Konjo, Highland
it: highland, Konjo

en: Konkani (individual language)
it: Konkani (linguaggio individuale)

en: Konkani (macrolanguage)
it: Konkani (macro-lingua)

en: Konkani, Goan
it: goan, Konkani

en: Koraga, Korra
it: korra, Koraga

en: Koraga, Mudu
it: mudu, Koraga

en: Korean
it: Coreano

en: Korean Sign Language
it: Coreano (linguaggio dei segni)

en: Korean, Middle (10th-16th cent.)
it: Coreano medio (10°-16° Sec.)

en: Korean, Old (3rd-9th cent.)
it: Coreano antico (3°-9° Sec.)

en: Korlai Creole Portuguese
it: Creolo portoghese korlai

en: Koro (Côte d'Ivoire)
it: Koro (Costa d'Avorio)

en: Koro (Papua New Guinea)
it: Koro (Papua Nuova Guinea)

en: Koro Wachi
it: Koro wachi

en: Koronadal Blaan
it: Blaan koronadal

en: Korra Koraga
it: Koraga korra

en: Kota Marudu Talantang
it: Kota marudu talantang

en: Koyra Chiini Songhay
it: Songhay koyra chiini

en: Kpelle, Guinea
it: guinea, Kpelle

en: Kpelle, Liberia
it: della Liberia, Kpelle

en: Krahn, Eastern
it: Krahn orientale

en: Krahn, Western
it: Krahn occidentale

en: Krahô
it: Kraho

en: Kriol English, Belize
it: del Belize, Inglese kriol

en: Krumen, Tepo
it: tepo, Krumen

en: Kulina Pano
it: Pano kulina

en: Kullu Pahari
it: Pahari kullu

en: Kulon-Pazeh
it: Kulon-pazeh

en: Kumyk
it: kumyk

en: Kuna, San Blas
it: San Blas, Kuna

en: Kundal Shahi
it: Kundal shahi

en: Kurdish
it: Curdo

en: Kurdish, Central
it: centrale, Curdo

en: Kurdish, Northern
it: Curdo settentrionale

en: Kurdish, Southern
it: Curdo meridionale

en: Kurumba, Alu
it: alu, Kurumba

en: Kurumba, Betta
it: betta, Kurumba

en: Kurumba, Jennu
it: jennu, Kurumba

en: Kurumba, Kannada
it: kannada, Kurumba

en: Kurux, Nepali
it: Kurux, Nepal

en: Kuskokwim, Upper
it: Kuskokwim superiore

en: Kutenai
it: kutenai

en: Kven Finnish
it: Finlandese kven

en: Kwerba Mamberamo
it: Kwerba mamberamo

en: Kɛlɛngaxo Bozo
it: Bozo kɛlɛngaxo

en: Labo Phowa
it: Phowa labo

en: Labuk-Kinabatangan Kadazan
it: Kadazan Labuk-Kinabatangan

en: Lachiguiri Zapotec
it: Zapoteco lachiguiri

en: Lachixío Zapotec
it: Zapoteco lachixío

en: Ladji Ladji
it: Ladji ladji

en: Laeko-Libuat
it: Laeko-libuat

en: Laha (Viet Nam)
it: Laha (Vietnam)

en: Lahnda
it: lahnda

en: Lahu Shi
it: Lahu shi

en: Laitu Chin
it: Chin laitu

en: Lakota Dida
it: Dida lakota

en: Lalana Chinantec
it: Chinanteco lalana

en: Lalo, Dongshanba
it: dongshanba, Lalo

en: Lalo, Xishanba
it: xishanba, Lalo

en: Lalu, Eastern
it: orientale, Lalu

en: Lalu, Western
it: occidentale, Lalu

en: Lampung Api
it: Lampung api

en: Lampung Nyo
it: Lampung nyo

en: Langnian Buyang
it: Buyang langnian

en: Langobardic
it: Longobardo

en: Langue des signes de Belgique Francophone
it: Belgio francofono (linguaggio dei segni)

en: Laos Sign Language
it: Lao (linguaggio dei segni)

en: Lapaguía-Guivini Zapotec
it: Zapoteco lapaguía-guivini

en: Large Flowery Miao
it: Miao large flowery

en: Larike-Wakasihu
it: Larike-wakasihu

en: Latin
it: Latino

en: Latvian
it: Lettone

en: Latvian Sign Language
it: Lettone (linguaggio dei segni)

en: Latvian, Standard
it: Lettone standard

en: Laurentian
it: Laurenziano

en: Lautu Chin
it: Chin lautu

en: Lawa, Eastern
it: Lawa orientale

en: Lawa, Western
it: Lawa occidentale

en: Lealao Chinantec
it: Chinanteco lealao

en: Lega-Mwenga
it: Lega-mwenga

en: Lele (Democratic Republic of Congo)
it: Lele (Repubblica democratica del Congo)

en: Lele (Papua New Guinea)
it: Lele (Papua Nuova Guinea)

en: Lembata, South
it: Lembata del Sud

en: Lembata, West
it: Lembata dell'Ovest

en: Lesing-Gelimi
it: Lesing-gelimi

en: Leti (Cameroon)
it: Leti (Camerun)

en: Lianshan Zhuang
it: Zhuang lianshan

en: Liberia Kpelle
it: Kpelle della Liberia

en: Libyan Arabic
it: Arabo libico

en: Libyan Sign Language
it: Libico (linguaggio dei segni)

en: Ligurian (Ancient)
it: Antico ligure

en: Limba, East
it: Limba dell'Est

en: Limba, West-Central
it: Limba centro occidentale

en: Linear A
it: Lineare A

en: Lipan Apache
it: Apache lipan

en: Lishanid Noshan
it: Lishanid noshan

en: Lithuanian
it: Lituano

en: Lithuanian Sign Language
it: Lituano (linguaggio dei segni)

en: Liujiang Zhuang
it: Zhuang liujiang

en: Liuqian Zhuang
it: Zhuang liuqian

en: Lo-Toga
it: Lo-toga

en: Logudorese Sardinian
it: Sardo logudorese

en: Lohar, Gade
it: gade, Lohar

en: Lohar, Lahul
it: Lahul lohar

en: Lojban
it: lojban

en: Lolopo, Southern
it: meridionale, Lolopo

en: Loma (Côte d'Ivoire)
it: Loma (Costa d'Avorio)

en: Lombard
it: Lombardo

en: Lomwe, Malawi
it: Lomwe Malawi

en: Loreto-Ucayali Spanish
it: Spagnolo loreto-ucayali

en: Lower Burdekin
it: Burdekin inferiore

en: Lower Chehalis
it: Chehalis inferiore

en: Lower Grand Valley Dani
it: Dani Grand Valley inferiore

en: Lower Silesian
it: Silesian inferiore

en: Lower Sorbian
it: Lusaziano inferiore

en: Lower Southern Aranda
it: Aranda meridionale inferiore

en: Lower Ta'oih
it: Ta'oih inferiore

en: Lower Tanana
it: Tanana inferiore

en: Lowland Oaxaca Chontal
it: Chontal lowland oaxaca

en: Lowland Tarahumara
it: Tarahumara terra inferiore

en: Loxicha Zapotec
it: Zapoteco loxicha

en: Lozi
it: lozi

en: Luba-Katanga
it: Luba-katanga

en: Luba-Lulua
it: Luba-lulua

en: Lule Sami
it: sami lule

en: Luo (Cameroon)
it: Luo (Camerun)

en: Luo (Kenya and Tanzania)
it: Luo (Kenya e Tanzania)

en: Luopohe Hmong
it: Hmong luopohe

en: Luri, Northern
it: Luri settentrionale

en: Luri, Southern
it: Luri meridionale

en: Lusitanian
it: Lusitano

en: Luwian, Cuneiform
it: cuneiforme, Luwian

en: Luwian, Hieroglyphic
it: geroglifico, Luwian

en: Luxembourgish
it: Lussemburghese

en: Lyons Sign Language
it: Lione (linguaggio dei segni)

en: Láá Láá Bwamu
it: Bwamu láá láá

en: Ma (Democratic Republic of Congo)
it: Ma (Repubblica democratica del Congo)

en: Ma (Papua New Guinea)
it: Ma (Papua Nuova Guinea)

en: Ma'di, Southern
it: meridionale Ma'di

en: Maasina Fulfulde
it: Fulfulde maasin

en: Macedonian
it: Macedone

en: Macedonian, Ancient
it: antico, Macedone

en: Mada (Cameroon)
it: Mada (Camerun)

en: Madagascar Sign Language
it: Madagascar (linguaggio dei segni)

en: Madhi Madhi
it: Madhi madhi

en: Maeng Itneg
it: Itneg maeng

en: Maewo, Central
it: Maewo centrale

en: Mag-Indi Ayta
it: Ayta mag-indi

en: Magar, Eastern
it: Magar occidentale

en: Magar, Western
it: Magar occidentale

en: Magbukun Ayta
it: Ayta magbukun

en: Magdalena Peñasco Mixtec
it: Mixtec Magdalena Peñasco

en: Mahasu Pahari
it: Pahari mahasu

en: Maidu, Northeast
it: Maidu del Nord-Est

en: Maidu, Northwest
it: Maidu del Nord-Ovest

en: Maidu, Valley
it: della valle, Maidu

en: Mainstream Kenyah
it: Kenyah principale

en: Maiwa (Papua New Guinea)
it: Maiwa (Papua Nuova Guinea)

en: Mak (China)
it: Mak (Cina)

en: Makian, East
it: Makian dell'Est

en: Makian, West
it: Makian dell'Ovest

en: Makuri Naga
it: Naga makuri

en: Makyan Naga
it: Naga makyan

en: Mala (Papua New Guinea)
it: Mala (Papua Nuova Guinea)

en: Mala Malasar
it: Malasar mala

en: Malaccan Creole Malay
it: Creolo malese malacca

en: Malagasy
it: malagasy

en: Malagasy, Antankarana
it: antankarana, Malagasy

en: Malagasy, Bara
it: bara, Malagasy

en: Malagasy, Northern Betsimisaraka
it: betsimisaraka settentrionale, Malagasy

en: Malagasy, Sakalava
it: sakalava, Malagasy

en: Malagasy, Southern Betsimisaraka
it: Malagasy, Betsimisaraka meridionale

en: Malagasy, Tandroy-Mahafaly
it: tandroy-mahafaly, Malagasy

en: Malagasy, Tanosy
it: tanosy, Malagasy

en: Malagasy, Tesaka
it: tesaka, Malagasy

en: Malagasy, Tsimihety
it: tsimihety, Malagasy

en: Malasar, Mala
it: mala, Malasar

en: Malawi Sena
it: Sena malawi

en: Malay (individual language)
it: Malay (linguaggio individuale)

en: Malay (macrolanguage)
it: Malay (macro-lingua)

en: Malay, Ambonese
it: malay, Ambonese

en: Malay, Baba
it: Malay baba

en: Malay, Bacanese
it: bacanese, Malese

en: Malay, Balinese
it: Malay balinese

en: Malay, Banda
it: banda, Malay

en: Malay, Berau
it: berau, Malese

en: Malay, Bukit
it: bukit, Malese

en: Malay, Central
it: Malay (centrale)

en: Malay, Cocos Islands
it: delle Isole Cocos, Malay

en: Malay, Larantuka
it: Malay larantuka

en: Malay, Manado
it: manado, Malese

en: Malay, North Moluccan
it: Malay, Moluccan Nord

en: Malay, Standard
it: Malay standard

en: Malay, Tenggarong Kutai
it: tenggarong kutai, Malese

en: Malayic Dayak
it: Dayak malayic

en: Malaysian Sign Language
it: Malese (linguaggio dei segni)

en: Malba Birifor
it: Birifor malba

en: Male (Ethiopia)
it: Male (Etiopia)

en: Male (Papua New Guinea)
it: Male (Papua Nuova Guinea)

en: Malinaltepec Me'phaa
it: Me'phaa malinaltepec

en: Maltese Sign Language
it: Maltese (linguaggio dei segni)

en: Mambila, Cameroon
it: Mambila (Camerun)

en: Mambila, Nigeria
it: Nigeria Mambila

en: Man Met
it: Man met

en: Manado Malay
it: Malese manado

en: Mandaic, Classical
it: Mandaic classico

en: Mandarin Chinese
it: Cinese mandarino

en: Mandobo Atas
it: Mandobo atas

en: Mandobo Bawah
it: Bawah mandobo

en: Manduri, Baga
it: baga, Manduri

en: Manga Kanuri
it: Kanuri manga

en: Manichaean Middle Persian
it: Persiano manicheo centrale

en: Maninka, Konyanka
it: Maninka (Konyanka)

en: Maninka, Sankaran
it: Maninka (Sankaran)

en: Maninkakan, Eastern
it: orientale, Maninkakan

en: Maninkakan, Kita
it: Maninkakan (Kita)

en: Maninkakan, Western
it: Maninkakan occidentale

en: Manipuri, Old
it: Manipuri antico

en: Manna-Dora
it: Manna-dora

en: Manobo, Agusan
it: Manobo (Agusan)

en: Manobo, Ata
it: ata, Manobo

en: Manobo, Cotabato
it: Manobo (Cotabato)

en: Manobo, Dibabawon
it: Manobo (Dibabawon)

en: Manobo, Ilianen
it: Manobo (Ilianen)

en: Manobo, Kinamiging
it: Manobo (Kinamiging)

en: Manobo, Matigsalug
it: Manobo (Matigsalug)

en: Manobo, Obo
it: Manobo (Obo)

en: Manobo, Rajah Kabunsuwan
it: Manobo (Rajah Kabunsuwan)

en: Manobo, Sarangani
it: Manobo (Sarangani)

en: Manobo, Western Bukidnon
it: Manobo (Bukidnon occidentale)

en: Maore Comorian
it: Comoriano maore

en: Mapos Buang
it: Buang mapos

en: Marathi, Old
it: Marathi antico

en: Marghi Central
it: Marghi centrale

en: Marghi South
it: Marghi del Sud

en: Mari (East Sepik Province)
it: Mari (Provincia Sepik dell'Est)

en: Mari (Madang Province)
it: Mari (Provincia Madang)

en: Mari, Eastern
it: Mari orientale

en: Mari, Western
it: Mari occidentale

en: Maria (Papua New Guinea)
it: Maria (Papua Nuova Guinea)

en: Maria, Dandami
it: dandami, Maria

en: Marind, Bian
it: bian, Marind

en: Maritime Sign Language
it: Maritime (linguaggio dei segni)

en: Marquesan, North
it: Marquesan del Nord

en: Marquesan, South
it: Marquesan del Sud

en: Martha's Vineyard Sign Language
it: Vigneto di Marta (linguaggio dei segni)

en: Masadiit Itneg
it: Itneg masadiit

en: Masela, Central
it: Masela centrale

en: Masela, East
it: dell'Est, Masela

en: Masela, West
it: Masela dell'Ovest

en: Matlatzinca, Atzingo
it: Matlatzinca (Atzingo)

en: Matlatzinca, San Francisco
it: Matlatzinca (San Francisco)

en: Mato Grosso Arára
it: Arára Mato Grosso

en: Matu Chin
it: Chin matu

en: Matya Samo
it: Samo matya

en: Mauritian Sign Language
it: Mauritano (linguaggio dei segni)

en: Maya Samo
it: Samo maya

en: Mayan, Epigraphic
it: epigrafica, Maya

en: Mayi-Yapi
it: Mayi-yapi

en: Mayoyao Ifugao
it: Ifugao mayoyao

en: Mazahua, Central
it: Mazahua centrale

en: Mazahua, Michoacán
it: Mazahua (Michoacán)

en: Mazaltepec Zapotec
it: Zapoteco mazaltepec

en: Mazatec, Ayautla
it: ayautla, Mazatec

en: Mazatec, Chiquihuitlán
it: Mazatec (Chiquihuitlán)

en: Mazatec, Huautla
it: Mazatec (Huautla)

en: Mazatec, Ixcatlán
it: Mazatec (Ixcatlán)

en: Mazatec, Jalapa De Díaz
it: Mazatec (Jalapa De Díaz)

en: Mazatec, Mazatlán
it: mazatlán, Mazatec

en: Mazatec, San Jerónimo Tecóatl
it: Mazatec (San Jerónimo Tecóatl)

en: Mazatec, Soyaltepec
it: soyaltepec, Mazatec

en: Mazatlán Mazatec
it: Mazatec mazatlán

en: Mbara (Chad)
it: Mbara (Ciad)

en: Mbembe, Cross River
it: Mbembe (Cross River)

en: Mbembe, Tigon
it: Mbembe (Tigon)

en: Mbo (Cameroon)
it: Mbo (Camerun)

en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
it: Mbo (Repubblica democratica del Congo)

en: Mbyá Guaraní
it: Mbyá guaraní

en: Me'phaa, Acatepec
it: acatepec, Me'phaa

en: Me'phaa, Azoyú
it: azoyú, Me'phaa

en: Me'phaa, Malinaltepec
it: malinaltepec, Me'phaa

en: Me'phaa, Tlacoapa
it: tlacoapa, Me'phaa

en: Melanau, Central
it: Melanau centrale

en: Melanau, Daro-Matu
it: Daro-Matu, Melanau

en: Melanau, Kanowit-Tanjong
it: Melanau (Kanowit-Tanjong)

en: Melanau, Sibu
it: Melanau (Sibu)

en: Mendalam Kayan
it: Kayan mendalam

en: Mende (Papua New Guinea)
it: Mende (Papua Nuova Guinea)

en: Meohang, Eastern
it: orientale, Meohang

en: Meohang, Western
it: Meohang occidentale

en: Meroitic
it: Meroitico

en: Mescalero-Chiricahua Apache
it: Apache mescalero-chiricahua

en: Mesopotamian Arabic
it: Arabo mesopotamico

en: Mexican Sign Language
it: Messicano (linguaggio dei segni)

en: Miahuatlán Zapotec
it: Zapoteco miahuatlán

en: Miao, Chuanqiandian Cluster
it: chuanqiandian cluster, Miao

en: Miao, Eastern Qiandong
it: qiandong orientale, Miao

en: Miao, Eastern Xiangxi
it: Miao, Xiangxi orientale

en: Miao, Horned
it: horned, Miao

en: Miao, Large Flowery
it: large flowery, Miao

en: Miao, Northern Qiandong
it: Qiandong settentrionale, Miao

en: Miao, Southern Qiandong
it: qiandong meridionale, Miao

en: Miao, Western Xiangxi
it: Miao, Xiangxi occidentale

en: Mid Grand Valley Dani
it: Dani Grand Valley centrale

en: Mid-Southern Banda
it: Banda centro meridionale

en: Middle Armenian
it: Armeno centrale

en: Middle Breton
it: Bretone medio

en: Middle Cornish
it: Cornish centrale

en: Middle Dutch (ca. 1050-1350)
it: Olandese medio (ca. 1050-1350)

en: Middle English (1100-1500)
it: Inglese medio (1100-1500)

en: Middle French (ca. 1400-1600)
it: Francese medio (ca. 1400-1600)

en: Middle High German (ca. 1050-1500)
it: Tedesco medio alto (ca. 1050-1500)

en: Middle Hittite
it: Hittite centrale

en: Middle Irish (900-1200)
it: Irlandese medio (900-1200)

en: Middle Low German
it: Tedesco medio basso

en: Middle Mongolian
it: Mongolo centrale

en: Middle Welsh
it: Gallese medio

en: Mien, Biao-Jiao
it: biao-jiao, Mien

en: Mien, Iu
it: iu, Mien

en: Min Dong Chinese
it: Cinese min dong

en: Min Zhong Chinese
it: Cinese min zhong

en: Mina (Cameroon)
it: Mina (Camerun)

en: Mingang Doso
it: Mingang doso

en: Minica Huitoto
it: Huitoto minica

en: Minz Zhuang
it: Zhuang minz

en: Mitla Zapotec
it: Zapoteco mitla

en: Mitlatongo Mixtec
it: Mixtec mitlatongo

en: Miwok, Bay
it: Bay Miwok

en: Miwok, Central Sierra
it: Sierra centrale, Miwok

en: Miwok, Coast
it: coast, Miwok

en: Miwok, Lake
it: Lago Miwok

en: Miwok, Northern Sierra
it: Miwok, Sierra settentrionale

en: Miwok, Southern Sierra
it: Sierra meridionale, Miwok

en: Mixe, North Central
it: Mixe, centro Notd

en: Mixed Great Andamanese
it: Andamanese grande misto

en: Mixtec, Alcozauca
it: alcozauca, Mixtec

en: Mixtec, Chazumba
it: chazumba, Mixtec

en: Mixtec, Cuyamecalco
it: cuyamecalco, Mixtec

en: Mixtec, Diuxi-Tilantongo
it: Diuxi-Tilantongo, Mixtec

en: Mixtec, Ixtayutla
it: ixtayutla, Mixtec

en: Mixtec, Juxtlahuaca
it: juxtlahuaca, Mixtec

en: Mixtec, Magdalena Peñasco
it: Magdalena Peñasco, Mixtec

en: Mixtec, Mitlatongo
it: mitlatongo, Mixtec

en: Mixtec, Northern Tlaxiaco
it: tlaxiaco settentrionale, Mixtec

en: Mixtec, Northwest Oaxaca
it: Mixtec, Oaxaca del Nord-Ovest

en: Mixtec, San Juan Teita
it: San Juan Teita, Mixtec

en: Mixtec, San Miguel Piedras
it: San Miguel Piedras, Mixtec

en: Mixtec, Sindihui
it: sindihui, Mixtec

en: Mixtec, Sinicahua
it: sinicahua, Mixtec

en: Mixtec, Southeastern Nochixtlán
it: Mixtec, Nochixtlán sudoccidentale

en: Mixtec, Southern Puebla
it: Mixtec, Puebla meridionale

en: Mixtec, Southwestern Tlaxiaco
it: Mixtec, Tlaxiaco sudoccidentale

en: Mixtec, Soyaltepec
it: soyaltepec, Mixtec

en: Mixtec, Tacahua
it: tacahua, Mixtec

en: Mixtec, Tamazola
it: tamazola, Mixtec

en: Mixtec, Tijaltepec
it: tijaltepec, Mixtec

en: Mixtec, Western Juxtlahuaca
it: Juxtlahuaca occidentale, Mixtec

en: Mixtec, Yoloxochitl
it: yoloxochitl, Mixtec

en: Mixtepec Zapotec
it: Zapoteco mixtepec

en: Mnong, Central
it: centrale, Mnong

en: Mnong, Eastern
it: Mnong orientale

en: Mnong, Southern
it: Mnong meridionale

en: Mobumrin Aizi
it: Aizi mobumrin

en: Mobwa Karen
it: Karen mobwa

en: Modern Greek (1453-)
it: Greco moderno (1453-)

en: Mofu, North
it: Mofu del Nord

en: Mohawk
it: mohawk

en: Moldova Sign Language
it: Moldova (linguaggio dei segni)

en: Molmo One
it: One molmo

en: Mombo Dogon
it: Dogon mombo

en: Mon, Old
it: Mon antico

en: Monastic Sign Language
it: Monastico (linguaggio dei segni)

en: Mongolia Buriat
it: Buriat della Mongolia

en: Mongolian
it: Mongolo

en: Mongolian Sign Language
it: Mongolo (linguaggio dei segni)

en: Mongolian, Classical
it: classico, Mongolo

en: Mongolian, Halh
it: halh, Mongolo

en: Mongolian, Middle
it: centrale, Mongolo

en: Mongolian, Peripheral
it: Mongolo periferico

en: Mono (Cameroon)
it: Mono (Camerun)

en: Mono (Democratic Republic of Congo)
it: Mono (Repubblica democratica del Congo)

en: Mono (Solomon Islands)
it: Mono (Isole Salomone)

en: Monpa, Tawang
it: tawang, Monpa

en: Moose Cree
it: Cree moose

en: Mor (Bomberai Peninsula)
it: Mor (penisola Bomberai)

en: Mor (Mor Islands)
it: Mor (Isole Mor)

en: Moroccan Arabic
it: Arabo marocchino

en: Moroccan Sign Language
it: Marocchino (linguaggio dei segni)

en: Moyadan Itneg
it: Itneg moyadan

en: Mozambican Sign Language
it: Mozambico (linguaggio dei segni)

en: Mozarabic
it: Mozarabico

en: Mro-Khimi Chin
it: Chin mro-kKhimi

en: Mt. Iraya Agta
it: Agta Mt. Iraya

en: Mt. Iriga Agta
it: Agta Mt. Iriga

en: Mudhili Gadaba
it: Gadaba mudhili

en: Mudu Koraga
it: Koraga mudu

en: Muji, Northern
it: settentrionale, Muji

en: Muji, Qila
it: qila, Muji

en: Muji, Southern
it: meridionale, Muji

en: Mulao
it: Mulam

en: Multiple languages
it: Lingue multiple

en: Muria, Eastern
it: orientale, Muria

en: Muria, Far Western
it: estremo Ovest, Muria

en: Muria, Western
it: Muria occidentale

en: Murik (Papua New Guinea)
it: Murik (Papua Nuova Guinea)

en: Murui Huitoto
it: Huitoto murui

en: Murut, Timugon
it: timugon, Murut

en: Muslim Tat
it: Tat musulmano

en: Muyu, North
it: Muyu settentrionale

en: Muyu, South
it: Muyu meridionale

en: Mwali Comorian
it: Comoriano mwali

en: Mycenaean Greek
it: Greco miceneo

en: Naga, Kharam
it: kharam, Naga

en: Naga, Khiamniungan
it: khiamniungan, Naga

en: Naga, Makuri
it: makuri, Naga

en: Naga, Makyan
it: makyan, Naga

en: Naga, Northern Rengma
it: Naga, Rengma settentrionale

en: Naga, Southern Rengma
it: Naga, Rengma meridionale

en: Naga, Tangkhul (India)
it: Naga tangkhul (India)

en: Naga, Tangkhul (Myanmar)
it: Naga, Tangkhul (Birmania)

en: Naga, Tarao
it: tarao, Naga

en: Naga, Tutsa
it: tutsa, Naga

en: Naga, Yimchungru
it: yimchungru, Naga

en: Nago, Northern
it: settentrionale, Nago

en: Nago, Southern
it: Nago meridionale

en: Nahuatl, Central
it: Nahuatl centrale

en: Nahuatl, Central Huasteca
it: Nahuatl, Huasteca centrale

en: Nahuatl, Central Puebla
it: Nahuatl, Puebla centrale

en: Nahuatl, Classical
it: Nahuatl classico

en: Nahuatl, Eastern Durango
it: durango orientale, Nahuatl

en: Nahuatl, Eastern Huasteca
it: Nahuatl, Huasteca orientale

en: Nahuatl, Highland Puebla
it: altopiano Puebla, Nahuatl

en: Nahuatl, Northern Oaxaca
it: Nahuatl, Oaxaca settentrionale

en: Nahuatl, Northern Puebla
it: Nahuatl, Puebla settentrionale

en: Nahuatl, Southeastern Puebla
it: Nahuatl, Puebla sudorientale

en: Nahuatl, Western Durango
it: durango occidentale, Nahuatl

en: Nahuatl, Western Huasteca
it: Nahuatl, Huasteca occidentale

en: Najdi Arabic
it: Arabo najdi

en: Naluo Yi
it: Yi naluo

en: Nama (Papua New Guinea)
it: Nama (Papua Nuova Guinea)

en: Nambas, Big
it: Big Nambas

en: Nambikuára, Southern
it: Nambikuára meridionale

en: Namibian Sign Language
it: Namibia (linguaggio dei segni)

en: Namosi-Naitasiri-Serua
it: Namosi-naitasiri-serua

en: Nar Phu
it: Nar phu

en: Nasu, Wumeng
it: wumeng, Nasu

en: Nasu, Wusa
it: wusa, Nasu

en: Nataoran Amis
it: Amis nataoran

en: Naukan Yupik
it: Yupik naukan

en: Ndebele, North
it: Ndebele del Nord

en: Ndebele, South
it: Ndebele del Sud

en: Ndonde Hamba
it: Ndonde hamba

en: Ndzwani Comorian
it: Comoriano ndzwani

en: Neapolitan
it: Napoletano

en: Negeri Sembilan Malay
it: Negeri sembilan malese

en: Neo-Aramaic, Assyrian
it: assiro, Neo-aramaico

en: Neo-Aramaic, Barzani Jewish
it: barzani giudeo, Neo-aramaico

en: Neo-Aramaic, Bohtan
it: bohtan, Neo-aramaico

en: Neo-Aramaic, Chaldean
it: chaldeano, Neo-aramaico

en: Neo-Aramaic, Western
it: occidentale, Neo-aramaico

en: Nepalese Sign Language
it: Nepalese (linguaggio dei segni)

en: New Caledonian Javanese
it: Javanese Nuova Caledonia

en: New Zealand Sign Language
it: Neozelandese (linguaggio dei segni)

en: Newar, Middle
it: Newar centrale

en: Ngad'a, Eastern
it: Ngad'a orientale

en: Ngando (Central African Republic)
it: Ngando (Repubblica centro africana)

en: Ngando (Democratic Republic of Congo)
it: Ngando (Repubblica democratica del Congo)

en: Ngatik Men's Creole
it: Ngatik creolo degli uomini

en: Ngawn Chin
it: Chin ngawn

en: Ngazidja Comorian
it: Comoriano ngazidja

en: Ngbandi, Northern
it: Ngbandi settentrionali

en: Ngbandi, Southern
it: Ngbandi meridionale

en: Ngkâlmpw Kanum
it: Kanum ngkâlmpw

en: Ngombe (Central African Republic)
it: Ngombe (Repubblica centro africana)

en: Ngombe (Democratic Republic of Congo)
it: Ngombe (Repubblica democratica del Congo)

en: Nicaragua Creole English
it: Creolo inglese del Nicaragua

en: Nicaraguan Sign Language
it: Nicaraguense (linguaggio dei segni)

en: Nicobarese, Car
it: car, Nicobarese

en: Nicobarese, Central
it: Nicobarese centrale

en: Nicobarese, Southern
it: Nicobarese meridionale

en: Nigerian Fulfulde
it: Fulfulde nigeriano

en: Nigerian Sign Language
it: Nigeriano (linguaggio dei segni)

en: Nisi (China)
it: Nisi (Cina)

en: Nisu, Eastern
it: Nisu orientale

en: Nisu, Northern
it: settentrionale, Nisu

en: Nisu, Northwestern
it: Nisu nordorientale

en: Nisu, Southern
it: Nisu meridionale

en: Nisu, Southwestern
it: Nisu sudoccidentale

en: Niwer Mil
it: Mil niwer

en: No linguistic content
it: Nessun contenuto linguistico

en: Nong Zhuang
it: Zhuang nong

en: Nopala Chatino
it: Chatino nopala

en: Norse, Old
it: Norse antico

en: North Alaskan Inupiatun
it: Inupiat Alaska del Nord

en: North Arabian, Ancient
it: antico del Nord, Arabo

en: North Awyu
it: Awyu del Nord

en: North Azerbaijani
it: Azerbaijano settentrionale

en: North Babar
it: Babar del Nord

en: North Fali
it: Fali del Nord

en: North Giziga
it: Giziga del Nord

en: North Levantine Arabic
it: Arabo levantino settentrionale

en: North Mesopotamian Arabic
it: Arabo mesopotamico del Nord

en: North Tairora
it: Tairora del Nord

en: North Tanna
it: Tanna del Nord

en: North Wahgi
it: Wahgi del Nord

en: North Watut
it: Watut del Nord

en: Northeast Kiwai
it: Kiwai nord-orientale

en: Northeastern Dinka
it: Dinca nordorientale

en: Northeastern Thai
it: Thailandese nordorientale

en: Northern Alta
it: Alta settentrionale

en: Northern Altai
it: Altai settentrionale

en: Northern Betsimisaraka Malagasy
it: Malagasy betsimisaraka settentrionale

en: Northern Bobo Madaré
it: Bobo madaré settentrionale

en: Northern Catanduanes Bikol
it: Bicolano Catanduanes settentrionale

en: Northern Dagara
it: Dagara settentrionale

en: Northern Dong
it: Dong settentrionale

en: Northern East Cree
it: Cree nordorientale

en: Northern Emberá
it: Emberà settentrionale

en: Northern Frisian
it: Frisone settentrionale

en: Northern Ghale
it: Ghale settentrionale

en: Northern Gondi
it: Gondi settentrionale

en: Northern Grebo
it: Grebo settentrionale

en: Northern Guiyang Hmong
it: Hmong guiyang settentrionale

en: Northern Haida
it: Haida settentrionale

en: Northern Hindko
it: Hindko settentrionale

en: Northern Huishui Hmong
it: Hmong huishui settentrionale

en: Northern Kankanay
it: Kankanay settentrionale

en: Northern Mashan Hmong
it: Hmon mashan settentrionale

en: Northern Muji
it: Muji settentrionale

en: Northern Nago
it: Nago settentrionale

en: Northern Nisu
it: Nisu settentrionale

en: Northern Ohlone
it: Ohlone settentrionale

en: Northern Qiandong Miao
it: Miao Qiandong settentrionale

en: Northern Qiang
it: Qiang settentrionale

en: Northern Sami
it: Sami settentrionale

en: Northern Sorsoganon
it: Sorsoganon settentrionale

en: Northern Subanen
it: Subanen settentrionale

en: Northern Tarahumara
it: Tarahumara settentrionale

en: Northern Tiwa
it: Tiwa settentrionale

en: Northern Tlaxiaco Mixtec
it: Mixtec tlaxiaco settentrionale

en: Northern Toussian
it: Toussian settentrionale

en: Northern Tujia
it: Tujia settentrionale

en: Northern Tutchone
it: Tutchone settentrionale

en: Northern Uzbek
it: Usbeco settentrionale

en: Northern Yukaghir
it: Yukaghir settentrionale

en: Northwest Alaska Inupiatun
it: Inupiat Nord-Est Alaska

en: Northwest Gbaya
it: Gbaya nordoccidentale

en: Northwestern Dinka
it: Dinka nordorientale

en: Northwestern Fars
it: Fars nordoccidentale

en: Northwestern Kolami
it: Kolami nord-occidentale

en: Northwestern Tamang
it: Tamang nordoccidentale

en: Norwegian
it: Norvegese

en: Norwegian Bokmål
it: Norvegese bokmål

en: Norwegian Nynorsk
it: Norvegese nynorsk

en: Norwegian Sign Language
it: Norvegese (linguaggio dei segni)

en: Norwegian, Traveller
it: Norvegese traveller

en: Nuaulu, North
it: Nuaulu del Nord

en: Nuaulu, South
it: Nuaulu del Sud

en: Nubian, Old
it: Nubian antico

en: Nugunu (Cameroon)
it: Nugunu (Camerun)

en: Nukak Makú
it: Nukak makú

en: Nung (Viet Nam)
it: Nung (Vietnam)

en: Nuni, Northern
it: Nuni settentrionale

en: Nuni, Southern
it: Nuni meridionale

en: Nusa Laut
it: Nusa laut

en: Nyala, East
it: Nyala dell'Est

en: Nyika (Malawi and Zambia)
it: Nyika (Malawi e Zambia)

en: Nüpode Huitoto
it: Huitoto nüpode

en: Ocotlán Zapotec
it: Zapoteco ocotlán

en: Official Aramaic (700-300 BCE)
it: Aramaico ufficiale (700-300 p.e.v.)

en: Ohlone, Northern
it: settentrionale, Ohlone

en: Ohlone, Southern
it: meridionale, Ohlone

en: Oirat, Written
it: scritto, Oirat

en: Ojibwa, Central
it: Ojibwa centrale

en: Ojibwa, Eastern
it: Ojibwa orientale

en: Ojibwa, Northwestern
it: Ojibwa nordoccidentale

en: Ojibwa, Western
it: Ojibwa occidentale

en: Ojitlán Chinantec
it: Chinanteco ojitlan

en: Okinawan, Central
it: Okinawan centrale

en: Okpe (Northwestern Edo)
it: Okpe (Edo nordoccidentale)

en: Okpe (Southwestern Edo)
it: Okpe (Edo sudoccidentale)

en: Old English (ca. 450-1100)
it: Inglese antico (ca. 450-1100)

en: Old French (842-ca. 1400)
it: Francese antico (842-ca. 1400)

en: Old High German (ca. 750-1050)
it: Tedesco antico alto (ca. 750-1050)

en: Omani Arabic
it: Arabo omani

en: One, Molmo
it: molmo, One

en: One, Northern
it: One settentrionale

en: One, Southern
it: One meridionale

en: Onin Based Pidgin
it: Pidgin basato su onin

en: Oromo, Borana-Arsi-Guji
it: borana-arsi-guji, Oromo

en: Oromo, Eastern
it: orientale, Oromo

en: Oromo, West Central
it: centro-occidentale, Oromo

en: Ossetic, Old
it: Ossetic antico

en: Otomi, Eastern Highland
it: Otomi, Highland orientali

en: Ozolotepec Zapotec
it: Zapoteco ozolotepec

en: Ozumacín Chinantec
it: Chinanteco ozumacín

en: Pa'o Karen
it: Karen pa'o

en: Pacific Gulf Yupik
it: Yupik Golfo del Pacifico

en: Pahanan Agta
it: Agta panang

en: Pahari, Kullu
it: kullu, Pahari

en: Pahari, Mahasu
it: mahasu, Pahari

en: Paiute, Northern
it: Paiute settentrionale

en: Pakistan Sign Language
it: Pakistano (linguaggio dei segni)

en: Paku Karen
it: Karen paku

en: Palantla Chinantec
it: Chinanteco palantla

en: Palawano, Central
it: Palawano centrale

en: Palawano, Southwest
it: Palawano sudoccidentale

en: Palya Bareli
it: Bareli palya

en: Pame, Central
it: Pame centrale

en: Pame, Northern
it: Pame settentrionale

en: Pame, Southern
it: Pame meridionale

en: Pampanga
it: pampanga

en: Pamplona Atta
it: Atta pamplona

en: Pana (Central African Republic)
it: Pana (Repubblica centro africana)

en: Panamanian Sign Language
it: Panamense (linguaggio dei segni)

en: Pangutaran Sama
it: Sama pangutaran

en: Panjabi, Western
it: Panjabi occidentale

en: Pano, Kulina
it: kulina, Pano

en: Papantla Totonac
it: Totonac papantla

en: Paraguayan Guaraní
it: Guaraní paraguaiano

en: Paraguayan Sign Language
it: Paraguaiano (linguaggio dei segni)

en: Pará Arára
it: Pará arára

en: Pará Gavião
it: Pará gavião

en: Pashto, Central
it: Pashto centrale

en: Pashto, Northern
it: Pashto settentrionale

en: Pashto, Southern
it: Pashto meridionale

en: Pass Valley Yali
it: Yali Pass Valley

en: Pauri Bareli
it: Bareli pauri

en: Penan, Eastern
it: Penan occidentale

en: Penan, Western
it: Penan occidentale

en: Penang Sign Language
it: Penang (linguaggio dei segni)

en: Persian
it: Persiano

en: Persian Sign Language
it: Persiano (linguaggio dei segni)

en: Persian, Iranian
it: Persiano (Iraniano)

en: Persian, Manichaean Middle
it: manicheo centrale, Persiano

en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
it: Persiano antico (ca. 600-400 A.C.)

en: Peruvian Sign Language
it: Peruviano (linguaggio dei segni)

en: Petapa Zapotec
it: Zapoteco petapa

en: Philippine Sign Language
it: Filippino (linguaggio de segni)

en: Phoenician
it: Fenicio

en: Phola, Alo
it: alo, Phola

en: Phong-Kniang
it: Phong-kniang

en: Phowa, Ani
it: ani, Phowa

en: Phowa, Hlepho
it: hlepho, Phowa

en: Phowa, Labo
it: labo, Phowa

en: Phu Thai
it: Phu thai

en: Picene, North
it: Picene del Nord

en: Picene, South
it: del Sud, Picene

en: Pichis Ashéninka
it: Ashéninka pichis

en: Pidgin Delaware
it: Delaware pigdin

en: Pidgin English, Chinese
it: cinese, Inglese pidgin

en: Pidgin English, Ghanaian
it: ghanaian, Inglese pidgin

en: Pidgin, Cameroon
it: del Camerun, Pidgin

en: Pidgin, Nigerian
it: Pidgin, nigeriano

en: Pidgin, Timor
it: timor, Pidgin

en: Pima Bajo
it: Pima bajo

en: Pinai-Hagahai
it: Pinai-hagahai

en: Pisaflores Tepehua
it: Tepehua pisaflores

en: Pite Sami
it: Sami pite

en: Plains Cree
it: Cree plains

en: Plains Indian Sign Language
it: Plains Indian (linguaggio dei segni)

en: Polish
it: Polacco

en: Polish Sign Language
it: Polacco (linguaggio dei segni)

en: Pomo, Central
it: Pomo centrale

en: Pomo, Eastern
it: Pomo orientale

en: Pomo, Northeastern
it: Pomo nordoccidentale

en: Pomo, Northern
it: Pomo settentrionale

en: Pomo, Southeastern
it: Pomo sudoccidentale

en: Pomo, Southern
it: Pomo meridionale

en: Popoloca, Coyotepec
it: Popoloca (Coyotepec)

en: Popoloca, Mezontla
it: Popoloca (Mezontla)

en: Portuguese
it: Portoghese

en: Portuguese Sign Language
it: Portoghese (linguaggio dei segni)

en: Pottangi Ollar Gadaba
it: Gadaba pottangi ollar

en: Providencia Sign Language
it: Providencia (linguaggio dei segni)

en: Prussian
it: Prussiano

en: Pu-Xian Chinese
it: Cinese Pu-Xian

en: Pudtol Atta
it: Atta pudtol

en: Puerto Rican Sign Language
it: Portoricano (linguaggio dei segni)

en: Pumi, Northern
it: Pumi settentrionale

en: Pumi, Southern
it: Pumi meridionale

en: Purepecha, Western Highland
it: Purepecha, Highland occidentali

en: Pwo Eastern Karen
it: Karen pwo orientale

en: Qiang, Northern
it: settentrionale, Qiang

en: Qila Muji
it: Muji qila

en: Qiubei Zhuang
it: Zhuang qiubei

en: Quebec Sign Language
it: Quabec (linguaggio dei segni)

en: Quechua, Classical
it: Quechua classico

en: Quechua, Eastern Apurímac
it: Quechua, Apurímac orientale

en: Quechua, North Bolivian
it: Quechua, Boliviano del Nord

en: Quechua, North Junín
it: Quechua, Junín del Nord

en: Quechua, South Bolivian
it: Quechua, Boliviano del Sud

en: Quechua, Southern Conchucos Ancash
it: Quechua, Conchucos Ancash meridionale

en: Quechua, Southern Pastaza
it: Quechua, Pastaza meridionale

en: Quiavicuzas Zapotec
it: Zapoteco quiavicuzas

en: Quichua, Northern Pastaza
it: Quichua, Pastaza settentrionale

en: Quioquitani-Quierí Zapotec
it: Zapoteco quioquitani-quierí

en: Quiotepec Chinantec
it: Chinanteco quiotepec

en: Rajasthani
it: rajasthani

en: Rajput Garasia
it: Garasia rajput

en: Rana Tharu
it: Tharu rana

en: Rathwi Bareli
it: Bareli rathwi

en: Rawngtu Chin
it: Chin rawngtu

en: Rayón Zoque
it: Zoque rayón

en: Red Gelao
it: Gelao red

en: Remontado Dumagat
it: Dumagat remontado

en: Rennellese Sign Language
it: Rennellese (linguaggio dei segni)

en: Rinconada Bikol
it: Bikol rinconada

en: Rincón Zapotec
it: Zapoteco rincón

en: Riverain Sango
it: Sango riverain

en: Roglai, Northern
it: Roglai settentrionale

en: Roglai, Southern
it: Roglai meridionale

en: Romani, Balkan
it: Romani, Balcani

en: Romani, Baltic
it: Romani, Baltico

en: Romanian
it: Rumeno

en: Romanian Sign Language
it: Rumeno (linguaggio dei segni)

en: Romanian, Istro
it: Istro-rumeno

en: Romanian, Macedo-
it: Rumeno macedone

en: Romanian, Megleno
it: Rumeno megleno

en: Romano-Greek
it: Romano-greco

en: Romano-Serbian
it: Serbo-romano

en: Russia Buriat
it: Buriat della Russia

en: Russian
it: Russo

en: Russian Sign Language
it: Russo (linguaggio dei segni)

en: Russian, Old
it: Russo antico

en: Sabah Bisaya
it: Bisaya sabah

en: Sadri, Oraon
it: Sadri (Oraon)

en: Saidi Arabic
it: Arabo saidi

en: Saint Lucian Creole French
it: di Saint Lucian, Creolo francese

en: Sajau Basap
it: Sajau basap

en: Sakalava Malagasy
it: Malagasy sakalava

en: Salish, Southern Puget Sound
it: Puget Sound meridionale, Salish

en: Salish, Straits
it: straits, Salish

en: Salvadoran Sign Language
it: Salvadoregno (linguaggio dei segni)

en: Sama, Central
it: centrale, Sama

en: Sama, Pangutaran
it: pangutaran, Sama

en: Sama, Southern
it: meridionale, Sama

en: Samaritan
it: Samaritano

en: Samba Daka
it: Daka samba

en: Sami, Akkala
it: akkala, Sami

en: Sami, Inari
it: inari, Sami

en: Sami, Kemi
it: kemi, Sami

en: Sami, Kildin
it: kildin, Sami

en: Sami, Northern
it: settentrionale, Sami

en: Sami, Pite
it: pite, Sami

en: Sami, Skolt
it: skolt, Sami

en: Sami, Southern
it: meridionale, Sami

en: Sami, Ter
it: ter, Sami

en: Sami, Ume
it: ume, Sami

en: Samo, Matya
it: matya, Samo

en: Samo, Maya
it: maya, Samo

en: Samo, Southern
it: Samo meridionale

en: Samoan
it: Samoano

en: Samogitian
it: Samogizio

en: San Agustín Mixtepec Zapotec
it: Zapoteco di San Agustín Mixtepec

en: San Baltazar Loxicha Zapotec
it: Zapoteco San Baltazar Loxicha

en: San Blas Kuna
it: Kuna San Blas

en: San Dionisio Del Mar Huave
it: Huave San Dionisio del Mar

en: San Francisco Del Mar Huave
it: Huave San Francisco Del Mar

en: San Juan Teita Mixtec
it: Mixtec San Juan Teita

en: San Martín Itunyoso Triqui
it: Triqui San Martín Itunyoso

en: San Mateo Del Mar Huave
it: Huave San Mateo del Mar

en: San Miguel Piedras Mixtec
it: Mixtec San Miguel Piedras

en: San Pedro Amuzgos Amuzgo
it: Amuzgo San Pedro Amuzgos

en: San Pedro Quiatoni Zapotec
it: Zapoteco di San Pedro Quiatoni

en: San Vicente Coatlán Zapotec
it: Zapoteco San Vicente Coatlán

en: Sanaani Arabic
it: Arabo sanaani

en: Sanga (Democratic Republic of Congo)
it: Sanga (Repubblica democratica del Congo)

en: Sango, Riverain
it: riverain, Sango

en: Sanskrit
it: Sanscrito

en: Santa Catarina Albarradas Zapotec
it: Zapoteco di Santa Catarina Albarradas

en: Santa Inés Yatzechi Zapotec
it: Zapoteco Santa Inés Yatzechi

en: Santa María Del Mar Huave
it: Huave Santa María del Mar

en: Santa María Quiegolani Zapotec
it: Zapoteco di Santa María Quiegolani

en: Santa Teresa Cora
it: Cora Santa Teresa

en: Santiago Xanica Zapotec
it: Zapoteco Santiago xanica

en: Santo Domingo Albarradas Zapotec
it: Zapoteco Santo Domingo Albarradas

en: Sarangani Blaan
it: Blaan sarangani

en: Sardinian
it: Sardo

en: Sardinian, Campidanese
it: campidanese, Sardo

en: Sardinian, Gallurese
it: Sardo gallurese

en: Sardinian, Logudorese
it: logudorese, Sardo

en: Sardinian, Sassarese
it: Sardo sassarese

en: Saudi Arabian Sign Language
it: Arabo saudita (linguaggio dei segni)

en: Saxon, Old
it: Sassone antico

en: Saxon, Upper
it: superiore, Sassone

en: Saxwe Gbe
it: Gbe saxwe

en: Scottish Gaelic
it: Gaelico scozzese

en: Scottish, Traveller
it: traveller, Scozzese

en: Sea Island Creole English
it: Creolo inglese Sea Island

en: Seit-Kaitetu
it: Seit-kaitetu

en: Selangor Sign Language
it: Selangor (linguaggio dei segni)

en: Sena, Malawi
it: malawi, Sena

en: Senoufo, Djimini
it: djimini, Senoufo

en: Senoufo, Supyire
it: supyire, Senoufo

en: Senoufo, Syenara
it: syenara, Senoufo

en: Senoufo, Tagwana
it: tagwana, Senoufo

en: Sepa (Papua New Guinea)
it: Sepa (Papua Nuova Guinea)

en: Sepik Iwam
it: Iwam sepik

en: Serbian
it: Serbo

en: Serbo-Croatian
it: Serbo-croato

en: Seselwa Creole French
it: Creolo francese seselwa

en: Sheshi Kham
it: Kham sheshi

en: Shihhi Arabic
it: Arabo shihhi

en: Siberian Tatar
it: Tatar siberiano

en: Sichuan Yi
it: Yi sichuan

en: Sicilian
it: Siciliano

en: Siculo Arabic
it: Arabo siculo

en: Sierra Leone Sign Language
it: Sierra Leone (linguaggio dei segni)

en: Sierra de Juárez Zapotec
it: Zapoteco Sierra de Juárez

en: Silesian, Lower
it: inferiore, Silesian

en: Sindihui Mixtec
it: Mixtec sindihui

en: Singapore Sign Language
it: Singapore (linguaggio dei segni)

en: Sinicahua Mixtec
it: Mixtec sinicahua

en: Sirenik Yupik
it: Yupik sirenik

en: Sisaala, Tumulung
it: tumulung, Sisaala

en: Sisaala, Western
it: occidentale, Sisaala

en: Siyin Chin
it: Chin siyin

en: Skepi Creole Dutch
it: Creolo olandese skepi

en: Skolt Sami
it: Sami skolt

en: Slavey, North
it: Slavey del Nord

en: Slavey, South
it: del Sud, Slavey

en: Slavic, Church
it: ecclesiastico, Slavo

en: Slovak
it: Slovacco

en: Slovakian Sign Language
it: Slovacco (linguaggio dei segni)

en: Slovenian
it: Sloveno

en: So (Democratic Republic of Congo)
it: So (Repubblica democratica del Congo)

en: Sochiapam Chinantec
it: Chinanteco sochiapan

en: Songhay, Humburi Senni
it: humburi senni, Songhay

en: Songhay, Koyra Chiini
it: koyra chiini, Songhay

en: Songlai Chin
it: Chin songlai

en: Songway Kiini, Tondi
it: Tondi, Songway Kiini

en: Sorbian, Lower
it: inferiore, Lusaziano

en: Sorbian, Upper
it: superiore, Lusaziano

en: Sorsoganon, Northern
it: settentrionale, Sorsoganon

en: Sorsoganon, Southern
it: meridionale, Sorsoganon

en: Sorsogon Ayta
it: Ayta sorsogon

en: Sos Kundi
it: Sos kundi

en: Sotho, Southern
it: meridionale, Sotho

en: South African Sign Language
it: Sudafricano (linguaggio dei segni)

en: South Awyu
it: Awyu del Sud

en: South Azerbaijani
it: Azerbaijano meridionale

en: South Central Dinka
it: Dinka centromeridionale

en: South Efate
it: Efate del Sud

en: South Fali
it: Fali del Sud

en: South Giziga
it: Giziga del Sud

en: South Levantine Arabic
it: Arabo levantino meridionale

en: South Picene
it: Picene del Sud

en: South Slavey
it: Slavey del Sud

en: South Ucayali Ashéninka
it: Ashéninka Ucayali del Sud

en: Southeast Ambrym
it: Ambrym del Sudest

en: Southeast Babar
it: Babar del Sud-Est

en: Southeast Ijo
it: Ijo sudorientale

en: Southeastern Dinka
it: Dinca sudorientale

en: Southeastern Ixtlán Zapotec
it: Zapoteco ixtlán sud-orientale

en: Southeastern Tarahumara
it: Tarahumara sudorientale

en: Southeastern Tepehuan
it: Tepehuan sudoccidentale

en: Southern Alta
it: Alta meridionale

en: Southern Altai
it: Altai meridionale

en: Southern Amami-Oshima
it: Amami-Oshima meridionale

en: Southern Aymara
it: Aymara meridionale

en: Southern Bai
it: Bai meridionale

en: Southern Balochi
it: Balochi meridionale

en: Southern Betsimisaraka Malagasy
it: Malagasy betsimisaraka meridionale

en: Southern Birifor
it: Birifor meridionale

en: Southern Bobo Madaré
it: Bobo madaré meridionale

en: Southern Carrier
it: Carrier meridionale

en: Southern Catanduanes Bikol
it: Bicol Catanduanes meridionale

en: Southern Dagaare
it: Dagaare meridionale

en: Southern East Cree
it: Cree sudorientale

en: Southern Ghale
it: Ghale meridionale

en: Southern Grebo
it: Grebo meridionale

en: Southern Guiyang Hmong
it: Hmong guiyang meridionale

en: Southern Haida
it: Haida meridionale

en: Southern Hindko
it: Hindko meridionale

en: Southern Kalapuya
it: Kalapuya meridionale

en: Southern Kiwai
it: Kiwai meridionale

en: Southern Lolopo
it: Lolopo meridionale

en: Southern Ma'di
it: Ma'di meridionale

en: Southern Mashan Hmong
it: Hmong mashan meridionale

en: Southern Muji
it: Muji meridionale

en: Southern Ohlone
it: Ohlone meridionale

en: Southern Puget Sound Salish
it: Salish Puget Sound meridionale

en: Southern Qiandong Miao
it: Miao qiandong meridionale

en: Southern Rincon Zapotec
it: Zapoteco rincon meridionale

en: Southern Sama
it: Sama meridionale

en: Southern Sami
it: Sami meridionale

en: Southern Sierra Miwok
it: Miwok Sierra meridionale

en: Southern Sorsoganon
it: Sorsoganon meridionale

en: Southern Sotho
it: Sotho meridionale

en: Southern Thai
it: Thailandese meridionale

en: Southern Tiwa
it: Tiwa meridionale

en: Southern Toussian
it: Toussian meridionale

en: Southern Tujia
it: Tujia meridionale

en: Southern Tutchone
it: Tutchone meridionale

en: Southern Uzbek
it: Usbeco meridionale

en: Southern Yukaghir
it: Yukaghir meridionale

en: Southwest Gbaya
it: Gbaya sud-occidentale

en: Southwestern Bontok
it: Bontok sudoccidentale

en: Southwestern Dinka
it: Dinka sudoccidentale

en: Southwestern Fars
it: Fars sudoccidentale

en: Southwestern Guiyang Hmong
it: Hmong guiyang sud-occidentale

en: Southwestern Huishui Hmong
it: Hmong huishui sud-occidentale

en: Southwestern Tarahumara
it: Tarahumara sudoccidentale

en: Southwestern Tepehuan
it: Tepehuan sudorientale

en: Soyaltepec Mazatec
it: Mazatec soyaltepec

en: Soyaltepec Mixtec
it: Mixtec soyaltepec

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Spanish Sign Language
it: Spagnolo (linguaggio dei segni)

en: Spanish, Loreto-Ucayali
it: loreto-ucayali, Spagnolo

en: Spanish, Old
it: Spagnolo antico

en: Spiti Bhoti
it: Bhoti spiti

en: Sri Lankan Sign Language
it: Sri Lanka (linguaggio dei segni)

en: Standard Arabic
it: Arabo standard

en: Standard Estonian
it: Estone standard

en: Standard Malay
it: Malese standard

en: Standard Moroccan Tamazight
it: Tamazight marocchino standard

en: Stieng, Budeh
it: budeh, Stieng

en: Stieng, Bulo
it: bulo, Stieng

en: Straits Salish
it: Salish straits

en: Subanen, Central
it: centrale, Subanen

en: Subanen, Eastern
it: Subanon orientale

en: Subanen, Northern
it: settentrionale, Subanen

en: Subanen, Southern
it: Subanen meridionale

en: Subanon, Kolibugan
it: kolibugan, Subanon

en: Subanon, Western
it: occidentale, Subanon

en: Sudanese Arabic
it: Arabo sudanese

en: Sukuma
it: sukuma

en: Sumerian
it: Sumero

en: Sumtu Chin
it: Chin sumtu

en: Supyire Senoufo
it: Senoufo supyire

en: Swahili (individual language)
it: Swahili (linguaggio individuale)

en: Swahili (macrolanguage)
it: Swahili (macro-lingua)

en: Swahili, Congo
it: del Congo, Swahili

en: Swampy Cree
it: Cree swampy

en: Swedish
it: Svedese

en: Swedish Sign Language
it: Svedese (linguaggio dei segni)

en: Swiss German
it: Tedesco svizzero

en: Swiss-French Sign Language
it: Svizzero-francese (linguaggio dei segni)

en: Swiss-German Sign Language
it: Svizzero-tedesco (linguaggio dei segni)

en: Swiss-Italian Sign Language
it: Svizzero-italiano (linguaggio dei segni)

en: Syenara Senoufo
it: Senoufo syenara

en: Syriac
it: Siriaco

en: Syriac, Classical
it: classico, Siriaco

en: São Paulo Kaingáng
it: Kaingáng San Paolo

en: Sãotomense
it: Saotomense

en: Ta'izzi-Adeni Arabic
it: Arabo ta'izzi-adeni

en: Ta'oih, Lower
it: inferiore, Ta'oih

en: Ta'oih, Upper
it: superiore, Ta'oih

en: Tabaa Zapotec
it: Zapoteco tabaa

en: Tabasco Chontal
it: Chontal tabasco

en: Tabasco Zoque
it: Zoque tabasco

en: Tacahua Mixtec
it: Mixtec tacahua

en: Tagbanwa, Calamian
it: calamian, Tagbanwa

en: Tagbanwa, Central
it: centrale, Tagbanwa

en: Tagwana Senoufo
it: Senoufo tagwana

en: Tahaggart Tamahaq
it: Tamahaq tahaggart

en: Tai Daeng
it: Tai daeng

en: Tai Dam
it: Tai dam

en: Tai Do
it: Tai do

en: Tai Dón
it: Tai dón

en: Tai Hongjin
it: Tai hongjin

en: Tai Laing
it: Tai laing

en: Tai Loi
it: Tai loi

en: Tai Long
it: Tai long

en: Tai Nüa
it: Tai nüa

en: Tai Pao
it: Tai pao

en: Tai Thanh
it: Tai thanh

en: Tai Ya
it: Tai ya

en: Tairora, North
it: del Nord, Tairora

en: Tairora, South
it: Tairora del Sud

en: Taiwan Sign Language
it: Taiwan (linguaggio dei segni)

en: Tajiki Arabic
it: Arabo tagico

en: Talinga-Bwisi
it: Talinga-bwisi

en: Tama (Chad)
it: Tama (Ciad)

en: Tamahaq, Tahaggart
it: tahaggart, Tamahaq

en: Tamajaq, Tawallammat
it: tawallammat, Tamajaq

en: Tamajeq, Tayart
it: tayart, Tamajeq

en: Tamang, Eastern
it: orientale, Tamang

en: Tamang, Eastern Gorkha
it: Gorkha orientale, Tamang

en: Tamang, Northwestern
it: nordoccidentale, Tamang

en: Tamang, Western
it: occidentale, Tamang

en: Tamazight, Central Atlas
it: Atlas centrale, Tamazight

en: Tamazight, Standard Moroccan
it: marocchino standard, Tamazight

en: Tamazight, Temacine
it: temacine, Tamazight

en: Tamazight, Tidikelt
it: tidikelt, Tamazight

en: Tamazola Mixtec
it: Mixtec tamazola

en: Tamil, Old
it: Tamil antico

en: Tamnim Citak
it: Citak tamnim

en: Tanana, Lower
it: inferiore, Tanana

en: Tanana, Upper
it: superiore, Tanana

en: Tandroy-Mahafaly Malagasy
it: Malagasy tandroy-mahafaly

en: Tanna, North
it: del Nord, Tanna

en: Tanna, Southwest
it: Tanna del Sud-Ovest

en: Tanosy Malagasy
it: Malagasy tanosy

en: Tanzanian Sign Language
it: Tanzaniano (linguaggio dei segni)

en: Tarahumara, Central
it: centrale, Tarahumara

en: Tarahumara, Lowland
it: terra inferiore, Tarahumara

en: Tarahumara, Northern
it: settentrionale, Tarahumara

en: Tarahumara, Southeastern
it: sudorientale, Tarahumara

en: Tarahumara, Southwestern
it: sudoccidentale, Tarahumara

en: Tarangan, East
it: dell'Est, Tarangan

en: Tarangan, West
it: dell'Ovest, Tarangan

en: Tarao Naga
it: Naga tarao

en: Taromi, Upper
it: superiore, Taromi

en: Tasmanian
it: Tasmaniano

en: Tat, Muslim
it: musulmano, Tat

en: Tataltepec Chatino
it: Chatino tataltepeco

en: Tatar
it: Tatarico

en: Tatar, Crimean
it: crimeo, Tataro

en: Tatar, Siberian
it: siberiano, Tatar

en: Tawallammat Tamajaq
it: Tamajaq tawallammat

en: Tawang Monpa
it: Monpa tawang

en: Tawbuid, Eastern
it: orientale, Tawbuid

en: Tawbuid, Western
it: occidentale, Tawbuid

en: Tawr Chin
it: Chin tawr

en: Tay Boi
it: Tay boi

en: Tay Khang
it: Tay khang

en: Tayabas Ayta
it: Ayta tayabas

en: Tayart Tamajeq
it: Tamajeq tayart

en: Tebul Sign Language
it: Tebul (linguaggio dei segni)

en: Tebul Ure Dogon
it: Dogon tebul ure

en: Tecpatlán Totonac
it: Totonac tecpatlán

en: Tedim Chin
it: Chin tedim

en: Tejalapan Zapotec
it: Zapoteco tejalapan

en: Teke, Ibali
it: ibali, Teke

en: Teke-Ebo
it: Teke-ebo

en: Teke-Fuumu
it: Teke-fuumu

en: Teke-Kukuya
it: Teke-kukuya

en: Teke-Laali
it: Teke-laali

en: Teke-Nzikou
it: Teke-nzikou

en: Teke-Tege
it: Teke-tege

en: Teke-Tsaayi
it: Teke-tsaayi

en: Teke-Tyee
it: Teke-tyee

en: Tela-Masbuar
it: Tela-masbuar

en: Temacine Tamazight
it: Tamazight temacine

en: Tene Kan Dogon
it: Dogon tene kan

en: Tenggarong Kutai Malay
it: Malese tenggarong kutai

en: Tepehua, Huehuetla
it: huehuetla, Tepehua

en: Tepehua, Pisaflores
it: pisaflores, Tepehua

en: Tepehua, Tlachichilco
it: tlachichilco, Tepehua

en: Tepehuan, Northern
it: Tepehuan settentrionale

en: Tepehuan, Southeastern
it: sudoccidentale, Tepehuan

en: Tepehuan, Southwestern
it: sudorientale, Tepehuan

en: Tepetotutla Chinantec
it: Chinanteco tepetotutla

en: Tepeuxila Cuicatec
it: Cuicateco tepeuxila

en: Tepinapa Chinantec
it: Chinanteco tepinapa

en: Tepo Krumen
it: Krumen tepo

en: Ter Sami
it: Sami ter

en: Tesaka Malagasy
it: Malagasy tesaka

en: Tetun Dili
it: Tetun dili

en: Teutila Cuicatec
it: Cuicateco teutila

en: Texmelucan Zapotec
it: Zapoteco texmelucan

en: Thado Chin
it: Chin thado

en: Thai
it: Thailandese

en: Thai Sign Language
it: Thailandese (linguaggio dei segni)

en: Thai Song
it: Thailandese song

en: Thai, Northeastern
it: nordorientale, Thailandese

en: Thai, Northern
it: Thailandese settentrionale

en: Thai, Southern
it: meridionale, Thailandese

en: Thaiphum Chin
it: Chin thaiphum

en: Tharu, Chitwania
it: chitwania, Tharu

en: Tharu, Dangaura
it: dangaura, Tharu

en: Tharu, Kathoriya
it: kathoriya, Tharu

en: Tharu, Kochila
it: kochila, Tharu

en: Tharu, Rana
it: rana, Tharu

en: Thracian
it: Tracio

en: Thu Lao
it: Thu lao

en: Tiagbamrin Aizi
it: Aizi tiagbamrin

en: Tibetan
it: Tibetano

en: Tibetan, Amdo
it: dell'Ambdo, Tibetano

en: Tibetan, Classical
it: classico, Tibetano

en: Tibetan, Khams
it: khams, Tibetano

en: Tibetan, Old
it: Tibetano antico

en: Tidikelt Tamazight
it: Tamazight tidikelt

en: Tiemacèwè Bozo
it: Bozo tiemacèwè

en: Tijaltepec Mixtec
it: Mixtec tijaltepec

en: Tilquiapan Zapotec
it: Zapoteco tilquiapan

en: Timne
it: Temne

en: Timor Pidgin
it: Pidgin timor

en: Timugon Murut
it: Murut timugon

en: Tingui-Boto
it: Tingui-boto

en: Tinoc Kallahan
it: Kallahan tinoc

en: Tiranige Diga Dogon
it: Dogon Tiranige Diga

en: Tiwa, Northern
it: settentrionale, Tiwa

en: Tiwa, Southern
it: meridionale, Tiwa

en: Tiéyaxo Bozo
it: Bozo tiéyaxo

en: Tlachichilco Tepehua
it: Tepehua tlachichilco

en: Tlacoapa Me'phaa
it: Me'phaa tlacoapa

en: Tlacoatzintepec Chinantec
it: Chinanteco tlacoatzintepec

en: Tlacolulita Zapotec
it: Zapoteco tlacolulita

en: Toba-Maskoy
it: Toba-maskoy

en: Tobagonian Creole English
it: Creolo inglese tobagonian

en: Tocantins Asurini
it: Asurini tocantins

en: Tofin Gbe
it: Gbe tofin

en: Togbo-Vara Banda
it: Banda togbo-vara

en: Tok Pisin
it: Tok pisin

en: Tommo So Dogon
it: Dogon tommo so

en: Tomo Kan Dogon
it: Dogon tomo kan

en: Tondi Songway Kiini
it: Songway Kiini Tondi

en: Tonga (Tonga Islands)
it: Tonga (Isole Tonga)

en: Toraja-Sa'dan
it: Toraja-sa'dan

en: Tornedalen Finnish
it: Finlandese tornedalen

en: Toro So Dogon
it: Dogon toro so

en: Toro Tegu Dogon
it: Dogon toro tegu

en: Torres Strait Creole
it: Creolo Torres Strait

en: Tosk Albanian
it: Albanese tosk

en: Totomachapan Zapotec
it: Zapoteco totomachapan

en: Totonac, Coyutla
it: coyutla, Totonac

en: Totonac, Filomena Mata-Coahuitlán
it: Filomena Mata-Coahuitlán, Totonac

en: Totonac, Highland
it: highland, Totonac

en: Totonac, Papantla
it: papantla, Totonac

en: Totonac, Tecpatlán
it: tecpatlán, Totonac

en: Totonac, Upper Necaxa
it: Necaxa superiore, Totonac

en: Totonac, Western
it: occidentale, Totonac

en: Totonac, Xicotepec De Juárez
it: Xicotepec De Juárez, Totonac

en: Totonac, Yecuatla
it: yecuatla, Totonac

en: Toura (Côte d'Ivoire)
it: Toura (Costa d'Avorio)

en: Toura (Papua New Guinea)
it: Toura (Papua Nuova Guinea)

en: Toussian, Northern
it: settentrionale, Toussian

en: Toussian, Southern
it: meridionale, Toussian

en: Transalpine Gaulish
it: Gaulish transalpino

en: Traveller Scottish
it: Scozzese traveller

en: Tringgus-Sembaan Bidayuh
it: Bidayuh Tringgus-Sembaan

en: Trinidad and Tobago Sign Language
it: Trididad e Toabago (linguaggio dei segni)

en: Trinidadian Creole English
it: Creolo inglese trinidadian

en: Tripuri, Early
it: primordiale, Tripuri

en: Triqui, Chicahuaxtla
it: chicahuaxtla, Triqui

en: Triqui, Copala
it: copala, Triqui

en: Triqui, San Martín Itunyoso
it: San Martín Itunyoso, Triqui

en: Tsimihety Malagasy
it: Malagasy tsimihety

en: Tujia, Northern
it: settentrionale, Tujia

en: Tujia, Southern
it: meridionale, Tujia

en: Tukang Besi North
it: Tukang besi del Nord

en: Tukang Besi South
it: Tukang besi del Sud

en: Tuma-Irumu
it: Tuma-irumu

en: Tumulung Sisaala
it: Sisaala tumulung

en: Tundra Enets
it: Eneziano tundra

en: Tunebo, Angosturas
it: angosturas, Tunebo

en: Tunebo, Barro Negro
it: Barro Negro, Tunebo

en: Tunebo, Central
it: centrale, Tunebo

en: Tunebo, Western
it: occidentale, Tunebo

en: Tunisian Arabic
it: Arabo tunisino

en: Tunisian Sign Language
it: Tunisino (linguaggio dei segni)

en: Turkish
it: Turco

en: Turkish Sign Language
it: Turco (linguaggio dei segni)

en: Turkish, Balkan Gagauz
it: gagauz balcano, Turco

en: Turkish, Old
it: Turco antico

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
it: Turco ottomano (1500-1928)

en: Turkmen
it: Turkmeno

en: Turks And Caicos Creole English
it: Creolo inglese Turks e Caicos

en: Tutchone, Northern
it: settentrionale, Tutchone

en: Tutchone, Southern
it: meridionale, Tutchone

en: Tutsa Naga
it: Naga tutsa

en: Tuwali Ifugao
it: Ifugao tuwali

en: Tày Sa Pa
it: Tày sa pa

en: Tày Tac
it: Tày tac

en: Uab Meto
it: Uab meto

en: Ucayali-Yurúa Ashéninka
it: Ashéninka ucayali-yurúa

en: Ugandan Sign Language
it: Ugandano (linguaggio dei segni)

en: Ugaritic
it: Ugaritico

en: Uighur
it: Uighuro

en: Uighur, Old
it: Uighuro antico

en: Ukpe-Bayobiri
it: Ukpe-bayobiri

en: Ukpet-Ehom
it: Ukpet-ehom

en: Ukrainian
it: Ucraino

en: Ukrainian Sign Language
it: Ucraino (linguaggio dei segni)

en: Ukwuani-Aboh-Ndoni
it: Ukwuani-aboh-ndoni

en: Ulau-Suain
it: Ulau-suain

en: Ulwa
it: Alawa

en: Uma' Lasan
it: Uma' lasan

en: Uma' Lung
it: Uma' lung

en: Umbrian
it: Umbro

en: Umbu-Ungu
it: Umbu-ungu

en: Ume Sami
it: Sami ume

en: Umiray Dumaget Agta
it: Agta umiray dumaget

en: Umpqua, Upper
it: superiore, Umpqua

en: Uncoded languages
it: Lingue non codificate

en: Unde Kaili
it: Kaili unde

en: Undetermined
it: Non determinato

en: Upper Chehalis
it: Chehalis superiore

en: Upper Grand Valley Dani
it: Dani Grand Valley superiore

en: Upper Kinabatangan
it: Kinabatangan superiore

en: Upper Necaxa Totonac
it: Totonac Necaxa superiore

en: Upper Saxon
it: Sassone superiore

en: Upper Sorbian
it: Lusaziano superiore

en: Upper Ta'oih
it: Ta'oih superiore

en: Upper Tanana
it: Tanana superiore

en: Upper Taromi
it: Taromi superiore

en: Upper Umpqua
it: Umpqua superiore

en: Ura (Papua New Guinea)
it: Ura (Papua Nuova Guinea)

en: Urak Lawoi'
it: Urak lawoi'

en: Uripiv-Wala-Rano-Atchin
it: Uripiv-wala-rano-atchin

en: Uru-Eu-Wau-Wau
it: Uru-eu-wau-wau

en: Uru-Pa-In
it: Uru-pa-in

en: Urubú-Kaapor
it: Urubú-kaapor

en: Urubú-Kaapor Sign Language
it: Urubú-kaapor (linguaggio dei segni)

en: Uruguayan Sign Language
it: Uruguaiano (linguaggio dei segni)

en: Usila Chinantec
it: Chinanteco usila

en: Ute-Southern Paiute
it: Ute-southern paiute

en: Uvean, West
it: dell'Ovest, Uvean

en: Uzbek
it: Usbeco

en: Uzbek, Northern
it: settentrionale, Usbeco

en: Uzbek, Southern
it: meridionale, Usbeco

en: Uzbeki Arabic
it: Arabo uzbeko

en: Vaagri Booli
it: Vaagri booli

en: Vaghat-Ya-Bijim-Legeri
it: Vaghat-ya-bijim-legeri

en: Valencian Sign Language
it: Valenziano (linguaggio dei segni)

en: Valle Nacional Chinantec
it: Chinanteco Valle Nacional

en: Valley Maidu
it: Maidu della valle

en: Varhadi-Nagpuri
it: Varhadi-nagpuri

en: Vemgo-Mabas
it: Vemgo-mabas

en: Venda
it: venda

en: Venetian
it: Veneziano

en: Venetic
it: Venetico

en: Venezuelan Sign Language
it: Venezuelano (linguaggio dei segni)

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: Villa Viciosa Agta
it: Agta Villa Viciosa

en: Vincentian Creole English
it: Creolo inglese vincentian

en: Virgin Islands Creole English
it: Creolo inglese delle Isole Vergini

en: Vlaamse Gebarentaal
it: Vlaamse gebarentaal

en: Waci Gbe
it: Gbe waci

en: Wadi Wadi
it: Wadi wadi

en: Wahau Kayan
it: Kayan wahau

en: Wahau Kenyah
it: Kenyah wahau

en: Wahgi, North
it: del Nord, Wahgi

en: Waimiri-Atroari
it: Waimiri-atroari

en: Walla Walla
it: Walla walla

en: Wangaaybuwan-Ngiyambaa
it: Wangaaybuwan-ngiyambaa

en: War-Jaintia
it: War-jaintia

en: Waray (Philippines)
it: Waray (Filippine)

en: Warkay-Bipim
it: Warkay-bipim

en: Warwar Feni
it: Feni warwar

en: Wasco-Wishram
it: Wasco-wishram

en: Watut, Middle
it: Watut centrale

en: Watut, North
it: del Nord, Watut

en: Watut, South
it: Watut del Sud

en: Wayanad Chetti
it: Chetti wayanad

en: Welsh
it: Gallese

en: Welsh, Middle
it: medio, Gallese

en: Welsh, Old
it: Gallese antico

en: Wemba Wemba
it: Wemba wemba

en: Weme Gbe
it: Gbe weme

en: West Albay Bikol
it: Bicol Albay Ovest

en: West Berawan
it: Berawan dell'Ovest

en: West Central Banda
it: Banda centro occidentale

en: West Central Oromo
it: Oromo centro-occidentale

en: West Coast Bajau
it: Bajau della costa occidentale

en: West Damar
it: Damar dell'Ovest

en: West Goodenough
it: Goodenough dell'Ovest

en: West Kewa
it: Kewa dell'Ovest

en: West Tarangan
it: Tarangan dell'Ovest

en: West Uvean
it: Uvean dell'Ovest

en: West Yugur
it: Yugur dell'Ovest

en: Western Abnaki
it: Abnaki occidentale

en: Western Apache
it: Apache occidentale

en: Western Arrarnta
it: Arranta occidentale

en: Western Balochi
it: Balochi occidentale

en: Western Bolivian Guaraní
it: Guaraní Bolivia occidentale

en: Western Bru
it: Bru occidentale

en: Western Cham
it: Cham occidentale

en: Western Dani
it: Dani occidentale

en: Western Durango Nahuatl
it: Nahuatl durango occidentale

en: Western Fijian
it: Figiano occidentale

en: Western Frisian
it: Frisone occidentale

en: Western Highland Chatino
it: Chatino delle Highland occidentali

en: Western Juxtlahuaca Mixtec
it: Mixtec Juxtlahuaca occidentale

en: Western Keres
it: Keres occidentale

en: Western Lalu
it: Lalu occidentale

en: Western Mashan Hmong
it: Hmon mashan occidentale

en: Western Neo-Aramaic
it: Neo-aramaico occidentale

en: Western Niger Fulfulde
it: Fulfulde Nigeria occidentale

en: Western Parbate Kham
it: Kham Parbate occidentale

en: Western Sisaala
it: Sisaala occidentale

en: Western Subanon
it: Subanon occidentale

en: Western Tamang
it: Tamang occidentale

en: Western Tawbuid
it: Tawbuid occidentale

en: Western Totonac
it: Totonac occidentale

en: Western Tunebo
it: Tunebo occidentale

en: Western Xwla Gbe
it: Gbe xwla occidentale

en: Western Yiddish
it: Yiddish occidentale

en: White Gelao
it: Gelao white

en: Wichí Lhamtés Güisnay
it: Wichí lhamtés güisnay

en: Wichí Lhamtés Nocten
it: Wichí lhamtés nocten

en: Wichí Lhamtés Vejoz
it: Wichí lhamtés vejoz

en: Wik-Epa
it: Wik-epa

en: Wik-Iiyanh
it: Wik-iiyanh

en: Wik-Keyangan
it: Wik-keyangan

en: Wik-Me'anha
it: Wik-me'anha

en: Wik-Mungkan
it: Wik-mungkan

en: Wik-Ngathana
it: Wik-ngathana

en: Wolof, Gambian
it: gambian, Wolof

en: Wom (Papua New Guinea)
it: Wom (Papua Nuova Guinea)

en: Woods Cree
it: Cree woods

en: Wotapuri-Katarqalai
it: Wotapuri-katarqalai

en: Woun Meu
it: Woun meu

en: Written Oirat
it: Oirat scritto

en: Wu Chinese
it: Cinese wu

en: Wuding-Luquan Yi
it: Yi wuding-luquan

en: Wumeng Nasu
it: Nasu wumeng

en: Wunai Bunu
it: Bunu wunai

en: Wusa Nasu
it: Nasu wusa

en: Wuvulu-Aua
it: Wuvulu-aua

en: Wè Northern
it: Wè settentrionale

en: Wè Southern
it: Wè meridionale

en: Wè Western
it: Wè occidentale

en: Xadani Zapotec
it: Zapoteco xadani

en: Xanaguía Zapotec
it: Zapoteco xanaguía

en: Xiang Chinese
it: Cinese xiang

en: Xicotepec De Juárez Totonac
it: Totonac Xicotepec De Juárez

en: Xingú Asuriní
it: Asuriní xingú

en: Xiriâna
it: Xiriana

en: Xishanba Lalo
it: Lalo xishanba

en: Xwela Gbe
it: Gbe xwela

en: Yabula Yabula
it: Yabula yabula

en: Yaka (Central African Republic)
it: Yaka (Repubblica centro africana)

en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
it: Yaka (Repubblica democratica del Congo)

en: Yali, Angguruk
it: angguruk, Yali

en: Yali, Pass Valley
it: Pass Valley, Yali

en: Yalálag Zapotec
it: Zapoteco yalálag

en: Yamphu, Southern
it: Yamphu meridionale

en: Yanda Dom Dogon
it: Dogan yanda dom

en: Yang Zhuang
it: Zhuang yang

en: Yangum Mon
it: Yangum mon

en: Yaosakor Asmat
it: Asmat yaosakor

en: Yareni Zapotec
it: Zapoteco yareni

en: Yatee Zapotec
it: Zapoteco yatee

en: Yatzachi Zapotec
it: Zapoteco yatzachi

en: Yau (Morobe Province)
it: Yau (Provincia del Morobe)

en: Yau (Sandaun Province)
it: Yau (Provincia dello Sandaun)

en: Yautepec Zapotec
it: Zapoteco yautepec

en: Yecuatla Totonac
it: Totonac yecuatla

en: Yessan-Mayo
it: Yessan-mayo

en: Yi, Axi
it: axi, Yi

en: Yi, Naluo
it: naluo, Yi

en: Yi, Sichuan
it: sichuan, Yi

en: Yi, Wuding-Luquan
it: wuding-luquan, Yi

en: Yiddish, Eastern
it: orientale, Yiddish

en: Yiddish, Western
it: occidentale, Yiddish

en: Yimchungru Naga
it: Naga yimchungru

en: Yir Yoront
it: Yir yoront

en: Yirrk-Mel
it: Yirrk-mel

en: Yitha Yitha
it: Yitha yitha

en: Yocoboué Dida
it: Dida yocoboué

en: Yoloxochitl Mixtec
it: Mixtec yoloxochitl

en: Yongbei Zhuang
it: Zhuang yongbei

en: Yongnan Zhuang
it: Zhuang yongnan

en: Yorta Yorta
it: Yorta yorta

en: Youjiang Zhuang
it: Zhuang youjiang

en: Youle Jinuo
it: Jinuo youle

en: Younuo Bunu
it: Bunu younuo

en: Yucatec Maya Sign Language
it: Yucatec Maya (linguaggio dei segni)

en: Yue Chinese
it: Cinese yue

en: Yugoslavian Sign Language
it: Iugoslavo (linguaggio dei segni)

en: Yugur, East
it: dell'Est, Yugur

en: Yugur, West
it: dell'Ovest, Yugur

en: Yukaghir, Northern
it: settentrionale, Yukaghir

en: Yukaghir, Southern
it: meridionale, Yukaghir

en: Yupik, Central
it: centrale, Yupik

en: Yupik, Central Siberian
it: Siberia centrale, Yupik

en: Yupik, Naukan
it: naukan, Yupik

en: Yupik, Pacific Gulf
it: Golfo del Pacifico, Yupik

en: Yupik, Sirenik
it: sirenik, Yupik

en: Zaachila Zapotec
it: Zapoteco zaachila

en: Zacatepec Chatino
it: Chatino zacatepec

en: Zambian Sign Language
it: Zambia (linguaggio dei segni)

en: Zande (individual language)
it: Zande (lingua individuale)

en: Zaniza Zapotec
it: Zapoteco zaniza

en: Zapotec
it: Zapoteco

en: Zapotec, Aloápam
it: aloápam, Zapoteco

en: Zapotec, Amatlán
it: amatlán, Zapoteco

en: Zapotec, Ancient
it: antico, Zapoteco

en: Zapotec, Asunción Mixtepec
it: di Asunción Mixtepec, Zapoteco

en: Zapotec, Ayoquesco
it: ayoquesco, Zapoteco

en: Zapotec, Cajonos
it: cajonos, Zapoteco

en: Zapotec, Chichicapan
it: chichicapan, Zapoteco

en: Zapotec, Choapan
it: choapan, Zapoteco

en: Zapotec, Coatecas Altas
it: coatecas altas, Zapoteco

en: Zapotec, Coatlán
it: coatlán, Zapoteco

en: Zapotec, El Alto
it: El Alto, Zapoteco

en: Zapotec, Elotepec
it: elotepec, Zapoteco

en: Zapotec, Guevea De Humboldt
it: di Guevea De Humboldt, Zapoteco

en: Zapotec, Güilá
it: güilá, Zapoteco

en: Zapotec, Isthmus
it: isthmus, Zapoteco

en: Zapotec, Lachiguiri
it: lachiguiri, Zapoteco

en: Zapotec, Lachixío
it: lachixío, Zapoteco

en: Zapotec, Lapaguía-Guivini
it: lapaguía-guivini, Zapoteco

en: Zapotec, Loxicha
it: loxicha, Zapoteco

en: Zapotec, Mazaltepec
it: mazaltepec, Zapoteco

en: Zapotec, Miahuatlán
it: miahuatlán, Zapoteco

en: Zapotec, Mitla
it: mitla, Zapoteco

en: Zapotec, Mixtepec
it: mixtepec, Zapoteco

en: Zapotec, Ocotlán
it: ocotlán, Zapoteco

en: Zapotec, Ozolotepec
it: ozolotepec, Zapoteco

en: Zapotec, Petapa
it: petapa, Zapoteco

en: Zapotec, Quiavicuzas
it: quiavicuzas, Zapoteco

en: Zapotec, Quioquitani-Quierí
it: quioquitani-quierí, Zapoteco

en: Zapotec, Rincón
it: rincón, Zapoteco

en: Zapotec, San Agustín Mixtepec
it: di San Agustín Mixtepec, Zapoteco

en: Zapotec, San Baltazar Loxicha
it: San Baltazar Loxicha, Zapoteco

en: Zapotec, San Pedro Quiatoni
it: di San Pedro Quiatoni, Zapoteco

en: Zapotec, San Vicente Coatlán
it: San Vicente Coatlán, Zapoteco

en: Zapotec, Santa Catarina Albarradas
it: di Santa Catarina Albarradas, Zapoteco

en: Zapotec, Santa Inés Yatzechi
it: Santa Inés Yatzechi, Zapoteco

en: Zapotec, Santa María Quiegolani
it: di Santa María Quiegolani, Zapoteco

en: Zapotec, Santiago Xanica
it: Santiago xanica, Zapoteco

en: Zapotec, Santo Domingo Albarradas
it: Santo Domingo Albarradas, Zapoteco

en: Zapotec, Sierra de Juárez
it: Sierra de Juárez, Zapoteco

en: Zapotec, Southeastern Ixtlán
it: ixtlán sud-orientale, Zapoteco

en: Zapotec, Southern Rincon
it: rincon meridionale, Zapoteco

en: Zapotec, Tabaa
it: tabaa, Zapoteco

en: Zapotec, Tejalapan
it: tejalapan, Zapoteco

en: Zapotec, Texmelucan
it: texmelucan, Zapoteco

en: Zapotec, Tilquiapan
it: tilquiapan, Zapoteco

en: Zapotec, Tlacolulita
it: tlacolulita, Zapoteco

en: Zapotec, Totomachapan
it: totomachapan, Zapoteco

en: Zapotec, Xadani
it: xadani, Zapoteco

en: Zapotec, Xanaguía
it: xanaguía, Zapoteco

en: Zapotec, Yalálag
it: yalálag, Zapoteco

en: Zapotec, Yareni
it: yareni, Zapoteco

en: Zapotec, Yatee
it: yatee, Zapoteco

en: Zapotec, Yatzachi
it: yatzachi, Zapoteco

en: Zapotec, Yautepec
it: yautepec, Zapoteco

en: Zapotec, Zaachila
it: zaachila, Zapoteco

en: Zapotec, Zaniza
it: zaniza, Zapoteco

en: Zapotec, Zoogocho
it: zoogocho, Zapotec

en: Zayse-Zergulla
it: Zayse-zergulla

en: Zenzontepec Chatino
it: Chatino zenzontepeco

en: Zhang-Zhung
it: Zhang-zhung

en: Zhuang, Central Hongshuihe
it: Hongshuihe centrale, Zhuang

en: Zhuang, Dai
it: dai, Zhuang

en: Zhuang, Eastern Hongshuihe
it: Hongshuihe orientale, Zhuang

en: Zhuang, Guibei
it: guibei, Zhuang

en: Zhuang, Guibian
it: guibian, Zhuang

en: Zhuang, Lianshan
it: lianshan, Zhuang

en: Zhuang, Liujiang
it: liujiang, Zhuang

en: Zhuang, Liuqian
it: liuqian, Zhuang

en: Zhuang, Minz
it: minz, Zhuang

en: Zhuang, Nong
it: nong, Zhuang

en: Zhuang, Qiubei
it: qiubei, Zhuang

en: Zhuang, Yang
it: yang, Zhuang

en: Zhuang, Yongbei
it: yongbei, Zhuang

en: Zhuang, Yongnan
it: yongnan, Zhuang

en: Zhuang, Youjiang
it: youjiang, Zhuang

en: Zhuang, Zuojiang
it: zuojiang, Zhuang

en: Zimbabwe Sign Language
it: Zimbawe (linguaggio dei segni)

en: Zoogocho Zapotec
it: Zapotec zoogocho

en: Zoque, Chimalapa
it: chimalapa, Zoque

en: Zoque, Copainalá
it: copainalá, Zoque

en: Zoque, Francisco León
it: Francisco León, Zoque

en: Zoque, Rayón
it: rayón, Zoque

en: Zoque, Tabasco
it: tabasco, Zoque

en: Zoroastrian Dari
it: Dari zoroastrian

en: Zotung Chin
it: Chin zotung

en: Zulgo-Gemzek
it: Zulgo-gemzek

en: Zuojiang Zhuang
it: Zhuang zuojiang

en: Zyphe Chin
it: Chin zyphe
