pcmanfm 1.1 - en to id translation catalogue (283 entries)

en: 
    Developed by Hon Jen Yee (PCMan)
id: 
    Dikembangkan oleh Hon Jen Yee (PCMan)

en:  (%d hidden) |  (%d hidden)
id[0]: %d tersembunyi

en: "_Smart shortcut" auto-action on drop to Desktop folder
id: Aksi otomatis "Pinta_san cerdas" saat penjatuhan ke folder Desktop

en: %d item | %d items
id[0]: %d butir

en: %d item selected | %d items selected
id[0]: %d butir dipilih

en: <b>Auto-mount</b>
id: <b>Kait-otomatis</b>

en: <b>Background</b>
id: <b>Latar belakang</b>

en: <b>Behavior</b>
id: <b>Perilaku</b>

en: <b>Default View</b>
id: <b>Tampilan Baku</b>

en: <b>Directories Tree</b>
id: <b>Pohon Direktori</b>

en: <b>Icons</b>
id: <b>Ikon</b>

en: <b>Other Options</b>
id: <b>Opsi Lain</b>

en: <b>Programs</b>
id: <b>Program</b>

en: <b>Removable medium is inserted</b>
id: <b>Medium yang dapat dilepas sedang ditancapkan</b>

en: <b>Show desktop icons</b>
id: <b>Tampilkan ikon desktop</b>

en: <b>Show in Places:</b>
id: <b>Tampilkan di Tempat</b>

en: <b>Specify remote folder to connect</b>
id: <b>Nyatakan folder remote yang akan dihubungi</b>

en: <b>Templates</b>
id: <b>Templat</b>

en: <b>Text</b>
id: <b>Teks</b>

en: <b>User Interface</b>
id: <b>Antarmuka Pengguna</b>

en: <b>_Do not load modules matching:</b>
id: <b>Jangan muat mo_dul yang cocok:</b>

en: <b>_Load these modules anyway:</b>
id: <b>Muat saja modu_l-modul ini:</b>

en: <i>Commands below may include extra options if necessary.</i>
id: <i>Perintah di bawah bisa termasuk opsi ekstra bila perlu.</i>

en: A_rchiver integration:
id: Integrasi penga_rsip:

en: Activate file
id: Aktifkan berkas

en: Ad_vanced
id: Tingkat _lanjut

en: Add current folder to bookmarks list
id: Tambahkan folder saat ini ke daftar tanda taut

en: Add following folder to bookmarks:
    '%s'
    Enter a name for the new bookmark item:
id: Tambahkan folder berikut ke penanda tautan:
    '%s'
    Masukkan nama bagi butir penanda tautan baru:

en: Add to Bookmarks
id: Tambahkan ke Penanda Tautan

en: Add to Modules Blacklist
id: Tambahkan ke Daftar Hitam Modul

en: Add to Modules Whitelist
id: Tambahkan ke Daftar Putih Modul

en: Al_ways show full file names
id: _Selalu tampilkan nama lengkap berkas

en: Al_ways show the tab bar
id: _Selalu tampilkan bilah tab

en: App_lications
id: Ap_likasi

en: Ask
id: Tanyakan

en: Auto (move if on the same FS, copy otherwise)
id: Otomatis (pindahkan bila pada FS yang sama, salin bila tidak)

en: Browse the file system and manage the files
id: Ramban sistem berkas dan kelola berkasnya

en: By File _Type
id: Berdasar _Jenis Berkas

en: By _Extension
id: Menurut _Ekstensi

en: By _Modification Time
id: Berdasar _Waktu Perubahan

en: By _Name
id: Berdasarkan _Nama

en: By _Size
id: Berdasar _Ukuran

en: C_olor of label text:
id: W_arna teks label:

en: C_reate New...
id: Buat Ba_ru...

en: C_ut
id: P_otong

en: Center unscaled image on the monitor
id: Letakkan citra tanpa diubah skalanya di tengah monitor

en: Change desktop wallpapers and behavior of desktop manager
id: Ubah gambar latar desktop dan perilaku dari manajer desktop

en: Change folder in the tab to _Home Folder
id: Ubah folder dalam tab ke Folder Ruma_h

en: Check to remember view and sort as folder setting rather than global one
id: Klik untuk mengingat tilikan dan uruta sebagai pengaturan folder bukan yang global

en: Choose a new shell pattern to show files:
id: Pilih pola shell baru untuk menampilkan berkas:

en: Clos_e tab containing removable medium
id: Tutup tab yang memuat m_edia lepas pasang

en: Close _Window
id: Tutup _Jendela

en: Co_nfirm before deleting files
id: Ko_nfirmasi sebelum menghapus berkas

en: Color of _shadow:
id: War_na bayangan:

en: Compact view
id: Tilikan ringkas

en: Confi_rm before moving files into "trash can"
id: Konfi_rmasi sebelum memindah berkas ke "tong sampah"

en: Connect to remote server
id: Hubungkan ke server remote

en: Copy
id: Salin

en: Copy Pat_h(s)
id: Salin Pat_h

en: Copy to_...
id: S_alin ke...

en: Copyright (C) 2009 - 2018
id: Hak Cipta (C) 2009 - 2018

en: Create Lin_k...
id: Buat _Taut...

en: Create new tab for this folder
id: Buat tab baru untuk folder ini

en: Current folder is inaccessible
id: Folder saat ini tak bisa diakses

en: D_efer test for content type on folder loading
id: Tunda p_engujian tipe isi saat memuat folder

en: D_uplicate...
id: D_uplikat...

en: Defaul_t drop action:
id: Aksi menja_tuhkan baku:

en: Delay of auto-selection in single click mode (0 to disable)
id: Tundaan pemilihan otomatis dalam mode klik tunggal (0 untuk menonaktifkan)

en: Desktop Preferences
id: Preferensi Desktop

en: Desktop manager is not active.
id: Manajer desktop tidak aktif.

en: Detailed _List View
id: Ti_likan Daftar Terrinci

en: Detailed list view
id: Tilikan daftar terrinci

en: Detecting...
id: Mendeteksi...

en: Dev_ices
id: P_erangkat

en: Directory Tree
id: Pohon Direktori

en: Do _not generate thumbnails for files exceeding this size:
id: Ja_ngan jangkitkan gambar kecil bagi berkas yang lebih dari ukuran ini:

en: Do_n't show available options for those media types:
id: Ja_ngan tampilkan opsi yang tersedia untuk tipe media tersebut:

en: Don't ask options on _launch executable file
id: Jangan tanyakan opsi saat me_luncurkan berkas executable

en: Empty File
id: Berkas Kosong

en: Enter a blacklisted module mask:
id: Masukkan suatu mask modul yang dicekal:

en: Enter a command to run:
id: Masukkan perintah yang akan dijalankan:

en: Enter a whitelisted module mask:
id: Masukkan suatu mask modul yang bebas cekal:

en: FILE
id: BERKAS

en: Fil_ter...
id: _Saring...

en: File Manager
id: Manajer Berkas

en: File Manager PCManFM
id: Manajer Berkas PCManFM

en: Filesyste_m Root
id: Root Siste_m Berkas

en: Fill with background color only
id: Penuhi hanya dengan warna latar belakang

en: Fin_d Files...
id: Ca_ri Berkas...

en: Fo_lder View Mode
id: Mode Tilikan Fo_lder

en: Folder Propertie_s
id: _Properti Folder

en: Free space: %s (Total: %s)
id: Ruang bebas: %s (Total: %s)

en: Fullscreen _Mode
id: _Mode Layar Penuh

en: Go fo filesystem root
id: Pergi ke root sistem berkas

en: Go forward to next folder in history
id: Maju ke folder selanjutnya dalam riwayat

en: Go to desktop folder
id: Pergi ke folder desktop

en: Go to home folder
id: Pergi ke folder rumah

en: Go to list of devices connected to the computer
id: Pergi ke daftar perangkat yang tersambung ke komputer

en: Go to list of places on the network
id: Pergi ke daftar tempat pada jaringan

en: Go to parent Folder
id: Pergi ke Folder induk

en: Go to root of applications menu folder
id: Pergi ke akar folder menu aplikasi

en: Go to the path in the location bar
id: Pergi ke path dalam bilah lokasi

en: H_ome Folder
id: F_older Rumah

en: Hid_e 'Close tab' buttons
id: S_embunyikan tombol 'Tutup tab'

en: Hide e_xpander on empty or locked folder
id: Sembunyi_kan pengembang pada folder kosong atau terkunci

en: History
id: Riwayat

en: Icon view
id: Tilikan ikon

en: If checked then use Startup Notify for application if another not stated explicitly.
    If unchecked then use Startup Notify only if that is defined for application.
id: Bila dicontreng maka pakai Pemberitahuan Awal Mula bagi aplikasi bila yang lain tak dinyatakan secara eksplisit.
    Bila tak dicontreng maka pakai Pemberitahuan Awal Mula hanya bila itu didefinisikan bagi aplikasi.

en: If enabled then "Auto" action on drop file onto Desktop folder will be:
    - for files directly in Home folder a symlink will be created
    - files on the same file system will be moved
    - other files (e.g. on removable media) will be copied
    - for some external URI a shortcut will be created
id: Bila difungsikan maka aksi "Otomatis" saat penjatuhan ke folder Desktop akan:
    - untuk berkas langsung di folder Rumah akan dibuat suatu symlink
    - berkas pada sistem berkas yang sama akan dipindahkan
    - berkas lain (mis. pada media lepas pasang) akan disalin
    - untuk beberapa URI eksternal akan dibuat suatu pintasan

en: Keyboard Navigation
id: Navigasi Papan Tik

en: Launch desktop manager
id: Luncurkan manajer desktop

en: Lightweight file manager
id: Manajer berkas yang ringan

en: Mingle _Files and Folders
id: Campur Berkas dan _Folder

en: Mo_unt removable media automatically when they are inserted
id: Ka_itkan media lepas pasang secara otomatis ketika ditancapkan

en: Modules
id: Modul

en: Move
id: Pindah

en: Move to _Trash
id: Pindah ke _Tong Sampah

en: Name of configuration profile
id: Nama profil konfigurasi

en: Net_work
id: _Jaringan

en: New T_ab
id: T_ab Baru

en: No function. Just to be compatible with nautilus
id: Tanpa fungsi. Hanya agar kompatibel dengan nautilus

en: Open Current Folder in _Terminal
id: Buka Folder Kini di _Terminal

en: Open Preferences dialog on the page N
id: Buka dialog Preferensi pada halaman N

en: Open a Find Files window
id: Buka jendela Cari Berkas

en: Open a window to choose remote folder location
id: Buka suatu jendela untuk memilih lokasi folder jauh

en: Open desktop preference dialog
id: Buka dialog preferensi desktop

en: Open in File Manager
id: Buka di Pengelola Berkas

en: Open in New T_ab
id: Buka di T_ab baru

en: Open in New Ta_b
id: Buka di Ta_b baru

en: Open in New Win_dow
id: Buka di Jen_dela Baru

en: Open in Termina_l
id: Buka di Termina_l

en: Open in current tab
id: Buka di tab kini

en: Open in new tab
id: Buka di tab baru

en: Open in new window
id: Buka di jendela baru

en: Open new window
id: Buka jendela baru

en: Open search dialog
id: Buka dialog pencarian

en: Open trash can
id: Buka tong sampah

en: PROFILE
id: PROFIL

en: Pa_rent Folder
id: Folde_r Induk

en: Pat_h Bar
id: Bilah Pat_h

en: Places
id: Lokasi

en: Please select an image file
id: Silakan pilih berkas gambar

en: Please select the action you want to perform:
id: Silakan pilih aksi yang ingin Anda lakukan:

en: Prefere_nces
id: Prefere_nsi

en: Preferences
id: Preferensi

en: Preserve This Folder's Settings
id: Lestarikan Pengaturan Folder Ini

en: Propertie_s
id: _Properti

en: ROLE
id: PERAN

en: R_ename...
id: Ubah _nama...

en: Reload current folder
id: Muat ulang folder kini

en: Remote
id: Jauh

en: Removable medium is inserted
id: Medium yang dapat dilepas sedang ditancapkan

en: Return to previous folder in history
id: Kembali ke folder sebelumnya dalam riwayat

en: Ru_n default application after creation from template
id: Jala_nkan aplikasi baku setelah pembuatan dari templat

en: Run PCManFM as a daemon
id: Jalankan PCManFM sebagai daemon

en: Run a command
id: Jalankan perintah

en: S_how connected volumes on the desktop
id: Tamp_ilkan volume yang tersambung pada desktop

en: S_how only user defined templates in menu
id: Tampilkan _hanya templat yang didefinisikan oleh pengguna dalam menu

en: S_ort Files
id: Ur_utkan Berkas

en: Select a Desktop Folder
id: Pilih suatu Folder Desktop

en: Select filter
id: Pilih penyaring

en: Set desktop wallpaper from image FILE
id: Tata gambar latar desktop dari citra BERKAS

en: Set mode of desktop wallpaper. MODE=(color|stretch|fit|crop|center|tile|screen)
id: Tata mode gambar latar desktop. MODE=(color|stretch|fit|crop|center|tile|screen)

en: Sho_w "Devices" folder on the desktop
id: Tampil_kan folder "Perangkat" pada desktop

en: Sho_w Hidden
id: Tampilka_n Yang Tersembunyi

en: Sho_w Side Pane
id: Tampilkan Panel _Sisi

en: Show "_Trash Can" folder on the desktop
id: Tampilkan folder "_Tong Sampah" pada desktop

en: Show 'New _Tab' Button
id: Tampilkan Tombol '_Tab Baru'

en: Show 'New _Window' Button
id: Tampilkan Tombol '_Jendela Baru'

en: Show '_Home' Button
id: Tampilkan Tombol 'Ruma_h'

en: Show Status B_ar
id: Tampilkan Bil_ah Status

en: Show _Navigation Buttons
id: Tampilkan Tombol _Navigasi

en: Show _only one template for each MIME type
id: Tampilkan hanya sat_u templat bagi setiap tipe MIME

en: Show desktop menu
id: Tampilkan menu desktop

en: Show file menu
id: Tampilkan menu berkas

en: Show history of visited folders
id: Tampilkan riwayat folder yang dikunjungi

en: Show icons of hidden _files shadowed
id: Tampilkan i_kon berbayang untuk berkas tersembunyi

en: Show two panels with folder views
id: Tampilkan dua panel dengan tilikan folder

en: Side _Pane
id: _Panel Sisi

en: Size of _big icons:
id: Ukuran ikon _besar:

en: Size of _thumbnails:
id: Ukuran _gambar kecil:

en: Size of side _pane icons:
id: Ukuran ikon _panel sisi:

en: Size of small _icons:
id: Ukuran _ikon kecil:

en: Snap to _Grid
id: Lengketkan ke _Kisi

en: Stic_k to Current Position
id: Tetap Di Posisi _Kini

en: Stretch and crop to fill the monitor area
id: Regangkan dan potong agar memenuhi area monitor

en: Stretch to fill the complete screen
id: Regangkan agar mengisi seluruh layar

en: Stretch to fill the entire monitor area
id: Regangkan untuk mengisi seluruh area monitor

en: Stretch to fit the monitor area
id: Regangkan agar pas dengan area monitor

en: Tab: cycle focus Folder View -> Side Pane -> Tools Bar
    Shift+Tab: cycle focus Tools Bar -> Side Pane -> Folder View
    F6: change focus Side pane <-> Folder view
    F8: focus divider between Side pane and Folder view
    F10: activate main menu
    Ctrl+L or Alt+D: jump focus to Path Bar
id: Tab: sikluskan fokus Tilikan Folder -> Panel Sisi -> Bilah Alat
    Shift+Tab: sikluskan fokus Bilah Alat -> Panel Sisi -> Tilikan Folder
    F6: ubah fokus Side pane <-> Tilikan folder
    F8: fokus ke pembelah antara Panel sisi dan Tilikan folder
    F10: aktifkan menu utama
    Ctrl+L atau Alt+D: lompatkan fokus ke Bilah Path

en: Terminal emulator is not set.
id: Emulator terminal tak ditata.

en: Thumbnail view
id: Tilikan gambar mini

en: Tile the image to fill the entire monitor area
id: Jajarkan citra agar memenuhi seluruh area monitor

en: Too_ls
id: Pera_latan

en: Tool_bar
id: _Bilah Alat

en: Treat backup files as _hidden
id: Perlakukan berkas cadangan sebagai tersem_bunyi

en: Turn off desktop manager if it's running
id: Matikan manajer desktop bila sedang berjalan

en: Type of medium:
id: Jenis medium:

en: Us_e SI decimal prefixes instead of IEC binary prefixes
id: Gunakan pr_efiks desimal SI sebagai ganti prefiks biner IEC

en: Use --desktop option only for one screen
id: Gunakan opsi --desktop hanya bagi satu layar

en: Use Application Startup Notify _by default
id: Secara _baku pakai Pemberitahuan Awal Mula Aplikasi

en: Use path for "Home Folder" button:
id: Pakai path untuk tombol "Folder Rumah":

[ctx: Use path for some folder: ...]
en: Custom:
id: Ubahan:

[ctx: Use path for some folder: ...]
en: Default
id: Baku

en: Vie_w Mode:
id: Mode _Tilik:

en: Wallpaper _mode:
id: _Mode wallpaper:

en: When removable medium unmounted:
id: Ketika media lepas pasang dilepas kaitnya:

en: Window role for usage by window manager
id: Peran jendela untuk penggunaan bagi manajer jendela

en: You are in super user mode
id: Anda sedang berada pada mode pengguna super

en: Zoom O_ut
id: Per_kecil

en: [FILE1, FILE2,...]
id: [BERKAS1, BERKAS2,...]

en: _Add to Bookmarks...
id: T_ambahkan ke Penanda Taut...

en: _Advanced
id: Tingk_at lanjut

en: _Always perform this action on this media type
id: Sel_alu lalukan aksi ini pada tipe media ini

en: _Anonymous login
id: Log masuk _anonim

en: _Appearance
id: Pen_ampilan

en: _Applications
id: _Aplikasi

en: _Background color:
id: Warna latar _belakang:

en: _Bookmarks
id: _Penanda Tautan

en: _Bookmarks:
id: Penanda Ta_ut:

en: _Buttons
id: Tom_bol

en: _Close Tab
id: T_utup Tab

en: _Compact View
id: Tampilan _Rapat

en: _Connect to Server...
id: _Menyambung ke Server...

en: _Desktop Icons
id: Ikon _Desktop

en: _Display
id: _Tampil

en: _Dual Pane Mode
id: Mode Panel Gan_da

en: _Edit
id: _Sunting

en: _Erase files on removable media instead of "trash can" creation
id: Hapus b_erkas pada media lepas pasang daripada membuat "tong sampah"

en: _File
id: _Berkas

en: _Filesystem Root
id: Root Sistem _Berkas

en: _Focus previous folder after coming to its parent
id: _Fokus ke folder sebelumnya setelah datang ke induknya

en: _Font of label text:
id: _Fonta dari teks label:

en: _Format command:
id: Perintah _format:

en: _General
id: _Umum

en: _Go
id: _Lompat

en: _Go to Location...
id: _Ke Lokasi...

en: _Help
id: Ba_ntuan

en: _Home Folder
id: Folder Ruma_h

en: _Icon View
id: Tampilan _Ikon

en: _Ignore Name Case
id: Aba_ikan Besar Kecil Huruf Nama

en: _Invert Selection
id: Balik P_ilihan

en: _Keyboard Navigation
id: Navigasi Papan Ti_k

en: _Layout
id: Tata _Letak

en: _Location
id: _Lokasi

en: _Login as:
id: Masuk _log sebagai:

en: _Maximum width of tab label:
id: Lebar _maksimum label tab:

en: _Mount mountable volumes automatically on program startup
id: Kaitkan volu_me yang dapat dikait secara otomatis saat awal mula program

en: _Move deleted files to "trash can" instead of erasing from disk
id: Pindahkan berkas yang dihapus ke "tong sampah" bukan _membuang dari diska

en: _Move to...
id: Pi_ndah ke...

en: _Network
id: Jari_ngan

en: _New Window
id: _Jendela Baru

en: _Next Folder
id: Folder Se_lanjutnya

en: _Only show thumbnails for local files
id: Hanya tampilkan gambar kecil bagi berkas l_okal

en: _Open files with single click
id: Buk_a berkas dengan klik tunggal

en: _Open folders from desktop in new window
id: Buka f_older dari desktop dalam jendela baru

en: _Open mounted removable media in new tab instead of new window
id: Buk_a media lepas pasang yang dikait pada tab baru, bukan jendela baru

en: _Previous Folder
id: Folder Se_belumnya

en: _Reload Folder
id: Muat Ulang Folde_r

en: _Remove from Desktop
id: Hapus da_ri Desktop

en: _Remove selected
id: _Buang yang dipilih

en: _Run a Command in Current Folder...
id: Jalankan Per_intah pada Folder Saat Ini...

en: _Show "Documents" folder on the desktop
id: Tampilkan folder "Dokumen" pada de_sktop

en: _Show Toolbar
id: Tampilkan Bilah Perkaka_s

en: _Show available options for removable media when they are inserted
id: Tampilkan pilihan yang tersedia bagi media lepas pa_sang ketika ditancapkan

en: _Show menus provided by window managers when desktop is clicked
id: Tampilkan menu yang di_sediakan oleh manajer jendela ketika desktop diklik

en: _Show thumbnails of files
id: Tampilkan gambar kecil dari berka_s

en: _Switch user command:
id: Perintah _tukar pengguna:

en: _Terminal emulator:
id: Emulator _terminal:

en: _Thumbnail View
id: _Tilikan Gambar Kecil

en: _Trash Can
id: _Tong Sampah

en: _Type:
id: _Tipe:

en: _Unfold tab when files are dragged onto tab button
id: B_uka lipatan tab ketika berkas diseret ke tombol tab

en: _Use current
id: G_unakan yang saat ini

en: _Use desktop as a folder (show icons on it) by path:
id: G_unakan desktop sebagai suatu folder (tampilkan ikon padanya) menurut path:

en: _Use the same wallpaper on all desktops
id: _Pakai gambar latar yang sama pada semua desktop

en: _View
id: _Tilik

en: _Volume Management
id: Manajemen _Volume

en: _Wallpaper:
id: Gambar _latar:

en: characters
id: karakter

en: mixed content
id: isi campuran

en: removable disk
id: disk lepas pasang

en: using LibFM ver. %s
id: memakai LibFM ver. %s
