libexif-0.6.21-pre1 - en to da translation catalogue (998 entries)

en:  (%d sec.)
da:  (%d sek.)

en:  (1/%d sec.)
da:  (1/%d sek.)

en:  (35 equivalent: %d mm)
da:  (35 ækvivalent: %d mm)

en:  sec.
da:  sek.

en: %2.2f meters
da: %2.2f meter

en: %i bytes undefined data
da: %i byte udefinerede data

en: %i bytes unknown data
da: %i byte ukendt data

en: %i bytes unknown data:
da: %i byte ukendt data:

en: %i bytes unsupported data type
da: %i byte datatype der ikke er understøttet

en: (Editor)
da: (Redigering)

en: (Photographer)
da: (fotograf)

en: 10 frames/sec
da: 10 billeder/sek

en: 15 frames/sec
da: 15 billeder/sek

en: 2 Mpixel basic
da: 2 Mpixel - basis

en: 2 Mpixel fine
da: 2 Mpixel - fin

en: 2 Mpixel normal
da: 2 Mpixel - normal

en: 2 sec.
da: 2 sek.

en: 20 frames/sec
da: 20 billeder/sek

en: 2304x1728 or 2592x1944
da: 2304x1728 eller 2592x1944

en: 2560x1920 or 2304x1728
da: 2560x1920 eller 2304x1728

en: 2816x2212 or 2816x2112
da: 2816x2212 eller 2816x2112

en: 2nd-curtain sync used
da: 2.-udskilt synkronisering brugt

en: 2x2 matrix (clockwise)
da: 2x2 matrice (med uret)

en: 3008x2008 or 3040x2024
da: 3008x2008 eller 3040x2024

en: 5 frames/sec
da: 5 billeder/sek

en: A character string containing a comment about the image, encoded in UTF-16LE.
da: En tegnstreng indeholdende en bemærkning om billedet, kodet i UTF-16LE.

en: A character string containing key words describing the image, encoded in UTF-16LE.
da: En tegnstreng indeholdende nøgleord der beskriver billedet, kodet i UTF-16LE.

en: A character string containing the name of the image creator, encoded in UTF-16LE.
da: En tegnstreng indeholdende navnet på personen der oprettede billedet, kodet i UTF-16LE.

en: A character string giving the image subject, encoded in UTF-16LE.
da: En tegnstreng indeholdende billedemnet, kodet i UTF-16LE.

en: A character string giving the title of the image, encoded in UTF-16LE.
da: En tegnstreng indholdende titlen på billedet, kodet i UTF-16LE.

en: A character string giving the title of the image. It may be a comment such as "1988 company picnic" or the like. Two-bytes character codes cannot be used. When a 2-bytes code is necessary, the Exif Private tag <UserComment> is to be used.
da: En tegnstreng der angiver titlen på billedet. Det kan være en kommentar som »1988 firmaskovtur« eller noget lignende. To byte tegnkoder kan ikke bruges. Når en 2-byte kode er nødvendig, skal Exif Private-mærket <UserComment> bruges.

en: A character string recording date and time information relative to UTC (Coordinated Universal Time). The format is "YYYY:MM:DD". The length of the string is 11 bytes including NULL.
da: En tegnstreng der registrerer dato- og tidsinformation i forhold til UTC (Koordineret universel tid). Formatet er »ÅÅÅÅ:MM:DD«. Længden på strengen er 11 byte inklusive NULL.

en: A character string recording the name of the GPS area. The first byte indicates the character code used, and this is followed by the name of the GPS area. Since the Type is not ASCII, NULL termination is not necessary.
da: En tegnstreng der registrerer navnet på GPS-området. Den første byte indikerer den anvendte tegnkode, og dette efterfølges af navnet på GPS-området. Da typen ikke er ASCII, er NULL-terminering ikke nødvendig.

en: A character string recording the name of the method used for location finding. The first byte indicates the character code used, and this is followed by the name of the method. Since the Type is not ASCII, NULL termination is not necessary.
da: En tegnstreng der angiver navnet på metoden der bruges til stedbestemmelse. Den første byte indikerer den anvendte tegnkode, og dette efterfølges af navnet på metoden. Da typen ikke er ASCII, er NULL-terminering ikke nødvendig.

en: A general indication of the kind of data contained in this subfile.
da: En generel indikation af den type data der er indeholdt i denne underfil.

en: A pointer to the Exif IFD. Interoperability, Exif IFD has the same structure as that of the IFD specified in TIFF. ordinarily, however, it does not contain image data as in the case of TIFF.
da: En peger til Exif IFD'en. Interoperability, Exif IFD har den samme struktur som den af IFD angivet i TIFF. Normalt indeholder den dog ikke billeddata som i tilfældet med TIFF.

en: A pointer to the GPS Info IFD. The Interoperability structure of the GPS Info IFD, like that of Exif IFD, has no image data.
da: En peger for GPS Info IFD'en. Interoperabilitystrukturen på GPS Info IFD'en har som Exif IFD ingen billeddata.

en: A tag for Exif users to write keywords or comments on the image besides those in <ImageDescription>, and without the character code limitations of the <ImageDescription> tag. The character code used in the <UserComment> tag is identified based on an ID code in a fixed 8-byte area at the start of the tag data area. The unused portion of the area is padded with NULL ("00.h"). ID codes are assigned by means of registration. The designation method and references for each character code are defined in the specification. The value of CountN is determined based on the 8 bytes in the character code area and the number of bytes in the user comment part. Since the TYPE is not ASCII, NULL termination is not necessary. The ID code for the <UserComment> area may be a Defined code such as JIS or ASCII, or may be Undefined. The Undefined name is UndefinedText, and the ID code is filled with 8 bytes of all "NULL" ("00.H"). An Exif reader that reads the <UserComment> tag must have a function for determining the ID code. This function is not required in Exif readers that do not use the <UserComment> tag. When a <UserComment> area is set aside, it is recommended that the ID code be ASCII and that the following user comment part be filled with blank characters [20.H].
da: Et mærke hvor Exifbrugere kan skrive nøgleord eller kommentarer til billederne udover dem i <ImageDescription>, og uden begrænsningerne på tegnkodningen i dette mærke. Tegnkoden brugt i mærket <UserComment> identificeres på grundlag af en id-kode i et fast 8-byte område i starten af mærkets dataområde. Den ubrugte del af området er fyldt med NULL (00.h). Id-koder tildeles ved registrering. Betegnelsesmetoden og referencer for hver tegnkode er defineret i specifikationen. Værdien af CountN afgøres på grundlag af de 8 byte i tegnkodningsområdet og antallet af byte i brugerkommentardelen. Da TYPEN ikke er ASCII, er NULL-terminering ikke nødvendig. Id-koden for området <UserComment> kan være en defineret kode som JIS eller ASCII, eller kan være udefineret. Det udefinerede navn er Udefineret tekst, og id-koden fyldes med 8 byte der alle er NULL (00.H). En Exiflæser som læser mærket <UserComment> skal have en funktion der kan aflæse id-koden. Denne funktion er ikke krævet hvis Exiflæseren ikke bruger mærket <UserComment>. Når et <UserComment>-område reserveres anbefales det at id-koden er i ASCII-format og at den følgende brugerkommentarplads fyldes med blanke tegn [20.H].

en: A tag for manufacturers of Exif writers to record any desired information. The contents are up to the manufacturer.
da: Et mærke for producenter af Exif-forfattere til registrering af ønsket information. Indholdet er helt op til producenten.

en: A tag used to record fractions of seconds for the <DateTime> tag.
da: Et mærke brugt til at registrere delsekunder for mærket <DateTime>.

en: A tag used to record fractions of seconds for the <DateTimeDigitized> tag.
da: Et mærke brugt til at registrere delsekunder for mærket <DateTimeDigitized>.

en: A tag used to record fractions of seconds for the <DateTimeOriginal> tag.
da: Et mærke brugt til at registrere delsekunder for mærket <DateTimeOriginal>.

en: A transfer function for the image, described in tabular style. Normally this tag is not necessary, since color space is specified in the color space information tag (<ColorSpace>).
da: En overførelsesfunktion for billedet, beskrevet i tabulær stil. Normalt er dette mærke ikke nødvendigt, da farvemellemrum er angivet i farvemellemrumsinformationsmærket (<ColorSpace>).

en: A-DEP
da: A-DYB

en: AE Bracket Value
da: AE-sammenstilingsværdi

en: AE Bracketing
da: AE-sammenstilling

en: AE Info
da: AE-info

en: AE Setting
da: AE-opsætning

en: AE good
da: God AE

en: AE lock
da: AE-lås

en: AE lock + exposure compensation
da: AE-lås + belysningskompensation

en: AF Focus Position
da: AF-fokusposition

en: AF Point
da: AF-position

en: AF Point Selected
da: AF-punkt valgt

en: AF Result
da: AF-resultat

en: AF non D lens
da: Linse - AF ikke D

en: AF position: bottom
da: AF-position: Nederst

en: AF position: center
da: AF-position: Centrum

en: AF position: far left
da: AF-position: Længst mod venstre

en: AF position: far right
da: AF-position: Længst mod højre

en: AF position: left
da: AF-position: Venstre

en: AF position: lower-left
da: AF-position: Nederst-venstre

en: AF position: lower-right
da: AF-position: Nederst-højre

en: AF position: right
da: AF-position: Højre

en: AF position: top
da: AF-position: Øverst

en: AF position: upper-left
da: AF-position: Øverst-venstre

en: AF position: upper-right
da: AF-position: Øverst-højre

en: AF-D G VR lens
da: Linse - AF-D G VR

en: AF-D G lens
da: Linse - AF-D G

en: AF-D VR lens
da: Linse - AF-D VR

en: AF-D or AF-S lens
da: Linse - AF-D eller AF-S

en: AI focus AF
da: Computerfokus AF

en: AI servo AF
da: Computerservo AF

en: Action
da: Handling

en: Add, correct and remove entries to get EXIF data that follows the specification.
da: Tilføj, ret eller fjern poster for at få EXIF-data som følger specifikationen.

en: Adjust exposure
da: Juster belysning

en: All
da: Alle

en: Altitude
da: Højde

en: Altitude Reference
da: Højdereference

en: Aperture
da: Blændetal

en: Aperture Value
da: Blændetalsværdi

en: Aperture priority
da: Blændetalsprioritet

en: Aperture priority AE
da: Blændetalsprioritet AE

en: Aquarium
da: Akvarium

en: Artist
da: Kunstner

en: Auto (100-400%)
da: Auto (100-400 %)

en: Auto AF Point
da: Auto AF-punkt

en: Auto AF point selection
da: Auto AF-punktudvælgelse

en: Auto Bracketing
da: Automatisk sammenstilling

en: Auto Exposure Check
da: Autobelysningstjek

en: Auto Focus Check
da: Tjek af autofokus

en: Auto ISO
da: Auto-ISO

en: Auto Rotate
da: Autoroter

en: Auto bracket
da: Sammenstilling på auto

en: Auto exposure
da: Automatisk belysning

en: Auto high
da: Autohøjde

en: Auto white balance
da: Hvidbalance på auto

en: Auto, did not fire
da: Auto, blev ikke brugt

en: Auto, did not fire, red-eye reduction
da: Auto, blev ikke brugt, reduktion af røde øjne

en: Auto, fired
da: Auto, brugt

en: Auto, fired, red-eye reduction
da: Auto, brugt, reduktion af røde øjne

en: Auto, red-eye reduction
da: Auto, rødøjereduktion

en: Auto-selected
da: Autovalgt

en: Autofocus Points Used
da: Autofokuspunkter brugt

en: Automatic
da: Automatisk

en: Autumn
da: Efterår

en: Av-priority
da: Av-prioritet

en: Average
da: Gennemsnit

en: Avg
da: Gns.

en: Battery Info
da: Batteriinfo

en: Battery Level
da: Batteriniveau

en: Beach
da: Strand

en: Bearing of Destination
da: Destinationsretning

en: Best
da: Bedst

en: Bestshot Mode
da: Optimal tilstand

en: Better
da: Bedre

en: Bits per Sample
da: Bit per eksempel

en: Black & White Mode
da: Sort & hvid

en: Black & white
da: Sort & hvid

en: Black Level
da: Sort niveau

en: Black Point
da: Sort plet

en: Blue Balance
da: Blåbalance

en: Blur Check
da: Sløringstjek

en: Blur warning
da: Sløringsadvarsel

en: Bottom
da: Nederst

en: Bottom to top
da: Nederst til øverst

en: Bottom-center
da: Nederst-centrum

en: Bottom-left
da: Nederst-venstre

en: Bottom-right
da: Nederst-højre

en: Bracketing
da: Sammenstilling

en: Bright+
da: Klar+

en: Bright-
da: Klar-

en: Brightness
da: Lysstyrke

en: Brightness Value
da: Lysstyrkeværdi

en: Bulb Duration
da: Pærevarighed

en: Byte at position %i: 0x%02x
da: Byte på position %i: 0x%02x

en: CCD Scan Mode
da: CCD-skanningstilstand

en: CCD Sensitivity
da: CCD-følsomhed

en: CCS ISO Sensitivity
da: CCS ISO-følsomhed

en: CFA Pattern
da: CFA-mønster

en: Camera ID
da: Kamera-id

en: Camera Info
da: Kamerainfo

en: Camera Temperature
da: Kameratemperatur

en: Camera Type
da: Kameratype

en: Candlelight
da: Levende lys

en: Canon EF 180mm Macro f/3.5L or Sigma 180mm EX HSM Macro f/3.5
da: Canon EF 180mm Macro f/3.5L eller Sigma 180mm EX HSM Macro f/3.5

en: Canon EF 24mm f/2.8 or Sigma 15mm f/2.8 EX Fisheye
da: Canon EF 24mm f/2.8 eller Sigma 15mm f/2.8 EX Fiskeøje

en: Canon EF 28-70mm f/2.8L or Sigma 24-70mm EX f/2.8
da: Canon EF 28-70mm f/2.8L eller Sigma 24-70mm EX f/2.8

en: Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo
da: Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Makrofoto

en: Capture Editor Data
da: Fang redigeringsdata

en: Capture Editor Version
da: Fang redigeringsversion

en: Capture Mode
da: Optagelsestilstand

en: Center
da: Midten

en: Center-right
da: Centrum mod højre

en: Center-weight
da: Centrumvægtet

en: Center-weighted average
da: Centrumvægtet gennemsnit

en: Centered
da: Centreret

en: Chromaticity Saturation
da: Kromaticitetsfarvemætning

en: Chunky format
da: Klumpet format

en: Close
da: Tæt på

en: Close view
da: Set tæt på

en: Cloudy
da: Overskyet

en: Cloudy weather
da: Overskyet

en: Co-sited
da: Co-placeret

en: Color
da: Farve

en: Color Adjustment Mode
da: Tilstand for farvejustering

en: Color Control
da: Farvekontrol

en: Color Information
da: Farveinformation

en: Color Matrix
da: Farvematrice

en: Color Matrix Number
da: Nummer på farvematrice

en: Color Mode
da: Farvetilstand

en: Color Mode (?)
da: Farvetilstand (?)

en: Color Space
da: Farverum

en: Color Tone
da: Farvetone

en: Color accent
da: Farveaccent

en: Color sequential area sensor
da: Farvesekventiel områdesensor

en: Color sequential linear sensor
da: Farvesekventiel lineær sensor

en: Color swap
da: Farveskift

en: Colors
da: Farver

en: Compact
da: Kompakt

en: Components Configuration
da: Komponentkonfiguration

en: Compressed Bits per Pixel
da: Komprimerede bit per billedpunkt

en: Compression
da: Komprimering

en: Compression Ratio
da: Pakkeforhold

en: Continuous
da: Fortsættende

en: Continuous Sequence Number
da: Fortsættende sekvensnummer

en: Continuous Taking
da: Fortsat fotografering

en: Continuous, high
da: Fortsættende, høj

en: Continuous, low
da: Fortsættende, lav

en: Continuous, speed priority
da: Fortsættende, hastighedsprioritet

en: Contrast
da: Kontrast

en: Contrast Curve
da: Kontrastkurve

en: Contrast Setting
da: Kontrastopsætning

en: Contrast+
da: Kontrast+

en: Contrast-
da: Kontrast-

en: Converter
da: Konverter

en: Cool white fluorescent
da: Fluorescerende hvidkoldt

en: Copyright
da: Ophavsret

en: Copyright information. In this standard the tag is used to indicate both the photographer and editor copyrights. It is the copyright notice of the person or organization claiming rights to the image. The Interoperability copyright statement including date and rights should be written in this field; e.g., "Copyright, John Smith, 19xx. All rights reserved.". In this standard the field records both the photographer and editor copyrights, with each recorded in a separate part of the statement. When there is a clear distinction between the photographer and editor copyrights, these are to be written in the order of photographer followed by editor copyright, separated by NULL (in this case, since the statement also ends with a NULL, there are two NULL codes) (see example 1). When only the photographer is given, it is terminated by one NULL code (see example 2). When only the editor copyright is given, the photographer copyright part consists of one space followed by a terminating NULL code, then the editor copyright is given (see example 3). When the field is left blank, it is treated as unknown.
da: Information om ophavsret. I denne standard angives både fotografens og redaktørens ophavsret i samme mærke. Her angives  ophavsretsoplysningen for personen eller organisationen som hævder at have rettighederne til billedet. Interoperabilityerklæringen for ophavsret inklusive dato og rettigheder bør skrives i dette felt; for eksempel, »Ophavsret, Kaj Jensen, 19xx. Alle rettigheder forbeholdes.«. I denne standard registreres både fotografen og redaktøren i samme felt. Når der er en klar forskel på fotografens og redaktørens ophavsret, skal de skrives i rækkefølge med fotografen først efterfulgt af redaktørens ophavsret, adskilt af NULL (da udsagnet også afsluttes med NULL, er der i dette tilfælde to NULL-koder) (se eksempel 1). Når kun fotografen er angivet, afsluttes med en NULL-kode (se eksempel 2). Når kun redaktørens rettighed er angivet, består fotografens ophavsretdel af et mellemrum efterfulgt af en afsluttende NULL-kode, hvorefter redaktørens ophavsret er angivet (se eksempel 3). Når feltet efterlades blankt, behandles oplysningen som ukendt.

en: Corrupt data
da: Korrupt data

en: Creative
da: Kreativt

en: Creative program (biased toward depth of field)
da: Kreativt program (med henblik på fokusdybde)

en: Creative program (biased toward fast shutter speed)
da: Kreativt program (med henblik på hurtig lukkertid)

en: Custom
da: Tilpasset

en: Custom 1
da: Tilpasset 1

en: Custom 2
da: Tilpasset 2

en: Custom Functions
da: Tilpassede funktioner

en: Custom Rendered
da: Brugerrenderet

en: Custom process
da: Tilpasset proces

en: Dark pet
da: Mørkt kæledyr

en: Data Dump
da: Datadump

en: Date
da: Dato

en: Date and Time
da: Dato og tid

en: Date and Time (Digitized)
da: Dato og tid (digitaliseret)

en: Date and Time (Original)
da: Dato og tid (oprindelig)

en: Day white fluorescent
da: Fluorescerende daghvidt

en: Daylight
da: Dagslys

en: Daylight Savings
da: Dagslysforhold

en: Daylight fluorescent
da: Fluorescerende dagslys

en: Debugging information
da: Fejlsøgningsinformation

en: Debugging information is available.
da: Fejlsøgningsinformation er tilgængelig.

en: Default
da: Standard

en: Defined by Adobe Corporation to enable TIFF Trees within a TIFF file.
da: Defineret af Adobe Corporation for at kunne slå TIFF-træer til inden i en TIFF-fil.

en: Deflate/ZIP compression
da: Pakke sammen/ZIP-kompression

en: Destination City
da: Destinationsby

en: Destination City Code
da: Destinationsbykode

en: Destination DST
da: Sommertid destination

en: Destination Daylight Savings Time
da: Sommertid på destination

en: Development Dynamic Range Wide Mode
da: Udvikling - dynamisk afstand - bredtilstand

en: Device Setting Description
da: Beskrivelse af enhedsopsætningen

en: Digital Zoom
da: Digital zoom

en: Digital Zoom Ratio
da: Digitalt zoomforhold

en: Digital filter
da: Digitalt filter

en: Digital filter?
da: Digitalt filter?

en: Digital macro
da: Digital makro

en: Direction of Movement
da: Bevægelsesretning

en: Directly photographed
da: Direkte fotograferet

en: Display Aperture
da: Vis blændetal

en: Distance of photographed object in millimeters.
da: Afstand til fotograferet objekt i millimeter.

en: Distance to Destination
da: Afstand til ankomststedet

en: Distant
da: På afstand

en: Distant view
da: Set på afstand

en: Do not change maker note
da: Ændr ikke fremstillernote

en: Document Name
da: Dokumentnavn

en: Double
da: Dobbel

en: Drive Mode
da: Drevtilstand

en: Dynamic Range
da: Dynamisk afstand

en: Dynamic Range Wide Mode
da: Dynamisk afstand - bredtilstand

en: EOS high-end
da: EOS høj kvalitet

en: EOS mid-range
da: EOS mellem kvalitet

en: EXIF header not found.
da: EXIF-hoved ikke fundet.

en: EXIF marker not found.
da: EXIF-markør ikke fundet.

en: East or West Longitude
da: Østlig eller vestlig længdegrad

en: Easy Shooting Mode
da: Nem billedtagning

en: Easy shooting
da: Nem billedtagning

en: Economy
da: Økonomi

en: Encodes time zone of camera clock relative to GMT.
da: Koder tidszone på uret i kameraet i forhold til GMT.

en: Enhancement
da: Forbedring

en: Epson Image Height
da: Epsonbilledhøjde

en: Epson Image Width
da: Epsonbilledbredde

en: Epson Software Version
da: Epsonprogramversion

en: Evaluative
da: Vurderende

en: Exif Version
da: Version på Exif

en: Exif Version %d.%d
da: Exif version %d.%d

en: Exposure Bias
da: Belysningsbias

en: Exposure Bracket Value
da: Sammenstillingsværdi for belysning

en: Exposure Compensation
da: Belysningskompensation

en: Exposure Index
da: Belysningsindeks

en: Exposure Mode
da: Belysningstilstand

en: Exposure Program
da: Belysningsprogram

en: Exposure Time
da: Belysningstid

en: Exposure compensation
da: Belysningskompensation

en: Exposure time, given in seconds (sec).
da: Belysningstid, opgivet i sekunder (sek).

en: Exposurediff ?
da: Belysningsforskel?

en: External
da: Ekstern

en: External 1
da: Ekstern 1

en: External 2
da: Ekstern 2

en: External 3
da: Ekstern 3

en: External Flash Bounce
da: Ekstern blitz tilbagesending

en: External Flash G Value
da: Ekstern G-værdi for blitz

en: External Flash Mode
da: Ekstern blitztilstand

en: External Flash Zoom
da: Ekstern zoom for blitz

en: External flash
da: Ekstern blitz

en: F-B&W
da: F-S/H

en: F-Number
da: F-nummer

en: F-Standard
da: F-standard

en: F0/Standard
da: F0/standard

en: F1/Studio portrait
da: F1/Studioportræt

en: F1a/Professional portrait
da: F1a/Professionelt portræt

en: F1b/Professional portrait
da: F1b/Professionelt protræt

en: F1c/Professional portrait
da: F1c/Professionelt portræt

en: F3/Studio portrait Ex
da: F3/Studioportræt Ex

en: FNumber
da: FNummer

en: FP sync enabled
da: FP-synkronisering slået til

en: FP sync used
da: FP-synkronisering brugt

en: Faithful
da: Trofast

en: Far range
da: Langt væk

en: Fast
da: Hurtig

en: Fast shutter
da: Hurtig lukker

en: File Source
da: Filkilde

en: Fill
da: Fyld

en: Fill Order
da: Fyldningsrækkefølge

en: Film Simulation Mode
da: Filmsimulationtilstand

en: Film simulation mode
da: Filmsimulationstilstand

en: Fine
da: Fin

en: Fine weather
da: Fint vejr

en: Fine, HQ
da: Fin, HQ

en: Fine, RAW
da: Fin, RAW

en: Fine, SHQ
da: Fin, SHQ

en: Fine, SQ
da: Fin, SQ

en: Fine, SQ1
da: Fin, SQ1

en: Fine, SQ2
da: Fin, SQ2

en: Fine, super high
da: Fin, superhøj

en: FinePix Color
da: FinePix-farve

en: Finer
da: Finere

en: Fireworks
da: Fyrværkeri

en: Firmware Version
da: Firmwareversion

en: Fisheye on
da: Fiskeøje tændt

en: Fixed
da: Fast

en: Fixed center
da: Fast centrum

en: Flash
da: Blitz

en: Flash Activity
da: Blitzaktivitet

en: Flash Charge Level
da: Blitzens opladningsniveau

en: Flash Details
da: Blitzdetaljer

en: Flash Device
da: Blitzenhed

en: Flash Distance
da: Blitzafstand

en: Flash Energy
da: Blitzenergi

en: Flash Exposure Bracket Value
da: Sammenstillingsværdi for blitzbelysning

en: Flash Exposure Comp
da: Blitzbelysningskomp.

en: Flash Exposure Compensation
da: Belysningskompensation for blitz

en: Flash Firing Strength Compensation
da: Blitzens styrkekompensation

en: Flash Guide Number
da: Vejledningsnummer for blitz

en: Flash Info
da: Blitzinfo

en: Flash Mode
da: Blitztilstand

en: Flash Setting
da: Blitzopsætning

en: Flash Used
da: Blitz blev brugt

en: Flash did not fire
da: Blitz blev ikke brugt

en: Flash did not fire, auto mode
da: Blitz blev ikke brugt, autotilstand

en: Flash did not fire, auto mode, red-eye reduction mode
da: Blitz blev ikke brugt, autotilstand, reduktiontilstand for røde øjne

en: Flash did not fire, compulsory flash mode
da: Blitz blev ikke brugt, tvungen blitztilstand

en: Flash fired
da: Blitzen blev brugt

en: Flash fired, auto mode
da: Blitz blev brugt, autotilstand

en: Flash fired, auto mode, red-eye reduction mode
da: Blitz blev brugt, autotilstand, reduktiontilstand for røde øjne

en: Flash fired, auto mode, return light detected
da: Blitz blev brugt, autotilstand, returlys detekteret

en: Flash fired, auto mode, return light detected, red-eye reduction mode
da: Blitz blev brugt, autotilstand, returlys detekteret, reduktiontilstand for røde øjne

en: Flash fired, auto mode, return light not detected
da: Blitz blev brugt, autotilstand, intet returlys detekteret

en: Flash fired, auto mode, return light not detected, red-eye reduction mode
da: Blitz blev brugt, autotilstand, intet returlys detekteret, reduktiontilstand for røde øjne

en: Flash fired, compulsory flash mode
da: Blitz blev brugt, tvungen blitztilstand

en: Flash fired, compulsory flash mode, red-eye reduction mode
da: Blitz blev brugt, tvungen blitztilstand, reduktiontilstand for røde øjne

en: Flash fired, compulsory flash mode, red-eye reduction mode, return light detected
da: Blitz blev brugt, tvungen blitztilstand, reduktiontilstand for røde øjne, returlys detekteret

en: Flash fired, compulsory flash mode, red-eye reduction mode, return light not detected
da: Blitz blev brugt, tvungen blitztilstand, reduktiontilstand for røde øjne, intet returlys detekteret

en: Flash fired, compulsory flash mode, return light detected
da: Blitz blev brugt, tvungen blitztilstand, returlys detekteret

en: Flash fired, compulsory flash mode, return light not detected
da: Blitz blev brugt, tvungen blitztilstand, intet returlys detekteret

en: Flash fired, red-eye reduction mode
da: Blitz blev brugt, reduktiontilstand for røde øjne

en: Flash fired, red-eye reduction mode, return light detected
da: Blitz blev brugt, reduktiontilstand for røde øjne, intet returlys detekteret

en: Flash fired, red-eye reduction mode, return light not detected
da: Blitz blev brugt, reduktiontilstand for røde øjne, intet returlys detekteret

en: Flash is external
da: Blitz er ekstern

en: Flash is on camera
da: Blitz er på kamera

en: Flash off
da: Blitz slukket

en: Flash on
da: Flash på

en: Flash unit unknown
da: Blitzenhed ukendt

en: FlashPix Version 1.0
da: FlashPix version 1.0

en: FlashPix Version 1.01
da: FlashPix version 1.01

en: Flicker Reduce
da: Flimmer reduktion

en: Float
da: Flydende kommatal

en: Flower
da: Blomst

en: Fluorescence
da: Fluorescens

en: Fluorescent
da: Fluorescerende

en: Focal Length
da: Brændvidde

en: Focal Length in 35mm Film
da: Brændvidde i 35 mm film

en: Focal Plane Diagonal
da: Brændpunktsplan diagonalt

en: Focal Plane Resolution Unit
da: Brændpunktsopløsningsenhed

en: Focal Plane X Size
da: Brændpunktsplan X-størrelse

en: Focal Plane X-Resolution
da: Brændpunktsplan x-opløsning

en: Focal Plane Y Size
da: Brændpunktsplan Y-størrelse

en: Focal Plane Y-Resolution
da: Brændpunktsplan y-opløsning

en: Focal Type
da: Brændpunktstype

en: Focal Units per mm
da: Brændpunktsenheder per mm

en: Focus
da: Fokus

en: Focus Distance Lower
da: Fokus - Afstand - Lavt

en: Focus Distance Upper
da: Fokus - Afstand - Oppe

en: Focus Mode
da: Fokustilstand

en: Focus Point
da: Fokuspunkt

en: Focus Position
da: Fokusposition

en: Focus Range
da: Fokusafstand

en: Focus Step Count
da: Fokustrinoptælling

en: Focus good
da: God fokus

en: Focusing Mode
da: Fokuseringstilstand

en: Foliage
da: Bladhang

en: Follow specification
da: Følg specifikation

en: Food
da: Mad

en: For each strip, the byte offset of that strip. It is recommended that this be selected so the number of strip bytes does not exceed 64 Kbytes. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted. See also <RowsPerStrip> and <StripByteCounts>.
da: For hver strimmel, byteafsætningen på den strimmel. Det anbefales at denne vælges så antallet af strimmelbyte ikke overstiger 64 Kbyte. Med JPEG-komprimeret data er denne udpegning ikke nødvendig og udelades. Se også <RowsPerStrip< og <StripByteCounts>.

en: Frame Number
da: Rammenummer

en: Frame composite
da: Rammesammensat

en: Full
da: Fuld

en: Full auto
da: Fuld auto

en: GPS Date
da: GPS-dato

en: GPS Differential Correction
da: GPS-differentiel korrektion

en: GPS Image Direction
da: GPS-billedretning

en: GPS Image Direction Reference
da: GPS-billedretningsreference

en: GPS Info IFD Pointer
da: IFD-peger for GPS-info

en: GPS Measurement Mode
da: GPS-målingstilstand

en: GPS Receiver Status
da: Status for GPS-modtager

en: GPS Satellites
da: GPS-satellitter

en: GPS Tag Version
da: GPS-mærkeversion

en: GPS Time (Atomic Clock)
da: GPS-tid (atomur)

en: Gain Control
da: Forstærkningskontrol

en: Geodetic Survey Data Used
da: Anvendte geodætiske undersøgelsesdata

en: Good
da: God

en: Grayscale
da: Gråskala

en: Green mode
da: Grøn tilstand

en: Hard
da: Hård

en: Hardest
da: Hårdest

en: High
da: Høj

en: High gain down
da: Høj forøgelse ned

en: High gain up
da: Høj forøgelse op

en: High saturation
da: Stærk farvemætning

en: Highest
da: Højest

en: Home Daylight Savings Time
da: Sommertid hjemme

en: Hometown City
da: Hjemby

en: Hometown City Code
da: Bynummer for hjemby

en: Hometown DST
da: Sommertid hjemme

en: Hue Adjustment
da: Farvetonejustering

en: ISO Number
da: ISO-nummer

en: ISO Selection
da: ISO-opsætning

en: ISO Setting
da: ISO-opsætning

en: ISO Speed
da: ISO-hastighed

en: ISO Speed Ratings
da: ISO Speed-værdier

en: ISO Value
da: ISO-værdi

en: ISO studio tungsten
da: ISO-studiowolfram

en: Ignore unknown tags
da: Ignorer ukendte mærker

en: Ignore unknown tags when loading EXIF data.
da: Ignorer ukendt mærker når EXIF-data indlæses.

en: Illustrations
da: Illustrationer

en: Image Adjustment
da: Billedjustering

en: Image Area Offset
da: Billedområdeafsætning

en: Image Boundary
da: Billedgrænse

en: Image Data Size
da: Billeddatastørrelse

en: Image Description
da: Billedbeskrivelse

en: Image Length
da: Billedlængde

en: Image Number
da: Billednummer

en: Image Processing
da: Billedbehandling

en: Image Resources Block
da: Billedressourceblok

en: Image Sharpening
da: Billedskarphed

en: Image Size
da: Billedstørrelse

en: Image Stabilization
da: Billedstabilisering

en: Image Tone
da: Billedtone

en: Image Type
da: Billedtype

en: Image Unique ID
da: Unik id for billede

en: Image Width
da: Billedbredde

en: Incandescence
da: Hvidglødende

en: Incandescent
da: Hvidglødende

en: Inch
da: Tomme

en: Indicates the GPS DOP (data degree of precision). An HDOP value is written during two-dimensional measurement, and PDOP during three-dimensional measurement.
da: Indikerer DOP (grad af præcision for data) for GPS-modtageren. En HDOP-værdi skrives via 2-dimensionel måling, og PDOP under 3-dimensionel måling.

en: Indicates the GPS measurement mode. '2' means two-dimensional measurement and '3' means three-dimensional measurement is in progress.
da: Indikerer GPS-målingstilstanden. '2' betyder 2-dimensionel måling og '3' betyder 3-dimensionel måling er i gang.

en: Indicates the GPS satellites used for measurements. This tag can be used to describe the number of satellites, their ID number, angle of elevation, azimuth, SNR and other information in ASCII notation. The format is not specified. If the GPS receiver is incapable of taking measurements, value of the tag shall be set to NULL.
da: Indikerer GPS-satellitterne brugt til måling. Dette mærke kan bruges til at beskrive antallet af satellitter, deres id-nummer, vinkel for målinger, azimut, SNR og anden information med ASCII-notation. Formatet er ikke angivet. Hvis GPS-modtageren er ude af stand til at måle, vil værdien af mærket være angivet som NULL.

en: Indicates the ISO Speed and ISO Latitude of the camera or input device as specified in ISO 12232.
da: Indikerer ISO Speed og ISO Latitude på kameraet eller inddataenheden som angivet i ISO 12232.

en: Indicates the Opto-Electronic Conversion Function (OECF) specified in ISO 14524. <OECF> is the relationship between the camera optical input and the image values.
da: Indikerer Opto-Electronic konversionsfunktionen (OECF) som angivet i ISO 14524. <OECF> er sammenhængen mellem kameraets optiske inddata og billedværdierne.

en: Indicates the altitude based on the reference in GPSAltitudeRef. Altitude is expressed as one RATIONAL value. The reference unit is meters.
da: Indikerer højden baseret på referencen i GPSAltitudeRef. Højden udtrykkes som en RATIONAL-værdi. Referenceenheden er meter.

en: Indicates the altitude used as the reference altitude. If the reference is sea level and the altitude is above sea level, 0 is given. If the altitude is below sea level, a value of 1 is given and the altitude is indicated as an absolute value in the GSPAltitude tag. The reference unit is meters. Note that this tag is BYTE type, unlike other reference tags.
da: Indikerer højden anvendt som referencehøjde. Hvis referencen er havniveauet og højden er over havniveau, angives 0. Hvis højden er under havniveau, angives en værdi på 1 og højden angives som en absolut værdi i mærket GSPAltitude. Referenceenheden er meter. Bemærk at dette mærke er af typen BYTE, til forskel fra andre referencemærker.

en: Indicates the bearing to the destination point. The range of values is from 0.00 to 359.99.
da: Indikerer retningen til destinationstedet. Værdierne kan gå fra 0.00 til 359.99.

en: Indicates the color filter array (CFA) geometric pattern of the image sensor when a one-chip color area sensor is used. It does not apply to all sensing methods.
da: Indikerer det geometriske mønster for farvefiltertabellen (CFA) på billedsensoren når en farveområdesensor med én chip bruges. Mønsteret gælder ikke for alle sensormetoder.

en: Indicates the direction of GPS receiver movement. The range of values is from 0.00 to 359.99.
da: Indikerer retningen på GPS-modtagerbevægelsen. Værdierne kan gå fra 0.00 til 359.99.

en: Indicates the direction of the image when it was captured. The range of values is from 0.00 to 359.99.
da: Indikerer retningen på billedet da det blev optaget. Værdierne kan gå fra 0.00 til 359.99.

en: Indicates the distance to the destination point.
da: Indikerer afstanden til ankomststedet.

en: Indicates the exposure index selected on the camera or input device at the time the image is captured.
da: Indikerer belysningsindekset valgt på kameraet eller inddataenheden på tidspunktet for billedoptagelsen.

en: Indicates the geodetic survey data used by the GPS receiver. If the survey data is restricted to Japan, the value of this tag is 'TOKYO' or 'WGS-84'. If a GPS Info tag is recorded, it is strongly recommended that this tag be recorded.
da: Indikerer de geodætiske undersøgelsesdata der bruges af GPS-modtageren. Hvis undersøgelsesdataene er begrænset til Japan er værdien af mærket 'TOKYO' eller 'WGS-84'. Hvis et GPS-infomærke er optaget, anbefales det kraftigt, at dette mærke registreres.

en: Indicates the identification of the Interoperability rule. Use "R98" for stating ExifR98 Rules. Four bytes used including the termination code (NULL). see the separate volume of Recommended Exif Interoperability Rules (ExifR98) for other tags used for ExifR98.
da: Indikerer identifikationen af interoperabilityreglen. Brug »R98« for at vise ExifR98-regler. Fire byte brugt inklusiv terminationskoden (NULL). Se den separate volume for anbefalede Exif interoperabilityregler (ExifR98) for andre mærker brugt i ExifR98.

en: Indicates the image sensor type on the camera or input device.
da: Indikerer billedsensortypen på kameraet eller inddataenheden.

en: Indicates the image source. If a DSC recorded the image, the tag value of this tag always be set to 3, indicating that the image was recorded on a DSC.
da: Indikerer billedkilden. Hvis en DSC optog billedet, vil mærkeværdien på dette mærke altid være 3, hvilket viser at billedet blev optaget på en DSC.

en: Indicates the latitude of the destination point. The latitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. If latitude is expressed as degrees, minutes and seconds, a typical format would be dd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format would be dd/1,mmmm/100,0/1.
da: Indikerer breddegraden på ankomststedet. Breddegraden er udtrykt som tre RATIONAL-værdier, der angiver grader, minutter og sekunder. Hvis breddegrad er udtrykt som grader, minutter og sekunder, vil et typisk format være dd/1,mm/1,ss/1. Når der for eksempel bruges grader, minutter og dele af minutter med op til to decimaler, vil formatet være dd/1,mmmm/100,0/1.

en: Indicates the latitude. The latitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. When degrees, minutes and seconds are expressed, the format is dd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format is dd/1,mmmm/100,0/1.
da: Indikerer breddegraden. Breddegraden udtrykkes som tre RATIONELLE værdier i form af henholdsvis grader, minutter og sekunder. Når grader, minutter og sekunder udtrykkes er formatet dd/1,mm/1,ss/s. Når grader og minutter anvendes og, for eksempel, fraktioner af minutter er angivet med op til to decimaler, er formatet dd/1,mmmm/100,0/1.

en: Indicates the location of the main subject in the scene. The value of this tag represents the pixel at the center of the main subject relative to the left edge, prior to rotation processing as per the <Rotation> tag. The first value indicates the X column number and the second indicates the Y row number.
da: Indikerer placeringen af hovedement i scenen. Værdien af dette mærke repræsenterer billedpunktet i centrum af hovedement set relativt i forhold til det venstre hjørne, før rotationsproces som fremgår af mærket <Rotation>. Den første værdi indikerer tallet for x-kolonnen og det andet indikerer tallet for y-kolonnen.

en: Indicates the longitude of the destination point. The longitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. If longitude is expressed as degrees, minutes and seconds, a typical format would be ddd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format would be ddd/1,mmmm/100,0/1.
da: Indikerer længdegraden på ankomststedet. Længdegraden er udtrykt som tre RATIONAL-værdier, der angiver grader, minutter og sekunder. Hvis længdegrad er udtrykt som grader, minutter og sekunder, vil et typisk format være ddd/1,mm/1,ss/1. Når der for eksempel bruges grader, minutter og dele af minutter med op til to decimaler, vil formatet være ddd/1,mmmm/100,0/1.

en: Indicates the longitude. The longitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. When degrees, minutes and seconds are expressed, the format is ddd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format is ddd/1,mmmm/100,0/1.
da: Indikerer længdegraden. Længdegraden udtrykkes som tre RATIONELLE værdier i form af henholdsvis grader, minutter og sekunder. Når grader, minutter og sekunder udtrykkes er formatet ddd/1,mm/1,ss/s. Når grader og minutter anvendes og, for eksempel, fraktioner af minutter er angivet med op til to decimaler, er formatet ddd/1,mmmm/100,0/1.

en: Indicates the number of pixels in the image height (V) direction per <FocalPlaneResolutionUnit> on the camera focal plane.
da: Indikerer antallet af billedpunkter i billedets højderetning (V) per <FocalPlaneResolutionUnit> på kameraets brændpunktsplan.

en: Indicates the number of pixels in the image width (X) direction per <FocalPlaneResolutionUnit> on the camera focal plane.
da: Indikerer antallet af billedpunkter i billedbreddens (X) retning per <FocalPlaneResolutionUnit> på kameraets brændpunktsplan.

en: Indicates the reference for giving the direction of GPS receiver movement. 'T' denotes true direction and 'M' is magnetic direction.
da: Indikerer referencen for retningen på GPS-modtagerens bevægelse. 'T' markerer reel retning og 'M' er magnetisk retning.

en: Indicates the reference for giving the direction of the image when it is captured. 'T' denotes true direction and 'M' is magnetic direction.
da: Indikerer referencen for retningen af billedet, når det optages. 'T' markerer reel retning og 'M' er magnetisk retning.

en: Indicates the reference used for giving the bearing to the destination point. 'T' denotes true direction and 'M' is magnetic direction.
da: Indikerer referencen brugt for retningen til ankomststedet. 'T' markerer reel retning og 'M' er magnetisk retning.

en: Indicates the spectral sensitivity of each channel of the camera used. The tag value is an ASCII string compatible with the standard developed by the ASTM Technical Committee.
da: Indikerer spektralsensitiviteten på hver kanal der bruges af kameraet. Mærkeværdien er en ASCII-streng kompatibel med standarden udviklet af ASTM Technical Committee.

en: Indicates the speed of GPS receiver movement.
da: Indikerer hastigheden på GPS-modtagerens bevægelse.

en: Indicates the status of the GPS receiver when the image is recorded. 'A' means measurement is in progress, and 'V' means the measurement is Interoperability.
da: Indikerer status på GPS-modtageren når billedet optages. 'A' betyder at måling er i gang, og 'V' betyder at målingen er interoperability.

en: Indicates the strobe energy at the time the image is captured, as measured in Beam Candle Power Seconds (BCPS).
da: Indikerer stroboskopenergien da billedet blev optaget, som målt i Beam Candle Power Seconds (BCPS).

en: Indicates the time as UTC (Coordinated Universal Time). TimeStamp is expressed as three RATIONAL values giving the hour, minute, and second.
da: Indikerer tiden som UTC (Koordineret universel tid). TimeStamp udtrykkes som tre RATIONAL-værdier i form af time, minut og sekund.

en: Indicates the type of scene. If a DSC recorded the image, this tag value must always be set to 1, indicating that the image was directly photographed.
da: Indikerer scenetypen. Hvis en DSC optog billedet, skal denne mærkeværdi altid være sat til 1, hvilket viser at billedet blev fotograferet direkte.

en: Indicates the unit for measuring <FocalPlaneXResolution> and <FocalPlaneYResolution>. This value is the same as the <ResolutionUnit>.
da: Indikerer enheden til målning af <FocalPlaneXResolutionUnit> og <FocalPlaneYResolutionUnit>. Denne værdi er den samme som <ResolutionUnit>.

en: Indicates the unit used to express the GPS receiver speed of movement. 'K', 'M' and 'N' represent kilometers per hour, miles per hour, and knots.
da: Indikerer enheden brugt til at udtrykke GPS-modtagerens bevægelseshastighed. 'K', 'M' og 'N' repræsenterer kilometer per time, mil per time og knop.

en: Indicates the unit used to express the distance to the destination point. 'K', 'M' and 'N' represent kilometers, miles and nautical miles.
da: Indikerer enheden brugt til at udtrykke afstanden til ankomststedet. 'K', 'M' og 'N' repræsenterer kilometer, mil og sømil.

en: Indicates the value of coefficient gamma.
da: Indikerer værdien på koefficientgamma.

en: Indicates the version of <GPSInfoIFD>. The version is given as 2.0.0.0. This tag is mandatory when <GPSInfo> tag is present. (Note: The <GPSVersionID> tag is given in bytes, unlike the <ExifVersion> tag. When the version is 2.0.0.0, the tag value is 02000000.H).
da: Indikerer versionen på <GPSInfoIFD>. Versionen er angivet som 2.0.0.0. Dette mærke er obligatorisk når <GPSInfo>-mærket er til stede. (Bemærk: Mærket <GPSVersionID> angives i byte, til forskel for mærket <ExifVersion>. Når versionen er 2.0.0.0, er mærkeværdien 02000000.H).

en: Indicates whether differential correction is applied to the GPS receiver.
da: Indikerer hvorvidt differentiel korrektion anvendes på GPS-modtageren.

en: Indicates whether pixel components are recorded in a chunky or planar format. In JPEG compressed files a JPEG marker is used instead of this tag. If this field does not exist, the TIFF default of 1 (chunky) is assumed.
da: Indikerer om billedpunktkomponenter er optaget i klumpet eller plant format. I JPEG-komprimeret filer bruges en JPEG-markør i steden for dette mærke. Hvis dette felt ikke eksisterer, antages TIFF-standarden 1 (klumpet).

en: Indicates whether the latitude is north or south latitude. The ASCII value 'N' indicates north latitude, and 'S' is south latitude.
da: Indikerer om breddegradden er nordlig eller sydlig breddegrad. ASCII-værdien 'N' indikerer nordlig breddegrad, og 'S' er sydlig breddegrad.

en: Indicates whether the latitude of the destination point is north or south latitude. The ASCII value 'N' indicates north latitude, and 'S' is south latitude.
da: Indikerer om breddegraden på ankomststedet er nordlig eller sydlig breddegrad. ASCII-værdien 'N' indikerer nordlig breddegrad, og 'S' er sydlig breddegrad.

en: Indicates whether the longitude is east or west longitude. ASCII 'E' indicates east longitude, and 'W' is west longitude.
da: Indikerer om længdegraden er østlig eller vestlig længdegrad. ASCII 'E' indikerer østlig længdegrad, og 'W' er vestlig længdegrad.

en: Indicates whether the longitude of the destination point is east or west longitude. ASCII 'E' indicates east longitude, and 'W' is west longitude.
da: Indikerer om længdegraden på ankomststedet er østlig eller vestlig længdegrad. ASCII-værdien 'E' indikerer østlig breddegrad, og 'W' er vestlig længdegrad.

en: Indoor
da: Indendørs

en: Infinite
da: Uendelig

en: Infinity
da: Uendeligt

en: Infinity Lens Step
da: Uendelig linsetrin

en: Information specific to compressed data. The channels of each component are arranged in order from the 1st component to the 4th. For uncompressed data the data arrangement is given in the <PhotometricInterpretation> tag. However, since <PhotometricInterpretation> can only express the order of Y, Cb and Cr, this tag is provided for cases when compressed data uses components other than Y, Cb, and Cr and to enable support of other sequences.
da: Information specifik for komprimerede data. Kanalerne på hver komponent er arrangeret i rækkefølge fra den første komponent til den fjerde. For ukomprimerede data er dataarrangementet angivet i mærket <PhotometricInterpretation>. Da <PhotometricInterpretation> dog kun kan udtrykke rækkefølgen af Y, Cb og Cr, tilbydes dette mærke til tilfælde hvor komprimerede data bruger komponenter udover Y, Cb og Cr og for at aktivere understøttelse af andre sekvenser.

en: Information specific to compressed data. The compression mode used for a compressed image is indicated in unit bits per pixel.
da: Information specifik for komprimerede data. Komprimeringstilstanden brugt for et komprimeret billede er indikeret i enheden bit per billedpunkt.

en: Information specific to compressed data. When a compressed file is recorded, the valid height of the meaningful image must be recorded in this tag, whether or not there is padding data or a restart marker. This tag should not exist in an uncompressed file. Since data padding is unnecessary in the vertical direction, the number of lines recorded in this valid image height tag will in fact be the same as that recorded in the SOF.
da: Specifik information for komprimerede data. Når en komprimeret fil optages, skal den gyldige højde på det meningsfulde billede optages i dette mærke, uanset om der er fylddata eller en genstartsmarkør. Dette mærke bør ikke forefindes i en ukomprimeret fil. Da datafyldning er unødvendigt lodret, vil antallet af linjer optaget i dette gyldige billedhøjdemærke være det samme som gemt i SOF'en.

en: Information specific to compressed data. When a compressed file is recorded, the valid width of the meaningful image must be recorded in this tag, whether or not there is padding data or a restart marker. This tag should not exist in an uncompressed file.
da: Specifik information for komprimerede data. Når en komprimeret fil optages, skal den gyldige bredde på det meningsfulde billede optages i dette mærke, uanset om der er fylddata eller en genstartsmarkør. Dette mærke bør ikke forefindes i en ukomprimeret fil.

en: Interlaced
da: Sammenflettet

en: Internal
da: Intern

en: Internal + external
da: Intern + ekstern

en: Internal Flash Table
da: Intern blitztabel

en: Internal error (unknown value %hi)
da: Intern fejl (ukendt værdi %hi)

en: Internal error (unknown value %i %i)
da: Intern fejl (ukendt værdi %i %i)

en: Internal error (unknown value %i)
da: Intern fejl (ukendt værdi %i)

en: Interoperability IFD Pointer
da: Interoperability IFD-peger

en: Interoperability IFD is composed of tags which stores the information to ensure the Interoperability and pointed by the following tag located in Exif IFD. The Interoperability structure of Interoperability IFD is the same as TIFF defined IFD structure but does not contain the image data characteristically compared with normal TIFF IFD.
da: Interoperabilitet-IFD består af mærker som gemmer informationen, der sikrer interoperabilitet og vejledt af det følgende mærke placeret i Exif-IFD. Interoperabilitetsstrukturen på interoperabilitet-IFD er den samme som TIFF defineret IFD-struktur, men indeholder ikke billeddatakarakteristika sammenlignet med normal TIFF-IFD.

en: Interoperability Index
da: Interoperability indeks

en: Interoperability Version
da: Interoperabilitet version

en: Invalid format '%s', expected '%s' or '%s'.
da: Ugyldig format '%s', forventede '%s' eller '%s'.

en: Invalid format '%s', expected '%s'.
da: Ugyldigt format '%s', forventede '%s'.

en: Invalid number of components (%i, expected %i or %i).
da: Ugyldigt antal komponenter (%i, forventede %i eller %i).

en: Invalid number of components (%i, expected %i).
da: Ugyldigt antal komponenter (%i, forventede %i).

en: Invalid size of entry (%i, expected %li x %i).
da: Ugyldig størrelse på post (%i, forventede %li x %i).

en: JPEG Interchange Format
da: JPEG-udvekslingsformat

en: JPEG Interchange Format Length
da: JPEG-udvekslingsformatlængde

en: JPEG compression
da: JPEG-komprimering

en: Kids & pets
da: Børn & kæledyr

en: LZW compression
da: LZW-komprimering

en: Lamp
da: Lampe

en: Landscape
da: Landskab

en: Landscape mode (for landscape photos with the background in focus)
da: Landskabstilstand (for landskabsbilleder med baggrunden i fokus)

en: Large
da: Stor

en: Latitude
da: Breddegrad

en: Latitude of Destination
da: Ankomststedets breddegrad

en: Left
da: Venstre

en: Left to right
da: Venstre mod højre

en: Left-bottom
da: Venstre-nederst

en: Left-center
da: Venstre mod centrum

en: Left-right
da: Venstre mod højre

en: Left-top
da: Venstre-øverst

en: Lens
da: Linse

en: Lens Distortion Parameters
da: Linseforstyrrelsesparametre

en: Lens F Stops
da: Linse F standsninger

en: Lens Info
da: Linseinfo

en: Lens Temperature
da: Linsetemperatur

en: Lens Type
da: Linsetype

en: Light Condition
da: Lysbetingelse

en: Light Source
da: Lyskilde

en: Light Source Special
da: Lyskilde speciel

en: Light Type
da: Lystype

en: Light Value Center
da: Midtpunkt for lysværdi

en: Light Value Periphery
da: Lysværdiperiferi

en: Light pet
da: Lyst kæledyr

en: Long
da: Lang

en: Long Focal Length of Lens
da: Lang brændvidde på linse

en: Long shutter
da: Lang lukker

en: Longitude
da: Længdegrad

en: Longitude of Destination
da: Ankomststedets længdegrad

en: Low
da: Lav

en: Low gain down
da: Lav forøgelse ned

en: Low gain up
da: Lav forøgelse op

en: Low saturation
da: Svag farvemætning

en: Lower-left
da: Nederst-venstre

en: Lower-right
da: Nederst-højre

en: Lowest
da: Lavest

en: M-DEP
da: M-DYB

en: Macro
da: Makro

en: Macro Mode
da: Makrotilstand

en: Maker Note
da: Producentnote

en: Maker Note Version
da: Version på fremstillernote

en: Manual
da: Manuelt

en: Manual AF point selection
da: Manuel AF-punktudvælgelse

en: Manual Flash Output
da: Manuel blitzuddata

en: Manual Focus Distance
da: Manuel fokusafstand

en: Manual exposure
da: Manuel belysning

en: Manual focus
da: Manuel fokus

en: Manual temperature (Kelvin)
da: Manuel temperatur (Kelvin)

en: Manual white balance
da: Manuel hvidbalance

en: Manual: %liK
da: Manuelt: %liK

en: Manual: unknown
da: Manuelt: Ukendt

en: Manufacturer
da: Producent

en: Maximal Aperture
da: Maksimal blændetal

en: Maximum Aperture Value
da: Maksimal blændetalsværdi

en: Maximum Aperture at Maximum Focal
da: Maksimal blændetal ved maksimal brændpunkt

en: Maximum Aperture at Minimum Focal
da: Maksimal blændetal ved minimal brændpunkt

en: Maximum Focal Length
da: Maksimal brændvidde

en: Measured EV
da: Målt EV

en: Measurement Precision
da: Målingspræcision

en: Medium
da: Mellem

en: Medium 1
da: Mellem 1

en: Medium 2
da: Mellem 2

en: Medium 3
da: Mellem 3

en: Medium hard
da: Mellem hård

en: Medium high
da: Mellem høj

en: Medium low
da: Mellem lav

en: Medium pet
da: Mellemfarvet kæledyr

en: Medium soft
da: Mellem blød

en: Metering Mode
da: Måletilstand

en: Mid-left
da: Midt-venstre

en: Mid-right
da: Midt-højre

en: Middle range
da: Mellemafstand

en: Minimal Aperture
da: Minimal blændetal

en: Minimum Focal Length
da: Minimal brændvidde

en: Model Identification
da: Modelidentifikation

en: Monochrome
da: Monokrom

en: Movie
da: Film

en: Multi spot
da: Flerpunktet

en: Multi-exposure
da: Flerbelysning

en: Multiple
da: Flere

en: My color data
da: Mine farvedata

en: My colors
da: Mine farver

en: N/A
da: -

en: ND Filter
da: ND-filter

en: NP & flash
da: NP & blitz

en: Name of GPS Area
da: Navn på GPS-område

en: Name of GPS Processing Method
da: Navn på GPS-behandlingsmetoden

en: Natural photo
da: Naturligt foto

en: Natural skin tone
da: Naturlig hudfarve

en: Near Lens Step
da: Tæt på linsetrin

en: New Subfile Type
da: Ny underfilstype

en: Night
da: Nat

en: Night scene
da: Natscene

en: Night snapshot
da: Hurtigt natbillede

en: No
da: Nej

en: No AE
da: Ingen AE

en: No blur
da: Ingen sløring

en: No fisheye
da: Intet fiskeøje

en: No flash
da: Ingen blitz

en: No flash function
da: Ingen blitzfunktion

en: No manual focus selection
da: Ingen manuel fokusvalg

en: Noise Reduction
da: Støjreduktion

en: None
da: Ingen

en: None (MF)
da: Ingen (MF)

en: Normal focus
da: Normal fokus

en: Normal process
da: Normal proces

en: Normal program
da: Normalt program

en: Normal, super high
da: Normal, superhøj

en: North or South Latitude
da: Nordlig eller sydlig breddegrad

en: Not defined
da: Ikke defineret

en: Not enough memory
da: Ikke nok hukommelse

en: Not known
da: Ikke kendt

en: Object Distance
da: Objektafstand

en: Off
da: Slukket

en: Offset of the preview image directory (IFD) inside the file.
da: Afsætningen af billedmappen for forhåndsvisning (IFD) inden i filen.

en: Olympus Image Height
da: Billedhøjde for Olympus

en: Olympus Image Width
da: Billedbredde for Olympus

en: On
da: Tændt

en: On (Preset)
da: Tændt (Nulstil)

en: On (shot 1)
da: Tændt (billed 1)

en: On (shot 2)
da: Tændt (billed 2)

en: On (shot 3)
da: Tændt (billed 3)

en: On, red-eye reduction
da: Tændt, rødøjereduktion

en: On, shot only
da: Tændt, kun billed

en: On, slow-sync
da: Tændt, langsom synkronisering

en: On, slow-sync, red-eye reduction
da: Tændt, langsom synkronisering, rødøjereduktion

en: On, soft
da: Tændt, blødt

en: On, trailing-curtain sync
da: Tændt, efterfølgende gardinsynkronisering

en: On, wireless
da: Tændt, trådløs

en: One Touch White Balance
da: Et tryks hvidbalance

en: One-chip color area sensor
da: En områdefarvesensor med en chip

en: One-shot AF
da: Et skud AF

en: One-touch
da: Et tryk

en: Optical Zoom
da: Optisk zoom

en: Optimize Image
da: Optimer billede

en: Opto-Electronic Conversion Function
da: Opto-Electronic konversionsfunktion

en: Order Number
da: Ordrenummer

en: Orientation
da: Orientering

en: Other
da: Andre

en: Out of focus
da: Ude af fokus

en: Over exposed
da: Overbelyst

en: Owner Name
da: Ejernavn

en: PC set 1
da: Pc sæt 1

en: PC set 2
da: Pc sæt 2

en: PC set 3
da: Pc sæt 3

en: PackBits compression
da: PackBits-kompression

en: Padding
da: Udfyldelse med nuller (datafyld)

en: Palette
da: Palet

en: Pan focus
da: Pan fokus

en: Panorama Direction
da: Panoramaretning

en: Panorama Frame
da: Panoramabilled

en: Partial
da: Delvis

en: Party
da: Fest

en: Pattern
da: Mønster

en: Photo Effect
da: Fotoeffekt

en: Photometric Interpretation
da: Fotometrisk fortolkning

en: Picture Mode
da: Billedtilstand

en: Picture Mode (2)
da: Billedtilstand (2)

en: Picture Style
da: Billedstil

en: Pixel X Dimension
da: Billedpunktets x-dimension

en: Pixel Y Dimension
da: Billedpunktets y-dimension

en: Planar Configuration
da: Plan konfiguration

en: Planar format
da: Plant format

en: Portrait
da: Portræt

en: Portrait mode (for closeup photos with the background out of focus)
da: Portrættilstand (for nærbilleder med baggrunde væk fra fokus)

en: Postcard
da: Postkort

en: Precapture Frames
da: Forhåndsfang billeder

en: Preset
da: Nulstil

en: Press start, press stop
da: Tryk start, tryk stop

en: Preview Image IFD
da: Forhåndsvis billede-IFD

en: Preview Image Valid
da: Forhåndsvis billedgyldighed

en: Preview Length
da: Forhåndsvisningslængde

en: Preview Size
da: Forhåndsvisningsstørrelse

en: Preview Start
da: Forhåndsvisningsstart

en: Primary Chromaticities
da: Primære kromaticiteter

en: PrintIM Settings
da: Opsætning af PrintIM

en: Progressive
da: Progressiv

en: Quality
da: Kvalitet

en: Quality Level
da: Kvalitetsniveau

en: Quick Shot
da: Hurtigt billede

en: RAW
da: RÅ

en: Rational
da: Rationel

en: Raw Image Size
da: Raw-billedstørrelse

en: Record Mode
da: Optagelsestilstand

en: Record Shutter Release
da: Optag lukkerudløsning

en: Record while down
da: Optag når nede

en: Red Balance
da: Rødbalance

en: Red Correction %f, blue Correction %f
da: Rød korrektion %f, blå korrektion %f

en: Red-eye reduction
da: Rødøjereduktion

en: Reference Black/White
da: Reference for sort/hvid

en: Reference For Latitude of Destination
da: Reference for ankomststedets breddegrad

en: Reference for Bearing of Destination
da: Reference for retning på ankomststed

en: Reference for Distance to Destination
da: Reference for afstand til ankomststedet

en: Reference for Longitude of Destination
da: Reference for ankomststedets længdegrad

en: Reference for direction of movement
da: Reference for bevægelsesretning

en: Related Sound File
da: Forbundet lydfil

en: Related to Epson's PRINT Image Matching technology
da: Forbundet med Epsons PRINT Image Matching technology

en: Resaved
da: Gemt igen

en: Reserved
da: Reserveret

en: Resolution Unit
da: Opløsningsenhed

en: Reversed mono
da: Omvendt mono

en: Right
da: Højre

en: Right to left
da: Højre mod venstre

en: Right-bottom
da: Højre-nederst

en: Right-top
da: Højre-øverst

en: Rotate 180
da: Roter 180

en: Rotate 270 CW
da: Roter 270 med uret

en: Rotate 90 CW
da: Roter 90 med uret

en: Rotated by software
da: Roteret af software

en: Rows per Strip
da: Rækker per strimmel

en: SLong
da: SLang

en: SRational
da: SRationel

en: SShort
da: SKort

en: SXGA basic
da: SXGA - basis

en: SXGA fine
da: SXGA - fin

en: SXGA normal
da: SXGA - normal

en: Samples per Pixel
da: Eksempler per billedpunkt

en: Saturation
da: Mæthed

en: Scene Capture Type
da: Sceneoptagelsestype

en: Scene Detect
da: Scenedetektering

en: Scene Select
da: Scenevalg

en: Scene Type
da: Scenetype

en: Sea level
da: Havniveau

en: Sea level reference
da: Havniveaureference

en: Self portrait
da: Selvportræt

en: Self-timer
da: Selvudløser

en: Sensing Method
da: Sensormetode

en: Sensor Pixel Size
da: Sensorbilledpunktstørrelse

en: Sensor Temperature
da: Sensortemperatur

en: Sequence Number
da: Sekvensnummer

en: Sequence Shot Interval
da: Sekvensskudinterval

en: Sequential Shot
da: Sekvensskud

en: Serial Number
da: Serielnummer

en: Set 1
da: Sæt 1

en: Set 2
da: Sæt 2

en: Set 3
da: Sæt 3

en: Settings (First Part)
da: Opsætning (første del)

en: Settings (Second Part)
da: Opsætning (anden del)

en: Shade
da: Skygge

en: Shake Reduction Info
da: Rystelsesreduktionsinfo

en: Sharpness
da: Skarphed

en: Sharpness Factor
da: Skarphedsfaktor

en: Sharpness Frequency
da: Skarphedsfrekvens

en: Sharpness Setting
da: Opsætning af skarphed

en: Short
da: Kort

en: Short Focal Length of Lens
da: Kort brændvidde på linse

en: Shot ISO
da: Skud ISO

en: Shutter
da: Lukker

en: Shutter Speed
da: Lukkertid

en: Shutter priority
da: Lukkerprioritet

en: Shutter priority AE
da: Lukkerprioritet AE

en: Shutter speed. The unit is the APEX (Additive System of Photographic Exposure) setting.
da: Lukkertid. Denne enhed er APEX-indstillingen (Additive System of Photographic Exposure).

en: Sigma 10-20mm F4-5.6 or 12-24mm f/4.5-5.6 or 14mm f/2.8
da: Sigma 10-20mm F4-5.6 eller 12-24mm f/4.5-5.6 eller 14mm f/2.8

en: Single
da: Enkelt

en: Size of compressed image data in bytes.
da: Størrelse på komprimeret billeddata i byte.

en: Size of data too small to allow for EXIF data.
da: Størrelse på data for lille til EXIF-data.

en: Slow Shutter
da: Langsom lukker

en: Slow Synchro Mode
da: Langsom synkroniseringstilstand

en: Slow shutter
da: Langsom lukker

en: Slow synchro
da: Langsom synkronisering

en: Small
da: Lille

en: Smooth
da: Udglattet

en: Snow
da: Sne

en: Soft
da: Blød

en: Softest
da: Blødest

en: Software
da: Program

en: Spatial Frequency Response
da: Rumlig frekvenssvar (SFR)

en: Spectral Sensitivity
da: Spektralsensitivitet

en: Speed Unit
da: Enhed for hastighed

en: Speed of GPS Receiver
da: GPS-modtagerens hastighed

en: Speed/Sequence/Panorama Direction
da: Hastighed/sekvens/panoramaretning

en: SpeedLight
da: HastighedLys

en: Sports
da: Sport

en: Spot focus
da: Spotfokus

en: Standard (100%)
da: Standard (100 %)

en: Standard light A
da: Standard lys A

en: Standard light B
da: Standard lys B

en: Standard light C
da: Standard lys C

en: Still image
da: Stillbillede

en: Strip Byte Count
da: Strimmel byteoptælling

en: Strip Offsets
da: Strimmelafsætning

en: Strobe return light detected
da: Stroboskopreturlys detekteret

en: Strobe return light not detected
da: Returstroboskoplys blev ikke detekteret

en: Sub-second Time
da: Delsekundtid

en: Sub-second Time (Digitized)
da: Delsekundtid (digitaliseret)

en: Sub-second Time (Original)
da: Delsekundtid (oprindelig)

en: Subject Area
da: Emneområde

en: Subject Distance
da: Emneafstand

en: Subject Distance Range
da: Afstand til emnet

en: Subject Location
da: Emnelokalitet

en: Sunny
da: Solrig

en: Sunset
da: Solnedgang

en: Sunset or candlelight
da: Solnedgang eller levende lys

en: Super fine, HQ
da: Superfin, HQ

en: Super fine, RAW
da: Superfin, RAW

en: Super fine, SHQ
da: Superfin, SHQ

en: Super fine, SQ
da: Superfin, SQ

en: Super fine, SQ1
da: Superfin, SQ1

en: Super fine, SQ2
da: Superfin, SQ2

en: Super fine, high
da: Superfin, høj

en: Super fine, super high
da: Superfin, superhøj

en: Super macro
da: Supermakro

en: Superfine
da: Superfin

en: Surf & snow
da: Surf & sne

en: TIFF/EP Standard ID
da: TIFF/EP-standard-id

en: Tag '%s' is of format '%s' (which is against specification) but cannot be changed to format '%s'.
da: Mærke '%s' er af format '%s' (som er imod specifikation), men kan ikke ændres til format '%s'.

en: Tag '%s' was of format '%s' (which is against specification) and has been changed to format '%s'.
da: Mærke '%s' var af format '%s' (som er imod specifikation), og er blevet ændret til format '%s'.

en: Tag 'UserComment' did not start with a format identifier. This has been fixed.
da: Mærke 'Brugerkommentar' startede ikke med en formatidentifikation. Dette er blevet rettet.

en: Tag 'UserComment' had invalid format '%s'. Format has been set to 'undefined'.
da: Mærke 'Brugerkommentar' havde ugyldigt format '%s'. Format er blevet sat til 'udefineret'.

en: Tag 'UserComment' has been expanded to at least 8 bytes in order to follow the specification.
da: Mærke 'Brugerkommentar' er blevet udvidet til mindst 8 byte for at følge specifikationen.

en: Tag 'UserComment' is not empty but does not start with a format identifier. This has been fixed.
da: Mærke 'Brugerkommentar' er ikke tom, men starter ikke med en formatidentifikation. Dette er rettet.

en: Tag UserComment contains data but is against specification.
da: Mærke Brugerkommentar indeholder data men overtræder specifikationen.

en: Target Aperture
da: Målblændetal

en: Target Exposure Time
da: Belysningstid for mål

en: Text
da: Tekst

en: The F number.
da: F-nummeret.

en: The FlashPix format version supported by a FPXR file.
da: FlashPix-formatversionen understøttet af en FPXR-fil.

en: The actual focal length of the lens, in mm. Conversion is not made to the focal length of a 35 mm film camera.
da: Den faktiske brændvidde på linsen, i mm. Konvertering er ikke foretaget på brændvidden på et 35 mm filmkamera.

en: The chromaticity of the three primary colors of the image. Normally this tag is not necessary, since color space is specified in the color space information tag (<ColorSpace>).
da: Kromaticiteten på de tre primære farver i billedet. Normalt er dette mærke ikke nødvendigt, da farverum er angivet i informationsmærket for farverum (<ColorSpace>).

en: The chromaticity of the white point of the image. Normally this tag is not necessary, since color space is specified in the color space information tag (<ColorSpace>).
da: Kromaticiteten på det hvide punkt i billedet. Normalt er dette mærke ikke nødvendigt, da farverum er angivet i informationsmærket for farverum (<ColorSpace>).

en: The class of the program used by the camera to set exposure when the picture is taken.
da: Klassen af programmet, der bruges af kameraet til at angive belysning, når billedet tages.

en: The color space information tag is always recorded as the color space specifier. Normally sRGB (=1) is used to define the color space based on the PC monitor conditions and environment. If a color space other than sRGB is used, Uncalibrated (=FFFF.H) is set. Image data recorded as Uncalibrated can be treated as sRGB when it is converted to FlashPix.
da: Mærket for farveruminformation optages altid som farverumangivelsen. Normalt bruges sRGB (=1) til at definere farverummet baseret på pc-monitorens forhold og miljø. Hvis et farverum andet end sRGB bruges angives ukalibreret (=FFFF.H). Billeddata optaget som ukalibreret kan behandles som sRGB når det er konverteret til FlashPix.

en: The compression scheme used for the image data. When a primary image is JPEG compressed, this designation is not necessary and is omitted. When thumbnails use JPEG compression, this tag value is set to 6.
da: Komprimeringssystemet brugt til billeddataene. Når det primære billede er JPEG-komprimeret, så er denne skelnen ikke nødvendig og udelades. Når miniaturerbilleder bruger JPEG-komprimering, så sættes værdien af dette mærke til 6.

en: The data provided does not follow the specification.
da: De leverede data følger ikke specifikationen.

en: The data supplied does not seem to contain EXIF data.
da: De leverede data ser ikke ud til at indeholde EXIF-data.

en: The date and time of image creation. In this standard (EXIF-2.1) it is the date and time the file was changed.
da: Datoen og tiden for oprettelsen af billedet. I denne standard (EXIF-2.1) er det datoen og tiden filen sidst blev ændret.

en: The date and time when the image was stored as digital data.
da: Datoen og tidspunktet da billedet blev gemt som digitale data.

en: The date and time when the original image data was generated. For a digital still camera the date and time the picture was taken are recorded.
da: Datoen og tidspunktet da de originale billeddata blev skabt. For et digitalt stillkamera angives datoen og tiden billedet blev optaget på.

en: The distance to the subject, given in meters.
da: Afstanden til emnet, angivet i meter.

en: The exposure bias. The units is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of -99.99 to 99.99.
da: Belysningsbiasesn. Enheden er APEX-værdien. Normalt angives den i intervallet -99.99 til 99.99.

en: The file '%s' could not be opened.
da: Filen '%s' kunne ikke åbnes.

en: The image orientation viewed in terms of rows and columns.
da: Billedeorientering set i form af rækker og kolonner.

en: The kind of light source.
da: Lyskildetype.

en: The lens aperture. The unit is the APEX value.
da: Linsens blændetal. Enheden er APEX-værdien.

en: The manufacturer of the recording equipment. This is the manufacturer of the DSC, scanner, video digitizer or other equipment that generated the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
da: Producenten på optagelsesudstyret. Dette er producenten af DSC'en, skanneren, videooptageren eller andet udstyr som skabte billedet. Når feltet er tomt, opfattes denne som ukendt.

en: The matrix coefficients for transformation from RGB to YCbCr image data. No default is given in TIFF; but here the value given in "Color Space Guidelines", is used as the default. The color space is declared in a color space information tag, with the default being the value that gives the optimal image characteristics Interoperability this condition.
da: Matricekoefficienterne for omdannelse fra RGB- til YCbCr-billeddata. Ingen standard er angivet i TIFF; men her bruges værdien angivet i »Color Space Guidelines« som standard. Farverummet er deklareret i informationsmærket for farverum, hvor standarden er værdien som giver denne betingelse den optimale billedkarakteristiske interoperabilitet.

en: The metering mode.
da: Måletilstanden.

en: The model name or model number of the equipment. This is the model name or number of the DSC, scanner, video digitizer or other equipment that generated the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
da: Modelnavnet eller modelnummeret på udstyret. Dette er modelnavnet eller nummeret på DSC'en, skanneren, videooptageren eller andet udstyr som skabte billedet. Når feltet er tomt, opfattes dette som ukendt.

en: The number of bits per image component. In this standard each component of the image is 8 bits, so the value for this tag is 8. See also <SamplesPerPixel>. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
da: Antallet af bit per billedkomponent. I denne standard er hver billedkomponent på 8 bit, så væriden for dette mærke er 8. Se også <SamplesPerPixel>. I JPEG-komprimeret data bliver en JPEG-markør brugt i steden for dette mærke.

en: The number of bytes of JPEG compressed thumbnail data. This is not used for primary image JPEG data. JPEG thumbnails are not divided but are recorded as a continuous JPEG bitstream from SOI to EOI. Appn and COM markers should not be recorded. Compressed thumbnails must be recorded in no more than 64 Kbytes, including all other data to be recorded in APP1.
da: Antallet af byte i JPEG-komprimeret miniaturedata. Dette bruges ikke til primære billed-JPEG-data. JPEG-miniaturebilleder opdeles ikke, men optages som en fortsættende JPEG-bitstrøm fra SOI til EOI. Appn- og COM-markører bør ikke optages. Komprimeret miniaturebilleder skal optages i ikke mere end 64 Kbyte, inklusive alle andre data der optages i APP1.

en: The number of columns of image data, equal to the number of pixels per row. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
da: Antallet af kolonner med billeddata, lig antallet af billedpunkter per række. I JPEG-komprimeret data bliver en JPEG-markør brugt i steden for dette mærke.

en: The number of components per pixel. Since this standard applies to RGB and YCbCr images, the value set for this tag is 3. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
da: Antallet af komponenter per billedpunkt. Da denne standard er gældende for RGB- og YCbCr-billeder, er værdien for dette mærke sat til 3. I JPEG-komprimeret data bruges en JPEG-markør i steden for det mærke.

en: The number of pixels per <ResolutionUnit> in the <ImageLength> direction. The same value as <XResolution> is designated.
da: Antallet af billedpunkter per <ResolutionUnit> i <ImageLength>-retningen. Den samme værdi som <XResolution> tildeles.

en: The number of pixels per <ResolutionUnit> in the <ImageWidth> direction. When the image resolution is unknown, 72 [dpi] is designated.
da: Antallet af billedpunkter per <ResolutionUnit> i <ImageWidth>-retningen. Når denne billedopløsning er ukendt tildeles 72 [dpi].

en: The number of rows of image data. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
da: Antallet af rækker med billeddata. I JPEG-komprimeret data bliver en JPEG-markør brugt i steden for dette mærke.

en: The number of rows per strip. This is the number of rows in the image of one strip when an image is divided into strips. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted. See also <StripOffsets> and <StripByteCounts>.
da: Antallet af rækker per strimmel. Dette er antallet af rækker i billedet af en strimmel når et billede opdeles i strimler. Med JPEG-komprimeret data behøves denne udpegning ikke og udelades. Se også <StripOffsets> og <StripBytecounts>.

en: The offset to the start byte (SOI) of JPEG compressed thumbnail data. This is not used for primary image JPEG data.
da: Afsætningen til startbyten (SOI) på JPEG-komprimeret data for miniaturebillede. Denne bruges ikke til primære JPEG-billeddata.

en: The pixel composition. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
da: Billedpunktkompositionen. I JPEG-komprimeret data bruges en JPEG-markør i steden for dette mærke.

en: The position of chrominance components in relation to the luminance component. This field is designated only for JPEG compressed data or uncompressed YCbCr data. The TIFF default is 1 (centered); but when Y:Cb:Cr = 4:2:2 it is recommended in this standard that 2 (co-sited) be used to record data, in order to improve the image quality when viewed on TV systems. When this field does not exist, the reader shall assume the TIFF default. In the case of Y:Cb:Cr = 4:2:0, the TIFF default (centered) is recommended. If the reader does not have the capability of supporting both kinds of <YCbCrPositioning>, it shall follow the TIFF default regardless of the value in this field. It is preferable that readers be able to support both centered and co-sited positioning.
da: Placeringen af chrominance-komponenterne i forhold til lysstyrkekomponenten. Dette felt er kun designet til brug for JPEG-komprimeret data eller ukomprimeret YCbCr-data. TIFF-værdien er 1 (centreret); men når Y:Cb:Cr = 4:2;2 er det anbefalet i denne standard at 2 (co-placeret) bruges til at optage data med, for at forbedre billedkvaliteten ved visning på tv. Når dette felt ikke eksisterer vil læseren antage TIFF-standarden. I tilfældet med Y:Cb:Cr = 4:2;0 anbefales TIFF-standarden (centreret). Hvis læseren ikke har kapacitet til at understøtte begge slags <YCbCrPositioning> skal den følge TIFF-standarden uanset værdien i dette felt. Det er at foretrække hvis læserne kan understøtte både centreret og co-placeret positionering.

en: The reference black point value and reference white point value. No defaults are given in TIFF, but the values below are given as defaults here. The color space is declared in a color space information tag, with the default being the value that gives the optimal image characteristics Interoperability these conditions.
da: Referenceværdien for det sorte og hvide punkt. Ingen standarder er angivet i TIFF, men værdierne nedenfor er angivet som standarder her. Farverummet er angivet i et informationsmærke for farverum, hvor standarden er værdien som giver denne betingelse den optimale billedkarakteristiske interoperabilitet.

en: The sampling ratio of chrominance components in relation to the luminance component. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
da: Samplingsforholdet på chrominance-komponenter i forhold til lysstyrkekomponenten. I JPEG-komprimeret data bruges en JPEG-markør i steden for dette mærke.

en: The smallest F number of the lens. The unit is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of 00.00 to 99.99, but it is not limited to this range.
da: Linsens mindste F-tal. Enheden er APEX-værdien. Normalt angives den i intervallet 00.00 til 99.99, men den er ikke begrænset til dette interval.

en: The system cannot provide enough memory.
da: Systemet har ikke nok hukommelse.

en: The tag '%s' contains an invalid number of components (%i, expected %i).
da: Mærket '%s' indeholder et ugyldigt antal af komponenter (%i, forventede %i).

en: The tag '%s' contains data of an invalid format ('%s', expected '%s').
da: Mærket '%s' indeholder data i et ugyldigt format ('%s', forventede '%s').

en: The total number of bytes in each strip. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted.
da: Det samlede antal byte i hver strimmel. Med JPEG-komprimeret data behøves denne udpegning ikke og udelades.

en: The unit for measuring <XResolution> and <YResolution>. The same unit is used for both <XResolution> and <YResolution>. If the image resolution is unknown, 2 (inches) is designated.
da: Enheden der måler <XResolution> og <YResolution>. Den samme enhed bruges for både <XResolution> og <YResolution>. Hvis billedopløsningen er ukendt tildeles 2 (tommer).

en: The value of brightness. The unit is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of -99.99 to 99.99.
da: Værdien på lysstyrken. Enheden er APEX-værdien. Normalt angives den i intervallet -99.99 til 99.99.

en: The version of this standard supported. Nonexistence of this field is taken to mean nonconformance to the standard.
da: Versionen på denne standard som er understøttet. Hvis dette felt ikke eksisterer antages det at standarden ikke overholdes.

en: This number is unique and based on the date of manufacture.
da: Dette nummer er unikt og baseret på fremstillingsdatoen.

en: This tag indicates an identifier assigned uniquely to each image. It is recorded as an ASCII string equivalent to hexadecimal notation and 128-bit fixed length.
da: Dette mærke indikerer en identifikation tildelt unikt til hvert billede. Den optages som en ASCII-streng svarende til hexadecimal notation og en fast 128-bit længde.

en: This tag indicates information on the picture-taking conditions of a particular camera model. The tag is used only to indicate the picture-taking conditions in the reader.
da: Dette mærke indikerer information om de billedtagende betingelser for en speciel kameramodel. Mærket bruges kun til at indikere de billedtagende betingelser i læseren.

en: This tag indicates the degree of overall image gain adjustment.
da: Dette mærke indikerer graden af samlet billedforstærkningsjustering.

en: This tag indicates the digital zoom ratio when the image was shot. If the numerator of the recorded value is 0, this indicates that digital zoom was not used.
da: Dette mærke indikerer forholdt for den digitale zoom da billedet blev taget. Hvis det optaget tal er 0, indikerer det at digital zoom ikke blev brugt.

en: This tag indicates the direction of contrast processing applied by the camera when the image was shot.
da: Dette mærke indikerer retningen på kontrastbehandlingen brugt af kameraet da billedet blev taget.

en: This tag indicates the direction of saturation processing applied by the camera when the image was shot.
da: Dette mærke indikerer retningen på farvemætningsbehandlingen brugt af kameraet, da billedet blev taget.

en: This tag indicates the direction of sharpness processing applied by the camera when the image was shot.
da: Dette mærke indikerer indstillingen for behandlingen af skarpheden brugt af kameraet, da billedet blev taget.

en: This tag indicates the distance to the subject.
da: Dette mærke indikerer afstanden til emnet.

en: This tag indicates the equivalent focal length assuming a 35mm film camera, in mm. A value of 0 means the focal length is unknown. Note that this tag differs from the FocalLength tag.
da: Dette mærke indikerer den tilsvarende brændvidde svarende til et 35 mm kamera, i mm. En værdi på 0 betyder at brændvidden er ukendt. Bemærk at dette mærke afviger fra BrændVidde-mærket.

en: This tag indicates the exposure mode set when the image was shot. In auto-bracketing mode, the camera shoots a series of frames of the same scene at different exposure settings.
da: Dette mærke indikerer indstillingen for belysningstilstanden da billedet blev taget. I automatisk sammenstillingstilstand, optager kameraet en serie af billeder over den samme scene ved forskellige belysningsopsætninger.

en: This tag indicates the location and area of the main subject in the overall scene.
da: Dette mærke indikerer stedet og området for hovedmotivet i scenen.

en: This tag indicates the type of scene that was shot. It can also be used to record the mode in which the image was shot. Note that this differs from the scene type <SceneType> tag.
da: Dette mærke indikerer typen af scene som blev optaget. Det kan også bruges til at optage tilstanden som billedet blev optaget i. Bemærk at dette er forskelligt fra mærket scenetype <SceneType>.

en: This tag indicates the use of special processing on image data, such as rendering geared to output. When special processing is performed, the reader is expected to disable or minimize any further processing.
da: Dette mærke indikerer brugen af speciel behandling på billeddataene, såsom rendering forbeholdt uddata. Når der udføres speciel behandling forventer læseren at slå  yderligere behandling fra eller minimere den.

en: This tag indicates the white balance mode set when the image was shot.
da: Dette punkt indikerer tilstanden for hvidbalance når billedet bliver taget.

en: This tag is recorded when an image is taken using a strobe light (flash).
da: Dette mærke optages, når et billede bliver taget med brug af stroboskoplys (blitz).

en: This tag is used to record the name of an audio file related to the image data. The only relational information recorded here is the Exif audio file name and extension (an ASCII string consisting of 8 characters + '.' + 3 characters). The path is not recorded. Stipulations on audio and file naming conventions are defined in the specification. When using this tag, audio files must be recorded in conformance to the Exif audio format. Writers are also allowed to store the data such as Audio within APP2 as FlashPix extension stream data. The mapping of Exif image files and audio files is done in any of three ways, [1], [2] and [3]. If multiple files are mapped to one file as in [2] or [3], the above format is used to record just one audio file name. If there are multiple audio files, the first recorded file is given. In the case of [3], for example, for the Exif image file "DSC00001.JPG" only  "SND00001.WAV" is given as the related Exif audio file. When there are three Exif audio files "SND00001.WAV", "SND00002.WAV" and "SND00003.WAV", the Exif image file name for each of them, "DSC00001.JPG", is indicated. By combining multiple relational information, a variety of playback possibilities can be supported. The method of using relational information is left to the implementation on the playback side. Since this information is an ASCII character string, it is terminated by NULL. When this tag is used to map audio files, the relation of the audio file to image data must also be indicated on the audio file end.
da: Dette mærke bruges til at optage navnet på en lydfil som hænger sammen med billeddataene. Den eneste henførbare information genereret her er lydfilnavnet i Exif og filendelsen (en ASCII-streng bestående af 8 tegn + '.' + 3 tegn). Stien gemmes ikke. Stipulationer på lyd- og filnavnskonventioner er defineret i specifikationerne. Under brug af dette mærke, skal lydfiler optages i overensstemmelse med Exifs lydformat. Forfattere kan også gemme data som lyd indenfor APP2 som FlashPix-udvidelsesstrømdata. Lydfiler skal optages i overensstemmelse med Exifs lydformat. Mapningen af Exifs billedfiler og lydfiler gøres på en af følgende tre måder: [1], [2] og [3]. Hvis flere filer mappes til en fil som i [2] eller [3], bruges ovenstående format til at genere netop et lydfilnavn. Hvis der er flere lydfiler, angives den først genereret fil. I tilfældet [3] er for eksemplet »DSC00001.JPG« kun angivet »SND00001.WAV« som den forbundne Exif-lydfil. Når der er tre Exif-lydfiler »SND00001.WAV«, »SND00002.WAV« og »SND00003.WAV«, indikeres Exifs billedfilnavn for hvert af dem »DSC00001.JPG«. Ved at kombinere flere forbundne informationer, kan et bredt udvalg af afspilningsmuligheder understøttes. Metoden med at bruge forbundne informationer er overladt til implementationen på afspilningssiden. Da denne information er en ASCII-tegnstreng, afsluttes den med NULL. Når dette mærke bruges til at kortlægge lydfiler, skal relationen i lydfilen til billedet også angives ved lydfilens afslutning.

en: This tag records the camera or input device spatial frequency table and SFR values in the direction of image width, image height, and diagonal direction, as specified in ISO 12233.
da: Dette mærke viser kameraets eller inddataenhedens rumlige frekvenssvartabel og SFR-værdier i forhold til billedets bredde, billedets højde og diagonale retning, som angivet i ISO 12233.

en: This tag records the name and version of the software or firmware of the camera or image input device used to generate the image. The detailed format is not specified, but it is recommended that the example shown below be followed. When the field is left blank, it is treated as unknown.
da: Dette mærke viser navnet og versionen på det program eller firmware på kameraet eller billedinddataenheden som blev brugt til at generere billedet. Det detaljerede format er ikke angivet, men det anbefales at eksempelt vist nedenfor følges. Når feltet efterlades uudfyldt, behandles det som ukendt.

en: This tag records the name of the camera owner, photographer or image creator. The detailed format is not specified, but it is recommended that the information be written as in the example below for ease of Interoperability. When the field is left blank, it is treated as unknown.
da: Dette mærke viser navnet på kameraejeren, fotografen eller personen der oprettede billedet. Det detaljerede format er ikke angivet, men det anbefales at informationerne skrives som vist i eksemplet nedenfor for at lette interoperabiliteten. Når feltet er uudfyldt, opfattes det som ukendt.

en: This tag reserves space that can be reclaimed later when additional metadata are added. New metadata can be written in place by replacing this tag with a smaller data element and using the reclaimed space to store the new or expanded metadata tags.
da: Dette mærke reserverer plads som kan bruges senere når yderligere metadata tilføjes. Nye metadata kan skrives på plads ved at erstatte dette mærke med et lille dataelement og bruge pladsen til at gemme de nye eller udvidede metadatamærker.

en: Three-chip color area sensor
da: En områdefarvesenor med tre chip

en: Thumbnail Image
da: Miniaturebilled

en: Time
da: Tidspunkt

en: Time Zone
da: Tidszone

en: Time Zone Offset
da: Tidszoneafsætning

en: Tone Compensation
da: Belysningskompensation

en: Tone Curve
da: Tonekurve

en: Top
da: Øverst

en: Top to bottom
da: Øverst til nederst

en: Top-center
da: Øverst-centrum

en: Top-left
da: Øverst-venstre

en: Top-right
da: Øverst-højre

en: Total Number of Pictures Taken
da: Samlet antal billeder taget

en: Transfer Function
da: Overførelsesfunktion

en: Transfer Range
da: Transferinterval

en: Trilinear sensor
da: Trilinær sensor

en: Tungsten
da: Wolfram

en: Tungsten incandescent light
da: Wolframhvidglødende lys

en: Tv-priority
da: Tv-prioritet

en: Two-chip color area sensor
da: En områdefarvesensor med to chip

en: Uncalibrated
da: Ukalibreret

en: Uncompressed
da: Ukomprimeret

en: Undefined
da: Ikke angivet

en: Underwater
da: Under vandet

en: Unexpected number of components (%li, expected 2, 3, or 4).
da: Uventet antal af komponenter (%li, forventede 2, 4 eller 4).

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown %hu
da: Ukendt %hu

en: Unknown AF position
da: Ukendt AF-position

en: Unknown Exif Version
da: Ukendt version af Exif

en: Unknown FlashPix Version
da: Ukendt FlashPix version

en: Unknown encoding.
da: Ukendt kodning.

en: Unknown value %hi
da: Ukendt værdi %hi

en: Unknown value %i
da: Ukendt værdi %i

en: Unsupported JIS string
da: Ikke understøttet JIS-streng

en: Unsupported UNICODE string
da: Ikke understøttet UNICODE-streng

en: Upper-left
da: Øverst-venstre

en: Upper-right
da: Øverst-højre

en: User 1
da: Bruger 1

en: User 2
da: Bruger 2

en: User Comment
da: Brugerkommentar

en: User def. 1
da: Brugerdef. 1

en: User def. 2
da: Brugerdef. 2

en: User def. 3
da: Brugerdef. 3

en: User selected
da: Brugervalgt

en: VGA basic
da: VGA - basis

en: VGA fine
da: VGA - fin

en: VGA normal
da: VGA - normal

en: Vari Program
da: Vari-program

en: Very close
da: Meget tæt på

en: Vibration reduction
da: Vibrationreduktion

en: Vivid
da: Levende

en: Voice Memo
da: Stemmememo

en: When loading and resaving Exif data, save the maker note unmodified. Be aware that the maker note can get corrupted.
da: Ved indlæsning og gemning af Exif-data, gem fremstillernoten uændret. Vær opmærksom på at markørnoten kan gå i stykker.

en: White Balance
da: Hvidbalance

en: White Balance Bias
da: Hvidbalancehældning

en: White Balance Bracket
da: Hvidbalancesammenstilling

en: White Balance Fine Adjustment
da: Finjustering af hvidbalance

en: White Balance Mode
da: Hvidbalancetilstand

en: White Balance RB
da: Hvidbalance RB

en: White Balance Setting
da: Opsætning af hvidbalance

en: White Board
da: Tavle

en: White Point
da: Hvidpunkt

en: White fluorescent
da: Fluorescerende hvid

en: Wide
da: Bred

en: Wide Range
da: Lang afstand

en: Wide1 (230%)
da: Bredt1 (230 %)

en: Wide2 (400%)
da: Bredt2 (400%)

en: Widescreen
da: Fuldskærm

en: With strobe
da: Med stroboskop

en: Within distance %i of (x,y) = (%i,%i)
da: Indenfor afstand %i af (x,y) = (%i,%i)

en: Within rectangle (width %i, height %i) around (x,y) = (%i,%i)
da: Indenfor rektangel (bredde %i, højde %i) omkring(x,y) = (%i,%i)

en: Without strobe
da: Uden stroboskop

en: World Time Location
da: Placering af verdenstid

en: X-Resolution
da: X-opløsning

en: XML Packet
da: XML-pakke

en: XMP Metadata
da: XMP-metadata

en: XP Author
da: XP-forfatter

en: XP Comment
da: XP-bemærkning

en: XP Keywords
da: XP-nøgleord

en: XP Subject
da: XP-emne

en: XP Title
da: XP-titel

en: Y-Resolution
da: Y-opløsning

en: YCbCr Coefficients
da: YCbCr-koefficienter

en: YCbCr Positioning
da: YCbCr-placering

en: YCbCr Sub-Sampling
da: YCbCr undersampling

en: Yes
da: Ja

en: Zoom Source Width
da: Zoom kildebredde

en: Zoom Step Count
da: Zoomtrinoptælling

en: Zoom Target Width
da: Zoom målbredde

en: [DO_NOT_TRANSLATE_THIS_MARKER]
da: [DO_NOT_TRANSLATE_THIS_MARKER_da]

en: [None]
da: [Ingen]

en: in
da: i
