gstreamer 1.12.0 - en to da translation catalogue (365 entries)

en: "%s" is a directory.
da: "%s" er et katalog.

en: %d blacklist entry | %d blacklist entries
da[0]: %d sortlistet indgang
da[1]: %d sortlistede indgange

en: %d blacklisted file | %d blacklisted files
da[0]: %d sortlistet fil
da[1]: %d sortlistede filer

en: %d feature | %d features
da[0]: %d egenskab
da[1]: %d egenskaber

en: A lot of buffers are being dropped.
da: En masse af bufferens indhold smides væk.

en: A slashes ('/') separated list of types of elements (also known as klass) to list. (unordered)
da: En skråstregsadskilt (»/«) liste af elementtyper (også kendt som klass) der skal vises. (usorteret)

en: Additional debug info:
    %s
da: Yderligere fejlsøgningsinformation:
    %s

en: An error happened while waiting for EOS
da: Der opstod en fejl mens der ventedes på medieslut

en: Application used to create the media
da: Program brugt til at oprette mediet

en: Arbitrary application data to be serialized into the media
da: Vilkårlige programdata der skal gemmes i mediet

en: Blacklisted files:
da: Sortlistede filer:

en: Buffering, setting pipeline to PAUSED ...
da: Indlæser i buffer, sætter rørledning til PAUSED ...

en: Caps Change Mode
da: Caps-ændringstilstand

en: Changes coloring mode of the debug log. Possible modes: off, on, disable, auto, unix
da: Ændrer farvelægningstilstand  af debug-log. Mulige tilstande: til fra, deaktiveret, auto, unix

en: Check if the specified element or plugin exists
da: Kontroller om det angivne element eller plugin eksisterer

en: Colon-separated paths containing plugins
da: Kolon-separerede stier der indeholder moduler

en: Comma-separated list of category_name:level pairs to set specific levels for the individual categories. Example: GST_AUTOPLUG:5,GST_ELEMENT_*:3
da: Kommasepareret liste med kategori_navn:niveaupar til at indstille specifikke niveauer for de individuelle kategorier. Eksempel: GST_AUTOPLUG:5,GST_ELEMENT_*:3

en: Comma-separated list of plugins to preload in addition to the list stored in environment variable GST_PLUGIN_PATH
da: Kommasepareret liste af moduler der skal indlæses på forhånd ud over dem der er gemt i listen med miljøvariabler GST_PLUGIN_PATH

en: Could not close resource.
da: Kunne ikke lukke ressource.

en: Could not close supporting library.
da: Kunne ikke lukke hjælpebiblioteket.

en: Could not configure supporting library.
da: Kunne ikke konfigurere hjælpebiblioteket.

en: Could not create temp file "%s".
da: Kunne ikke oprette den midlertidige fil "%s".

en: Could not decode stream.
da: Kunne ikke afkode mediestrømmen.

en: Could not demultiplex stream.
da: Kunne ikke afmultiplekse mediestrømmen.

en: Could not determine type of stream.
da: Kunne ikke bestemme mediestrømtype.

en: Could not encode stream.
da: Kunne ikke indkode mediestrømmen.

en: Could not get info on "%s".
da: Kunne ikke hente info til "%s".

en: Could not get/set settings from/on resource.
da: Kunne ikke hente/sætte indstillinger fra/på ressource.

en: Could not initialize supporting library.
da: Kunne ikke initiere hjælpebiblioteket.

en: Could not load plugin file: %s
da: Kunne ikke indlæse pluginfilen: %s

en: Could not multiplex stream.
da: Kunne ikke multiplekse mediestrømmen.

en: Could not open file "%s" for reading.
da: Kunne ikke åbne filen "%s" for læsning.

en: Could not open file "%s" for writing.
da: Kunne ikke åbne filen "%s" for skrivning.

en: Could not open resource for reading and writing.
da: Kunne ikke åbne ressource for læsning og skrivning.

en: Could not open resource for reading.
da: Kunne ikke åbne ressource for læsning.

en: Could not open resource for writing.
da: Kunne ikke åbne ressource for skrivning.

en: Could not perform seek on resource.
da: Kunne ikke udføre søgning på ressource.

en: Could not read from resource.
da: Kunne ikke læse fra ressource.

en: Could not synchronize on resource.
da: Kunne ikke synkronisere på ressource.

en: Could not write to resource.
da: Kunne ikke skrive til ressource.

en: Default debug level from 1 (only error) to 9 (anything) or 0 for no output
da: Standard fejlsøgningsniveau fra 1 (kun fejl) til 9 (alt) eller 0 for ingen uddata

en: Delayed linking failed.
da: Forsinket oprettelse af forbindelse mislykkedes.

en: Disable colored debugging output
da: Deaktiver brug af farver ved fejlsøgnings uddata

en: Disable debugging
da: Deaktiver fejlsøgning

en: Disable spawning a helper process while scanning the registry
da: Deaktiver forgrening af hjælpeproces under skanning af registratur

en: Disable trapping of segmentation faults during plugin loading
da: Deaktiver indfangning af segmentfejl under indlæsning af moduler

en: Disable updating the registry
da: Deaktiver opdatering af registratur

en: Do not install a fault handler
da: Installer ikke en fejlhåndterer

en: Do not output status information for the specified property if verbose output is enabled (can be used multiple times)
da: Vis ikke statusinformation for den specificerede egenskab hvis uddybende uddata er aktiveret (kan bruges flere gange)

en: Do not print any progress information
da: Udskriv ikke information om fremskridt

en: Done buffering, setting pipeline to PLAYING ...
da: Buffering færdig, sætter rørledning til PLAYING ...

en: EOS on shutdown enabled -- Forcing EOS on the pipeline
da: Medieslut ved nedlukning aktiveret -- Gennemtving medieslut på rørledningen

en: EOS on shutdown enabled -- waiting for EOS after Error
da: EOS ved nedlukning aktiveret -- venter på EOS efter Fejl

en: EOS received - stopping pipeline...
da: Medieslut modtaget - stopper rørledning...

en: ERROR: Pipeline doesn't want to pause.
da: FEJL: rørledning ønsker ikke at pausere.

en: ERROR: from element %s: %s
da: FEJL: fra element %s: %s

en: ERROR: pipeline could not be constructed.
da: FEJL: rørledningen kunne ikke dannes.

en: ERROR: pipeline could not be constructed: %s.
da: FEJL: rørledningen kunne ikke dannes: %s.

en: ERROR: pipeline doesn't want to play.
da: FEJL: rørledning ønsker ikke at spille.

en: ERROR: pipeline doesn't want to preroll.
da: FEJL: rørledning ønsker ikke at preroll.

en: ERROR: the 'pipeline' element wasn't found.
da: FEJL: elementet 'rørledning' blev ikke fundet.

en: Element doesn't implement handling of this stream. Please file a bug.
da: Elementet har ikke implementeret håndtering af denne mediestrøm. Send en fejlrapport.

en: Enable verbose plugin loading diagnostics
da: Aktiver udførlig diagnostik ved indlæsning af moduler

en: Encoding error.
da: Kodningsfejl.

en: Error closing file "%s".
da: Fejl ved lukning af filen "%s".

en: Error while seeking in file "%s".
da: Fejl under søgning i filen "%s".

en: Error while writing to download file.
da: Fejl under skrivning til downloadfilen.

en: Error while writing to file "%s".
da: Fejl under skrivning til filen "%s".

en: Error writing registry cache to %s: %s
da: Kunne ikke skrive registraturcache til %s: %s

en: Execution ended after %
da: Udførsel afsluttet efter %

en: FOUND TAG
da: FUNDET MÆRKAT

en: FOUND TAG      : found by element "%s".
da: FUNDET MÆRKAT       : fundet af element "%s".

en: FOUND TAG      : found by object "%s".
da: FUNDET MÆRKAT       : fundet af objektet "%s".

en: FOUND TAG      : found by pad "%s:%s".
da: FUNDET MÆRKAT       : fundet af enheden "%s:%s".

en: FOUND TOC
da: FUNDET TOC

en: FOUND TOC      : found by element "%s".
da: FUNDET TOC       : fundet af element "%s".

en: FOUND TOC      : found by object "%s".
da: FUNDET TOC       : fundet af objektet "%s".

en: Failed after iterations as requested.
da: Fejlede efter iterationer som forespurgt.

en: Failed to map buffer.
da: Fejlede ved behandling af buffer.

en: File "%s" is a socket.
da: Filen "%s" er en sokkel.

en: Filter caps
da: Filterkapabilitet

en: Filter caps change behaviour
da: Filtrer caps-ændringsopførsel

en: Force EOS on sources before shutting the pipeline down
da: Gennemtving medieslut på kilder før nedlukning af rørledning

en: Freeing pipeline ...
da: Rørledning frigøres ...

en: GStreamer Options
da: GStreamer indstillinger

en: GStreamer developers were too lazy to assign an error code to this error.
da: GStreamer-udviklerne har endnu ikke nået at tildele denne fejl en fejlkode.

en: GStreamer encountered a general core library error.
da: GStreamer opdagede en generel fejl i kernebiblioteket.

en: GStreamer encountered a general resource error.
da: GStreamer opdagede en generel ressourcefejl.

en: GStreamer encountered a general stream error.
da: GStreamer opdagede en generel fejl i mediestrømmen.

en: GStreamer encountered a general supporting library error.
da: GStreamer opdagede en fejl i det generelle hjælpebibliotek.

en: GStreamer error: clock problem.
da: GStreamer fejl: tidsproblem.

en: GStreamer error: negotiation problem.
da: GStreamer fejl: forhandlingsproblem.

en: GStreamer error: state change failed and some element failed to post a proper error message with the reason for the failure.
da: GStreamer fejl: tilstandsskift fejlede, og det mislykkedes nogle processer at sende en ordentlig fejlmeddelelse med begrundelse for fejlen.

en: Gather and print index statistics
da: Saml og udskriv indeks statistikker

en: Got EOS from element "%s".
da: Modtog medieslut fra element "%s".

en: Got context from element '%s': %s=%s
da: Fik kontekst fra element '%s': %s=%s

en: Got message #%u (%s):
da: Modtog beskeden #%u (%s):

en: Got message #%u from element "%s" (%s):
da: Modtog beskeden #%u fra elementet "%s" (%s):

en: Got message #%u from object "%s" (%s):
da: Modtog beskeden #%u fra objektet "%s" (%s):

en: Got message #%u from pad "%s:%s" (%s):
da: Modtog beskeden #%u fra enheden "%s:%s" (%s):

en: Groups related media that spans multiple tracks, like the different pieces of a concerto. It is a higher level than a track, but lower than an album
da: Grupperelateret medie der spænder over flere numre, som f.eks. de forskellige satser i en koncert. Det har højere niveau end et spor, og lavere end et album

en: Homepage for this media (i.e. artist or movie homepage)
da: Mediets hjemmeside (dvs. hjemmeside for kunstner eller film)

en: How the image should be rotated or flipped before display
da: Hvordan et billede skal roteres eller vendes før visning

en: Implemented Interfaces:
da: Implementerede grænseflader:

en: Index statistics
da: Indeks statistikker

en: Information about the people behind a remix and similar interpretations
da: Information om personerne bag et remix og lignende fortolkninger

en: Internal GStreamer error: caps problem.
da: Intern GStreamer fejl: kapabilitetsproblem.

en: Internal GStreamer error: code not implemented.
da: Intern GStreamer-fejl: kode ikke implementeret.

en: Internal GStreamer error: event problem.
da: Intern GStreamer fejl: hændelsesproblem.

en: Internal GStreamer error: pad problem.
da: Intern GStreamer fejl: kontaktproblem.

en: Internal GStreamer error: seek problem.
da: Intern GStreamer fejl: søgeproblem.

en: Internal GStreamer error: tag problem.
da: Intern GStreamer fejl: mærkatproblem.

en: Internal GStreamer error: thread problem.
da: Intern GStreamer fejl: problem med tråd.

en: Internal clock error.
da: Fejl i internt ur.

en: Internal data flow error.
da: Intern datastrømsfejl.

en: Internal data flow problem.
da: Intern datastrømsproblem.

en: International Standard Recording Code - see http://www.ifpi.org/isrc/
da: International Standard Recording Code - se http://www.ifpi.org/isrc/

en: Interrupt while waiting for EOS - stopping pipeline...
da: Afbrydelse afventende EOS  - stopper rørledning...

en: Interrupt: Stopping pipeline ...
da: Afbrydelse: Stopper rørledning...

en: LEVEL
da: NIVEAU

en: LIST
da: LISTE

en: List the plugin contents
da: Oplist udvidelsesmodulets indhold

en: Make all warnings fatal
da: Gør alle advarsler fatale

en: Manufacturer of the device used to create this media
da: Fremstiller af udstyret der er brugt til at oprette dette medie

en: Midi note number of the audio track.
da: Midi-nodenummer på lydsporet.

en: Missing element: %s
da: Manglende element: %s

en: Model of the device used to create this media
da: Model af det udstyr der er brugt til at fremstille mediet

en: Name of the label or publisher
da: Mærke eller udgiver navn

en: Name of the tv/podcast/series show the media is from
da: Navnet på serien tv- eller podcastudsendelsen mediet stammer fra

en: Name of the tv/podcast/series show the media is from, for sorting purposes
da: Navnet på serien tv- eller podcastudsendelsen mediet stammer fra, til sorteringsbrug

en: No Temp directory specified.
da: Der er ikke angivet en mappe til midlertidige filer.

en: No URI handler for the %s protocol found
da: Ingen URI fortolker fundet til %s protokollen

en: No error message for domain %s.
da: Ingen fejlmeddelelse for domæne %s.

en: No file name specified for reading.
da: Intet filnavn specificeret for læsning.

en: No file name specified for writing.
da: Intet filnavn specificeret for skrivning.

en: No space left on the resource.
da: Der er ikke mere ledig plads på ressourcen.

en: No standard error message for domain %s and code %d.
da: Ingen standard fejlmeddelelse for domæne %s og kode %d.

en: No such element or plugin '%s'
da: Et sådant element eller plugin findes ikke '%s'

en: Not authorized to access resource.
da: Ikke autoriseret til at tilgå ressourcen.

en: Origin of media as a URI (location, where the original of the file or stream is hosted)
da: Mediets oprindelse som en URI (adressen, hvor den originale fil eller strøm er)

en: Output TOC (chapters and editions)
da: Uddata TOC (kapitler og versioner)

en: Output messages
da: Uddatameddelelser

en: Output status information and property notifications
da: Uddata statusinformation og egenskabsmeddelelser

en: Output tags (also known as metadata)
da: Uddatamærkater (også kendt som metadata)

en: PATHS
da: SØGESTIER

en: PLUGINS
da: MODULER

en: PROPERTY-NAME
da: EGENSKABSNAVN

en: Pipeline is PREROLLED ...
da: Rørledningen er PREROLL'ed ...

en: Pipeline is PREROLLING ...
da: Rørledningen PREROLL'er ...

en: Pipeline is live and does not need PREROLL ...
da: Rørledningen kører, og behøver ikke at blive PREROLL'ed ...

en: Prerolled, waiting for buffering to finish...
da: Prerolled, venter på at bufferingen slutter...

en: Prerolled, waiting for progress to finish...
da: Prerolled, venter på at fremdrift afslutter...

en: Print a machine-parsable list of features the specified plugin or all plugins provide.
                                           Useful in connection with external automatic plugin installation mechanisms
da: Udskriv en liste over egenskaber, som det angivne udvidelsemodul eller alle udvidelsesmoduler tilbyder, i et format der kan fortolkes af andre programmer.
                                            Bruges i forbindelse med automatisk installation af udvidelsesmoduler.

en: Print all elements
da: Udskriv alle elementer

en: Print available debug categories and exit
da: Udskriv tilgængelige fejlsøgningskategorier og afslut

en: Print list of blacklisted files
da: Udskriv sortlistede filer

en: Print supported URI schemes, with the elements that implement them
da: Vis hvilke URI-skemaer der understøttes, sammen med de elementer, der implementerer dem.

en: Print the GStreamer version
da: Udskriv GStreamer-versionsnummer

en: Progress: (%s) %s
da: Fremdrift: (%s) %s

en: Rating attributed by a user. The higher the rank, the more the user likes this media
da: Vurdering tildelt af en bruger. Jo højere rangering, desto bedre kan brugeren lide mediet

en: Redistribute latency...
da: Omlægger ventetid...

en: Resource busy or not available.
da: Ressource optaget eller ikke til rådighed.

en: Resource not found.
da: Ressource ikke fundet.

en: Restrict the possible allowed capabilities (NULL means ANY). Setting this property takes a reference to the supplied GstCaps object.
da: Begræns den mulige tilladte kapabilitet (NUL betyder ALT). Sættes denne egenskab gives en reference til det leverede GstCaps objekt.

en: Selected clock cannot be used in pipeline.
da: Valgt tid kan ikke bruges i rørledningen.

en: Setting pipeline to NULL ...
da: Rørledning sættes til NUL ...

en: Setting pipeline to PAUSED ...
da: PAUSERER rørledning ...

en: Setting pipeline to PLAYING ...
da: Rørledning sættes til AFSPIL ...

en: Setting pipeline to READY ...
da: Rørledning sættes til KLAR ...

en: Setting state to %s as requested by %s...
da: Sætter tilstand til %s som krævet af %s...

en: Show GStreamer Options
da: Vis GStreamer-indstillinger

en: Stream contains no data.
da: Mediestrøm indeholder ingen data.

en: Stream doesn't contain enough data.
da: Strøm indeholder ikke nok data.

en: The artist of the entire album, as it should be displayed
da: Kunstneren for hele albummet, som det skal vises

en: The artist of the entire album, as it should be sorted
da: Kunstneren for hele albummet, til sorteringsbrug

en: The episode number in the season the media is part of
da: Episodenumme i den årgang mediet stammer fra

en: The lyrics of the media, commonly used for songs
da: Sangteksten i mediet, almindeligt brugt for sange

en: The season number of the show the media is part of
da: Sæsonnummeret som udsendelsen i mediet stammer fra

en: The stream is encrypted and can't be decrypted because no suitable key has been supplied.
da: Mediestrømmen er kodet og kan ikke afkodes fordi der ikke er givet en passende nøgle.

en: The stream is encrypted and decryption is not supported.
da: Mediestrømmen er kodet og afkodning er ikke understøttet.

en: The stream is in the wrong format.
da: Mediestrømmen er i et forkert format.

en: The stream is of a different type than handled by this element.
da: Mediestrømmen er en anden type end den, dette element kan håndtere.

en: There is no codec present that can handle the stream's type.
da: Der er ikke noget kodeformat tilstede, der kan håndtere en mediestrøm af denne type.

en: This application is trying to use GStreamer functionality that has been disabled.
da: Denne tilføjelse prøver at bruge GStreamer-funktionalitet, der er blevet fravalgt.

en: Total count:
da: Total optælling:

en: URI scheme '%s' not supported
da: URI skemaet '%s' er ikke understøttet

en: URI to the copyright notice of the data
da: URI til ophavsretsnotits for dataene

en: URI to the license of the data
da: URI til licens for data

en: Unknown option
da: Ukendt indstilling

en: WARNING: erroneous pipeline: %s
da: ADVARSEL: forkert rørledning: %s

en: WARNING: from element %s: %s
da: ADVARSEL: fra element %s: %s

en: Waiting for EOS...
da: Venter på medieslut...

en: When checking if an element or plugin exists, also check that its version is at least the version specified
da: Ved kontrol af om et element eller et plugin eksisterer, kontroller da også om versionen i det mindste er den specificerede version

en: Your GStreamer installation is missing a plug-in.
da: Din GStreamer-installation mangler et modul.

en: a location within a city where the media has been produced or created (e.g. the neighborhood)
da: en stedangivelse indenfor en by hvor mediet er blevet optaget eller produceret (f.eks. nabolaget)

en: album artist
da: albumkunstner

en: album artist sortname
da: sorteringsstreng for albumkunstner

en: album containing this data
da: album der indeholder disse data

en: album containing this data for sorting purposes
da: album der indeholder disse data, til sorteringsbrug

en: album gain in db
da: albumforstærkning i dB

en: album sortname
da: sorteringsstreng for album

en: application data
da: programdata

en: application name
da: programnavn

en: artist
da: kunstner

en: artist sortname
da: sorteringsstreng for kunstner

en: attachment
da: vedhæftning

en: audio codec
da: kodningsformat for lyd

en: beats per minute
da: slag pr. minut

en: bitrate
da: bithastighed

en: buffering...
da: indlæser i buffer...

en: caps
da: kapabiliteter

en: changeable in NULL, READY, PAUSED or PLAYING state
da: kan ændres i tilstandene NULL, READY, PAUSED eller PLAYING

en: changeable only in NULL or READY state
da: kan kun ændres i tilstandene NULL eller READY

en: changeable only in NULL, READY or PAUSED state
da: kan kun ændres i tilstandene NULL, READY eller PAUSED

en: city (english name) where the media has been recorded or produced
da: by (dansk navn) hvor mediet er blevet optaget eller produceret

en: codec
da: kodeformat

en: codec the audio data is stored in
da: det lydkodeformat dataene er gemt i

en: codec the data is stored in
da: det kodeformat dataene er gemt i

en: codec the subtitle data is stored in
da: det kodeformat, underteksterne er gemt i

en: codec the video data is stored in
da: det kodeformat videodataene er gemt i

en: comma separated keywords describing the content
da: kommaseparerede nøgleord der beskriver indholdet

en: comment
da: kommentar

en: commonly used title
da: almindeligt brugt titel

en: commonly used title for sorting purposes
da: almindeligt brugt titel til sorteringsbrug

en: composer
da: komponist

en: composer sortname
da: sorteringsstreng for komponist

en: conductor
da: dirigent

en: conductor/performer refinement
da: dirigent/opfører-angivelse

en: contact
da: kontakt

en: contact information
da: kontaktinformation

en: container format
da: beholderformat

en: container format the data is stored in
da: det beholderformat dataene er gemt i

en: controllable
da: kontrollerbar

en: copyright
da: ophavsret

en: copyright notice of the data
da: ophavsretsnotits for dataene

en: copyright uri
da: URI med ophavsret

en: could not link %s to %s
da: kunne ikke lænke %s til %s

en: could not link %s to %s with caps %s
da: kunne ikke lænke %s til %s med store bogstaver %s

en: could not link %s to %s, %s can't handle caps %s
da: kunne ikke lænke %s til %s, %s kan ikke håndtere store bogstaver %s

en: could not link %s to %s, neither element can handle caps %s
da: kunne ikke lænke %s til %s, ingen af elementerne kan håndtere store bogstaver %s

en: could not parse caps "%s"
da: kunne ikke tolke kapabiliteten "%s"

en: could not set property "%s" in element "%s" to "%s"
da: kunne ikke sætte egenskab "%s" for element "%s" til "%s"

en: count of discs inside collection this disc belongs to
da: tælling af skiver indenfor den samling denne skive tilhører

en: count of tracks inside collection this track belongs to
da: tælling af spor inden for den samling dette spor tilhører

en: country (english name) where the media has been recorded or produced
da: land (dansk navn) hvor mediet er blevet optaget eller produceret

en: date
da: dato

en: date and time the data was created (as a GstDateTime structure)
da: dato og tid for oprettelse af data (som en GstDate Time-struktur)

en: date the data was created (as a GDate structure)
da: dato for oprettelse af data (som i en Gregoriansk datostruktur)

en: datetime
da: dato og tid

en: deprecated
da: forældet

en: description
da: beskrivelse

en: detected capabilities in stream
da: konstateret kapabilitet i mediestrøm

en: device manufacturer
da: fremstiller af udstyret

en: device model
da: udstyrets model

en: disc count
da: skivetælling

en: disc number
da: skivenummer

en: disc number inside a collection
da: skivenummer inden for en samling

en: duration
da: varighed

en: empty pipeline not allowed
da: tom rørledning ikke tilladt

en: encoded by
da: indkodet af

en: encoder
da: indkoder

en: encoder used to encode this stream
da: indkoder der bruges til denne mediestrøm

en: encoder version
da: indkoder version

en: episode number
da: episodenummer

en: exact or average bitrate in bits/s
da: præcis eller gennemsnitlig bithastighed i bit/sekund

en: expected error of the horizontal positioning measures (in meters)
da: forventet fejl i den horisontale positionsangivelse (i meter)

en: extended comment
da: udvidet kommentar

en: file attached to this stream
da: fil vedhæftet denne mediestrøm

en: force caps
da: gennemtving kapabiliteter

en: force caps without doing a typefind
da: gennemtving kapabiliteter uden at gennemføre en typefind

en: free text commenting the data
da: fri kommentartekst til dataene

en: free text commenting the data in key=value or key[en]=comment form
da: fri kommentartekst til dataene i taste=værdi eller taste[en]=kommentar form

en: freeform name of the language this stream is in
da: friform navn på det sprog denne mediestrøm er i

en: genre this data belongs to
da: genre disse data tilhører

en: geo elevation of where the media has been recorded or produced in meters according to WGS84 (zero is average sea level)
da: geografisk højde hvor mediet er blevet optaget eller produceret, i meter efter WGS84 (gennemsnitlig vandstand er nul)

en: geo latitude location of where the media has been recorded or produced in degrees according to WGS84 (zero at the equator, negative values for southern latitudes)
da: geografisk breddegrad hvor mediet er blevet optaget eller produceret, i grader efter WGS84 (ækvator er nul, og sydlige breddegrader er negative)

en: geo location capture direction
da: geografisk optagelsesretning

en: geo location city
da: geografisk by

en: geo location country
da: geografisk placering land

en: geo location elevation
da: geografisk højde

en: geo location horizontal error
da: geografisk placering horisontalfejl

en: geo location latitude
da: geografisk breddegrad

en: geo location longitude
da: geografisk længdegrad

en: geo location movement direction
da: geografisk bevægelsesretning

en: geo location movement speed
da: geografisk bevægelseshastighed

en: geo location name
da: geografisk stednavn

en: geo location sublocation
da: geografisk underinddeling

en: geo longitude location of where the media has been recorded or produced in degrees according to WGS84 (zero at the prime meridian in Greenwich/UK,  negative values for western longitudes)
da: geografisk længdegrad hvor mediet er blevet optaget eller produceret, i grader efter WGS84 (Greenwich/UK er nul, og vestlige længdegrader er negative)

en: grouping
da: gruppering

en: homepage
da: hjemmeside

en: human readable descriptive location of where the media has been recorded or produced
da: læsbar stedbeskrivelse af hvor mediet er blevet optaget eller produceret

en: image
da: billede

en: image orientation
da: billedets orientering

en: image related to this stream
da: billede relateret til denne mediestrøm

en: indicates the direction the device is pointing to when capturing  a media. It is represented as degrees in floating point  representation, 0 means the geographic north, and increases clockwise
da: angiver optageretningen for udstyret der optog mediet. Det angives med kommatal, hvor 0 er geografisk nord, og kommatallet øges med urets retning

en: indicates the movement direction of the device performing the capture of a media. It is represented as degrees in floating point representation, 0 means the geographic north, and increases clockwise
da: angiver optageretningen for udstyret der optog mediet. Det angives med kommatal, hvor 0 er geografisk nord, og kommatallet øges med urets retning

en: interpreted-by
da: fortolket-af

en: keywords
da: nøgleord

en: language code
da: sprogkode

en: language code for this stream, conforming to ISO-639-1 or ISO-639-2
da: sprogkode for denne mediestrøm, i overensstemmelse med ISO-639-1 eller ISO-639-2

en: language name
da: sprognavn

en: length in GStreamer time units (nanoseconds)
da: længde i GStreamer-tidsenheder (nanosekunder)

en: license
da: licens

en: license of data
da: licens for data

en: license uri
da: URI med licens

en: link has no sink [source=%s@%p]
da: Henvisningen har ingen destination [kilde=%s@%p]

en: link has no source [sink=%s@%p]
da: Henvisningen har ingen kilde [sink=%s@%p]

en: location
da: sted

en: lyrics
da: sangtekst

en: maximum bitrate
da: maksimal bithastighed

en: maximum bitrate in bits/s
da: maksimal bithastighed i bit/sekund

en: midi-base-note
da: midi-base-node

en: minimum bitrate
da: minimal bithastighed

en: minimum bitrate in bits/s
da: minimal bithastighed i bit/sekund

en: movement speed of the capturing device while performing the capture in m/s
da: bevægelseshastighed af det optagende udstyr under optagelsen i m/s

en: name of the encoding person or organization
da: navn på indkodende person eller organisation

en: no bin "%s", unpacking elements
da: intet lager "%s", udpakker elementer

en: no element "%s"
da: intet element "%s"

en: no property "%s" in element "%s"
da: ingen egenskab "%s" for element "%s"

en: no sink element for URI "%s"
da: intet udgangselement for URI "%s"

en: no source element for URI "%s"
da: intet kildeelement for URI "%s"

en: nominal bitrate
da: faktisk bithastighed

en: nominal bitrate in bits/s
da: faktisk bithastighed i bit/sekund

en: number of beats per minute in audio
da: antal slag pr. minut ved audio

en: organization
da: organisation

en: peak of the album
da: albummets maksimum

en: peak of the track
da: sporets maksimum

en: performer
da: optrædende

en: person(s) performing
da: personer der optræder

en: person(s) responsible for the recording
da: personer ansvarlige for optagelsen

en: person(s) responsible for the recording for sorting purposes
da: person, der er ansvarlig for optagelsen, til sorteringsbrug

en: person(s) who composed the recording
da: person(er) der komponerede optagelsen

en: person(s) who composed the recording, for sorting purposes
da: person(er) der komponerede optagelsen, til sorteringsbrug

en: preview image
da: forhåndsvis billede

en: preview image related to this stream
da: forhåndsvis billede relateret til denne mediestrøm

en: publisher
da: udgiver

en: readable
da: læselig

en: reference level of track and album gain values
da: referenceniveau for spor og albums forstærkningsværdier

en: replaygain album gain
da: genspilningsforstærkning albumforstærkning

en: replaygain album peak
da: genspilningsforstærkning album maksimum

en: replaygain reference level
da: genspilningsforstærkning referenceniveau

en: replaygain track gain
da: genspilningsforstærkning sporforstærkning

en: replaygain track peak
da: genspilningsforstærkning spor maksimum

en: season number
da: sæsonnummer

en: serial
da: serie

en: serial number of track
da: serienummer på spor

en: short text describing the content of the data
da: kort tekst der beskriver indholdet i dataene

en: show name
da: udsendelsens navn

en: show sortname
da: sorteringsstreng for udsendelsen

en: specified empty bin "%s", not allowed
da: specificeret tomt lager "%s", er ikke tilladt

en: subtitle codec
da: kodningsformat for undertekster

en: syntax error
da: syntaksfejl

en: title
da: titel

en: title sortname
da: sorteringsstreng for titel

en: track count
da: sportælling

en: track gain in db
da: sporforstærkning i dB

en: track number
da: spornummer

en: track number inside a collection
da: spornummer inden for en samling

en: unexpected pad-reference "%s" - ignoring
da: uventet pad-reference "%s" - ignorerer

en: unexpected reference "%s" - ignoring
da: uventet reference "%s" - ignorerer

en: user rating
da: brugervurdering

en: version of the encoder used to encode this stream
da: koderversion brugt til indkodning af denne mediestrøm

en: version of this data
da: version af disse data

en: video codec
da: kodningsformat for billeder

en: writable
da: som kan skrives
