shared-mime-info - en to el translation catalogue (680 entries)

en: 3D Studio image
el: Εικόνα 3D Studio

en: 3GPP multimedia file
el: Αρχείο πολυμέσων 3GPP

en: 3GPP2 multimedia file
el: Αρχείο πολυμέσων 3GPP2

en: 7-zip archive
el: Συμπιεσμένο αρχείο 7-zip

en: AAC audio
el: Ήχος AAC

en: ACE archive
el: Συμπιεσμένο αρχείο ACE

en: AIFC audio
el: Ήχος AIFC

en: AIFF/Amiga/Mac audio
el: Ήχος AIFF/Amiga/Mac

en: AMR audio
el: Ήχος AMR

en: AMR-WB audio
el: Ήχος AMR-WB

en: ANIM animation
el: Κινούμενο σχέδιο ANIM

en: AR archive
el: Συμπιεσμένο αρχείο AR

en: ARC archive
el: Συμπιεσμένο αρχείο ARC

en: ARJ archive
el: Συμπιεσμένο αρχείο ARJ

en: ASF video
el: Βίντεο ASF

en: ASP page
el: Σελίδα ASP

en: ATK inset
el: Ένθετο ATK

en: AVI video
el: Βίντεο AVI

en: AWK script
el: Δέσμη ενεργειών AWK

en: AbiWord document
el: Έγγραφο AbiWord

en: Ada source code
el: Πηγαίος κώδικας Ada

en: Adobe DNG negative
el: Αρνητικό Adobe DNG

en: Adobe FrameMaker MIF document
el: Έγγραφο MIF του Adobe FrameMaker

en: Adobe FrameMaker document
el: Έγγραφο Adobe FrameMaker

en: Adobe FrameMaker font
el: Γραμματοσειρά Adobe FrameMaker

en: Adobe Illustrator document
el: Έγγραφο Adobe Illustrator

en: Adobe font metrics
el: Μετρικά γραμματοσειράς Adobe

en: Alzip archive
el: Συμπιεσμένο αρχείο Alzip

en: AmazonMP3 download file
el: Αρχείο λήψης AmazonMP3

en: Amiga SoundTracker audio
el: Ήχος Amiga SoundTracker

en: Amiga disk image
el: Εικόνα δίσκου Amiga

en: Android package
el: Πακέτο Android

en: Annodex Audio
el: Ήχος Annodex

en: Annodex Video
el: Βίντεο Annodex

en: Annodex exchange format
el: Μορφή ανταλλαγής Annodex

en: AportisDoc document
el: Έγγραφο AportisDoc

en: Apple Keynote 5 presentation
el: Παρουσίαση Apple Keynote 5

en: Apple disk image
el: Εικόνα δίσκου Apple

en: Applix Graphics image
el: Εικόνα Applix Graphics

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
el: Λογιστικό φύλλο Applix Spreadsheets

en: Applix Words document
el: Έγγραφο Applix Words

en: Atom syndication feed
el: Τροφοδοσία διανομής Atom

en: AutoCAD image
el: Εικόνα AutoCAD

en: BCPIO document
el: Έγγραφο BCPIO

en: BDF font
el: Γραμματοσειρά BDF

en: BibTeX document
el: Έγγραφο BibTeX

en: BitTorrent seed file
el: Αρχείο BitTorrent seed

en: Blender scene
el: Σκηνή Blender

en: Blu-ray video disc
el: Δίσκος βίντεο Blu-ray

en: Bzip archive
el: Συμπιεσμένο αρχείο Bzip

en: C header
el: Κεφαλίδα C

en: C shell script
el: Δέσμη ενεργειών κελύφους C

en: C source code
el: Πηγαίος κώδικας C

en: C# source code
el: Πηγαίος κώδικας C#

en: C++ header
el: Κεφαλίδα C++

en: C++ source code
el: Πηγαίος κώδικας C++

en: CCITT G3 fax
el: φαξ σε μορφή CCITT G3

en: CCMX color correction file
el: Αρχείο διόρθωσης χρωμάτων CCMX

en: CD Table Of Contents
el: Πίνακας περιεχομένων CD

en: CD image cuesheet
el: Φύλλο cue εικόνας CD

en: CHM document
el: Έγγραφο CHM

en: CMU raster image
el: Εικόνα ράστερ CMU

en: CMake source code
el: Πηγαίος κώδικας CMake

en: COBOL source file
el: Πηγαίο αρχείο COBOL

en: CPIO archive
el: Συμπιεσμένο αρχείο CPIO

en: CPIO archive (gzip-compressed)
el: Αρχείο CPIO (συμπιεσμένο με gzip)

en: CSS stylesheet
el: Φύλλο στυλ CSS

en: CSV document
el: Έγγραφο CSV

en: Canon CR2 raw image
el: Ανεπεξέργαστη εικόνα Canon CR2

en: Canon CRW raw image
el: Ανεπεξέργαστη εικόνα Canon CRW

en: Certificate revocation list
el: Λίστα ανάκλησης πιστοποιητικού

en: ChangeLog document
el: Έγγραφο ChangeLog

en: Cisco VPN Settings
el: Ρυθμίσεις Cisco VPN

en: Citrix ICA settings file
el: Αρχείο ρυθμίσεων Citrix ICA

en: CoffeeScript document
el: Έγγραφο CoffeeScript

en: Commodore 64 audio
el: Ήχος Commodore 64

en: Compressed FictionBook document
el: Συμπιεσμένο έγγραφο FictionBook

en: Computer Graphics Metafile
el: Αρχείο Computer Graphics Metafile

en: Corel Draw drawing
el: Σχέδιο Corel Draw

en: D source code
el: Πηγαίος κώδικας D

en: DAR archive
el: Συμπιεσμένο αρχείο DAR

en: DCL script
el: Δέσμη ενεργειών DCL

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
el: Ψηφιακό πιστοποιητικό X.509 κωδικοποιημένο κατά DER/PEM/Netscape

en: DIB image
el: Εικόνα DIB

en: DICOM image
el: Εικόνα DICOM

en: DOS font
el: Γραμματοσειρά DOS

en: DOS/Windows executable
el: Εκτελέσιμο DOS/Windows

en: DPX image
el: Εικόνα DPX

en: DSSSL document
el: Έγγραφο DSSSL

en: DTD file
el: Αρχείο DTD

en: DTS audio
el: Ήχος DTS

en: DTSHD audio
el: Ήχος DTSHD

en: DV video
el: Βίντεο DV

en: DXF vector image
el: Διανυσματική εικόνα DXF

en: Debian package
el: Πακέτο Debian

en: Dia diagram
el: Διάγραμμα Dia

en: Dia shape
el: Σχήμα Dia

en: DirectDraw surface
el: Επιφάνεια DirectDraw

en: DjVu document
el: Έγγραφο DjVu

en: DjVu image
el: Εικόνα DjVu

en: DocBook document
el: Έγγραφο DocBook

en: Dolby Digital audio
el: Ψηφιακός Ήχος Dolby

en: ECMAScript program
el: Πρόγραμμα ECMAScript

en: EMF image
el: Εικόνα EMF

en: EPS image
el: Εικόνα EPS

en: EPS image (bzip-compressed)
el: Εικόνα EPS (συμπιεσμένη bzip)

en: EPS image (gzip-compressed)
el: Εικόνα EPS (συμπιεσμένη gzip)

en: EXR image
el: Εικόνα EXR

en: Egon Animator animation
el: Κινούμενο σχέδιο Egon Animator

en: Eiffel source code
el: Πηγαίος κώδικας Eiffel

en: Emacs Lisp source code
el: Πηγαίος κώδικας Emacs Lisp

en: Enlightenment theme
el: Θέμα Enlightenment

en: Erlang source code
el: Πηγαίος κώδικας Erlang

en: Excel 2007 binary spreadsheet
el: Δυαδικό λογιστικό φύλλο Excel 2007

en: Excel 2007 spreadsheet
el: Λογιστικό φύλλο Excel 2007

en: Excel 2007 spreadsheet template
el: Πρότυπο λογιστικού φύλλου Excel 2007

en: Excel add-in
el: Πρόσθετο Excel

en: Excel spreadsheet
el: Λογιστικό φύλλο Excel

en: Excel spreadsheet template
el: Πρότυπο λογιστικού φύλλου Excel

en: FITS document
el: Έγγραφο FITS

en: FLAC audio
el: Ήχος FLAC

en: FLIC animation
el: Κινούμενο σχέδιο FLIC

en: FLTK Fluid file
el: Αρχείο FLTK Fluid

en: FPX image
el: Εικόνα FPX

en: FastTracker II audio
el: Ήχος FastTracker II

en: FictionBook document
el: Έγγραφο FictionBook

en: Flash video
el: Βίντεο Flash

en: Fortran source code
el: Πηγαίος κώδικας Fortran

en: Fuji RAF raw image
el: Ανεπεξέργαστη εικόνα Fuji RAF

en: G3 fax image
el: Εικόνα φαξ G3

en: GDBM database
el: Βάση δεδομένων GDBM

en: GEDCOM family history
el: Οικογενειακό ιστορικό GEDCOM

en: GIF image
el: Εικόνα GIF

en: GIMP image
el: Εικόνα GIMP

en: GML document
el: Έγγραφο GML

en: GNU Oleo spreadsheet
el: Λογιστικό φύλλο GNU Oleo

en: GNU mail message
el: Μήνυμα αλληλογραφίας GNU

en: GNUnet search file
el: Αρχείο αναζήτησης GNUnet

en: GSM 06.10 audio
el: Ήχος GSM 06.10

en: GTK+ Builder
el: Δομητής GTK+

en: GTKtalog catalog
el: Κατάλογος GTKtalog

en: GameCube disc image
el: Εικόνα δίσκου GameCube

en: Genie source code
el: Πηγαίος κώδικας Genie

en: Glade project
el: Έργο Glade

en: GnuCash financial data
el: Οικονομικά στοιχεία GnuCash

en: Gnumeric spreadsheet
el: Λογιστικό φύλλο Gnumeric

en: Gnuplot document
el: Έγγραφο Gnuplot

en: Go source code
el: Πηγαίος κώδικας Go

en: Graphite scientific graph
el: Επιστημονικό γράφημα Graphite

en: Graphviz DOT graph
el: Γράφημα Graphviz DOT

en: Gzip archive
el: Συμπιεσμένο αρχείο Gzip

en: HD DVD video disc
el: Δίσκος βίντεο HD DVD

en: HDF document
el: Έγγραφο HDF

en: HPGL file
el: Αρχείο HPGL

en: HTML document
el: Έγγραφο HTML

en: HTTP Live Streaming playlist
el: Λίστα αναπαραγωγής ζωντανής μετάδοσης σε HTTP

en: Haansoft Hangul document
el: Έγγραφο Haansoft Hangul

en: Haansoft Hangul document template
el: Πρότυπο εγγράφου Haansoft Hangul

en: Haskell source code
el: Πηγαίος κώδικας Haskell

en: ICC profile
el: Προφίλ ICC

en: IDL document
el: Έγγραφο IDL

en: IEF image
el: Εικόνα IEF

en: IFF file
el: Αρχείο IFF

en: ILBM image
el: Εικόνα ILBM

en: ISI video
el: Βίντεο ISI

en: IT 8.7 color calibration file
el: Αρχείο βαθμονόμησης χρώματος ΙΤ 8.7

en: Impulse Tracker audio
el: Ήχος Impulse Tracker

en: Internet shortcut
el: Συντόμευση διαδικτύου

en: JAD document
el: Έγγραφο JAD

en: JBuilder project
el: Εργο JBuilder

en: JET database
el: Βάση δεδομένων JET

en: JNG image
el: Εικόνα JNG

en: JNLP file
el: Αρχείο JNLP

en: JPEG image
el: Εικόνα JPEG

en: JRD document
el: Έγγραφο JRD

en: JSON document
el: Έγγραφο JSON

en: JSON-LD document
el: Έγγραφο JSON-LD

en: Java JCE keystore
el: Αποθήκη κλειδιών Java JCE

en: Java archive
el: Συμπιεσμένο αρχείο Java

en: Java byte code
el: Συμβολοκώδικας Java

en: Java class
el: Κλάση Java

en: Java keystore
el: Χώρος αποθήκευσης κλειδιών Java

en: Java source code
el: Πηγαίος κώδικας Java

en: JavaFX video
el: Βίντεο JavaFX

en: JavaScript program
el: Πρόγραμμα JavaScript

en: KChart chart
el: Γράφημα KChart

en: KFormula formula
el: Μαθηματικός τύπος KFormula

en: KIllustrator drawing
el: Σχέδιο KIllustrator

en: KML geographic compressed data
el: Γεωγραφικά συμπιεσμένα δεδομένα KML

en: KML geographic data
el: Γεωγραφικά δεδομένα KML

en: KPovModeler scene
el: Σκηνή KPovModeler

en: KPresenter presentation
el: Παρουσίαση KPresenter

en: KSpread spreadsheet
el: Λογιστικό φύλλο KSpread

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
el: Λογιστικό φύλλο KSpread (κρυπτογραφημένο)

en: KSysV init package
el: Αρχικό πακέτο KSysV

en: KWord document
el: Έγγραφο KWord

en: KWord document (encrypted)
el: Έγγραφο KWord (κρυπτογραφημένο)

en: Karbon14 drawing
el: Σχέδιο Karbon14

en: Kexi database file-based project
el: Έργο βάσης δεδομένων Kexi βασισμένο σε αρχεία

en: Kexi settings for database server connection
el: Ρυθμίσεις Kexi για σύνδεση με εξυπηρετητή βάσεων δεδομένων

en: Kivio flowchart
el: Διάγραμμα ροής Kivio

en: Kodak DCR raw image
el: Ανεπεξέργαστη εικόνα Kodak DCR

en: Kodak K25 raw image
el: Ανεπεξέργαστη εικόνα Kodak K25

en: Kodak KDC raw image
el: Ανεπεξέργαστη εικόνα Kodak KDC

en: Kontour drawing
el: Σχέδιο Kontour

en: Krita document
el: Έγγραφο Krita

en: Kugar document
el: Έγγραφο Kugar

en: LDIF address book
el: Βιβλίο διευθύνσεων LDIF

en: LHA archive
el: Συμπιεσμένο αρχείο LHA

en: LHS source code
el: Πηγαίος κώδικας LHS

en: LHZ archive
el: Συμπιεσμένο αρχείο LHZ

en: LIBGRX font
el: Γραμματοσειρά LIBGRX

en: LZ4 archive
el: Συμπιεσμένο αρχείο LZ4

en: LZMA archive
el: Συμπιεσμένο αρχείο LZMA

en: LZO archive
el: Συμπιεσμένο αρχείο LZO

en: LightWave object
el: Αντικείμενο LightWave

en: LightWave scene
el: Σκηνή LightWave

en: Lilypond music sheet
el: Παρτιτούρα Lilypond

en: Linux PSF console font
el: Γραμματοσειρά κονσόλας PSF Linux

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
el: Γραμματοσειρά κονσόλας PSF Linux (συμπιεσμένη με gzip)

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
el: Λογιστικό φύλλο Lotus 1-2-3

en: Lotus AmiPro document
el: Έγγραφο Lotus AmiPro

en: Lrzip archive
el: Συμπιεσμένο αρχείο Lrzip

en: Lua script
el: Δέσμη ενεργειών Lua

en: LyX document
el: Έγγραφο LyX

en: Lzip archive
el: Συμπιεσμένο αρχείο Lzip

en: M4 macro
el: Μακροεντολή m4

en: MATLAB script/function
el: Δέσμη ενεργειών/συνάρτηση MATLAB

en: MHTML web archive
el: Συμπιεσμένο αρχείο ιστού MHTML

en: MIDI audio
el: Ήχος MIDI

en: MNG animation
el: Κινούμενο σχέδιο MNG

en: MP2 audio
el: Ήχος MP2

en: MP3 ShoutCast playlist
el: Λίστα αναπαραγωγής MP3 ShoutCast

en: MP3 audio
el: Ήχος MP3

en: MP3 audio (streamed)
el: Ήχος MP3 (εκπεμπόμενος)

en: MPEG video
el: Βίντεο MPEG

en: MPEG video (streamed)
el: Βίντεο MPEG (εκπεμπόμενο)

en: MPEG-2 transport stream
el: Ροή μεταφοράς MPEG-2

en: MPEG-4 audio
el: Ήχος MPEG-4

en: MPEG-4 audio book
el: Ηχητικό βιβλίο MPEG-4

en: MPEG-4 video
el: Βίντεο MPEG-4

en: MPSub subtitles
el: Υπότιτλοι MPSub

en: MRML playlist
el: Λίστα αναπαραγωγής MRML

en: MXF video
el: Βίντεο MXF

en: MacOS X icon
el: Εικονίδιο MacOS X

en: MacPaint Bitmap image
el: Εικόνα Bitmap MacPaint

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
el: Αρχείο Macintosh κωδικοποίησης AppleDouble

en: Macintosh BinHex-encoded file
el: Αρχείο Macintosh κωδικοποίησης BinHex

en: Macintosh MacBinary file
el: Εκτελέσιμο Macintosh MacBinary

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
el: Σχέδιο Macintosh Quickdraw/PICT

en: MagicPoint presentation
el: Παρουσίαση MagicPoint

en: Managed Object Format
el: Μορφή διαχειριζόμενου αντικειμένου

en: Manpage manual document
el: Έγγραφο βοήθειας manpage

en: Markaby script
el: Δέσμη ενεργειών Markaby

en: Markdown document
el: Έγγραφο Markdown

en: MathML document
el: Έγγραφο MathML

en: Mathematica Notebook
el: Σημειωματάριο Mathematica

en: Matroska 3D video
el: Βίντεο 3Δ Matroska

en: Matroska audio
el: Ήχος Matroska

en: Matroska stream
el: Ροή Matroska

en: Matroska video
el: Βίντεο Matroska

en: Meson source code
el: Πηγαίος κώδικας Meson

en: Metalink file
el: Αρχείο Metalink

en: MicroDVD subtitles
el: Υπότιτλοι MicroDVD

en: Microsoft ASX playlist
el: Λίστα αναπαραγωγής Microsoft ASX

en: Microsoft Cabinet archive
el: Συμπιεσμένο αρχείο Microsoft Cabinet

en: Microsoft Document Imaging format
el: Μορφή Microsoft Document Imaging

en: Microsoft Publisher document
el: Έγγραφο Microsoft Publisher

en: Microsoft Visio document
el: Έγγραφο Microsoft Visio

en: Microsoft Windows theme pack
el: Πακέτο θέματος Microsoft Windows

en: Microsoft Works document
el: Έγγραφο Microsoft Works

en: MiniPSF audio
el: Ήχος MiniPSF

en: Minolta MRW raw image
el: Ανεπεξέργαστη εικόνα Minolta MRW

en: Mobipocket e-book
el: Ηλεκτρονικό βιβλίο Mobipocket

en: Modelica model
el: Μοντέλο Modelica

en: Monkey's audio
el: Ήχος Monkey's

en: Mozilla bookmarks
el: Σελιδοδείκτες Mozilla

en: Multi-page TIFF image
el: Πολυσέλιδη εικόνα TIFF

en: Mup publication
el: Δημοσίευση Mup

en: Musepack audio
el: Ήχος Musepack

en: NFO document
el: Έγγραφο NFO

en: NIFF image
el: Εικόνα NIFF

en: Nautilus link
el: Σύνδεσμος Nautilus

en: Network Packet Capture
el: Σύλληψη πακέτων δικτύου

en: NewzBin usenet index
el: Ευρετήριο usenet NewzBin

en: Nikon NEF raw image
el: Ανεπεξέργαστη εικόνα Nikon NEF

en: NullSoft video
el: Βίντεο Nullsoft

en: OCL file
el: Αρχείο OCL

en: OCaml source code
el: Πηγαίος κώδικας OCaml

en: ODA document
el: Έγγραφο ODA

en: ODB database
el: Βάση δεδομένων ODB

en: ODC chart
el: Διάγραμμα ODC

en: ODC template
el: Πρότυπο ODC

en: ODF formula
el: Μαθηματικός τύπος ODF

en: ODF template
el: Πρότυπο ODF

en: ODG drawing
el: Σχέδιο ODG

en: ODG drawing (Flat XML)
el: Σχέδιο ODG (Flat XML)

en: ODG template
el: Πρότυπο ODG

en: ODI image
el: Εικόνα ODI

en: ODM document
el: Έγγραφο ODM

en: ODP presentation
el: Παρουσίαση ODP

en: ODP presentation (Flat XML)
el: Παρουσίαση ODP (Flat XML)

en: ODP template
el: Πρότυπο ODP

en: ODS spreadsheet
el: Λογιστικό φύλλο ODS

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
el: Λογιστικό φύλλο ODS (Flat XML)

en: ODS template
el: Πρότυπο ODS

en: ODT document
el: Έγγραφο ODT

en: ODT document (Flat XML)
el: Έγγραφο ODT (Flat XML)

en: ODT template
el: Πρότυπο ODT

en: OGM video
el: Βίντεο OGM

en: OLE2 compound document storage
el: Αρχείο συμπαγούς αποθήκευσης εγγράφων OLE2

en: OOC source code
el: Πηγαίος κώδικας OOC

en: OPML syndication feed
el: Τροφοδοσία OPML

en: OTH template
el: Πρότυπο OTH

en: OWL XML file
el: Αρχείο OWL XML

en: Objective-C source code
el: Πηγαίος κώδικας Objective-C

en: Office Open XML Visio Drawing
el: Σχέδιο Office Open XML Visio

en: Office Open XML Visio Template
el: Πρότυπο Office Open XML Visio

en: Office drawing
el: Σχέδιο Office

en: Ogg Audio
el: Ήχος Ogg

en: Ogg FLAC audio
el: Ήχος Ogg FLAC

en: Ogg Speex audio
el: Ήχος Ogg Speex

en: Ogg Theora video
el: Βίντεο Ogg Theora

en: Ogg Video
el: Βίντεο Ogg

en: Ogg Vorbis audio
el: Ήχος Ogg Vobris

en: Ogg multimedia file
el: Αρχείο πολυμέσων Ogg

en: Olympus ORF raw image
el: Ανεπεξέργαστη εικόνα Olympus ORF

en: OpenOffice Calc spreadsheet
el: Λογιστικό φύλλο OpenOffice Calc

en: OpenOffice Calc template
el: Πρότυπο OpenOffice Calc

en: OpenOffice Draw drawing
el: Σχέδιο OpenOffice Draw

en: OpenOffice Draw template
el: Πρότυπο OpenOffice Draw

en: OpenOffice Impress presentation
el: Παρουσίαση OpenOffice Impress

en: OpenOffice Impress template
el: Πρότυπο OpenOffice Impress

en: OpenOffice Math formula
el: Μαθηματικός τύπος OpenOffice Math

en: OpenOffice Writer document
el: Έγγραφο OpenOffice Writer

en: OpenOffice Writer global document
el: Καθολικό έγγραφο OpenOffice Writer

en: OpenOffice Writer template
el: Πρότυπο OpenOffice Writer

en: OpenOffice.org extension
el: Επέκταση OpenOffice.org

en: OpenRaster archiving image
el: Εικόνα αρχειοθέτησης OpenRaster

en: OpenType font
el: Γραμματοσειρά OpenType

en: Opus audio
el: Ήχος Opus

en: PAK archive
el: Συμπιεσμένο αρχείο PAK

en: PBM image
el: Εικόνα PBM

en: PCD image
el: Εικόνα PCD

en: PCF font
el: Γραμματοσειρά PCF

en: PCL file
el: Αρχείο PCL

en: PCM audio
el: Ήχος PCM

en: PCX image
el: Εικόνα PCX

en: PDF document
el: Έγγραφο PDF

en: PDF document (XZ-compressed)
el: Έγγραφο PDF (συμπιεσμένο με XZ)

en: PDF document (bzip-compressed)
el: Έγγραφο PDF (συμπιεσμένο με bzip)

en: PDF document (gzip-compressed)
el: Έγγραφο PDF (συμπιεσμένο με gzip)

en: PEF executable
el: Εκτελέσιμο PEF

en: PGM image
el: Εικόνα PGM

en: PGN chess game notation
el: Σημειογραφία παιχνιδιού σκακιού PGN

en: PGP keys
el: Κλειδιά PGP

en: PGP/MIME-encrypted message header
el: Κεφαλίδα μηνύματος κρυπτογραφημένου κατά PGP/MIME

en: PHP script
el: Δέσμη ενεργειών PHP

en: PKCS#10 certification request
el: Αίτηση πιστοποίησης PKCS#10

en: PKCS#12 certificate bundle
el: Πακέτο ψηφιακών πιστοποιητικών PKCS#12

en: PKCS#7 Message or Certificate
el: Μήνυμα ή πιστοποιητικό PKCS#7

en: PKCS#7 certificate bundle
el: Πακέτο ψηφιακών πιστοποιητικών PKCS#7

en: PKCS#8 private key
el: Ιδιωτικό κλειδί PKCS#8

en: PNG image
el: Εικόνα PNG

en: PNM image
el: Εικόνα PNM

en: PPM image
el: Εικόνα PPM

en: PS document
el: Έγγραφο PS

en: PSF audio
el: Ήχος PSF

en: PSFlib audio library
el: Βιβλιοθήκη ήχου PSFlib

en: Pack200 Java archive
el: Συμπιεσμένο αρχείο Java Pack200

en: Palm OS database
el: Βάση δεδομένων Palm OS

en: Panasonic raw image
el: Ανεπεξέργαστη εικόνα Panasonic

en: Panasonic raw2 image
el: Ανεπεξέργαστη εικόνα Panasonic (raw2)

en: Parchive archive
el: Συμπιεσμένο αρχείο Parchive

en: Partially downloaded file
el: Μερικώς ληφθέντο αρχείο

en: Pascal source code
el: Πηγαίος κώδικας Pascal

en: Pathetic Writer document
el: Έγγραφο Pathetic Writer

en: Pentax PEF raw image
el: Ανεπεξέργαστη εικόνα Pentax PEF

en: Perl script
el: Δέσμη ενεργειών Perl

en: Photoshop image
el: Εικόνα Photoshop

en: Picture CD
el: CD εικόνων

en: PkiPath certification path
el: Διαδρομή πιστοποιητικού PkiPath

en: PlanPerfect spreadsheet
el: Φύλλο εργασίας PlanPerfect

en: Plucker document
el: Έγγραφο Plucker

en: Pocket Word document
el: Έγγραφο Pocket Word

en: PostScript document (bzip-compressed)
el: Έγγραφο PostScript (συμπιεσμένο με bzip)

en: PostScript document (gzip-compressed)
el: Έγγραφο PostScript (συμπιεσμένο με gzip)

en: PowerPoint 2007 presentation
el: Παρουσίαση PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 presentation template
el: Πρότυπο παρουσίασης PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 show
el: Παρουσίαση PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 slide
el: Διαφάνεια PowerPoint 2007

en: PowerPoint add-in
el: Πρόσθετο PowerPoint

en: PowerPoint presentation
el: Παρουσίαση PowerPoint

en: PowerPoint presentation template
el: Πρότυπο παρουσίασης PowerPoint

en: PowerPoint slide
el: Διαφάνεια PowerPoint

en: Python bytecode
el: Συμβολοκώδικας Python

en: Python script
el: Δέσμη ενεργειών Python

en: Qpress archive
el: Συμπιεσμένο αρχείο Qpress

en: Qt Designer file
el: Αρχείο Qt Designer

en: Qt MOC file
el: Αρχείο Qt MOC

en: Qt Markup Language file
el: Αρχείο Qt Markup Language

en: QtiPlot document
el: Έγγραφο QtiPlot

en: Quattro Pro spreadsheet
el: Λογιστικό φύλλο Quattro Pro

en: QuickTime image
el: Εικόνα QuickTime

en: QuickTime metalink playlist
el: Λίστα αναπαραγωγής metalinks QuickTime

en: QuickTime video
el: Βίντεο QuickTime

en: Quicken document
el: Έγγραφο Quicken

en: RAR archive
el: Συμπιεσμένο αρχείο RAR

en: RDF file
el: Αρχείο RDF

en: README document
el: Έγγραφο README

en: RELAX NG XML schema
el: Σχήμα RELAX NG XML

en: RGB image
el: Εικόνα RGB

en: RIFF audio
el: Ήχος RIFF

en: RIFF container
el: Περιέκτης RIFF

en: RPM package
el: Πακέτο RPM

en: RPM spec file
el: Αρχείο spec RPM

en: RSS summary
el: Σύνοψη RSS

en: RTF document
el: Έγγραφο RTF

en: Raw disk image
el: Ανεπεξέργαστη εικόνα δίσκου

en: Raw disk image (XZ-compressed)
el: Ανεπεξέργαστη εικόνα δίσκου (συμπιεσμένη XZ)

en: RealAudio document
el: Έγγραφο RealAudio

en: RealMedia Metafile
el: Metafile RealMedia

en: RealMedia document
el: Έγγραφο RealMedia

en: RealPix document
el: Έγγραφο RealPix

en: RealText document
el: Έγγραφο RealText

en: RealVideo document
el: Έγγραφο RealVideo

en: Ruby script
el: Δέσμη ενεργειών Ruby

en: Run Length Encoded bitmap image
el: Εικόνα bitmap κωδικοποιημένου μήκος εκτέλεσης

en: Rust source code
el: Πηγαίος κώδικας Rust

en: SAMI subtitles
el: Υπότιτλοι SAMI

en: SC/Xspread spreadsheet
el: Λογιστικό φύλλο SC/Xspread

en: SCons configuration file
el: Αρχείο ρυθμίσεων SCons

en: SDP multicast stream file
el: Αρχείο ροής πολλαπλής αναμετάδοσης SDP

en: SGF record
el: Εγγραφή SGF

en: SGI image
el: Εικόνα SGI

en: SGI video
el: Βίντεο SGI

en: SGML document
el: Έγγραφο SGML

en: SIS package
el: Πακέτο SIS

en: SISX package
el: Πακέτο SISX

en: SMAF audio
el: Ήχος SMAF

en: SMIL document
el: Έγγραφο SMIL

en: SPSS Data File
el: Αρχείο δεδομένων SPSS

en: SPSS Portable Data File
el: Φορητό αρχείο δεδομένων SPSS

en: SQL code
el: Κώδικας SQL

en: SQLite2 database
el: Βάση δεδομένων SQLite2

en: SQLite3 database
el: Βάση δεδομένων SQLite3

en: SSA subtitles
el: Υπότιτλοι SSA

en: SV4 CPIO archive
el: Συμπιεσμένο αρχείο SV4 CPIO

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
el: Συμπιεσμένο αρχείο SV4 CPIO (με CRC)

en: SVG image
el: Εικόνα SVG

en: Scala source code
el: Πηγαίος κώδικας Scala

en: Scheme source code
el: Πηγαίος κώδικας Scheme

en: Scream Tracker 3 audio
el: Ήχος Scream Tracker 3

en: Scream Tracker audio
el: Ήχος Scream Tracker

en: Scream Tracker instrument
el: Μουσικό όργανο Scream Tracker

en: Sega Saturn disc image
el: Εικόνα δίσκου Sega Saturn

en: Setext document
el: Έγγραφο Setext

en: Shockwave Flash file
el: Αρχείο Shockwave Flash

en: Shorten audio
el: Ήχος Shorten

en: Siag spreadsheet
el: Λογιστικό φύλλο Siag

en: Sieve mail filter script
el: Δέσμη ενεργειών φιλτραρίσματος αλληλογραφίας Sieve

en: Sigma X3F raw image
el: Ανεπεξέργαστη εικόνα Sigma X3F

en: Skencil document
el: Έγγραφο Skencil

en: Sony ARW raw image
el: Ανεπεξέργαστη εικόνα Sony ARW

en: Sony SR2 raw image
el: Ανεπεξέργαστη εικόνα Sony SR2

en: Sony SRF raw image
el: Ανεπεξέργαστη εικόνα Sony SRF

en: Source RPM package
el: Πακέτο πηγής RPM

en: Speedo font
el: Γραμματοσειρά Speedo

en: Speex audio
el: Ήχος Speex

en: Stampede package
el: Πακέτο Stampede

en: StarCalc spreadsheet
el: Λογιστικό φύλλο StarCalc

en: StarChart chart
el: Γράφημα StarChart

en: StarDraw drawing
el: Σχέδιο StarDraw

en: StarImpress presentation
el: Παρουσίαση StarImpress

en: StarMail email
el: Ηλ. μήνυμα StarMail

en: StarMath formula
el: Μαθηματικός τύπος StarMath

en: StarWriter document
el: Έγγραφο StarWriter

en: StuffIt archive
el: Συμπιεσμένο αρχείο StuffIt

en: SubRip subtitles
el: Υπότιτλοι SubRip

en: SubViewer subtitles
el: Υπότιτλοι SubViewer

en: Sun raster image
el: Εικόνα Sun raster

en: SunOS News font
el: Γραμματοσειρά SunOS News

en: SystemVerilog header
el: Κεφαλίδα SystemVerilog

en: SystemVerilog source code
el: Πηγαίος κώδικας SystemVerilog

en: T602 document
el: Έγγραφο T602

en: TGA image
el: Εικόνα TGA

en: TGIF document
el: Έγγραφο TGIF

en: TIFF image
el: Εικόνα TIFF

en: TNEF message
el: Μήνυμα TNEF

en: TSV document
el: Έγγραφο TSV

en: Tar archive
el: Συμπιεσμένο αρχείο Tar

en: Tar archive (LZMA-compressed)
el: Αρχείο Tar (συμπιεσμένο με LZMA)

en: Tar archive (LZO-compressed)
el: Αρχείο Tar (συμπιεσμένο με LZO)

en: Tar archive (XZ-compressed)
el: Αρχείο Tar (συμπιεσμένο με XZ)

en: Tar archive (bzip-compressed)
el: Αρχείο Tar (συμπιεσμένο με bzip)

en: Tar archive (compressed)
el: Αρχείο Tar (συμπιεσμένο)

en: Tar archive (gzip-compressed)
el: Αρχείο Tar (συμπιεσμένο με gzip)

en: Tar archive (lrzip-compressed)
el: Αρχείο Tar (συμπιεσμένο με lrzip)

en: Tcl script
el: Δέσμη ενεργειών Tcl

en: TeX DVI document
el: Έγγραφο TeX DVI

en: TeX DVI document (bzip-compressed)
el: Αρχείο TeX DVI (συμπιεσμένο με bzip)

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
el: Έγγραφο TeX DVI (συμπιεσμένο με gzip)

en: TeX document
el: Έγγραφο TeX

en: TeX font
el: Γραμματοσειρά TeX

en: TeX font metrics
el: Μετρικά γραμματοσειράς TeX

en: TeXInfo document
el: Έγγραφο TeXInfo

en: ToutDoux document
el: Έγγραφο ToutDoux

en: TriG RDF document
el: Έγγραφο TriG RDF

en: Troff ME input document
el: Έγγραφο εντολών troff ME

en: Troff MM input document
el: Έγγραφο εντολών troff MM

en: Troff MS input document
el: Έγγραφο εντολών troff MS

en: Troff document
el: Έγγραφο troff

en: TrueAudio audio
el: Ήχος TrueAudio

en: TrueType XML font
el: Γραμματοσειρά XML TrueType

en: TrueType font
el: Γραμματοσειρά TrueType

en: Turtle document
el: Έγγραφο Turtle

en: UFRaw ID image
el: Εικόνα UFRaw

en: ULAW (Sun) audio
el: Ήχος ULAW (Sun)

en: UNIX software
el: Λογισμικό UNIX

en: UNIX-compressed file
el: Συμπιεσμένο αρχείο UNIX

en: Unidata NetCDF document
el: Έγγραφο Unidata NetCDF

en: Usenet news message
el: Μήνυμα ομάδων συζητήσεων Usenet

en: Ustar archive
el: Συμπιεσμένο αρχείο Ustar

en: V font
el: Γραμματοσειρά V

en: VCS/ICS calendar
el: Ημερολόγιο VCS/ICS

en: VHDL source code
el: Πηγαίος κώδικας VHDL

en: VOC audio
el: Ήχος VOC

en: VRML document
el: Έγγραφο VRML

en: Vala source code
el: Πηγαίος κώδικας Vala

en: Verilog source code
el: Πηγαίος κώδικας Verilog

en: Vivo video
el: Βίντεο Vivo

en: WAIS source code
el: Πηγαίος κώδικας WAIS

en: WAV audio
el: Ήχος WAV

en: WBMP image
el: Εικόνα WBMP

en: WIM disk Image
el: Εικόνα δίσκου WIM

en: WMF image
el: Εικόνα WML

en: WML document
el: Έγγραφο WML

en: WMLScript program
el: Πρόγραμμα WMLScript

en: WOFF font
el: Γραμματοσειρά WOFF

en: WPL playlist
el: Λίστα αναπαραγωγής WPL

en: WRI document
el: Έγγραφο WRI

en: WWF document
el: Έγγραφο WWF

en: WavPack audio
el: Ήχος WavePack

en: WavPack audio correction file
el: Αρχείο διόρθωσης ήχου WavePack

en: Wavelet video
el: Βίντεο Wavelet

en: Web application cache manifest
el: Δηλωτικό λανθάνουσας μνήμης εφαρμογής Ιστού

en: WebM audio
el: Ήχος WebM

en: WebM video
el: Βίντεο WebM

en: WebP image
el: Εικόνα WebP

en: WebVTT subtitles
el: Υπότιτλοι WebVTT

en: Wii disc image
el: Εικόνα δίσκου Wii

en: WinHelp help file
el: Αρχείο βοήθειας WinHelp

en: Windows BMP image
el: Εικόνα Windows BMP

en: Windows Installer package
el: Πακέτο Windows Installer

en: Windows Media Station file
el: Αρχείο Windows Media Station

en: Windows Media audio
el: Ήχος Windows Media

en: Windows Media video
el: Βίντεο Windows Media

en: Windows Registry extract
el: Αποσυμπίεση Windows Registry

en: Windows animated cursor
el: Κινούμενος δρομέας Windows

en: Windows cursor
el: Δρομέας Windows

en: Windows icon
el: Εικονίδιο Windows

en: Windows software
el: Λογισμικό Windows

en: Word 2007 document
el: Έγγραφο Word 2007

en: Word 2007 document template
el: Πρότυπο έγγραφο Word 2007

en: Word document
el: Έγγραφο Word

en: Word document template
el: Πρότυπο έγγραφο Word

en: Word template
el: Πρότυπο έγγραφο Word

en: WordPerfect document
el: Έγγραφο WordPerfect

en: WordPerfect/Drawperfect image
el: Εικόνα WordPerfect/Drawperfect

en: X window image
el: Εικόνα περιβάλλοντος X

en: X-Motif UIL table
el: Πίνακας X-Motif UIL

en: X.509 certificate
el: Πιστοποιητικό X.509

en: X11 cursor
el: Δρομέας X11

en: XBEL bookmarks
el: Σελιδοδείκτες XBEL

en: XBM image
el: Εικόνα XBM

en: XFig image
el: Εικόνα XFig

en: XHTML page
el: Σελίδα XHTML

en: XLIFF translation file
el: Αρχείο μετάφρασης XLIFF

en: XMCD CD database
el: Βάση δεδομένων CD XMCD

en: XMF audio
el: Ήχος XMF

en: XMI file
el: Αρχείο XML

en: XML document
el: Έγγραφο XML

en: XML entities document
el: Έγγραφο οντοτήτων XML

en: XPInstall installer module
el: Άρθρωμα εγκατάστασης XPInstall

en: XPM image
el: Εικόνα XPM

en: XPS document
el: Έγγραφο XPS

en: XSL FO file
el: Αρχείο XSL FO

en: XSLT stylesheet
el: Φύλλο στυλ XSLT

en: XSPF playlist
el: Λίστα αναπαραγωγής XSPF

en: XUL interface document
el: Έγγραφο διεπαφής XUL

en: XZ archive
el: Συμπιεσμένο αρχείο XZ

en: Xbase document
el: Έγγραφο Xbase

en: YAML document
el: Έγγραφο YAML

en: Zip archive
el: Συμπιεσμένο αρχείο Zip

en: Zlib archive
el: Συμπιεσμένο αρχείο Zlib

en: Zoo archive
el: Συμπιεσμένο αρχείο Zoo

en: application log
el: Καταγραφή εφαρμογή

en: audio CD
el: CD ήχου

en: audio DVD
el: DVD ήχου

en: author credits
el: Μνεία συγγραφέων

en: author list
el: Κατάλογος συγγραφέων

en: backup file
el: Αντίγραφο ασφαλείας

en: blank Blu-ray disc
el: Κενό Blu-ray

en: blank CD disc
el: Κενό CD

en: blank DVD disc
el: Κενό DVD

en: blank HD DVD disc
el: Κενό HD DVD

en: block device
el: Συσκευή block

en: character device
el: Συσκευή χαρακτήρων

en: comic book archive
el: Συμπιεσμένο αρχείο κόμικ

en: compound document
el: Σύνθετο έγγραφο

en: compound documents
el: Σύνθετα έγγραφα

en: compressed GIMP image
el: Συμπιεσμένη εικόνα GIMP

en: compressed SVG image
el: Συμπιεσμένη εικόνα SVG

en: compressed Tracker audio
el: Συμπιεσμένος ήχος Tracker

en: desktop configuration file
el: Αρχείο ρυθμίσεων επιφάνειας εργασίας

en: detached OpenPGP signature
el: Αποκομμένη υπογραφή OpenPGP

en: detached S/MIME signature
el: Αποκομμένη υπογραφή S/MIME

en: differences between files
el: Διαφορές μεταξύ αρχείων

en: digital photos
el: Ψηφιακές φωτογραφίες

en: digital raw image
el: Ανεπεξέργαστη ψηφιακή εικόνα

en: e-book reader
el: Αναγνώστης ηλεκτρονικών βιβλίων

en: eMusic download package
el: Πακέτο λήψης eMusic

en: electronic book document
el: Έγγραφο ηλεκτρονικού βιβλίου

en: electronic business card
el: Ηλεκτρονική επαγγελματική κάρτα

en: email headers
el: Κεφαλίδες ηλ. μηνυμάτων

en: email message
el: Ηλ. μήνυμα

en: empty document
el: Κενό έγγραφο

en: encrypted message
el: Κρυπτογραφημένο μήνυμα

en: enriched text document
el: Έγγραφο εμπλουτισμένου κειμένου

en: executable
el: Εκτελέσιμο

en: folder
el: Φάκελος

en: generic font file
el: Γενικό αρχείο γραμματοσειράς

en: help page
el: Σελίδα βοήθειας

en: iMelody ringtone
el: ringtone iMelody

en: iPod firmware
el: Υλικολογισμικό iPod

en: iRiver Playlist
el: Λίστα αναπαραγωγής iRiver

en: installation instructions
el: Οδηγίες εγκατάστασης

en: iptables configuration file
el: Αρχείο ρυθμίσεων iptables

en: libtool shared library
el: Κοινόχρηστη βιβλιοθήκη libtool

en: license terms
el: Όροι άδειας

en: mail delivery report
el: Αναφορά παράδοσης μηνύματος

en: mail disposition report
el: Αναφορά διάθεσης μηνύματος

en: mail system report
el: Αναφορά συστήματος ηλ. ταχυδρομείου

en: mailbox file
el: Αρχείο mailbox

en: manual page (compressed)
el: Σελίδα οδηγιών (συμπιεσμένη)

en: message catalog
el: Κατάλογος μηνυμάτων

en: message digest
el: Περίληψη μηνύματος

en: message in several formats
el: Μήνυμα σε διάφορες μορφές

en: mount point
el: Σημείο προσάρτησης

en: object code
el: Μεταφρασμένος κώδικας

en: packed font file
el: Αρχείο συμπιεσμένης γραμματοσειράς

en: partial email message
el: Τμηματικό ηλ. μήνυμα

en: pipe
el: Διοχέτευση

en: plain text document
el: Έγγραφο απλού κειμένου

en: portable audio player
el: Φορητός αναπαραγωγέας μουσικής

en: profiler results
el: Αποτελέσματα μετρήσεων για την εκτέλεση προγράμματος

en: program crash data
el: δεδομένα από την κατάρρευση προγράμματος

en: raw CD image
el: Εικόνα περιεχομένου ψηφιακού δίσκου

en: reference to remote file
el: Αναφορά σε απομακρυσμένο αρχείο

en: rejected patch
el: Διόρθωση που απορρίφθηκε

en: resource location
el: Τοποθεσία πόρου

en: rich text document
el: Έγγραφο εμπλουτισμένου κειμένου (RTF)

en: shared library
el: Αρχείο κοινόχρηστης βιβλιοθήκης

en: shell archive
el: Αρχείο κέλυφους

en: shell script
el: Δέσμη ενεργειών κελύφους

en: shortcut to Kexi project on database server
el: Συντόμευση σε έργο Kexi στον εξυπηρετητή βάσης δεδομένων

en: signed message
el: Υπογεγραμμένο μήνυμα

en: socket
el: Υποδοχή

en: software
el: Λογισμικό

en: spreadsheet interchange document
el: Έγγραφο ανταλλαγής λογιστικού φύλλου

en: stream of data (server push)
el: Ροή δεδομένων (στελλόμενα από διακομιστή)

en: symbolic link
el: Συμβολικός σύνδεσμος

en: theme
el: Θέμα

en: translated messages (machine-readable)
el: Μεταφρασμένα μηνύματα (για μηχανική ανάγνωση)

en: translation file
el: Αρχείο μετάφρασης

en: translation template
el: Πρότυπο μετάφρασης

en: txt2tags document
el: Έγγραφο txt2tags

en: unknown
el: Άγνωστο

en: uuencoded file
el: Αρχείο κωδικοποιημένο unix σε unix (uuencoded)

en: video DVD
el: Βίντεο DVD
