onboard - en to el translation catalogue (419 entries)

en: "Sticky" mode for keyboard and floating icon.
el: «Κολλώδης» λειτουργία πληκτρολογίου και επιπλέοντος εικονιδίου.

en: &quot;Sticky&quot; mode for keyboard and floating icon.
el: &quot;Sticky&quot; κατάσταση για το πληκτρολόγιο και το κυμαινόμενο εικονίδιο.

en: , unassigned
el: , δεν έχει ανατεθεί

en: 1 hour
el: 1 ώρα

en: 1 minute
el: 1 λεπτό

en: 10 minutes
el: 10 λεπτά

en: 3 hours
el: 3 ώρες

en: 30 minutes
el: 30 λεπτά

en: 5 minutes
el: 5 λεπτά

en: <Enter label>
el: <Εισαγωγή ετικέτας>

en: <Enter text>
el: <Εισαγωγή κειμένου>

en: <big>Onboard failed to open learned word suggestions.</big>
    
    The error was:
    <tt>{}</tt>
    
    Revert word suggestions to the last backup (recommended)?
el: <big>Το Onboard απέτυχε να ανοίξει τις καταχωρημένες προτάσεις λέξεων.</big>
    
    Το μήνυμα λάθους ήταν:
    <tt>{}</tt>
    
    Επαναφορά των προτάσεων λέξεων στο τελευταίο αντίγραφο ασφαλείας (προτείνεται);

en: <big>Onboard failed to open learned word suggestions.</big>
    
    The error was:
    <tt>{}</tt>
    
    The suggestions have to be reset, but the erroneous file will remain at 
    '{}'
el: <big>Το Onboαrd απέτυχε να ανοίξει τις γνωστές υποδείξεις λέξεων.</big>
    
    Το σφάλμα ήταν:
    <tt>{}</tt>
    
    Οι υποδείξεις πρέπει να επαναφερθούν, αλλά το εσφαλμένο αρχείο θα παραμείνει στο 
    '{}'

en: About Layout
el: Περί διάταξης

en: Action:
el: Ενέργεια:

en: Activate
el: Ενεργοποίηση

en: Activate Hover Click
el: Ενεργοποίηση του μετεωρούμενου κλικ

en: Active Monitor
el: Ενεργή Οθόνη

en: Add and remove spaces when inserting word suggestions followed by punctuation characters.
el: Προσθαφαίρεση κενών όταν εισάγεται μια πρόταση για λέξη ακολουθούμενη από σημεία στίξης

en: Advanced
el: Για προχωρημένους

en: All corners and edges
el: Όλες οι γωνίες και ακμές

en: Allow multiple Onboard instances
el: Επιτρέψτε να εκτελεστούν πολλαπλά αντίγραφα του Onboard

en: Alphanumeric keys
el: Αλφαριθμητικά πλήκτρα

en: Always enable the system-provided hover click window when exiting Onboard.
el: Να ενεργοποιείται πάντα το παράθυρο του μετεωρούμενου κλικ του συστήματος μετά τον τερματισμό του Onboard.

en: Angry face
el: Θυμωμένο πρόσωπο

en: Arrows
el: Βέλη

en: Astonished face
el: 'Εκπληκτο πρόσωπο

en: Author: {}
el: Συγγραφέας: {}

en: Auto-capitalize while typing
el: Αυτόματη μετατροπή σε κεφαλαία κατά την πληκτρολόγηση

en: Auto-correct spelling
el: Αυτόματη διόρθωση

en: Auto-correction
el: Αυτόματη διόρθωση

en: Automatic scan for 1 switch
el: Αυτόματη σάρωση για 1 μετάβαση

en: Automatically capitalize sentence begins and name words.
el: Αυτόματη μετατροπή κεφαλαίων στα κύρια ονόματα και την αρχή των προτάσεων.

en: Automatically correct the last word.
el: Αυτόματη διόρθωση της τελευταίας λέξης.

en: B_order width:
el: Π_λάτος περιγράμματος:

en: Backtrack _steps:
el: Βήματα επαναφοράς:

en: Beamed eighth note
el: Ενωμένα όγδοα νότας

en: Behavior of modifier and layer keys.
el: Συμπεριφορά πλήκτρων τροποποιητών και στρωμάτων.

en: Bold
el: Έντονα

en: Bottom
el: Βάση

en: Button
el: Κουμπί

en: Button Label
el: Ετικέτα κουμπιού

en: Button Number
el: Αριθμός κουμπιού

en: Buttons
el: Κουμπιά

en: Change Onboard settings
el: Αλλαγή των ρυθμίσεων του Onboard

en: Check spelling of the word at or before the cursor.
el: Έλεγχος ορθογραφίας της λέξης που βρίσκεται πάνω ή πριν από τον κέρσορα.

en: Choose &apos;XInput&apos; for more reliable typing into text entries with pop-up selections. The &apos;GTK&apos; option offers better compatibility, but typing may fail in the presence of pointer grabs, e.g. with open pop-up windows.
el: Επιλέξτε &apos;XInput&apos; για πιο αξιόπιστη πληκτρολόγηση στα πεδία κειμένου με αναδυόμενες επιλογές. Η επιλογή &apos;GTK&apos; προσφέρει καλύτερη συμβατότητα, αλλά πιθανώς να υπάρξει αποτυχία πληκτρολόγησης κατά την εμφάνιση παραθύρων αρπαγής δείκτη, όπως π.χ. με το άνοιγμα αναδυόμενων παραθύρων.

en: Choose 'XInput' for more reliable typing into text entries with pop-up selections. The 'GTK' option offers better compatibility, but typing may fail in the presence of pointer grabs, e.g. with open pop-up windows.
el: Επιλέξτε 'XInput' για καλύτερη πληκτρολόγηση στα πεδία κειμένου με αναδυόμενες επιλογές. H επιλογή 'GTK' προσφέρει καλύτερη συμβατότητα, αλλά πιθανώς να υπάρξει αποτυχία πληκτρολόγησης κατά την εμφάνιση παραθύρων αρπαγής δείκτη, όπως π.χ. με το άνοιγμα αναδυόμενων παραθύρων.

en: Choose between key-repeat or long-press menus. Mainly affects alpha-numeric keys.
el: Επιλογή μεταξύ επανάληψης πλήκτρου ή μενού εκτεταμένου πατήματος. Επηρεάζει κυρίως τα αλφαριθμητικά πλήκτρα.

en: Color Sche_me
el: Χρωματικό σχήμα

en: Color scheme for theme '{filename}' not found
el: Δεν βρέθηκε χρωματικό σχήμα για το θέμα '{filename}'

en: Condensed
el: Συμπτυγμένα

en: Confounded face
el: Μπερδεμένο πρόσωπο

en: Constrain window size to the layout&apos;s aspect ratio.
el: Περιορισμός μεγέθους παραθύρου στο λόγο πλευρών της διάταξης

en: Constrain window size to the layout's aspect ratio.
el: Εξαναγκασμός μεγέθους παραθύρου στην αναλογία της διάταξης .

en: Contributions
el: Συνεισφορές

en: Copy layout '{}' to this new name:
el: Αντιγραφή διάταξης '{}' σε αυτό το νέο όνομα:

en: Core layouts
el: Διατάξεις πυρήνα

en: Corners
el: Γωνίες

en: Critical overscan for 1 switch
el: Κρίσιμη υπερσάρωση για 1 μετάβαση

en: Crying face
el: Πρόσωπο που κλαίει

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Customize Theme
el: Προσαρμογή θέματος

en: Default
el: Προκαθορισμένο

en: Delay between keystrokes in milliseconds:
el: Καθυστέρηση μεταξύ πατημάτων πλήκτρων σε χιλιοστά του δευτερολέπτου:

en: Delay in seconds until the inactive transparency takes effect.
el: Καθυστέρηση σε δευτερόλεπτα μέχρι η αδρανής διαφάνεια να ενεργοποιηθεί.

en: Delete layout '{}'?
el: Διαγραφή διάταξης '{}'?

en: Delete selected theme?
el: Διαγραφή επιλεγμένου θέματος;

en: Description
el: Περιγραφή

en: Desktop Integration
el: Ενσωμάτωση στην επιφάνεια εργασίας

en: Desktop keyboard with edit and function keys
el: Πληκτρολόγιο επιφάνειας εργασίας με πλήκτρα επεξεργασίας και λειτουργιών

en: Directed scan for 3 or 5 switches
el: Καθοδηγούμενη σάρωση για 3 ή 5 μεταβάσεις

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

en: Disappointed face
el: Απογοητευμένο πρόσωπο

en: Dish
el: Ρεαλιστικό στυλ πλήκτρων

en: Dizzy face
el: Ζαλισμένο πρόσωπο

en: Do you want to use this device for keyboard scanning?
el: Θέλετε να χρησιμοποιήσετε αυτή τη συσκευή για τη σάρωση του πληκτρολογίου;

en: Dock the keyboard to the edge of the screen.
el: Σταθεροποίηση του πληκτρολογίου στην άκρη της οθόνης.

en: Dock to monitor:
el: Σταθμός βάσης σε οθόνη:

en: Dock to screen edge
el: Αγκύρωση στην άκρη της οθόνης

en: Dock to screen edge:
el: Αγκύρωση στην άκρη της οθόνης

en: Docking
el: Αγκύρωση

en: Docking settings
el: Ρυθμίσεις αγκύρωσης

en: Don't remember new words
el: Να μην θυμάσαι καινούριες λέξεις

en: Double click
el: Διπλό κλικ

en: Down
el: Κάτω

en: Drag click
el: Κλικ για σύρσιμο

en: Duplicate key_id '{}' found in color scheme file. Key_ids must occur only once.
el: Στο αρχείο του χρωματικού σχήματος βρέθηκε διπλότυπο αναγνωριστικό πλήκτρου (key_id) '{}'. Τα key_id πρέπει να εμφανίζονται μόνο μία φορά.

en: Edit snippet #{}
el: Επεξεργασία τμήματος #{}

en: Enable  keyboard _scanning
el: Ενεργοποίηση _σάρωσης πληκτρολογίου

en: Enable click type window on exit
el: Ενεργοποίηση παραθύρου τύπου κλικ κατά την έξοδο

en: Enable inactive transparency. Requires compositing.
el: Ενεργοποίηση της αδρανούς διαφάνειας. Απαιτεί τη λειτουργία compositing.

en: Enable word completion and prediction.
el: Ενεργοποίηση της αυτόματης συμπλήρωσης και πρόβλεψης λέξεων.

en: Enabling auto-show requires Gnome Accessibility.
    
    Onboard can turn on accessiblity now, however it is recommended that you log out and back in for it to reach its full potential.
    
    Enable accessibility now?
el: Η ενεργοποίηση της αυτόματης εμφάνισης απαιτεί την προσβασιμότητα Gnome.
    
    Το οnboard μπορεί να ενεργοποιήσει την προσβασιμότητα τώρα, συνιστάται όμως να αποσυνδεθείτε και να συνδεθείτε ξανά ώστε να εκμεταλλευτείτε τις δυνατότητές της στο μέγιστο.
    
    Ενεργοποίηση της προσβασιμότητας τώρα;

en: Enter a name for the new theme:
el: Πληκτρολογήστε ένα όνομα για το νέο θέμα:

en: Enter a new snippet for button #{}:
el: Εισάγετε ένα νέο τμήμα για το πλήκτρο #{}:

en: Envelope
el: Φάκελος

en: Error loading color scheme '{filename}'. {exception}: {cause}
el: Σφάλμα στην φόρτωση του σχεδίου χρωμάτων '{filename}'. {exception}: {cause}

en: Error loading theme '{filename}'. {exception}: {cause}
el: Σφάλμα στην φόρτωση του θέματος '{filename}'. {exception}: {cause}

en: Error saving
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση

en: Expand keyboard to the width of the workarea.
el: Επέκταση πληκτρολογίου στο πλάτος της περιοχής εργασίας.

en: Expand on landscape screens
el: Επέκταση σε ευρείες οθόνες

en: Expand on portrait screens
el: Επέκταση σε κατακόρυφες οθόνες

en: Face savouring delicious food
el: Πρόσωπο που απολαμβάνει νόστιμο φαγητό

en: Face throwing a kiss
el: Πρόσωπο που δίνει φιλί

en: Face with stuck-out tongue and tightly closed eyes
el: Πρόσωπο με βγαλμένη γλώσσα και σφιχτά κλεισμένα μάτια

en: Face with stuck-out tongue and winking eye
el: Πρόσωπο που βγάζει τη γλώσσα και κλείνει το μάτι

en: Failed to execute '{}', {}
el: Αποτυχία εκτέλεσης '{}', {}

en: Failed to get gsettings value.
el: Αποτυχία ανάκτησης της τιμής του gsettings.

en: Failed to load language model '{}': {} ({})
el: Αποτυχία φόρτωσης μοντέλου γλώσσας '{}': {} ({})

en: Failed to read system defaults.
el: Αποτυχία κατά την ανάγνωση των προεπιλογών του συστήματος.

en: Female sign
el: Σύμβολο θηλυκού φύλου

en: Flat
el: Ενιαίο

en: Floating Window Options
el: Επιλογές επιπλέοντων παραθύρων

en: Flushed face
el: Κοκκινισμένο πρόσωπο

en: Follow _system theme
el: Ακολούθηση θέματος _συστήματος

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Found system default '[{}] {}={}'
el: Εύρεση προεπιλογών συστήματος '[{}] {}={}'

en: Frowning face
el: Κατσούφικο πρόσωπο

en: Function keys
el: πλήκτρα Function (F1-F12)

en: General
el: Γενικά

en: Gradient
el: Διαβαθμισμένο

en: Gradients
el: Διαβαθμίσεις

en: Greek
el: Ελληνικά

en: Grid of keys, suitable for keyboard scanning
el: Πλέγμα πλήκτρων, κατάλληλο για σάρωση πληκτρολογίου

en: Hide Onboard
el: Απόκρυψη του Onboard

en: Hide Onboard when any key is pressed on a physical keyboard. Requires input event source "XInput".
el: Απόκρυψη του Onboard όταν ένα πλήκτρο πατιέται σε πραγματικό πληκτρολόγιο. Απαιτείται προέλευση συμβάντων εισόδου XInput".

en: Hide hover click window
el: Απόκρυψη παραθύρου μετεωρούμενου κλικ

en: Hide keyboard
el: Απόκρυψη πληκτρολογίου

en: Hide the system-provided hover click window while Onboard is running.
el: Απόκρυψη του παραθύρου μετεωρούμενου κλικ του συστήματος κατά την λειτουργία του Onboard.

en: Hot beverage
el: Ζεστό ρόφημα

en: Hover Click
el: Μετεωρούμενο κλικ

en: I_ndependent size
el: Α_νεξάρτητο μέγεθος

en: Ignoring key '{}'. No svg filename defined.
el: Αγνοήθηκε το πλήκτρο '{}'. Δεν έχει καθοριστεί όνομα αρχείου svg.

en: Increase this if key-strokes get lost when inserting word suggestions or snippets into Firefox or other Gtk-2 applications. Has no effect on Gtk-3 applications.
el: Αυξήστε το αν τα πατήματα-πλήκτρου χαθούν όταν εισάγετε προτάσεις λέξεων ή τμημάτων στον Firefox ή σε άλλη εφαρμογή Gtk-2. Δεν έχει καμία επίδραση σε εφαρμογές Gtk-3.

en: Input Device
el: Συσκευή εισόδου

en: Input Options
el: Επιλογές εισαγωγής

en: Insert word _separators
el: Εισαγωγή _διαχωριστών λέξεων

en: International character selection
el: Διεθνής επιλογή χαρακτήρων

en: Italic
el: Πλάγια

en: Keep _aspect ratio
el: Διατήρηση της _αναλογίας

en: Keep aspect ratio when resizing the window
el: Διατήρηση αναλογίας όταν αλλάζετε μέγεθος στο παράθυρο

en: Key Behavior
el: Συμπεριφορά πλήκτρων

en: Key Labels
el: Ετικέτες πλήκτρων

en: Key Style
el: Στυλ πλήκτρων

en: Key-press Feedback
el: Ανατροφοδότηση πατήματος του πλήκτρου

en: Key-repeat
el: Επανάληψη-πλήκτρου

en: Keyboard
el: Πληκτρολόγιο

en: Keyboard Scanning
el: Σάρωση πληκτρολογίου

en: Keyboard layout with Greek literals, arrows and more, for math and physics education on an interactive Whiteboard.
el: Διάταξη πληκτρολογίου με  ελληνικά σύμβολα, βέλη και άλλα, για την εκμάθηση μαθηματικών και φυσικής σε διαδραστικό πίνακα.

en: Keyboard layout with Greek literals, arrows and more, for math and physics education on an interactive Whiteboard.
    This layout places all keys on a single, very wide layer.
el: Διάταξη πληκτρολογίου με  ελληνικά σύμβολα, βέλη και άλλα, για την εκμάθηση μαθηματικών και φυσική σε διαδραστικό πίνακα. 
    Αυτή η διάταξη τοποθετεί όλα τα πλήκτρα μια ενιαία, πολύ ευρεία στοιβάδα.

en: Keys
el: Πλήκτρα

en: Kissing face with closed eyes
el: Πρόσωπο με κλειστά μάτια που δίνει φιλί

en: Label Override
el: Παράβλεψη ετικέτας

en: Labels
el: Ετικέτες

en: Last quarter moon
el: Τελευταίο τέταρτο του φεγγαριού

en: Latch only
el: Μόνο εγκλωβισμός

en: Latch, double-click to lock
el: Εγκλωβισμός, διπλό-κλικ για κλείδωμα

en: Latch, then lock
el: Εγκλωβισμός, στη συνέχεια κλειδώστε

en: Layout
el: Διάταξη

en: Layout file ({}) or name
el: Αρχείο σχεδίου ({}) ή όνομα

en: Learning
el: Εκμάθηση

en: Left
el: Αριστερά

en: Light Direction
el: Κατεύθυνση φωτισμού

en: Loading legacy color scheme format '{old_format}', please consider upgrading to current format '{new_format}': '{filename}'
el: Φόρτωση της πεπαλαιωμένης μορφοποίησης χρωματικού σχήματος '{old_format}', παρακαλώ σκεφθείτε να αναβαθμίσετε στην τρέχουσα μορφοποίηση '{new_format}': '{filename}'

en: Loading legacy layout, format '{}'. Please consider upgrading to current format '{}'
el: Φόρτωση παλαιάς διάταξης, μορφής '{}'. Παρακαλώ σκεφθείτε να αναβαθμίσετε στην τρέχουσα μορφή '{}'

en: Loading system defaults from {filename}
el: Φόρτωση προεπιλογών συστήματος από το αρχείο {filename}

en: Loading theme from '{}'
el: Φόρτωση θέματος από το  '{}'

en: Lock only
el: Μόνο κλείδωμα

en: Looking for system defaults in {paths}
el: Αναζήτηση για τις προεπιλογές του συστήματος σε {paths}

en: Main keyboard
el: Κύριο πληκτρολόγιο

en: Male sign
el: Σύμβολο αρσενικού φύλου

en: Medium size desktop keyboard
el: Πληκτρολόγιο επιφάνειας εργασίας μεσαίου μεγέθους

en: Middle click
el: Μεσαίο κλικ

en: Migrating user directory '{}' to '{}'.
el: Μετακίνηση του καταλόγου χρήστη '{}' στο '{}'.

en: Mobile keyboard for small screens
el: Φορητό πληκτρολόγιο για μικρές οθόνες

en: Modifier _behavior:
el: _Συμπεριφορά τροποποιητή:

en: Modifier auto-release delay in seconds:
el: Τροποποιητής αυτόματης-αποδέσμευσης σε δευτερόλεπτα:

en: Monitor 0
el: Οθόνη 0

en: Monitor 1
el: Οθόνη 1

en: Monitor 2
el: Οθόνη 2

en: Monitor 3
el: Οθόνη 3

en: Monitor 4
el: Οθόνη 4

en: Monitor 5
el: Οθόνη 5

en: Monitor 6
el: Οθόνη 6

en: Monitor 7
el: Οθόνη 7

en: Monitor 8
el: Οθόνη 8

en: More suggestions
el: Περισσότερες προτάσεις

en: Move Onboard
el: Μετακίνηση του Onboard

en: Move keyboard
el: Μετακίνηση πληκτρολογίου

en: Movement only
el: Μόνο κίνηση

en: Must be an integer number
el: Πρέπει να είναι ένας ακέραιος αριθμός

en: Name
el: Όνομα

en: Neutral face
el: Ανέκφραστο πρόσωπο

en: New Input Device
el: Νέα συσκευή εισαγωγής

en: New snippet
el: Νέο απόσπασμα

en: No system defaults found.
el: Δεν βρέθηκαν προεπιλογές του συστήματος.

en: None
el: Κανένα

en: Number block and function keys
el: Τμήμα αριθμητικών πλήκτρων και πλήκτρων Function (F1-F12)

en: Number block and snippets
el: Τμήμα αριθμιτικών πλήκτρων και αποσπασμάτων

en: Onboard Preferences
el: Προτιμήσεις του Onboard

en: Onboard Settings
el: Ρυθμίσεις Onboard

en: Onboard has detected a new input device
el: Το onboard ανίχνευσε μία νέα συσκευή εισαγωγής

en: Onboard is configured to appear with the dialog to unlock the screen; for example to dismiss the password-protected screensaver.
    
    However the system is not configured anymore to use Onboard to unlock the screen. A possible reason can be that another application configured the system to use something else.
    
    Would you like to reconfigure the system to show Onboard when unlocking the screen?
el: Το Onboard έχει ρυθμιστεί ώστε να εμφανίζεται στον διάλογο ξεκλειδώματος της οθόνης. Για παράδειγμα για να αποπέμπει την προστατευμένη με κωδικό προστασία οθόνης.
    
    Το σύστημα όμως, δεν είναι πλέον ρυθμισμένο ώστε να χρησιμοποιεί το Onboard για να ξεκλειδώσει την οθόνη. Ένας πιθανός λόγος μπορεί να είναι το ότι κάποια άλλη εφαρμογή ρύθμισε το σύστημα έτσι ώστε να χρησιμοποιεί κάτι άλλο.
    
    Θα θέλατε να ρυθμίσετε ξανά το σύστημα ώστε να εμφανίζει το Onboard στο ξεκλείδωμα της οθόνης;

en: Onboard is configured to appear with the dialog to unlock the screen; for example to dismiss the password-protected screensaver.
    
    However this function is disabled in the system.
    
    Would you like to activate it?
el: Το Onboard έχει ρυθμιστεί να εμφανίζεται με το παράθυρο διαλόγου που ξεκλειδώνει την οθόνη, για παράδειγμα για να αποπεμφθεί η προστατευμένη-με-κωδικό προστασία οθόνης.
    
    Παρόλα αυτά αυτή η λειτουργία έχει απενεργοποιηθεί από το σύστημα.
    
    Θα θέλατε να το ενεργοποιήσετε;

en: Onboard on-screen keyboard
el: Πληκτρολόγιο οθόνης Onboard

en: Onboard onscreen keyboard
el: Πληκτρολόγιο οθόνης Onboard

en: Onboard onscreen keyboard settings
el: Ρυθμίσεις πληκτρολογίου οθόνης Onboard

en: Once hidden by a physical key-press, auto-show is paused. Select the pause duration here.
el: Όταν γίνει απόκρυψη από πάτημα φυσικού-πλήκτρου, η αυτόματη-εμφάνιση είναι σε παύση. Επιλέξτε εδώ την διάρκεια παύσης.

en: Options
el: Επιλογές

en: Other _Languages
el: Ά_λλες γλώσσες

en: Override auto-detection and manually select quirks
    QUIRKS={metacity|compiz|mutter}
el: Παράκαμψη αυτόματης ανίχνευσης και χειροκίνητη επιλογή ιδιομορφιών
    QUIRKS={metacity|compiz|mutter}

en: Pause learning
el: Παύση εκμάθησης

en: Peace symbol
el: Σύμβολο ειρήνης

en: Persevering face
el: Eπίμονη όψη

en: Play click sound on keypress.
el: Αναπαραγωγή ήχου κλικ κατά το πάτημα πλήκτρων.

en: Play sound
el: Αναπαραγωγή ήχου

en: Pouting face
el: Συνοφρυωμένο πρόσωπο

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Press a button...
el: πατήστε ένα κουμπί...

en: Press a key...
el: Πατήστε ένα πλήκτρο...

en: Primary Monitor
el: Κύρια Οθόνη

en: Profiles
el: Προφίλ

en: Progress the highlight only while the switch is held down.
el: Εξέλιξη της επισήμανσης μόνο εάν ο διακόπτης κρατιέται πατημένος.

en: Push button
el: Κουμπί πίεσης

en: Quit
el: 'Εξοδος

en: Quit Keyboard
el: Έξοδος πληκτρολογιου

en: Quit Onboard
el: Έξοδος Onboard

en: R_oundness:
el: Σ_τρογγυλότητα:

en: Radioactive sign
el: Σήμα ραδιενέργειας

en: Remember new words, their recency and frequency to improve the suggestions over time.
el: Να αποθηκεύονται στη μνήμη νέες λέξεις, το πόσο πρόσφατα χρησιμοποιήθηκαν και η συχνότητα χρησιμοποίησής τους ώστε να βελτιώνονται οι προτάσεις με την πάροδο του χρόνου.

en: Remember nothing
el: Καμία απομνημόνευση

en: Remember what Onboard theme was last used for every system theme.
el: Ενθύμηση του θέματος του Onboard που χρησιμοποιήθηκε για κάθε θέμα του συστήματος.

en: Remove '{}' everywhere.
el: Αφαίρεση '{}' παντού.

en: Remove '{}' only where it occures after '{}'.
el: Αφαίρεση '{}' όταν είναι μετά από '{}'.

en: Remove '{}' only where it occures after numbers.
el: Αφαίρεση '{}' μόνο όταν είναι μετά από αριθμούς.

en: Remove '{}' only where it occures at sentence begin.
el: Αφαίρεση '{}' μόνο όταν είναι σε αρχή πρότασης.

en: Remove '{}' only where it occures at text begin.
el: Αφαίρεση '{}' μόνο όταν είναι σε αρχή κειμένου.

en: Remove word suggestion
el: Αφαίρεση υπόδειξης λεξιλογίου

en: Reset selected theme to Onboard defaults?
el: Επαναφορά του επιλεγμένου θέματος στις προκαθορισμένες ρυθμίσεις του Onboard;

en: Resize Protection
el: Προστασία αλλαγής μεγέθους

en: Right
el: Δεξιά

en: Right click
el: Δεξί κλικ

en: S_ize:
el: Μέ_γεθος:

en: S_nippet:
el: Α_πόσπασμα:

en: Sc_an cycles:
el: Κύκλοι σά_ρωσης:

en: Scanner Settings
el: Ρυθμίσεις σάρωσης

en: Seconds of inactivity until active modifiers and layer keys are released. 0 to disable.
el: Δευτερόλεπτα αδράνειας ωσότου να ελευθερωθούν οι τροποποιητές και τα πλήκτρα στρωμάτων. Βάλτε 0 για να απενεργοποιηθεί.

en: Select a scanning _profile:
el: Επιλέξτε ένα _προφίλ σάρωσης

en: Set _transparency to
el: Ορισμός της _διαφάνειας στην τιμή

en: Set and Settings
el: Όψη και ρυθμίσεις

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Shadow
el: Σκιά

en: Show Onboard when the dialog to unlock the screen appears; this way Onboard can be used for example to enter the password to dismiss the screensaver when it is set to ask for it.
el: Εμφάνιση του Onboard κατά την εμφάνιση του διαλόγου ξεκλειδώματος της οθόνης. Κατ' αυτόν τον τρόπο, το Onboard  μπορεί για παράδειγμα να χρησιμοποιηθεί για την εισαγωγή του κωδικού για την άρση της προστασίας οθόνης όταν αυτός ζητείται.

en: Show Onboard when there is a recognized text window in focus. Requires Gnome Accessibility.
el: Εμφάνιση του Onboard όταν εστιάζεται ένα αναγνωρισμένο παράθυρο κειμένου. Απαιτεί την προσβασιμότητα Gnome.

en: Show _suggestions
el: Εμφάνιση _προτάσεων

en: Show _tooltips
el: Εμφάνιση _συμβουλών εργαλείων

en: Show a button for language selection.
el: Εμφάνιση κουμπιού για επιλογή γλώσσας.

en: Show a floating icon on the desktop when Onboard is hidden. A click on the icon makes Onboard reappear.
el: Εμφάνιση ενός επιπλέοντος  εικονιδίου στην επιφάνεια εργασίας όταν το Onboard είναι κρυμμένο. Ένα κλικ στο εικονίδιο θα κάνει το Onboard να εμφανιστεί ξανά.

en: Show always on visible _workspace
el: Εμφάνιση πάντα  σε ορατή _επιφάνεια εργασίας

en: Show button to pause learning
el: Εμφάνισε το κουμπί παύσης της εκμάθησης

en: Show characters reachable with or without the shift key.
el: Προβολή χαρακτήρων προσβάσιμων με ή χωρίς το πλήκτρο shift.

en: Show floating _icon when Onboard is hidden
el: Εμφάνιση ενός επιπλέοντος _εικονιδίου όταν το Onboard είναι κρυμμένο

en: Show label popups
el: Εμφάνιση αναδυόμενων ετικετών

en: Show label popups above pressed keys.
el: Εμφάνιση αναδυόμενων ετικετών πάνω από τα πατημένα κουμπιά.

en: Show lan_guage switcher
el: Εμφάνισε την επιλογή γλώσσας

en: Show secondary labels
el: Εμφάνιση δευτερευόντων ετικετών

en: Show spelling suggestions
el: Εμφάνιση προτάσεων διόρθωσης ορθογραφίας

en: Show the desktop through the gaps between keys.
el: Εμφάνιση της επιφάνειας εργασίας στον κενό χώρο μεταξύ των πλήκτρων.

en: Show the status item. A click on that icon hides or shows Onboard.
el: Εμφάνιση του εικονιδίου κατάστασης. Ένα κλικ στο εικονίδιο αυτό εμφανίζει ή αποκρύπτει το Onboard.

en: Show tooltips for the keyboard&apos;s buttons.
el: Εμφάνιση υποδείξεων για τα κουμπιά του πληκτρολογίου.

en: Show tooltips for the keyboard's buttons.
el: Εμφάνιση συμβουλών εργαλείων για τα κουμπιά του πληκτρολογίου.

en: Show when _unlocking the screen
el: Εμφάνιση κατά το _ξεκλείδωμα της οθόνης

en: Show window _decoration
el: Εμφάνιση διακόσμησης _παραθύρου

en: Show window caption and frame.
el: Εμφάνιση λεζάντας και πλαισίου στο παράθυρο

en: Show/Hide options
el: Εμφάνιση/Απόκρυψη επιλογών

en: Shrink the available space for maximized windows.
el: Σμικρύνετε το διαθέσιμο χώρο για τα μεγιστοποιημένα παράθυρα.

en: Shrink workarea
el: Σμίκρυνση περιοχής εργασίας

en: Silently fail to start in the given desktop environments. DESKTOPS is a comma-separated list of XDG desktop names, e.g. GNOME for GNOME Shell.
el: Σιωπηρή αποτυχία εκκίνησης στα δεδομένα περιβάλλοντα εργασίας. DESKTOPS λέγεται μια χωρισμένη με κόμματα λίστα ονομάτων περιβαλλόντων εργασίας XDG, πχ GNOME για το GNOME Shell.

en: Skull and crossbones
el: Νεκροκεφαλή και σταυρωτά οστά

en: Smiling face
el: Χαμογελαστό πρόσωπο

en: Smiling face with halo
el: Χαμογελαστό πρόσωπο με φωτοστέφανο

en: Smiling face with heart-shaped eyes
el: Χαμογελαστό πρόσωπο με μάτια σε σχήμα καρδιάς

en: Smiling face with horns
el: Χαμογελαστό πρόσωπο με κέρατα

en: Smiling face with open mouth and smiling eyes
el: Χαμογελαστό πρόσωπο με ανοιχτό στόμα και γελαστά μάτια

en: Smiling face with smiling eyes
el: Χαμογελαστό πρόσωπο με γελαστά μάτια

en: Smiling face with sunglasses
el: Χαμογελαστό πρόσωπο με γυαλιά ηλίου

en: Smirking face
el: Πρόσωπο που γελά πονηρά

en: Snippet %d is already in use.
el: Το απόσπασμα %d ήδη χρησιμοποιείται.

en: Snippet Text
el: Κείμενο αποσπάσματος

en: Snippet {}
el: Απόσπασμα {}

en: Snippets
el: Αποσπάσματα

en: Snippets are pieces of text which are entered when the corresponding button in Onboard is pressed.
el: Τα αποσπάσματα είναι κομμάτια κειμένου που εισάγονται όταν πατηθεί το αντίστοιχο κουμπί στο Onboard.

en: Space
el: Διάστημα

en: Space efficient desktop keyboard
el: Αποδοτικού χώρου επιτραπέζιο πληκτρολόγιο

en: Special Characters
el: Ειδικοί χαρακτήρες

en: Special characters for interactive whiteboards
el: Ειδικοί χαρακτήρες για διαδραστικούς πίνακες

en: Special characters for interactive whiteboards, wide
el: Ειδικοί χαρακτήρες για διαδραστικούς πίνακες, ευρείς

en: Spell-check backend:
el: Μηχανισμός υπόβαθρου ορθογράφου:

en: Spelling suggestion
el: Ορθογραφικές προτάσεις

en: Start Onboard _hidden
el: Εκκίνηση του Onboard σε _κρυμμένη μορφή

en: Start Onboard hidden.
el: Εκκίνηση ενός κρυμμένου Onboard

en: Start in XEmbed mode, e.g. for gnome-screensaver
el: Ξεκινήστε σε λειτουργία XEmbed, π.χ. για το gnome-screensaver

en: Stay hidden:
el: Παραμονή σε θέση απόκρυψης:

en: Step
el: Βήμα

en: Step _only during switch down
el: Συνεχίστε _μόνο κατά τη διάρκεια κλεισίματος του διακόπτη

en: Step scan for 2 switches
el: Βηματική σάρωση για 2 μεταβάσεις

en: Sub-, Superscripts; Fractions
el: Υπό-, Εκθέτες· Κλάσματα

en: Swap the scan actions after every key activation. The Step action will become the Activate action and vice versa.
el: Εναλλαγή στις ενέργειες της σάρωσης μετά από κάθε πλήκτρο ενεργοποίησης. Το βήμα θα γίνει η ενεργοποίηση και αντίστροφα.

en: System defaults: Invalid enum value for key '{}' in section '{}': {}
el: Προεπιλογές συστήματος: Μη έγκυρη τιμή enum για το κλειδί '{}' στο τμήμα '{}': {}

en: System defaults: Invalid value for key '{}' in section '{}'
      {}
el: Προεπιλογές του συστήματος: Μη έγκυρη τιμή για το πλήκτρο '{}' στον τομέα '{}'
      {}

en: System defaults: Unknown key '{}' in section '{}'
el: Προεπιλογές του συστήματος: Άγνωστο πλήκτρο '{}' στον τομέα '{}'

en: System settings not found ({}): {}
el: Δεν βρέθηκαν οι ρυθμίσεις συστήματος ({}): {}

en: The number of keys the scanner steps back before moving forward again.
el: Ο αριθμός των πλήκτρων που ο σαρωτής ανιχνεύει αναδρομικά, πριν προχωρήσει ξανά προς τα εμπρός.

en: The number of times the scanner cycles through the entire keyboard before it stops.
el: Ο αριθμός των κύκλων σάρωσης που ο σαρωτής διενεργεί σε όλο το πληκτρολόγιο πριν σταματήσει.

en: The selected device should not control the system mouse cursor or the keyboard caret.
el: Η επιλεγμένη συσκευή δεν θα πρέπει να ελέγχει τον δείκτη του ποντικιού ή το δρομέα του πληκτρολογίου.

en: The spell check engine to use.
el: Μηχανισμός ορθογραφίας προς χρήση

en: The time the scanner rests on a key  while moving backwards. (in seconds)
el: Ο χρόνος που ο σαρωτής παραμένει σε ένα πλήκτρο ενώ κινείται προς τα πίσω. (σε δευτερόλεπτα)

en: The time the scanner rests on a key  while progressing forward. (in seconds)
el: Ο χρόνος που ο σαρωτής παραμένει σε ένα πλήκτρο ενώ κινείται προς τα εμπρός. (σε δευτερόλεπτα)

en: The time the scanner rests on a key or group before moving to the next. (in seconds)
el: Ο χρόνος που ο σαρωτής αναπαύεται σε ένα πλήκτρο ή μια ομάδα πλήκτρων πριν από τη μετάβαση στο επόμενο. (σε δευτερόλεπτα)

en: Theme
el: θέμα

en: Theme file (.theme) or name
el: Αρχείο θέματος (.theme) ή όνομα

en: This theme file already exists.
    '{filename}'
    
    Overwrite it?
el: Αυτό το αρχείο υπάρχει ήδη.
    '{filename}'
    
    Να αντικατασταθεί;

en: This will only affect learned suggestions.
el: Αυτό θα επηρεάσει μόνο τις υποδείξεις που έχουν αποθηκευτεί.

en: Time in seconds before a click is triggered.
el: Χρόνος σε δευτερόλεπτα πριν την πρόκληση κλικ.

en: Tired face
el: Κουρασμένο πρόσωπο

en: Toggle click helpers
el: Εναλλαγή βοηθητικών λειτουργιών κλικ

en: Top
el: Κορυφή

en: Transparency
el: Διαφάνεια

en: Transparency of the keyboard background
el: Διαφάνεια του παρασκηνίου του πληκτρολογίου

en: Transparency of the whole keyboard window. Requires compositing.
el: Διαφάνεια ολόκληρου του παραθύρου του πληκτρολογίου. Απαιτεί τη λειτουργία compositing.

en: Transparency when the pointer leaves the keyboard. Requires compositing.
el: Ενεργοποίηση της διαφάνειας όταν ο δείκτης του ποντικιού εγκαταλείψει το πληκτρολόγιο. Απαιτεί τη λειτουργία compositing.

en: Try harder to keep Onboard above anything on-screen.
el: Να γίνει μεγαλύτερη προσπάθεια ώστε να κρατηθεί το Onboard πάνω από οτιδήποτε βρίσκεται στην οθόνη.

en: Typing Assistance
el: Βοήθεια πληκτρολόγησης

en: Ubuntu Logo
el: Λογότυπο του Ubuntu

en: Umbrella
el: Ομπρέλα

en: Unable to read theme '{}'
el: Αποτυχία κατά την ανάγνωση του θέματος '{}'

en: Unamused face
el: Βαριεστημένο πρόσωπο

en: Universal Access
el: Καθολική πρόσβαση

en: Up
el: Επάνω

en: Use device
el: Χρήση της συσκευής

en: Victory hand
el: Σήμα της νίκης

en: Weary face
el: Σκυθρωπό πρόσωπο

en: When Inactive
el: Όταν είναι ανενεργό

en: While  learning is paused:
el: Ενώ η εκμάθηση είναι σε παύση:

en: White club suit
el: Λευκό σπαθί

en: White diamond suit
el: Λευκό καρό

en: White heart suit
el: Λευκή κούπα

en: White spade suit
el: Λευκό μπαστούνι

en: White star
el: Λευκό αστέρι

en: White sun with rays
el: Λευκός ήλιος με ακτίνες

en: White telephone
el: Λευκό τηλέφωνο

en: Wind_ow:
el: Παρά_θυρο:

en: Window
el: Παράθυρο

en: Window options
el: Επιλογές παραθύρου

en: Window size, widthxheight
el: Μέγεθος παραθύρου, πλάτοςxύψος

en: Window x position
el: Θέση στον άξονα x του παραθύρου

en: Window y position
el: Θέση στον άξονα y του παραθύρου

en: Winking face
el: Πρόσωπο που κλείνει το μάτι

en: Word Suggestions
el: Προτάσεις λέξεων

en: Words typed while this button is pressed won't be remembered.
el: Οι λέξεις που πληκτρολογούνται ενώ το κουμπί είναι πατημένο θα λησμονιούνται.

en: Writing hand
el: Χέρι που γράφει

en: _Alternate switch actions
el: _Εναλλακτικές ενέργειες μετάβασης

en: _Angle:
el: _Γωνία:

en: _Attributes:
el: _Χαρακτηριστικά:

en: _Auto-show when editing text
el: _Αυτόματη εμφάνιση κατά την επεξεργασία κειμένου

en: _Background:
el: _Παρασκήνιο:

en: _Backtrack interval:
el: _Ανίχνευση χρονικού διαστήματος προς τα πίσω:

en: _Border:
el: _Περίγραμμα:

en: _Button label:
el: _Ετικέτα κουμπιού:

en: _Cancel
el: _Ακύρωση

en: _Delay:
el: _Καθυστέρηση:

en: _Delete
el: _Διαγραφή

en: _Font:
el: _Γραμματοσειρά:

en: _Force window to top
el: _Εξαναγκασμός του παραθύρου στην κορυφή

en: _Forward interval:
el: _Χρονικό διάστημα προς τα εμπρός:

en: _Hide Onboard
el: _Απόκρυψη του Onboard

en: _Input event source:
el: _Είσοδος προέλευσης συμβάντων:

en: _Key:
el: _Πλήκτρο:

en: _Learn from typed text
el: _Εκμάθηση από κείμενο που έχει πληκτρολογηθεί

en: _Long press action:
el: Ενέργεια _μακρού πατήματος:

en: _Motion threshold:
el: _Κατώφλι κίνησης:

en: _No background
el: _Χωρίς παρασκήνιο

en: _Preferences
el: _Προτιμήσεις

en: _Quit
el: Έ_ξοδος

en: _Remove suggestion…
el: _Αφαίρεση υπόδειξης...

en: _Reset
el: _Επαναφορά

en: _Save snippet
el: _Αποθήκευση αποσπάσματος

en: _Select an input device:
el: _Επιλέξτε μια συσκευή εισόδου:

en: _Show Onboard
el: _Εμφάνιση του Onboard

en: _Show status icon
el: _Εμφάνιση εικονιδίου κατάστασης

en: _Step interval:
el: Χρονικό διάστημα _βήματος:

en: _Strength:
el: ­_Δύναμη:

en: _Style:
el: _Στυλ:

en: _Super key:
el: _Πλήκτρο Super:

en: _Touch input:
el: _Εισαγωγή αφής:

en: _Use this device only for scanning
el: _Χρησιμοποιήστε αυτή τη συσκευή μόνο για σάρωση

en: after
el: μετά από

en: color scheme '{filename}' does not exist
el: Το χρωματικό σχήμα '{filename}' δεν υπάρχει

en: copy_layouts failed, unsupported layout format '{}'.
el: απέτυχε το copy_layouts (αντιγραφή διατάξεων), μη υποστηριζόμενη μορφή διάταξης '{}'.

en: copying layout '{}' to '{}'
el: αντιγραφή της διάταξης '{}' στο '{}'

en: copying svg file '{}' to '{}'
el: αντιγραφή του αρχείου svg '{}' στο '{}'

en: failed to create directory '{}': {}
el: αποτυχία δημιουργίας καταλόγου '{}': {}

en: failed to find {description} '{filename}'
el: αδυναμία εύρεσης του {description} '{filename}'

en: failed to migrate user directory.
el: αποτυχία μεταφοράς καταλόγου χρήστη.

en: forever
el: για πάντα

en: gsettings schema for '{}' is not installed
el: Δεν υπάρχει εγκαταστημένο σχήμα του gsettings για το '{}'

en: layout '{filename}' does not exist
el: Η διάταξη '{filename}' δεν υπάρχει

en: multi-touch
el: πολλαπλής αφής

en: never
el: ποτέ

en: no window transparency available; screen doesn't support alpha channels
el: δεν είναι διαθέσιμη η διαφάνεια του παραθύρου. Η οθόνη δεν υποστηρίζει κανάλια άλφα.

en: none
el: κανένα

en: seconds
el: δευτερόλεπτα

en: single-touch
el: μονής αφής

en: theme '{filename}' does not exist
el: Το θέμα '{filename}' δεν υπάρχει

en: unable to locate '{filename}', loading default {description} instead
el: αδυναμία εύρεσης του '{filename}', φόρτωση αντί αυτού της προεπιλογής {description}

en: {description} '{filename}' not found yet, retrying in default paths
el: Δεν έχει βρεθεί ακόμα το {description} '{filename}', γίνεται νέα προσπάθεια στις προεπιλεγμένες διαδρομές

en: {description} '{filename}' not found yet, searching in paths {paths}
el: {description} '{filename}' δεν βρέθηκε ακόμη, γίνεται αναζήτηση στις διαδρομές {paths}

en: {description} '{filepath}' found.
el: Βρέθηκε το {description} '{filepath}'.
