onboard - en to fr translation catalogue (426 entries)

en: "Sticky" mode for keyboard and floating icon.
fr: Mode « statique » pour le clavier et l'icône flottante

en: &quot;Sticky&quot; mode for keyboard and floating icon.
fr: « Statique »; mode du clavier et de l'icône flottante.

en: , unassigned
fr: , non assigné

en: 1 hour
fr: 1 heure

en: 3 hours
fr: 3 heures

en: <Enter label>
fr: <Saisir une étiquette>

en: <Enter text>
fr: <Saisir du texte>

en: <big>Onboard failed to open learned word suggestions.</big>
    
    The error was:
    <tt>{}</tt>
    
    Revert word suggestions to the last backup (recommended)?
fr: <big>Onboard n'a pas réussi à ouvrir les suggestions de mots appris.</big>
    
    L'erreur était :
    <tt>{}</tt>
    
    Rétablir les suggestions de mots à la dernière sauvegarde (recommandé)?

en: <big>Onboard failed to open learned word suggestions.</big>
    
    The error was:
    <tt>{}</tt>
    
    The suggestions have to be reset, but the erroneous file will remain at 
    '{}'
fr: <big>Onboard n'a pas réussi à ouvrir les suggestions de mots appris.</big>
    
    L'erreur était :
    <tt>{}</tt>
    
    Les suggestions doivent être réinitialisées, mais le fichier erroné restera à 
    « {} »

en: About Layout
fr: À propos de la disposition

en: Action:
fr: Action :

en: Activate
fr: Activer

en: Activate Hover Click
fr: Activer le clic par survol

en: Active Monitor
fr: Moniteur actif

en: Add and remove spaces when inserting word suggestions followed by punctuation characters.
fr: Ajouter et supprimer les espaces lors de l'insertion de mots suggérés suivis de caractères de ponctuation.

en: Advanced
fr: Avancé

en: All corners and edges
fr: tous les coins et bords

en: Allow multiple Onboard instances
fr: Autoriser plusieurs instances d'Onboard

en: Alphanumeric keys
fr: Touches alphanumériques

en: Always enable the system-provided hover click window when exiting Onboard.
fr: Toujours activer la fenêtre de clic par survol fournie par le système à la fermeture d'Onboard.

en: Angry face
fr: Frimousse en colère

en: Arrows
fr: Flèches

en: Astonished face
fr: Visage étonnée

en: Author: {}
fr: Auteur : {}

en: Auto-capitalize while typing
fr: Mise en majuscule automatique lors de la frappe

en: Auto-correct spelling
fr: Correction automatique

en: Auto-correction
fr: Correction automatique

en: Automatic scan for 1 switch
fr: Balayage automatique pour 1 changement

en: Automatically capitalize sentence begins and name words.
fr: Ajouter automatiquement les majuscules aux débuts de phrases et aux noms.

en: Automatically correct the last word.
fr: Corriger automatiquement le dernier mot.

en: B_order width:
fr: Largeur de b_ordure :

en: Backtrack _steps:
fr: Incréments_ arrière :

en: Beamed eighth note
fr: Croche liée

en: Behavior of modifier and layer keys.
fr: Comportement des touches de modification et des couches de touches

en: Bold
fr: Gras

en: Bottom
fr: en bas

en: Button
fr: Bouton

en: Button Label
fr: Étiquette du bouton

en: Button Number
fr: Numéro du bouton

en: Buttons
fr: Boutons

en: CAPS
fr: Verr Maj

en: Change Onboard settings
fr: Changer les paramètres d'Onboard

en: Check spelling of the word at or before the cursor.
fr: Vérifier l'orthographe du mot sous ou avant le curseur.

en: Choose &apos;XInput&apos; for more reliable typing into text entries with pop-up selections. The &apos;GTK&apos; option offers better compatibility, but typing may fail in the presence of pointer grabs, e.g. with open pop-up windows.
fr: Choisir « XInput  pour une frappe plus fiable pour les saisies de texte avec des choix de fenêtres contextuelles. L'option « GTK » offre un meilleure compatibilité, mais la frappe peut échouer si le pointeur est capturé ailleurs, par ex. avec des fenêtres contextuelles ouvertes.

en: Choose 'XInput' for more reliable typing into text entries with pop-up selections. The 'GTK' option offers better compatibility, but typing may fail in the presence of pointer grabs, e.g. with open pop-up windows.
fr: Choisir « XInput  pour une frappe plus fiable pour les saisies de texte avec des choix de fenêtres contextuelles. L'option « GTK » offre un meilleure compatibilité, mais la frappe peut échouer si le pointeur est capturé ailleurs, par ex. avec des fenêtres contextuelles ouvertes.

en: Choose between key-repeat or long-press menus. Mainly affects alpha-numeric keys.
fr: Choisir entre la répétition de touche et le menu accessible par un appui long. Affecte principalement les touches alpha-numériques

en: Color Sche_me
fr: Charte chromatique

en: Color scheme for theme '{filename}' not found
fr: Charte chromatique pour le thème « {filename} » introuvable

en: Condensed
fr: Condensé

en: Confounded face
fr: Frimousse confuse

en: Constrain window size to the layout&apos;s aspect ratio.
fr: Containdre la taille de la fenêtre au rapport d'aspect de la disposition.

en: Constrain window size to the layout's aspect ratio.
fr: Containdre la taille de la fenêtre au rapport d'aspect de la disposition.

en: Copy layout '{}' to this new name:
fr: Copier la disposition « {} » vers ce nouveau nom.

en: Core layouts
fr: Dispositions de base

en: Corners
fr: coins

en: Critical overscan for 1 switch
fr: Surbalayage critique pour 1 changement

en: Crying face
fr: Frimousse en pleurs

en: Custom
fr: Personnalisée

en: Customize Theme
fr: Personnaliser le thème

en: Default
fr: Par défaut

en: Del
fr: Suppr

en: Delay between keystrokes in milliseconds:
fr: Délai entre les frappes en millisecondes :

en: Delay in seconds until the inactive transparency takes effect.
fr: Délai en secondes avant que la transparence d'inactivité ne prenne effet.

en: Delete layout '{}'?
fr: Supprimer la disposition « {} »?

en: Delete selected theme?
fr: Supprimer le thème choisi?

en: Desktop Integration
fr: Intégration avec le bureau

en: Desktop keyboard with edit and function keys
fr: Clavier de bureau avec touches de modification et de fonction

en: Directed scan for 3 or 5 switches
fr: Balayage dirigé pour 3 ou 5 changements

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Disappointed face
fr: Frimousse déçue

en: Dish
fr: Assiette

en: Distance in pixels before movement will be recognized.
fr: Distance en pixels avant que le mouvement ne soit reco nnu.

en: Dizzy face
fr: Frimousse étourdie

en: Do you want to use this device for keyboard scanning?
fr: Voulez-vous utiliser ce dispositif pour le balayage du clavier ?

en: Dock the keyboard to the edge of the screen.
fr: Ancrer le clavier au bord de l'écran

en: Dock to monitor:
fr: Attacher au moniteur :

en: Dock to screen edge
fr: Ancrer au bord de l'écran

en: Dock to screen edge:
fr: Ancrer au bord de l'écran :

en: Docking
fr: Ancrage

en: Docking settings
fr: Paramétres de l'ancrage

en: Don't remember new words
fr: Ne pas se souvenir des nouveaux mots

en: Double click
fr: Double-clic

en: Down
fr: bas

en: Drag click
fr: Clic glissé

en: Duplicate key_id '{}' found in color scheme file. Key_ids must occur only once.
fr: Doublon de key_id « {} » trouvé dans le fichier de charte chromatique. Les key_id ne doivent être présents qu'une seule fois.

en: Edit snippet #{}
fr: Modifier l'extrait no {}

en: Enable  keyboard _scanning
fr: Activer le _balayage du clavier

en: Enable click type window on exit
fr: Activer la fenêtre de type de clic à la fermeture

en: Enable inactive transparency. Requires compositing.
fr: Activer la transparence d’inactivité. Nécessite la composition d'images.

en: Enable word completion and prediction.
fr: Activer la prédiction et la fin de frappe des mots.

en: Enabling auto-show requires Gnome Accessibility.
    
    Onboard can turn on accessiblity now, however it is recommended that you log out and back in for it to reach its full potential.
    
    Enable accessibility now?
fr: L'activation de l'affichage automatique exige l'option d'accessibilité Gnome.
    
    Onboard peut activer cette option maintenant, cependant il est recommandé de vous déconnecter et reconnecter afin qu'il fonctionne pleinement.
    
    Activer l'option d'accessibilité maintenant?

en: End
fr: Fin

en: Ent
fr: Entrée

en: Enter a name for the new theme:
fr: Saisir un nom pour le nouveau thème :

en: Enter a new snippet for button #{}:
fr: Saisir un nouvel extrait pour le bouton no {} :

en: Envelope
fr: Enveloppe

en: Error loading color scheme '{filename}'. {exception}: {cause}
fr: Erreur lors du chargement de la charte chromatique « {filename} ». {exception} : {cause}

en: Error loading theme '{filename}'. {exception}: {cause}
fr: Erreur lors du chargement du thème « {filename} ». {exception} : {cause}

en: Error saving
fr: Erreur durant l'enregistrement de

en: Esc
fr: Échap

en: Expand keyboard to the width of the workarea.
fr: Étendre le clavier à la largeur de la zone de travail.

en: Expand on landscape screens
fr: Étendre en mode paysage

en: Expand on portrait screens
fr: Étendre sur les écrans en mode portrait

en: Face savouring delicious food
fr: Frimousse savourant une nourriture délicieuse

en: Face throwing a kiss
fr: Frimousse envoyant un baiser

en: Face with stuck-out tongue and tightly closed eyes
fr: Frimousse avec langue tirée et yeux fermés durs

en: Face with stuck-out tongue and winking eye
fr: Frimousse avec langue tirée et clin d'œil

en: Failed to execute '{}', {}
fr: Échec lors de l'exécution de « {} », {}

en: Failed to get gsettings value.
fr: Impossible d'obtenir la valeur gsettings.

en: Failed to load language model '{}': {} ({})
fr: Échec lors du chargement du modèle de langue « {} » : {} ({})

en: Failed to read system defaults.
fr: Échec lors de la lecture des valeurs par défaut du système.

en: Female sign
fr: Symbole féminin

en: Flat
fr: Plat

en: Floating Window Options
fr: Options de fenêtre flottante

en: Flushed face
fr: Frimousse écarlate

en: Follow _system theme
fr: Suivre le thème _système

en: Font
fr: Police

en: Found system default '[{}] {}={}'
fr: Les valeurs par défaut du système « [{}] {}={} » ont été trouvées

en: Frowning face
fr: Frimousse renfrognée

en: Function keys
fr: Touches de fonction

en: General
fr: Général

en: Gradient
fr: Dégradé

en: Gradients
fr: Dégradés

en: Greek
fr: Grec

en: Grid of keys, suitable for keyboard scanning
fr: Grille de touches, convenable pour le balayage du clavier

en: Hide Onboard
fr: Cacher Onboard

en: Hide Onboard when any key is pressed on a physical keyboard. Requires input event source "XInput".
fr: Cacher Onboard après l'enfoncement de n'importe quelle touche d'un clavier physique. Exige la source d'événements d'entrée « XInput ».

en: Hide hover click window
fr: Cacher la fenêtre de clic par survol

en: Hide keyboard
fr: Cacher le clavier

en: Hide the system-provided hover click window while Onboard is running.
fr: Cacher la fenêtre de clic par survol fournie par le système quand Onboard est actif.

en: Hm
fr: Début

en: Hot beverage
fr: Boisson chaude

en: Hover Click
fr: Clic par survol

en: I_ndependent size
fr: Taille i_ndépendante

en: Ignoring key '{}'. No svg filename defined.
fr: La touche « {} » est ignorée. Aucun fichier svg n'est défini.

en: Increase this if key-strokes get lost when inserting word suggestions or snippets into Firefox or other Gtk-2 applications. Has no effect on Gtk-3 applications.
fr: Augmenter ceci si les frappes se perdent lors de l'insertion de suggestions de mots ou d'extraits dans Firefox ou autres application sGtk-2. Ceci n'a aucun effet sur les applications Gtk-3.

en: Input Device
fr: Dispositif d'entrée

en: Input Options
fr: Options d'entrée

en: Insert word _separators
fr: Insérer des _séparateurs de mots

en: International character selection
fr: Sélection de caractère international

en: Italic
fr: Italique

en: Keep _aspect ratio
fr: Garder le rapport d'_aspect

en: Keep aspect ratio when resizing the window
fr: Garder le rapport d'aspect lors du redimensionnement de la fenêtre

en: Key Behavior
fr: Comportement de la touche

en: Key Labels
fr: Étiquettes des touches

en: Key Style
fr: Style de touche

en: Key-press Feedback
fr: Réaction lors de la frappe d'une touche

en: Key-repeat
fr: Répétition de touche

en: Keyboard
fr: Clavier

en: Keyboard Scanning
fr: Balayage du clavier

en: Keyboard layout with Greek literals, arrows and more, for math and physics education on an interactive Whiteboard.
fr: Disposition de clavier avec littéraux grecs, flèches et plus, pour l'apprentissage des maths et de la physique sur un tableau blanc interactif.

en: Keyboard layout with Greek literals, arrows and more, for math and physics education on an interactive Whiteboard.
    This layout places all keys on a single, very wide layer.
fr: Disposition de clavier avec littéraux grecs, flèches et plus, pour l'apprentissage des maths et de la physique sur un tableau blanc interactif.
    Cette disposition place toutes les touches sur une seule couche, très large.

en: Keys
fr: Touches

en: Kissing face with closed eyes
fr: Frimousse envoyant un baiser les yeux clos

en: Label Override
fr: Remplacement des étiquettes

en: Labels
fr: Étiquettes

en: Last quarter moon
fr: Dernier quartier de lune

en: Latch only
fr: Fixer seulement

en: Latch, double-click to lock
fr: Fixer, double-cliquer pour verrouiller

en: Latch, then lock
fr: Fixer, puis verrouiller

en: Layout
fr: Disposition

en: Layout file ({}) or name
fr: Fichier de disposition ({}) ou nom

en: Learning
fr: Apprentissage

en: Left
fr: Gauche

en: Light Direction
fr: Direction de la lumière

en: Loading legacy color scheme format '{old_format}', please consider upgrading to current format '{new_format}': '{filename}'
fr: Chargement du format de la charte chromatique héritée « {old_format} ». Veuillez penser à mettre à niveau vers le format actuel « {new_format} » : « {filename} »

en: Loading legacy layout, format '{}'. Please consider upgrading to current format '{}'
fr: Chargement de la configuration héritée, format « {} ». Veuillez penser mettre à niveau vers le format actuel « {} »

en: Loading system defaults from {filename}
fr: Chargement des valeurs par défaut du système depuis {filename}

en: Loading theme from '{}'
fr: Chargement du thème depuis « {} »

en: Lock only
fr: Verrouiller seulement

en: Looking for system defaults in {paths}
fr: Recherche des valeurs par défaut du système dans {paths}

en: Main keyboard
fr: Clavier principal

en: Male sign
fr: Symbole masculin

en: Medium size desktop keyboard
fr: Clavier de bureau de taille moyenne

en: Middle click
fr: Clic du milieu

en: Migrating user directory '{}' to '{}'.
fr: Migration du répertoire utilisateur de « {} » à « {} ».

en: Mobile keyboard for small screens
fr: Clavier mobile pour petits écrans

en: Modifier _behavior:
fr: _Comportement des modificateurs :

en: Modifier auto-release delay in seconds:
fr: Délai de relâche automatique du modificateur en secondes :

en: Monitor 0
fr: Moniteur 0

en: Monitor 1
fr: Moniteur 1

en: Monitor 2
fr: Moniteur 2

en: Monitor 3
fr: Moniteur 3

en: Monitor 4
fr: Moniteur 4

en: Monitor 5
fr: Moniteur 5

en: Monitor 6
fr: Moniteur 6

en: Monitor 7
fr: Moniteur 7

en: Monitor 8
fr: Moniteur 8

en: More suggestions
fr: Plus de suggestions

en: Move Onboard
fr: Déplacer Onboard

en: Move keyboard
fr: Déplacer le claiver

en: Movement only
fr: seulement le mouvement

en: Must be an integer number
fr: Doit être un nombre entier

en: Name
fr: Nom

en: Neutral face
fr: Frimousse neutre

en: New Input Device
fr: Nouveau dispositif d'entrée

en: New snippet
fr: Nouvelle auto-frappe

en: Nm&#10;Lk
fr: Verr Num

en: No system defaults found.
fr: Aucune valeur par défaut du système n'a été trouvée.

en: None
fr: aucune

en: Number block and function keys
fr: Pavé numérique et touches de fonction

en: Number block and snippets
fr: Pavé numérique et auto-frappes

en: Onboard Preferences
fr: Préférences de Onboard

en: Onboard Settings
fr: Paramètres de Onboard

en: Onboard has detected a new input device
fr: Onboard a détecté un nouveau dispositif d'entrée

en: Onboard is configured to appear with the dialog to unlock the screen; for example to dismiss the password-protected screensaver.
    
    However the system is not configured anymore to use Onboard to unlock the screen. A possible reason can be that another application configured the system to use something else.
    
    Would you like to reconfigure the system to show Onboard when unlocking the screen?
fr: Onboard est configuré pour apparaître avec la fenêtre de déverrouillage de l'écran, par exemple pour écarter l'économiseur d'écran protégé par mot de passe.
    
    Cependant le système n'est plus configuré pour utiliser Onboard pour déverrouiller l'écran. Une raison possible peut être qu'une autre application a configuré le système pour qu'il utilise quelque chose d'autre.
    
    Voudriez-vous reconfigurer le système pour qu'il affiche Onboard lors du déverrouillage de l'écran?

en: Onboard is configured to appear with the dialog to unlock the screen; for example to dismiss the password-protected screensaver.
    
    However this function is disabled in the system.
    
    Would you like to activate it?
fr: Onboard est configuré pour apparaître avec la fenêtre de déverrouillage de l'écran, par exemple pour écarter l'économiseur d'écran protégé par mot de passe.
    
    Cependant cette fonction est désactivée dans le système.
    
    Voulez vous l'activer?

en: Onboard on-screen keyboard
fr: Clavier à l'écran Onboard

en: Onboard onscreen keyboard
fr: Clavier à l'écran Onboard

en: Onboard onscreen keyboard settings
fr: Paramètres du clavier à l'écran Onboard

en: Once hidden by a physical key-press, auto-show is paused. Select the pause duration here.
fr: Une fois caché par l'enfoncement d'une touche physique, l'affichage automatique est en pause. Sélectionnez ici la durée de pause .

en: Other _Languages
fr: Autres _langues

en: Override auto-detection and manually select quirks
    QUIRKS={metacity|compiz|mutter}
fr: Annuler la détection automatique et choisir manuellement quirks
    QUIRKS={metacity|compiz|mutter}

en: Pause learning
fr: Mettre l'apprenstissage en pause

en: Peace symbol
fr: Symbole de paix

en: Persevering face
fr: Frimousse persévérante

en: Pg&#10;Dn
fr: Page ⇟

en: Pg&#10;Up
fr: Page ⇞

en: Play click sound on keypress.
fr: Émettre un son de clic quand une touche est enfoncée

en: Play sound
fr: Émettre un son

en: Pouting face
fr: Frimousse faisant la moue

en: Preferences
fr: Préférences

en: Press a button...
fr: Peser sur un bouton…

en: Press a key...
fr: Peser sur une touche…

en: Primary Monitor
fr: Moniteur principal

en: Prnt
fr: Imp

en: Profiles
fr: Profils

en: Progress the highlight only while the switch is held down.
fr: Progression de la surbrillance seulement quand l'interrupteur est enfoncé.

en: Push button
fr: Peser sur le bouton

en: Quit
fr: Quitter

en: Quit Keyboard
fr: Quitter le clavier

en: Quit Onboard
fr: Quitter Onboard

en: R_oundness:
fr: R_ondeur :

en: Radioactive sign
fr: Symbole radioactif

en: Remember new words, their recency and frequency to improve the suggestions over time.
fr: Mémoriser les nouveaux mots, leur récence et fréquence pour améliorer les suggestions avec le temps.

en: Remember nothing
fr: ne se souvenir de rien

en: Remember what Onboard theme was last used for every system theme.
fr: Se souvenir du thème utilisé en dernier par Onboard pour chaque thème système.

en: Remove '{}' everywhere.
fr: Retirer « {} » partout.

en: Remove '{}' only where it occures after '{}'.
fr: Ne retirer « {} » que s'il apparaît après « {} ».

en: Remove '{}' only where it occures after numbers.
fr: Ne retirer « {} » qu'après des nombres.

en: Remove '{}' only where it occures at sentence begin.
fr: Ne retirer « {} » qu'en début de phrase.

en: Remove '{}' only where it occures at text begin.
fr: Ne retirer « {} » qu'en début de texte.

en: Remove word suggestion
fr: Retirer la suggestion de mot

en: Reset selected theme to Onboard defaults?
fr: Réinitialiser le thème choisi aux valeurs par défaut d'Onboard?

en: Resize Protection
fr: Protection de redimensionnement

en: Return
fr: Entrée

en: Right
fr: Droite

en: Right click
fr: Clic-droit

en: S_ize:
fr: Ta_ille :

en: S_nippet:
fr: _Auto-frappe

en: Sc_an cycles:
fr: Cycles de b_alayage :

en: Scanner Settings
fr: Paramètres de balayage

en: Scroll
fr: Défil

en: Seconds of inactivity until active modifiers and layer keys are released. 0 to disable.
fr: Secondes d’inactivité avant que les touches de modification et les couches de touches activent ne soient relâchées. 0 pour désactiver.

en: Select a scanning _profile:
fr: Sélectionner un _profil de balayage :

en: Set _transparency to
fr: Régler la _transparence à

en: Set and Settings
fr: Ensemble et paramètres

en: Settings
fr: Paramètres

en: Shadow
fr: Ombre

en: Show Onboard when the dialog to unlock the screen appears; this way Onboard can be used for example to enter the password to dismiss the screensaver when it is set to ask for it.
fr: Montrer Onboard lorsque la fenêtre de déverrouillage d'écran apparaît. De cette façon, Onboard peut être utilisé, par exemple, pour saisir le mot de passe pour annuler l'économiseur d'écran quand il est réglé pour le demander.

en: Show Onboard when there is a recognized text window in focus. Requires Gnome Accessibility.
fr: Montrer Onboard quand il y a une fenêtre de texte reconnue de ciblée. Exige l'option accessibilité de Gnome.

en: Show _suggestions
fr: Montrer les _suggestions

en: Show _tooltips
fr: Montrer les _infobulles

en: Show a button for language selection.
fr: Montre un bouton pour la sélection de la langue

en: Show a floating icon on the desktop when Onboard is hidden. A click on the icon makes Onboard reappear.
fr: Afficher une icône flottante sur le bureau lorsque Onboard est caché. Un clic sur l'icône fait réapparaître Onboard.

en: Show always on visible _workspace
fr: Toujour afficher sur l'_espace de travail visible

en: Show button to pause learning
fr: Montre un bouton pour mettre en pause l'apprentissage

en: Show characters reachable with or without the shift key.
fr: Montrer les caractères accessibles avec ou sans la touche Maj.

en: Show floating _icon when Onboard is hidden
fr: Afficher une _icône flottante quand Onboard est caché

en: Show label popups
fr: Montrer les étiquettes des fenêtres contextuelles

en: Show label popups above pressed keys.
fr: Montrer la fenêtre contextuelle de l'étiquette au dessus des touches pressées

en: Show lan_guage switcher
fr: Afficher le sélecteur de lan_gue

en: Show secondary labels
fr: Montrer les étiquettes secondaires

en: Show spelling suggestions
fr: Montrer les suggestions orthographiques

en: Show the desktop through the gaps between keys.
fr: Montrer le bureau à travers les espaces entre les touches

en: Show the status item. A click on that icon hides or shows Onboard.
fr: Afficher l'élément d'état. Un clic sur cette icône cache ou montre Onboard.

en: Show tooltips for the keyboard&apos;s buttons.
fr: Montrer les infobulles pour les boutons du clavier.

en: Show tooltips for the keyboard's buttons.
fr: Afficher les infobulles pour les boutons du clavier.

en: Show when _unlocking the screen
fr: Montrer lors du _déverrouillage de l'écran

en: Show window _decoration
fr: Afficher la _décoration de la fenêtre

en: Show window caption and frame.
fr: Afficher le titre et le cadre des fenêtres

en: Show/Hide options
fr: Montrer/cacher les options

en: Shrink the available space for maximized windows.
fr: Réduire l'espace disponible pour les fenêtres maximisées.

en: Shrink workarea
fr: Réduire la zone de travail

en: Silently fail to start in the given desktop environments. DESKTOPS is a comma-separated list of XDG desktop names, e.g. GNOME for GNOME Shell.
fr: Échec silencieux du démarrage dans les environnements de bureau donnés. DESKTOPS est une liste de noms de bureau XDG séparés par des virgules, par ex. GNOME pour GNOME Shell.

en: Skull and crossbones
fr: Tête de mort sur deux tibias

en: Smiling face
fr: Frimousse souriante

en: Smiling face with halo
fr: Frimousse souriante avec un halo

en: Smiling face with heart-shaped eyes
fr: Frimousse souriante avec des yeux en forme de coeur

en: Smiling face with horns
fr: Frimousse souriante avec des cornes

en: Smiling face with open mouth and smiling eyes
fr: Frimousse souriante avec la bouche ouverte et les yeux souriants

en: Smiling face with smiling eyes
fr: Frimousse souriante avec des yeux souriants

en: Smiling face with sunglasses
fr: Frimousse souriante avec des lunettes de soleil

en: Smirking face
fr: Frimousse narquoise

en: Snippet %d is already in use.
fr: L'auto-frappe %d est déja utilisée.

en: Snippet Text
fr: Texte de l'auto-frappe

en: Snippet {}
fr: Auto-frappe {}

en: Snippets
fr: Auto-frappes

en: Snippets are pieces of text which are entered when the corresponding button in Onboard is pressed.
fr: Les auto-frappes sont des bouts de texte qui sont saisis lorsque l'on pèse sur le bouton correspondant dans Onboard.

en: Space
fr: Espace

en: Space efficient desktop keyboard
fr: Clavier de bureau à empreinte réduite

en: Special Characters
fr: Caractères spéciaux

en: Special characters for interactive whiteboards
fr: Caractères spéciaux pour tableaux blancs interactifs

en: Special characters for interactive whiteboards, wide
fr: Caractères spéciaux pour les tableaux interactifs, large

en: Spell-check backend:
fr: Arrière-plan de vérification orthographique :

en: Spelling suggestion
fr: Suggestion orthographique

en: Start Onboard _hidden
fr: Démarrer Onboard _caché.

en: Start Onboard hidden.
fr: Démarrer Onboard caché.

en: Start in XEmbed mode, e.g. for gnome-screensaver
fr: Démarrer en mode XEmbed, par ex. pour gnome-screensaver

en: Stay hidden:
fr: Rester caché :

en: Step
fr: Incrément

en: Step _only during switch down
fr: Incrément seulement l_ors de l'extinction

en: Step scan for 2 switches
fr: Balayage par étape pour 2 changements

en: Sub-, Superscripts; Fractions
fr: Indice, exposant, fractions

en: Swap the scan actions after every key activation. The Step action will become the Activate action and vice versa.
fr: Permuter les actions de balayage après chaque activation de touche. L'action Incrément deviendra l'action Activer et vice-versa.

en: System defaults: Invalid enum value for key '{}' in section '{}': {}
fr: Valeur par défaut du système : valeur invalide pour la clé « {} » dans la section « {} » : {}

en: System defaults: Invalid value for key '{}' in section '{}'
      {}
fr: Valeurs par défaut du système : valeur invalide pour la touche « {} » de la section « {} »
      {}

en: System defaults: Unknown key '{}' in section '{}'
fr: Valeurs par défaut du système : touche inconnue « {} » dans la section « {} »

en: System settings not found ({}): {}
fr: Paramètres système introuvables ({}) : {}

en: The number of keys the scanner steps back before moving forward again.
fr: Nombre de touches de balayage arrière avant d'avancer à nouveau.

en: The number of times the scanner cycles through the entire keyboard before it stops.
fr: Le nombre de cycles complets de balayage du clavier avant l'arrêt.

en: The selected device should not control the system mouse cursor or the keyboard caret.
fr: Le dispositif choisi ne devrait pas contrôler le curseur de souris du système ni le caret du clavier.

en: The spell check engine to use.
fr: Le moteur de vérification orthographique à utiliser.

en: The time the scanner rests on a key  while moving backwards. (in seconds)
fr: Durée d'attente (en secondes) du balayage sur une touche avant de reculer.

en: The time the scanner rests on a key  while progressing forward. (in seconds)
fr: Durée d'attente (en secondes) du balayage sur une touche avant d'avancer.

en: The time the scanner rests on a key or group before moving to the next. (in seconds)
fr: Durée d'attente (en secondes) du balayage sur une touche ou un groupe de touches avant de passer au suivant.

en: Theme
fr: Thème

en: Theme file (.theme) or name
fr: Fichier de thème (.theme) ou nom

en: This theme file already exists.
    '{filename}'
    
    Overwrite it?
fr: Ce fichier de thème existe déjà.
    « {filename} »
    
    Le remplacer?

en: This will only affect learned suggestions.
fr: Ceci n'affectera que les suggestions apprises.

en: Time in seconds before a click is triggered.
fr: Délai en secondes avant qu'un clic ne soit déclenché.

en: Tired face
fr: Frimousse fatiguée

en: Toggle click helpers
fr: Aides au clic de basculement

en: Top
fr: en haut

en: Transparency
fr: Transparence

en: Transparency of the keyboard background
fr: Transparence de l'arrière-plan du clavier

en: Transparency of the whole keyboard window. Requires compositing.
fr: Transparence de toute la fenêtre du clavier. Nécessite la composition d'images.

en: Transparency when the pointer leaves the keyboard. Requires compositing.
fr: Transparence quand le pointeur quitte le clavier. Nécessite la composition d'images.

en: Try harder to keep Onboard above anything on-screen.
fr: S'efforcer de garder Onboard au-dessus de tout ce qui est à l'écran.

en: Typing Assistance
fr: Aide à la frappe

en: Ubuntu Logo
fr: Logo Ubuntu

en: Umbrella
fr: Parapluie

en: Unable to read theme '{}'
fr: Impossible de lire le thème [nbsp« {} »

en: Unamused face
fr: Frimousse contrariée

en: Universal Access
fr: Accès universel

en: Up
fr: haut

en: Use device
fr: Utiliser le dispositif

en: Victory hand
fr: Signe V

en: Weary face
fr: Frimousse exténuée

en: When Inactive
fr: Si inactif

en: While  learning is paused:
fr: Quand l'apprentissage est en pause :

en: White club suit
fr: Trèfle blanc

en: White diamond suit
fr: Carreau blanc

en: White heart suit
fr: Cœur blanc

en: White spade suit
fr: Pique blanc

en: White star
fr: Étoile blanche

en: White sun with rays
fr: Soleil blanc rayonnant

en: White telephone
fr: Téléphone blanc

en: Wind_ow:
fr: _Fenêtre :

en: Window
fr: Fenêtre

en: Window options
fr: Options de la fenêtre

en: Window size, widthxheight
fr: Taille de la fenêtre, largeurxhauteur

en: Window x position
fr: Position x de la fenêtre

en: Window y position
fr: Position y de la fenêtre

en: Winking face
fr: Frimousse avec un clin d'oeil

en: Word Suggestions
fr: Suggestions de mots

en: Words typed while this button is pressed won't be remembered.
fr: Les mots tapés pendant que ce bouton est enfoncé ne seront pas mémorisés.

en: Writing hand
fr: Main en train d'écrire

en: Yin yang
fr: Yīn Yáng

en: _Alternate switch actions
fr: _Actions d'interrrupteur alternatives

en: _Angle:
fr: _Angle :

en: _Attributes:
fr: _Attributs :

en: _Auto-show when editing text
fr: _Montrer automatiquement pendant l'édition d'un texte

en: _Background:
fr: _Arrière-plan :

en: _Backtrack interval:
fr: Intervalle de re_tour :

en: _Border:
fr: _Bordure :

en: _Button label:
fr: Étiquette du _bouton :

en: _Cancel
fr: _Annuler

en: _Delay:
fr: _Délai :

en: _Delete
fr: _Supprimer

en: _Font:
fr: _Police :

en: _Force window to top
fr: _Forcer la fenêtre vers le premier plan

en: _Forward interval:
fr: Intervalle d'a_vance :

en: _Hide Onboard
fr: _Cacher Onboard

en: _Input event source:
fr: Source de l'événement d'entrée

en: _Key:
fr: _Touche :

en: _Learn from typed text
fr: _Apprendre à partir du texte tapé

en: _Long press action:
fr: Action sur pression _longue :

en: _Motion threshold:
fr: Seuil de _mouvement :

en: _No background
fr: Aucu_n arrière-plan

en: _Preferences
fr: _Préférences

en: _Quit
fr: _Quitter

en: _Remove suggestion…
fr: _Retirer la suggestion...

en: _Reset
fr: _Réіnitialiser

en: _Save snippet
fr: _Enregistrer l'auto-frappe

en: _Select an input device:
fr: _Choisir un dispositif d'entrée :

en: _Show Onboard
fr: _Montrer Onboard

en: _Show status icon
fr: _Afficher l'icône d'état

en: _Step interval:
fr: Intervalle d'incrément :

en: _Strength:
fr: _Force :

en: _Style:
fr: _Style :

en: _Super key:
fr: Touche _Super :

en: _Touch input:
fr: _Entrée tactile :

en: _Use this device only for scanning
fr: N'_utiliser ce dispositif que pour le balayage

en: after
fr: après

en: color scheme '{filename}' does not exist
fr: la charte chromatique « {filename} » n'existe pas

en: copy_layouts failed, unsupported layout format '{}'.
fr: la copie des dispositions a échoué. Le format de disposition n'est pas pris en charge « {} ».

en: copying layout '{}' to '{}'
fr: copie de la disposition « {} » vers « {} »

en: copying svg file '{}' to '{}'
fr: copie du fichier svg « {} » vers « {} »

en: failed to create directory '{}': {}
fr: échec lors de la création du répertoire « {} » : {}

en: failed to find {description} '{filename}'
fr: impossibler de trouver {description} « {filename} »

en: failed to migrate user directory.
fr: Échec lors de la migration du répertoire de l'utilisateur.

en: forever
fr: indéfiniment

en: gsettings schema for '{}' is not installed
fr: le schéma gsettings pour « {} » n'est pas installé

en: layout '{filename}' does not exist
fr: la disposition « {filename} » n'existe pas

en: multi-touch
fr: toucher multiple

en: never
fr: jamais

en: no window transparency available; screen doesn't support alpha channels
fr: aucune transparence de fenêtre disponible; l'écran ne prend pas en charge les canaux alpha

en: none
fr: aucune

en: seconds
fr: secondes

en: single-touch
fr: toucher simple

en: theme '{filename}' does not exist
fr: le thème « {filename} » n'existe pas

en: unable to locate '{filename}', loading default {description} instead
fr: impossible de localiser « {filename} », chargement de {description} par défaut à la place

en: {description} '{filename}' not found yet, retrying in default paths
fr: {description} « {filename} » n'a pas encore été trouvé, nouvel essai dans les chemins par défaut

en: {description} '{filename}' not found yet, searching in paths {paths}
fr: {description} « {filename} » n'a pas encore été trouvé, recherche dans les chemins {paths}

en: {description} '{filepath}' found.
fr: {description} « {filepath} » trouvé.
