webkit HEAD - en to da translation catalogue (650 entries)

en: %1$d days %2$d hours %3$d minutes %4$d seconds
da: %1$d dage %2$d timer %3$d minutter %4$d sekunder

en: %1$d hours %2$d minutes %3$d seconds
da: %1$d timer %2$d minutter %3$d sekunder

en: %1$d minutes %2$d seconds
da: %1$d minutter %2$d sekunder

en: %1$d seconds
da: %1$d sekunder

en: %d files
da: %d filer

en: %s WebCrypto Master Key
da: %s WebCrypto-hovednøgle

en: <application> WebCrypto Master Key
da: <application> WebCrypto-hovednøgle

en: <filename> %d×%d pixels
da: <filnavn> %d×%d pixels

en: Acknowledge
da: Modtaget

en: Activities
da: Aktiviteter

en: Add money with Apple Pay
da: Tilføj penge med Apple Pay

en: Allow Overwrite
da: Tillad overskrivning

en: Allow file access from file URLs
da: Tillad filadgang fra file-URL'er

en: Allow modal dialogs
da: Tillad modale dialoger

en: Allow top frame navigation to data URLs
da: Tillad navigation af øverste ramme til data-URL'er

en: Allow universal access from the context of file scheme URLs
da: Tillad universel adgang fra sammenhænget af file-skema-URL'er

en: An estimate of the percent completion for a document load
da: Et estimat af hvor mange procent der er indlæst af et dokument

en: Animals & Nature
da: Dyr og natur

en: Are you sure you want to leave this page?
da: Er du sikker på, at du vil forlade siden?

en: Attached Height
da: Højde ved tilkobling

en: Authentication Required
da: Der kræves autentifikation

en: Authentication required by %s:%i
da: Der kræves autentifikation af %s:%i

en: Auto load images
da: Automatisk indlæsning af billeder

en: Base Cache Directory
da: Mappe for rodmellemlager

en: Base Data Directory
da: Datamappens rod

en: Body
da: Krop

en: Body & Clothing
da: Krop og tøj

en: Book with Apple Pay
da: Book med Apple Pay

en: Buy with Apple Pay
da: Køb med Apple Pay

en: Can Attach
da: Kan tilkoble

en: Cancel
da: Annullér

en: Check Spelling While _Typing
da: Tjek stavning mens der _skrives

en: Check _Grammar With Spelling
da: Tjek _grammatik med stavning

en: Check out with Apple Pay
da: Tjek ud med Apple Pay

en: Choose File
da: Vælg fil

en: Choose Files
da: Vælg filer

en: Clear Recent Searches
da: Ryd seneste søgninger

en: Click to Exit Full Screen
da: Klik for at afslutte fuldskærm

en: Click to restart
da: Klik for at genstarte

en: Content Length
da: Længden på indholdet

en: Content with specified MIME type can’t be shown
da: Indhold med den angivne MIME-type kan ikke vises

en: Context
da: Sammenhæng

en: Continue with Touch ID.
da: Fortsæt med Touch ID.

en: Contribute with Apple Pay
da: Bidrag med Apple Pay

en: Controls
da: Styringer

en: Cop_y Audio Link Location
da: Kopiér _lydens linkplacering

en: Cop_y Image
da: Kopiér _billede

en: Cop_y Video Link Location
da: Kopiér _videoens linkplacering

en: Copy Audio Address
da: Kopiér lydadresse

en: Copy Image _Address
da: Kopiér _billedadresse

en: Copy Link
da: Kopiér link

en: Copy Link Loc_ation
da: _Kopiér linkplacering

en: Copy Video Address
da: Kopiér videoadresse

en: Cu_t
da: K_lip

en: Current RGBA color
da: Nuværende RGBA-farve

en: Cursive font family
da: Skrifttypefamilje for cursive

en: DOM Cache directory
da: Mappe for DOM-mellemlager

en: Date Modified
da: Ændringsdato

[ctx: Day label in date picker]
en: DAY
da: DAG

en: Default
da: Standard

en: Default Website Policies
da: Standardpolitik for websteder

en: Default charset
da: Standardtegnsæt

en: Default font family
da: Standard skrifttypefamilje

en: Default font size
da: Standard skriftstørrelse

en: Default monospace font size
da: Standardstørrelse til skrift med fast bredde

en: Details
da: Detaljer

en: Determines the current progress of the download
da: Fastslår det nuværende forløb af downloaden

en: Disk Cache Directory
da: Mappe for diskmellemlager

en: Donate with Apple Pay
da: Donér med Apple Pay

en: Download Image
da: Download billede

en: Download _Audio
da: Download _lyd

en: Download _Video
da: Download _video

en: Draw compositing indicators
da: Tegn kompositionsindikatorer

en: Editable
da: Kan redigeres

en: Enable Caret Browsing
da: Aktivér markørbrowsing

en: Enable DNS prefetching
da: Aktivér DNS-prefetching

en: Enable EncryptedMedia
da: Aktivér EncryptedMedia

en: Enable Fullscreen
da: Aktivér fuldskærm

en: Enable HTML5 database
da: Aktivér HTML5-database

en: Enable HTML5 local storage
da: Aktivér HTML5 lokalt lager

en: Enable Java
da: Aktivér Java

en: Enable JavaScript
da: Aktivér JavaScript

en: Enable JavaScript Markup
da: Aktivér JavaScript i opmærkning

en: Enable JavaScript in document markup.
da: Aktivér JavaScript i dokumentets opmærkning.

en: Enable JavaScript.
da: Aktivér JavaScript.

en: Enable MediaCapabilities
da: Aktivér MediaCapabilities

en: Enable MediaSource
da: Aktivér MediaSource

en: Enable MediaStream
da: Aktivér MediaStream

en: Enable Site Specific Quirks
da: Aktivér stedspecifikke quirks

en: Enable Spatial Navigation
da: Aktivér rumlig navigation

en: Enable WebAudio
da: Aktivér WebAudio

en: Enable WebGL
da: Aktivér WebGL

en: Enable XSS auditor
da: Aktivér XSS-auditor

en: Enable accelerated 2D canvas
da: Aktivér accelereret 2D-canvas

en: Enable back-forward navigation gestures
da: Aktivér gestusser for tilbage-fremad-navigation

en: Enable developer extras
da: Aktivér ekstra til udviklere

en: Enable embedded plugin objects.
da: Aktivér indlejrede plugin-objekter.

en: Enable frame flattening
da: Aktivér fladgørelse af rammer

en: Enable high accuracy
da: Aktivér høj præcision

en: Enable hyperlink auditing
da: Aktivér hyperlink-auditering

en: Enable media
da: Aktivér medier

en: Enable mock capture devices
da: Aktivér attrap optagelsesenheder

en: Enable offline web application cache
da: Aktivér mellemlager til offline webprogrammer

en: Enable page cache
da: Aktivér sidemellemlager

en: Enable plugins
da: Aktivér plugins

en: Enable private browsing
da: Aktivér privat browsing

en: Enable resizable text areas
da: Aktivér tilpasning af størrelse på tekstområder

en: Enable smooth scrolling
da: Aktivér blød rulning

en: Enable tabs to links
da: Aktivér faneblade til links

en: Enables the site-specific compatibility workarounds
da: Aktiverer alternative løsninger for stedspecifik kompatibilitet

en: Enter Full Screen
da: Gå i fuldskærm

en: Enter a URL
da: Indtast en URL

en: Enter a number
da: Indtast et tal

en: Enter a valid value
da: Indtast en gyldig værdi

en: Enter an email address
da: Indtast en e-mailadresse

en: Error handling synchronous load with custom protocol
da: Fejl ved håndtering af synkron indlæsning med tilpasset protokol

en: Estimated Load Progress
da: Forløb for estimeret indlæsning

en: Estimated Progress
da: Estimeret forløb

en: Failed to connect to geolocation service
da: Kunne ikke oprette forbindelse til geoplaceringstjeneste

en: Failed to determine position from geolocation service
da: Kunne ikke fastslå placering fra geoplaceringstjeneste

en: Fantasy font family
da: Skrifttypefamilje for fantasy

en: Favicon
da: Favikon

en: Favicons database not initialized yet
da: Favikoner-databasen er endnu ikke initieret

en: File Descriptor List
da: Filbeskriverliste

en: File does not exist
da: Filen findes ikke

en: Fill out this field
da: Udfyld feltet

en: Flags
da: Flag

en: Flags with the context of the WebKitHitTestResult
da: Flag med WebKitHitTestResult-sammenhænget

en: Flags with the typing attributes
da: Flag med karaktertrækkene for skrivning

en: Food & Drink
da: Mad og drikke

en: Frame load interrupted
da: Indlæsning af ramme blev afbrudt

en: Frame name
da: Rammenavn

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: Geometry
da: Geometri

en: Go
da: Gå

en: HSTS Cache Directory
da: Mappe for HSTS-mellemlager

en: HTML content
da: HTML-indhold

en: HTTP Headers
da: HTTP-headere

en: Hardware Acceleration Policy
da: Politik for hardwareacceleration

en: Hide
da: Skjul

en: Hide Controls
da: Skjul styringer

en: ID
da: Id

en: ITP Directory
da: ITP-mappe

en: Identifier
da: Identifikator

en: Ignore _Grammar
da: Ignorer _grammatik

en: Image URI
da: Billed-URI

en: IndexedDB Directory
da: IndexedDB-mappe

en: Input _Methods
da: Indtastnings_metoder

en: Insert _Emoji
da: Indsæt _emoji

en: Inspect _Element
da: Inspicer _element

en: Inspected URI
da: Inspiceret URI

en: Invalid page range
da: Ugyldigt sideområde

en: Invalid value
da: Ugyldig værdi

en: Is Loading
da: Indlæser

en: Is for audio device
da: Til lydenhed

en: Is for video device
da: Til videoenhed

en: JSC Options
da: JSC-indstillinger

en: JavaScript can access clipboard
da: JavaScript kan tilgå udklipsholderen

en: JavaScript can open windows automatically
da: JavaScript kan åbne vinduer automatisk

en: LRE Left-to-right _embedding
da: LRE venstre-mod-højre-_indlejring

en: LRM _Left-to-right mark
da: LRM _venstre-mod-højre-mærke

en: LRO Left-to-right _override
da: LRO venstre-mod-højre-_overskrivning

[ctx: Label text to be used if plugin is blocked by a page's Content Security Policy]
en: Blocked Plug-in
da: Blokeret plugin

[ctx: Label text to be used when a plug-in was blocked from loading because it was too small]
en: Plug-In too small
da: Plugin for lille

[ctx: Label text to be used when an insecure plug-in version was blocked from loading]
en: Blocked Plug-in
da: Plugin som er blokeret

[ctx: Label text to be used when an unsupported plug-in was blocked from loading]
en: Unsupported Plug-in
da: Plugin som ikke understøttes

en: Leave Page
da: Forlad siden

en: Left to Right
da: Venstre mod højre

en: Link Label
da: Linketiket

en: Link Title
da: Linktitel

en: Link URI
da: Link-URI

en: List of media content types requiring hardware support.
da: Liste over medieindholdstyper som kræver understøttelse af hardware.

en: Live Broadcast
da: Direkte udsendelse

en: Load icons ignoring image load setting
da: Indlæs ikoner og ignorer indstillingen for billedindlæsning

en: Load images automatically.
da: Indlæs billeder automatisk.

en: Load request cancelled
da: Indlæsningsanmodning blev annulleret

en: Loading…
da: Indlæser …

en: Local Storage Directory
da: Mappe for lokalt lager

en: Local documents on your computer
da: Lokale dokumenter på din computer

en: Local files
da: Lokale filer

en: Locationbar Visible
da: Synlig adresselinje

en: Look Up “%s”
da: Slå “%s” op

en: Look Up “<selection>”
da: Slå “<markering>” op

en: Loop
da: Løkke

en: MIME Type
da: MIME-type

en: MIME types
da: MIME-typer

en: MIME types filter
da: Filter for MIME-typer

en: Main frame document title
da: Titlen på dokumentets hovedramme

en: Match the requested format
da: Match det anmodede format

en: Maximum matches count
da: Maksimale antal match

en: Media URI
da: Medie-URI

en: Media content types requiring hardware support
da: Medieindholdstyper som kræver understøttelse af hardware

en: Media playback allows inline
da: Medieafspilning tillader inline

en: Media playback requires user gesture
da: Medieafspilning kræver handling fra brugeren

[ctx: Menu item label for a audio/text track that has no other name.]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: Menu item label for automatic track selection behavior.]
en: Auto (Recommended)
da: Automatisk (anbefales)

[ctx: Menu item label for the track that represents disabling closed captions.]
en: Off
da: Fra

en: Menubar Visible
da: Synlig menulinje

en: Message %s was not handled
da: Meddelelsen %s blev ikke håndteret

en: Minimum font size
da: Minimale skriftstørrelse

en: Missing Plug-in
da: Manglende plugin

en: Monospace font family
da: Skrifttypefamilje for monospace

[ctx: Month label in date picker]
en: MONTH
da: MÅNED

en: Mouse button
da: Museknap

en: Mouse event modifiers
da: Ændringerne for musehændelse

en: Name
da: Navn

en: Navigation URI request
da: URI-anmodning for navigation

en: Navigation action
da: Navigationshandling

en: Navigation type
da: Navigationstype

en: No Guesses Found
da: Der blev ikke fundet nogen gæt

en: No Results Found
da: Der blev ikke fundet nogen resultater

en: No recent searches
da: Ingen seneste søgninger

en: Node
da: Knudepunkt

en: Not allowed to use restricted network port
da: Der er ikke tilladelse til at bruge begrænset netværksport

en: Objects
da: Objekter

en: Offline Web Application Cache Directory
da: Mappen for mellemlager til offline webprogrammer

en: Open Link in New _Window
da: Åbn link i nyt _vindue

en: Open _Audio in New Window
da: Åbn _lyd i nyt vindue

en: Open _Frame in New Window
da: Åbn _ramme i nyt vindue

en: Open _Image in New Window
da: Åbn _billede i nyt vindue

en: Open _Video in New Window
da: Åbn v_ideo i nyt vindue

en: Operation was cancelled
da: Handlingen blev annulleret

en: Order with Apple Pay
da: Bestil med Apple Pay

en: PDF _Pop directional formatting
da: PDF _glem retningsformatering

en: Page %s does not have a favicon
da: Siden %s har ikke et favikon

en: Page Identifier
da: Sideidentifikator

en: Page Setup
da: Sideopsætning

en: Paragraph Direction
da: Retning for afsnit

en: Parameters
da: Parametre

en: Paste As Plain _Text
da: Indsæt som ren _tekst

en: Pictograph font family
da: Skrifttypefamilje for pictograph

en: Play movie in full screen mode
da: Afspil video i fuldskærmstilstand

en: Plug-in Failure
da: Fejl ved plugin

en: Plug-in handled load
da: Indlæsning som håndteres af plugin

en: Print Backgrounds
da: Udskriv baggrunde

en: Print Settings
da: Udskrivningsindstillinger

en: Printer not found
da: Printeren blev ikke fundet

en: RLE Right-to-left e_mbedding
da: RLE højre-mod-venstre-i_ndlejring

en: RLM _Right-to-left mark
da: RLM _højre-mod-venstre-mærke

en: RLO Right-to-left o_verride
da: RLO højre-mod-venstre-o_verskrivning

en: Recent
da: Seneste

en: Recent Searches
da: Seneste søgninger

en: Related WebView
da: Relateret WebView

en: Reload with Apple Pay
da: Genindlæs med Apple Pay

en: Rent with Apple Pay
da: Lej med Apple Pay

en: Reset
da: Nulstil

en: Resizable
da: Størrelsen kan tilpasses

en: Response
da: Svar

en: Response URI request
da: URI-anmodning for svar

en: Right to Left
da: Højre mod venstre

en: Sa_ve Image As
da: _Gem billede som

en: Sans-serif font family
da: Skrifttypefamilje for sans-serif

en: Scrollbars Visible
da: Synlige rullebjælker

en: Search
da: Søg

en: Search Options
da: Søgeindstillinger

en: Search options to be used in the search operation
da: Søgeindstillingerne som skal bruges i søgehandlingen

en: Search text
da: Søgetekst

en: Select Color
da: Vælg farve

en: Select File
da: Vælg fil

en: Select Files
da: Vælg filer

en: Select _All
da: Markér _alt

en: Select a file
da: Vælg en fil

en: Select an item in the list
da: Vælg et punkt i listen

en: Select multiple files
da: Vælg flere filer

en: Select one of these options
da: Vælg en af indstillingerne

en: Select this checkbox
da: Vælg afkrydsningsboksen

en: Selected files
da: Valgte filer

en: Selection Direction
da: Retning for markering

en: Serif font family
da: Skrifttypefamilje for serif

en: Service Worker Registrations Directory
da: Mappe for registrering af tjenestearbejdere

[ctx: Set button below date picker]
en: Set
da: Indstil

en: Set up with Apple Pay
da: Opsæt med Apple Pay

en: Show Controls
da: Vis styringer

en: Show JSC Options
da: Vis JSC-indstillinger

en: Show in blocked plug-in
da: Vis i plugin som er blokeret

en: Size
da: Størrelse

en: Smileys & People
da: Smileyer og personer

en: Snapshotted Plug-In
da: Plugin som der er blevet taget øjebliksbillede af

en: Spelling and _Grammar
da: Stavning og _grammatik

en: Status Code
da: Statuskode

en: Statusbar Visible
da: Synlig statuslinje

en: Stay on Page
da: Bliv på siden

en: Storage directory path
da: Sti for lagermappe

en: Strong Password
da: Stærk adgangskode

en: Submit
da: Indsend

en: Subscribe with Apple Pay
da: Abonner med Apple Pay

en: Suggested Filename
da: Foreslået filnavn

en: Support with Apple Pay
da: Støt med Apple Pay

en: Swap Processes on Cross-Site Navigation
da: Byt processer ved navigation på tværs af steder

en: Switch Video to _Fullscreen
da: Skift video til _fuldskærm

en: Symbols
da: Symboler

en: Tag
da: Opmærkning

en: Text to search for in the view
da: Teksten som der skal søges efter i visningen

en: The HTTP headers of the response
da: Svarets HTTP-headere

en: The MIME type of the response
da: Svarets MIME-type

en: The URI for which the response was made.
da: URI'en som anmodningen blev foretaget til.

en: The URI request that is associated with this navigation
da: URI-anmodningen som er tilknyttet navigationen

en: The URI request that is associated with this policy decision
da: URI-anmodningen som er tilknyttet politikbeslutningen

en: The URI response that is associated with this policy decision
da: URI-svaret som er tilknyttet politikbeslutningen

en: The URI that is currently being inspected
da: URI'en som inspiceres

en: The URI to which the request will be made.
da: URI'en hvortil anmodningen foretages.

en: The URL can’t be shown
da: URL'en kan ikke vises

en: The URL was blocked by a content blocker
da: URL'en blev blokeret af en indholdsblokering

en: The URL was blocked by a content filter
da: URL'en blev blokeret af et indholdsfilter

en: The URL was blocked by device restrictions
da: URL'en blev blokeret af begrænsninger på enheden

en: The WebKitDOMNode
da: WebKitDOMNode'en

en: The WebKitNavigationAction triggering this decision
da: WebKitNavigationAction'en som udløser beslutningen

en: The WebKitSettings of the view
da: Visningens WebKitSettings

en: The WebKitUserContentManager of the view
da: Visningens WebKitUserContentManager

en: The WebKitWebsiteDataManager associated with this context
da: WebKitWebsiteDataManager'en som er tilknyttet sammenhænget

en: The WebView associated with this find controller
da: WebView som er tilknyttet find-styringen

en: The automation session identifier
da: Identifikator for automatiseringssession

en: The backend for the web view
da: Webvisningens backend

en: The base directory for Website cache
da: Rodmappen til webstedsmellemlager

en: The base directory for Website data
da: Rodmappen til webstedsdata

en: The body for the notification
da: Kroppen til notifikationen

en: The browsing context presentation type for automation
da: Præsentationstypen for browsingsammenhæng for automatisering

en: The current RGBA color for the request
da: Den nuværende RGBA-farve for anmodningen

en: The current active URI of the resource
da: Ressourcens nuværende aktive URI

en: The current active URI of the view
da: Visningens nuværende aktive URI

en: The current active URI of the web page
da: Den nuværende aktive URI på websiden

en: The default font size used to display monospace text.
da: Standard skriftstørrelse der bruges til at vise tekst med fast bredde.

en: The default font size used to display text.
da: Standard skriftstørrelsen der bruges til at vise tekst.

en: The default policy object for sites loaded in this view
da: Standardpolitikobjektet for steder som er indlæst i visningen

en: The default text charset used when interpreting content with unspecified charset.
da: Standardtegnsættet for tekst som bruges ved fortolkning af indhold hvor der ikke er angivet noget tegnsæt.

en: The directory where DOM cache will be stored
da: Mappen hvor DOM-mellemlager gemmes

en: The directory where HTTP disk cache will be stored
da: Mappen hvor HTTP-diskmellemlager gemmes

en: The directory where IndexedDB databases will be stored
da: Mappen hvor IndexedDB-databaser gemmes

en: The directory where Intelligent Tracking Prevention data will be stored
da: Mappen hvor Intelligent Tracking Prevention-data gemmes

en: The directory where WebSQL databases will be stored
da: Mappen hvor WebSQL-databaser gemmes

en: The directory where local storage data will be saved
da: Mappen hvor data for lokalt lager gemmes

en: The directory where local storage data will be stored
da: Mappen hvor data for lokalt lager gemmes

en: The directory where offline web application cache will be stored
da: Mappen hvor mellemlager til offline webprogrammer gemmes

en: The directory where service workers registrations will be stored
da: Mappen hvor registrering af tjenestearbejdere gemmes

en: The directory where the HTTP Strict-Transport-Security cache will be stored
da: Mappen hvor HTTP Strict-Transport-Security-diskmellemlageret gemmes

en: The directory where user content filters are stored
da: Mappen hvor brugerindholdsfiltre gemmes

en: The expected content length of the response.
da: Den ventede længde på svarets indhold.

en: The favicon associated to the view, if any
da: Favikonet som er tilknyttet visningen, hvis der er noget

en: The filter currently associated with the request
da: Filteret som er tilknyttet anmodningen

en: The font family to use as the default for content that does not specify a font.
da: Skrifttypefamiljen der, som standard, bruges til indhold som ikke angiver en skrifttype.

en: The font family used as the default for content using cursive font.
da: Skrifttypefamiljen der, som standard, bruges til indhold som bruger cursive-skrifttype.

en: The font family used as the default for content using fantasy font.
da: Skrifttypefamiljen der, som standard, bruges til indhold som bruger fantasy-skrifttype.

en: The font family used as the default for content using monospace font.
da: Skrifttypefamiljen der, som standard, bruges til indhold som bruger monospace-skrifttype.

en: The font family used as the default for content using pictograph font.
da: Skrifttypefamiljen der, som standard, bruges til indhold som bruger pictograph-skrifttype.

en: The font family used as the default for content using sans-serif font.
da: Skrifttypefamiljen der, som standard, bruges til indhold som bruger sans-serif-skrifttype.

en: The font family used as the default for content using serif font.
da: Skrifttypefamiljen der, som standard, bruges til indhold som bruger serif-skrifttype.

en: The height that the inspector view should have when it is attached
da: Højden som inspektørvisningen skal have når den er tilkoblet

en: The image URI
da: Billed-URI'en

en: The initial page setup for the print operation
da: Den indledende sideopsætning for udskrivningshandlingen

en: The initial print settings for the print operation
da: De indledende udskrivningsindstillinger for udskrivningshandlingen

en: The link URI
da: URI'ens link

en: The link label
da: Etiketten til linket

en: The link title
da: Titlen til linket

en: The list of MIME types associated with the request
da: Liste over MIME-typer som er tilknyttet anmodningen

en: The list of selected files associated with the request
da: Listen over valgte filer som er tilknyttet anmodningen

en: The local URI to where the download will be saved
da: Den lokale URI hvor downloaden gemmes

en: The maximum number of matches in a given text to report
da: Det højeste antal match i en given tekst som skal rapporteres

en: The media URI
da: Medie-URI'en

en: The minimum font size used to display text.
da: Den mindste skriftstørrelse som bruges til at vise tekst.

en: The modifiers active if this decision was triggered by a mouse event
da: Ændringerne som er aktive hvis beslutningen blev udløst af en musehændelse

en: The mouse button used if this decision was triggered by a mouse event
da: Museknappen som bruges hvis beslutningen blev udløst af en musehændelse

en: The name of the new frame this navigation action targets
da: Navnet på den nye ramme som navigationshandlingen er rettet mod

en: The page identifier.
da: Sideidentifikatoren.

en: The policy to decide how to enable and disable hardware acceleration
da: Politikken til at fastslå hvordan hardwareacceleration skal aktiveres og deaktiveres

en: The related WebKitWebView used when creating the view to share the same web process
da: Den relaterede WebKitWebView som bruges ved oprettelse af visningen som skal dele den samme webproces

en: The response of the download
da: Svaret fra downloaden

en: The response of the resource
da: Svaret fra ressourcen

en: The site says: “%s”
da: Stedet siger: “%s”

en: The size and position of the window on the screen.
da: Størrelsen og placeringen af vinduet på skærmen.

en: The status code of the response as returned by the server.
da: Statuskoden på svaret som blev returneret af serveren.

en: The suggested filename for the URI response
da: Det foreslået filnavn til URI-svaret

en: The tag identifier for the notification
da: Opmærkningsidentifikatoren til notifikationen

en: The title for the notification
da: Titlen til notifikationen

en: The type of navigation triggering this decision
da: Typen af navigation som udløser beslutningen

en: The unique id for the notification
da: Det unikke id til notifikationen

en: The user agent string
da: User agent-strengen

en: The user message list of file descriptors
da: Brugermeddelelseslisten over filbeskrivere

en: The user message name
da: Navnet på brugermeddelelsen

en: The user message parameters
da: Parametrene på brugermeddelelsen

en: The web context for the view
da: Visningens websammenhæng

en: The web view that will be printed
da: Webvisningen som udskrives

en: The zoom level of the view content
da: Zoomniveauet for visningens indhold

en: There was an error creating the snapshot
da: Der opstod en fejl ved oprettelse af øjebliksbilledet

en: This is a searchable index. Enter search keywords:
da: Der kan søges i indekset. Indtast nøgleord til søgning:

en: Tip with Apple Pay
da: Tip med Apple Pay

en: Title
da: Titel

en: Title of the widget that will be added to the print dialog.
da: Titlen på widgeten som tilføjes til udskriv-dialogen.

en: Toggle Media _Loop Playback
da: Afspil medie i _løkke til/fra

en: Toolbar Visible
da: Synlig værktøjslinje

en: Top up with Apple Pay
da: Fyld på med Apple Pay

en: Travel & Places
da: Rejser og steder

en: Try a different search
da: Prøv en anden søgning

en: Typing Attributes
da: Karaktertræk for skrivning

en: URI response
da: URI-svar

en: URL field
da: felt for URL

en: Unacceptable TLS certificate
da: Uacceptabelt TLS-certifikat

[ctx: Undo action name]
en: Align Left
da: Juster til venstre

[ctx: Undo action name]
en: Align Right
da: Juster til højre

[ctx: Undo action name]
en: Bold
da: Fed

[ctx: Undo action name]
en: Center
da: Centrer

[ctx: Undo action name]
en: Change Attributes
da: Skift attributter

[ctx: Undo action name]
en: Convert to Ordered List
da: Konvertér til nummereret liste

[ctx: Undo action name]
en: Convert to Unordered List
da: Konvertér til unummereret liste

[ctx: Undo action name]
en: Create Link
da: Opret link

[ctx: Undo action name]
en: Cut
da: Klip

[ctx: Undo action name]
en: Delete
da: Slet

[ctx: Undo action name]
en: Dictation
da: Diktering

[ctx: Undo action name]
en: Drag
da: Træk

[ctx: Undo action name]
en: Formatting
da: Formatering

[ctx: Undo action name]
en: Indent
da: Indrykning

[ctx: Undo action name]
en: Insert List
da: Indsæt liste

[ctx: Undo action name]
en: Italics
da: Kursiv

[ctx: Undo action name]
en: Justify
da: Lige margener

[ctx: Undo action name]
en: Loosen Kerning
da: Løsere knibning

[ctx: Undo action name]
en: Lower Baseline
da: Sænk grundlinje

[ctx: Undo action name]
en: Outdent
da: Udrykning

[ctx: Undo action name]
en: Outline
da: Omrids

[ctx: Undo action name]
en: Paste
da: Indsæt

[ctx: Undo action name]
en: Paste Font
da: Indsæt skrifttype

[ctx: Undo action name]
en: Paste Ruler
da: Indsæt lineal

[ctx: Undo action name]
en: Raise Baseline
da: Løft grundlinje

[ctx: Undo action name]
en: Set Background Color
da: Indstil baggrundsfarve

[ctx: Undo action name]
en: Set Color
da: Indstil farve

[ctx: Undo action name]
en: Set Font
da: Indstil skrifttype

[ctx: Undo action name]
en: Set Traditional Character Shape
da: Indstil traditionel tegnform

[ctx: Undo action name]
en: Set Writing Direction
da: Indstil skriveretning

[ctx: Undo action name]
en: StrikeThrough
da: Gennemstreget

[ctx: Undo action name]
en: Subscript
da: Sænket skrift

[ctx: Undo action name]
en: Superscript
da: Hævet skrift

[ctx: Undo action name]
en: Tighten Kerning
da: Strammere knibning

[ctx: Undo action name]
en: Turn Off Kerning
da: Slå knibning fra

[ctx: Undo action name]
en: Turn Off Ligatures
da: Slå ligaturer fra

[ctx: Undo action name]
en: Typing
da: Skrivning

[ctx: Undo action name]
en: Underline
da: Understreget

[ctx: Undo action name]
en: Unlink
da: Fjern link

[ctx: Undo action name]
en: Unscript
da: Fjern formatering

[ctx: Undo action name]
en: Use All Ligatures
da: Brug alle ligaturer

[ctx: Undo action name]
en: Use Standard Kerning
da: Brug standardknibning

[ctx: Undo action name]
en: Use Standard Ligatures
da: Brug standardligaturer

en: Unknown favicon for page %s
da: Ukendt favikon for siden %s

[ctx: Unknown filesize FTP directory listing item]
en: Unknown
da: Ukendt

en: Use at least %d characters
da: Brug mindst %d tegn

en: Use at least one character | Use at least %d characters
da[0]: Brug mindst ét tegn
da[1]: Brug mindst %d tegn

en: Use no more than %d characters
da: Brug ikke mere end %d tegn

en: Use no more than one character | Use no more than %d characters
da[0]: Brug ikke mere end ét tegn
da[1]: Brug ikke mere end %d tegn

en: Use system appearance for scrollbars
da: Brug systemets udseende til rullebjælker

en: Used to encrypt WebCrypto keys in persistent storage, such as IndexedDB
da: Bruges til at kryptere WebCrypto-nøgler i vedvarende lager, såsom IndexedDB

en: User agent string
da: User agent-streng

en: User cancelled the download
da: Brugeren annullerede downloaden

en: Value must be greater than or equal to %s
da: Værdien skal være større end eller lig %s

en: Value must be less than or equal to %s
da: Værdien skal være mindre end eller lig %s

[ctx: Video Exit Full Screen context menu item]
en: Exit Full Screen
da: Afslut fuldskærm

en: Web Context
da: Websammenhæng

en: Web Inspector
da: Webinspektør

en: Web View
da: Webvisning

en: WebKitGTK password
da: Adgangskode for WebKitGTK

en: WebSQL Directory
da: WebSQL-mappe

en: WebView settings
da: WebView-indstillinger

en: WebView user content manager
da: Håndtering af brugerindhold for WebView

en: Website Data Manager
da: Håndtering af webstedsdata

en: Website running in fullscreen mode
da: Webstedet kører i fuldskærmstilstand

en: Whether <a ping> should be able to send pings.
da: Om <a ping> skal være i stand til at sende pings.

en: Whether EncryptedMedia should be enabled.
da: Om EncryptedMedia skal aktiveres.

en: Whether Java support should be enabled.
da: Om understøttelse af Java skal aktiveres.

en: Whether JavaScript can access Clipboard
da: Om JavaScript kan tilgå udklipsholderen

en: Whether JavaScript can open windows automatically.
da: Om JavaScript kan åbne vinduer automatisk.

en: Whether MediaCapabilities should be enabled.
da: Om MediaCapabilities skal aktiveres.

en: Whether MediaSource should be enabled.
da: Om MediaSource skal aktiveres.

en: Whether MediaStream content should be handled
da: Om MediaStream-indhold skal håndteres

en: Whether WebAudio content should be handled
da: Om WebAudio-indhold skal håndteres

en: Whether WebGL content should be rendered
da: Om WebGL-indhold skal gengives

en: Whether background images should be drawn during printing
da: Om baggrundsbilleder skal med når der udskrives

en: Whether file access is allowed from file URLs.
da: Om filadgang er tilladt fra file-URL'er.

en: Whether high accuracy is enabled
da: Om høj præcision er aktiveret

en: Whether horizontal swipe gesture will trigger back-forward navigation
da: Om vandret strøg udløser tilbage-fremad-navigation

en: Whether it is possible to create modal dialogs
da: Om det er muligt at oprette modale dialoger

en: Whether media content should be handled
da: Om medieindhold skal håndteres

en: Whether media playback allows inline
da: Om medieafspilning tillader inline

en: Whether media playback requires user gesture
da: Om medieafspilning kræver handling fra brugeren

en: Whether or not top frame navigation is allowed to data URLs
da: Om navigation af øverste ramme til data-URL'er er tilladt eller ej

en: Whether or not universal access is allowed from the context of file scheme URLs
da: Om universel adgang fra sammenhænget af file-skema-URL'er er tilladt eller ej

en: Whether swap Web processes on cross-site navigations is enabled
da: Om byt webprocesser ved navigation på tværs af steder er aktiveret

en: Whether the WebKitWebsiteDataManager is ephemeral
da: Om WebKitWebsiteDataManager'en er flygtig

en: Whether the content can be modified by the user.
da: Om indholdet kan ændres af brugeren.

en: Whether the destination may be overwritten
da: Om destinationen må overskrives

en: Whether the file chooser should allow selecting multiple files
da: Om filvælgeren skal tillade valg af flere filer

en: Whether the inspector can be attached to the same window that contains the inspected view
da: Om inspektøren kan tilkobles det samme vindue som indeholder den inspicerede visning

en: Whether the locationbar should be visible for the window.
da: Om vinduets adresselinje skal være synlig.

en: Whether the media device to which the permission was requested has a microphone or not.
da: Om medieenheden hvortil tilladelsen blev anmodet har en mikrofon eller ej.

en: Whether the media device to which the permission was requested has a video capture capability or not.
da: Om medieenheden hvortil tilladelsen blev anmodet kan optage video eller ej.

en: Whether the menubar should be visible for the window.
da: Om vinduets menulinje skal være synlig.

en: Whether the page cache should be used
da: Om sidemellemlageret skal bruges

en: Whether the scrollbars should be visible for the window.
da: Om vinduets rullebjælker skal være synlige.

en: Whether the statusbar should be visible for the window.
da: Om vinduets statuslinje skal være synlig.

en: Whether the toolbar should be visible for the window.
da: Om vinduets værktøjslinje skal være synlig.

en: Whether the view audio is muted
da: Om visningen er lydløs

en: Whether the view is loading a page
da: Om visningen indlæser en side

en: Whether the view is playing audio
da: Om visningen afspiller lyd

en: Whether the web process currently associated to the web view is responsive
da: Om webprocessen som i øjeblikket er tilknyttet til webvisningen reagerer

en: Whether the web view is controlled by automation
da: Om webvisningen styres af automatisering

en: Whether the web view is ephemeral
da: Om webvisningen er flygtig

en: Whether the window can be resized.
da: Om vinduets størrelse kan tilpasses.

en: Whether to draw compositing borders and repaint counters
da: Om der skal tegnes kompositionskanter og genmales tællere

en: Whether to enable DNS prefetching
da: Om DNS-prefetching skal aktiveres

en: Whether to enable HTML5 Local Storage support.
da: Om understøttelse af HTML5 lokalt lager skal aktiveres.

en: Whether to enable HTML5 database support.
da: Om understøttelse af HTML5-database skal aktiveres.

en: Whether to enable Spatial Navigation support.
da: Om understøttelse af rumlig navigation skal aktiveres.

en: Whether to enable accelerated 2D canvas
da: Om accelereret 2D-canvas skal aktiveres

en: Whether to enable accessibility enhanced keyboard navigation
da: Om tilgængelighedsforbedret tastaturnavigation skal aktiveres

en: Whether to enable developer extras
da: Om ekstra til udviklere skal aktiveres

en: Whether to enable frame flattening.
da: Om fladgørelse af rammer skal aktiveres.

en: Whether to enable offline web application cache.
da: Om mellemlager til offline webprogrammer skal aktiveres.

en: Whether to enable private browsing
da: Om privat browsing skal aktiveres

en: Whether to enable resizable text areas
da: Om tilpasning af størrelse på tekstområder skal aktiveres

en: Whether to enable smooth scrolling
da: Om blød rulning skal aktiveres

en: Whether to enable tabs to links
da: Om faneblade til links skal aktiveres

en: Whether to enable the Javascript Fullscreen API
da: Om Javascripts fuldskærms-API skal aktiveres

en: Whether to enable the XSS auditor.
da: Om XSS-auditten skal aktiveres.

en: Whether to load site icons ignoring image load setting.
da: Om stedikoner skal indlæses og ignorer indstillingen for billedindlæsning.

en: Whether to use system appearance for rendering scrollbars
da: Om systemets udseende skal bruges til gengivelse af rullebjælker

en: Whether to write console messages on stdout
da: Om konsolmeddelelser skal skrives til stdout

en: Whether we expose mock capture devices or not
da: Om vi eksponerer attrap optagelsesenheder eller ej

en: Whether window will be displayed fullscreen.
da: Om vinduet vises i fuldskærm.

en: Whether zoom level of web view changes only the text size
da: Om zoomniveauet på webvisningen kun ændrer størrelsen på teksten

en: Widget that will be added to the print dialog.
da: Widgeten som tilføjes til udskriv-dialogen.

en: Write console messages on stdout
da: Skriv konsolmeddelelser til stdout

[ctx: Year label in date picker]
en: YEAR
da: ÅR

en: ZWJ Zero width _joiner
da: ZWJ nul bredde _sammenbinder

en: ZWNJ Zero width _non-joiner
da: ZWNJ nul bredde i_kke-sammenbinder

en: ZWS _Zero width space
da: ZWS _nul bredde mellemrum

en: Zoom Text Only
da: Zoom kun tekst

en: Zoom level
da: Zoomniveau

en: _Authenticate
da: _Autentificer

en: _Back
da: _Tilbage

en: _Bold
da: _Fed

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Check Document Now
da: _Tjek dokumentet nu

en: _Close
da: _Luk

en: _Copy
da: _Kopiér

en: _Delete
da: _Slet

en: _Download Linked File
da: _Download linket fil

en: _Font
da: _Skrifttype

en: _Forward
da: _Fremad

en: _Hide Media Controls
da: _Skjul mediestyringer

en: _Hide Spelling and Grammar
da: _Skjul stavning og grammatik

en: _Ignore Spelling
da: _Ignorer stavning

en: _Insert Unicode Control Character
da: _Indsæt Unicode-kontroltegn

en: _Italic
da: _Kursiv

en: _Learn Spelling
da: _Lær stavning

en: _Open Link
da: _Åbn link

en: _Outline
da: _Omrids

en: _Password
da: _Adgangskode

en: _Paste
da: _Indsæt

en: _Play
da: _Afspil

en: _Reload
da: _Genindlæs

en: _Remember password
da: _Husk adgangskode

en: _Search the Web
da: _Søg på webbet

en: _Show Media Controls
da: _Vis mediestyringer

en: _Show Spelling and Grammar
da: _Vis stavning og grammatik

en: _Toggle Media Controls
da: _Mediestyringer til/fra

en: _Underline
da: _Understreget

en: _Username
da: _Brugernavn

en: activate
da: aktivér

en: alert
da: besked

[ctx: alt text for <input> elements with no alt, title, or value]
en: Submit
da: Indsend

en: application status
da: programstatus

en: article
da: artikel

en: attachment
da: vedhæftning

en: audio element playback controls and status display
da: afspilningsstyringer og statusdisplay for lydelement

en: audio playback
da: lydafspilning

en: back 30 seconds
da: 30 sekunder tilbage

en: begin playback
da: begynd afspilning

en: cancel
da: annullér

en: check
da: tilvælg

en: color well
da: farvevælger

en: complementary
da: supplerende

en: contact info AutoFill
da: automatisk udfyldning af kontaktinformation

en: content information
da: indholdsinformation

en: credit card AutoFill
da: automatisk udfyldning af kreditkort

en: current movie status
da: nuværende videostatus

en: current movie time in seconds
da: nuværende tid for video i sekunder

en: date and time field
da: felt for dato og klokkeslæt

en: date field
da: felt for dato

en: description
da: beskrivelse

en: description list
da: beskrivelsesliste

en: details
da: detaljer

en: document
da: dokument

en: elapsed time
da: forløbet tid

en: email field
da: felt for e-mail

en: enter full screen
da: gå i fuldskærm

en: exit full screen
da: afslut fuldskærm

en: fast forward
da: hurtigt fremad

en: fast reverse
da: hurtigt baglæns

en: figure
da: figur

en: file upload button
da: fil upload-knap

en: footer
da: fod

en: heading
da: overskrift

en: hide closed captions
da: skjul undertekster

en: highlighted
da: fremhævet

en: image map
da: billedkort

en: indefinite time
da: ubestemt tid

en: jump
da: hop

en: list marker
da: listemarkør

en: marquee
da: lysavis

en: math
da: matematik

en: month and year field
da: felt for måned og år

en: movie time
da: tid for video

en: movie time scrubber
da: tidsscrubber for video

en: movie time scrubber thumb
da: miniature for videoens tidsscrubber

en: mute audio tracks
da: mute lydspor

en: no file selected
da: der er ikke valgt nogen fil

en: no files selected
da: der er ikke valgt nogen filer

en: note
da: bemærkning

en: number field
da: felt for tal

en: number of seconds of movie remaining
da: antal sekunder som der er tilbage af videoen

en: password AutoFill
da: automatisk udfyldning af adgangskode

en: pause playback
da: sæt afspilning på pause

en: play
da: afspil

en: press
da: tryk

en: range overflow
da: overløb for område

en: range underflow
da: underløb for område

en: region
da: område

en: remaining time
da: tilbageværende tid

en: resume real time streaming
da: genoptag streaming i realtid

en: return to real time
da: vend tilbage til realtid

en: search
da: søg

en: seek movie back 30 seconds
da: søg 30 sekunder tilbage i videoen

en: seek quickly back
da: søg hurtigt tilbage

en: seek quickly forward
da: søg hurtigt fremad

en: select
da: vælg

en: separator
da: adskiller

en: show closed captions
da: vis undertekster

en: start displaying closed captions
da: start visning af undertekster

en: stop displaying closed captions
da: stop visning af undertekster

en: strong password AutoFill
da: automatisk udfyldning af stærk adgangskode

en: summary
da: opsummering

en: tab panel
da: fanebladspanel

en: telephone number field
da: felt for telefonnummer

en: time field
da: felt for klokkeslæt

en: timeline slider thumb
da: miniature for tidslinjeskyder

en: tooltip
da: værktøjstip

en: uncheck
da: fravælg

en: unmute
da: slå lyden til

en: unmute audio tracks
da: slå lyden til for lydspor

en: video element playback controls and status display
da: afspilningsstyringer og statusdisplay for videoelement

en: video playback
da: videoafspilning

en: web alert dialog
da: dialog med webbesked

en: web application
da: webprogram

en: web dialog
da: webdialog

en: week and year field
da: felt for uge og år
