libc 2.25.90 - en to fr translation catalogue (1411 entries)

en: 		Access Rights :
fr: 		Droits d'accès :

en: 		Attributes    :
fr: 		Attributs      :

en: 	%s [-abkCLNTM][-Dname[=value]] [-i size] [-I [-K seconds]] [-Y path] infile
fr: 	%s [-abkCLNTM][-Dname[=valeur]] [-i taille] [-I [-K secondes]] [-Y chemin] fichier

en: 	%s [-c | -h | -l | -m | -t | -Sc | -Ss | -Sm] [-o outfile] [infile]
fr: 	%s [-c | -h | -l | -m | -t | -Sc | -Ss | -Sm] [-o fichier_de_sortie] [fichier_d_entrée]

en: 	%s [-n netid]* [-o outfile] [infile]
fr: 	%s [-n id_réseau]* [-o fichier_de_sortie] [fichier_d_entrée]

en: 	%s [-s nettype]* [-o outfile] [infile]
fr: 	%s [-s type_réseau]* [-o fichier_de_sortie] [fichier_d_entrée]

en: 	Access rights:
fr: 		Droits d'accès :

en: 	Entry data of type %s
fr: 	Données entrées de type %s

en: 	Name       : %s
fr: 	Nom         : %s

en: 	Public Key :
fr: 	 Clé publique :

en: 	Type         : %s
fr: 	Type          : %s

en: 	Universal addresses (%u)
fr: 	Adresses universelles (%u)

en: 	[%d]	Name          : %s
fr: 	[%d]	Nom            : %s

en: 	[%u] - [%u bytes]
fr: 	[%u] - [%u octets]

en: 	not a dynamic executable
fr: 	n'est pas un exécutable dynamique

en: 
    For bug reporting instructions, please see:
    %s.
fr: 
    Pour les instructions de rapport de bug, SVP voyez là : 
    %s.

en: 
    Group Members :
fr: 
    Membres du groupe :

en: 
    SELinux AVC Statistics:
    
    %15u  entry lookups
    %15u  entry hits
    %15u  entry misses
    %15u  entry discards
    %15u  CAV lookups
    %15u  CAV hits
    %15u  CAV probes
    %15u  CAV misses
fr: 
    SELinux AVC Statistiques :
    
    %15u  recherche d'entrées
    %15u  entrées trouvées
    %15u  entrées non trouvées
    %15u  entrées éliminées
    %15u  recherche de CAV
    %15u  CAV trouvés
    %15u  CAV tentés
    %15u  CAV loupés

en: 
    Time to Live  :
fr: 
    Durée de vie   :

en:             %2lus  server runtime
fr:             %2lus  temps d'exécution du serveur

en:         %2um %2lus  server runtime
fr:         %2um %2lus  temps d'exécution du serveur

en:     %2uh %2um %2lus  server runtime
fr:     %2uh %2um %2lus  temps d'exécution du serveur

en:     Data Length = %u
fr:     Longueur des données = %u

en:     Explicit members:
fr:     Membres explicites :

en:     Explicit nonmembers:
fr:     Non-membres explicites :

en:     Implicit members:
fr:     Membres implicites :

en:     Implicit nonmembers:
fr:     Non-membres implicites :

en:     No explicit members
fr:     Pas de membre explicite

en:     No explicit nonmembers
fr:     Pas de non-membre explicite

en:     No implicit members
fr:     Pas de membre implicite

en:     No implicit nonmembers
fr:     Pas de non-membre implicite

en:     No recursive members
fr:     Pas de membre récursif

en:     No recursive nonmembers
fr:     Pas de non-membre récursif

en:     Recursive members:
fr:     Membres récursifs :

en:     Recursive nonmembers:
fr:     Non-membres récursifs :

en:   or:
fr:   ou :

en:  (SKIPPED)
fr:  (ESCAMOTÉ)

en:  (changed)
fr:  (a été modifié)

en:  (first)
fr:  (premier)

en: "%s" is no directory; ignored
fr: « %s » n'est pas un dossier ; ignoré

en: "Zone %s" line and -l option are mutually exclusive
fr: La ligne "Zone %s" et l'option -l sont mutuellement exclusifs

en: "Zone %s" line and -p option are mutually exclusive
fr: La ligne « Zone %s » et l'option -p sont mutuellement exclusifs

en: "infile" is required for template generation flags.
fr: « fichier-en-entrée » est requis pour la génération du gabarit des indicateurs.

en: %%z UTC offset magnitude exceeds 99:59:59
fr: %% l'ampleur du décalage UTC excède 99:59:59

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
fr: %.*s : le paramètre ARGP_HELP_FMT requiert une valeur

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
fr: %.*s : paramètre ARGP_HELP_FMT inconnu

en: %1$s: definition does not end with `END %1$s'
fr: %1$s : la définition ne se termine pas par «END %1$s

en: %15d  current number of threads
    %15d  maximum number of threads
    %15lu  number of times clients had to wait
    %15s  paranoia mode enabled
    %15lu  restart internal
    %15u  reload count
fr: %15d  nombre actuel de fils (threads)
    %15d  nombre maximum de fils (threads)
    %15lu  nombre de fois les clients ont eu à attendre
    %15s  mode paranoïa activé
    %15lu  redémarrage interne
    %15u  compte de rechargement

en: %3ud %2uh %2um %2lus  server runtime
fr: %3ud %2uh %2um %2lus  temps d'exécution du serveur

en: %d libs found in cache `%s'
fr: %d libs trouvé dans le cache « %s »

en: %s in ruleless zone
fr: %s est dans une zone sans règle

en: %s is a 32 bit ELF file.
fr: %s est un fichier ELF 32bits.

en: %s is a 64 bit ELF file.
fr: %s est un fichier ELF 64bits.

en: %s is for unknown machine %d.
fr: %s est pour une machine inconnue %d.

en: %s is not a known library type
fr: %s n'est pas un type de librairie connu

en: %s is not a shared object file (Type: %d).
fr: %s n'est pas un fichier objet partagé (Type : %d).

en: %s is not a symbolic link
fr: %s n'est pas un lien symbolique

en: %s is not an ELF file - it has the wrong magic bytes at the start.
fr: %s n'est pas un fichier de type ELF - il a un octet magique au début incorrect.

en: %s%s%s:%u: %s%sAssertion `%s' failed.
    %n
fr: %s%s%s :%u : %s%s l'assertion « %s » a échoué.
    %n

en: %s%sUnknown signal %d
fr: %s%ssignal inconnu %d.

en: %s: %s; low version = %lu, high version = %lu
fr: %s : %s; version basse = %lu, version haute = %lu

en: %s: %s; why = %s
fr: %s : %s; pourquoi = %s

en: %s: %s; why = (unknown authentication error - %d)
fr: %s : %s; pourquoi = (erreur inconnue d'authentification - %d)

en: %s: '%s' without matching 'ifdef' or 'ifndef'
fr: %s : '%s' sans correspondance 'ifdef' ou 'ifndef'

en: %s: 'endif' without matching 'ifdef' or 'ifndef'
fr: %s : 'endif' sans 'ifdef' ou 'ifndef' correspondant

en: %s: <mb_cur_max> must be greater than <mb_cur_min>
fr: %s : <mb_cur_max> doit être plus grande que <mb_cur_min>

en: %s: C preprocessor failed with exit code %d
fr: %s : échec du préprocesseur C -- code de terminaison : %d

en: %s: C preprocessor failed with signal %d
fr: %s : échec du préprocesseur C -- code de terminaison : %d

en: %s: Can't chdir to %s: %s
fr: %s : ne peut faire chdir vers %s : %s

en: %s: Can't create %s/%s: %s
fr: %s : ne peut créer %s/%s : %s

en: %s: Can't create directory %s: %s
fr: %s : ne peut créer le dossier %s : %s

en: %s: Can't open %s: %s
fr: %s : ne peut ouvrir %s : %s

en: %s: Can't read %s/%s: %s
fr: %s : Ne peut lire %s/%s: %s

en: %s: Can't remove %s/%s: %s
fr: %s : ne peut enlever %s/%s: %s

en: %s: Leap line in non leap seconds file %s
fr: %s : ligne de type « Leap » dans un fichier de secondes non  « Leap »  %s

en: %s: Memory exhausted: %s
fr: %s : mémoire épuisée : %s

en: %s: More than one -L option specified
fr: %s : option -L spécifiée plus d'une fois

en: %s: More than one -d option specified
fr: %s : option -d spécifiée plus d'une fois

en: %s: More than one -l option specified
fr: %s : option -l spécifiée plus d'une fois

en: %s: More than one -p option specified
fr: %s : option -p spécifiée plus d'une fois

en: %s: More than one -y option specified
fr: %s : option -y spécifiée plus d'une fois

en: %s: Too many arguments
fr: %s : Trop d'arguments

en: %s: `%s' mentioned more than once in definition of weight %d
fr: %s : « %s » mentionné plus d'une fois dans la définition du poids %d

en: %s: `%s' must be a character
fr: %s : « %s » doit être un caractère

en: %s: `%s' value does not match `%s' value
fr: %s : valeur « %s » ne concorde pas avec la valeur « %s »

en: %s: `-1' must be last entry in `%s' field
fr: %s : « -1 » doit être la dernière entrée du champ « %s »

en: %s: `forward' and `backward' are mutually excluding each other
fr: %s : « forward » et « backward » sont mutuellement exclusifs

en: %s: `position' must be used for a specific level in all sections or none
fr: %s : « position » doit être utilisé pour un niveau spécifique dans toutes les sections ou aucune

en: %s: `translit_start' section does not end with `translit_end'
fr: %s : la section « transit_start » n'est pas terminée par « translit_end »

en: %s: bad symbol <%.*s>
fr: %s : symbole erroné <%.*s>

en: %s: byte sequence of first character of range is not lower than that of the last character
fr: %s : séquence d'octet du 1er caractère d'un intervalle n'est pas plus petit que celle du dernier caractère

en: %s: byte sequences of first and last character must have the same length
fr: %s : séquences d'octets du 1er et dernier caractère doivent avoir la même longueur

en: %s: cannot have `%s' as end of ellipsis range
fr: %s : ne peut avoir « %s » à la fin d'une plage d'ellipse

en: %s: cannot reorder after %.*s: symbol not known
fr: %s : ne peut réordonner après %.*s : symbole inconnu

en: %s: character `%s' in charmap not representable with one byte
fr: %s : caractère « %s » dans la table des caractères n'est pas représentable par un seul octet

en: %s: character `%s' needed as default value not representable with one byte
fr: %s : caractère « %s » nécessaire comme valeur par défaut n'est pas représentable par un seul octet

en: %s: character `%s' not defined while needed as default value
fr: %s : caractère « %s » non défini alors qu'attendu comme valeur par défaut

en: %s: command was '%s', result was %d
fr: %s : la commande était « %s », le résultat était %d

en: %s: destination must not be a directory
fr: %s : la destination ne peut être un répertoire

en: %s: direction flag in string %Zd in `era' field is not '+' nor '-'
fr: %s : indicateur de direction dans la chaîne %Zd du champ « era »
    n'est pas un « + » ni un « - »

en: %s: direction flag in string %Zd in `era' field is not a single character
fr: %s : indicateur de direction dans la chaîne %Zd du champ « era »
    n'est pas un caractère simple

en: %s: duplicate `default_missing' definition
fr: %s : double définition de « default_missing »

en: %s: duplicate category version definition
fr: %s : double définition de version de catégorie

en: %s: duplicate declaration of section `%s'
fr: %s : double déclaration de section « %s »

en: %s: duplicate definition of `%s'
fr: %s : double définition de « %s »

en: %s: empty category description not allowed
fr: %s : description de catégorie vide non permise

en: %s: empty weight string not allowed
fr: %s : chaîne de poids vide non permise

en: %s: error in state machine
fr: %s : erreur de l'automate à états finis

en: %s: failed to remove the old destination
fr: %s: échec à la suppression de l'ancienne destination

en: %s: field `%s' declared more than once
fr: %s : champ « %s » déclaré plus d'une fois

en: %s: field `%s' does not contain exactly ten entries
fr: %s : champ « %s » ne contient pas exactement 10 entrées

en: %s: field `%s' must not be defined
fr: %s : champ « %s » ne doit pas être défini

en: %s: field `%s' must not be empty
fr: %s : champ « %s » ne peut être vide

en: %s: field `%s' not defined
fr: %s : champ « %s » n'est pas défini

en: %s: field `%s' undefined
fr: %s : champ « %s » indéfini

en: %s: file open error: %m
fr: %s : erreur d'ouverture de fichier : %m

en: %s: garbage at end of offset value in string %Zd in `era' field
fr: %s : rebut à la fin de la valeur du saut d'adresse dans la chaîne %Zd 
    du champ « era »

en: %s: garbage at end of starting date in string %Zd in `era' field
fr: %s : rebut à la fin de la date finale dans la chaîne %Zd du champ « era »

en: %s: garbage at end of stopping date in string %Zd in `era' field
fr: %s : rebut à la fin de la date finale dans la chaîne %Zd du champ « era »

en: %s: incomplete `END' line
fr: %s : ligne « END » incomplète

en: %s: invalid destination: %s
fr: %s : destination invalide  %s

en: %s: invalid escape `%%%c' sequence in field `%s'
fr: %s : séquence d'échappement « %%%c » invalide dans le champ « %s »

en: %s: invalid escape sequence in field `%s'
fr: %s : séquence d'échappement invalide dans le champ « %s »

en: %s: invalid number for offset in string %Zd in `era' field
fr: %s : nombre illégal pour la valeur de saut dans la chaîne %Zd du champ « era »

en: %s: invalid number of sorting rules
fr: %s : nombre invalide de règles de tri

en: %s: invalid option -- '%c'
fr: %s : option invalide -- '%c'

en: %s: invalid starting date in string %Zd in `era' field
fr: %s : date finale invalide dans la chaîne %Zd du champ « era »

en: %s: invalid stopping date in string %Zd in `era' field
fr: %s : date finale invalide dans la chaîne %Zd du champ « era »

en: %s: invalid value for field `%s'
fr: %s :  valeur invalide pour le champ « %s »

en: %s: language abbreviation `%s' not defined
fr: %s : abréviation de la langue « %s » n'est pas définie

en: %s: line %d: bad command `%s'
fr: %s : ligne %d : commande erronée« %s »

en: %s: line %d: cannot specify more than %d trim domains
fr: %s : ligne %d : ne peut spécifier plus que %d domaines coupés

en: %s: line %d: expected `on' or `off', found `%s'
fr: %s : ligne %d : attendait « on » ou « off », « %s » trouvé

en: %s: line %d: ignoring trailing garbage `%s'
fr: %s : ligne %d : rebut en suffixe ignoré « %s »

en: %s: line %d: list delimiter not followed by domain
fr: %s : ligne %d : délimiteur de liste non suivi par un domaine

en: %s: link from %s/%s failed: %s
fr: %s: lien depuis  %s/%s a échoué: %s

en: %s: missing `order_end' keyword
fr: %s : mot clé « order_end » manquant

en: %s: missing `reorder-end' keyword
fr: %s : mot clé « reorder-end » manquant

en: %s: missing `reorder-sections-end' keyword
fr: %s : mot clé « reorder-sections-end » manquant

en: %s: missing era format in string %Zd in `era' field
fr: %s : format de type era manquant dans la chaîne %Zd du champ « era »

en: %s: missing era name in string %Zd in `era' field
fr: %s : nom manquant dans la chaîne %Zd du champ « era »

en: %s: more than one 'else'
fr: %s : plus d'un 'else'

en: %s: multiple order definitions for section `%s'
fr: %s : définitions d'ordre multiple de la section « %s »

en: %s: multiple order definitions for unnamed section
fr: %s : définitions d'ordre multiple pour une section sans nom

en: %s: nested conditionals not supported
fr: %s : conditions imbriquées non supportées

en: %s: no correct regular expression for field `%s': %s
fr: %s : expression régulière incorrecte du champ « %s » : %s

en: %s: no identification for category `%s'
fr: %s : pas d'identification pour la catégorie « %s »

en: %s: no representable `default_missing' definition found
fr: %s : aucune définition « default_missing » pour les non représentables

en: %s: not enough sorting rules
fr: %s : pas assez de règles de tri

en: %s: numeric country code `%d' not valid
fr: %s : code numérique invalide pour le pays « %d »

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
fr: %s : l'option '%s%s' ne permet pas d'argument

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
fr: %s : l'option'%s%s' est ambiguë

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
fr: %s : l'option  '%s%s' est ambiguë; possibilités:

en: %s: option '%s%s' requires an argument
fr: %s : l'option '%s%s' requiert un argument

en: %s: option '%s' requires an argument.\n
fr: %s : l'option « %s » requiert un argument\n

en: %s: option '%s' requires an argument\n
fr: %s : l'option « %s » requiert un argument\n

en: %s: option is ambiguous; possibilities:
fr: %s : l'option est ambiguë; possibilités:

en: %s: option requires an argument -- '%c'
fr: %s : l'option requiert un argument -- %c

en: %s: option requires an argument -- '%s'\n
fr: %s : l'option requiert un argument -- '%s'\n

en: %s: order for `%.*s' already defined at %s:%Zu
fr: %s : ordre de « %.*s » déjà défini comme %s:%Zu

en: %s: order for collating element %.*s not yet defined
fr: %s : ordre de fusionnement d'éléments %.*s n'est pas encore défini

en: %s: order for collating symbol %.*s not yet defined
fr: %s : ordre de fusionnement de symboles %.*s n'est pas encore défini

en: %s: out of memory to store relocation results for %s
fr: %s : manque de mémoire pour stocker les résultats de la réaffectation pour %s

en: %s: output would overwrite %s
fr: %s : la sortie écraserait %s

en: %s: panic: Invalid l_value %d
fr: %s : panique : valeur %d de type « l_value » invalide

en: %s: pre-%d clients may mishandle distant timestamps
fr: %s: pre-%d clients peuvent mal gérer les timestamps distant

en: %s: premature end of file
fr: %s : fin prématurée du fichier

en: %s: section `%.*s' not known
fr: %s : section « %.*s » inconnue

en: %s: starting date is invalid in string %Zd in `era' field
fr: %s : date initiale invalide dans la chaîne %Zd du champ « era »

en: %s: symbolic range ellipsis must not be directly followed by `order_end'
fr: %s : plage de l'ellipse symbolique ne doit pas être suivie directement de « order_end »

en: %s: symbolic range ellipsis must not directly follow `order_start'
fr: %s : plage de l'ellipse symbolique ne doit pas être suivie directement de « order_start »

en: %s: syntax error
fr: %s : erreur de syntaxe

en: %s: syntax error in definition of new character class
fr: %s : erreur de syntaxe dans la définition d'une nouvelle classe de caractères

en: %s: syntax error in definition of new character map
fr: %s : erreur de syntaxe dans la définition d'une nouvelle table de caractères

en: %s: terminology language code `%s' not defined
fr: %s : code de terminologie du langage « %s » non défini

en: %s: the start and the end symbol of a range must stand for characters
fr: %s : le symbole de départ et de fin d'une plage doit être en caractères

en: %s: third operand for value of field `%s' must not be larger than %d
fr: %s : le 3e opérande pour la valeur du champ « %s » ne peut être plus grand que %d

en: %s: too few values for field `%s'
fr: %s : trop peu de valeurs pour le champ « %s »

en: %s: too many rules; first entry only had %d
fr: %s : trop de règles; la 1ère entrée n'a que %d

en: %s: too many values
fr: %s : trop de valeurs

en: %s: too many values for field `%s'
fr: %s :  trop de valeurs pour le champ « %s »

en: %s: transliteration data from locale `%s' not available
fr: %s : le particularisme local « %s » ne dispose pas des données de transposition

en: %s: unable to open %s: %m
fr: %s : incapable d'ouvrir %s : %m

en: %s: unknown character in collating symbol name
fr: %s : caractère inconnu dans le nom du symbole de collation

en: %s: unknown character in equivalent definition name
fr: %s : caractère inconnu dans la définition équivalent d'un nom

en: %s: unknown character in equivalent definition value
fr: %s : caractère inconnu dans la définition équivalente d'une valeur

en: %s: unknown character in field `%s'
fr: %s : caractère inconnu dans le champ « %s »

en: %s: unknown section name `%.*s'
fr: %s : nom de section inconnu `% *s'

en: %s: unknown standard `%s' for category `%s'
fr: %s : standard inconnu '%s' pour la catégorie `%s'

en: %s: unknown symbol `%s' in equivalent definition
fr: %s : symbole inconnu « %s » dans une définition équivalente

en: %s: unrecognized option '%c%s'\n
fr: %s : option non reconnue « %c%s »\n

en: %s: unrecognized option '%s%s'
fr: %s : option non reconnue '%s%s'

en: %s: usage is %s [ --version ] [ --help ] [ -v ] \
    	[ -l localtime ] [ -p posixrules ] [ -d directory ] \
    	[ -L leapseconds ] [ filename ... ]
    
    Report bugs to %s.
fr: %s : l'usage is %s [ --version ] [ --help ] [ -v ] \
    	[ -l localtime ] [ -p posixrules ] [ -d directory ]
    	[ -L leapseconds ] [ filename ... ]
    
    Rapporter les bugs à %s.

en: %s: usage: %s OPTIONS ZONENAME ...
    Options include:
      -c [L,]U   Start at year L (default -500), end before year U (default 2500)
      -t [L,]U   Start at time L, end before time U (in seconds since 1970)
      -i         List transitions briefly (format is experimental)
      -v         List transitions verbosely
      -V         List transitions a bit less verbosely
      --help     Output this help
      --version  Output version info
    
    Report bugs to %s.
fr: %s: usage: %s OPTIONS ZONENAME ...
    Options include:
      -c [L,]U  Commence à l'année L (par défaut -500), fini avant l'année U (défaut 2500)
      -t [L,]U   Commence à l'heure L, fini avant l'heure U (en secondes depuis 1970)
      -i         Liste les transitions en bref (format expérimental)
      -v         Liste les transitions en étendu
      -V         Liste les transitions en un peu moins étendu
      --help     Affiche cette aide
      --version  Affiche les infos de version
    
    Déclarer les bugs à %s.

en: %s: value for field `%s' must be a single character
fr: %s : valeur du champ « %s » doit être un caractère simple

en: %s: value for field `%s' must be in range %d...%d
fr: %s : valeurs du champ « %s » doivent être dans la gamme %d..%d

en: %s: value for field `%s' must not be an empty string
fr: %s : valeur du champ « %s » ne doit pas être une chaîne vide

en: %s: value of field `int_curr_symbol' has wrong length
fr: %s : valeur du champ « int_curr_symbol » n'a pas la bonne longueur

en: %s: values for field `%s' must be smaller than 127
fr: %s : valeurs du champ « %s » doivent être plus petites que 127

en: %s: values for field `%s' must not be larger than %d
fr: %s : valeurs du champ « %s » ne doivent pas être plus grandes que %d

en: %s: warning: zone "%s" abbreviation "%s" %s
fr: %s : attention : zone "%s" abréviation "%s" %s

en: %s: weights must use the same ellipsis symbol as the name
fr: %s : les poids doivent utiliser les mêmes symboles d'ellipse que les noms

en: %s: while writing output %s: %m
fr: %s : lors de l'écriture sur la sortie %s : %m

en: %s: wild -c argument %s
fr: %s : argument -c intempestif %s

en: %s: wild -t argument %s
fr: %s : argument -t intempestif %s

en: %s:%u: bad syntax in hwcap line
fr: %s:%u : mauvaise syntaxe dans la ligne hwcap

en: %s:%u: cannot read directory %s
fr: %s:%u : ne peut lire le dossier %s

en: %s:%u: duplicate hwcap %lu %s
fr: %s:%u : hwcap en doublon %lu %s

en: %s:%u: hwcap index %lu above maximum %u
fr: %s:%u : l'index hwcap %lu dépasse le maximum %u

en: %s:%u: hwcap index %lu already defined as %s
fr: %s:%u : l'index hwcap %lu déjà défini comme  %s

en: '%s' is not a known database
fr: '%s' n'est pas une base de donnée connue

en: 'wait' failed
fr: 'attente' a échoué

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
fr: (ERREUR DU PROGRAMME) Version inconnue ! ?

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
fr: (ERREUR DU PROGRAMME) L'option aurait dû être reconnue ! ?

en: (Unknown object)
fr: (Objet inconnu)

en: *** Cannot read debuginfo file name: %m
fr: *** Ne peut lire le nom de fichier de debuginfo : %m

en: *** The file `%s' is stripped: no detailed analysis possible
fr: *** Le fichier « %s » a été élagué : aucune analyse détaillée possible

en: *standard input*
fr: *entrée standard*

en: , OS ABI: %s %d.%d.%d
fr: , Système d'exploitation ABI : %s %d.%d.%d

en: --help		give this help list
fr: --help		donne cette liste d'aide

en: --version	print program version
fr: --version	Affiche la version du programme

en: -5		SysVr4 compatibility mode
fr: -5		mode de compatibilité SysVr4

en: -C		ANSI C mode
fr: -C		mode ANSI C

en: -Dname[=value]	define a symbol (same as #define)
fr: -Dname[=valeur]	définit un symbole (pareil que #define)

en: -I		generate code for inetd support in server (for SunOS 4.1)
fr: -I		génère du code pour le support de inetd sur serveur (pour SunOS 4.1)

en: -K seconds	server exits after K seconds of inactivity
fr: -K secondes	serveur quitte après K secondes d'inactivité

en: -L		server errors will be printed to syslog
fr: -L		les erreurs du serveur seront dirigées vers syslog

en: -M		generate MT-safe code
fr: -M		génère le code MT-safe

en: -N		supports multiple arguments and call-by-value
fr: -N		supporte des arguments multiples et call-by-value

en: -Sc		generate sample client code that uses remote procedures
fr: -Sc		génère du code échantillon client qui utilise des procédures éloignées

en: -Sm 		generate makefile template
fr: -Sm 		génère un patron de makefile

en: -Ss		generate sample server code that defines remote procedures
fr: -Ss		génère du code échantillon serveur qui définit des procédures éloignées

en: -T		generate code to support RPC dispatch tables
fr: -T		génère le code qui supporte les tables de distribution RPC

en: -Y path		directory name to find C preprocessor (cpp)
fr: -Y path		nom de répertoire pour trouver un préprocesseur C (cpp)

en: -a		generate all files, including samples
fr: -a		génère tout fichiers, y compris exemples

en: -b		backward compatibility mode (generates code for SunOS 4.1)
fr: -b		mode de compatibilité descendante (génère du code pour Sun0S 4.1)

en: -c		generate XDR routines
fr: -c		génère des routines XDR

en: -h		generate header file
fr: -h		génère le fichier d'entête

en: -i size		size at which to start generating inline code
fr: -i size		taille à laquelle débute la génération du code en ligne

en: -l		generate client side stubs
fr: -l		génère des squelettes de code du côté client

en: -m		generate server side stubs
fr: -m		génère des squelettes de code du côté serveur

en: -n netid	generate server code that supports named netid
fr: -n netid	génère le code serveur qui supporte netid nommé

en: -o OUTPUT-FILE [INPUT-FILE]...
    [OUTPUT-FILE [INPUT-FILE]...]
fr: -o FICHIER_DE_SORTIE [FICHIER_D_ENTRÉE]...
    [FICHIER_DE_SORTIE [FICHIER_D_ENTRÉE]...]

en: -o outfile	name of the output file
fr: -o outfile	nom du fichier de sortie

en: -s ignored
fr: -s ignoré

en: -s nettype	generate server code that supports named nettype
fr: -s nettype	génère le code serveur qui supporte nettype nommé

en: -t		generate RPC dispatch table
fr: -t		génère la table de distribution RPC

en: .lib section in a.out corrupted
fr: La section .lib dans a.out est corrompue

en: <%s> and <%s> are invalid names for range
fr: <%s> et <%s> sont des noms invalides pour un intervalle

en: <SP> character must not be in class `%s'
fr: Le caractère <SP> ne doit pas être dans la classe « %s »

en: <SP> character not in class `%s'
fr: Le caractère <SP> n'est pas dans la classe « %s »

en: Aborted
fr: Abandon

en: Access Rights :
fr: Droits d'accès :

en: Access Vector Cache (AVC) started
fr: Access Vector Cache (AVC) démarré

en: Accessing a corrupted shared library
fr: Accès d'une librairie partagée qui est corrompue

en: Add locales named by parameters to archive
fr: Ajouter à l'archive des variables de particularisation désignées par paramètres

en: Adding %s
fr: Ajout de %s

en: Address already in use
fr: Adresse déjà utilisée

en: Address family for hostname not supported
fr: Famille d'adresses non supportée pour le nom de l'hôte

en: Address family not supported by protocol
fr: Famille d'adresses non supportée par le protocole

en: Address not mapped to object
fr: Adresse non associée à un objet

en: Advertise error
fr: Erreur d'annonce

en: Alarm clock
fr: Minuterie d'alerte

en: All requests done
fr: Toutes les requêtes exécutées

en: Also draw graph for total memory consumption
fr: Afficher aussi le graphe de l'utilisation totale de la mémoire

en: Archive control:
fr: Contrôle d'archive :

en: Argument list too long
fr: Liste d'arguments trop longue

en: Attempt to remove a non-empty table
fr: Tentative de retrait d'une table non vide

en: Attempting to link in too many shared libraries
fr: Tentative d'édition de liens à partir de trop de librairies partagées

en: Authentication OK
fr: Succès d'authentification

en: Authentication error
fr: Erreur d'authentification

en: BOGUS OBJECT
fr: OBJET ERRONÉ

en: Bad address
fr: Mauvaise adresse

en: Bad file descriptor
fr: Mauvais descripteur de fichier

en: Bad font file format
fr: Mauvais format du fichier de fontes

en: Bad message
fr: Message invalide

en: Bad system call
fr: Appel système erroné

en: Bad value for ai_flags
fr: Mauvaise valeur pour l'indicateur « ai_flags »

en: Binary data
fr: Valeur binaire

en: Block device required
fr: Bloc de périphérique requis

en: Broadcast poll problem
fr: Problème de scrutation lors de la diffusion

en: Broken pipe
fr: Relais brisé (pipe)

en: Bus error
fr: Erreur du bus

en: CPU time limit exceeded
fr: Temps UCT limite expiré

en: Cache expired
fr: Cache expirée

en: Can not access a needed shared library
fr: Ne peut accéder à la librairie partagée demandée

en: Can't bind to server which serves this domain
fr: Ne peut établir un lien avec le serveur qui dessert ce domaine

en: Can't chdir to /
fr: Ne peut se positionner (chdir) dans /

en: Can't communicate with portmapper
fr: Ne peut communiquer avec le convertisseur de ports

en: Can't communicate with ypbind
fr: Ne peut communiquer par ypbind

en: Can't communicate with ypserv
fr: Ne peut communiquer par ypserv

en: Can't create temporary cache file %s
fr: Ne peut créer un fichier de cache temporaire %s

en: Can't find %s
fr: Ne peut repérer %s

en: Can't link %s to %s
fr: Ne peut établir un lien entre %s et %s

en: Can't open cache file %s
fr: Ne peut ouvrir le fichier de cache %s

en: Can't open cache file directory %s
fr: Ne peut ouvrir le dossier des fichiers de cache %s

en: Can't open directory %s
fr: Ne peut ouvrir le dossier %s

en: Can't stat %s
fr: Ne peut évaluer par stat %s

en: Can't stat %s
fr: Ne peut évaluer par stat %s

en: Can't unlink %s
fr: Ne peut enlever le lien (unlink) %s

en: Cannot allocate memory
fr: Ne peut allouer de la mémoire

en: Cannot assign requested address
fr: Ne peut attribuer l'adresse demandée

en: Cannot create socket for broadcast rpc
fr: Ne peut créer un socket pour une diffusion de type RPC

en: Cannot exec a shared library directly
fr: Ne peut exécuter une librairie partagée directement

en: Cannot fstat file %s.
fr: Ne peut évaluer par fstat() %s

en: Cannot have more than one file generation flag!
fr: Ne peut avoir plus d'un fichier de génération de sémaphores !

en: Cannot lstat %s
fr: Ne peut évaluer par lstat %s

en: Cannot mmap file %s.
fr: Erreur de la procédure mmap sur le fichier %s

en: Cannot receive reply to broadcast
fr: Ne peut recevoir l'accusé réception à la requête faite par diffusion

en: Cannot register service
fr: Ne peut enregistrer le service

en: Cannot send after transport endpoint shutdown
fr: Ne peut transmettre suite à la fermeture du noeud final de transport

en: Cannot send broadcast packet
fr: Ne peut transmettre le paquet par diffusion

en: Cannot set LC_ALL to default locale
fr: Ne peut initialiser LC_ALL à la locale par défaut

en: Cannot set LC_COLLATE to default locale
fr: Ne peut initialiser LC_COLLATE à la locale par défaut

en: Cannot set LC_CTYPE to default locale
fr: Ne peut initialiser LC_TYPE à la locale par défaut

en: Cannot set LC_MESSAGES to default locale
fr: Ne peut initialiser LC_MESSAGES à la locale par défaut

en: Cannot set socket option SO_BROADCAST
fr: Ne peut initialiser l'option « SO_BROADCAST » du socket

en: Cannot specify more than one input file!
fr: Ne peut spécifier plus d'un fichier d'entrée !

en: Cannot stat %s
fr: Ne peut évaluer par stat %s

en: Cannot use netid flag with inetd flag!
fr: Ne utiliser le sémaphore « netid » avec le sémaphore « inetd » !

en: Cannot use netid flag without TIRPC!
fr: Ne peut utiliser le sémaphore « netid » sans « TIRPC » !

en: Cannot use table flags with newstyle!
fr: Ne peut utiliser la table des sémaphores avec « newstyle » !

en: Change to and use ROOT as root directory
fr: Positionner dans, et utiliser le dossier racine ROOT

en: Changing access rights of %s to %#o failed
fr: Échec de la modification des droits d'accès de %s à %#o

en: Channel number out of range
fr: Numéro de canal en dehors des limites

en: Character Separator : %c
fr: Caractère de séparation : %c

en: Child exited
fr: Le processus fils a terminé

en: Child has exited
fr: Le processus fils a terminé

en: Child has stopped
fr: Le processus fils s'est arrêté

en: Child has terminated abnormally and created a core file
fr: Processus fils ayant terminé anormalement et ayant créé un fichier coeur

en: Child has terminated abnormally and did not create a core file
fr: Enfant ayant terminé anormalement et n'ayant pas créé un fichier coeur

en: Client credential too weak
fr: Identité du client peu fiable

en: Columns             :
fr: Colonnes             :

en: Communication error on send
fr: Erreur de communication lors de la transmission

en: Compile locale specification
fr: Compiler les particularismes locaux

en: Computer bought the farm
fr: L'ordinateur a cassé sa pipe

en: Configure Dynamic Linker Run Time Bindings.
fr: Configuration dynamique des éditions de liens lors de l'exécution.

en: Connection refused
fr: Connexion refusée

en: Connection reset by peer
fr: Connexion ré-initialisée par le correspondant

en: Connection timed out
fr: Connexion terminée par expiration du délai d'attente

en: Continued
fr: Poursuite

en: Convert encoding of given files from one encoding to another.
fr: Convertit l'encodage des fichiers indiqués d'un encodage à l'autre.

en: Convert key to lower case
fr: Conversion des caractères en minuscules

en: Coprocessor error
fr: Erreur du préprocesseur

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
fr: Copyright © %s Free Software Foundation, Inc.
    Ce logiciel est libre; voir les sources pour les conditions de
    reproduction. AUCUNE garantie n'est donnée; tant pour des raisons
    COMMERCIALES que pour RÉPONDRE À UN BESOIN PARTICULIER.

en: Could not create log file
fr: N'a pu créé le fichier journal

en: Couldn't execute %s
fr: N'a pas pu exécuter %s

en: Create C header file NAME containing symbol definitions
fr: Création du NOM du fichier d'en-tête C contenant les définitions de symboles

en: Create fastloading iconv module configuration file.
fr: Création d'un module iconv de chargement rapide du fichier de configuration.

en: Create output even if warning messages were issued
fr: Créer la sortie même si des messages d'avertissement sont affichées

en: Create simple database from textual input.
fr: Crée une base de données simple à partir des entrées textuelles.

en: Creation Time : %s
fr: Date de création : %s

en: DATAFILE [OUTFILE]
fr: DATAFILE [FICHIER_DE_SORTIE]

en: DES entry for netname %s not unique
fr: Entrée DES pour le nom de réseau %s n'est pas unique

en: DIRECTORY
fr: RÉPERTOIRE

en: DST not allowed in SUID/SGID programs
fr: DST non permis dans un programme SUID/SGID

en: DYNAMIC LINKER BUG!!!
fr: PROBLÈME DANS LE CHARGEUR DE LIENS DYNAMIQUES!!!

en: Data input available
fr: Donnée disponible en entrée

en: Database for table does not exist
fr: La base de données de la table est inexistante

en: Database is busy
fr: La base de données est occupée

en: Default Access rights :
fr: Droits d'accès par défaut :

en: Destination address required
fr: Adresse de destination requise

en: Device disconnected
fr: Périphérique déconnecté

en: Device not a stream
fr: Le périphérique n'est pas de type « stream »

en: Device or resource busy
fr: Périphérique ou ressource occupé

en: Directory     : %s
fr: Dossier     : %s

en: Directory arguments required when using --nostdlib
fr: Arguments de répertoires requis avec --nostdlib

en: Directory not empty
fr: Le dossier n'est pas vide

en: Disk quota exceeded
fr: Débordement du quota d'espace disque

en: Do not fork and display messages on the current tty
fr: Ne pas cloner le processus par fork() et ne pas afficher de message sur le tty courant

en: Do not fork, but otherwise behave like a daemon
fr: Ne fourche pas, mais au contraire agit en tant que démon

en: Do not print messages while building database
fr: Ne pas afficher de message lors de la génération de la base de données

en: Do not search standard directories, only those on the command line
fr: Ne cherche pas les répertoires standards, seulement ceux sur la ligne de commande

en: Do not use existing catalog, force new output file
fr: Ne pas utiliser le catalogue existant, forcer la génération d'un autre fichier

en: Domain not bound
fr: Le domaine n'est pas délimité

en: Don't add new data to archive
fr: Ne pas ajouter de nouvelles données à l'archive

en: Don't buffer output
fr: n'accumule pas dans le tampon de sortie

en: Don't build cache
fr: Ne pas construire le cache

en: Don't update symbolic links
fr: Ne pas mettre à jour de liens symboliques

en: Dump information generated by PC profiling.
fr: Affiche les informations générés par profilage PC.

en: ELF file ABI version invalid
fr: Version du fichier ELF ABI invalide

en: ELF file OS ABI invalid
fr: Système d'exploitation du fichier ELF ABI invalide

en: ELF file data encoding not big-endian
fr: l'encodage des données du fichier ELF n'est pas big-endian

en: ELF file data encoding not little-endian
fr: l'encodage des données du fichier ELF n'est pas little-endian

en: ELF file version does not match current one
fr: Version du fichier ELF ne concorde pas avec la version courante

en: ELF file version ident does not match current one
fr: l'identifiant de version du fichier ELF ne concorde pas avec la version courante

en: ELF file's phentsize not the expected size
fr: « Phentize » du fichier ELF ne concorde pas avec la taille prévue

en: ELF load command address/offset not properly aligned
fr: Commande de chargement sur une adresse ELF incorrectement alignée

en: ELF load command alignment not page-aligned
fr: Commande de chargement sur une page ELF qui n'est pas alignée

en: EMT trap
fr: Trappe EMT

en: ENTRY
fr: ENTRÉE

en: Encrypted data
fr: Données encryptées

en: Entry/table type mismatch
fr: Mauvais appariement du type entrée/table

en: Enumeration not supported on %s
fr: Énumération non supportée sur %s

en: Error getting context of nscd
fr: Erreur à la récupération du contexte de nscd

en: Error getting context of socket peer
fr: Erreur à la récupération du contexte du pair du socket

en: Error getting security class for nscd.
fr: Erreur à la récupération de la classe de sécurité pour nscd.

en: Error getting sid from context
fr: erreur de récupération du sid depuis le contexte

en: Error in RPC subsystem
fr: Erreur dans le sous-système RPC

en: Error in accessing NIS+ cold start file.  Is NIS+ installed?
fr: Erreur lors de l'accès au fichier de démarrage à froid de NIS+. NIS+ est-il installé ?

en: Error in unknown error system:
fr: Erreur provenant d'une erreur système inconnue :

en: Error querying policy for undefined object classes or permissions.
fr: Erreur à l'interrogation de la politique pour les classes ou permissions d'objet indéfini.

en: Error translating permission name "%s" to access vector bit.
fr: Erreur à la traduction du nom de la permission "%s" pour accéder le bit vecteur.

en: Error while talking to callback proc
fr: Erreur lors d'échange par la procédure de callback()

en: Error: .netrc file is readable by others.
fr: Erreur : le fichier .netrc est lisible par les autres usagers.

en: Exactly one parameter with process ID required.
fr: Un paramètre exactement avec le process ID est requis.

en: Exchange full
fr: L'échangeur est plein

en: Exec format error
fr: Erreur de format pour exec()

en: FATAL: system does not define `_POSIX2_LOCALEDEF'
fr: ERREUR FATALE : le système ne peut définir « _POSIX2_LOCALEDEF »

en: FILE
fr: FICHIER

en: FILE contains mapping from symbolic names to UCS4 values
fr: FICHIER contient la table d'adressage des noms symboliques vers les valeurs UCS4

en: Failed (unspecified error)
fr: Échec (erreur non spécifiée)

en: Failed opening connection to the audit subsystem: %m
fr: Echec d'ouverture de la connection au sous-système d'audit : %m

en: Failed to create AVC lock
fr: A échoué à créer un verrou AVC

en: Failed to determine if kernel supports SELinux
fr: A échoué à déterminer si le noyau supporte SELinux

en: Failed to drop capabilities
fr: A échoué à abandonner les possibilités

en: Failed to initialize drop of capabilities
fr: A échoué à initialiser l'abandon de possibilités

en: Failed to run nscd as user '%s'
fr: Échec d'exécution de nscd en tant qu'usager « %s »

en: Failed to set keep-capabilities
fr: A échoué à établir les possibilités de garde(keep-capabilities)

en: Failed to start AVC
fr: A échoué à démarrer AVC

en: Failed to start AVC thread
fr: A échoué à démarrer le fil AVC (thread)

en: Failed to unset keep-capabilities
fr: A échoué à désactiver les possibilités de garde (keep-capabilities)

en: File %s is empty, not checked.
fr: Fichier %s est vide, n'a pas été vérifié.

en: File %s is too small, not checked.
fr: Fichier %s trop petit, n'a pas été vérifié.

en: File descriptor in bad state
fr: Le descripteur du fichier est dans un mauvais état

en: File exists
fr: Le fichier existe

en: File is not a cache file.
fr: Fichier n'est pas un fichier de cache.

en: File locking deadlock error
fr: Erreur de verrou bloquant l'accès au fichier

en: File name too long
fr: Nom de fichier trop long

en: File size limit exceeded
fr: Débordement de la taille permise pour un fichier

en: File too large
fr: Fichier trop gros

en: Filters not supported with LD_TRACE_PRELINKING
fr: Filtres non supportés avec LD_TRACE_PRELINKING

en: First/next chain broken
fr: Bris de la chaîne Premier/Suivant

en: Floating point exception
fr: Exception en point flottant

en: Floating-poing inexact result
fr: Résultat inéxact en virgule flottante

en: Floating-point divide by zero
fr: Virgule flottante divisé par zéro

en: Floating-point overflow
fr: débordement de virgule flottante

en: Floating-point underflow
fr: Exception en virgule flottante

en: For bug reporting instructions, please see:
    %s.
fr: Pour les instructions de rapport de bug, SVP voyez là : 
    %s.

en: For bug reporting instructions, please see:\\n%s.\\n
fr: Pour les instructions de rapport de bug, SVP voyez là : \\n%s.\\n

en: Format to use: new, old or compat (default)
fr: Format à utiliser : nouveau, ancien ou compatible (par défaut)

en: Full resync required for directory
fr: Resynchronisation complète est requise pour ce dossier

en: Function not implemented
fr: Fonction non implantée

en: GROUP
fr: GROUPE

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
fr: Rebut dans ARGP_HELP_FMT : %s

en: Generate big-endian output
fr: Génère en grand endian

en: Generate graphic from memory profiling data
fr: Génération du graphique des données de profilage de la mémoire

en: Generate little-endian output
fr: Génère en petit endian

en: Generate message catalog.
    If INPUT-FILE is -, input is read from standard input.  If OUTPUT-FILE
    is -, output is written to standard output.
fr: Génère le catalogue de messages.
    Si le FICHIER_D_ENTRÉE est -, l'entrée est lue depuis l'entrée standard.
    Si le FICHIER_DE_SORTIE est -, la sortie est dirigée sur la sortie standard.

en: Generate output linear to time (default is linear to number of function calls)
fr: Génération de sortie linéaire au temps (par défaut linéaire au nombre d'appels de fonction)

en: Generate verbose messages
fr: Afficher des messages en mode verbeux

en: Generated line not part of iteration
fr: La ligne générée ne fait pas partie de l'itération

en: Generic system error
fr: Erreur système générique

en: Get entries from administrative database.
fr: Obtient des entrées de la base de données administrative

en: Get locale-specific information.
fr: Récupérer les particularismes locaux

en: Give a short usage message
fr: Donne un court message expliquant l'usage

en: Give this help list
fr: Donne cette liste d'aide

en: Gratuitous error
fr: Erreur gratuite

en: Group         : %s
fr: Groupe          : %s

en: Group Flags :
fr: Groupe de sémaphores :

en: Group entry for "%s.%s" group:
fr: Entrée de groupe pour le groupe "%s.%s" :

en: Hang for SECS seconds (default 3600)
fr: Attend N secondes (3600 par défaut)

en: Hangup
fr: Fin de la connexion (raccroché)

en: Haven't found "%s (%s,%s,%s)" in netgroup cache!
fr: N'a pas trouvé « %s (%s,%s,%s) » dans le cache du groupe !

en: Haven't found "%s" in group cache!
fr: N'a pas trouvé « %s » dans la cache du groupe !

en: Haven't found "%s" in hosts cache!
fr: N'a pas trouvé « %s » dans la cache de la liste des hôtes !

en: Haven't found "%s" in netgroup cache!
fr: N'a pas trouvé « %s » dans le cache du netgroupe !

en: Haven't found "%s" in services cache!
fr: N'a pas trouvé « %s » dans le cache des services !

en: High priority input available
fr: Entrée à haute priorité disponible

en: Host is down
fr: L'hôte cible est arrêté ou en panne

en: Host name lookup failure
fr: Erreur de repérage du nom de l'hôte cible

en: I/O error
fr: Erreur d'entrée/sortie

en: I/O possible
fr: E/S possible

en: INPUT-FILE OUTPUT-FILE
    -o OUTPUT-FILE INPUT-FILE
    -u INPUT-FILE
fr: FICHIER_D_ENTRÉE FICHIER_DE_SORTIE
    -o FICHIER_DE_SORTIE FICHIER_D_ENTRÉE
    -u FICHIER_D_ENTRÉE

en: Identifier removed
fr: Identificateur éliminé

en: Ignore auxiliary cache file
fr: Ignore le fichier cache auxiliaire

en: Ignored file %s since it is not a regular file.
fr: A ignoré le fichier %s parce que ce n'est pas un fichier régulier.

en: Illegal addressing mode
fr: Mode d'adressage illégal

en: Illegal instruction
fr: Instruction non permise

en: Illegal object type for operation
fr: Objet non permis pour ce type d'opération

en: Illegal opcode
fr: opcode illégal

en: Illegal operand
fr: opérande illégal

en: Illegal seek
fr: Repérage non permis

en: Illegal trap
fr: Repérage non permis

en: Inappropriate file type or format
fr: Type de fichier ou format inapproprié

en: Inappropriate ioctl for device
fr: Ioctl() inapproprié pour un périphérique

en: Inappropriate operation for background process
fr: Opération inappropriée pour un processus d'arrière-plan

en: Information request
fr: Requête d'information

en: Information:
fr: Information :

en: Input Files:
fr: Fichiers d'entrée :

en: Input file %s not found.
fr: Fichier d'entrée %s non repéré

en: Input message available
fr: Message disponible en entrée

en: Input/Output format specification:
fr: Spécification des formats d'entrée/sortie :

en: Input/output error
fr: Erreur d'entrée/sortie

en: Integer divide by zero
fr: Division d'entier par zéro

en: Integer overflow
fr: Débordement d'entier

en: Internal NIS error
fr: Erreur interne de NIS

en: Internal stack error
fr: Erreur interne de pile

en: Internal ypbind error
fr: Erreur interne de ypbind

en: Interrupt
fr: Interrompre

en: Interrupted by a signal
fr: Interrompu par un signal

en: Interrupted system call
fr: Appel système interrompu

en: Interrupted system call should be restarted
fr: Appel système interrompu, il aurait dû être relancé

en: Invalid address alignment
fr: Alignement d'adresse invalide

en: Invalid argument
fr: Argument invalide

en: Invalid back reference
fr: Référence arrière invalide

en: Invalid character class name
fr: Nom de classe de caractères invalide

en: Invalid client credential
fr: Identité du client invalide

en: Invalid client verifier
fr: Vérificateur du client invalide

en: Invalid collation character
fr: Caractère de fusionnement invalide

en: Invalid content of \{\}
fr: Contenu invalide de \{\}

en: Invalid cross-device link
fr: Lien physique inter-périphérique invalide

en: Invalid exchange
fr: Échange invalide

en: Invalid floating-point operation
fr:  opération invalide pour virgule flottante

en: Invalid link from "%s" to "%s": %s
fr: lien invalide depuis "%s" jusqu'à "%s": %s

en: Invalid numeric gid "%s"!
fr: gid numérique invalide  « %s » !

en: Invalid numeric uid "%s"!
fr: uid numérique invalide  « %s » !

en: Invalid object for operation
fr: Objet invalide pour l'opération

en: Invalid or incomplete multibyte or wide character
fr: Chaîne multi-octets ou étendue de caractères invalide ou incomplète

en: Invalid permissions for mapped object
fr: Permissions invalides pour un object 'mappé'

en: Invalid preceding regular expression
fr: Expression régulière précédente invalide

en: Invalid range end
fr: Fin d'intervalle invalide

en: Invalid regular expression
fr: Expression régulière invalide

en: Invalid request code
fr: Code de requête invalide

en: Invalid request descriptor
fr: Descripteur de requête invalide

en: Invalid server verifier
fr: Vérificateur du serveur invalide

en: Invalid slot
fr: Dalot invalide

en: Invalidate the specified cache
fr: Invalide la cache spécifiée

en: Is a directory
fr: est un dossier

en: Is a named type file
fr: est un type de fichier nommé (named)

en: Key has been revoked
fr: La clé a été révoquée

en: Key has expired
fr: Expiration de la clé

en: Key was rejected by service
fr: La clé a été rejetée par le service

en: Killed
fr: Processus arrêté

en: LINK
fr: LIENS

en: LOCAL entry for UID %d in directory %s not unique
fr: Entrée LOCALE du UID %d dans le dossier %s n'est pas unique

en: Level 2 halted
fr: Niveau 2 en halte

en: Level 2 not synchronized
fr: Niveau 2 non synchronisé

en: Level 3 halted
fr: Niveau 3 en halte

en: Level 3 reset
fr: Niveau 3 réinitialisé

en: Link has been severed
fr: Le lien a été endommagé

en: Link number out of range
fr: Numéro du lien hors intervalle

en: Link points to illegal name
fr: Lien pointe sur un nom non autorisé

en: Linked Object Type :
fr: Type d'objet lié :

en: Linked to : %s
fr: Liés à : %s

en: List content of archive
fr: Liste du contenu de l'archive

en: List dynamic shared objects loaded into process.
fr: Liste les objets partagés dynamiques chargés dans le process.

en: Local domain name not set
fr: Le nom du domaine local n'est pas initialisé

en: Local resource allocation failure
fr: Échec d'allocation d'une ressource de locales

en: Machine is not on the network
fr: La machine cible n'est pas sur le réseau

en: Make output graphic VALUE pixels high
fr: Génère un graphe ayant VALUE pixels de hauteur

en: Make output graphic VALUE pixels wide
fr: Génère un graphe ayant pour largeur VALUE pixels

en: Malformed name, or illegal name
fr: Nom mal composé ou nom non permis

en: Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding\nshort options.\n
fr: Les arguments obligatoires pour options de formes longues
    sont aussi obligatoires pour options de forme courtes correspondantes.

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
fr: Les arguments obligatoires ou optionnels pour les options de forme longue
    le sont aussi pour les options de forme courte.

en: Manually link individual libraries.
fr: Lier manuellement les librairies individuelles .

en: Master Server :
fr: Serveur maître :

en: Master server busy, full dump rescheduled.
fr: Serveur maître occupé, vidange complète reportée.

en: Memory allocation failure
fr: Échec d'allocation mémoire

en: Memory exhausted
fr: Mémoire épuisée

en: Memory page has hardware error
fr: La page mémoire a une erreur matériel

en: Message too long
fr: Message trop long

en: Missing or malformed attribute
fr: Attribut manquant ou mal composé

en: Mod. Time     : %s
fr: Date de modification : %s

en: Modification failed
fr: Échec de modification

en: Modify operation failed
fr: Échec de l'opération de modification

en: Modify output format:
fr: Format de sortie de modification :

en: Multihop attempted
fr: Tentative de connexion par de multiples noeuds de relais

en: Must specify user name for server-user option
fr: Obligation de spécifier le nom de l'usager pour l'option serveur-usager

en: Must specify user name for stat-user option
fr: Obligation de spécifier le nom de l'usager pour l'option stat-user

en: Must specify value for restart-interval option
fr: Obligation de spécifier une valeur pour l'option restart-interval (intervalle de redémarrage)

en: NAME
fr: NOM

en: NAME
    [--add-to-archive|--delete-from-archive] FILE...
    --list-archive [FILE]
fr: NOM
    [--add-to-archive|--delete-from-archive] FICHIER...
    --list-archive [FICHIER]

en: NAME
    [-a|-m]
fr: NOM
    [-a|-m]

en: NIS client/server version mismatch - can't supply service
fr: Non concordance de la version client/serveur NIS - ne peut fournir le service

en: NIS map database is bad
fr: La table de la base de données NIS est erronée

en: NIS+ operation failed
fr: Échec de l'opération NIS+

en: NIS+ servers unreachable
fr: Les serveurs NIS+ ne sont pas accessibles

en: NIS+ service is unavailable or not installed
fr: Le service NIS+ n'est pas disponible ou installé

en: NO OBJECT
fr: PAS D'OBJET

en: NUMBER
fr: NUMÉRO

en: Name : `%s'
fr: Nom : « %s »

en: Name Service Cache Daemon.
fr: « Daemon » du cache du service de noms.

en: Name not served by this server
fr: Nom pas desservi par ce serveur

en: Name not unique on network
fr: Le nom n'est pas unique sur le réseau

en: Name or service not known
fr: Nom ou service inconnu

en: Name output file
fr: Nommer le fichier de sortie

en: Name/entry isn't unique
fr: Nom entrée n'est pas unique

en: Named object is not searchable
fr: Objet nommé n'est pas repérable

en: Need authenticator
fr: Besoin d'un authentificateur

en: Network dropped connection on reset
fr: Le réseau a rompu la connexion lors de la réinitialisation

en: Network is down
fr: Le réseau ne fonctionne pas

en: Network is unreachable
fr: Le réseau n'est pas accessible

en: No CSI structure available
fr: Aucune structure CSI disponible

en: No XENIX semaphores available
fr: Aucun sémaphore XENIX disponible

en: No address associated with hostname
fr: Aucune adresse associée avec le nom de l'hôte

en: No address associated with name
fr: Aucune adresse associée avec le nom

en: No anode
fr: Aucune « anode » disponible

en: No buffer space available
fr: Aucun espace tampon disponible

en: No character set name specified in charmap
fr: Pas de nom de jeu caractères spéecifié dans la table des caractères

en: No child processes
fr: Aucun processus enfant

en: No data available
fr: Aucune donnée disponible

en: No definition for %s category found
fr: Pas de définition pour la catégorie %s

en: No file space on server
fr: Aucun espace disque disponible sur le serveur

en: No link created since soname could not be found for %s
fr: Aucun lien créé étant donné que n'a pas été repéré %s

en: No locks available
fr: Aucun verrou disponible

en: No match
fr: Pas de concordance

en: No medium found
fr: Aucun médium trouvé

en: No message of desired type
fr: Aucun message du type désiré

en: No more records in map database
fr: Aucun autre enregistrement dans la table de la base de données

en: No previous regular expression
fr: Aucune expression régulière précédente

en: No program name given
fr: Le nom de programme n'a pas été indiqué

en: No program name given\n
fr: Le nom de programme n'est pas indiqué\n

en: No route to host
fr: Aucun chemin d'accès pour atteindre l'hôte cible

en: No space left on device
fr: Aucun espace disponible sur le périphérique

en: No such device
fr: Aucun périphérique de ce type

en: No such device or address
fr: Aucun périphérique ou adresse

en: No such file or directory
fr: Aucun fichier ou dossier de ce type

en: No such key in map
fr: Cette clé n'est pas dans la table

en: No such map in server's domain
fr: Cette table n'est pas dans le domaine du serveur

en: No such process
fr: Aucun processus de ce type

en: No target in line %d
fr: Pas de cible %d

en: Non NIS+ namespace encountered
fr: Espace des noms non-NIS+ rencontré

en: Non-recoverable failure in name resolution
fr: Échec non récupérable lors de la résolution du nom

en: None.
fr: Aucun.

en: Nonexisting physical address
fr: Adresse physique inexistante

en: Not a XENIX named type file
fr: Aucun fichier de type « XENIX named »

en: Not a directory
fr: N'est pas un dossier

en: Not found
fr: Pas repéré

en: Not found, no such name
fr: Pas repéré, aucun nom de ce type

en: Not master server for this domain
fr: N'est pas un serveur maître pour ce domaine

en: Not owner
fr: N'est pas le propriétaire

en: Not supported
fr: Non supporté

en: Number of Columns   : %d
fr: Nombre de colonnes   : %d

en: Number of objects : %u
fr: Nombre d'objets    : %u

en: Numerical argument out of domain
fr: L'argument numérique est hors du domaine

en: Numerical result out of range
fr: Le résultat numérique est en dehors de l'intervalle

en: Object #%d:
fr: Objet #%d :

en: Object Name   : %s
fr: Nom de l'objet : %s

en: Object Type   :
fr: Type d'objet :

en: Object is remote
fr: L'objet est télé-accessible

en: Object with same name exists
fr: Objet ayant le même nom existe

en: Object-specific hardware error
fr: Erreur matériel spécifique à l'objet

en: Odd number of quotation marks
fr: Nombre impair de caractères apostrophe

en: Only process directories specified on the command line.  Don't build cache.
fr: Traiter uniquement les répertoires spécifiés sur la ligne de commande. Ne pas construire de cache.

en: Only root is allowed to use this option!
fr: Seul ROOT est autorisé à utiliser cette option !

en: Only root or %s is allowed to use this option!
fr: Seul ROOT ou %s est autorisé à utiliser cette option !

en: Operation already in progress
fr: Opération déjà en cours

en: Operation canceled
fr: Opération annulée

en: Operation not permitted
fr: Opération non permise

en: Operation not possible due to RF-kill
fr: Opération impossible du fait de RF-kill

en: Operation not supported
fr: Opération non supportée

en: Operation now in progress
fr: Opération maintenant en cours

en: Operation would block
fr: L'opération pourrait se bloquer

en: Optional output file prefix
fr: Préfixe optionnel du fichier de sortie

en: Out of streams resources
fr: Aucune autre ressource de type streams disponible

en: Output buffers available
fr: Le tampon de sortie est disponible

en: Output control:
fr: Contrôle de sortie :

en: Output selection:
fr: Sélection de sortie :

en: Owner         : %s
fr: Propriétaire   : %s

en: Owner died
fr: Propriétaire mort

en: PRIVATE
fr: PRIVÉ

en: Package not installed
fr: Le paquetage n'est pas installé

en: Parameter string not correctly encoded
fr: La chaîne paramètre n'est pas correctement encodée

en: Parse error: %s
fr: Erreur d'analyse syntaxique : %s

en: Partial success
fr: Succès partiel

en: Passed object is not the same object on server
fr: L'objet fourni n'est pas le même sur le serveur

en: Path `%s' given more than once
fr: Chemin « %s » donné plus d'une fois

en: Permission denied
fr: Permission non accordée

en: Power failure
fr: Panne d'alimentation

en: Prefix used for all file accesses
fr: Préfixe utilisé pour tous les accès fichiers

en: Premature end of regular expression
fr: Fin prématurée de l'expression régulière

en: Print cache
fr: Imprimer le cache

en: Print content of database file, one entry a line
fr: Afficher le contenu du fichier de base de données, une entrée par ligne

en: Print current configuration statistics
fr: Affiche les statistiques de la configuration courante

en: Print more information
fr: Afficher plus informations

en: Print more messages
fr: Afficher d'autres messages

en: Print program version
fr: Affiche la version du programme

en: Privileged opcode
fr: opcode privilégié

en: Privileged register
fr: Register privilégié

en: Probable success
fr: Succès probable

en: Probably not found
fr: Probablement pas repéré

en: Process breakpoint
fr: Point d'arrêt du process

en: Process trace trap
fr: Repérage de trace de process

en: Processing request in progress
fr: Traitement de la requête en cours

en: Profiling timer expired
fr: Expiration de la minuterie durant l'établissement du profile

en: Protocol driver not attached
fr: Pilote du protocole n'est pas attaché

en: Protocol error
fr: Erreur de protocole

en: Protocol family not supported
fr: Famille de protocoles non supportée

en: Protocol not available
fr: Protocole non disponible

en: Protocol not supported
fr: Protocole non supporté

en: Protocol wrong type for socket
fr: Mauvais type pour un socket de protocole

en: Put output in FILE instead of installed location (--prefix does not apply to FILE)
fr: Dirige la sortie dans FILE au lieu de la sortie standard (--prefix ne s'applique pas à FILE)

en: Query illegal for named table
fr: Requête non permise pour la table « named »

en: Quit
fr: Quitter

en: RFS specific error
fr: Erreur spécifique à « RFS »

en: RPC bad procedure for program
fr: Mauvaise procédure RPC du programme

en: RPC failure on NIS operation
fr: Échec RPC durant l'opération NIS

en: RPC program not available
fr: Programme RPC non disponible

en: RPC program version wrong
fr: Version de programme RPC erronée

en: RPC struct is bad
fr: La déclaration struct RPC est erronée

en: RPC version wrong
fr: Mauvaise version RPC

en: RPC: (unknown error code)
fr: RPC : (code d'erreur inconnu)

en: RPC: Authentication error
fr: RPC : erreur d'authentification

en: RPC: Can't decode result
fr: RPC : ne peut décoder le résultat

en: RPC: Can't encode arguments
fr: RPC : ne peut encoder les arguments

en: RPC: Failed (unspecified error)
fr: RPC : échec (erreur non spécifiée)

en: RPC: Incompatible versions of RPC
fr: RPC : versions incompatibles de RPC

en: RPC: Port mapper failure
fr: RPC : échec de conversion de ports

en: RPC: Procedure unavailable
fr: RPC : la procédure n'est pas disponible

en: RPC: Program not registered
fr: RPC : le programme n'est pas enregistré

en: RPC: Program unavailable
fr: RPC : le programme n'est pas disponible

en: RPC: Program/version mismatch
fr: RPC : non concordance de programme ou de version

en: RPC: Remote system error
fr: RPC : erreur système sur l'hôte cible

en: RPC: Server can't decode arguments
fr: RPC : le serveur ne peut décoder les arguments

en: RPC: Success
fr: RPC : succès

en: RPC: Timed out
fr: RPC : expiration du délai de la minuterie

en: RPC: Unable to receive
fr: RPC : incapable d'effectuer la réception

en: RPC: Unable to send
fr: RPC : incapable d'effectuer la transmission

en: RPC: Unknown host
fr: RPC : hôte inconnu

en: RPC: Unknown protocol
fr: RPC : protocole inconnu

en: RTLD_NEXT used in code not dynamically loaded
fr: RTLD_NEXT est utilisé dans du code qui n'est pas chargé dynamiquement

en: RTLD_SELF used in code not dynamically loaded
fr: RTLD_SELF utilisé dans du code non chargé dynamiquement

en: Read and display shared object profiling data.
fr: Lit et affiche les données de profil des objets partagés.

en: Read configuration data from NAME
fr: Lire les données de configuration du NOM

en: Read-only file system
fr: Système de fichiers accessible en lecture seulement

en: Real-time signal %d
fr: Signal de temps-Réel %d

en: Regular expression too big
fr: Expression régulière trop grosse

en: Reloading "%s (%s,%s,%s)" in netgroup cache!
fr: Recharge « %s (%s,%s,%s) » dans le cache netgroupe !

en: Reloading "%s" in group cache!
fr: Recharge « %s » dans le cache groupe !

en: Reloading "%s" in hosts cache!
fr: Recharge « %s » dans le cache hôte !

en: Reloading "%s" in netgroup cache!
fr: Recharge « %s » dans le cache netgroupe !

en: Reloading "%s" in services cache!
fr: Recharge « %s » dans le cache des services !

en: Remote I/O error
fr: Erreur d'entrée/sortie sur l'hôte cible

en: Remote address changed
fr: L'adresse de l'hôte cible a été modifiée

en: Remove locales named by parameters from archive
fr: Retrait de l'archive des variables de particularisation désignées par paramètres

en: Renaming of %s to %s failed
fr: Échec du changement de nom de %s vers %s

en: Reopening shared object `%s' failed
fr: Échec de réouverture de l'objet partagé « %s »

en: Replace existing archive content
fr: Remplacement du contenu de l'archive existante

en: Replicate :
fr: Duplication :

en: Report bugs to %s.
fr: Rapporter les anomalies à %s.

en: Request arguments bad
fr: Les arguments de la requête sont invalides

en: Request canceled
fr: Requête annulée

en: Request not canceled
fr: La requête ne peut être annulée

en: Required key not available
fr: Clé requise non disponible

en: Resolver Error 0 (no error)
fr: Code d'erreur 0 du « resolver » (pas d'erreur)

en: Resolver internal error
fr: Erreur interne du « resolver »

en: Resource deadlock avoided
fr: Blocage évité des accès aux ressources

en: Resource lost
fr: Ressource perdue

en: Resource temporarily unavailable
fr: Ressource temporairement non disponible

en: Results sent to callback proc
fr: Résultats transmis à la procédure callback()

en: Search Path         : %s
fr: Chemin de recherche : %s

en: Segmentation fault
fr: Erreur de segmentation

en: Server busy, try again
fr: Serveur occupé, essayer plus tard

en: Server out of memory
fr: Mémoire du serveur épuisée

en: Server rejected credential
fr: Le serveur a rejeté l'identité

en: Server rejected verifier
fr: Le server a rejeté la vérification

en: Service configuration to be used
fr: Configuration de service à utiliser

en: Servname not supported for ai_socktype
fr: Servname() n'est pas supportée pour ai_socktype

en: Set the owner, group and access permission of the slave pseudo terminal corresponding to the master pseudo terminal passed on file descriptor `%d'.  This is the helper program for the `grantpt' function.  It is not intended to be run directly from the command line.
fr: Etablit les permissions d'accès, le propriétaire et le groupe du pseudo terminal esclave correspondant au pseudo terminal maître passé au descripteur de fichier`%d'.  Ceci est le programme d'aide de la fonction `grantpt'.  Il n'est pas prévu pour être lancé depuis la ligne de commande.

en: Set the program name
fr: Initialise le nom du programme

en: Shut the server down
fr: Arrêter le serveur

en: Signal generated by the arrival of a message on an empty message queue
fr: Signal généré par l'arrivée d'un message sur une file de message vide

en: Signal generated by the completion of an I/O request
fr: Signal généré par la fin d'une requête d'I/O

en: Signal generated by the completion of an asynchronous I/O request
fr: Signal généré par la fin d'une requête d'I/O asynchrone

en: Signal generated by the completion of an asynchronous name lookup request
fr: Signal généré par la fin d'une requête asynchrone de recherche de nom

en: Signal generated by the expiration of a timer
fr: Signal généré par l'expiration d'un timer

en: Signal sent by kill()
fr: Signal envoyé par kill()

en: Signal sent by sigqueue()
fr: Signal envoyé par sigqueue()

en: Signal sent by the kernel
fr: Signal envoyé par le noyau

en: Signal sent by tkill()
fr: signal envoyé par tkill()

en: Socket operation on non-socket
fr: Opération de type socket sur un type non socket

en: Socket type not supported
fr: Type de socket non supporté

en: Software caused connection abort
fr: Le logiciel a provoqué l'abandon de la connexion

en: Source definitions are found in FILE
fr: Les définitions des sources ont été repérées dans le FICHIER

en: Srmount error
fr: Erreur srmount()

en: Stack fault
fr: Erreur sur la pile

en: Stale file handle
fr: Panne d'accès au fichier

en: Start NUMBER threads
fr: Démarrage du NOMBRE de fils (thread)

en: State not recoverable
fr: Etat non récupérable

en: Status            : %s
fr: Statut             : %s

en: Stopped
fr: Arrêté

en: Stopped (signal)
fr: Signal d'arrêt

en: Stopped (tty input)
fr: Arrêté (via l'entrée sur tty)

en: Stopped (tty output)
fr: Arrêté (via la sortie sur tty)

en: Stopped child has continued
fr: Enfant stoppé a continué

en: Streams pipe error
fr: Erreur de relais de type streams

en: Strictly conform to POSIX
fr:  se conformer de façon stricte à la norme POSIX

en: Structure needs cleaning
fr: La structure a besoin d'un nettoyage

en: Subscript out of range
fr: indice hors intervalle

en: Success
fr: Succès

en: Supported databases:
fr: Base de données supportées :

en: Supported tables:
    %s
    
    For bug reporting instructions, please see:
    %s.
fr: Tables supportées:
    %s
    
    Pour les instructions de rapport de bug, SVP voyez là : 
    %s.

en: Suppress warnings and information messages
fr: Supprimer les messages d'avertissement et d'information

en: Symbolic character names defined in FILE
fr: Les noms symboliques des caractères définis dans le FICHIER

en: System error
fr: Erreur système

en: System information:
fr: Information système :

en: System resource allocation failure
fr: Échec d'allocation de ressources système

en: System's directory for character maps : %s
    		       repertoire maps: %s
    		       locale path    : %s
    %s
fr: Dossier système de la table des caractères : %s
    		            de la table des répertoires : %s
    		            du chemin des particularisations : %s
    %s

en: TABLE,yes
fr: TABLE,oui

en: TLS generation counter wrapped!  Please report this.
fr: Le compteur de génération TLS a bouclé ! SVP expédier un rapport avec le script 'glibcbug'.

en: Table Type          : %s
fr: Type de table        : %s

en: Temporary failure in name resolution
fr: Échec temporaire dans la résolution du nom

en: Terminated
fr: Complété

en: Text file busy
fr: Fichier texte occupé

en: The following list contains all the coded character sets known.  This does
    not necessarily mean that all combinations of these names can be used for
    the FROM and TO command line parameters.  One coded character set can be
    listed with several different names (aliases).
fr: La liste suivante contient tous les jeux de code de caractères connus. Ceci
    ne signifie pas nécessairement que toutes les combinaisons de ces noms peuvent
    être utilisées dans les paramètres des commandes FROM et TO en ligne. Un jeu de codes de
    caractères peut être affiché avec différents noms (aliases).

en: The owner is set to the current user, the group is set to `%s', and the access permission is set to `%o'.
    
    %s
fr: Le propriétaire est établi comme étant l'usager courant, le groupe est établi à `%s', et la permission d'accès est établie à `%o'.
    
    %s

en: Time to live :
fr: Durée de vie restante :

en: Timer expired
fr: Expiration de la minuterie

en: Title string used in output graphic
fr: Chaîne de titre utilisé dans le graphique de sortie

en: Too many attributes
fr: Trop d'attributs

en: Too many levels of symbolic links
fr: Trop de niveaux de liens symboliques

en: Too many links
fr: Trop de liens

en: Too many open files
fr: Trop de fichiers ouverts

en: Too many open files in system
fr: Trop de fichiers ouverts dans le système

en: Too many processes
fr: Trop de processus

en: Too many references: cannot splice
fr: Trop de références : ne peut segmenter

en: Too many users
fr: Trop d'usagers

en: Trace execution of program by printing currently executed function.
    
         --data=FILE          Don't run the program, just print the data from FILE.
    
       -?,--help              Print this help and exit
          --usage             Give a short usage message
       -V,--version           Print version information and exit
    
    Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding
    short options.
fr: Trace l'exécution du programme en imprimant la fonction en cours.
    
         --data=FICHIER       Ne lance pas le programme, affiche juste les données de FICHIER.
    
       - ?,--help              Affiche cette aide et quitte
          --usage             Donne un court message d'usage
       -V,--version           Affiche la version et quitte
    
    Les arguments obligatoires pour les options de formes longues le sont aussi pour
    les options de formes courtes.

en: Trace/breakpoint trap
fr: Trappe pour point d'arrêt et de trace

en: Traced child has trapped
fr: Enfant tracé a piégé

en: Trailing backslash
fr: Barre oblique inverse en suffixe

en: Translator died
fr: Panne du traducteur

en: Transport endpoint is already connected
fr: Noeud final de transport déjà connecté

en: Transport endpoint is not connected
fr: Noeud final de transport n'est pas connecté

en: Try \`%s --help' or \`%s --usage' for more information.\n
fr: Pour en savoir davantage, faites : «%s --help » ou «%s --usage».\n

en: Try \`ldd --help' for more information.
fr: Pour en savoir davantage, faites : \`ldd --help'.

en: Try `%s --help' or `%s --usage' for more information.
fr: Pour en savoir davantage, faites : «%s --help » ou «%s --usage».

en: Trying %s...
fr: On tente %s...

en: Type : %s
fr: Type : %s

en: UNKNOWN
fr: INCONNU

en: UT offset out of range
fr: décalage  de l'UTC en dehors de la plage

en: Unable to authenticate NIS+ client
fr: Incapable d'authentifier le client NIS+

en: Unable to authenticate NIS+ server
fr: Incapable d'authentifier le serveur NIS+

en: Unable to create callback
fr: Incapable de créer un callback()

en: Unable to create process on server
fr: Incapable de créer un processus sur le serveur

en: Unknown (type = %d, bits = %d)
fr: Inconnu (type = %d, bits = %d)

en: Unknown .netrc keyword %s
fr: Mot clé inconnu %s dans .netrc

en: Unknown ELFCLASS in file %s.
fr: ELFCLASS inconnue dans le fichier %s.

en: Unknown NIS error code
fr: Code d'erreur NIS inconnu

en: Unknown OS
fr: Système d'exploitation inconnu

en: Unknown database name
fr: Base de données inconnue

en: Unknown database: %s
fr: Base de données inconnue : « %s »

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Unknown host
fr: Hôte inconnu

en: Unknown object
fr: Objet inconnu

en: Unknown option: %s %s %s
fr: Option inconnue : %s %s %s

en: Unknown resolver error
fr: Erreur inconnue du « resolver »

en: Unknown server error
fr: Erreur du serveur inconnu

en: Unknown signal
fr: Signal inconnu

en: Unknown signal %d
fr: Signal inconnu %d

en: Unknown signal %d
fr: Signal inconnu %d

en: Unknown system error
fr: Erreur système inconnue

en: Unknown ypbind error
fr: Erreur inconnue de ypbind

en: Unmatched ( or \(
fr: Échec du pairage de ( ou de \(

en: Unmatched ) or \)
fr: Échec du pairage de ) ou de \)

en: Unmatched \{
fr: Échec du pairage de \{

en: Unrecognized variable `%s'
fr: Variable non reconnue « %s »

en: Urgent I/O condition
fr: Condition d'E/S urgente

en: Usage:
fr: Usage :

en: Usage: %s [-v specification] variable_name [pathname]
fr: Usage : %s [-v spécification] nom_de_variable [chemin_d_accès]

en: Usage: getconf [-v SPEC] VAR
      or:  getconf [-v SPEC] PATH_VAR PATH
    
    Get the configuration value for variable VAR, or for variable PATH_VAR
    for path PATH.  If SPEC is given, give values for compilation
    environment SPEC.
fr: Usage : getconf [-v SPEC] VAR
      ou :  getconf [-v SPEC] PATH_VAR PATH
    
    Obtient la valeur de configuration de la variable VAR, ou la variable PATH_VAR
    avec le chemin PATH.  Si SPEC est indiqué,donne les valeurs pour l'environnement
    de compilation SPEC.

en: Usage: ldd [OPTION]... FILE...
          --help              print this help and exit
          --version           print version information and exit
      -d, --data-relocs       process data relocations
      -r, --function-relocs   process data and function relocations
      -u, --unused            print unused direct dependencies
      -v, --verbose           print all information
fr: Usage : ldd [OPTION]... FILE...
          --help              affiche cette aide et quitte
          --version           affiche les informations de version et quitte
      -d, --data-relocs       réaffecte les données de processus
      -r, --function-relocs   réaffecte les données de processus et les fonctions
      -u, --unused            affiche les dépendances directes non utilisées
      -v, --verbose           affiche toutes les informations

en: Usage: lddlibc4 FILE
fr: Usage : lddlibc4 FILE

en: Usage: memusage [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...
    Profile memory usage of PROGRAM.
    
       -n,--progname=NAME     Name of the program file to profile
       -p,--png=FILE          Generate PNG graphic and store it in FILE
       -d,--data=FILE         Generate binary data file and store it in FILE
       -u,--unbuffered        Don't buffer output
       -b,--buffer=SIZE       Collect SIZE entries before writing them out
          --no-timer          Don't collect additional information through timer
       -m,--mmap              Also trace mmap & friends
    
       -?,--help              Print this help and exit
          --usage             Give a short usage message
       -V,--version           Print version information and exit
    
     The following options only apply when generating graphical output:
       -t,--time-based        Make graph linear in time
       -T,--total             Also draw graph of total memory use
          --title=STRING      Use STRING as title of the graph
       -x,--x-size=SIZE       Make graphic SIZE pixels wide
       -y,--y-size=SIZE       Make graphic SIZE pixels high
    
    Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding
    short options.
fr: Usage : memusage [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...
    Profile memory usage of PROGRAM.
    
       -n,--progname=NAME     Nom du fichier de programmes à profiler
       -p,--png=FILE          Génère un graphe PNG et le stocke dans FILE
       -d,--data=FILE         Génère des données binaires et les stocke dans le fichier FILE
       -u,--unbuffered        N'utilise pas de tampon pour le fichier de sortie
       -b,--buffer=SIZE       Collecte les entrées au nombre de SIZE avant d'écrire en sortie
          --no-timer          Ne collecte pas d'informations additionnelles par le biais du timer
       -m,--mmap              Trace aussi "mmap" & apparentés
    
       - ?,--help              Imprime cette aide et quitte
          --usage             Donne un court message d'aide
       -V,--version           Affiche l'information de version et quitte
    
     Les options suivantes ne s'appliquent que à la génération de sortie graphique :
       -t,--time-based        Rend un graphe linéaire dans le temps
       -T,--total             Dessine aussi un graphe de l'usage de la mémoire totale
          --title=STRING      Emploie STRING pour le titre du graphe
       -x,--x-size=SIZE       Rend le graphe en SIZE pixels de large
       -y,--y-size=SIZE       Rend le graphe en SIZE pixels de haut
    
    Les arguments obligatoires pour les options de formes longues
    le sont aussi pour les options de forme courtes.

en: Usage: sotruss [OPTION...] [--] EXECUTABLE [EXECUTABLE-OPTION...]
      -F, --from FROMLIST     Trace calls from objects on FROMLIST
      -T, --to TOLIST         Trace calls to objects on TOLIST
    
      -e, --exit              Also show exits from the function calls
      -f, --follow            Trace child processes
      -o, --output FILENAME   Write output to FILENAME (or FILENAME.$PID in case
    			  -f is also used) instead of standard error
    
      -?, --help              Give this help list
          --usage             Give a short usage message
          --version           Print program version
fr: Usage: sotruss [OPTION...] [--] EXECUTABLE [EXECUTABLE-OPTION...]
      -F, --from FROMLIST     Trace les appels depuis les objets dans FORMLIST
      -T, --to TOLIST         Trace les appels aux objets dans TOLIST
    
      -e, --exit              Montre aussi les sorties des appels de fonctions
      -f, --follow            Trace les processus enfants
      -o, --output FILENAME  Ecrit la sortie sur FILENAME (ou FILENAME.$PID le cas échéant
    			  -f est aussi employé) au lieu de erreur standard
    
      -?, --help              Affiche cette liste d'aide
          --usage             Donne un court message d'explication
          --version           Affiche information de version

en: Usage: xtrace [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...\n
fr: Usage : xtrace [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...\n

en: Use CACHE as cache file
fr: Utiliser CACHE comme ficher de cache

en: Use CONF as configuration file
fr: Utiliser CONF comme fichier de configuration

en: Use separate cache for each user
fr: Utiliser une cache séparée pour chaque usager

en: User defined signal 1
fr: Signal #1 défini par l'usager

en: User defined signal 2
fr: Signal #2 défini par l'usager

en: Value too large for defined data type
fr: Valeur trop grande pour le type défini de données

en: Virtual timer expired
fr: Expiration de la minuterie virtuelle

en: Warning: ignoring configuration file that cannot be opened: %s
fr: Attention : ignore tout fichier de configuration qui ne peut s'ouvrir : %s

en: Wild result from command execution
fr: Résultat anarchique résultant de l'exécution de la commande

en: Window changed
fr: La fenêtre a changée

en: Write names of available charmaps
fr: Écriture des noms disponibles des tables de caractères

en: Write names of available locales
fr: Écriture des noms disponibles des particularisations

en: Write names of selected categories
fr: Écriture des noms sélectionnés des catégories

en: Write names of selected keywords
fr: Écriture des noms sélectionnés des mots clés

en: Write output to file NAME
fr: Écrit en sortie dans le FICHIER

en: Writing of cache data failed
fr: Échec d'écriture des données du cache

en: Written by %s and %s.
fr: Écrits par %s et %s.

en: Written by %s.
fr: Écrit par %s.

en: Written by %s.\n
fr: Écrit par %s.\n

en: Wrong medium type
fr: Mauvais type de médium

en: Yes, 42 is the meaning of life
fr: Oui, 42 est la clé du sens de la vie

en: You really blew it this time
fr: Vous avez vraiment tout gâché cette fois-ci

en: Zone continuation line end time is not after end time of previous line
fr: Temps final de la ligne de continuation du fuseau horaire est antérieur
    au temps final de la ligne précédente

en: [DIR...]
fr: [RÉPERTOIRE...]

en: [FILE...]
fr: [FICHIER...]

en: [FILE]
fr: [FICHIER]

en: \`$program' is no executable\n
fr: \`$program' n'est pas un exécutable\n

en: `%.*s' already defined as collating element
fr: « %.*s » déjà défini comme élément de classement (collation)

en: `%.*s' already defined as collating symbol
fr: « %.*s » déjà défini comme symbole de classement (collation)

en: `%.*s' already defined in charmap
fr: « %.*s » déjà défini dans la table des caractères

en: `%.*s' already defined in repertoire
fr: « %.*s » déjà défini dans le dossier

en: `%1$s' definition does not end with `END %1$s'
fr: « %1$s » la définition ne se termine pas par « END %1$s »

en: `%s' and `%.*s' are not valid names for symbolic range
fr: « %s » et « %.*s » sont des noms invalides pour un intervalle symbolique

en: `%s' is no correct profile data file for `%s'
fr: « %s » est un fichier de profilage incorrect pour « %s »

en: `digit' category has not entries in groups of ten
fr: catégorie « digit » n'a pas d'entrées dans les groupe des dizaines

en: add new entry "%s" of type %s for %s to cache%s
fr: ajoute une nouvelle entrée « %s » de type %s pour %s au cache%s

en: ai_family not supported
fr: ai_family non supportée

en: ai_socktype not supported
fr: ai_socktype non supporté

en: already running
fr: déjà en exécution

en: argument to <%s> must be a single character
fr: l'argument de <%s> doit être un seul caractère

en: argument to `%s' must be a single character
fr: L'argument de « %s » doit être un caractère simple

en: auth_unix.c: Fatal marshalling problem
fr: auth_unix.c : Problème fatal de mise en ordre

en: bad argument
fr: mauvais argument

en: bad owner
fr: mauvais propriétaire

en: blank FROM field on Link line
fr: Champ « FROM » vide dans la ligne de type « Link »

en: block freed twice
fr: Bloc libéré deux fois

en: bogus mcheck_status, library is buggy
fr: Statut de « mcheck_status » erroné, la librarie est erronée.

en: cache_set: could not allocate new rpc_buffer
fr: cache_set : ne peut allouer une nouveau tampon rpc_buffer

en: cache_set: victim alloc failed
fr: cache_set : échec d'allocation de « victim »

en: cache_set: victim not found
fr: cache_set : « victim » non repéré

en: can't determine time zone abbreviation to use just after until time
fr: Ne peut déterminer l'abréviation du fuseau horaire à utiliser
    juste après telle date

en: can't reassign procedure number %ld
fr: Ne peut réassigner le numéro de procédure %ld

en: cannot access '%s'
fr: ne peut accéder '%s'

en: cannot add already read locale `%s' a second time
fr: Ne peut ajouter une locale déjà lu « %s » une seconde fois

en: cannot add to locale archive
fr: ne peut l'ajouter à l'archive des particularisations

en: cannot allocate buffer for object name
fr: ne peut allouer de la mémoire pour une en-tête de programme

en: cannot allocate dependency list
fr: ne peut allouer une liste de dépendances

en: cannot allocate memory for program header
fr: ne peut allouer de la mémoire pour une en-tête de programme

en: cannot allocate memory in static TLS block
fr: ne peut allouer de la mémoire dans un bloc statique TLS

en: cannot allocate name record
fr: ne peut allouer un enregistrement de nom

en: cannot allocate symbol data
fr: ne peut allouer les données des symboles

en: cannot allocate symbol search list
fr: ne peut allouer la liste des symboles à rechercher

en: cannot allocate version reference table
fr: ne peut allouer la table de référence des versions

en: cannot apply additional memory protection after relocation
fr: ne peut appliquer les protections additionnelle de mémoire après la réaffectation

en: cannot attach to process %lu
fr: ne peut s'attacher au process %lu

en: cannot change current working directory to "/"
fr: ne peut établir le dossier de travail courant à « / »

en: cannot change current working directory to "/": %s
fr: ne peut établir le dossier de travail courant à « / » : %s

en: cannot change memory protections
fr: ne peut modifier les protections de mémoire

en: cannot change mode of new locale archive
fr: ne peut changer les protections de la nouvelle archive de particularisation

en: cannot change mode of resized locale archive
fr: ne peut modifier les protections de l'archive des particularisations dont la taille a changé

en: cannot change to old GID: %s; disabling paranoia mode
fr: ne peut réétablir l'ancien GID : %s; désactive le mode paranoïa

en: cannot change to old UID: %s; disabling paranoia mode
fr: ne peut réétablir l'ancien UID : %s; désactive le mode paranoïa

en: cannot change to old working directory: %s; disabling paranoia mode
fr: ne peut réétablir l'ancien dossier de travail : %s; désactive le mode paranoïa

en: cannot close file descriptor
fr: ne peut pas fermer le descripteur de fichier

en: cannot create %s; no persistent database used
fr: ne peut créer %s; aucune base de données persistante utilisée

en: cannot create %s; no sharing possible
fr: ne peut créer %s; pas de partage possible

en: cannot create RUNPATH/RPATH copy
fr: ne peut créer une copie RUNPATH/RPATH

en: cannot create TLS data structures
fr: ne peut créer les structures de données TLS

en: cannot create a pipe to talk to the child
fr: ne peut créer le tube pour discuter avec l'enfant

en: cannot create cache for search path
fr: ne peut créer le cache pour le chemin de recherche

en: cannot create capability list
fr: ne peut créer une liste des possibilités

en: cannot create directory for output files
fr: ne peut créer le dossier pour les fichiers de sortie

en: cannot create internal descriptor
fr: ne peut créer un descripteur interne

en: cannot create output file `%s' for category `%s'
fr: Ne peut créer le fichier de sortie « %s » de catégorie « %s »

en: cannot create read-only descriptor for "%s"; no mmap
fr: ne peut créer le descripteur en lecture seule pour « %s » ; pas de mmap

en: cannot create scope list
fr: ne peut créer une liste panorama

en: cannot create search path array
fr: ne peut créer un tableau des chemins de recherche

en: cannot create search tree
fr: ne peut créer un arbre de recherche

en: cannot create shared object descriptor
fr: ne peut créer un descripteur d'objet partagé

en: cannot create temporary file
fr: ne peut créer un fichier temporaire

en: cannot create temporary file name
fr: ne peut créer un nom de fichier temporaire

en: cannot create temporary file: %s
fr: ne peut créer un fichier temporaire: %s

en: cannot determine escape character
fr: ne peut déterminer le caractère d'échappement

en: cannot determine file name
fr: Ne peut déterminer le nom de fichier

en: cannot dynamically load executable
fr: ne peut dynamiquement charger un exécutable

en: cannot enable executable stack as shared object requires
fr: ne peut activer une pile exécutable comme l'objet partagé le requiert

en: cannot enable socket to accept connections: %s
fr: Ne peut activer le socket pour accepter des connexions : %s

en: cannot extend global scope
fr: ne peut augmenter l'étendue de la plage globale

en: cannot extend locale archive file
fr: ne peut augmenter la taille du fichier de l'archive de particularisation

en: cannot find C preprocessor: %s
fr: Ne peut trouver le préprocesseur C : %s

en: cannot find program header of process
fr: ne peut trouver l'entête de programme du process

en: cannot fork
fr: ne peut fourcher

en: cannot generate output file
fr: ne peut générer le fichier de sortie

en: cannot get current working directory: %s; disabling paranoia mode
fr: ne peut obtenir le dossier de travail courant : %s; désactive le mode paranoïa

en: cannot get information about process %lu
fr: ne peut récupérer l'information à propos du process %lu

en: cannot handle old request version %d; current version is %d
fr: Ne peut traiter une vieille version de requête %d; la version courante est %d

en: cannot initialize archive file
fr: ne peut initialiser le fichier d'archive

en: cannot load auxiliary `%s' because of empty dynamic string token substitution
fr: ne peut charger l'auxiliaire « %s » en raison d'une chaîne dynamique de substitution de jeton vide

en: cannot load profiling data
fr: ne peut charger les données de profilage

en: cannot lock locale archive "%s"
fr: ne peut verrouiller l'archive des particularisations « %s »

en: cannot lock new archive
fr: ne peut verrouiller la nouvelle archive

en: cannot make segment writable for relocation
fr: ne peut rendre le segment inscritible pour une réaffectation

en: cannot map archive header
fr: ne peut mapper l'en-tête de l'archive

en: cannot map database file
fr: Ne peut corréler (mapper) le fichier de database

en: cannot map locale archive file
fr: ne peut mapper l'archive de particularisation

en: cannot map pages for fdesc table
fr: ne peut faire correspondre les pages pour la table fdesc

en: cannot map pages for fptr table
fr: ne peut faire correspondre les pages pour la table fptr

en: cannot map zero-fill pages
fr: ne peut adresser des pages remplies de zéros

en: cannot open
fr: ne peut ouvrir

en: cannot open %s
fr: Ne peut ouvrir %s

en: cannot open %s/task
fr: Ne peut ouvrir %s/tâche

en: cannot open `%s'
fr: Ne peut ouvrir « %s »

en: cannot open database file `%s'
fr: Ne peut ouvrir le fichier de base de données `%s'

en: cannot open directory "%s": %s: ignored
fr: ne peut ouvrir le dossier « %s » :  %s : ignoré

en: cannot open input file
fr: ne peut ouvrir le fichier en entrée

en: cannot open input file `%s'
fr: ne peut ouvrir le fichier d'entrée « %s »

en: cannot open locale archive "%s"
fr: ne peut ouvrir l'archive des particularisations « %s »

en: cannot open locale definition file `%s'
fr: Ne peut ouvrir le fichier des particularisations « %s »

en: cannot open output file
fr: ne peut ouvrir le fichier de sortie

en: cannot open output file `%s'
fr: ne peut ouvrir le fichier de sortie « %s »

en: cannot open output file `%s' for category `%s'
fr: Ne peut ouvrir le fichier de sortie « %s » de catégorie « %s »

en: cannot open shared object file
fr: Ne peut ouvrir le fichier d'objet partagé

en: cannot open socket: %s
fr: Ne peut ouvrir le socket : « %s »

en: cannot open zero fill device
fr: ne peut ouvrir le fichier de périphérique rempli de zéros

en: cannot prepare reading %s/task
fr: ne peut préparer la lecture %s/tâche

en: cannot read all files in "%s": ignored
fr: ne peut lire tous les fichiers dans « %s » :  ignoré

en: cannot read archive header
fr: ne peut lire l'en-tête de l'archive

en: cannot read character map directory `%s'
fr: ne peut lire via le dossier de la table des caractères « %s »

en: cannot read data from locale archive
fr: ne peut lire les données de l'archive locale

en: cannot read dynamic section
fr: ne peut lire de section dynamique

en: cannot read file data
fr: ne peut lire les données du fichier

en: cannot read header
fr: ne peut lire l'en-tête

en: cannot read header from `%s'
fr: Ne peut lire l'en-tête de « %s »

en: cannot read invalidate ACK
fr: ne peut lire les ACK invalidés

en: cannot read link map
fr: ne peut lire la carte lien (link map)

en: cannot read object name
fr: ne peut lire le nom d'objet

en: cannot read program header
fr: ne peut lire l'entête de programme

en: cannot read program interpreter
fr: ne peut lire l'interpréteur de programme

en: cannot read r_debug
fr: ne peut lire r_debug

en: cannot read statistics data
fr: Ne peut lire les données de statistiques

en: cannot rename new archive
fr: ne peut changer le nom de la nouvelle archive

en: cannot rename temporary file
fr: ne peut renommer un fichier temporaire

en: cannot resize archive file
fr: ne peut modifier la taille du fichier d'archive

en: cannot restore segment prot after reloc
fr: ne peut restaurer le segment prot après reloc

en: cannot save new repertoire map
fr: Ne peut sauvegarder la nouvelle carte des répertoires

en: cannot set file creation context for `%s'
fr: Ne peut établir le contexte de création de fichier pour `%s'

en: cannot stat database file
fr: pas de stat pour le fichier de database

en: cannot stat locale archive "%s"
fr: ne peut évaluer par `stat' l'archive des particularisations « %s »

en: cannot stat newly created file
fr: pas de stat pour un fichier nouvellement créé

en: cannot stat shared object
fr: ne peut évaluer par stat() l'objet partagé

en: cannot write output files to `%s'
fr: Ne peut écrire dans les fichiers de sortie vers « %s »

en: cannot write result: %s
fr: Ne peut écrire les résultats : « %s »

en: cannot write statistics: %s
fr: Ne peut écrire les statistiques : « %s »

en: cannot write to database file %s: %s
fr: ne peut écrire dans le fichier de base de données %s : %s

en: cap_init failed
fr: cap_init a échoué

en: cap_set_proc failed
fr: cap_set_proc a échoué

en: character '%s' in class `%s' must be in class `%s'
fr: Caractère « %s » de la classe « %s » doit être dans la classe « %s »

en: character '%s' in class `%s' must not be in class `%s'
fr: Caractère « %s » de la classe « %s » ne doit pas être dans la classe « %s »

en: character <SP> not defined in character map
fr: Caractère <SP> non défini dans la table des caractères

en: character L'\u%0*x' in class `%s' must be in class `%s'
fr: Le caractère L'\u%0*x» de la classe « %s » doit être dans la classe « %s »

en: character L'\u%0*x' in class `%s' must not be in class `%s'
fr: Le caractère L'\u%0*x» de la classe « %s » ne doit pas être dans la classe « %s »

en: character class `%s' already defined
fr: Classe de caractères « %s » déjà définie

en: character map `%s' already defined
fr: Table de caractères « %s » déjà définie

en: character map file `%s' not found
fr: fichier de la table des caractères « %s » non repérable

en: character sets with locking states are not supported
fr: les jeux de caractères avec état vérrouillés ne sont pas supportés

en: checking for monitored file `%s': %s
fr: recherche fichier surveillé `%s': %s

en: child exited with status %d
fr: enfant existant avec statut %d

en: child terminated by signal %d
fr: enfant terminé par signal %d

en: circular dependencies between locale definitions
fr: Dépendance circulaires entre les définitions de locales

en: clnt_raw.c: fatal header serialization error
fr: clnt_raw.c : Erreur fatale de sérialisation d'en-tête

en: command line
fr: ligne de commande

en: connect to address %s:
fr: Connecte l'adresse %s :

en: constant or identifier expected
fr: Constante ou identificateur attendu

en: conversion from `%s' is not supported
fr: conversion de « %s » n'est pas supportée

en: conversion from `%s' to `%s' is not supported
fr: conversion de « %s » vers « %s » n'est pas supportée

en: conversion modules not available
fr: modules de conversion indisponibles

en: conversion rate value cannot be zero
fr: Le taux de conversion ne peut être zéro

en: conversion stopped due to problem in writing the output
fr: conversion stoppée en raison d'un problème d'écriture à la sortie

en: conversion to `%s' is not supported
fr: conversion vers « %s » n'est pas supportée

en: conversions from `%s' and to `%s' are not supported
fr: conversions de « %s » et vers « %s » ne sont pas supportées

en: copy used because hard link failed: %s
fr: la copie a été utilisée parce que le lien physique a échoué: %s

en: copy used because symbolic link failed: %s
fr: La copie a été utilisée parce que  le lien symbolique a échoué: %s

en: could not initialize conditional variable
fr: n'a pu initialiser une variable conditionnelle

en: could not start any worker thread; terminating
fr: n'a pas pu démarrer de process de travail (threads) ; en train de s'achever

en: could not start clean-up thread; terminating
fr: n'a pu démarrer le process(thread) de nettoyage ; en train de s'achever

en: couldn't create an rpc server
fr: Ne peut créer un serveur RPC

en: couldn't register prog %ld vers %ld
fr: Ne peut enregistrer le programme %ld de version %ld

en: database %s is not supported
fr: la base de données « %s » n'est pas supportée

en: database [key ...]
fr: base de données [clé ...]

en: database for %s corrupted or simultaneously used; remove %s manually if necessary and restart
fr: la base de données %s est endommagée ou utilisée concurremment; supprimer %s manuellement au besoin et relancer

en: default character map file `%s' not found
fr: fichier par défaut de la table des caractères « %s » non repéré

en: disable IDN encoding
fr: désactive l'encodage IDN

en: disabled inotify-based monitoring after read error %d
fr: surveillance basée sur inotify désactivée après erreur de lecture %d

en: disabled inotify-based monitoring for directory `%s': %s
fr: surveillance basée sur inotify désactivée pour répertoire `%s': %s

en: disabled inotify-based monitoring for file `%s': %s
fr: surveillance basée sur inotify désactivée pour fichier `%s': %s

en: duplicate definition of <%s>
fr: double définitions de <%s>

en: duplicate definition of script `%s'
fr: Double définitions du script « %s »

en: duplicate key
fr: Duplicité de clé

en: duplicate set definition
fr: double définitions d'ensemble

en: duplicated definition for mapping `%s'
fr: Double définitions de la table « %s »

en: duplicated message identifier
fr: identifiant de message en double

en: duplicated message number
fr: numéro de message en double

en: ellipsis range must be marked by two operands of same type
fr: Plage de l'ellipse doit être marqué par 2 opérandes du même type

en: empty char string
fr: Chaîne vide de caractères

en: empty dynamic string token substitution
fr: la chaîne dynamique d'un jeton de substitution est vide

en: empty file name
fr: nom de fichier vide

en: enablecache: cache already enabled
fr: enablecache : cache déjà activée

en: enablecache: could not allocate cache
fr: enablecache : ne peut allouer une cache

en: enablecache: could not allocate cache data
fr: enablecache : ne peut allouer une cache de données

en: enablecache: could not allocate cache fifo
fr: enablecache : ne peut allouer une cache de type fifo

en: encoding for output
fr: encodage de la sortie

en: encoding of original text
fr: encodage du texte original

en: error getting caller's id: %s
fr: erreur lors de la récupération de l'identifiant de l'appelant : %s

en: error while adding equivalent collating symbol
fr: Erreur lors de l'ajout d'un symbole de collation équivalent

en: error while closing input `%s'
fr: erreur lors de la fermeture du fichier d'entrée « %s »

en: error while closing output file
fr: erreur lors de la fermeture du fichier de sortie

en: error while closing the profiling data file
fr: erreur lors de la fermeture du fichier de données de profilage

en: error while loading shared libraries
fr: erreur lors du chargement des librairies partagées

en: error while reading the input
fr: erreur lors de la lecture de l'entrée

en: error: you do not have read permission for
fr: erreur : vous n'avez pas de permission de lecture pour

en: executable \`$program' not found\n
fr: exécutable \`$program' non trouvé\n

en: exited with unknown exit code
fr: a quitté avec un code retour inconnu

en: expected continuation line not found
fr: ligne de continuation attendue, non repérée

en: expecting string argument for `copy'
fr: l'argument de chaîne attendu pour `copy'

en: extra trailing semicolon
fr: point virgule de terminaison superflu

en: failed to add file watch `%s`: %s
fr: échec de l'ajout du fichier de surveillance `%s`: %s

en: failed to create new locale archive
fr: échec de création d'une nouvelle archive de particularisation

en: failed to load shared object `%s'
fr: échec de chargement de l'objet partagé « %s »

en: failed to load symbol data
fr: échec du chargement de données de symbole

en: failed to map segment from shared object
fr: échec d'adressage (mapping) du segment de l'objet partagé

en: failed to mmap the profiling data file
fr: Échec de la procédure mmap sur le fichier de données de profilage

en: failed to remove file watch `%s`: %s
fr: échec de suppression de surveillance de fichier `%s`: %s

en: failed to start conversion processing
fr: échec de démarrage du processus de conversion

en: failed to write new database file
fr: échec à l'écriture du fichier de database

en: failure while reading configuration file; this is fatal
fr: ne peut lire le fichier de configuration; cela est fatal

en: failure while writing data for category `%s'
fr: Échec lors de l'écriture des données de catégorie « %s »

en: file %s is truncated
fr: fichier %s est tronqué

en: file `%s' already exists and may be overwritten
fr: Le fichier « %s » existe déjà et peut avoir été écrasé.

en: file name '%s' begins with '/'
fr: nom de fichier '%s' commence par '/'

en: file name '%s' component contains leading '-'
fr: le composant nom de fichier '%s' contient des '-' au début

en: file name '%s' contains '%.*s' component
fr: nom de fichier '%s' contient '%.*s' composant

en: file name '%s' contains byte '%c'
fr: nom de fichier '%s' contient '%c' bytes

en: file name '%s' contains byte '\%o'
fr: nom de fichier '%s' contient '\%o' byte

en: file name '%s' contains overlength component '%.*s...'
fr: nom de fichier '%s' contient un composant '%.*s...' trop long

en: file not a database file
fr: le fichier n'est pas un fichier de database

en: file size does not match
fr: la taille du fichier n'est pas adéquate

en: file too short
fr: fichier trop court

en: format '%s' not handled by pre-2015 versions of zic
fr: format '%s' non pris en charge par les versions de zic antérieures à 2015

en: freed %zu bytes in %s cache
fr: libéré %zu octets dans le cache %s

en: fstat failed
fr: échec de fstat()

en: garbage at end of character code specification
fr: Rebut à la fin du caractère du code de spécification

en: garbage at end of number
fr: Rebut à la fin des chiffres

en: generate call graph
fr: génère un graphe des appels

en: generate flat profile with counts and ticks
fr: Générer un ficher de profilage plat avec les décomptes et les marques de temps

en: getgrouplist failed
fr: échec de getgrouplist

en: handle_request: request received (Version = %d)
fr: handle_request : requête reçue (Version = %d)

en: handle_request: request received (Version = %d) from PID %ld
fr: handle_request : requête reçue (Version = %d) à partir du PID %ld

en: hard linked somewhere
fr: lien direct rencontré

en: has characters other than ASCII alphanumerics, '-' or '+'
fr: a  des caractères autres que de l'alphanumérique ASCII, '-' ou '+'

en: has fewer than 3 characters
fr: a moins de 3 caractères

en: has more than 6 characters
fr: a plus de 6 caractères

en: header size does not match
fr: la taille de l'entête n'est pas adéquate

en: hexadecimal range format should use only capital characters
fr: le format de la plage hexadécimale doit utiliser que des majuscules

en: ignored inotify event for `%s` (file exists)
fr: événement inotify ignoré pour `%s` (fichier existe)

en: illegal CORRECTION field on Leap line
fr: champ CORRECTION non permis dans la ligne de type « Leap »

en: illegal Rolling/Stationary field on Leap line
fr: Champ « Rolling/Stationary » non permis sur la ligne de type « Leap »

en: illegal character in file:
fr: Caractère non permis dans le fichier

en: illegal escape sequence at end of string
fr: Séquence d'échappement non permises à la fin de la chaîne

en: illegal input sequence at position %Zd
fr: séquence d'échappement d'entrée non permise à la position %Zd

en: illegal input sequence at position %ld
fr: séquence d'échappement non permise à la position %ld

en: illegal nettype: `%s'
fr: « nettype » non permis :« %s »

en: illegal set number
fr: numéro d'ensemble non permis

en: implementation limit: no more than %Zd character classes allowed
fr: Limite d'implantation : pas plus de %Zd classes de caractères permises

en: implementation limit: no more than %d character maps allowed
fr: Limite d'implantation : pas plus de %d tables de caractères sont permises

en: incomplete character or shift sequence at end of buffer
fr: caractère ou séquence de changement incomplet à la fin du tampon

en: incomplete set of locale files in "%s"
fr: jeu incomplet de fichiers de particularisation dans « %s »

en: initial getgrouplist failed
fr: échec du getgrouplist initial

en: input line of unknown type
fr: Ligne d'entrée de type inconnu

en: integer overflow
fr: Débordement d'entier

en: internal error
fr: Erreur interne

en: internal error (illegal descriptor)
fr: erreur interne (descripteur non permis)

en: internal error in %s, line %u
fr: Erreur interne dans %s, ligne %u

en: internal error: symidx out of range of fptr table
fr: erreur interne : symidx en dehors de la table fptr

en: invalid ELF header
fr: en-tête ELF invalide

en: invalid UT offset
fr: décalage de l'UTC invalide

en: invalid abbreviation format
fr: Format d'abréviation invalide

en: invalid character: message ignored
fr: caractère invalide : message ignoré

en: invalid day of month
fr: Jour du mois invalide

en: invalid definition
fr: définition invalide

en: invalid encoding given
fr: encodage fourni invalide

en: invalid ending year
fr: Année finale invalide

en: invalid escape sequence
fr: séquence d'échappement invalide

en: invalid leaping year
fr: Année bissextile invalide

en: invalid line
fr: ligne invalide

en: invalid mode
fr: mode invalide

en: invalid mode for dlopen()
fr: mode invalide pour dlopen()

en: invalid mode parameter
fr: paramètre de mode invalide

en: invalid month name
fr: Nom de mois invalide

en: invalid names for character range
fr: nom invalide pour un intervalle de caractères

en: invalid namespace
fr: espace de nommage invalide

en: invalid persistent database file "%s": %s
fr: fichier persistant de base de données invalide "%s" : %s

en: invalid pointer size
fr: taille de pointeur invalide

en: invalid process ID '%s'
fr: process ID invalide '%s'

en: invalid quote character
fr: caractère de citation (quote) invalide

en: invalid saved time
fr: Temps sauvegardé invalide

en: invalid starting year
fr: Année initiale invalide

en: invalid target namespace in dlmopen()
fr: espace de nommage cible invalide dans dlmopen()

en: invalid thread ID '%s'
fr: ID de fil (thread) invalide '%s'

en: invalid time of day
fr: Heure du jour invalide

en: invalid weekday name
fr: Nom du jour de semaine invalide

en: invalidation failed
fr: l'invalidation a échoué

en: key length in request too long: %d
fr: La longueur de la clé de la requête est trop longue : %d

en: ldd: option \`$1' is ambiguous
fr: ldd : option \`$1' est ambiguë

en: leap second precedes Big Bang
fr: La seconde de saut précède le Big Bang

en: libc4 library %s in wrong directory
fr: librairie libc4 %s est dans le mauvais dossier

en: libc5 library %s in wrong directory
fr: librairie libc5 %s est dans le mauvais dossier

en: libc6 library %s in wrong directory
fr: librairie libc6 %s est dans le mauvais dossier

en: libraries %s and %s in directory %s have same soname but different type.
fr: Les librairies %s et %s du dossier %s ont le même nom mais sont de types différents.

en: line too long
fr: Ligne trop longue

en: link to link
fr: lien à lien

en: list all known coded character sets
fr: Liste tous les jeux de code de caractères

en: locale "%s" not in archive
fr: particularisation « %s » n'est pas dans l'archive

en: locale '%s' already exists
fr: particularisation « %s » existe déjà

en: locale alias file `%s' not found
fr: alias du fichier des particularisations « %s » non trouvé

en: locale name should consist only of portable characters
fr: Nom de locale doit être composé de caractères portables

en: locale.alias file to consult when making archive
fr: fichier locale.alias à consulter lors de la création de l'archive

en: lstat failed
fr: échec de lstat()

en: makecontext: does not know how to handle more than 8 arguments
fr: makecontext : ne sait pas comment traiter plus de 8 arguments

en: malformed line ignored
fr: ligne incorrecte ignorée

en: maximum file size for %s database too small
fr: la taille maximale de fichier pour la base de données %s est trop petite

en: memory clobbered before allocated block
fr: Mémoire écrasée avant le bloc alloué

en: memory clobbered past end of allocated block
fr: Mémoire écrasée après la fin du bloc alloué

en: memory exhausted
fr: mémoire épuisée

en: memory is consistent, library is buggy
fr: La mémoire est consistente, la librairie est fautive.

en: memusage: option \`${1##*=}' is ambiguous
fr: memusage : l'option \`${1##*=}' est ambiguë

en: memusage: unrecognized option \`$1'
fr: memusage : option non reconnue \`$1'

en: missing file arguments
fr: arguments de fichier manquants

en: mmap of cache file failed.
fr: la procédure mmap sur le fichier de cache a échouée

en: monitored file `%s` changed (mtime)
fr: fichier surveillé `%s` modifié (mtime)

en: monitored file `%s` was %s, adding watch
fr: fichier surveillé `%s` était %s, ajout surveillance

en: monitored file `%s` was %s, removing watch
fr: fichier surveillé `%s` était %s, suprresion surveillance

en: monitored file `%s` was written to
fr: fichier surveillé `%s` a été écrit sur

en: monitored parent directory `%s` was %s, removing watch on `%s`
fr: le répertoire parent surveillé `%s` était %s, arrêt surveillance sur `%s`

en: monitoring directory `%s` (%d)
fr: répertoire de surveillance `%s` (%d)

en: monitoring file %s for database %s
fr: fichier de surveillance %s pour base de données %s

en: monitoring file `%s` (%d)
fr: fichier de surveillance `%s` (%d)

en: more than one dynamic segment
fr: plus d'un segment dynamique

en: nameless rule
fr: Règle sans nom

en: need absolute file name for configuration file when using -r
fr: nécessite un nom de fichier absolu pour le fichier de configuration quand on utilise -r

en: needs to be installed setuid `root'
fr: nécessite d'être installé avec setuid `root'

en: netname2user: (nis+ lookup): %s
fr: netname2user() : (consultation NIS+) : %s

en: netname2user: DES entry for %s in directory %s not unique
fr: netname2user() : entrée DES de %s dans le dossier %s n'est pas unique

en: netname2user: LOCAL entry for %s in directory %s not unique
fr: netname2user() : entrée LOCAL de %s dans le dossier %s n'est pas unique

en: netname2user: missing group id list in `%s'
fr: netname2user : liste d'identifiants de groupe manquante dans « %s »

en: netname2user: principal name `%s' too long
fr: netname2user : nom principal « %s » est trop long

en: netname2user: should not have uid 0
fr: netname2user : ne devrait pas avoir le UID 0

en: never registered prog %d
fr: Le programme %d n'a jamais été enregistré.

en: no
fr: non

en: no <Uxxxx> or <Uxxxxxxxx> value given
fr: Aucune valeur <Uxxxx> ou <Uxxxxxxxx> fournie

en: no POSIX environment variable for zone
fr: pas de variable d'environnement POSIX pour zone

en: no entries to be processed
fr: pas d'entrée à traiter

en: no input digits defined and none of the standard names in the charmap
fr: Pas de chiffre défini et aucun des noms standards dans la table des caractères

en: no more memory for database '%s'
fr: plus de mémoire disponible pour la base de données '%s'

en: no more namespaces available for dlmopen()
fr: plus d'espace de nommage disponible pour dlmopen()

en: no other keyword shall be specified when `copy' is used
fr: Aucun autre mot clé ne doit être spécifié lorsque « copy » est utilisé

en: no output digits defined and none of the standard names in the charmap
fr: Pas de chiffre défini et aucun des noms standards dans la table des caractères

en: no output file produced because warnings were issued
fr: aucun fichier de sortie généré en raison d'avertissements émis

en: no symbolic name given
fr: aucun nom symbolique fourni

en: no symbolic name given for end of range
fr: pas de nom symbolique fourni pour la fin de l'intervalle

en: nonzero padding in e_ident
fr: remplissage sans zéro dans e_ident

en: not all characters used in `outdigit' are available in the charmap
fr: Pas tous les caractères utilisés dans « outdigit » sont disponibles dans la table des caractères

en: not all characters used in `outdigit' are available in the repertoire
fr: Pas tous les caractères utilisés dans « outdigit » sont disponibles dans le dossier

en: not regular file
fr: n'est pas un fichier régulier

en: nscd configuration:
    
    %15d  server debug level
fr: Configuration nscd :
    
    %15d  niveau serveur de déboggage

en: nscd not running!
fr: nscd n'est pas en exécution !

en: number of bytes for byte sequence of beginning and end of range not the same: %d vs %d
fr: nombre d'octets pour une séquence d'octets de début et de fin de plage n'est pas le même : %d vs %d

en: object file has no dynamic section
fr: le fichier objet n'a pas de section dynamique

en: object file has no loadable segments
fr: le fichier objet n'a pas de segment chargeable

en: omit invalid characters from output
fr: omission de caractères invalides à la sortie

en: only ET_DYN and ET_EXEC can be loaded
fr: Seuls ET_DYN et ET_EXEC peuvent être chargés

en: only WIDTH definitions are allowed to follow the CHARMAP definition
fr: Seules les définitions de type « WIDTH » sont permises à la suite
    d'une définition de type « CHARMAP »

en: options:
fr: options :

en: order for `%.*s' already defined at %s:%Zu
fr: L'ordre de « %.*s » est déjà défini dans %s :%Zu

en: out of memory
fr: mémoire épuisée

en: out of memory
fr: mémoire épuisée

en: output file
fr: fichier de sortie

en: parameter null or not set
fr: paramètre nul ou non initialisé

en: pmap_getmaps.c: rpc problem
fr: pmap_getmaps.c : problème RPC

en: poll: protocol failure in circuit setup
fr: poll : échec du protocole dans la configuration du circuit

en: prctl(KEEPCAPS) failed
fr: échec de prctl(KEEPCAPS)

en: pre-2014 clients may mishandle more than 1200 transition times
fr: les clients pre-2014 peuvent mal gérer plus de 1200 heures de transition

en: premature end of `translit_ignore' definition
fr: Fin prématurée de la définition de « translit_ignore »

en: preprocessor error
fr: Erreur du préprocesseur

en: previous definition was here
fr: Le définition précédente était ici

en: print list of count paths and their number of use
fr: Afficher le décompte des chemins et le nombre de leur utilisation

en: print progress information
fr: affiche les informations de progression

en: problems while reading `%s'
fr: Problème lors de la lecture de `%s'

en: process %lu is no ELF program
fr: le process %lu n'est pas un programme ELF

en: profiling data file `%s' does not match shared object `%s'
fr: Le fichier de données de profilage « %s » ne concorde pas avec l'objet partagé « %s »

en: provide access to FD %d, for %s
fr: fournit l'accès à FD %d, pour %s

en: pruning %s cache; time %ld
fr: écourte %s cache; time %ld

en: rcmd: %s: short read
fr: rcmd : %s : lecture écourtée

en: rcmd: Cannot allocate memory
fr: rcmd : ne peut allouer de la mémoire

en: rcmd: poll (setting up stderr): %m
fr: rcmd : poll (configuration de stderr) : %m

en: rcmd: socket: All ports in use
fr: rcmd : socket : tous les ports sont occupés

en: rcmd: write (setting up stderr): %m
fr: rcmd : écriture (configuration de stderr) : %m

en: re-exec failed: %s; disabling paranoia mode
fr: re-exec a échoué : %s; désactive le mode paranoïa

en: reading of ELF header failed
fr: Échec de lecture de l'en-tête ELF

en: reading of section header string table failed
fr: Échec de lecture de la table des chaînes d'en-têtes de section

en: reading of section headers failed
fr: Échec de la lecture d'en-têtes de section

en: reference clients mishandle more than %d transition times
fr: les clients de référence gère mal plus que %d heures de transition

en: registerrpc: out of memory
fr: registerrpc : mémoire épuisée

en: relative path `%s' used to build cache
fr: chemin relatif `%s' utilisé pour construire le cache

en: relocation error
fr: erreur de réaffectation

en: repeated leap second moment
fr: Répétition du délai une seconde fois

en: repertoire map file `%s' not found
fr: Fichier de la table des caractères « %s » non repérable

en: request from %ld not handled due to missing permission
fr: la requête de %ld non prise en compte du fait du manque de permission

en: request from '%s' [%ld] not handled due to missing permission
fr: la requête de '%s' [%ld] non prise en compte du fait du manque de permission

en: request not handled due to missing permission
fr: la requête de %ld

en: resulting bytes for range not representable.
fr: les octets résultants pour la plage ne sont pas représentables.

en: rpcgen: arglist coding error
fr: rpcgen : erreur dans la liste d'arguments de codage

en: rpcgen: too many defines
fr: rpcgen : trop de définitions

en: rule goes past start/end of month; will not work with pre-2004 versions of zic
fr: la règle en dehors de début/fin du mois--ne fonctionnera pas avec les versions de zic antérieures à 2004

en: same rule name in multiple files
fr: Même nom de règle dans plusieurs fichiers

en: secure services not implemented anymore
fr: les services de sécurité ne sont plus implémentés

en: setgroups failed
fr: échec de setgroups

en: shared object cannot be dlopen()ed
fr: l'objet partagé ne peut pas être ouvert via dlopen()

en: shared object not open
fr: objet partagé non ouvert

en: short read while reading request key: %s
fr: Lecture écourtée lors de la lecture de la clé de requête : %s

en: short read while reading request: %s
fr: Lecture écourtée lors de la lecture de la requête : « %s »

en: short write in %s: %s
fr: Écriture écourtée dans %s : %s

en: size overflow
fr: Débordement de taille

en: socket: protocol failure in circuit setup
fr: socket : échec de protocole dans la configuration du circuit.

en: standard input
fr: entrée standard

en: start and end character sequence of range must have the same length
fr: Début et fin de l'intervalle de la séquence de caractères doivent avoir la même longueur

en: starting year greater than ending year
fr: année initiale plus grande que l'année finale

en: stat failed for file `%s'; will try again later: %s
fr: stat en échec pour fichier `%s'; nouvel essai plus tard: %s

en: stat of "%s" failed: %s: ignored
fr: échec d'évaluation par stat() de « %s » :  %s : ignoré

en: suggested size of table for database %s larger than the persistent database's table
fr: la taille suggérée de la table pour la base de donnée %s est plus grande que la table persistante de la base de donnée

en: suppress warnings
fr: suppression des AVERTISSEMENTS

en: svc_run: - out of memory
fr: svc_run : - mémoire épuisée

en: svc_run: - poll failed
fr: svc_run : - ÉCHEC de scrutation

en: svc_tcp.c - cannot getsockname or listen
fr: svc_tcp.c - ne peut repérer le nom du socket par getsockname() ou listen()

en: svc_tcp.c - tcp socket creation problem
fr: svc_tcp.c - problème de création d'un socket TCP

en: svc_unix.c - AF_UNIX socket creation problem
fr: svc_unix.c - problème de création d'un socket « AF_UNIX »

en: svc_unix.c - cannot getsockname or listen
fr: svc_unix.c - ne peut repérer le nom du socket par getsockname() ou listen()

en: svcudp_create - cannot getsockname
fr: svcudp_create - ne peut repérer le nom du socket par getsockname()

en: svcudp_create: socket creation problem
fr: svcudp_create : problème de création du socket

en: svcudp_create: xp_pad is too small for IP_PKTINFO
fr: svcudp_create : xp_pad est trop petit pour IP_PKTINFO

en: symbol `%.*s' not in charmap
fr: Symbole « %.*s » n'est pas dans la table des caractères

en: symbol `%.*s' not in repertoire map
fr: Symbole « %.*s » n'est pas dans la table des répertoires

en: symbol `%s'
fr: Symbole « %s »

en: symbol `%s' has the same encoding as
fr: Symbole « %s » a le même encodage que

en: symbol `%s' not defined
fr: Symbole « %s » n'est pas défini

en: symbol lookup error
fr: erreur de recherche de symbole

en: symbolic link used because hard link failed: %s
fr: Le lien symbolique a été utilisé parce que le lien physique a échoué: %s

en: syntax error
fr: Erreur de syntaxe

en: syntax error in %s definition: %s
fr: erreur de syntaxe dans la définition de %s : %s

en: syntax error in prolog: %s
fr: erreur de syntaxe du prologue : %s

en: syntax error in repertoire map definition: %s
fr: Erreur de syntaxe dans le dossier de la table des définitions : %s

en: syntax error: not inside a locale definition section
fr: Erreur de syntaxe : pas à l'intérieur d'une section de définition localisée

en: this is the first definition
fr: ceci est la première définition

en: time overflow
fr: Débordement du temps alloué

en: time too large
fr: valeur de temps trop grande

en: time too small
fr: valeur de temps trop petite

en: time zone abbreviation differs from POSIX standard
fr: l'abréviation du nom de fuseau horaire diffère du standard POSIX

en: time zone abbreviation has fewer than 3 characters
fr: l'abréviation du nom de fuseau horaire a moins de 3 caractères

en: time zone abbreviation has too many characters
fr: l'abréviation du nom de fuseau horaire a trop de caractères

en: to-value <U%0*X> of range is smaller than from-value <U%0*X>
fr: Valeur-finale <U%0*X> de l'intervalle est plus petite que la valeur-départ <U%0*X>

en: to-value character sequence is smaller than from-value sequence
fr: Valeur finale de la séquence des caractères est plus petite que la valeur de départ

en: too few bytes in character encoding
fr: trop peu d'octets pour l'encodage des caractères

en: too many arguments
fr: trop d'arguments

en: too many bytes in character encoding
fr: trop d'octets pour l'encodage des caractères

en: too many errors; giving up
fr: trop d'erreurs; abandon

en: too many leap seconds
fr: trop de délai en secondes

en: too many local time types
fr: trop de types localisés pour la représentation du temps

en: too many transition times
fr: trop d'heures de transition

en: too many, or too long, time zone abbreviations
fr: trop ou de trop longues abréviations de fuseaux horaires

en: trailing garbage at end of line
fr: rebut en suffixe à la fin de la ligne

en: trouble replying to prog %d
fr: problème à répondre au programme %d.

en: two rules for same instant
fr: deux règlesau même instant

en: typed single year
fr: une seule année fournie

en: unable to allocate buffer for input
fr: incapable d'allouer un tampon pour l'entrée

en: unable to free arguments
fr: incapable de libérer des arguments

en: undefined
fr: indéfini

en: uninitialized header
fr: en-tête non initialisée

en: unknown
fr: inconnu

en: unknown character `%s'
fr: caractère inconnu « %s »

en: unknown directive `%s': line ignored
fr: directive inconnue « %s » : ligne ignorée

en: unknown iconv() error %d
fr: erreur inconnue de iconv() %d

en: unknown name "%s"
fr: nom inconnu « %s »

en: unknown set `%s'
fr: ensemble inconnu « %s »

en: unknown specification "%s"
fr: spécification inconnu « %s »

en: unrecognized option
fr: option non reconnue

en: unruly zone
fr: Zone sans règle

en: unsupported dlinfo request
fr: requête dlinfo non supportée

en: unterminated message
fr: message non terminé

en: unterminated string
fr: Chaîne incomplète

en: unterminated string constant
fr: Chaîne d'une constante incomplète

en: unterminated symbolic name
fr: Nom symbolique incomplet

en: upper limit in range is smaller than lower limit
fr: la limite supérieure de l'intervalle est plus basse que la limite inférieure

en: usage: %s infile
fr: usage : %s fichier-en-entrée

en: use of 2/29 in non leap-year
fr: Utiliser 2/29 pour les années non-bissextiles

en: value for %s must be an integer
fr: la valeur de %s doit être un entier

en: value for <%s> must be 1 or greater
fr: la valeur de <%s> doit être plus grande ou égale à 1

en: value of <%s> must be greater or equal than the value of <%s>
fr: la valeur de <%s> doit être plus grande ou égale à la valeur de <%s>

en: values over 24 hours not handled by pre-2007 versions of zic
fr: valeurs au-delà de 24 heures non prises en charge par les versions de zic antérieures à 2007

en: verification failed
fr: échec de la vérification

en: version lookup error
fr: erreur de recherche de version

en: warning:
fr: AVERTISSEMENT :

en: warning: you do not have execution permission for
fr: attention : vous n'avez pas la permission d'exécution pour

en: while inserting in search tree
fr: lors d'une insertion dans un arbre de recherche

en: while opening old catalog file
fr: lors de l'ouverture de l'ancien fichier catalogue

en: while preparing output
fr: lors de la préparation de la sortie

en: while stat'ing profiling data file
fr: lors de l'évaluation par stat() du fichier de données de profilage

en: wild compilation-time specification of zic_t
fr: spécification approximative de zic_t au moment de la compilation

en: with UCS range values one must use the hexadecimal symbolic ellipsis `..'
fr: Les valeurs d'une plage UCS doivent utiliser une ellipse symbolique en hexadécimal « .. »

en: with character code range values one must use the absolute ellipsis `...'
fr: Les valeurs d'une plage de caractères doivent utiliser une ellipse absolu « ... »

en: with symbolic name range values the absolute ellipsis `...' must not be used
fr: Les valeurs d'une plage de noms symboliques d'une ellipse absolue « .... » ne doivent pas être utilisés

en: write incomplete
fr: écriture incomplète

en: writeable by other than owner
fr: accessible en écriture par d'autres que le propriétaire

en: wrong ELF class: ELFCLASS32
fr: mauvaise classe ELF : ELFCLASS32

en: wrong ELF class: ELFCLASS64
fr: mauvaise classe ELF : ELFCLASS64

en: wrong number of arguments
fr: Mauvais nombre d'arguments

en: wrong number of fields on Leap line
fr: Mauvais nombre de champs sur la ligne de type « Leap »

en: wrong number of fields on Link line
fr: Mauvais nombre de champs sur la ligne de type « Link »

en: wrong number of fields on Rule line
fr: Mauvais nombre de champs sur la ligne de type « Rule »

en: wrong number of fields on Zone continuation line
fr: Mauvais nombre de champs sur la ligne de type continuation de « Zone »

en: wrong number of fields on Zone line
fr: Mauvais nombre de champs sur la ligne de type « Zone »

en: xtrace: unrecognized option \`$1'\n
fr: xtrace : option non reconnue\`$1'\n

en: yes
fr: oui

en: yp_update: cannot convert host to netname
fr: yp_update : ne peut convertir le nom de l'hôte à un nom réseau (netname)

en: yp_update: cannot get server address
fr: yp_update : ne peut obtenir l'adresse du serveur
