gnome-system-tools - en to fi translation catalogue (453 entries)

en: %s Properties
fi: %s-ominaisuudet

en: %s is currently using this computer
fi: %s käyttää parhaillaan tätä tietokonetta

en: %s is the only administrator on this computer. Deleting this account would lock you out of administrating the system.
fi: %s on tämän tietokoneen ainoa pääkäyttäjä. Kyseisen tunnuksen poistaminen johtaisi järjestelmän toimimattomuuteen.

en: %s is the only administrator on this computer. Revoking administration rights for this account would lock you out of administrating the system.
fi: %s on ainoa ylläpitäjä tällä tietokoneella. Ylläpito-oikeuksien poistaminen tältä tililtä estäisi järjestelmän ylläpidon.

en: %s will no longer be able to perform administrative tasks. This account won't be allowed to get administration rights back on its own.
fi: %s ei enää voi suorittaa ylläpitotehtäviä. Tämä tili ei pysty enää hankkimaan itselleen ylläpito-oikeuksia takaisin itse.

en: A group name must be specified.
fi: Ryhmän nimi täytyy määritellä.

en: A user with this name already exists. Please choose a different short name for the new user.
fi: Toisella käyttäjällä on jo sama käyttäjätunnus. Valitse toinen käyttäjätunnus uudelle käyttäjälle.

en: Access /proc filesystem
fi: Käyttää /proc-tiedostojärjestelmään

en: Access external storage devices automatically
fi: Käyttää ulkoisia tallennuslaitteita automaattisesti

en: Access point name:
fi: Tukiaseman nimi:

en: Account _type:
fi: Tunnuksen _tyyppi:

en: Account data
fi: Tilitiedot

en: Account information resolver
fi: Tilitietojen selvittäjä

en: Actions scheduler
fi: Toimintojen ajastaja

en: Add NTP Server
fi: Lisää NTP-palvelin

en: Add a shared path, modifies it if it already exists
fi: Lisää jaettu polku. Polkua muokataan jos se on jo olemassa

en: Add allowed hosts
fi: Lisää sallitut verkkonimet

en: Add or remove users and groups
fi: Lisää tai poista käyttäjiä ja ryhmiä

en: Address: %s
fi: Osoite: %s

en: Address: %s Remote address: %s
fi: Osoite: %s Etäosoite: %s

en: Address: %s Subnet mask: %s
fi: Osoite: %s Aliverkkopeite: %s

en: Administer the system
fi: Ylläpitää järjestelmää

en: Administrator
fi: Ylläpitäjä

en: Administrator account cannot be deleted
fi: Ylläpitäjän tunnusta ei voi poistaa

en: Administrator group can not be deleted
fi: Ylläpitäjän ryhmää ei voi poistaa

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Advanced Settings
fi: Lisäasetukset

en: Advanced settings:
fi: Lisäasetukset:

en: Aliases
fi: Aliakset

en: Aliases:
fi: Aliakset

en: Allowed Hosts
fi: Sallitut verkkonimet

en: Allowed host/network
fi: Sallitut isännät/verkko

en: Allowed hosts:
fi: Sallitut verkkonimet:

en: Allows applications to use printers
fi: Tarjoaa tulostimia ohjelmien käyttöön

en: Allows users to login graphically
fi: Tarjoaa graafisen sisäänkirjautumisen käyttäjille

en: An error occurred while checking for authorizations: %s
    You may report this as a bug.
fi: Tapahtui virhe tarkistettaessa valtuutuksia: %s
    Voit tehdä tästä vikailmoituksen.

en: An unknown error occurred.
fi: Tapahtui tuntematon virhe.

en: Analyzes your incoming mail for virus
fi: Etsii viruksia saapuvasta sähköpostista

en: Application server
fi: Sovelluspalvelin

en: Are you sure you want to deactivate %s?
fi: Halutako varmasti poistaa ”%s” käytöstä?

en: Are you sure you want to delete group "%s"?
fi: Haluatko varmasti poistaa ryhmän ”%s”?

en: Are you sure you want to delete this share?
fi: Halutako varmasti poistaa tämän jaon?

en: Asked on login
fi: Kysytään kirjauduttaessa

en: Assign a random password by default
fi: Aseta oletuksena satunnainen salasana

en: Audio settings management
fi: Ääniasetusten hallinta

en: Authentication failed
fi: Todennus epäonnistui

en: Automated crash reports support
fi: Automaattisten kaatumisraporttien tuki

en: Automatic UID/GID
fi: Automaattinen UID/GID

en: Automatic configuration (DHCP)
fi: Automaattinen määrittely (DHCP)

en: Basic Settings
fi: Perustiedot

en: Be able to get administrator privileges
fi: Pystyy ottamaan ylläpitäjän oikeudet käyttöön

en: Blocks undesired network access to your computer
fi: Estää muut kuin halutut verkkoyhteydet tietokoneeseen

en: Bluetooth device management
fi: Bluetooth-laitteiden hallintaprosessi

en: Braille display management
fi: Braille-näyttöjen hallintaprosessi

en: Burn CDs / DVDs
fi: Polttaa CD/DVD-levyjä

en: CPU Frequency manager
fi: CPU-kellotaajuuden hallinta

en: Can change anything on the system, including installing and upgrading software.
fi: Voi muuttaa mitä tahansa järjestelmän asetuksia. Voi mm. asentaa ja päivittää sovelluksia.

en: Can perform common tasks. Can't install software or change settings affecting all users.
fi: Voi käyttää järjestelmää, mutta ei voi tehdä mm. järjestelmänlaajuisia muutoksia tai sovellusasennuksia.

en: Can't delete the only administrator account
fi: Ainoaa paikallisen pääkäyttäjän tunnusta ei voi poistaa

en: Can't revoke administration rights
fi: Ei voitu poistaa ylläpito-oikeuksia

en: Change Advanced User Settings
fi: Vaihda käyttäjän lisäasetuksia

en: Change User Account Type
fi: Vaihda käyttäjän käyttäjätunnuksen tyyppiä

en: Change User Name and Login
fi: Vaihda käyttäjän nimeä

en: Change User Password
fi: Vaihda käyttäjän salasanaa

en: Change _Host name
fi: Vaihda _verkkonimeä

en: Change system time, date, and timezone
fi: Muuta järjestelmän aikaa, päiväystä ja aikavyöhykettä

en: Changing advanced settings for:
fi: Lisäasetukset käyttäjälle:

en: Changing interface configuration
fi: Vaihdetaan verkkolaitteen asetuksia

en: Changing network location
fi: Muutetaan verkkosijaintia

en: Changing user account type for:
fi: Käyttäjätunnuksen tyyppi käyttäjälle:

en: Changing user name for:
fi: Vaihdetaan nimeä käyttäjälle:

en: Changing user password for:
fi: Salasana käyttäjälle:

en: Check that it is correctly typed and that it is correctly supported by your system.
fi: Tarkista että se on oikein kirjoitettu ja että se on kunnolla tuettu järjestelmässä.

en: Check that the device is not busy and that is correctly attached to the computer.
fi: Tarkista ettei laite ole käytössä ja että se on oikein kytketty tietokoneeseen.

en: Check that this character is not used.
fi: Tarkista ettei tätä merkkiä käytetä.

en: Check that you have provided the same password in both text fields.
fi: Varmista että kirjoitit saman salasanan molempiin tekstikenttiin.

en: Clock synchronization service
fi: Kellon synkronointipalvelu

en: Cluster management tool
fi: Klusterin hallintatyökalu

en: Comment:
fi: Kommentti:

en: Computer activity logger
fi: Tietokoneen tapahtumien kirjaaja

en: Con_figuration:
fi: _Määrittely:

en: Con_firmation:
fi: Va_hvistus:

en: Configure a network interface
fi: Määrittele verkkolaite

en: Configure network devices and connections
fi: Määrittele verkkolaitteiden ja yhteyksien asetuksia

en: Configure printers
fi: Tulostimien määrittely

en: Configure the first network interface with a specific type
fi: Määrittele ensimmäinen tietyn tyyppinen verkkolaite

en: Configure which folders are available for your network neighborhood
fi: Määrittele, mitkä kansiot näkyvät verkkoympäristössäsi

en: Configure which services will be run when the system starts
fi: Määrittele mitä palveluita suoritetaan järjestelmän käynnistyessä

en: Connect to Internet using a modem
fi: Yhdistää Internetiin modeemilla

en: Connect to wireless and ethernet networks
fi: Yhdistäminen langattomiin ja kiinteisiin verkkoyhteyksiin

en: Connection Settings
fi: Yhteysasetukset

en: Connection type:
fi: Yhteyden tyyppi:

en: Connections
fi: Yhteydet

en: Could not autodetect modem device
fi: Modeemin laitetta ei voitu tunnistaa automaattisesti

en: Could not display help
fi: Ohjetta ei voitu näyttää

en: Create New User
fi: Luo uusi käyttäjä

en: Create a new user
fi: Luo uusi käyttäjä

en: Custom
fi: Mukautettu

en: DHCP server
fi: DHCP-palvelin

en: DNS Servers
fi: DNS-palvelimet

en: D_omain name:
fi: _Aluenimi:

en: Data storage system
fi: Tiedon tallennusjärjestelmä

en: Database server
fi: Tietokantapalvelin

en: Days between warning and password expiration:
fi: Päiviä varoituksen ja vanhenemisen välissä:

en: Default _group:
fi: Oletus_ryhmä:

en: Default _shell:
fi: Oletus_komentotulkki:

en: Delete Files
fi: Poista tiedostot

en: Delete current location
fi: Poista nykyinen sijainti

en: Delivers your outgoing mail
fi: Välittää lähtevät sähköpostit

en: Desktop user
fi: Työpöytäkäyttäjä

en: Dictionary server
fi: Sanakirjapalvelin

en: Disable _account
fi: Poista _tili käytöstä

en: Disabling NTP
fi: Poistetaan NTP käytöstä

en: Disk client
fi: Levypalvelun asiakas

en: Disk quota activation
fi: Levykiintiöiden aktivointi

en: Disk server
fi: Levypalvelin

en: Do not share
fi: Älä jaa

en: Do you want to delete location "%s"?
fi: Haluatko poistaa sijainnin ”%s”?

en: Domain / _Workgroup:
fi: Aluenimi / _työryhmä:

en: Domain name server
fi: Nimipalvelin

en: Don't Remove Account
fi: Älä poista tunnusta

en: Don't ask for password on _login
fi: Älä kysy salasanaa _kirjauduttaessa

en: Downloads your mail from remote accounts
fi: Hakee sähköpostisi muilta sähköpostipalvelimilta

en: Dynamic DNS services updater
fi: Dynaamisten DNS-palveluiden päivittäjä

en: E_nable roaming mode
fi: Käytä _roaming-tilaa

en: E_nable this connection
fi: _Ota tämä yhteys käyttöön

en: Eagle USB ADSL modems manager
fi: Eagle USB ADSL-modeemien hallinta

en: Enabling NTP
fi: Otetaan NTP käyttöön

en: Encrypt all your files with your login password to strongly protect them from people with physical access to your computer, at the expense of a slightly reduced performance.
fi: Salaa kaikki tiedostosi sisäänkirjautumissalasanalla suojataksesi vahvasti ne henkilöiltä, joilla on fyysinen pääsy tietokoneellesi. Tämä hidastaa suorituskykyä hiukan.

en: Enter password for user
fi: Syötä käyttäjän salasana

en: Enter password for user:
fi: Syötä käyttäjän salasana:

en: Ethernet interface:
fi: Ethernet-verkkolaite:

en: Executes scheduled actions
fi: Suorittaa ajastettuja toimintoja

en: FTP service
fi: FTP-palvelin

en: Fax settings management
fi: Faksiasetusten hallinta

en: File System
fi: Tiedostojärjestelmä

en: Files owned by user %s in <tt>%s</tt> can be completely removed if you don't need them anymore. You may want to back them up before deleting the account, or keep them so that an administrator can save them later.
fi: Käyttäjän %s tiedostot kansiossa <tt>%s</tt> voidaan poistaa täysin, jos niitä ei enää tarvita. Ennen tiedostojen poistoa voi olla tarpeen ottaa niistä varmuuskopio tai säilyttää tiedostot, jotta ylläpitäjä voi tallentaa ne myöhemmin.

en: Firewall
fi: Palomuuri

en: Folder sharing service
fi: Kansioiden jakopalvelu

en: Full _Name:
fi: Koko _nimi:

en: General
fi: Yleistiedot

en: General Properties
fi: Yleiset ominaisuudet

en: Generate _random password
fi: Luo _satunnainen salasana

en: Give up administration rights
fi: Luovuta ylläpito-oikeudet

en: Graphic tablets management
fi: Piirtopöytien hallinta

en: Graphical login manager
fi: Graafinen sisäänkirjautuminen

en: Group "%s" already exists
fi: Ryhmä ”%s” on jo olemassa

en: Group '%s' Properties
fi: Ryhmän ”%s” ominaisuudet

en: Group ID %d is already used by group "%s"
fi: Ryhmätunniste %d on jo ryhmän ”%s” käytössä.

en: Group ID of the Administrator account should not be modified
fi: Järjestelmän ylläpitäjän ryhmätunnistetta ei pidä vaihtaa

en: Group Members
fi: Ryhmän jäsenet

en: Group _ID:
fi: Ryhmän _tunniste:

en: Group _name:
fi: Ryhmän _nimi:

en: Group name
fi: Ryhmän nimi

en: Group name has invalid characters
fi: Ryhmän nimessä on virheellisiä merkkejä

en: Group name is empty
fi: Ryhmän nimi on tyhjä

en: Group name of the administrator group user should not be modified
fi: Järjestelmän ylläpitäjän ryhmän nimeä ei pidä vaihtaa

en: Group properties
fi: Ryhmän ominaisuudet

en: Groups settings
fi: Ryhmien asetukset

en: Hard disk tuning
fi: Kovalevyasetusten säädin

en: Hardware monitor
fi: Laitteiston tarkkailija

en: Hexadecimal
fi: heksadesimaali

en: Home directory already exists
fi: Kotihakemisto on jo olemassa

en: Host Alias Properties
fi: Verkkonimialiaksen ominaisuudet

en: Host Settings
fi: Verkkonimen asetukset

en: Host name:
fi: Verkkonimi:

en: Hosts
fi: Verkkonimet

en: Hosts Settings
fi: Verkkonimien asetukset

en: Hotkeys management
fi: Pikanäppäinten hallinta

en: ID for the root user should not be modified
fi: Pääkäyttäjän käyttäjätunnistetta ei tulisi muokata

en: INTERFACE
fi: VERKKOLAITE

en: IP Address
fi: IP-osoite

en: IP address:
fi: IP-osoite:

en: IPSec key exchange server
fi: IPSec avainvaihtopalvelu

en: ISDN modem
fi: ISDN-modeemi

en: ISDN modems manager
fi: ISDN-modeemien hallinta

en: If you know for sure that it works like one of the platforms listed below, you can select that and continue. Note, however, that this might damage the system configuration or downright cripple your computer.
fi: Jos olet varma, että tämä toimii kuten joku alla olevista järjestelmistä, voit valita haluamasi ja jatkaa. Ota kuitenkin huomioon, että tämä saattaa sotkea järjestelmäsi tai tehdä siitä käyttökelvottoman.

en: Ignore
fi: Älä huomioi

en: Incomplete path in home directory
fi: Polku kotihakemistoon ei ole täydellinen

en: Incomplete path in shell
fi: Epätäydellinen polku komentotulkille

en: Infrared connection
fi: Infrapunayhteys

en: Infrared port management
fi: Infrapunaportin hallintaprosessi

en: Interface properties
fi: Verkkolaitteen ominaisuudet

en: Internet service provider data
fi: Palveluntarjoajan tiedot

en: Invalid character "%c" in comment
fi: Virheellinen merkki ”%c” kommentissa

en: Invalid data was found.
fi: Löytyi virheellistä tietoa.

en: Keep Files
fi: Säilytä tiedostot

en: Keep synchronized with Internet servers
fi: Pidä ajassa Internetin palvelinten kanssa

en: Keeps a log of your computer activity
fi: Pitää lokia järjestelmän toiminnasta

en: LDAP server
fi: LDAP-palvelin

en: Local Zeroconf network (IPv4 LL)
fi: Paikallinen zeroconf-verkko (IPv4 LL)

en: Location:
fi: Sijainti:

en: Logical volume management
fi: Loogisten taltioiden hallinta

en: Loud
fi: Voimakas

en: Low
fi: Matala

en: MTA authentication service
fi: MTA:n tunnistautumispalvelu

en: Ma_ximum days a password may be used:
fi: Salasanan _pisin sallittu käyttöaika päivinä:

en: Mail agent
fi: Sähköpostin välittäjä

en: Mail fetcher
fi: Sähköpostin hakija

en: Mailing lists manager
fi: Sähköpostilistojen hallintapalvelin

en: Manual
fi: Käsin valittu

en: Maximum GID:
fi: Suurin mahdollinen GID:

en: Maximum UID:
fi: Suurin mahdollinen UID:

en: Medium
fi: Tavallinen

en: Mi_nimum days between password changes:
fi: Pienin sallittu salasanan _vaihtoväli päivinä:

en: Minimum GID:
fi: Pienin mahdollinen UID:

en: Minimum UID:
fi: Pienin UID:

en: Minimum days allowed between password changes:
fi: Pienin sallittu salasanan vaihtoväli päivinä:

en: Modem
fi: Modeemi

en: Modem Settings
fi: Modeemiasetukset

en: Monitor system logs
fi: Tarkkailla järjestelmän lokeja

en: Mount user-space filesystems (FUSE)
fi: Käyttäjätilan tiedostojärjestelmien (FUSE) liittäminen

en: Mounts your volumes automatically
fi: Liitää taltiot automaattisesti

en: Multicast DNS service discovery
fi: Multicast DNS-palveluiden tuki

en: NTP server
fi: NTP-palvelin

en: NTP support is not installed
fi: NTP-tukea ei ole asennettu

en: Name:
fi: Nimi:

en: Netmask:
fi: Verkkopeite:

en: Network
fi: Verkko

en: Network Settings
fi: Verkon asetukset

en: Network _password:
fi: Verkon _salasana:

en: Network name (_ESSID):
fi: Verkon nimi (_ESSID):

en: Network security auditor
fi: Verkkoturvallisuuden tarkkailija

en: Network service
fi: Verkkopalvelu

en: Network:
fi: Verkko:

en: New _password:
fi: Uusi salasa_na:

en: New group
fi: Uusi ryhmä

en: None
fi: Ei mikään

en: Not asked on login
fi: Ei kysytä kirjauduttaessa

en: Number of days that a password may be used:
fi: Kuinka monta päivää samaa salasanaa voi käyttää:

en: OEM configuration manager
fi: OEM-asetusten hallintaohjelma

en: O_ffice location:
fi: _Toimiston sijainti:

en: Off
fi: Pois päältä

en: Optional Settings
fi: Lisävalinnat

en: Options
fi: Valinnat

en: Other computers in your network will stop viewing this.
fi: Muut tietokoneet verkossasi eivät enää näe tätä.

en: Overwrite it?
fi: Kirjoitetaanko sen yli?

en: P_assword
fi: S_alasana

en: Package index monitor
fi: Paketti-indeksin tarkkailija

en: Parallel port connection
fi: Rinnakkaisporttiyhteys

en: Password Settings
fi: Salasana-asetukset

en: Password _type:
fi: Salasanan _tyyppi:

en: Password confirmation is not correct
fi: Salasanan varmistus ei ole oikein

en: Password could not be changed
fi: Salasanaa ei voitu vaihtaa

en: Password is too short
fi: Salasana on liian lyhyt

en: Password set to:
fi: Uusi salasana:

en: Plain (ASCII)
fi: Tavallinen (ASCII)

en: Please choose a different group name.
fi: Valitse toinen ryhmätunnus.

en: Please choose a different numeric identifier for %s.
fi: Valitse toinen numeerinen tunniste käyttäjälle %s.

en: Please choose a different numeric identifier for group "%s".
fi: Valitse toinen numeerinen tunniste ryhmälle ”%s”.

en: Please choose a different numeric identifier for the new group.
fi: Valitse toinen numeerinen tunniste uudelle ryhmälle.

en: Please choose another password.
fi: Valitse joku toinen salasana.

en: Please ensure the user has logged out before deleting this account.
fi: Varmista, että käyttäjä on kirjautunut ulos, ennen kuin poistat tämän tunnuksen.

en: Please enter full path for home directory
    i.e.: /home/john.
fi: Anna kotihakemiston koko polku
    esimerkiksi /home/jaakko.

en: Please enter full path for shell
    i.e.: /bin/bash.
fi: Anna komentotulkin koko polku
    esimerkiksi: /bin/bash.

en: Please install and activate NTP support in the system to enable synchronization of your local time server with internet time servers.
fi: Asenna ja käynnistä NTP-tuki järjestelmään, jos haluat synkronoida paikallisen kellopalvelimesi Internetin kellopalvelinten kanssa.

en: Please set a valid group name consisting of a lower case letter followed by lower case letters and numbers.
fi: Valitse kelvollinen ryhmän nimi, joka alkaa pienellä kirjaimella ja joka koostuu pienistä kirjaimista ja numeroista.

en: Please type again your current password.
fi: Kirjoita uudelleen nykyinen salasanasi.

en: Point to point connection
fi: Point-to-point-yhteys

en: Power management
fi: Virransäästön hallinta

en: Printer service
fi: Tulostuspalvelu

en: Priority
fi: Prioriteetti

en: Privileges
fi: Oikeudet

en: Profile _name:
fi: Profiilin _nimi:

en: Proxy cache service
fi: Välimuistipalvelin

en: Pulses
fi: Impulssi

en: RAID disks management
fi: RAID-levyjen hallinta

en: RPC mapper
fi: RPC-kartoittaja

en: Read only
fi: Vain luku

en: Remote backup server
fi: Etävarmuuskopioiden palvelin

en: Remote shell server
fi: Etäkomentotulkin palvelin

en: Remove home folder for %s?
fi: Poistetaanko käyttäjän %s kotikansio?

en: Roaming mode enabled
fi: Matkakäyttötila käytössä

en: Route server
fi: Reititin

en: Router advertisement server
fi: Reitityksen mainostuspalvelin

en: Runlevel
fi: Suoritustaso

en: SNMP server
fi: SNMP-palvelin

en: Save current network configuration as a location
fi: Tallennan nykyinen verkkomäärittely sijaintina

en: Save location
fi: Tallenna sijainti

en: School management platform
fi: Koulujen hallinta-alusta

en: Se_lect Servers
fi: _Valitse palvelimet

en: Search Domains
fi: Haettavat aluenimet

en: Secure shell server
fi: Secure Shell-palvelin

en: Select the services that you wish to activate:
fi: Valitse palvelut, jotka haluat ottaa käyttöön:

en: Selection
fi: Valinta

en: Send and receive faxes
fi: Lähettää ja vastaanottaa fakseja

en: Serial modem
fi: Sarjaporttimodeemi

en: Serial port settings management
fi: Sarjaporttiasetusten hallinta

en: Services
fi: Palvelut

en: Services Settings
fi: Palveluasetukset

en: Set password b_y hand
fi: _Aseta salasana

en: Settings for folder '%s'
fi: Kansio ”%s” asetukset

en: Settings for service "%s"
fi: Palvelun ”%s” asetukset

en: Share
fi: Jako

en: Share Folder
fi: Jaa kansio

en: Share Properties
fi: Jaon ominaisuudet

en: Share this folder with other computers
fi: Jaa tämä kansio muiden tietokoneiden kanssa

en: Share through:
fi: Jaa käyttäen:

en: Shared Folder
fi: Jaettu kansio

en: Shared Folders
fi: Jaetut kansiot

en: Shares folders over the Internet
fi: Jakaa kansioita Internetissä

en: Shares folders over your network
fi: Jakaa kansioita lähiverkossa

en: Shares your web pages over the Internet
fi: Jakaa WWW-sivusi Internetissä

en: Sharing services are not installed
fi: Jakopalvelut eivät ole asennettu

en: Short name must consist of:
      ➣ lower case letters from the English alphabet
      ➣ digits
      ➣ any of the characters ".", "-" and "_"
fi: Lyhyt nimi voi sisältää seuraavia merkkejä:
      · pieniä kirjaimia a-z
      · numeroita
      · merkkejä ”.”, ”-” ja ”_”

en: Short name must start with a letter!
fi: Käyttäjätunnuksen tulee alkaa kirjaimella!

en: Spam filter
fi: Roskapostisuodatin

en: Specify IP address
fi: Anna IP-osoite

en: Specify hostname
fi: Anna Verkkonimi

en: Specify network
fi: Anna verkko

en: Speech synthesis support
fi: Puhesyntetisaattorien tuki

en: Start
fi: Käynnistä

en: Static IP address
fi: Kiinteä IP-osoite

en: Status
fi: Tila

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Superuser
fi: Pääkäyttäjä

en: Suspend and hibernate the computer
fi: Tietokone asettaminen keskeytys- tai lepotilaan

en: Synchronize now
fi: Synkronoi nyt

en: Synchronizes your computer clock with Internet time servers
fi: Synkronoi tietokoneen kellon Internetin kellopalvelimilta

en: Synchronizing system clock
fi: Järjestelmän kellon synkronointi

en: System Defaults
fi: Järjestelmän oletukset

en: System communication bus
fi: Järjestelmän yhteysväylä

en: System configuration manager
fi: Järjestelmän asetushallinta

en: System monitor
fi: Järjestelmän tarkkailija

en: TYPE
fi: TYYPPI

en: Telstra Bigpond Cable Network client
fi: Telstra Bigpond -kaapeliverkon asiakas

en: Terminal multiplexor
fi: Pääte-multiplekseri

en: Terminal server client
fi: Terminal server-asiakas

en: The configuration could not be loaded
fi: Asetuksia ei voitu ladata

en: The configuration could not be saved
fi: Asetusta ei voitu tallentaa

en: The directory <tt>%s</tt> already exists. User may not have the permissions required to read or write in that directory. Do you want to use it anyway?
fi: Hakemisto <tt>%s</tt> on jo olemassa. Käyttäjällä ei välttämättä ole tarvittavia oikeuksia hakemiston lukemiseksi tai siihen kirjoittamiseen. Haluatko käyttää kyseistä hakemistoa silti?

en: The host name has changed
fi: Verkkonimi on vaihtunut

en: The interface does not exist
fi: Verkkolaitetta ei ole olemassa

en: The new password is too short
fi: Uusi salasana on liian lyhyt

en: The new password is too simple
fi: Uusi salasana on liian yksinkertainen

en: The new password must contain numeric or special characters
fi: Uuden salasanan tulee sisältää numeroita tai erikoismerkkejä

en: The old and new passwords are the same
fi: Vanha ja uusi salasana ovat samat

en: The old and new passwords are too similar
fi: Vanha ja uusi salasana ovat liian samankaltaiset

en: The platform you are running is not supported by this tool
fi: Tämä työkalu ei tue käyttämääsi järjestelmäalustaa

en: The system configuration has potentially changed.
fi: Järjestelmän määritykset ovat ehkä muuttuneet.

en: There is already a location with the same name
fi: Tämänniminen sijainti on jo olemassa

en: This account is disabled.
fi: Tämä tunnus on kytketty pois käytöstä.

en: This account is using special settings that have been defined manually. Use the <i>Advanced Settings</i> dialog to tune them.
fi: Tämä tili käyttää erityisasetuksia, jotka on määritelty käsin. Käytä <i>Kehittyneet asetukset</i> -ikkunaa niiden säätämiseksi.

en: This computer is a _WINS server
fi: Tämä tietokone on _WINS-palvelin

en: This may affect your system behavior in several ways, possibly leading to data loss.
fi: Tämä voi vaikuttaa järjestelmäsi toimintaan monella eri tavalla ja mahdollisesti johtaa tiedon hukkumiseen.

en: This may leave files with invalid group ID in the filesystem.
fi: Tämä voi jättää järjestelmään tiedostoja, joilla on väärä ryhmän ID.

en: This network interface is not configured
fi: Tämän verkkolaitteen asetuksia ei ole määritelty

en: This will prevent you from launching new applications, and so you will have to log in again. Continue anyway?
fi: Tämä estää sinua käynnistämästä uusia ohjelmia, kunnes olet kirjautunut uudestaan sisään. Jatketaanko joka tapauksessa?

en: This would leave the system unusable.
fi: Tämä voi jättää järjestelmän käyttökelvottomaksi.

en: Time Zone
fi: Aikavyöhyke

en: Time and Date
fi: Aika ja päiväys

en: Time and Date Settings
fi: Ajan ja päiväyksen asetukset

en: Time servers
fi: Kellopalvelimet

en: Time servers:
fi: Kellopalvelimet:

en: Time zone
fi: Aikavyöhyke

en: Time zone:
fi: Aikavyöhyke:

en: Tones
fi: Äänitaajuus

en: Type address
fi: Kirjoita osoite

en: Type: %s
fi: Tyyppi: %s

en: Type: %s Access point name: %s
fi: Tyyppi: %s Tukiaseman nimi: %s

en: Type: %s Ethernet interface: %s
fi: Tyyppi: %s Ethernet-laite: %s

en: Type: %s Phone number: %s
fi: Tyyppi: %s Puhelinnumero: %s

en: Unconfigured
fi: Ei määritelty

en: Unix networks (NFS)
fi: UNIX-verkot (NFS)

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Unsupported platform
fi: Alusta ei ole tuettu

en: Update content? This will lose any modification in course.
fi: Päivitetäänkö sisältö? Tämä hukkaa kaikki tehdyt muutokset.

en: Use CD-ROM drives
fi: Käyttää CD-ROM-asemia

en: Use USB devices
fi: Käyttää USB-laitteita

en: Use VirtualBox virtualization solution
fi: Käytä VirtualBox-virtualisointiratkaisua

en: Use audio devices
fi: Käyttää äänilaitteita

en: Use floppy drives
fi: Käyttää levykeasemia

en: Use modems
fi: Käyttää modeemeja

en: Use scanners
fi: Käyttää kuvanlukijoita

en: Use tape drives
fi: Käyttää nauha-asemia

en: Use the Internet service provider nameservers
fi: Käytä palveluntarjoajan nimipalvelimia

en: Use this directory
fi: Käytä tätä hakemistoa

en: Use video devices
fi: Käyttää videolaitteita

en: User ID %d is already used by user %s
fi: Käyttäjätunniste %d on jo käyttäjän %s käytössä

en: User ID:
fi: Käyttäjätunniste:

en: User Privileges
fi: Käyttäjän oikeudet

en: User passwords must be longer than 6 characters and preferably formed by numbers, letters and special characters.
fi: Käyttäjän salasanan täytyy olla pidempi kuin 6 merkkiä, ja mielellään tulee sisältää numeroita, kirjaimia ja erikoismerkkejä.

en: User profiles
fi: Käyttäjäprofiilit

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Users Settings
fi: Käyttäjien asetukset

en: Users and Groups
fi: Käyttäjät ja ryhmät

en: Virtual Machine management
fi: Virtuaalikoneiden hallinta

en: Virtual Private Network server
fi: VPN-yhteyksien palvelin

en: Volumes mounter
fi: Taltioiden liittäjä

en: WEP key (ascii)
fi: WEP-avain (ascii)

en: WEP key (hexadecimal)
fi: WEP-avain (heksadesimaali)

en: WINS _server:
fi: WINS-palvelin

en: WPA Personal
fi: WPA-henkilökohtainen

en: WPA2 Personal
fi: WPA2-henkilökohtainen

en: Web calendar server
fi: WWW-kalenteripalvelin

en: Web server
fi: WWW-palvelin

en: Whether the users-admin tool should show system users in the users list
fi: Pitäisikö käyttäjähallintatyökalun näyttää järjestelmäkäyttäjät käyttäjäluettelossa

en: Whether the users-admin tool should show the root user in the users list
fi: Pitäisikö käyttäjähallintatyökalun näyttää pääkäyttäjä käyttäjäluettelossa

en: Windows networks (SMB)
fi: Windows-verkot (SMB)

en: Windows sharing
fi: Windows-jaot

en: Wired connection
fi: Langallinen yhteys

en: Wireless Settings
fi: Langattoman yhteyden asetukset

en: Wireless connection
fi: Langaton yhteys

en: You are about to revoke your own administration rights
fi: Olet poistamassa omia ylläpito-oikeuksiasi

en: You are not allowed to access the system configuration.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia avata järjestelmäasetuksia.

en: You are not allowed to modify the system configuration.
fi: Oikeutesi eivät riitä tämän järjestelmäasetuksen muuttamiseen.

en: You can't change user ID while the user is logged in.
fi: Käyttäjätunnistetta ei voi muokata, jos kyseinen käyttäjä on sisäänkirjautuneena.

en: You need to install at least either Samba or NFS in order to share your folders.
fi: Joko Samba tai NFS täytyy asentaa, jotta voit jakaa kansioitasi.

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
fi: Salasanasi on vaihtunut sitten ensimmäisen todennuksen

en: _Add
fi: _Lisää

en: _Add Profile
fi: _Lisää profiili

en: _Advanced Settings
fi: L_isäasetukset

en: _Autodetect
fi: Tunnista _automaattisesti

en: _Change...
fi: _Vaihda…

en: _Comments
fi: _Kommentit

en: _Configuration:
fi: _Määrittely:

en: _Current password:
fi: _Nykyinen salasana:

en: _Custom
fi: _Mukautettu

en: _Date:
fi: _Päiväys:

en: _Days between warning and password expiration:
fi: _Päiviä varoituksen ja vanhenemisen välissä:

en: _Delete
fi: _Poista

en: _Dial prefix:
fi: _Puhelimen etuliite:

en: _Dial type:
fi: _Puhelinyhteyden tyyppi:

en: _Enable Account
fi: _Ota tili käyttöön

en: _Encrypt home folder to protect sensitive data
fi: _Salaa kotikansio ja sen sisältö

en: _Gateway address:
fi: _Yhdyskäytävän osoite:

en: _Generate
fi: _Luo

en: _Home directory:
fi: Koti_hakemisto:

en: _Home phone:
fi: _Kotipuhelin:

en: _Host name:
fi: _Verkkonimi:

en: _IP address:
fi: _IP-osoite:

en: _Local IP:
fi: _Paikallinen IP:

en: _Location name:
fi: _Sijainnin nimi:

en: _Main group:
fi: _Pääryhmä:

en: _Manage Groups
fi: _Hallitse ryhmiä

en: _Modem port:
fi: _Modeemiportti:

en: _Name:
fi: _Nimi:

en: _Password:
fi: _Salasana:

en: _Path:
fi: _Polku:

en: _Phone number:
fi: _Puhelinnumero:

en: _Properties
fi: _Ominaisuudet

en: _Read only
fi: _Vain luku

en: _Remote IP:
fi: _Etä-IP:

en: _Retry if the connection breaks or fails to start
fi: Yritä _uudestaan, jos yhteys katkeaa tai ei käynnisty

en: _Set modem as default route to internet
fi: A_seta modeemi Internet-yhteyden oletusyhdyskäytäväksi

en: _Share Folder...
fi: _Jaa kansio…

en: _Shell:
fi: _Komentotulkki:

en: _Short Name:
fi: _Käyttäjätunnus:

en: _Subnet mask:
fi: _Verkkopeite:

en: _Time:
fi: _Aika:

en: _Username:
fi: _Käyttäjätunnus:

en: _Volume:
fi: _Taltio:

en: _Work phone:
fi: _Työpuhelin:
