pcmanfm 0.9.x - en to fi translation catalogue (290 entries)

en: 
    Developed by Hon Jen Yee (PCMan)
fi: 
    Kehittäjä: Hon Jen Yee (PCMan)

en:  (%d hidden) |  (%d hidden)
fi[0]:  (%d piilotettu)
fi[1]:  (%d piilotettua)

en: "_Smart shortcut" auto-action on drop to Desktop folder
fi: ”Äl_ykkään pikakuvakkeen” automaattinen tunnistus pudotettaessa työpöytäkansioon

en: %d item | %d items
fi[0]: %d tiedosto
fi[1]: %d tiedostoa

en: %d item selected | %d items selected
fi[0]: %d tiedosto valittu
fi[1]: %d tiedostoa valittu

en: <b>Auto-mount</b>
fi: <b>Liitä automaattisesti</b>

en: <b>Background</b>
fi: <b>Tausta</b>

en: <b>Behavior</b>
fi: <b>Toimintatapa</b>

en: <b>Default View</b>
fi: <b>Oletusnäkymä</b>

en: <b>Directories Tree</b>
fi: <b>Hakemistopuu</b>

en: <b>Icons</b>
fi: <b>Kuvakkeet</b>

en: <b>Other Options</b>
fi: <b>Muut vaihtoehdot</b>

en: <b>Programs</b>
fi: <b>Ohjelmat</b>

en: <b>Removable medium is inserted</b>
fi: <b>Irrotettava asema liitetty koneeseen</b>

en: <b>Show desktop icons</b>
fi: <b>Näytä työpöydän kuvakkeet</b>

en: <b>Show in Places:</b>
fi: <b>Näytä sijainneissa:</b>

en: <b>Specify remote folder to connect</b>
fi: <b>Aseta etäkansio, johon yhdistetään</b>

en: <b>Templates</b>
fi: <b>Pohjat</b>

en: <b>Text</b>
fi: <b>Teksti</b>

en: <b>User Interface</b>
fi: <b>Käyttöliittymä</b>

en: <b>_Do not load modules matching:</b>
fi: <b>Älä lataa _moduuleja, jotka täsmäävät:</b>

en: <b>_Load these modules anyway:</b>
fi: <b>Lataa nämä moduulit _joka tapauksessa:</b>

en: <i>Commands below may include extra options if necessary.</i>
fi: <i>Alla olevat komennot voivat tarvittaessa sisältää lisävalitsimia.</i>

en: A_rchiver integration:
fi: P_akkausohjelma:

en: Activate file
fi: Aktivoi tiedosto

en: Ad_vanced
fi: _Kehittyneet

en: Add current folder to bookmarks list
fi: Lisää tämä kansio kirjanmerkkeihin

en: Add following folder to bookmarks:
    '%s'
    Enter a name for the new bookmark item:
fi: Lisätään kansio kirjanmerkkeihin:
    ̣’%s’
    Anna uudelle kirjanmerkille nimi:

en: Add to Bookmarks
fi: Lisää kirjanmerkkeihin

en: Add to Modules Blacklist
fi: Lisää moduulien estolistalle

en: Add to Modules Whitelist
fi: Lisää sallittujen moduulien listalle

en: Al_ways show full file names
fi: Näytä _aina koko tiedostonimi

en: Al_ways show the tab bar
fi: Näytä aina _välilehtipalkki

en: App_lications
fi: _Ohjelmat

en: Ask
fi: Kysy

en: Auto (move if on the same FS, copy otherwise)
fi: Automaattinen (jos samalla tiedostojärjestelmällä, siirrä, muulloin kopioi)

en: Browse the file system and manage the files
fi: Selaa tiedostojärjestelmää ja hallitse tiedostoja

en: By File _Type
fi: _Tiedostotyypin mukaan

en: By _Extension
fi: Ti_edostopäätteen mukaan

en: By _Modification Time
fi: _Muokkausajan mukaan

en: By _Name
fi: _Nimen mukaan

en: By _Size
fi: _Koon mukaan

en: C_olor of label text:
fi: _Otsikkotekstin väri:

en: C_reate New...
fi: _Luo uusi…

en: C_ut
fi: _Leikkaa

en: Center unscaled image on the monitor
fi: Keskitä skaalaamaton kuva näytölle

en: Change desktop wallpapers and behavior of desktop manager
fi: Vaihda työpöydän taustakuvia ja käyttäytymistä

en: Change folder in the tab to _Home Folder
fi: Vaihda välilehti _kotikansioon

en: Check to remember view and sort as folder setting rather than global one
fi: Muista näkymä- ja järjestysasetukset kansiokohtaisina eikä yleisinä asetuksina

en: Choose a new shell pattern to show files:
fi: Valitse uusi shell-lauseke, jonka mukaisesti tiedostot näytetään:

en: Clos_e tab containing removable medium
fi: Sulj_e välilehti, jossa poistettava taltio on

en: Close _Window
fi: Sulj_e ikkuna

en: Co_nfirm before deleting files
fi: _Vahvista ennen poistoa

en: Color of _shadow:
fi: _Varjon väri:

en: Compact view
fi: Tiivis näkymä

en: Confi_rm before moving files into "trash can"
fi: Vahvista ennen ”_roskakoriin” siirtämistä

en: Connect to remote server
fi: Yhdistä palvelimeen

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy Pat_h(s)
fi: Kopioi _polut

en: Copy to_...
fi: _Kopioi…

en: Create Lin_k...
fi: Luo _linkki…

en: Create new tab for this folder
fi: Avaa uusi välilehti tätä kansiota varten

en: Current folder is inaccessible
fi: Nykyinen kansio on ulottumattomissa

en: D_efer test for content type on folder loading
fi: _Lykkää sisältötyypin tunnistamista kansiota ladattaessa

en: D_uplicate...
fi: Kah_denna…

en: Defaul_t drop action:
fi: _Raahaamisen oletustoiminto:

en: Delay of auto-selection in single click mode (0 to disable)
fi: Automaattisen valinnan viive yksi klikkaus -tilassa (0 poistaa käytöstä)

en: Des_ktop
fi: Työ_pöytä

en: Desktop
fi: Työpöytä

en: Desktop Preferences
fi: Työpöydän asetukset

en: Desktop manager is not active.
fi: Työpöydänhallinta ei ole käytössä.

en: Detailed _List View
fi: _Yksityiskohtainen näkymä

en: Detailed list view
fi: Yksityiskohtainen listanäkymä

en: Detecting...
fi: Tunnistetaan…

en: Dev_ices
fi: _Laitteet

en: Directory Tree
fi: Hakemistopuu

en: Do _not generate thumbnails for files exceeding this size:
fi: Ä_lä luo esikatselukuvia tiedostoille, jotka ovat suurempia kuin:

en: Do_n't show available options for those media types:
fi: Älä _näytä vaihtoehtoja näille mediatyypeille:

en: Don't ask options on _launch executable file
fi: Älä kysy vaihtoehtoja _suoritettavia tiedostoja käynnistettäessä

en: Empty File
fi: Tyhjä tiedosto

en: Enter a blacklisted module mask:
fi: Anna estetyn moduulin maski:

en: Enter a command to run:
fi: Kirjoita suoritettava komento:

en: Enter a whitelisted module mask:
fi: Anna sallitun moduulin maski:

en: FILE
fi: TIEDOSTO

en: Fil_ter...
fi: _Suodatin…

en: File Manager
fi: Tiedostonhallinta

en: File Manager PCManFM
fi: Tiedostonhallinta

en: Filesyste_m Root
fi: T_iedostojärjestelmän juuri

en: Fill with background color only
fi: Täytä pelkästään taustavärillä

en: Fin_d Files...
fi: _Etsi tiedostoja…

en: Fo_lder View Mode
fi: _Kansion näkymä

en: Folder
fi: Kansio

en: Folder Propertie_s
fi: Kan_sion ominaisuudet

en: Free space: %s (Total: %s)
fi: Vapaata tilaa: %s (Yhteensä: %s)

en: Fullscreen _Mode
fi: Koko _näytön tila

en: Go fo filesystem root
fi: Siirry tiedostojärjestelmän juureen

en: Go forward to next folder in history
fi: Siirry seuraavaan vierailtuun kansioon

en: Go to desktop folder
fi: Siirry työpöytäkansioon

en: Go to home folder
fi: Siirry kotikansioon

en: Go to list of devices connected to the computer
fi: Siirry tietokoneeseen liitettyjen laitteiden näkymään

en: Go to list of places on the network
fi: Siirry verkkosijaintien näkymään

en: Go to parent Folder
fi: Siirry yläkansioon

en: Go to root of applications menu folder
fi: Siirry sovellusvalikkokansion juureen

en: Go to the path in the location bar
fi: Siirry sijaintipalkin polkuun

en: H_ome Folder
fi: _Kotikansio

en: Hid_e 'Close tab' buttons
fi: _Piilota ”Sulje välilehti” -painikkeet

en: Hide e_xpander on empty or locked folder
fi: Piilota tyhjien tai lukittujen kansioiden laa_jennuspainike

en: History
fi: Historia

en: Icon view
fi: Kuvakenäkymä

en: If checked then use Startup Notify for application if another not stated explicitly.
    If unchecked then use Startup Notify only if that is defined for application.
fi: Jos asetus on päällä, käytä käynnistyksen huomautusta, jos muuta ei erikseen ole määritetty.
    Jos asetus on pois päältä, käytä käytä käynnistyksen huomautusta vain, jos se on määritetty kyseiselle ohjelmalle.

en: If enabled then "Auto" action on drop file onto Desktop folder will be:
    - for files directly in Home folder a symlink will be created
    - files on the same file system will be moved
    - other files (e.g. on removable media) will be copied
    - for some external URI a shortcut will be created
fi: Jos valittu, ”automaattinen” toiminto vapautettaessa Työpöytä-kansioon on:
    - suoraan kotikansiossa olevista tiedostoista luodaan symbolinen linkki
    - samalla tiedostojärjestelmällä olevat tiedostot siirretään
    - muut tiedostot (esim. siirrettävillä asemilla olevat) kopioidaan
    - joillekin ulkoisille URI:lle luodaan pikakuvake

en: Keyboard Navigation
fi: Näppäimistöllä liikkuminen

en: Launch desktop manager
fi: Käynnistä työpöydän hallinta

en: Lightweight file manager
fi: Kevyt tiedostonhallintaohjelma

en: MODE
fi: TILA

en: Mingle _Files and Folders
fi: Tiedostot ja k_ansiot sekaisin

en: Mo_unt removable media automatically when they are inserted
fi: _Liitä irrotettavat asemat kun ne kytketään koneeseen

en: Modules
fi: Moduulit

en: Move
fi: Siirrä

en: Move to _Trash
fi: Siirrä _roskakoriin

en: Name of configuration profile
fi: Asetusprofiilin nimi

en: Net_work
fi: _Verkko

en: New T_ab
fi: Uusi _välilehti

en: No function. Just to be compatible with nautilus
fi: Ei toimintoa. Valitsin on vain Nautilus-yhteensopivuuden vuoksi

en: Open Current Folder in _Terminal
fi: Avaa nykyinen kansio _terminaalissa

en: Open Preferences dialog on the page N
fi: Avaa Asetukset-ikkuna sivulta N

en: Open a Find Files window
fi: Avaa tiedostojen etsintäikkuna

en: Open a window to choose remote folder location
fi: Avaa etäkansion sijainnin valintaikkuna

en: Open desktop preference dialog
fi: Avaa työpöydän asetusvalikko

en: Open in File Manager
fi: Avaa tiedoston hallinnassa

en: Open in New T_ab
fi: Avaa _uuteen välilehteen

en: Open in New Ta_b
fi: _Avaa uuteen välilehteen

en: Open in New Win_dow
fi: Avaa uuteen _ikkunaan

en: Open in Termina_l
fi: Avaa _terminaalissa

en: Open in current tab
fi: Avaa nykyiseen välilehteen

en: Open in new tab
fi: Avaa uuteen välilehteen

en: Open in new window
fi: Avaa uuteen ikkunaan

en: Open new window
fi: Avaa uusi ikkuna

en: Open search dialog
fi: Avaa hakuikkuna

en: Open trash can
fi: Avaa roskakori

en: PROFILE
fi: PROFIILI

en: Pa_rent Folder
fi: _Yläkansio

en: Pa_th:
fi: _Polku:

en: Pat_h Bar
fi: Sij_aintipalkki

en: Places
fi: Kirjanmerkit

en: Please select an image file
fi: Valitse kuva tiedosto

en: Please select the action you want to perform:
fi: Valitse toiminto jonka haluat suorittaa:

en: Prefere_nces
fi: Aset_ukset

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Preserve This Folder's Settings
fi: Säilytä kansion asetukset

en: Propertie_s
fi: Ominai_suudet

en: ROLE
fi: ROOLI

en: R_ename...
fi: _Nimeä uudelleen…

en: Reload current folder
fi: Avaa nykyinen kansio uudelleen

en: Remote
fi: Etähakemistot

en: Removable medium is inserted
fi: Irrotettava asema on liitetty koneeseen

en: Return to previous folder in history
fi: Palaa edelliseen vierailtuun kansioon

en: Ru_n default application after creation from template
fi: _Suorita oletussovellus mallista luomisen jälkeen

en: Run PCManFM as a daemon
fi: Suorita PCManFM palveluna

en: Run a command
fi: Suorita komento

en: S_how connected volumes on the desktop
fi: Näy_tä liitetyt taltiot työpöydällä

en: S_how only user defined templates in menu
fi: Näytä valikossa _vain käyttäjän määrittelemät mallit

en: S_ort Files
fi: _Järjestä tiedostot

en: Select a Desktop Folder
fi: Valitse työpöytäkansio

en: Select filter
fi: Valitse suodatin

en: Set desktop wallpaper from image FILE
fi: Aseta taustakuva kuvaTIEDOSTOsta

en: Set mode of desktop wallpaper. MODE=(color|stretch|fit|crop|center|tile|screen)
fi: Aseta työpöydän taustakuvan tila. TILA=(color|stretch|fit|crop|center|tile|screen)

en: Sho_w "Devices" folder on the desktop
fi: Nä_ytä ”Laitteet”-kansio työpöydällä

en: Sho_w Hidden
fi: Näytä _piilotetut

en: Sho_w Side Pane
fi: Näytä _sivupaneeli

en: Show "_Trash Can" folder on the desktop
fi: Näytä ”_Roskakori”-kansio työpöydällä

en: Show 'New _Tab' Button
fi: Näytä ’Uusi _välilehti’ -painike

en: Show 'New _Window' Button
fi: Näytä ’Uu_si ikkuna’ -painike

en: Show '_Home' Button
fi: Näytä ’_Koti’-painike

en: Show Status B_ar
fi: Näytä t_ilarivi

en: Show _Navigation Buttons
fi: Näytä _siirtymispainikkeet

en: Show _only one template for each MIME type
fi: Näytä v_ain yksi malli kullekin MIME-tyypille

en: Show desktop menu
fi: Näytä työpöytävalikko

en: Show file menu
fi: Näytä tiedostovalikko

en: Show history of visited folders
fi: Näytä vierailtujen kansioiden historia

en: Show icons of hidden _files shadowed
fi: Näytä _piilotiedostojen kuvakkeet varjostettuina

en: Show two panels with folder views
fi: Näytä kaksi paneelia, jossa on kansionäkymä

en: Side _Pane
fi: _Sivupaneeli

en: Size of _big icons:
fi: _Suurten kuvakkeiden koko:

en: Size of _thumbnails:
fi: _Esikatseluiden koko:

en: Size of side _pane icons:
fi: _Sivupaneelin kuvakkeiden koko:

en: Size of small _icons:
fi: _Pienten kuvakkeiden koko:

en: Snap to _Grid
fi: Kiinnitä _ruudukkoon

en: Stic_k to Current Position
fi: _Lukitse paikka

en: Stretch and crop to fill the monitor area
fi: Venytä ja leikkaa näytön kokoiseksi

en: Stretch to fill the complete screen
fi: Venytä koko näytölle

en: Stretch to fill the entire monitor area
fi: Venytä kuva koko näytön kokoiseksi

en: Stretch to fit the monitor area
fi: Venytä kuva näytön kokoiseksi

en: Tab: cycle focus Folder View -> Side Pane -> Tools Bar
    Shift+Tab: cycle focus Tools Bar -> Side Pane -> Folder View
    F6: change focus Side pane <-> Folder view
    F8: focus divider between Side pane and Folder view
    F10: activate main menu
    Ctrl+L or Alt+D: jump focus to Path Bar
fi: Sarkain: vaihda valintaa: kansionäkymä -> sivupaneeli -> työkalupalkki
    Shift+Sarkain: vaihda valintaa: työkalupalkki -> sivupaneeli -> kansionäkymä
    F6: vaihda valintaa: sivupaneeli <-> kansionäkymä
    F8: valinnan jakaja sivupaneelin ja kansionäkymän välillä
    F10: avaa päävalikko
    Ctrl+L tai Alt+D: valitse tiedostopolkupalkki

en: Terminal emulator is not set.
fi: Terminaaliemulaattoria ei ole valittu.

en: Thumbnail view
fi: Esikatselunäkymä

en: Tile the image to fill the entire monitor area
fi: Täytä ruutu laittamalla kuvia vierekkäin

en: Too_ls
fi: T_yökalut

en: Tool_bar
fi: Työkalup_alkki

en: Treat backup files as _hidden
fi: Käsittele varmuuskopiotiedostoja _piilotettuina

en: Turn off desktop manager if it's running
fi: Sammuta työpöydän hallinta jos se on käynnissä

en: Type of medium:
fi: Laitteen tyyppi:

en: Us_e SI decimal prefixes instead of IEC binary prefixes
fi: _Käytä SI-järjestelmän desimaalietuliitteitä IEC-binaarietuliitteiden sijaan

en: Use --desktop option only for one screen
fi: Käytä --desktop -valitsinta vain yhdelle näytölle

en: Use Application Startup Notify _by default
fi: Kä_ytä käynnistyksen huomautusta oletusarvoisesti

en: Use path for "Home Folder" button:
fi: Käytä ”Kotikansio”-painikkeelle polkua:

[ctx: Use path for some folder: ...]
en: Custom:
fi: Mukautettu:

[ctx: Use path for some folder: ...]
en: Default
fi: Oletus

en: Vie_w Mode:
fi: _Näkymä:

en: Wallpaper _mode:
fi: _Taustakuvatila:

en: When removable medium unmounted:
fi: Kun poistettava taltio irrotetaan:

en: Window role for usage by window manager
fi: Ikkunan rooli ikkunanhallinnan tiedoksi

en: You are in super user mode
fi: Olet pääkäyttäjätilassa

en: Zoom O_ut
fi: L_oitonna

en: [FILE1, FILE2,...]
fi: [TIEDOSTO1, TIEDOSTO2, …]

en: _Add to Bookmarks...
fi: _Lisää kirjanmerkkeihin…

en: _Advanced
fi: _Lisäasetukset

en: _Always perform this action on this media type
fi: _Suorita tämä toiminto aina tälle mediatyypille

en: _Anonymous login
fi: _Nimetön kirjautuminen

en: _Appearance
fi: _Ulkoasu

en: _Applications
fi: _Sovellukset

en: _Background color:
fi: T_austaväri:

en: _Bookmarks
fi: _Kirjanmerkit

en: _Bookmarks:
fi: _Kirjanmerkit:

en: _Buttons
fi: P_ainikkeet

en: _Close Tab
fi: _Sulje välilehti

en: _Compact View
fi: _Kompakti näkymä

en: _Connect to Server...
fi: _Yhdistä palvelimeen…

en: _Desktop
fi: _Työpöytä

en: _Desktop Icons
fi: Työ_pöydän kuvakkeet

en: _Display
fi: _Näyttö

en: _Dual Pane Mode
fi: _Kaksi paneelia

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Erase files on removable media instead of "trash can" creation
fi: Poista irrotettavan laitteen tiedostot ”_roskakorin” luomisen sijaan

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Filesystem Root
fi: T_iedostojärjestelmän juuri

en: _Focus previous folder after coming to its parent
fi: _Valitse edellinen kansio sen yläkansioon siirryttäessä

en: _Font of label text:
fi: _Otsikon kirjasin:

en: _Format command:
fi: _Muotoilukomento:

en: _General
fi: _Yleiset

en: _Go
fi: _Siirry

en: _Go to Location...
fi: Sii_rry sijaintiin…

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Home Folder
fi: _Kotikansio

en: _Host:
fi: P_alvelin:

en: _Icon View
fi: _Kuvakenäkymä

en: _Ignore Name Case
fi: _Älä huomioi suuria ja pieniä kirjaimia

en: _Invert Selection
fi: _Käännä valinta

en: _Keyboard Navigation
fi: _Näppäimistöllä liikkuminen

en: _Layout
fi: _Asettelu

en: _Location
fi: _Sijainti

en: _Login as:
fi: Kirjaudu tunnukse_lla:

en: _Maximum width of tab label:
fi: Vä_lilehden otsikon suurin leveys:

en: _Mount mountable volumes automatically on program startup
fi: Liitä irrotettavat asemat auto_maattisesti ohjelman käynnistyessä

en: _Move deleted files to "trash can" instead of erasing from disk
fi: _Siirrä poistetut tiedostot ”roskakoriin” levyltä poistamisen sijaan

en: _Move to...
fi: _Siirrä…

en: _Network
fi: _Verkko

en: _New Window
fi: _Uusi ikkuna

en: _Next Folder
fi: _Seuraava kansio

en: _Only show thumbnails for local files
fi: Näytä esikatselukuvat vain _paikallisille tiedostoille

en: _Open files with single click
fi: _Avaa tiedostot yhdellä klikkauksella

en: _Open folders from desktop in new window
fi: _Avaa kansiot työpöydältä uuteen ikkunaan

en: _Open mounted removable media in new tab instead of new window
fi: _Avaa liitetty irrotettava asema uuteen välilehteen uuden ikkunan sijaan

en: _Port:
fi: Po_rtti:

en: _Previous Folder
fi: E_dellinen kansio

en: _Reload Folder
fi: _Lataa kansio uudelleen

en: _Remove from Desktop
fi: _Poista työpöydältä

en: _Remove selected
fi: _Poista valitut

en: _Run a Command in Current Folder...
fi: _Suorita komento nykyisessä kansiossa…

en: _Show "Documents" folder on the desktop
fi: _Näytä ”Asiakirjat”-kansio työpöydällä

en: _Show Toolbar
fi: Näytä _työkalupalkki

en: _Show available options for removable media when they are inserted
fi: _Kysy mitä tehdään kun irrotettava asema liitetään

en: _Show menus provided by window managers when desktop is clicked
fi: _Näytä ikkunanhallinnan valikko, kun työpöytää klikataan

en: _Show thumbnails of files
fi: _Näytä tiedostojen esikatselut

en: _Switch user command:
fi: Käyttäjän_vaihtokomento:

en: _Terminal emulator:
fi: _Terminaaliemulaattori:

en: _Thumbnail View
fi: _Esikatselunäkymä

en: _Trash Can
fi: _Roskakori

en: _Type:
fi: _Tyyppi:

en: _Unfold tab when files are dragged onto tab button
fi: _Avaa välilehti, kun tiedosto raahataan välilehden painikkeeseen

en: _Use current
fi: _Käytä nykyistä

en: _Use desktop as a folder (show icons on it) by path:
fi: _Käytä työpöytää kansiona (näytä kuvakkeet siinä) polulla:

en: _Use the same wallpaper on all desktops
fi: _Käytä samaa taustakuvaa kaikilla työpöydillä

en: _View
fi: _Näkymä

en: _Volume Management
fi: _Asemien hallinta

en: _Wallpaper:
fi: _Taustakuva:

en: characters
fi: merkkiä

en: mixed content
fi: yhdistelmäsisältö

en: removable disk
fi: irrotettava asema

en: using LibFM ver. %s
fi: käytössä LibFM:n versio %s
