lxpanel - en to ar translation catalogue (380 entries)

en: 
    %sCharge now:			%5d mAh
ar: 
    %sالشّحن الآن:			%5d ميلي‌أمبير‌ساعة

en: 
    %sCurrent Voltage:		%.3lf V
ar: 
    %sالفولطيّة الآن:		%.3lf فولت

en: 
    %sPower now:			%5d mW
ar: 
    %sالطّاقة الآن:			%5d م.وات

en: 
    Visit http://lxde.org/ for detail.
ar: 
    زُر http://lxde.org/ للمزيد من التّفاصيل.

en:  --help      -- print this help and exit
ar:  --help      -- إظهار هذه المساعدة والخروج

en:  --profile name -- use specified profile
ar:  --profile اسم -- يستخدم اسم الضبط المحدد

en:  --version   -- print version and exit
ar:  --version   --إظهار رقم الإصدار والخروج

en:  -h  -- same as --help
ar:  -h  -- نفس ما يفعله --help

en:  -p  -- same as --profile
ar:  -p  -- نفس ما يفعله --profile

en:  -v  -- same as --version
ar:  -v  -- نفس ما يفعله --version

en: "%s" Settings
ar: إعدادات "%s"

en: % Percent
ar: % بالمئة

en: %lu packet | %lu packets
ar[0]: %lu لا حِزَم
ar[1]: %lu حزمة واحدة
ar[2]: %lu حزمتان
ar[3]: %lu حزمات
ar[4]: %lu حزمة
ar[5]: %lu حزمة

en: 16/4 Mbps Token Ring
ar: حلقة أمارة 16/4 Mbps

en: 6-bit Serial Line IP
ar: IP خط تسلسلي 6-bit

en: <Hidden Access Point>
ar: <نقطة وصول مخفية>

en: <b>Activity</b>
ar: <b>النّشاط</b>

en: <b>Automatic hiding</b>
ar: <b>الإخفاء الآليّ</b>

en: <b>Background</b>
ar: <b>الخلفيّة</b>

en: <b>Connection</b>
ar: <b>الاتّصال</b>

en: <b>Font</b>
ar: <b>الخطّ</b>

en: <b>Internet Protocol (IPv4)</b>
ar: <b>ميفاق إنترنت (IPv4)</b>

en: <b>Internet Protocol (IPv6)</b>
ar: <b>ميفاق إنترنت (IPv6)</b>

en: <b>Launchbar</b>
ar: <b>شريط الإطلاق</b>

en: <b>Log level</b>
ar: <b>مستوى السجلّ</b>

en: <b>Mode:</b>
ar: <b>الوضع:</b>

en: <b>Network Device</b>
ar: <b>جهاز الشّبكة</b>

en: <b>Position</b>
ar: <b>الموقع</b>

en: <b>Properties</b>
ar: <b>خصائص</b>

en: <b>Set Preferred Applications</b>
ar: <b>عيّن التّطبيقات المفضّلة</b>

en: <b>Signal Strength</b>
ar: <b>قوّة الإشارة</b>

en: <b>Size</b>
ar: <b>الحجم</b>

en: <b>Taskbar</b>
ar: <b>شريط المهام</b>

en: A_dd to Launcher
ar: أ_ضف إلى المُطلِق

en: About
ar: عنْ

en: Action when clicked (default: display calendar)
ar: الإجراء عند النّقر (الافتراضيّ: عرض التّقويم)

en: Action when clicked (default: lxtask)
ar: الإجراء عند النقر (الإفتراضي: lxtask)

en: Activity
ar: النشاط

en: Adaptive Serial Line IP
ar: IP خط تسلسلي متأقلم

en: Add / Remove Panel Items
ar: أضف/أزل عناصر إلى/من اللوحة

en: Add Keyboard Layout
ar: أضف تخطيط لوحة المفاتيح

en: Add a separator to the panel
ar: أضف فاصلًا إلى اللوحة

en: Add indicator applets to the panel
ar: أضف بريمجات المؤشر إلى الشريط

en: Add plugin to panel
ar: أضف ملحقةً إلى اللوحة

en: Add to desktop
ar: أضف إلى سطح مكتب

en: Address:
ar: العنوان:

en: Advanced
ar: متقدّم

en: Advanced setxkbmap Options
ar: خيارات setxkbmap متقدّمة

en: Alarm command
ar: أمر المنبه

en: Alarm time (minutes left)
ar: وقت المنبه (الدقائق المتبقية)

en: Alignment:
ar: المحاذاة

en: All
ar: الكلّ

en: Allocate space
ar: يترك مسافة

en: Alternately iconify/shade and raise
ar: التبديل بين التقليص والرفع

en: Appearance
ar: المظهر

en: Application Launch Bar
ar: شريط إطلاق التّطبيقات

en: Application Launch and Task Bar
ar: مُطلِق التّطبيقات وشريط المهام

en: Application Menu
ar: قائمة التّطبيقات

en: Automatic sensor location
ar: اعثر على المجس آليا

en: Automatic temperature levels
ar: عين درجات الحرارة آليا

en: Available plugins
ar: الملحقات المتوفّرة

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Bar with buttons to launch application
ar: شريط بأزرار لإطلاق التّطبيقات

en: Bar with buttons to launch application and/or show all opened windows
ar: شريط بأزرار لإطلاق التّطبيقات و/أو إظهار كلّ النّوافذ المفتوحة

en: Battery %d: %d%% charged
ar: بطارية %d: مشحونة بنسبة %d%%

en: Battery %d: %d%% charged, %d:%02d left
ar: بطارية %d: مشحونة بنسبة %d%%، وباق %d:%02d

en: Battery %d: %d%% charged, %d:%02d until full
ar: بطارية %d: مشحونة بنسبة %d%%، وباق %d:%02d حتى تمتلئ

en: Battery Monitor
ar: مراقب البطارية

en: Bold font
ar: خطّ عريض

en: Border width
ar: عرض الحد

en: Bottom
ar: الأسفل

en: Broadcast:
ar: بثّ:

en: Browse directory tree via menu (Author = PCMan)
ar: تصفّح شجرة الأدلّة عبر قائمة (المؤلّف: PCMan)

en: CPU Usage Monitor
ar: مرقاب لاستخدام المعالج

en: CPU color
ar: لون المعالج

en: CPU usage: %.2f%%
ar: استخدام المعالج: %.2f%%

en: CPUFreq frontend
ar: سَنَد تردّد المعالج

en: C_hange
ar: غيّ_ر

en: Cannot open /proc/net/dev: %s
ar: غير قادر على فتح /proc/net/dev: %s

en: Center
ar: المنتصف

en: Center text
ar: نصّ موسّط

en: Change Layout Option
ar: خيار تغيير التّخطيط

en: Charging color 1
ar: لون الشحن 1

en: Charging color 2
ar: لون الشحن 2

en: City
ar: المدينة

en: Clock Format
ar: تنسيق السّاعة

en: Clock Indicator
ar: ساعة المؤشر

en: Combine multiple application windows into a single button
ar: اجمع نوافذ التّطبيق الواحد مع بعضها في زرّ واحد

en: Command line options:
ar: خيارات سطر الأوامر:

en: Con_figure
ar: ا_ضبط

en: Config tool
ar: أداة الضبط

en: Confirm
ar: أكّد

en: Connection Properties
ar: خصائص الاتصال

en: Connection Properties: %s
ar: خصائص الاتصال: %s

en: Connection has limited or no connectivity
ar: الاتصال محدود أو معدوم الربط

en: Could not connect to interface, '%s'
ar: غير قادر على الاتصال بالواجهة. '%s'

en: Could not parse 'netstat' output. Unknown format
ar: غير قادر على تحليل خرج 'netstat'. هيئة غير معروفة

en: Could not parse /proc/net/dev. No data.
ar: تعذّر تحليل ‎/proc/net/dev. لا بيانات.

en: Could not parse /proc/net/dev. Unknown format.
ar: غير قادر على تحليل /proc/net/dev. هيئة غير معروفة.

en: Could not parse /proc/net/wireless. No data.
ar: تعذّر تحليل ‎/proc/net/wireless. لا بيانات.

en: Could not parse /proc/net/wireless. Unknown format.
ar: غير قادر على تحليل /proc/net/wireless. هيئة غير معروفة.

en: Could not parse command line '%s': %s
ar: غير قادر على تحليل سطر الأمر '%s': %s

en: Could not parse interface name from '%s'
ar: غير قادر على تحليل اسم الواجهة من '%s'

en: Could not parse interface statistics from '%s'. prx_idx = %d; ptx_idx = %d; brx_idx = %d; btx_idx = %d;
ar: غير قادر على تحليل إحصائيات الواجهة من '%s'. prx_idx = %d; ptx_idx = %d; brx_idx = %d; btx_idx = %d;

en: Could not parse wireless details from '%s'. link_idx = %d;
ar: غير قادر على تحليل تفاصيل اللاسلكي من '%s'. link_idx = %d;

en: Could not send ioctl to interface, '%s'
ar: غير قادر على إرسال ioctl للواجهة, '%s'

en: Country
ar: الدّولة

en: Create New Panel
ar: أنشئ لوحة جديدة

en: Current Conditions for %s
ar: حالة %s الحاليّة

en: Current Location
ar: المكان الحاليّ

en: Currently in
ar: حاليًّا في

en: Currently loaded plugins
ar: الملحقات المحمّلة حاليًّا

en: Custom Image
ar: صورة مخصّصة

en: Custom color
ar: لون مخصّص

en: Delete This Panel
ar: احذف هذه اللوحة

en: Description
ar: الوصف

en: Desktop Number / Workspace Name
ar: رقم سطح المكتب/اسم مساحة العمل

en: Desktop Pager
ar: مقلّب أسطح المكتب

en: Desktop panel for LXDE project
ar: لوحة لمشروع سطح مكتب لكسدي

en: Destination:
ar: الوجهة:

en: Digital Clock
ar: ساعة رقميّة

en: Directory
ar: الدليل

en: Directory Menu
ar: قائمة الأدلّة

en: Disable
ar: عطّل

en: Discharging color 1
ar: لون التفريغ 1

en: Discharging color 2
ar: لون التفريغ 2

en: Disconnected
ar: مفصول

en: Display CPU usage
ar: أظهر استخدام المعالج

en: Display RAM usage
ar: أظهر إستخدام الذاكرة العشوائية

en: Display battery status using ACPI
ar: يظهر حالة البطارية باستخدام ACPI

en: Display desktop names
ar: اعرض أسماء أسطح المكتب

en: Display digital clock and tooltip
ar: اعرض ساعة رقميّة وتلميح

en: Display monitors (CPU, RAM)
ar: عرض مراقبات (معالح, الذاكرة العشوائية)

en: Display system temperature
ar: إظهار درجة حرارة النظام

en: Display workspace number, by cmeury@users.sf.net
ar: اعرض رقم مساحة العمل، كتبه cmeury@users.sf.net

en: Do _not reset existing options
ar: لا تص_فّر الخيارات الموجودة

en: Dynamic
ar: حركيّ

en: Edge:
ar: الحافّة:

en: Encryption Key:
ar: مفتاح التعمية:

en: Enter New Location
ar: أدخِل مكانًا جديدًا

en: Enter the command you want to execute:
ar: أدخِل الأمر الذي تريد تنفيذه:

en: Enter the:
    - city, or
    - city and state/country, or
    - postal code
    for which to retrieve the weather forecast.
ar: أدخِل:
    - المدينة، أو
    - المدينة والولاية/البلد، أو
    - الرّمز البريديّ
    لجلب تنبّؤ الطّقس له/لها.

en: Err
ar: خطأ

en: Error
ar: خطأ

en: Ethernet
ar: إيثرنت

en: Fiber Distributed Data Interface
ar: واجهة بيانات فيبر الموزعة

en: File Manager:
ar: مدير الملفّات:

en: Flag
ar: العلم

en: Flash when there is any window requiring attention
ar: أومض عندما تكون هناك نافذة تحتاج إلى اهتمام

en: Flat buttons
ar: أزرار مسطّحة

en: Forecast
ar: تنبّؤ الطّقس

en: Forecast for %s unavailable.
ar: تنبّؤ طقس %s غير متوفّر.

en: Format codes: man 3 strftime; %n for line break
ar: رموز التّنسيق: man 3 strftime؛ اكتب %n لبدء سطر جديد

en: Frame Relay Access Device
ar: جهاز وصول مرحّل الإطار

en: Frame Relay DLCI
ar: مرحّل الإطار DLCI

en: General
ar: عامّ

en: Generic X.25
ar: X.25 جنيس

en: Geometry
ar: الهندسة

en: HW Address:
ar: عنوان العتاد:

en: Handle keyboard layouts
ar: بدّل بين تخطيطات لوحة المفاتيح

en: Height:
ar: الطّول:

en: Hide if there is no battery
ar: اخفِ إذا لم تجد بطارية

en: Humidity:
ar: الرّطوبة:

en: IP Address:
ar: عنوان IP:

en: IPIP Tunnel
ar: نفق IPIP

en: IPv6-in-IPv4
ar: IPv6-في-IPv4

en: Ico_nify
ar: _صغّر

en: Icon
ar: الأيقونة

en: Icon size:
ar: حجم الأيقونة:

en: Icons only
ar: أيقونات فقط

en: Id
ar: المعرّف

en: Idle
ar: عاطل

en: Image
ar: صورة

en: Indicator Applications
ar: التطبيقات المؤشر

en: Indicator applets
ar: بريمجات المؤشر

en: Indicators for CapsLock, NumLock, and ScrollLock keys
ar: مبين أضواء مفاتيح CapsLock و NumLock و ScrollLock.

en: Info
ar: معلومات

en: Interface
ar: الواجهة

en: Interface to monitor
ar: الواجهة المُراقَبة

en: Keep _system layouts
ar: أبقِ محليّات النّ_ظام

en: Keyboard LED
ar: أضواء لوحة المفاتيح

en: Keyboard Layout Handler
ar: مبدّل تخطيط لوحة المفاتيح

en: Keyboard Layouts
ar: تخطيطات لوحة مفاتيح

en: Keyboard Model
ar: طراز لوحة المفاتيح

en: LXPanel
ar: لوحة‌لكسدي

en: Label
ar: التسمية

en: Last updated:
ar: آخر تحديث:

en: Launchers
ar: المُطلِقات

en: Layout
ar: التّخطيط

en: Left
ar: اليسار

en: Left click to iconify all windows.  Middle click to shade them.
ar: انقر بزر الفأرة الأيسر لتصغير جميع النوافذ. انقر بزر الفأرة الأوسط لتظليل جميع النوافذ.

en: Local Loopback
ar: Loopback المحلي

en: Location '%s' not found!
ar: لم يُعثر على المكان '%s'!

en: Location matches for '%s'
ar: الأماكن المطابقة لِـ '%s'

en: Location not set.
ar: لم يُعيَّن مكان.

en: Location:
ar: المكان:

en: Log level
ar: مستوى السجلّ

en: Logout
ar: اخرج

en: Logout Command:
ar: أمر الخروج:

en: Logout command is not set
ar: لم يُعيَّن أمر الخروج

en: Ma_nual
ar: ي_دويًّا

en: Ma_ximize
ar: _كبّر

en: Make window managers treat the panel as dock
ar: أخبِر مديري النّوافذ بأن يتعاملوا مع اللوحة كرصيف

en: Manage Networks
ar: مدير الشبكات

en: Margin:
ar: الهامش

en: Maximum width of task button
ar: أقصى عرض لزرّ المهمة

en: Menu
ar: قائمة

en: Messaging Menu
ar: قائمة الرسائل

en: Minimize All Windows
ar: صغّر كلّ النوافذ

en: Minimize panel when not in use
ar: صغّر اللوحة عند عدم استخدامها

en: Monitor and Manage networks
ar: إدارة ومراقبة الشبكات

en: Monitor network status
ar: يراقب حالة الشبكة

en: Monitor:
ar: المرقاب:

en: Mute
ar: كتم

en: Name
ar: الاسم

en: Name:
ar: الاسم:

en: Netmask:
ar: قناع الشبكة:

en: Network Connection
ar: اتصال شبكي

en: Network Connection: %s
ar: اتصال شبكي: %s

en: Network Menu
ar: قائمة الشبكة

en: Network Status Monitor
ar: مراقب حالة الشبكة

en: Network cable is plugged out
ar: كيبل الشبكة منزوع

en: New session is required for this option to take effect
ar: جلسة جديدة مطلوبة ليُطبَّق هذا الخيار

en: No Indicators
ar: بدون مؤشرات

en: No batteries found
ar: لا توجد أي بطاريات

en: No file manager is configured.
ar: لا مدير ملفّات مضبوط.

en: No network devices found
ar: لا توجد أجهزة شبكة

en: None
ar: بلا

en: None configured
ar: لا شيء مضبوط

en: Only Application Launch Bar
ar: شريط إطلاق التّطبيقات فقط

en: Only Task Bar (Window List)
ar: شريط المهام فقط (قائمة النّوافذ)

en: Only show windows on the same monitor as the task bar
ar: أظهر النّوافذ الموجودة في نفس شاشة شريط المهام فقط

en: Open in _Terminal
ar: افتح في ال_طّرفيّة

en: Orientation
ar: التوجيه

en: Panel
ar: لوحة

en: Panel Applets
ar: بريمجات اللوحة

en: Panel Icon Size
ar: حجم أيقونة اللوحة

en: Panel Preferences
ar: تفضيلات اللوحة

en: Panel Settings
ar: إعدادات اللوحة

en: Per Window Settings
ar: إعدادات لكلّ نافذة

en: Pixels
ar: بكسل

en: Please contact your system administrator to resolve the following problem:
    
    %s
ar: رجاء اتصل بمدير النظام لحل المشكلة الآتية:
    
    %s

en: Point-to-Point Protocol
ar: بروتوكول نقطة لنقطة

en: Preferences
ar: تفضيلات

en: Pressure:
ar: الضّغط:

en: Properties
ar: خصائص

en: Protocol:
ar: البروتوكول

en: Quit
ar: أنهِ

en: RAM color
ar: لون الذاكرة العشوائية

en: RAM usage: %.1fMB (%.2f%%)
ar: استخدام الذاكرة العشوائية: %.1fم.ب (%.2f%%)

en: R_estore
ar: ا_سترجع

en: Really delete this panel?
    <b>Warning: This can not be recovered.</b>
ar: أتريد حقًّا حذف هذه اللوحة؟
    <b>تحذير: لا يمكن التّراجع عن هذا.</b>

en: Received
ar: تم استقبال

en: Received:
ar: استُلِم:

en: Receiving
ar: يستقبل

en: Refresh
ar: أنعش

en: Rem_ove from Launcher
ar: أ_زل من المُطلِق

en: Remote IP:
ar: IP البعيد:

en: Remove "%s" From Panel
ar: أزل "%s" من اللوحة

en: Repair
ar: إصلاح

en: Reserve space, and not covered by maximized windows
ar: احفظ مساحة لا تغطيها النوافذ المكبرة

en: Resource monitors
ar: موارد المراقبات

en: Restart
ar: أعد التّشغيل

en: Right
ar: اليمين

en: Run
ar: شغّل

en: SIOCGIFCONF error: %s
ar: خطأ SIOCGIFCONF: %s

en: SIOCGIFFLAGS error: %s
ar: خطأ SIOCGIFFLAGS: %s

en: Scope:
ar: النّطاق:

en: Searching for '%s'...
ar: يبحث عن '%s'...

en: Select Keyboard Model
ar: حدّد طراز لوحة المفاتيح

en: Select Layout Change Type
ar: حدّد نوع تغيير التّخطيط

en: Select a directory
ar: حدّد دليلًا

en: Select a file
ar: حدّد ملفًّا

en: Select an image file
ar: اختر ملفّ صورة

en: Sending
ar: يرسل

en: Sending/Receiving
ar: يرسل/يستقبل

en: Sends commands to all desktop windows.
    Supported commands are 1) iconify and 2) shade
ar: يرسل أوامر لجميع نوافذ سطح المكتب.
    الأوامر المدعومة هي 1) تصغير الكل 2) تظليل الكل.

en: Sensor
ar: المجس

en: Sent
ar: تم إرسال

en: Sent:
ar: أُرسِل:

en: Separator
ar: فاصل

en: Serial Line IP
ar: IP خط تسلسلي

en: Session Menu
ar: قائمة الجلسة

en: Setting Encryption Key
ar: تعيين مفتاح التعمية

en: Show CapsLock
ar: أظهر Capslock

en: Show Extended Information
ar: أظهر معلومات ممتدّة

en: Show Layout as
ar: أظهر التّخطيط كـ

en: Show NumLock
ar: أظهر NumLock

en: Show ScrollLock
ar: أظهر ScrollLock

en: Show Signal
ar: أظهر الإشارة

en: Show tooltips
ar: أظهر التّلميحات

en: Show weather conditions for a location.
ar: أظهر حالة الطّقس في مكان ما.

en: Show windows from all desktops
ar: أظهر نوافذ كلّ أسطح المكتب

en: Signal
ar: الإشارة

en: Simple pager plugin
ar: ملحقة بسيطة للتّقليب

en: Size
ar: الحجم

en: Size when minimized
ar: الحجم عند التّصغير

en: Solid color (with opacity)
ar: لون صلب (بشفافيّة)

en: Sound Menu
ar: قائمة الصوت

en: Source:
ar: المصدر:

en: Spacer
ar: مُباعِد

en: Spacing
ar: التّباعد

en: State
ar: الحالة

en: Stats
ar: إحصائيات

en: Status:
ar: الحالة:

en: Stretch
ar: مدّد

en: Subnet Mask:
ar: قناع الشّبكة الفرعيّة:

en: Sunrise:
ar: الشّروق:

en: Sunset:
ar: الغروب:

en: Support
ar: الدّعم

en: System Tray
ar: صينيّة النظام

en: System theme
ar: سمة النّظام

en: System tray
ar: صينيّة النظام

en: Task Bar (Window List)
ar: شريط المهام (قائمة النّوافذ)

en: Taskbar shows all opened windows and allow to iconify them, shade or get focus
ar: يظهر شريط المهام جميع النوافذ المفتوحة، ويسمح لك بتصغيرها أو تظليلها أو الانتقال إليها

en: Temperature Monitor
ar: مراقب درجة الحرارة

en: Terminal Emulator:
ar: محاكي الطّرفيّة:

en: Text
ar: نصّ

en: The current error condition
ar: حالة الخطأ الحالية

en: The current interface the icon is monitoring.
ar: الواجهة الحالية التي تراقبها الأيقونة

en: The interface name
ar: اسم الواجهة

en: The interface packets/bytes statistics
ar: إحصائيات حِزَم وبايتات الواجهة

en: The interface state
ar: حالة الواجهة

en: The orientation of the tray.
ar: توجيه مساحة التبليغ.

en: There is no room for another panel. All the edges are taken.
ar: لا مكان للوحة أخرى. أُخذت كلّ الحوافّ.

en: There was an error displaying help:
    %s
ar: حدث خطأ أثناء محاولة إظهر المساعدة:
    %s

en: This wireless network was encrypted.
    You must have the encryption key.
ar: هذه الشبكة اللاسلكية معمّاة.
    يجب أن يكون لديك مفتاح التعمية.

en: Today:
ar: اليوم:

en: Tomorrow:
ar: الغدّ:

en: Tooltip Format
ar: تنسيق التّلميح

en: Tooltip only
ar: تلميح فقط

en: Tooltips Enabled
ar: التلميحات مُمَكّنة

en: Top
ar: الأعلى

en: Type:
ar: النّوع:

en: Unable to open socket: %s
ar: غير قادر على فتح المقبس: %s

en: Units:
ar: الوحدات:

en: Unknown
ar: مجهول

en: Updates:
ar: التّحديثات:

en: Use mouse wheel
ar: استخدم عجلة الفأرة

en: VJ 6-bit Serial Line IP
ar: IP خط تسلسلي VJ 6-bit

en: VJ Serial Line IP
ar: IP خط تسلسلي VJ

en: Variant
ar: التّنويعة

en: Visibility:
ar: الرّؤية:

en: Volume
ar: مستوى الصوت

en: Volume Control
ar: متحكم مستوى الصوت

en: Volume control
ar: تحكم في مستوى الصوت

en: Warn
ar: تحذير

en: Weather Plugin
ar: ملحقة طقس

en: Weather Preferences
ar: تفضيلات الطّقس

en: Whether or not the icon's tooltips are enabled.
ar: تمكين أو تعطيل التلميحات.

en: Whether or not the signal strength should be displayed.
ar: إظهار أو إخفاء قوة الإشارة

en: Whether the interface is a wireless interface
ar: الواجهة لاسلكية أم لا

en: Width:
ar: العرض:

en: Wind:
ar: الرّياح:

en: Wireless
ar: لاسلكي

en: Wireless Connection has no connectivity
ar: الاتصال اللاسلكي ﻻيوجد ربط

en: Wireless Networks not found in range
ar: لم يتم العثور على شبكات لاسلكية في النطاق

en: Wireless signal strength percentage
ar: نسبة قوة الإشارة المئوية

en: Workspace %d
ar: مساحة العمل %d

en: Workspace _%d
ar: مساحة العمل _%d

en: You must specify a location.
ar: عليك تحديد مكان.

en: [N/A]
ar: [غ/م]

en: _All workspaces
ar: _كلّ مساحات العمل

en: _Automatic, every
ar: آ_ليًّا، كلّ

en: _Browse
ar: ت_صفّح

en: _Close Window
ar: أ_غلق النّافذة

en: _Close all windows
ar: أ_غلق كلّ النّوافذ

en: _English (°F)
ar: إن_جليزيّ (°ف)

en: _Metric (°C)
ar: مت_ريّ (°م)

en: _Move to Workspace
ar: ا_نقل إلى مساحة العمل

en: _Name:
ar: الا_سم:

en: _New Instance
ar: سيرورة _جديدة

en: _New Location:
ar: المكان ال_جديد:

en: _Raise
ar: ا_رفع

en: _Remember layout for each window
ar: _تذكّر التّخطيط لكلّ نافذة

en: _Set
ar: _عيّن

en: bytes
ar: بايت

en: lxpanel %s - lightweight GTK2+ panel for UNIX desktops
ar: لوحة‌لكسدي %s - لوحة جتك2+ خفيفة لأسطح مكتب يونكس

en: packets
ar: حِزَم

en: pixels
ar: بكسل
