lxpanel - en to id translation catalogue (385 entries)

en: 
    %sCharge full design:	%5d mAh
id: 
    %sRancangan muatan penuh:	%5d mAh

en: 
    %sCharge full:			%5d mAh
id: 
    %sMuatan penuh:			%5d mAh

en: 
    %sCharge now:			%5d mAh
id: 
    %sMuatan kini:			%5d mAh

en: 
    %sCurrent Voltage:		%.3lf V
id: 
    %sTegangan kini:		%.3lf V

en: 
    %sCurrent now:			%5d mA
id: 
    %sArus kini:			%5d mA

en: 
    %sEnergy full design:		%5d mWh
id: 
    %sRancangan energi penuh:		%5d mWh

en: 
    %sEnergy full:			%5d mWh
id: 
    %sEnergi penuh:			%5d mWh

en: 
    %sEnergy now:			%5d mWh
id: 
    %sEnergi kini:			%5d mWh

en: 
    %sPower now:			%5d mW
id: 
    %sDaya kini:			%5d mW

en: 
    Visit http://lxde.org/ for detail.
id: 
    Kunjungi http://lxde.org/ untuk detail.

en:  --help      -- print this help and exit
id:  --help      -- cetak bantuan ini dan keluar

en:  --profile name -- use specified profile
id:  --profile nama -- gunakan profil yang ditentukan

en:  --version   -- print version and exit
id:  --version   -- cetak versi dan keluar

en:  -h  -- same as --help
id:  -h  -- sama seperti --help

en:  -p  -- same as --profile
id:  -p  -- sama seperti --profile

en:  -v  -- same as --version
id:  -v  -- sama seperti --version

en: "%s" Settings
id: Pengaturan "%s"

en: % Percent
id: % Persen

en: %lu packet | %lu packets
id[0]: %lu paket

en: 16/4 Mbps Token Ring
id: Token Ring 16/4 Mbps

en: <Hidden Access Point>
id: <Titik Akses Tersembunyi>

en: <b>Activity</b>
id: <b>Aktivitas</b>

en: <b>Automatic hiding</b>
id: <b>Sembunyi otomatis</b>

en: <b>Background</b>
id: <b>Latar belakang</b>

en: <b>Connection</b>
id: <b>Koneksi</b>

en: <b>Font</b>
id: <b>Fonta</b>

en: <b>Internet Protocol (IPv4)</b>
id: <b>Protokol Internet (IPv4)</b>

en: <b>Internet Protocol (IPv6)</b>
id: <b>Protokol Internet (IPv6)</b>

en: <b>Launchbar</b>
id: <b>Bilah luncur</b>

en: <b>Log level</b>
id: <b>Level log</b>

en: <b>Network Device</b>
id: <b>Perangkat Jaringan</b>

en: <b>Position</b>
id: <b>Posisi</b>

en: <b>Properties</b>
id: <b>Properti</b>

en: <b>Set Preferred Applications</b>
id: <b>Atur Aplikasi Kesukaan</b>

en: <b>Signal Strength</b>
id: <b>Kekuatan Sinyal</b>

en: <b>Size</b>
id: <b>Ukuran</b>

en: <b>Taskbar</b>
id: <b>Bilah tugas</b>

en: ALSA (or pulseaudio) had a problem. Please check the lxpanel logs.
id: ALSA (atau pulseaudio) punya masalah. Harap periksa log lxpanel.

en: A_dd to Launcher
id: Tam_bah ke Peluncur

en: About
id: Tentang

en: Action when clicked (default: display calendar)
id: Tindakan saat diklik (standar: menampilkan kalender)

en: Action when clicked (default: lxtask)
id: Tindakan saat diklik (bawaan: lxtask)

en: Activity
id: Aktivitas

en: Add / Remove Panel Items
id: Tambah / Hapus Item Panel

en: Add Keyboard Layout
id: Tambah Tata Letak Papan Ketik

en: Add a separator to the panel
id: Tambah pemisah ke panel

en: Add indicator applets to the panel
id: Tambahkan aplet indikator ke panel

en: Add plugin to panel
id: Tambah plugin ke panel

en: Add to desktop
id: Tambah ke desktop

en: Address:
id: Alamat:

en: Advanced
id: Tingkat Lanjut

en: Advanced setxkbmap Options
id: Opsi setxkbmap Tingkat Lanjut

en: Alarm command
id: Perintah alarm

en: Alarm time (minutes left)
id: Waktu alarm (menit tersisa)

en: Alignment:
id: Perataan:

en: All
id: Semua

en: Allocate space
id: Alokasi ruang

en: Alternately iconify/shade and raise
id: Bergantian jadikan ikon/berbayang dan diangkat

en: Appearance
id: Tampilan

en: Application Launch Bar
id: Bilah Luncuran Aplikasi

en: Application Launch and Task Bar
id: Bilah Tugas dan Luncuran Aplikasi

en: Application Menu
id: Menu Aplikasi

en: Automatic sensor location
id: Lokasi sensor otomatis

en: Automatic temperature levels
id: Level temperatur otomatis

en: Available plugins
id: Plugin tersedia

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: Bar with buttons to launch application
id: Batang dengan tombol untuk menjalankan aplikasi

en: Bar with buttons to launch application and/or show all opened windows
id: Batang dengan tombol-tombol untuk meluncurkan aplikasi dan/atau menampilkan semua jendela yang terbuka

en: Battery %d: %d%% charged
id: Baterai %d: %d%% terisi

en: Battery %d: %d%% charged, %d:%02d left
id: Baterai %d: %d%% terisi, %d:%02d tersisa

en: Battery %d: %d%% charged, %d:%02d until full
id: Baterai %d: %d%% terisi, %d:%02d sampai penuh

en: Battery Monitor
id: Monitor Baterai

en: Battery low
id: Baterai lemah

en: Bold font
id: Fonta tebal

en: Border width
id: Lebar batas

en: Bottom
id: Bawah

en: Browse directory tree via menu (Author = PCMan)
id: Ramban pohon direktori via menu (Penulis = PCMan)

en: Btn%s
id: Tmbl%s

en: CPU Usage Monitor
id: Monitor Penggunaan CPU

en: CPU color
id: Warna CPU

en: CPU usage: %.2f%%
id: Pemakaian CPU: %.2f%%

en: CPUFreq frontend
id: Frontend CPUFreq

en: C_hange
id: Uba_h

en: Cannot assign '%s' as a global hotkey: it is already bound.
id: Tak bisa menugaskan '%s' sebagai pintasan global: itu telah diikat.

en: Cannot open /proc/net/dev: %s
id: Tak dapat membuka /proc/net/dev: %s

en: Center
id: Tengah

en: Center text
id: Ketengahkan teks

en: Change Layout Option
id: Ubah Opsi Tata Letak

en: Charging color 1
id: Warna pengisian 1

en: Charging color 2
id: Warna pengisian 2

en: City
id: Kota

en: Click for Toggle Mute
id: Klik untuk Menjungkitkan Bisu

en: Click for Volume Slider
id: Klik untuk Penggeser Volume

en: Clock Format
id: Format Jam

en: Clock Indicator
id: Indikator Jam

en: Combine multiple application windows into a single button
id: Menggabungkan beberapa jendela aplikasi dalam satu tombol

en: Command line options:
id: Opsi baris perintah:

en: Con_figure
id: Kon_figurasi

en: Config tool
id: Alat konfigurasi

en: Confirm
id: Konfirmasi

en: Connection Properties
id: Properti Koneksi

en: Connection Properties: %s
id: Properti Koneksi: %s

en: Connection has limited or no connectivity
id: Koneksi terbatas atau tak ada konektivitas

en: Copyright (C) 2008-2019
id: Hak Cipta (C) 2008-2019

en: Could not connect to interface, '%s'
id: Tak dapat menyambung ke antarmuka, '%s'

en: Could not parse 'netstat' output. Unknown format
id: Tak dapat mengurai keluaran 'netstat'. Format tak diketahui

en: Could not parse /proc/net/dev. No data.
id: Tak dapat mengurai /proc/net/dev. Tak ada data.

en: Could not parse /proc/net/dev. Unknown format.
id: Tak dapat mengurai /proc/net/dev. Format tak diketahui.

en: Could not parse /proc/net/wireless. No data.
id: Tak dapat mengurai /proc/net/wireless. Tak ada data.

en: Could not parse /proc/net/wireless. Unknown format.
id: Tak dapat mengurai /proc/net/wireless. Format tak diketahui.

en: Could not parse command line '%s': %s
id: Tak dapat mengurai baris perintah '%s': %s

en: Could not parse interface name from '%s'
id: Tak dapat mengurai nama antarmuka dari '%s'

en: Could not parse interface statistics from '%s'. prx_idx = %d; ptx_idx = %d; brx_idx = %d; btx_idx = %d;
id: Tak dapat mengurai statistik antarmuka dari '%s'. prx_idx = %d; ptx_idx = %d; brx_idx = %d; btx_idx = %d;

en: Could not parse wireless details from '%s'. link_idx = %d;
id: Tak dapat mengurai detail nirkabel '%s'. link_idx = %d;

en: Could not send ioctl to interface, '%s'
id: Tak dapat mengirim ioctl ke antarmuka, '%s'

en: Country
id: Negara

en: Create New Panel
id: Buat Panel Baru

en: Current Conditions for %s
id: Kondisi Kini bagi %s

en: Current Location
id: Lokasi Kini

en: Currently in
id: Sedang di

en: Currently loaded plugins
id: Plugin yang kini dimuat

en: Custom Image
id: Gambar Suai

en: Custom color
id: Warna gubahan

en: Custom:
id: Tersuai:

en: Delete This Panel
id: Hapus Panel Ini

en: Description
id: Keterangan

en: Desktop Number / Workspace Name
id: Nomor Desktop / Nama Ruang

en: Desktop Pager
id: Pemisah Desktop

en: Desktop panel for LXDE project
id: Panel desktop untuk projek LXDE

en: Destination:
id: Tujuan:

en: Digital Clock
id: Jam Digital

en: Directory
id: Direktori

en: Directory Menu
id: Menu Direktori

en: Disable
id: Nonaktifkan

en: Disable enlargement for small task icons
id: Nonaktifkan pembesaran bagi ikon tugas kecil

en: Discharging color 1
id: Warna tidak mengisi 1

en: Discharging color 2
id: Warna tidak mengisi 2

en: Disconnected
id: Terputus

en: Display
id: Tampilan

en: Display CPU frequency and allow to change governors and frequency
id: Menampilkan frekuensi CPU dan mengijinkan mengubah governor dan frekuensi

en: Display CPU usage
id: Tampilkan penggunaan CPU

en: Display RAM usage
id: Tampilkan penggunaan RAM

en: Display battery status using ACPI
id: Tampilkan status baterai menggunakan ACPI

en: Display desktop names
id: Tampilkan nama desktop

en: Display digital clock and tooltip
id: Tampilkan Jam Digital dan Tip Alat

en: Display monitors (CPU, RAM)
id: Tampilkan pemantau (CPU, RAM)

en: Display system temperature
id: Tampilkan temperatur sistem

en: Display workspace number, by cmeury@users.sf.net
id: Tampilkan nomor ruang kerja, oleh cmeury@users.sf.net

en: Do _not reset existing options
id: Janga_n reset opsi yang ada

en: Dynamic
id: Dinamis

en: Edge:
id: Tepi:

en: Encryption Key:
id: Kunci Enkripsi:

en: Enter New Location
id: Masukkan Lokasi Baru

en: Enter the command you want to execute:
id: Masukkan perintah yang ingin Anda eksekusi:

en: Enter the:
    - city, or
    - city and state/country, or
    - postal code
    for which to retrieve the weather forecast.
id: Masukkan:
    - kota, atau
    - kota dan negara bagian/negara, atau
    - kode pos
    yang ingin diambil prakiraan cuacanya.

en: Err
id: Galat

en: Error
id: Galat

en: Error, you need to install an application to configure the sound (pavucontrol, alsamixer ...)
id: Galat, Anda perlu memasang suatu aplikasi untuk menata suara (pavucontrol, alsamixer, ...)

en: Feels like:
id: Terasa seperti:

en: File Manager:
id: Manajer Berkas:

en: Flag
id: Bendera

en: Flash when there is any window requiring attention
id: Kedip bila ada jendela yang memerlukan perhatian

en: Flat buttons
id: Tombol rata

en: Forecast
id: Prakiraan

en: Forecast for %s unavailable.
id: Prakiraan bagi %s tak tersedia.

en: Format codes: man 3 strftime; %n for line break
id: Kode format: man 3 strftime; %n untuk memutus baris

en: Frequency: %d MHz
    Governor: %s
id: Frekuensi: %d MHz
    Governor: %s

en: General
id: Umum

en: Generic X.25
id: X.25 Generik

en: Geometry
id: Geometri

en: HW Address:
id: Alamat Peranti Keras:

en: Handle keyboard layouts
id: Kelola tata letak papan ketik

en: Height:
id: Tinggi:

en: Hide if there is no battery
id: Sembunyikan jika tidak ada baterai

en: Humidity:
id: Kelembaban:

en: IP Address:
id: Alamat IP:

en: Ico_nify
id: Iko_nkan

en: Icon
id: Ikon

en: Icon size:
id: Ukuran ikon:

en: Icons only
id: Hanya ikon

en: Idle
id: Menganggur

en: Image
id: Citra

en: Indicator Applications
id: Aplikasi Indikator

en: Indicator applets
id: Aplet indikator

en: Indicators for CapsLock, NumLock, and ScrollLock keys
id: Indikator untuk tombol CapsLock, NumLock, dan ScrollLock

en: Integrated Application Launch Bar and Task Bar
id: Bilah Tugas dan Bilah Luncuran Aplikasi Terintegrasi

en: Interface
id: Antarmuka

en: Interface to monitor
id: Antarmuka untuk dimonitor

en: Keep _system layouts
id: Pertahankan tata letak _sistem

en: Key combination '%s' cannot be used as a global hotkey, sorry.
id: Kombinasi tombol '%s' tak dapat dipakai sebagai pintasan global, maaf.

en: Keyboard LED
id: Papan Ketik LED

en: Keyboard Layout Handler
id: Pengendali Tata Letak Papan Ketik

en: Keyboard Layouts
id: Tata Letak Papan Ketik

en: Keyboard Model
id: Model Papan Ketik

en: Last updated:
id: Terakhir dimutakhirkan:

en: Launchers
id: Peluncur

en: Layout
id: Tata letak

en: Left
id: Kiri

en: Left click to iconify all windows.  Middle click to shade them.
id: Klik kiri untuk mengikonkan semua jendela. Klik tengah untuk berbayang.

en: LeftBtn
id: TmblKiri

en: Location '%s' not found!
id: Lokasi '%s' tak ditemukan!

en: Location matches for '%s'
id: Lokasi yang cocok dengan '%s'

en: Location not set.
id: Lokasi belum diatur.

en: Location:
id: Lokasi:

en: Log level
id: Level log

en: Logout
id: Log keluar

en: Logout Command:
id: Perintah Keluar:

en: Logout command is not set
id: Perintah keluar tidak diatur

en: Ma_ximize
id: Ma_ksimalkan

en: Make window managers treat the panel as dock
id: Buat manajer jendela memperlakukan panel sebagai dok

en: Manage Networks
id: Kelola Jaringan

en: Maximum width of task button
id: Lebar maksimum tombol tugas

en: Messaging Menu
id: Menu Perpesanan

en: MiddleBtn
id: TmblTengah

en: Minimize All Windows
id: Minimalkan Semua Jendela

en: Minimize panel when not in use
id: Meminimalkan panel ketika tidak dapat digunakan

en: Monitor and Manage networks
id: Monitor dan Kelola jaringan

en: Monitor network status
id: Monitor status jaringan

en: Mute
id: Diam

en: Name
id: Nama

en: Name:
id: Nama:

en: Network Connection
id: Koneksi Jaringan

en: Network Connection: %s
id: Koneksi Jaringan: %s

en: Network Menu
id: Menu Jaringan

en: Network Status Monitor
id: Monitor Status Jaringan

en: Network cable is plugged out
id: Kabel jaringan dicabut

en: New session is required for this option to take effect
id: Sesi baru diperlukan agar opsi ini berdampak

en: No Indicators
id: Tanpa Indikator

en: No batteries found
id: Tak ada baterai yang ditemukan

en: No file manager is configured.
id: Tak ada manajer berkas yang ditata.

en: No network devices found
id: Tak ada divais jaringan yang ditemukan

en: None
id: Nihil

en: None configured
id: Tak ada yang dikonfigurasi

en: Normal color
id: Warna normal

en: Number of battery to monitor
id: Banyaknya baterai yang akan dipantau

en: Only Application Launch Bar
id: Hanya Bilah Luncuran Aplikasi

en: Only Task Bar (Window List)
id: Hanya Bilah Tugas (Senarai Jendela)

en: Only show windows on the same monitor as the task bar
id: Hanya tampilkan jendela pada monitor yang sama dengan bilah tugas

en: Open in _Terminal
id: Buka di _Terminal

en: Orientation
id: Orientasi

en: Panel Applets
id: Aplet Panel

en: Panel Icon Size
id: Ukuran Panel Ikon

en: Panel Preferences
id: Preferensi Panel

en: Panel Settings
id: Pengaturan Panel

en: Per Window Settings
id: Pengaturan Tiap Jendela

en: Pixels
id: Piksel

en: Please contact your system administrator to resolve the following problem:
    
    %s
id: Silakan hubungi administrator sistem Anda untuk memecahkan masalah berikut:
    
    %s

en: Preferences
id: Preferensi

en: Pressure:
id: Tekanan:

en: Properties
id: Properti

en: Protocol:
id: Protokol:

en: Quit
id: Keluar

en: RAM color
id: Warna RAM

en: RAM usage: %.1fMB (%.2f%%)
id: Pemakaian RAM: %.1fMB (%.2f%%)

en: R_estore
id: K_embalikan

en: Really delete this panel?
    <b>Warning: This can not be recovered.</b>
id: Yakin hapus panel ini?
    <b>Peringatan: Ini tak dapat dikembalikan.</b>

en: Received
id: Diterima

en: Received:
id: Diterima:

en: Receiving
id: Menerima

en: Refresh
id: Segarkan

en: Rem_ove from Launcher
id: Hap_us dari Peluncur

en: Remote IP:
id: IP Jauh:

en: Remove "%s" From Panel
id: Hapus "%s" Dari Panel

en: Repair
id: Perbaiki

en: Reserve space, and not covered by maximized windows
id: Ruang cadangan, dan tidak tercakup oleh jendela yang dimaksimalkan

en: Resource monitors
id: Pemantau sumber daya

en: Restart
id: Start Ulang

en: Right
id: Kanan

en: RightBtn
id: TmblKanan

en: Run
id: Jalankan

en: SIOCGIFCONF error: %s
id: Galat SIOCGIFCONF: %s

en: SIOCGIFFLAGS error: %s
id: Galat SIOCGIFFLAGS: %s

en: Scope:
id: Lingkup:

en: Searching for '%s'...
id: Mencari '%s'...

en: Select Keyboard Model
id: Pilih Model Papan Tik

en: Select Layout Change Type
id: Pilih Jenis Ubahan Tata Letak

en: Select a directory
id: Pilih direktori

en: Select a file
id: Pilih berkas

en: Select an image file
id: Pilih berkas citra

en: Sending
id: Mengirim

en: Sending/Receiving
id: Mengirim/Menerima

en: Sends commands to all desktop windows.
    Supported commands are 1) iconify and 2) shade
id: Kirim perintah ke semua jendela desktop.
    Perintah yang didukung adalah 1) ubah ikonifikasi dan 2) ubah bayang

en: Sent
id: Dikirim

en: Sent:
id: Dikirim:

en: Separator
id: Pemisah

en: Session Menu
id: Menu Sesi

en: Setting Encryption Key
id: Pengaturan Kunci Enkripsi

en: Show CapsLock
id: Tampilkan CapsLock

en: Show Extended Information
id: Tampilkan Informasi Yang Diperluas

en: Show Layout as
id: Tampilkan tata letak sebagai

en: Show NumLock
id: Tampilkan NumLock

en: Show ScrollLock
id: Tampilkan ScrollLock

en: Show Signal
id: Tampilkan Sinyal

en: Show tooltips
id: Tampilan tip alat

en: Show weather conditions for a location.
id: Tampilkan kondisi cuaca untuk suatu lokasi.

en: Show windows from all desktops
id: Tampilkan jendela dari semua desktop

en: Signal
id: Sinyal

en: Simple pager plugin
id: Plugin pemisah sederhana

en: Size
id: Ukuran

en: Size when minimized
id: Ukuran ketika diminimalkan

en: Solid color (with opacity)
id: Warna rata (dengan kelegapan)

en: Sorry, there was no window manager configuration program found.
id: Maaf, tidak ditemukan program konfigurasi manajer jendela.

en: Sound Menu
id: Menu Suara

en: Source:
id: Sumber:

en: Space reservation is not available for this panel because there is another monitor beyond this edge and reservation would cover it if enabled.
id: Pemesanan ruang tak tersedia bagi panel ini karena ada monitor lain di luar tepi ini dan pemesanan akan menutupinya bila itu difungsikan.

en: Spacer
id: Ruang

en: Spacing
id: Jarak

en: State
id: Status

en: Stats
id: Statistik

en: Stretch
id: Regangkan

en: Sunrise:
id: Matahari terbit:

en: Sunset:
id: Matahari terbenam:

en: Support
id: Dukungan

en: System Tray
id: Baki Sistem

en: System theme
id: Tema sistem

en: System tray
id: Baki sistem

en: Task Bar (Window List)
id: Batang Tugas (Senarai Jendela)

en: Taskbar shows all opened windows and allow to iconify them, shade or get focus
id: Batang tugas menampilkan semua jendela terbuka dan izinkan untuk mengikonifikasi mereka, bayang atau mendapatkan fokus

en: Temperature Monitor
id: Monitor Temperatur

en: Terminal Emulator:
id: Emulator Terminal:

en: Text
id: Teks

en: The current error condition
id: Kondisi galat saat ini

en: The current interface the icon is monitoring.
id: Antarmuka saat ini yang dimonitor oleh ikon.

en: The interface name
id: Nama antarmuka

en: The interface packets/bytes statistics
id: Statistik paket/bita antarmuka

en: The interface state
id: Status antarmuka

en: The orientation of the tray.
id: Orientasi dari baki.

en: There is no room for another panel. All the edges are taken.
id: Tak ada ruang bagi panel lain. Semua tepi telah terpakai.

en: There was an error displaying help:
    %s
id: Terdapat galat ketika menampilkan bantuan:
    %s

en: This wireless network was encrypted.
    You must have the encryption key.
id: Jaringan nirkabel ini terenkripsi.
    Anda harus memiliki kunci enkripsi.

en: Today:
id: Hari ini:

en: Tomorrow:
id: Besok:

en: Tooltip Format
id: Format Tip Alat

en: Tooltip only
id: Hanya tooltip

en: Tooltips Enabled
id: Aktifkan Tip Alat

en: Top
id: Atas

en: Type:
id: Tipe:

en: Unable to open socket: %s
id: Tak dapat membuka soket: %s

en: Units:
id: Satuan:

en: Unknown
id: Tak diketahui

en: Updates:
id: Pemutakhiran:

en: Use mouse wheel
id: Gunakan roda tetikus

en: Variant
id: Varian

en: Visibility:
id: Visibilitas:

en: Volume Control
id: Kendali Volume

en: Volume control
id: Kendali volume

en: Warn
id: Peringatan

en: Warning1 color
id: Warna peringatan1

en: Warning1 temperature
id: Suhu peringatan1

en: Warning2 color
id: Warna peringatan2

en: Warning2 temperature
id: Suhu peringatan2

en: Weather Plugin
id: Pengaya Cuaca

en: Weather Preferences
id: Preferensi Cuaca

en: Whether or not the icon's tooltips are enabled.
id: Apakah ikon tip alat diaktifkan atau tidak.

en: Whether or not the signal strength should be displayed.
id: Apakah kekuatan sinyal perlu ditampilkan atau tidak.

en: Whether the interface is a wireless interface
id: Apakah antarmuka adalah antarmuka nirkabel

en: Width:
id: Lebar:

en: Wind:
id: Angin:

en: Wireless
id: Nirkabel

en: Wireless Connection has no connectivity
id: Koneksi Nirkabel tak memiliki konektivitas

en: Wireless Networks not found in range
id: Jaringan Nirkabel tak ditemukan di jangkauan

en: Wireless signal strength percentage
id: Persentase kekuatan sinyal nirkabel

en: Workspace %d
id: Ruang kerja %d

en: Workspace _%d
id: Ruang kerja _%d

en: You must specify a location.
id: Anda mesti menyatakan suatu lokasi.

en: [N/A]
id: [T/T]

en: _All workspaces
id: Semu_a ruang kerja

en: _Automatic, every
id: Otom_atis, setiap

en: _Browse
id: Ram_ban

en: _Close Window
id: Tutup _Jendela

en: _Close all windows
id: Tutup semua _jendela

en: _English (°F)
id: _Inggris (°F)

en: _Metric (°C)
id: _Metrik (°C)

en: _Move to Workspace
id: Pin_dah ke Ruang Kerja

en: _Name:
id: _Nama:

en: _New Instance
id: Insta_nsi Baru

en: _New Location:
id: Lokasi _Baru:

en: _Raise
id: Naik_kan

en: _Remember layout for each window
id: Pengaturan Tiap Jendela

en: _Set
id: _Atur

en: bytes
id: bita

en: lxpanel %s - lightweight GTK2+ panel for UNIX desktops
id: lxpanel %s - panel GTK2+ ringan untuk desktop UNIX

en: minutes
id: menit

en: packets
id: paket

en: pixels
id: piksel
