gnome-system-tools 2.29.x - en to it translation catalogue (467 entries)

en: %s Properties
it: Proprietà di %s

en: %s is currently using this computer
it: %s sta attualmente usando il computer

en: %s is the only administrator on this computer. Deleting this account would lock you out of administrating the system.
it: %s è l'unico amministratore su questo computer. Eliminando questo account si renderà impossibile l'amministrazione del sistema.

en: %s is the only administrator on this computer. Revoking administration rights for this account would lock you out of administrating the system.
it: %s è l'unico amministratore su questo computer. Revocando i diritti di amministrazione per questo account l'attività di amministrazione sarebbe impossibile.

en: %s will no longer be able to perform administrative tasks. This account won't be allowed to get administration rights back on its own.
it: % s non sarà più in grado di eseguire compiti amministrativi. A questo account non sarà consentito riprendere i diritti di amministrazione di propria iniziativa.

en: A group name must be specified.
it: Deve essere specificato il nome del gruppo.

en: A user with this name already exists. Please choose a different name for the new user.
it: Un utente con tale nome esiste già. Scegliere un differente nome per il nuovo utente.

en: Access /proc filesystem
it: Accedere al file system /proc

en: Access external storage devices automatically
it: Accedere automaticamente ai dispositivi di memoria esterni

en: Access point name:
it: Nome del punto di accesso:

en: Account _type:
it: _Tipo di account:

en: Account data
it: Dati account

en: Account information resolver
it: Risolutore informazioni di account

en: Actions scheduler
it: Pianificatore azioni

en: Add NTP Server
it: Aggiungi server NTP

en: Add a shared path, modifies it if it already exists
it: Aggiunge un percorso condiviso, lo modifica se esiste già

en: Add allowed hosts
it: Aggiungi host consentiti

en: Add or remove users and groups
it: Aggiunge o rimuove utenti e gruppi

en: Address:
it: Indirizzo:

en: Administer the system
it: Amministrare il sistema

en: Administrator
it: Amministratore

en: Administrator account cannot be deleted
it: L'account di amministrazione non può essere eliminato

en: Administrator group can not be deleted
it: Il gruppo di amministrazione non può essere eliminato

en: Advanced
it: Avanzate

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

en: Advanced settings:
it: Impostazioni avanzate:

en: Aliases
it: Alias

en: Aliases:
it: Alias:

en: Allowed Hosts
it: Host consentiti

en: Allowed host/network
it: Rete/Host consentito

en: Allowed hosts:
it: Host consentiti:

en: Allows applications to use printers
it: Consente alle applicazioni di usare le stampanti

en: Allows users to login graphically
it: Consente agli utenti di effettuare l'accesso graficamente

en: An error occurred while checking for authorizations: %s
    You may report this as a bug.
it: Si è verificato un errore durante il controllo delle autorizzazioni: %s
    È possibile segnalare questo come un bug.

en: An unknown error occurred.
it: Si è verificato un errore sconosciuto.

en: Analyzes your incoming mail for virus
it: Analizza la posta in arrivo alla ricerca di virus

en: Antivirus
it: Anti-virus

en: Application server
it: Server applicazioni

en: Applying changes to user settings...
it: Applicazione modifiche alle impostazioni dell'utente...

en: Are you sure you want to deactivate %s?
it: Disattivare %s?

en: Are you sure you want to delete group "%s"?
it: Eliminare veramente il gruppo «%s»?

en: Are you sure you want to delete this share?
it: Eliminare questa condivisione?

en: Asked on login
it: Chiedere all'accesso

en: Assign a random password by default
it: Assegnare una password casuale come opzione predefinita

en: Audio settings management
it: Gestione impostazioni audio

en: Authentication failed
it: Autenticazione non riuscita

en: Automated crash reports support
it: Supporto alle segnalazioni automatizzate di crash

en: Automatic UID/GID
it: UID/GID automatico

en: Automatic configuration (DHCP)
it: Configurazione automatica (DHCP)

en: Basic Settings
it: Impostazioni di base

en: Be able to get administrator privileges
it: Capace di acquisire i privilegi di amministratore

en: Blocks undesired network access to your computer
it: Blocca gli accessi indesiderati al proprio computer

en: Bluetooth device management
it: Gestione dispositivi Bluetooth

en: Braille display management
it: Gestione visualizzazione Braille

en: Burn CDs / DVDs
it: Masterizzare CD e DVD

en: CPU Frequency manager
it: Gestore frequenze CPU

en: Can change anything on the system, including installing and upgrading software.
it: Può cambiare ogni cosa sul sistema, incluso installare e aggiornare il software.

en: Can perform common tasks. Can't install software or change settings affecting all users.
it: Può eseguire compiti comuni. Non può installare o modificare impostazioni che coinvolgono tutti gli utenti.

en: Can't delete the only administrator account
it: Non si può eliminare l'unico account di amministratore

en: Can't revoke administration rights
it: Non è possibile revocare i diritti di amministrazione

en: Change Advanced User Settings
it: Cambia impostazioni avanzate dell'utente

en: Change User Account Type
it: Cambia tipo di account dell'utente

en: Change User Name
it: Cambia nome utente

en: Change User Password
it: Cambia password dell'utente

en: Change _Host name
it: Cambia nome _host

en: Change system time, date, and timezone
it: Cambia l'ora, la data e il fuso orario del sistema

en: Changing advanced settings for:
it: Cambiare le impostazioni avanzate per:

en: Changing interface configuration
it: Cambiamento configurazione dell'interfaccia

en: Changing network location
it: Cambio postazione di rete in corso

en: Changing user account type for:
it: Cambiare tipo dell'account dell'utente per:

en: Changing user name for:
it: Cambiare nome dell'utente per:

en: Changing user password for:
it: Cambiare password dell'utente per:

en: Check that it is correctly typed and that it is correctly supported by your system.
it: Controllare che sia stata digitata correttamente e che sia correttamente supportata dal proprio sistema.

en: Check that the device is not busy and that is correctly attached to the computer.
it: Controllare che il dispositivo non sia occupato e che sia correttamente collegato al computer.

en: Check that this character is not used.
it: Controllare che questo carattere non sia usato.

en: Check that you have provided the same password in both text fields.
it: Controllare di aver fornito la stessa password in entrambi i campi.

en: Clock synchronization service
it: Servizio di sincronizzazione orologio

en: Cluster management tool
it: Strumento gestione cluster

en: Co_py Old Files
it: Co_pia vecchi file

en: Comment:
it: Commento:

en: Computer activity logger
it: Registro attività del computer

en: Con_figuration:
it: Con_figurazione:

en: Con_firmation:
it: Con_ferma:

en: Configure a network interface
it: Configura un'interfaccia di rete

en: Configure network devices and connections
it: Configura i dispositivi e le connessioni di rete

en: Configure printers
it: Configurare le stampanti

en: Configure the first network interface with a specific type
it: Configura la prima interfaccia di rete di uno specifico tipo

en: Configure which folders are available for your network neighborhood
it: Configura quali cartelle saranno disponibili nella rete locale

en: Configure which services will be run when the system starts
it: Configura i servizi che verranno eseguiti all'avvio del sistema

en: Connect to Internet using a modem
it: Connettere a Internet usando un modem

en: Connect to wireless and ethernet networks
it: Connettere alle reti via cavo e senza fili

en: Connection Settings
it: Impostazioni di connessione

en: Connection type:
it: Tipo di connessione:

en: Connections
it: Connessioni

en: Contact Information
it: Informazioni del contatto

en: Copy old home directory to new location?
it: Copiare la vecchia directory home nella nuova posizione?

en: Could not autodetect modem device
it: Impossibile riconoscere automaticamente il dispositivo modem

en: Could not display help
it: Impossibile visualizzare la guida

en: Create New User
it: Crea nuovo utente

en: Create a new user
it: Crea nuovo utente

en: Custom
it: Personalizzato

en: DHCP server
it: Server DHCP

en: DNS Servers
it: Server DNS

en: D_omain name:
it: Nome del _dominio:

en: Data storage system
it: Sistema di memorizzazione dati

en: Database server
it: Server database

en: Days between warning and password expiration:
it: Giorni tra l'avvertimento e la scadenza della password:

en: Default _group:
it: _Gruppo predefinito:

en: Default _shell:
it: _Shell predefinita:

en: Delete Files
it: Elimina file

en: Delete current location
it: Elimina postazione attuale

en: Delivers your outgoing mail
it: Consegna la posta in uscita

en: Desktop user
it: Utente desktop

en: Dictionary server
it: Server dizionario

en: Disable _account
it: Disabilitare _account

en: Disabling NTP
it: Disabilitazione NTP in corso

en: Disk client
it: Client dischi

en: Disk quota activation
it: Attivazione quota disco

en: Disk server
it: Server dischi

en: Do not share
it: Non condividere

en: Do you want to delete location "%s"?
it: Eliminare la postazione «%s»?

en: Domain / _Workgroup:
it: Dominio / _Gruppo di lavoro:

en: Domain name server
it: Server nomi di dominio

en: Don't Remove Account
it: Non rimuovere account

en: Don't ask for password on _login
it: Non richiedere la password all'ac_cesso della sessione

en: Downloads your mail from remote accounts
it: Scarica la posta da account remoti

en: Dynamic DNS services updater
it: Aggiornamento servizi DNS dinamici

en: E_nable roaming mode
it: A_bilitare la modalità roaming

en: E_nable this connection
it: Ab_ilitare questa connessione

en: Eagle USB ADSL modems manager
it: Gestore modem ADSL Eagle USB

en: Enabling NTP
it: Abilitazione NTP in corso

en: Encrypt all your files with your login password to strongly protect them from people with physical access to your computer, at the expense of a slightly reduced performance.
it: Cifra tutti i file con la password di accesso per proteggerli in sicurezza da persone che hanno accesso fisico al computer, a scapito di una leggera perdita di prestazioni.

en: Enter password for user
it: Inserire la password per l'utente

en: Enter password for user:
it: Inserire la password per l'utente:

en: Ethernet interface:
it: Interfaccia Ethernet:

en: Executes scheduled actions
it: Esegue le azioni pianificate

en: FTP service
it: Servizio FTP

en: Fax settings management
it: Gestione impostazioni fax

en: File System
it: File system

en: Files owned by user %s in <tt>%s</tt> can be completely removed if you don't need them anymore. You may want to back them up before deleting the account, or keep them so that an administrator can save them later.
it: I file posseduti dall'utente %s in <tt>%s</tt> possono essere completamente rimossi se non sono più necessari. Si può volere fare un backup prima di eliminare l'account, o mantenerli in modo che un amministratore li salvi successivamente.

en: Folder sharing service
it: Servizio condivisione cartelle

en: Full _Name:
it: _Nome completo:

en: General
it: Generale

en: General Properties
it: Proprietà generali

en: Generate _random password
it: Gene_ra password casuale

en: Give up administration rights
it: Rinuncia ai diritti di amministrazione

en: Graphic tablets management
it: Gestione tavolette grafiche

en: Graphical login manager
it: Gestore accessi grafico

en: Group "%s" already exists
it: L'ID di gruppo «%s» esiste già

en: Group '%s' Properties
it: Proprietà del gruppo «%s»

en: Group ID %d is already used by group "%s"
it: L'ID del gruppo %d è già in uso dal gruppo «%s»

en: Group ID of the Administrator account should not be modified
it: L'ID di gruppo dell'account di amministrazione non dovrebbe essere modificato

en: Group Members
it: Membri del gruppo

en: Group _ID:
it: _ID del gruppo:

en: Group _name:
it: _Nome del gruppo:

en: Group name
it: Nome del gruppo

en: Group name has invalid characters
it: Il nome del gruppo contiene caratteri non validi

en: Group name is empty
it: Il nome del gruppo è vuoto

en: Group name of the administrator group user should not be modified
it: Il nome del gruppo di amministrazione non dovrebbe essere modificato

en: Group properties
it: Proprietà del gruppo

en: Groups available on the system:
it: Gruppi disponibili sul sistema:

en: Groups settings
it: Impostazioni gruppi

en: Hard disk tuning
it: Regolazione disco rigido

en: Hardware monitor
it: Monitor hardware

en: Hexadecimal
it: Esadecimale

en: Host Alias Properties
it: Proprietà alias dell'host

en: Host Settings
it: Impostazioni degli host

en: Host name:
it: Nome dell'host:

en: Hosts
it: Host

en: Hosts Settings
it: Impostazioni dell'host

en: Hotkeys management
it: Gestione tasti scorciatoia

en: ID for the root user should not be modified
it: L'ID per l'utente root non dovrebbe essere modificato

en: INTERFACE
it: INTERFACCIA

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: IP address:
it: Indirizzo IP:

en: IPSec key exchange server
it: Server scambio chiavi IPSec

en: ISDN modem
it: Modem ISDN

en: ISDN modems manager
it: Gestore modem ISDN

en: If you know for sure that it works like one of the platforms listed below, you can select that and continue. Note, however, that this might damage the system configuration or downright cripple your computer.
it: Se si ha la certezza che il funzionamento è simile a quello di una delle piattaforme elencate qui sotto, è possibile selezionarla e continuare. Si noti, tuttavia, che questo potrebbe danneggiare la configurazione del sistema o addirittura bloccare il computer.

en: Ignore
it: Ignora

en: Incomplete path in home directory
it: Percorso della directory home incompleto

en: Incomplete path in shell
it: Percorso della shell incompleto

en: Infrared connection
it: Connessione a infrarossi

en: Infrared port management
it: Gestione porta infrarossi

en: Interface properties
it: Proprietà interfaccia

en: Internet service provider data
it: Dati del fornitore di servizi Internet (ISP)

en: Invalid character "%c" in comment
it: Carattere «%c» nel commento non valido

en: Invalid data was found.
it: Sono stati trovati dati non validi.

en: Keep Files
it: Mantieni file

en: Keep synchronized with Internet servers
it: Mantenere sincronizzato con i server Internet

en: Keeps a log of your computer activity
it: Mantiene traccia delle attività del computer

en: LDAP server
it: Server LDAP

en: Local Zeroconf network (IPv4 LL)
it: Rete Zeroconf locale (IPv4 LL)

en: Location:
it: Postazione:

en: Logical volume management
it: Gestione volumi logici

en: Loud
it: Alto

en: Low
it: Basso

en: MTA authentication service
it: Servizio di autenticazione MTA

en: Ma_ximum days a password may be used:
it: Numero ma_ssimo di giorni di utilizzo della password:

en: Mail agent
it: Agente di posta

en: Mail fetcher
it: Prelievo posta

en: Mailing lists manager
it: Gestore liste di posta

en: Make user the _owner of the new home directory
it: Rendi l'utente il _proprietario della nuova directory home

en: Manual
it: Manuale

en: Maximum GID:
it: GID massimo:

en: Maximum UID:
it: UID massimo:

en: Medium
it: Medio

en: Mi_nimum days between password changes:
it: Numero mi_nimo di giorni tra cambi di password:

en: Minimum GID:
it: GID minimo:

en: Minimum UID:
it: UID minimo:

en: Minimum days allowed between password changes:
it: Numero minimo di giorni consentiti tra cambi di password:

en: Modem Settings
it: Impostazioni del modem

en: Monitor system logs
it: Monitorare i registri di sistema

en: Mount user-space filesystems (FUSE)
it: Montare file system in user space (FUSE)

en: Mounts your volumes automatically
it: Monta automaticamente i volumi

en: Mouse-based interactive map widget for selecting timezone. Keyboard users should instead select the timezone from the drop-down combination box below.
it: Widget di mappa interattiva basata sul mouse per selezionare il fuso orario. Gli utenti con tastiera invece devono scegliere il fuso orario dalla casella di combinazione del menù a tendina qui sotto.

en: Multicast DNS service discovery
it: Scoperta servizio DNS multicast

en: NTP server
it: Server NTP

en: NTP support is not installed
it: Il supporto NTP non è installato

en: Name:
it: Nome:

en: Netmask:
it: Maschera di rete:

en: Network
it: Rete

en: Network Settings
it: Impostazioni di rete

en: Network _password:
it: Pass_word di rete:

en: Network name (_ESSID):
it: Nome della rete (_ESSID):

en: Network security auditor
it: Revisore per la sicurezza della rete

en: Network service
it: Servizio di rete

en: Network:
it: Rete:

en: New _password:
it: Nuova pass_word:

en: New group
it: Nuovo gruppo

en: New home directory already exists, use it?
it: La nuova directory home esiste già, usarla?

en: None
it: Nessuna

en: Not asked on login
it: Non chiedere all'accesso

en: Number of days that a password may be used:
it: Numero di giorni in cui può essere utilizzata una password:

en: OEM configuration manager
it: Gestore configurazione OEM

en: O_ffice location:
it: Ubicazione dell'u_fficio:

en: Off
it: Spento

en: Optional Settings
it: Impostazioni opzionali

en: Options
it: Opzioni

en: Other computers in your network will stop viewing this.
it: Altri computer nella rete non potranno più vederla.

en: Overwrite it?
it: Sovrascrivere?

en: PATH
it: PERCORSO

en: P_assword
it: Passw_ord

en: Package index monitor
it: Monitor indice pacchetti

en: Parallel port connection
it: Connessione via porta parallela

en: Password Settings
it: Impostazioni delle password

en: Password _type:
it: _Tipo di password:

en: Password confirmation is not correct
it: La password di conferma non è corretta

en: Password could not be changed
it: La password non può essere modificata

en: Password is too short
it: La password è troppo corta

en: Password set to:
it: Password impostata a:

en: Phone number:
it: Numero di telefono:

en: Plain (ASCII)
it: In chiaro (ASCII)

en: Please choose a different group name.
it: Scegliere un nome di gruppo differente.

en: Please choose a different numeric identifier for %s.
it: Scegliere un numero identificativo differente per %s.

en: Please choose a different numeric identifier for group "%s".
it: Scegliere un differente numero identificativo per il gruppo «%s».

en: Please choose a different numeric identifier for the new group.
it: Scegliere un differente numero identificativo per il nuovo gruppo.

en: Please choose another password.
it: Scegliere una password differente.

en: Please ensure the user has logged out before deleting this account.
it: Assicurarsi che l'utente sia disconnesso prima di eliminare questo account.

en: Please enter full path for home directory
    <span size="smaller">i.e.: /home/john</span>.
it: Inserire il percorso completo per la directory home
    <span size="smaller">es.: /home/gianvito</span>.

en: Please enter full path for shell
    <span size="smaller">i.e.: /bin/bash</span>.
it: Inserire il percorso completo per la shell
    <span size="smaller">es.: /bin/bash</span>.

en: Please install and activate NTP support in the system to enable synchronization of your local time server with internet time servers.
it: Installare e attivare il supporto NTP nel sistema per abilitare la sincronizzazione del server orario locale con i server orari di Internet.

en: Please set a valid group name consisting of a lower case letter followed by lower case letters and numbers.
it: Impostare un nome di gruppo valido utilizzando una lettera minuscola seguita da altre lettere minuscole e da numeri.

en: Please type again your current password.
it: Digitare di nuovo l'attuale password.

en: Point to point connection
it: Connessione punto a punto

en: Power management
it: Gestione alimentazione

en: Printer service
it: Servizio di stampa

en: Priority
it: Priorità

en: Privileges
it: Privilegi

en: Profile Settings
it: Impostazioni del profilo

en: Profile _name:
it: _Nome del profilo:

en: Proxy cache service
it: Servizio cache del proxy

en: Pulses
it: Impulsi

en: RAID disks management
it: Gestione dischi RAID

en: RPC mapper
it: Mappatore RPC

en: Read only
it: Sola lettura

en: Remote address:
it: Indirizzo remoto:

en: Remote backup server
it: Server backup remoto

en: Remote shell server
it: Server di shell remota

en: Remove home folder for %s?
it: Rimuovere la cartella home di %s?

en: Roaming mode enabled
it: Modalità roaming abilitata

en: Route server
it: Server instradamento

en: Router advertisement server
it: Server per annuncio router

en: SNMP server
it: Server SNMP

en: Save current network configuration as a location
it: Salva la configurazione di rete corrente come postazione

en: Save location
it: Salva postazione

en: School management platform
it: Piattaforma di gestione scolastica

en: Se_lect Servers
it: Se_leziona server

en: Search Domains
it: Domini di ricerca

en: Secure shell server
it: Server di shell sicura (SSH)

en: Select the services that you wish to activate:
it: Selezionare i servizi che si desidera attivare:

en: Selection
it: Selezione

en: Send and receive faxes
it: Inviare e ricevere fax

en: Serial modem
it: Modem seriale

en: Serial port settings management
it: Gestione impostazioni porta seriale

en: Services
it: Servizi

en: Services Settings
it: Impostazioni servizi

en: Set password b_y hand
it: Imposta password a _mano

en: Settings for folder '%s'
it: Impostazioni per la cartella «%s»

en: Settings for service "%s"
it: Impostazioni per il servizio «%s»

en: Share
it: Condivisione

en: Share Folder
it: Condividi cartella

en: Share Properties
it: Proprietà della condivisione

en: Share this folder with other computers
it: Condivide questa cartella con altri computer

en: Share through:
it: Condividi tramite:

en: Shared Folder
it: Cartella condivisa

en: Shared Folders
it: Cartelle condivise

en: Shares folders over the Internet
it: Condivisione cartelle attraverso Internet

en: Shares folders over your network
it: Condivisione cartelle attraverso la rete

en: Shares your web pages over the Internet
it: Condivisione delle pagine web su Internet

en: Sharing services are not installed
it: I servizi di condivisione non sono installati

en: Show root user
it: Mostra utente root

en: Show system users
it: Mostra utenti del sistema

en: Spam filter
it: Filtro anti-spam

en: Specify IP address
it: Specificare l'indirizzo IP

en: Specify hostname
it: Specificare il nome dell'host

en: Specify network
it: Specificare la rete

en: Speech synthesis support
it: Supporto alla sintesi vocale

en: Start
it: Avvia

en: Static IP address
it: Indirizzo IP statico

en: Status
it: Stato

en: Stop
it: Ferma

en: Subnet mask:
it: Maschera di sottorete:

en: Superuser
it: Super utente

en: Suspend and hibernate the computer
it: Sospendere e ibernare il computer

en: Synchronize now
it: Sincronizza ora

en: Synchronizes your computer clock with Internet time servers
it: Sincronizza l'orologio del computer con i server orari su Internet

en: Synchronizing system clock
it: Sincronizzazione orologio di sistema in corso

en: System Defaults
it: Predefiniti di sistema

en: System communication bus
it: Bus di comunicazione di sistema

en: System configuration manager
it: Gestore configurazione di sistema

en: System monitor
it: Monitor di sistema

en: TYPE
it: TIPO

en: Telstra Bigpond Cable Network client
it: Client rete cablata Telstra Bigpond

en: Terminal multiplexor
it: Multiplazione terminale

en: Terminal server client
it: Client «Terminal server»

en: The configuration could not be loaded
it: La configurazione non può essere caricata

en: The configuration could not be saved
it: La configurazione non può essere salvata

en: The home directory for %s has been set to <tt>%s</tt>, which already exists. Do you want to use files from this directory, or copy the contents of <tt>%s</tt> to the new home, overwriting it?
    
    In doubt, use the new directory to avoid losing data, and copy files from the old directory later.
it: La directory home di %s è stata impostata su <tt>%s</tt>, ed esiste già. Usare i file di questa directory oppure copiare i contenuti di <tt>%s</tt> nella nuova home sovrascrivendoli?
    
    Nel dubbio, usare la nuova directory per evitare la perdita di dati e copiare i file dalla vecchia directory successivamente.

en: The home directory for %s has been set to <tt>%s</tt>, which already exists. Do you want to use files from this directory, or delete all its contents and use a completely empty home directory?
    
    In doubt, keep the files, and remove them later if needed.
it: La directory home di %s è stata impostata su <tt>%s</tt>, ed esiste già. Usare i file di questa directory oppure eliminare tutti i contenuti e usare una directory home completamente vuota?
    
    Nel dubbio, mantenere i file, e se necessario rimuoverli successivamente.

en: The home directory for %s has been set to <tt>%s</tt>, which doesn't exist. Do you want to copy the contents of the old home directory (<tt>%s</tt>), or use a completely empty home directory?
    
    If you choose to copy the files to the new location, it's safe to delete the old directory.
it: La directory home di %s è stata impostata su <tt>%s</tt>, e non esiste. Copiare il contenuto della vecchia directory home (<tt>%s</tt>), oppure usare una directory home completamente vuota?
    
    Se si sceglie di copiare i file nella nuova posizione, si può eliminare la vecchia directory senza rischi.

en: The host name has changed
it: Il nome dell'host è cambiato

en: The interface does not exist
it: L'interfaccia non esiste

en: The new password has already been used recently.
it: La nuova password è già stata usata recentemente.

en: The new password is too short
it: La nuova password è troppo corta

en: The new password is too simple
it: La nuova password è troppo semplice

en: The new password must contain numeric or special characters
it: La nuova password deve contenere numeri o caratteri speciali

en: The old and new passwords are the same
it: La vecchia e la nuova password sono le stesse

en: The old and new passwords are too similar
it: La vecchia e la nuova password sono troppo simili

en: The platform you are running is not supported by this tool
it: La piattaforma in uso non è supportata da questo strumento

en: The system configuration has potentially changed.
it: La configurazione di sistema è potenzialmente cambiata.

en: There is already a location with the same name
it: Esiste già una postazione con lo stesso nome

en: This account is disabled.
it: Questo account è disabilitato.

en: This account is using special settings that have been defined manually. Use the <i>Advanced Settings</i> dialog to tune them.
it: Questo account usa impostazioni speciali che sono state definite manualmente. Usare il dialogo <i>Impostazioni avanzate</i> per modificarle.

en: This computer is a _WINS server
it: Questo computer è un server _WINS

en: This may affect your system behavior in several ways, possibly leading to data loss.
it: Questo può influenzare il comportamento del sistema in vari modi, con il rischio di perdita di dati.

en: This may leave files with invalid group ID in the filesystem.
it: Questo potrebbe lasciare dei file con ID di gruppo non valido nel file system.

en: This network interface is not configured
it: Questa interfaccia di rete non è configurata

en: This will prevent you from launching new applications, and so you will have to log in again. Continue anyway?
it: Questo impedirà l'avvio di nuove applicazioni, pertanto sarà necessario effettuare un nuovo accesso. Continuare comunque?

en: This would leave the system unusable.
it: Questo lascerebbe il sistema inutilizzabile.

en: Time Zone
it: Fuso orario

en: Time and Date
it: Ora e data

en: Time and Date Settings
it: Impostazioni di ora e data

en: Time servers
it: Server orari

en: Time servers:
it: Server orari:

en: Time zone
it: Fuso orario

en: Time zone:
it: Fuso orario:

en: Tones
it: Toni

en: Type address
it: Digitare l'indirizzo

en: Type:
it: Tipo:

en: Unconfigured
it: Non configurato

en: Unix networks (NFS)
it: Reti Unix (NFS)

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Unsupported platform
it: Piattaforma non supportata

en: Update content? This will lose any modification in course.
it: Aggiornare il contenuto? In questo modo andrà persa ogni modifica in corso.

en: Use CD-ROM drives
it: Usare le unità CD-ROM

en: Use USB devices
it: Usare i dispositivi USB

en: Use VirtualBox virtualization solution
it: Usare la soluzione di virtualizzazione VirtualBox

en: Use audio devices
it: Usare i dispositivi audio

en: Use floppy drives
it: Usare le unità floppy

en: Use modems
it: Usare i modem

en: Use scanners
it: Usare gli scanner

en: Use tape drives
it: Usare le unità a nastro

en: Use the Internet service provider nameservers
it: Usare i server di nomi del fornitore di accesso Internet

en: Use video devices
it: Usare i dispositivi video

en: User ID %d is already used by user %s
it: L'ID dell'utente %d è già in uso dall'utente %s

en: User ID:
it: ID utente:

en: User Privileges
it: Privilegi utente

en: User passwords must be longer than 5 characters and preferably formed by numbers, letters and special characters.
it: Le password utente devono essere più lunghe di 5 caratteri e formate preferibilmente da numeri, lettere e caratteri speciali.

en: User profiles
it: Profili utente

en: Username must consist of:
      ➣ lower case letters from the English alphabet
      ➣ digits
      ➣ any of the characters ".", "-" and "_"
it: Il nome corto deve consistere di:
      ➣ lettere minuscole dell'alfabeto inglese
      ➣ cifre
      ➣ qualunque dei caratteri «.», «-» e «_»

en: Username must start with a letter!
it: Il nome utente deve cominciare con una lettera.

en: Users
it: Utenti

en: Users Settings
it: Impostazioni utenti

en: Users and Groups
it: Utenti e gruppi

en: Virtual Machine management
it: Gestione macchina virtuale

en: Virtual Private Network server
it: Server per reti private virtuali (VPN)

en: Volumes mounter
it: Montaggio volumi

en: WEP key (ascii)
it: Chiave WEP (ascii)

en: WEP key (hexadecimal)
it: Chiave WEP (esadecimale)

en: WINS _server:
it: _Server WINS:

en: WPA Personal
it: WPA-personale

en: WPA2 Personal
it: WPA2-personale

en: Web calendar server
it: Server calendario web

en: Web server
it: Server web

en: Whether the users-admin tool should show system users in the users list.
it: Indica se lo strumento di amministrazione degli utenti dovrebbe mostrare gli utenti di sistema nella lista degli utenti.

en: Whether the users-admin tool should show the root user in the users list.
it: Indica se lo strumento di amministrazione degli utenti dovrebbe mostrare l'utente root nell'elenco degli utenti.

en: Windows networks (SMB)
it: Reti Windows (SMB)

en: Windows sharing
it: Condivisioni Windows

en: Wired connection
it: Connessione cablata

en: Wireless Settings
it: Impostazioni senza fili

en: Wireless connection
it: Connessione senza fili

en: World Map
it: Mappa del mondo

en: You are about to revoke your own administration rights
it: Si stanno revocando i propri diritti di amministrazione

en: You are not allowed to access the system configuration.
it: Non è consentito l'accesso alla configurazione di sistema.

en: You are not allowed to modify the system configuration.
it: Non è consentita la modifica della configurazione di sistema.

en: You can't change user ID while the user is logged in.
it: Non è possibile cambiare l'ID dell'utente mentre è connesso.

en: You need to install at least either Samba or NFS in order to share your folders.
it: È necessario installare Samba oppure NFS per poter condividere le proprie cartelle.

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
it: La password è stata modificata da quando ci si è inizialmente autenticati.

en: _Add
it: A_ggiungi

en: _Add Profile
it: _Aggiungi profilo

en: _Advanced Settings
it: Impostazioni avan_zate

en: _Autodetect
it: Riconoscimento _automatico

en: _Cancel Change
it: _Annulla modifica

en: _Change...
it: Cam_bia...

en: _Comments
it: _Commenti

en: _Configuration:
it: _Configurazione:

en: _Current password:
it: Password a_ttuale:

en: _Custom
it: _Personalizzato

en: _Date:
it: _Data:

en: _Days between warning and password expiration:
it: _Giorni tra l'avvertimento e la scadenza della password:

en: _Delete
it: _Elimina

en: _Delete Files
it: _Elimina file

en: _Delete old home directory
it: _Elimina la vecchia directory home

en: _Dial prefix:
it: Prefisso di chi_amata:

en: _Dial type:
it: Tipo di chiam_ata:

en: _Enable Account
it: _Abilita account

en: _Encrypt home folder to protect sensitive data
it: Ci_fra la cartella home per proteggere i dati sensibili

en: _Gateway address:
it: Indirizzo del gatewa_y:

en: _Generate
it: _Genera

en: _Home directory:
it: Directory _home:

en: _Home phone:
it: Telefono di _casa:

en: _Host name:
it: Nome dell'_host:

en: _IP address:
it: Indirizzo _IP:

en: _Local IP:
it: IP _locale:

en: _Location name:
it: Nome della _postazione:

en: _Main group:
it: Gruppo _principale:

en: _Manage Groups
it: _Gestisci gruppi

en: _Modem port:
it: Porta del _modem:

en: _Name:
it: _Nome:

en: _Password:
it: Pass_word:

en: _Path:
it: _Percorso:

en: _Phone number:
it: Numero di _telefono:

en: _Properties
it: Pr_oprietà

en: _Read only
it: Sola _lettura

en: _Remote IP:
it: IP _remoto:

en: _Replace With Old Files
it: _Sostituisci con i vecchi file

en: _Retry if the connection breaks or fails to start
it: _Riprovare se la connessione si interrompe o non parte

en: _Set modem as default route to internet
it: Impostare il modem come _instradamento predefinito per Internet

en: _Share Folder...
it: Con_dividi cartella...

en: _Subnet mask:
it: Maschera di _sottorete:

en: _Time:
it: _Ora:

en: _Use Empty Directory
it: _Usa directory vuota

en: _Use Existing Files
it: _Usa file esistenti

en: _Use New Files
it: _Usa file nuovi

en: _Username:
it: Nome _utente:

en: _Work phone:
it: Telefono di _lavoro:
